Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:21 Muž muťa [554] - RostlinyRe: DavFM
DavFM napsal: Dále nechápu, jak si přivřením oplachového ventilu dokázal vyhnat tlak nahoru. Ten ventil máš snad při provozu zavřený furt, ne?
Tak samozřejmě že je zavřený, jinak bych vyráběl 120l týden. Ono se to děje ikdyž ho začnu pomalinku otevírat. Je tam prostě poloha, která ten tlak vyhodí nahoru, všiml jsem si toho při tom zkoušení, jinak ne. Když vezmu a normálně s ním otočím, tak se nic neděje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:18 Muž Driv3r [236] Re: muťa
kolik maš vodivost na vstupu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:16 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Driv3r napsal: Jaký je ten permaat při tom kapkaní?
300 uS, jak jsem psal. Čím nižší tlak tím horší výsledek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 18:55 Muž Driv3r [236] Re: muťa
Sem to změřil permaat 3ppm vstup 130ppm odpad 335ppm na 3/4 zavřeno výstupu z odpadu.kvuli zvednutí tlaku.

Normálně otevřeno
Permaat 14ppm vstup 130ppm odpad 155ppm teplotu vody to ukazuje 20 stupňů

Vynásobit cca1,66 =ms/l membrána gpd 75.
Měření ber s rezervou China TDS metr. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 18:13 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Tvá RO se chová úplně jinak než moje. Já když otevřu odpad naplno, tzn. že oplachuju membránu, tak ta troška vody, co při tom kape, má neměřitelnou vodivost-0mikro. Když ten ventil přivřu na poměr 1:1, mám vodivost cca 2mikro a pokud ho natvrdo zavřu, tak je vodivost 4-6mikro.

Je zvláštní, že tobě při naplno otevřeném oplachu i ta oplachová voda teče s poloviční vodivostí než vstupní, ale to se dá vysvětlit tím, že to čerpadlo tlačí tolik, že už i odpor samotných hadiček působí jako restriktor.

Co však nechápu je to, že prakticky bez tlaku se ti skrz membránu dokáže dostat tak mizerná voda.

Dále nechápu, jak si přivřením oplachového ventilu dokázal vyhnat tlak nahoru. Ten ventil máš snad při provozu zavřený furt, ne?

Restriktor-zkuste si ho někdy rozebrat, možná budete zklamaní primitivností funkce. Vevnitř je cca 10cm tenké trubičky(jako bužírka z tenkého drátu), vnitřní průměr cca 0,6-0,8mm.Zalito nějakou pryskyřicí. Prostě to funguje jako kalibrovaný otvor. Dále je na vstupu do restriktoru ocelové sítko-to jediné se může časem přicpat a proto se asi doporučuje pravidelná výměna.
Z principu funkce toho "restriktoru" je jasné, že nemůže reagovat na různé tlaky vody u různých uživatelů. Je to moc univerzální. Takže pokud si jiným způsobem nastavím jiný poměr, můžu si tím dost ušetřit na odpadní vodě. S restriktorem jsem byl na poměru 3:1, bez něj používám 1:1. Takhle to mám už přes rok, cca 100l/týden, a voda stále špičková. Ovšem je jasné, že je nesmysl to uzavírat úplně !!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 17:39 Muž Driv3r [236] Re: muťa
Jaký je ten permaat při tom kapkaní?
Tak zkus nejdřív předfiltry.pak membránu a třeba dočištění nakonec.ten DI filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 17:33 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Jo s tím restriktorem tomu už rozumím. Všiml jsem si, že mají různé průtoky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 17:31 Muž Driv3r [236] Re: muťa
Restriktor se nepotřebuje skoro.. ale je nastavený na tlak potřebný pro správnou funkci RO.tzn restriktor z gpd 75 nebude správně fungovat na gpd 80 atd. s tím kapkanim to mě dělá taky respektive slabý curek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 17:10 Muž muťa [554] - RostlinyRe: host
Budu v nejbližší době měnit a rozhodně budu měnit i předfiltry (mám 3). Všiml jsem si že se doporučuje měnit s membránou i restriktor, ten se taky opotřebuje? To jsem nevěděl.
Dokoupím DI filtr, mixbed.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 16:59 host Re: muťa
Pokud do toho chceš jít, není chybou dát výkonnější membránu, třeba i stovku. Je to jen o množství vody kterou za den vyrobíš. V každém případě bych se ale osobně držel podmínek za kterých výrobce doporučuje provoz. Ano, drobné korekce tlaku to snese, ovšem zavíráním odpadu si koleduješ o problém. Čerpadlo má (většinou) sice baypas (asi 6 baru) a může vydržet, ale stejně tak může prasknout membrána. A max. tlak na membránu je tuším kolem 9 Mpa.
Já bych tedy zkusil novou membránu s příslušným restriktorem a dočistit ionexem. Možná by nebylo od věci i doplnění předfiltrů aby se co nejvíc snížilo zatížení na membránu.
Ten tlak PSI, PSI je označení veličiny. Nic jiného. Pascal, atmosfera, bar.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 16:23 Muž muťa [554] - RostlinyRe: host
Já nejsem uražený....jiný zdroj vody, není v současnosti možný a do budoucna s ním jistě počítám s vodovodem.

A co ten tlak PSI, nebylo by lepší vzít membránu 80 GPD, než 75? A děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 16:12 host Re: muťa
Neurážej se, s takovou vodou co jsi napsal žádnou slávu neuděláš. Tady by pomohla předúprava
vstupní vody a následné dočištění DI. To ovšem znamená další komplikace. Pokud Ti poteče z RO kolem 70µS doúprava na DI by měla stačit dočistit. Ale zase kapacita ionexu nebude velká. No a po skoro půl roce s takovou vstupni vodou je otázka v jakém stavu membrána je? Zarostlá, poškozená? Laborovat s tlakem si myslím není nejlepší řešení. Restriktor je více méně dán pro daný výkon membrány a ten odpor na membránu se dá korigovat jen do určité míry, pak hrozí poškození. Aby jsi se nemusel vztekat, za mne řešení, držet se doporučených hodnot pro provoz a dočištění na DI, ale do budoucna změna vstupní vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 15:18 Muž muťa [554] - RostlinyRe: host
Óóó, ještě že jsi mi tak dobře poradil. Kdyby to bylo tak jednoduché jak píšeš, myslíš že bych tady s tím otravoval? Nemášli co k tomu říct, děkuji a sbohem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 15:10 host Re: muťa
...Ano voda je hodně vápenatá, 200 dusičnanů + bakterie jako bonus...

Co to máš za zdroj? Nějaká studna co je zabordelařená, tuším, že chceš ušetřit.
To co doma piješ určitě není tohle a tak RO připoj na vodovodní řad s pitnou vodou a budeš mít po problému. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 13:54 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Fotka k příspěvku A takhle to vypadalo v den zapojení, 26. srpna.

Byl nižší tlak a vodivost byla 100uS, ale už si nepamatuju jestli to byla odpuštěná voda, nebo až po nějakém čase.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 13:52 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Fotka k příspěvku Takhle to vypadá při zapnutém čerpadlem a vše otevřeno naplno. Ale říkám si jestli ta 75GPD kterou mám je vhodná, jestli by nebyla lepší 80GPD, podle toho manometru.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 13:43 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Teď jede 5ty měsíc, ale ta vodivost je stále stejná. Na začátku byla dokonce ještě vyšší. Jinak pokusy s tlakem :

Otevřený oplachovací ventil : permeat vodivost 300, odpad 500.
Zavřený oplachovací ventil, bez použití pomocného čerpadla : permeat 77, odpad 700.
Regulovat tlak tím oplachovacím ventilem je nemožné, jelikož když to začnu skrtit, tak se tlak v systému zvedá až na 8 a více! A bez použití čerpadla skoro nic neteče, jen to kapká (permeat).

Ano voda je hodně vápenatá, 200 dusičnanů + bakterie jako bonus. Nic lepšího z té RO nedostanu. A je tedy otázky zda by mi mohl pomoci za RO dát DI filtr mixbed.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 13:27 Muž Driv3r [236] Re: muťa
jak je stara membrana? tys tu psal že vstupni voda je hodně špatna že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 23:51 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Jojo je mi jasné že to nebude přesně. Já se hlavně snažím zjistit, co mi dělá v permeatu vodivost 55 uS. Pokud je to "jen" tlakem tak to jsem, schopen po nějakém odzkoušení pořešit, nějakým lepším ventilem, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 22:18 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
ja ti rozumím ty smajlíci byli proto žes to napsal dřív než ja.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 22:16 Muž muťa [554] - RostlinyRe: DavFM
Já to tak pochopil, jen se to nějak ztratilo v překladu :-) ....dobrá, zítra to vyzkouším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 21:56 - Re: Driv3r
Je to priamo na vystup z vodovodnej batérie bez potreby montovať potrubie atď.
www.akva-tera.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2018 21:38 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Pokud jsem to správně pochopil, tak máš i oplachový ventil.

Otevři ho naplno. I tak ti nějaký permeát poteče, byť odpad bude velký.Změř vodivost.

Trochu ventil na oplachu přivři, ale ne úplně. Permeátu poteče víc. Změř jeho vodivost.

Postupně ventil opatrně pomaličku po troškách přivírej, až se dostaneš ku vodivosti, kterou jsi ochoten akceptovat.

Pokud bude odpad příliš velký, bude to chtít jiné řešení.

Jednodušeji už to napsat neumím, tak jak jsem to s tím tlakem na druhou membránu napsal včera to asi nebylo srozumitelné.

Edit:pro drajvra: já si vždycky nastavím poměr 1:1 a tak to nechám běžet. Jednoduše plním 2 stejné sklenice a "ladím" ten ventil. Mám ale nerezový kulový ventil a tím se to dá ladit celkem pohodlně a přesně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 21:29 Muž Driv3r [236] Re: muťa
www.obchod-vtp.cz/…

nebo to uškrtit nějakym kohoutem ale to se bude hodně špatně odhadovat. a i špatně fungovat.

nebo pootevřít oplach ventil. ale to je fakt hodně nepřesny.

edit:-DavFM :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 21:27 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Třeba tím, že zmenšíš odpor pro odpad. Obejdeš restriktor a necháš odpouštět víc než nechal odpouštět ten restriktor. Tlak v neuzavřeném systému tím klesne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 21:20 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
My si asi nerozumíme. Vysvětli mi, jak mám snížit vstupní tlak, když čerpadlo zapojim do zásuvky a nedá se regulovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 21:13 Muž Driv3r [236] Re: prasan
odkaz?máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 21:12 - Re: Driv3r
Dá sa použiť i toto
rybicky.net/k/forum/548813.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 20:41 Muž Driv3r [236] Re: Kubaa
ja ne bohužel jsem měl volny kohoutek jen se studenou. Stary přivod pro pračku. :)

Taky tam může byt větší obsah mědi podle typu ohřívače vody.-)a pak to bude kontraproduktivní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 20:37 Muž Kubaa [718] Re: Driv3r
Takže tam pouštíš teplou vodu z vodovodu? Ta má ale občas horší kvalitu (například pokud mi teče rezavá voda, je to většinou z teplého kohoutku).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 20:23 Muž Driv3r [236] Re: DavFM, muta
to je jen o vydrži membrán.
Proto ta studena sníží se tím ale učinost.

muta budeš muset poladit vstup tlak zkus 3.8-5 bar pak teplotu.
Já mam 2.4 bar a poměr 70/30 když přivíram odpad tak cca 60/40
Ja ji mám na trvalo připojenou jen ji zavíram a akvo napouštím rovnou z RO. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 18:56 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: host
Mi bylo řečeno, že do toho vůbec nemám teplou vodu pouštět, ničí to membránu.
Ale když teď čtu specifikace různých membrán, tak jak nejvyšší možnou teplotu uvádějí opravdu 45°, což už je dost teplá voda.
Nicméně, budu věřit praktikům a dále tam teplou vodu pouštět nebudu. Vlastně ani nemám důvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 18:38 host Re: DavFM
Výrobci membrán udávají výkon při 25°C, tedy optimu. Max. teplota je do 45°C. Podívej se třeba na stránky Mangaly kde má údaje u jednotlivých typů membrán.
Dobré povídání o vlivu teploty a tlaku má na stránkách Pepinův útes:
www.pepinuvutes.estranky.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 18:32 - Re: Dzumigar
Bud zavrieš čistý vystup a odpad pričom vstup ostane otvorený,alebo uzatvoríš komplet celý systém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 18:30 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Hm, zajímavé s tím tlakem na výstupech. Zítra to vyzkouším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 18:12 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
To máš pravdu, ale teplá voda ničí membránu. Teplota by neměla jít přes cca 20°C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 18:11 Muž Driv3r [236] Re: muťa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 18:10 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
Parametry vody po úpravě RO
Hlavním parametrem RO membrán je účinnost, prezentovaná procenty, značícími kolik dokáží odstranit z vody rozpuštěné kuchyňské soli při určité teplotě. Například při filtraci roztoku NaCl 35 g/l se odstraní 97 % (při teplotě 20 °C). Účinnost je pak popsána jako 97%. Různé látky se však na RO membráně zachycují různě efektivně.


Osmóza je funkční jen v určitých teplotách při chladné vodě je osmotický tlak nižší a nedojde k oddělení.pri výši teplotě do 20stupnu je vyší účinnost.

Příkladem kdy ti bude stoupat vlhkost třeba ve zdi při nízké teplotě nebo při vyšší? Nebo zkus porovnat 2 skleněnicky se stejnou vodou ale různou teplotou a koukej na sklo ten rádius co se tvoří u hrany skla.vse je p osmotickem tlaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 17:59 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Já mám na RO čerpadlo, takže tlak dobrý, přes 6.

EDIT : s tím snížením tlaku si můžu zkusit pohrát, jestli to půjde, ale jiná možnost, než pootevřít oplachovací ventil mě nenapadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 17:58 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Xbourn
Snižuj jak je libo, dle tvých představ, respektive potřeb ryb a rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 17:58 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Voda do RO musí být co nejchladnější. Teplá ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 17:53 Muž Xbourn [805] Re: muťa
Díky za info a snižovat Ct mám z dnešních 21d až na 5-6 d :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 17:52 Muž Driv3r [236] Re: muťa
Možná zkus ale asi přes restriktor to nepůjde regulovat,, spíš to přiškrtit na vstupu do RO nebo tlak zvednout já ji zvednul uškrcením výstupu odpadní vody..pri nižším tlaku by měla přes membránu jít jen čistá voda ale bude velký odpad.
(muj případ mám nízký tlak v trubkách,starý barák )
zalezi i na teplotě vody.zkus ji dát na teplejší cca 20st.mela by bít lepší oddělitelná voda pro RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 17:38 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Xbourn
Pokud máš normální, pitnou vodovodní vodu, tak to nařeď. Pokud to naředíš 1:1, tak máš tvrdost zhruba poloviční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 17:01 Muž Xbourn [805] – rostliny
Ahoj , uvažuji o koupi reverzní osmózy protože moje CT je 21d. Týdně měním 40l vody a chtěl bych se zeptat, jestli mám vyměnit celých 40 litrů osmotické vody nebo jen nějakou poměrnou část.Díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 16:43 Muž muťa [554] - Rostliny – Výměna membrány a restriktoru
Měníte je zároveň, jak doporučují třeba na mangala.cz?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 16:36 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Driv3r napsal: A jaký máš poměr nestačilo by snížit tlak?

....snížit pomocí restriktoru, pootevřít oplachovací ventil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2018 16:03 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Dzumigar
Tak já to zavírám celé. Přívodní ventil, a taky mám ventil co mám na odpadní hadici a ventil na hadici s permeatem. Mám tři ventily. Nemám odpad napevno, ale hadici vsunu do umyvadla, do přepadu (k vrtání do trubky se mi nechce). A ventil na permeát mám zavřený, aby neukáplo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 15:56 Muž Dzumigar [20] Re: muťa
Čiže netreba zatvárať čistú vodu a odpad. Stačí zavrieť vstupnú vodu. Dobre som to pochopil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2018 15:54 MichalNecek Re: Dzumigar
Jak píše muťa, RO by měla být zavodnena, aby membrana nevyschla, pokud je bez vody víc jak 14dni membrana vyschne a jde do kytek. Já menším vodu co 14 dni a od té doby co mám RO, tak jsem začal vyrábět vodu dle potřeb splachovani WC. RO je zapojena a když dojde voda na splachování, na chvilku ji zase zapnu, tím si vyrobim vodu na výměnu jednou za 14 dni cca 75 litru :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49717x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=801