Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 27 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2014 20:20 Mastr
Fotka k příspěvku Takto som to vyriešil ja. Potrebujem tak 20-25 litrov osmotickej vody na týždeň. Takéto zapojenie vie vyprodukovať bez problémov aj 50 litrov. Jediným problémom bolo, že sa automatický vypínací ventil niekedy nevypol kvôli pozvoľnému klesaniu prietoku v dôsledku postupného uzatvárania plavákového ventilu v záchode. Riešenie bolo jednoduché. Hlavný ventil pre prívod vody do záchoda nechávam mierne pootvorený, aby sa tlaky na oboch stranách automatického vypínacieho ventilu po naplnení nádrže záchoda rýchlejšie vyrovnali. Bandaska je uzavretá a vzduch z nej uniká iba cez automatický odvzdušnovací ventil. V prípade, že plavákový ventil v bandaske zlyhá a nezastaví prítok vody, bandaska sa naplní maximálne po odvzdušnovací ventil.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 20:53 Muž jmalyska [167] Re: prasan
A když ho zavřeš, tak voda půjde přes membránu, ale on nebude zavřený na 100% ale zůstane tam malé místečko pro odpadní vodu. Někudy to odtéct musí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 18:27 - Re: marek21
Cez restriktor ide odpadová voda,on v podstate spomaľuje prietok a zvišuje tlak na membránu.V odpojenom či otvorenom stave púšťa vodu ľahšie,čiže sa ona pri nedostatočnom tlaku nedostane cez membránu,ale tečie len okolo(oplachuje ju) a do odpadu.Restriktor je vlastne odpor na ceste odpadovej vody.Ak ho otvoríš,tak voda nepôjde reálne cez neho ale okolo neho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 18:09 Muž marek21 [16]
dakujem za info ano z obrazku to je pekne vidiet len som nevedel naco sa pouziva ten restriktor ...ten restriktor je v podstate len obycajny bud je uzatvoreny alebo pre vyplach plne otvoreny ...


alebo aj ciastocne otvoreny pre priebezne vypustanie odpadovej vody ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2014 23:07 Muž jmalyska [167] Re: prasan
viz můj obrázek, z toho to musí být jasné i Italovi :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 22:55 - Re: marek21
Restriktor je obmedzovač prietoku aby ti mohlo pretlačiť vodu cez membránu.Na to je potreba určitý tlak a RO vlastne je tlakové zariadenie.Ak restriktor odpojíš alebo otvoríš(podľa toho aký konkrétna RO má),tak sa zas oplachuje membrána.Vtedy sa zníži tlak a voda len obteká okolo membrány.Na RO je jeden vstup a dva výstupy.Z jedného výstupu je filtrovaná voda a z druhého odpadová.Na výstupoch aj vstupe treba ventil.(inak to tečie stále)
Ventil tam všade je na to aby nevyschla membrána a tak sa nepoškodila.V RO musí byť stále voda.Takže ak RO nepoužívaš hadičky uzatvoríš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 20:27 Muž marek21 [16]
k comu sa pouziva ten restriktor ? ta odpadova voda neodteka neustale ? ci to sa len raz za cas vypusti ? alebo ako to je ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 19:27 - Re: jmalyska
Buster pumpu pre bežné použitie nepotrebuje.Väčšina domácností ma tlak dostačujúci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.05.2014 15:20 Muž jmalyska [167] Re: marek21
Fotka k příspěvku Kulový ventil pro napojení k vodě a ventil na výstupu,aby se dal okruh uzavřít a voda zůstala uvnitř kvůli vysýchání, restriktor pro oplach membrány, tlakoměr a v případě slabého tlaku také čerpadlo.

shopakva.sk/…
shopakva.sk/…

Odkazy ilustrační!

Já to mám zapojené takto třeba:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 14:48 Muž marek21 [16]
rozhodol som sa pre RO 50 ... je potrebne k tomu zakupit este niejake diely pre spustenie RO ? nemam zatial s tymto ziadne skusenosti tak preto sa informujem aby som objednal vsetko potrebne naraz pri jednom postovnom ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2014 03:47 - Re: marek21
Je jedno akú kúpiš,veď princíp je všade rovnaký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 13:31 Muž marek21 [16]
shopakva.sk/…

nemate niekto skusenosti s takouto RO ? je vhodna ?
alebo nieco taketo ?
shopakva.sk/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 23:59 Muž jmalyska [167] Re: marek21
Podle toho, jakou vodu máš v kohoutku, na výběr je hodně druhů, třeba... www.reverzni-osmozy.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 21:37 Muž marek21 [16]
aku reverznu osmozu by ste odporucili pre akvarium o velkosti cca 660 litrov ... ? zatial nemam taketo akva ale planujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2014 12:46 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: marek21
abych to nemusel počítat využil jsem nabídku autora těchto stránek a nechal si tam udělat toto:
www.labo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2014 11:58 Muž jmalyska [167] Re: amrtin
Voda je samozřejmě v pořádku, ale proti světlu se ve vodě vždy něco najde, co jde vidět. Zda za to může potrubí, kdo ví, doma mám v kuchyni filtr, ale v koupelně, odkud beru vodu do akvária ne, proto jí filtruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2014 11:16 amrtin Re: jmalyska
tak to by mě docela zajímal původ té vody,to asi nebude z vodovodního řadu... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2014 11:11 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: jmalyska
...když si u sebe naliji čistou vodu do sklenice, někdy se nestačím divit, co v ní vše plave...
To jste ale měl zdůraznit už v příspěvku, ve kterém jste doporučoval vodovodní vodu "alespoň filtrovat přes ty první dva-tři filtry, co jsou před membránou"...
Předpokládám, že takovou vodu nepoužíváte ke konzumaci bez patřičné úpravy, když do akva vám bez přefiltrování přijde "nevhodná"...?!
Za nás ostatní, co si (za těžké peníze) necháme vodovodní vodu upravovat tak, aby splňovala jisté normy, tvrdím, že žádné úpravy pomocí filtrace přes fitry před membránou nejsou potřeba. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 23:15 Muž jmalyska [167] Re: Sid
Fotka k příspěvku Lepší něco než nic, když si u sebe naliji čistou vodu do sklenice, někdy se nestačím divit, co v ní vše plave. Po přefiltrování je voda bez viditelných částic. Tak alespoň já to tak aplikuji.
Mám za filtry "odbočku" s jehlovým ventilem a při výrobě destilky si rovnou přes ten jehlák pouštím do stejné výstupní hadičky neupravenou přefiltrovanou vodu a měřím vodivost, takže do akvária putuje již připravená voda, není třeba další nádrže či to hlídat a do akvárka ručně lít vodu z vodovodu v nějakém poměru.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 13:32 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: jmalyska
...Ideálně smíchat (permeát) s normální vodou v jistém poměru, ale doporučuji, aby ta vodovodní voda alespoň přefiltrované přes ty první dva-tři filtry, co jsou před membránou...
Proč?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 12:14 Muž jmalyska [167] Re: marek21
Voda z RO se jako taková použít nedá. Ideálně smíchat s normální vodou v jistém poměru, ale doporučuji, aby ta vodovodní voda alespoň přefiltrované přes ty první dva-tři filtry, co jsou před membránou.

www.tercovci.cz/…


www.aquapage.cz/… :


Míchání vody.
Naše voda o celkové tvrdosti - 15°dGH.
Mícháním s vodou destilovanou 0 GH chceme vodu o celkové tvrdosti 3°dGH.

15 3

3

0 12


Křížové pravidlo výsledek: pro získání vody o hodnotách 3°dGH potřebujeme smíchat 12 dílů vody s O GH (destilované) se 3 díly vody vodovodní o 15 GH.

Jěště jinak x -počet mililitrů vody výchozí
y -počet mililitrů vody destilované na 1000 ml vody žádané.

X = (3 x 1OOO) / 15,x = 200

y = 1000 - 200,y = 800

Výsledek na získání 1OOOml žádané vody 3°dGH potřebujeme smíchat 200ml vody vodovodní a 800ml vody destilované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 11:59 Muž marek21 [16]
Dobry den

Chcem sa len informovat ohladom reverznej osmozy ... prefiltrovana voda sa do akva nalieva len cista alebo sa miesa este s niecim ? alebo obycajnou vodou ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 20:04 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: prasan
No, mně to sice teče pomaleji, ale stačí mi to na moje akvárka. Ale je fakt, že mne to trochu zaskočilo, čekal jsem, že to poteče rychleji... ale dnes vidím, že jsou dny, kdy ji i vypnu... ale většinu čas je zaplá a kape :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 19:32 - Re: malyLibor
Tiež mám 50GPD.Napúšťam v noci, kedy mám v sieti väčší tlak.Za noc 50-60L,takže za 24hod. 100-120L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 19:16 Muž jmalyska [167]
Paráda Libore, já mám 80tku a za den jsme měl max 80 litrů vody, akvárko jsem si napouštěl 4 dny :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 16:49 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: malyLibor
Ještě doplním, že dokud jsem používal vodu ze studny, tak mi za den nateklo cca 12-15 litrů (byl tam silně kolísavý tlak vody), teď z vodovodu nateče 25-30 l. RO mám tu nejobyčejnější 50GPD, funguje už od března 2011, zatím bez výměny filtrů nebo membrány.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 16:30 Muž Burik [727] - Aquascaping
pak nechápu,co dělám špatně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 16:25 - Re: malyLibor
Príklad správneho používania RO. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2014 15:10 Muž malyLibor [5371] - Asie
Po zakoupení RO jsem ji měl napojenou na vodu ze studny, tvrdost 36°dGH, vodivost přes 2.000 µS (konduktometr už mi to nechtěl měřit). Z RO mi tekl permeát tvrdost 0, vodivost 3-4µS. Po přepojení na vodovodní vodu s tvrdostí 11-14°dGH a vodivostí 1.000-1.500µS klesla vodivost permeátu na 0-1µS.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 12:56 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: Burik
mazec :/ nám tu teče čistá klíčava takže to dělá cca 12GH
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 18:01 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Burik
17uS mám za po pár dnech v barelu. Ale to přisuzuju rozpuštěným plynům ze vzduchu. Čerstvě natočená má 10-11uS a to membrána dala zatím tak 500l, takže vyčerpaná nebude. Vstupní je asi 300uS s GH někde kolem 15.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 17:39 - Re: Legioix
V tvojom prípade by som použil 2-3 RO za sebou.No zas by si tie na začiatku musel relatívne často meniť.(filtre/membrány)Čo je pri takej vode asi dosť neekonomické.
Tu by bolo lepšie riešenie anex a katex.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 17:16 Muž Burik [727] - AquascapingRe: savan
my tu máme 18GH

Naštěstí nemnožím rybky ani jiné živočichy,kteří vyžadují nízkou vodivost.Takže mě vodivost,co vytlačím z RO netrápí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 17:13 Muž Burik [727] - AquascapingRe: prasan
máme tu GH ještě vyšší..a nejsem sám..o pár metrů dál bydlí Davidek75 a má úplně stejné parametry vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 17:13 Muž Legioix [574] Re: prasan
Rozhodně lepší než ta moje studniční: PH 7.8 a GH přes 30. Vodivost nemám čím změřit.
Je to voda ze studně kopané ve vápenci (pomezí moravského krasu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 17:10 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Burik
Buď rád,ja mám od začiatku 21uS.Kolko máš vstupnú vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 17:08 - Re: Burik
Ak myslíš,že voda s pH 7,4-7,6 a 12-14dGH je dobrá vstupná voda tak potom áno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 17:04 Muž Burik [727] - AquascapingRe: prasan
tak máš prostě štěstí na dobrou vstupní vodu..sám mám na nové membráně maximálně 17uS
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2014 16:50 - Re: rriki
Doma mám na TDS-ku max.do 2us.

@vikino :Bolo u mňa zopár chovateľov(dlhoročných) a tiež neverili.Sami by ti potvrdili i 0 us z mojej RO.Nikdy som sa nehral na experta,no proste niekedy sa mi veci podaria.Inokedy zas naopak práve ja sa mám čo učiť.
Ionexov je niekoľko druhov a majú rôzne použitia.Fakt osobne pri 0-2us nevidím dôvod ich použiť.Ak si však vyberiem ten na odstraňovanie N látok z vody,vtedy je to o inom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 16:44 Muž rriki [818] - CichlidyRe: vikino
nikomu neteče nula
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2014 16:40 - Re: vikino
vikino napsal: prasan napsal:malokomu tiecie z RO nulka.
Málo komu? Zaujmavé,že chovatelia čo poznám ja ju ani jeden 11us nemajú.
Chce to aj meniť membránu /filtre a nie len raz za desaťročie.Ja viem ide to do peňazí,ale čo dnes nie. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 16:27 vikino Re: prasan
prasan napsal: Vikino nič v zlom ale ak ti dáva RO 11 us ,tak zrejme už nepracuje membrána tak ako má.Čiže osobne mám vodu takmer bez vodivosti.A preto si myslím,že ak je RO v poriadku a pracuje ako má je jednoducho naozaj hlúpe túto vodu ešte upravovať dalším zmekčovaním.

PS:prečo sa mi zdá,že začínaš mať arogantné poznámky? Nie preto,že ako súkromník práve ty sa snažíž predajom ionexov zarobiť?Viac k tvojmu komentu nemám čo povedať.


Ja reagujem len na Tvoje nespravne nazory a mylne predstavy, ziadnu aroganciu v tom nehladaj. Len ma nenecha v klude, ked tu ci tam, citam Tvoje prispevky prezentovane ako fakty, pricom to su podla mna "hluposti". Mal by si byt vdacny a s pokorou prijat moje prispevky (nie len moje) a niecomu sa aj priucit ;-) Jasne, nik nespadol z neba mudri, ani ja nie, aj ja sa rad priucim, nik nevie vsetko. 11uS voda z Osmozy je absolutne v poriadku, malokomu tiecie z RO nulka.
PS: co ja predavam tu nerozoberaj, je to cisto moja sukromna vec. Dik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2014 16:18 - Re: vikino
Vikino nič v zlom ale ak ti dáva RO 11 us ,tak zrejme už nepracuje membrána tak ako má.Čiže osobne mám vodu takmer bez vodivosti.A preto si myslím,že ak je RO v poriadku a pracuje ako má je jednoducho naozaj hlúpe túto vodu ešte upravovať dalším zmekčovaním.Využitie ionexu za RO vidím,ale nie v zmäkčovaní.

PS:prečo sa mi zdá,že začínaš mať arogantné poznámky? Nie preto,že ako súkromník práve ty sa snažíž predajom ionexov zarobiť?Viac k tvojmu komentu nemám čo povedať.Keby si tu na fore račej zaperlil a zdržal sa takéhoto komentu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 16:16 vikino Re: MichoCZ
Presne tak! 100% suhlasim potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 15:33 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: vikino
Asi tak, ta voda z RO má u mě vyšší vodivost, než bych chtěl a nevím co v ní visí. Za demi to bliká 0-1uS. Navíc tím že tou demi čistím prakticky čistou vodu, tak ta výdrž kartuše bude značná než kdybych tam rval surovou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2014 15:32 Muž jmalyska [167] Re: Uno
Proč by nešlo? Zachytávej i odpadní vodu a tu potom znova prožeň přes RO a zase vytěžíš další upravenou vodu. Nebo si kup druhou membránu a zapoj jí na výstup té první a je to :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 15:28 Muž jmalyska [167] Re: Legioix
Taky nad čerpadlem uvažuji, i když to není výhodné, ale ušetří se na času napouštění :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   25.01.2014 14:26 vikino Re: prasan
prasan napsal: ....Upravovať RO vodu ešte ionexom na zmäkčovanie je proste hlúposť.

Preco hlupost? ? ? Je hlupy ten, komu tecie voda z RO o vodivosti napr. 11uS a potrebuje na vyrobu vyvojovej vody, alebo vody na ine pouzitie o vodivosti 0uS??? Je teda hlupy, ked na vystupe z RO napoji este korpus s mixbedom? Je hlupy, ked si vyraba vodu o 0 uS, ktoru potrebuje? Ano, mozno je niekto hlupy, lebo nevie co v tych 11 uS moze byt, tak ich radsej odstrani... Zaujimave nazory tu prasan ptrezentujes... uz som si Ta vsimol aj na SK fore a to ako perlis nema v poslednej dobe konkurenciu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 14:17 Uno Re: prasan
tak já spíš myslel, že když by to nešlo přes RO, tak bych prubnul tohle, ne že bych to čistil 2x. Už takhle si žena myslí, že jsem se zbláznil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2014 13:17 - Re:
I v RO vode sa to úspešne dá.Ak sa používa anex a katex ,tak je podstatné aký vlastne použiješ.Niektoré ti odstaraňujú len dusíkaté látky,iné okrem toho i vodu zmäkčujú.
Upravovať RO vodu ešte ionexom na zmäkčovanie je proste hlúposť.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [27] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=1301