Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 07:40 Muž Yirka [9118] Re: youi
Nemyslím si, že by pití odmineralizované osmotické vody bylo tím pravým ořechovým pro zdraví....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 00:04 Muž 150koni [653] Re: youi
Fotka k příspěvku Vím, mám to také a běžně používám v kuchyni. Ale řeč je bohužel o akváriu 600 litrů a výměně 100-200 litrů vody týdně. Tam už opravdu zásobníček k RO nestačí a musíš někde prvni tu zásobu vody před výměnou nashromáždit. Jak vidíš, mám 2 membrány a i za těchto podmínek plní RO 20 litrů kanystr cca. 2 hodiny a nějaké drobné. A k výměně potřebuji 4 kanystry, což je u mých 2 membrán 8-9 hodin :-) Ten zásobník mi nenaplní 20 litrový kanystr ani do poloviny a to je ten zásobník 12 litrů. To proto, že část prostoru zásobníku vyplňuje vzduch pod gumovým pytlem :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 23:24 Muž youi [0] - TetryRe: 150koni
Fotka k příspěvku Za RO sa da namontovat zásobník. Ja mám 15l, takze mam kedykolvek k dispozicii 15l prefiltrovanej vody. Menim cca 30-50l v akva. Takze vecer si naplnim 20l bandasku a rano menim. Zatial sa mi vyrobi dalsia voda. Alebo rano naplnim a vecer menim. Tych zvysnych 5-10 litrov netrva zas az tak dlho. Tu vodu pouzivame aj v domacnosti, nie len do akva, takze som kupil RO na upravu pitnej vody. Cena oproti RO pre akva bola vyhodnejsia. Teraz mam vodu aj na pitie aj do akva, zehlicky, auta.....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 21:15 Muž 150koni [653] Re: vendy
Jelikož voda z toho teče čurkem, tak se to napouští celkem dlouho, tak třeba já to napouštím do 4x20 litrů kanystr a pak až mám vodu připravenou, měním vodu v akva. halenar1984 jak jsem tak čet o několik příspěvků níže zase do sudu :-)

Takže je třeba si prvni ujasnit, za jak dlouho chceš mít vodu pro výměnu připravenou a podle toho mít požadavky. Možná je bude zajímat, jaký tlak máš v trubkách. Bude to pro ně podstatná informace. Jelikož máte studnu, předpokládám že manometr s tlakem bude na domácí vodárně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 20:56 Žena vendy [27] - CichlidyRe: 150koni
Aha, no já ani netuším kam se to ukládá, jsme v malým baráčku - 3 byty máme studnu, ale o vodu se špatně starají tak jsem chtěla pro ryby "stálou" vodu. měním jednou týdně asi 200l
Zkusím jim napsat. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 20:45 Muž 150koni [653] Re: vendy
Záleží na tom, kolik a jak často budeš měnit vodu a jaké máš možnosti a prostory po vytváření zásoby vody pro výměnu. S tímhle budeš napouštět tvé akvárium cca.3 dny. Jinak ten výkon 380L/24 hodin u té membrány GPD100 je při reletivně teplé vodě(cca.25°C) a dobrém tlaku vody, nikoli u vody, která teče z kohoutku a je o dost studenější :-) s membránou GPD85 jsem napouštěl 60 litrů přes noc ... cca. 12 hodin. Teď mám membrány 2 a mám to za 6 hodin :-) Takže já spíše doporučuji 2-3 membrány, vzhledem k tvému objemu akvária a řekl bych předpokládané výměně 100-200 litrů vody týdně.

Něco o výkonu RO zde: www.mangala.cz/…

Jinak mangala ti složí RO dle požadavků :-) zkus se s nimi poradit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 20:17 Žena vendy [27] - Cichlidy – koupě
Ahoj, máte nějaké adresy, kde se dá sehnat celý set k akváriu? Abych nemusela shánět díly? Vůbec se v tom nevyznám prostě abych objednala a namontovala... našla jsem tohle. Je to dostatečné? na 600l..

www.filtracevody.cz/…

díky za rady ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 21:27 halenar1984 Re: zervan
hmm tiez o tom rozmyslam ked pozeram tie ceny :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 21:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: halenar1984
Neviem o akú RO ide, ale ja som robil to isté na mojej - chcel som vyššiu výťažnosť, tak som sa rozhodol na odpadový výstup membrány zapojiť ešte jednu membránu. Ale kupoval som celú RO sadu, lebo samotná membrána stála len o málo menej a takto mám aspoň v rezerve filtre a navyše hadičky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 21:07 halenar1984 Re: 150koni
v pohode mam neobmedzeny pausal aj do zahranicia velka vdaka pol hodinu som to tam hladal a nemohol najst vsetko mozne som nasiel len toto nie :) palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 21:02 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: 150koni
To asi nebude dôvod - vďaka reguláciám EÚ sú hovory do ČR lacné, ja ich mám z mobilu za rovnakú cenu ako do SR a cez VoIP ešte lacnejšie. (OT)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 20:51 Muž acik [416] Re: 150koni
třeba bydlí v česku,unás je líp :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 20:50 Muž 150koni [653] Re: acik
nejspíš bude hovor ze slovenska poněkud drahý ;-) alespoň se tak domnívám z reakce halenara :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 20:45 Muž acik [416] Re: halenar1984
opravdu zavolej a rekni co chces,urcite ti poradi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 20:43 Muž 150koni [653] Re: halenar1984
obal membrány ... www.mangala.cz/…
membrány ... www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 20:31 halenar1984 Re: acik
teraz neviem ci tam mam fakt zavolat alebo si zo mna robis ..... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 20:25 Muž acik [416] Re: halenar1984
tak jim zavolej,poradi ti,hlavně syn je ochotnější jak táta :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 20:17 halenar1984 Re: 150koni
no super vdaka tie kolienka urcite pomozu :) a este sa chcem spytat prosim vas keby som chcel pripojit na vystup odpadovej vody dalsiu membranu treba kupit celu osmozu novu ci sa to da objednat samostatne na tej stranke od mangala nic take nemozem najst :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 21:18 Muž 150koni [653] Re: halenar1984
Reverzku mám v kuchyni a když plním kanistry natahuji do koupelny hadici, která přesně a těsně sedí na ty umělohmotné z RO. Je to čirá hadice Variolux PVC 6x1,5mm koupená v OBI.

Jinak na origo hadice z RO jdou použít kolínka a koncový ventil :-) pro tvůj účel asi nejlepší řešení
www.mangala.cz/…
www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 20:22 halenar1984 – hadicky na RO
Ahojte prosim vas neviete o neakom lepsom rieseni hadicky upravenej vody ? RO mam na WC a sud na vodu mam v komore vedla WC chcel by som na spodu prevrtat stenu av komore poza regal natiahnut hadicku do suda ale ta biela z origos RO je strasne tvrda neda sa ohybat nemate neake lepsie riesenie ? vdaka
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 19:18 Martin736 Re: mispop
Zdar...kolik té vody potřebuješ??? Máš na ní nějaké kanystry??? palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 12:14 mispop – osmatická voda Praha
Dobrý den, ahoj,
dá se prosím v něteré pražské akvaristice, nebo jinde v Praze sehnat voda upravená reverzní osmozou? Stejně tak, jako jí mají např. v Mělnickém Vivariu 2 Kč/l. Dík ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2014 06:47 Marcel G Re: ranep
Tuhle mojí novou RO s čerpadlem mám od 6/2014. Předtím jsme bydleli jinde a čerpadlo jsem nepoužíval. Článek o zapojení je zatím v nedohlednu, protože se mi pořád mění priority (a nemám zrovna moc volného času, abych stíhal všechno).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2014 22:40 Muž ranep [0] Re: Marcel G
Aha, jsem si nevšiml (neporovnával jsem) nick u příspěvku se jménem v patičce odkazované stránky. stydim V tom případě palec nahoru za super článek! potlesk A děkuju za info ohledně hlučnosti.
Smím se ještě zeptat, jak dlouho už RO máš (můžu tykat,? jsme stejně mladí ;-) ) a kdy zhruba se můžu těšit na jistě inspirativní článek o zapojení RO?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2014 22:26 - Re: ranep
Osobne čerpadlo nepoužívam,púšťam RO v noci kedy je v systéme väčší tlak.No samozrejme ak ti ide o väčšie množstvo RO vody a potrebuješ to mať zapnuté nonstop,tak je čerpadlo dobrá voľba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2014 21:14 Marcel G Re: ranep
Autorem článku jsem já. ;-) Čerpadlo je celkem tiché (trošku vrní), a zatím funguje spolehlivě. Jsem s ní spokojený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2014 20:55 Muž ranep [0] Re: Marcel G
Dík, to už jsem četl. Jen jsem už zapomněl, že je tam zmínka o kombinaci čerpadla 50 GDP s membránou 80 GDP. O hlučnosti a spolehlivosti tam ale nic není. Zkusím kontaktovat přímo autora článku, používá přesně tu RO, kterou mám zatím vybranou i já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2014 20:35 Muž ranep [0] Re: Motýl
Dík za radu s mícháním a měřákem. Co se týče tlaku, tak mi už nejde o zlepšení výkonu RO, ale o to, aby vůbec fungovala. Jelikož dle vodáren mám tlak jen kolem 0.2 MP a pro správnou funkci a doporucuje aspoň 0.3, tak čerpadlo bude u mě nutnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2014 13:44 Marcel G Re: ranep
ranep napsal: Je tu někdo, kdo má k osmóze pomocné čerpadlo od Mangaly a podělí se o zkušenosti? ... Stačí k membráně 80GDP čerpadlo 50GDP, jak je nabízeno v setu?Zkus se mrknout sem: www.prirodni-akvarium.cz/… . Tam na své dotazy jistě najdeš odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2014 12:48 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: ranep
Až si namícháš vyhovující vodu - Ph, alkalita, tak si změříš vodivost a mícháš vodu jen podle vodivosti, stačí obyčejný měřák.
Zvednutím tlaku sice dostaneš víc permeátu, ale bude v něm více solí a membrána se dřiv zanese.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2014 08:53 Muž ranep [0]
A s tím mícháním RO a vodovodní vody někdo poradí? Jak jsem se ptal už výše, mělo by pro dodržení plus minus stabilních parametrů vody stačit míchat jen do zvolené konstatní hodnoty vodivosti/TDS? A jaký konduktometr/TDS metr doporučujete? Stačí ten nejobyčejnější, nebo se vyplatí připlatit si (a proč)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2014 08:50 Muž ranep [0] – Pomocné čerpadlo
Je tu někdo, kdo má k osmóze pomocné čerpadlo od Mangaly a podělí se o zkušenosti?
Dle vodáren je u nás tlak v rozmezí 1,9-2,4 bar, takže se bez čerpadla neobejdu.
Jak je to se spolehlivostí? Jsou ta čerpadla opravdu tak kvalitní, jak je avizováno u prodejce? A jak je to s jejich hlučností?
Stačí k membráně 80GDP čerpadlo 50GDP, jak je nabízeno v setu www.mangala.cz/… ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2014 15:22 - Re: zervan
Vodárne pre tento účel schválne vodu nadmerne okysličujú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2014 23:46 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: ranep
Áno, CO2 odstraňujú, ale neviem ako dokonale - niektoré pramene ho majú vcelku dosť. V podstate to je jedno, ale proste je pre účel akvaristiky dobré merať odstátu, no a voda s takouto alkalitou nemôže mať pH 7 (ak sa nepridá CO2), čiže som chcel len toľko, že tým pH sa netreba znepokojovať ;-)

Tie problémy s rastlinami neviem objasniť, asi by bolo lepšie opísať v správnej diskusnej téme a niekto znalý sa vyjadrí ;-) Inak mne Egeria (densa) tiež nekorení, ale rastie bujne, mám ju len na "horácomatke", lebo raz za týždeň - dva skracujem odspodu, tak sa mi ju ani neoplatí sadiť. Zjavne jej stačia živiny z vody. Ale niečo jej vie vadiť, neprišiel som na to, že čo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2014 23:32 Muž ranep [0] Re: zervan
K PH: to je pokud vím obráceně. Vodárny naopak co2 odstraňují a pH uměle zvyšují jako ochranu před rezivěním potrubí. Odstátím se do vody dostane nějaké co2 zpět a pH by mělo klesnout. Možná trochu klesne, ale pořád ho měřím silně nad 7 a bubláním se dostávám blízko 7 při zeleném dropcheckeru.
O alkalitě jsem už psal v předchozím příspěvku a když jsem z počátku ještě často měřil NO3, tak seděli na údaj z vodáren (~20mg/l). To jen teď se to zhoršilo zřejmě kvůli splavování látek z polí častými a vydatnými dešti.
V akva mám rostlin myslím poměrně dost (viz. moje prezentace), světlo bude průměrně, ale ne úplně slabé.
PMDD jsem nehnojil bez rozmyslu, KNO3 jsem buď vynechával nebo redukoval. Hygrophila siamensis vykazovala nedostatek K, ten jsem doplňoval K2SO4. Nepomohlo. Egeria nechce a nechce kořenit, v jednu dobu dokonce odešel i jávský mech coze a vzdala to i heterantera zosteriofola, která nádherně zareagovala, když jsem začal bublat.
Podezříval jsem i přemíru péče z mé strany, protože při odkalování v podstatě žádný kal nemám, bordel je jen z proplachování filtru. To ale neplatí pro krevetárko, kde odkalování zjevně zapotřebí je, ale ani tam egerka nekoření.
Starší listy stonkovek odpadávají předčasně, ale popisy příznaků nedostatků rostlin, co jsem zatím našel, vždy vedly k nějakému sporu nebo prostě přidávání doporučeného prvku buď nemělo výsledek nebo vedlo k větším problémům.
Ferox teď přinesl po delší době zlepšení, ale pořád to není ono, pořád něco zjevně chybí nebo přebývá.
Ale to už jsem zase jen u rostlin, primárně chci řešit dilema, zda RO může v mém případě výrazněji pomoct s krevetami (měla by, TDS mám vyšší než doporučenou) a jak na to míchání s co největší mírou odbourání různých měření. Jestli pro základní orientaci stačí konduktometr, jaký vybrat a jak je to s životností a údržbou těchto přístrojů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2014 09:55 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: ranep
Nie som expert na krevetky, tak neviem, čo im treba, ale tak všeobecne: Voda sa mi zdá vcelku v pohode, pH udávané vodárňami nemusí hovoriť o ničom, lebo závisí aj od obsahu CO2 vo vode, ktorý samozrejme vyprchá. V tomto prípade je vysoké, tak asi to týmto ovplyvnené nebude - veď vlastne je z povrchového zdroja. Ale môže to byť po odležaní rovnaká voda ako z iného prameňa, kde vodárne uvedú pH o dosť nižšie, preto by som si s tým hlavu nelámal.

Podstatnejšia je práve tá alkalita - i pH napovedá, že to môže byť okolo 8. Tá by sa prípadne dala znížiť aj inak, ak by to vôbec bolo potrebné pre nejaké rastliny, ale tam Egeria a Hygrophila nepatria. S druhou menovanou skúsenosti nemám, ale mám Egeriu densa - v mojom akváriu rastie výborne, ale v druhom, kde je veľmi silné svetlo, skoro žiadne živočíchy a krásne vyfarbené náročnejšie rastliny, vždy dosť rýchlo zhnije. Možno má radšej trochu väčší neporiadok ;-) Tým chcem povedať len to, že jej by asi RO nepomohla.

Najväčší dôvod, prečo by mohla RO pomôcť, sú podľa mňa tie vysoké dusičnany na vstupe, pokiaľ to teda nebola len jednorazová anomália. Na druhej strane, pokiaľ by v akváriu bolo veľa rastlín a silné svetlo, by si s tým ľahko poradili, veď koľkí dusičnany prilievame... A tých 40 mg/l, ak sa týždenne mení 1/3 vody, znamená prihnojenie dusičnanmi na úrovni 13 mg/l. Ale s PMDD by som už dusičnany nepridával, kým to nebude vyslovene potrebné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2014 09:51 Muž ranep [0]
Kupodivu z vodáren došla promptně odpověď, takže ještě doplňuju dva údaje k mojí vodě: hodnota draslíku je 1,94 mg/l a alkalita (KNK) je 1,73 mmol/l. Co se týče KNK, našel jsem vzoren 1mmol=2.7dKH, takže by to mělo být pouze 4.6 dKH a to je nižší, než co jsem naměřil kapkama (ale je fakt, že na testu je napsáno kapat do výrazné změny barvy ze zelenkavé tuším na žlutavou, nemám to teď u sebe a mě se to měnilo spíš postupně, takže kdo ví).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 23:07 Muž ranep [0] – Pořídit či nepořídit?
Ahoj, řeším dilema a chtěl bych požádat zkušenější kolegy o názory. Uvažuji nad koupí RO, hlavně kvůli úspěšnému (od)chovu CSR, ale i pro větší akva, kde už delší dobu i přes pravidelnou a pečlivou údržbu nemůžu vyřešit problémy ani s obyčejným plevelem jako je egeria najas nebo hygrophila polysperma. Přečetl jsem celé toto vlákno i pár dalších zdrojů, ale pořád nemám úplně jasno.
Základní fakta: voda z kohoutku, Vyškovsko, zdroj přehrada Opatovice. Dle vodáren PH 8.2, 7.8 dGH, 318 microS/cm, mineralizace 230 mg/l, Ca 41.4, Mg 8.6, Fe 0.006, chloridy 15.7, sírany 47.1, NO3 16 mg/l. KNK vodárny neuvádí, kapkový test Aquar ukazuje při mém barvo(ne)citu asi 8 až 10 (voda z akva). Poslední moje měření NO3 ale ukázalo vstupní NO3 přes 40 mg/l, to asi ty letošní deště. Jinak ve svých 120L měřím PH zhruba 7 (bublám saké), v krevetárku ale 7.4-7.6 (bublám jen TIBI). Hnojení dříve PMDD, teď nově pár týdnů Ferrox a je to lepší, ale pořád to není ono. Údržba týdenní: odkalení + výměna 30-40% vody.
Vstupní voda má teda hodně vysoké PH, ale jinak snad zas tak špatná není. Poměr CA:Mg (skoro 4.8:1) je vyšší než doporučovaných 3-4:1, ale přece zase ne o tolik a biogenní odvápnění nepozoruju. Možná jsou vysoké ještě i sírany, ale o jejich doporučeném obsahu jsem nic moc nenašel.
Od RO jsem si sliboval v první řadě snížení vysokého PH a pak také EC/TDS, o které se hodně mluví ve vztahu ke krevetám (např. shrimpkeeping.com). Jasně, na PH můžu i přes CO2, ale to u mě zdá se nestačí (viz. problémy s rostlinami) a do krevetárka si se silnějším CO2 zatím ještě netroufám (strach z otravy; přeci jen většinu dne jsem v práci a nemůžu hlídat).
A teď k jádru pudla:
Vidí někdo v uvedených parametrech něco, co přehlížím a může to být příčinou mých problémů? Má vzhledem k parametrům vody RO u mně vůbec smysl, nebo mám hledat problémy jinde?
RO vodu musím ředit, to už vím. Sníží se tím obsahy rozpuštěných látek, ale poměry zůstanou zachovány. Ca:Mg můžu upravit přidáním MgSO4 (ředěná voda bude měkčí, tak ji můžu zase trochu přitvrdit), ale zvýším tím zase sírany - nevadí?
Jak ukázalo poslední měření, údajům z vodárny se nedá úplně věřit a protože dodávaná voda je z přehrady (tedy povrchová), budou se její parametry v různých obdobích asi dost lišit. Jak potom na míchání? Všechno měřit nejde, navíc měřit to každý týden by byl šílenej opruz nehledě na (ne)přesnost kapkových testů znásobenou mojí špatnou rozlišovací schopností barev (odstíny zelené u Rataj PH testu nejsou nic pro mě). Tak mě napadá co použít pro základní orientaci při míchání konduktometr? Stačilo by pro dodržování plus/mínus stejné vody v průběhu roku, když budu míchat do dosažení nějaké zvolené hodnoty mikroS/cm (třeba 150-200 pro krevety, 200-250 do mých 120L)?
A stačí i základní konduktometr, co nabízí Mangala? U PH metrů vím, že jsou klíčové sondy, jejich kvalita a údržba, možnost výměny. Jak je to u konduktometrů? Je to stejné nebo jsou tyhle přístroje "blbuvzdornější" a vystačím si fakt se základem? Kvůli předpokládané nutnosti měřit smíchanou vodu asi nemá smysl použít tu inline variantu od Mangaly, ale buď nabízený základní model (bez teplotní kompenzace a možnosti výměny sondy) nebo ADWU, která už ale stojí 2x tolik. Nějaký jiný typ? (eBay se nebráním, ale je tam toho mraky, tak kdyby byl konkrétní odzkoušený typ ...)
Jinak RO uvažuju s 3- nebo 4-stupňovou filtrací a kvůli zvýšení efektivity i s pomocným čerpadlem. Uvažuju o napojení na termostatickou hlavici kvůli dalšímu zvýšení efektivity, hlavně přes zimu. Má s tím někdo zkušenosti? V diskusi tu jen padlo, že připojení na teplou vodu z kotle není kvůli měděným trubkám v kotlech moc dobrej nápad. Je to fakt? Teplou vodu mám z plynového turbokotle hnanou přes zásobník teplé vody. Jestli je tam někde měď, to netuším. Ale je fakt, že do akva si napouštím přes termostatickou hlavici rovnou teplou vodu (pro jistotu do barelu a nechávám ještě odstát), tak jestli není problém i tady.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale chtěl jsem uvést maximum informací, ať se případné dobré duše nemusí zdlouhavě doptávat. Kdyby přece něco chybělo, tak doplním, když budu vědět. Za případné reakce předem děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 17:12 Muž Tomson [1]
Ja jak jsem mel pestirnu tak jsem si vyrobil kolonu sam,podle navodu kamarada..a jela skvele,,byla schopna udelat tak 100l za 2 hodky,,zalezi jak jsem to pustil.. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.10.2014 06:32 vikino Re: zervan
Taketo predfiltre z lacnych RO maju vacsinou zivotnost okolo 3000L, ale to cislo je len orientacne. Zavisi to vsetko na znecisteni vstupnej vody... orientacne by sa mali vymenit, ked sa znizi prietok pri tom istom tlaku, alebo aspon po pol roku pouzivania. Uhlikovy predfilter by som vymienal castejsie, kedze zabranuje vniknutiu chloru do membran, ktory ich moze poskodit. Ja uhlikovy menim kazde tri mesiace, sedimentacne filtre kazdeho pol roka, ale ja robim okolo 5000L permeatu kazdy mesiac :-) a vstupnu vodu mam celkom cistu, ak teda nejaky sused v baraku sa nehra na kutila a nerobi nieco s potrubim, alebo nemeni bateriu, alebo podobne... vtedy mam hned prvy sedimentacny filter oranzovy az hnedocerveny a treba ho vymenit... Dnes sa daju tieto predfiltre kupit velmi lacno, takze ak chceme aby membrany vydrzali dlho, na predfiltroch sa setrit neoplati.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2014 21:36 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
zervan napsal: Tak som si kúpil lacnú reverznú osmózu aj s príslušenstvom: akvaland.sk/… alias www.rostlinna-akvaria.cz/… Funguje dobre, len ma trochu trápi ten nešťastný pomer mäkkej vody k odpadovej vode cca 1:4-5 :-(
...
Pokiaľ by som na výstup odpadovej vody ešte pred obmedzovač prietoku zapojil ďalšiu membránu, bude to správne fungovať a získam skoro 2-násobok mäkkej vody?

No tak som si kúpil ešte jednu túto osmózu, 2. membránu som zapojil na odpadový výstup 1. a naozaj to funguje, teraz mám pomer cca 1:2,5 potlesk No a odpadovú vodu (koncentrát) sa mi už darí zužitkovať - či už do vane alebo aj do iných akvárií ("rozplávačky", kde nemám ani substrát, len pohodené Anubiasy v košíkoch, tým nevadí tvrdá voda). Tak vďaka za povzbudenie k tomuto kroku!

Z tejto druhej osmózy mi tým pádom zostali oba filtre do rezervy. Ako zistím, že už treba niektorý filter vymeniť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2014 19:29 Muž 150koni [653] Re: vikino
tak to já ji udržuji tím, že ji permanentně omývám před a po každém použití za použití obtokového ventilu na omezovači palec membrána běží už 2 roky bez problémů palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2014 15:58 vikino Re: zervan
Tak ja zivotnost membran predlzujem tym, ze zabranujem zavapneniu membran. . . ako som to tu uz pisal, tak pouzivam pred osmozou zmakcovac. Do osmozy mi nejde ziadny vapnik, len sodik... :-)
Mam ju takto uz vyse roka a osmoza mi uz urobila vyse 80 m3 permeatu a stale fachci na "1" (jednicku) :-) len casto menim predfiltre, hlavne uhlikovy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2014 15:14 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vikino
No super, dokonca až tri fungujú! potlesk A ako je to so životnosťou, nemá tá posledná membrána najnižšiu, netreba ju často meniť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2014 14:58 vikino Re: zervan
Fotka k příspěvku Ale ano, je to jednoduche... Odpad z prvej membrany napoj do vstupu druhej membrany a vystupy permeatu spoj Y-spojkou ( www.mangala.cz/… ) do jednej hadicky a obmedzovac daj az za poslednu membranu na odpad...
Pouzivam 3 membrany (50 GPD) a pri tlaku 5 barov mam pomer zhruba 1:2 az 1:3 maximalne. Viz foto mojej osmozy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2014 11:58 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Marcel G napsal: Ty běžně udávané poměry 1:4 mezi upravenou a odpadní vodou platí pouze v ideálních podmínkách. V praxi to bývá daleko horší. Ono mi to tak vyšlo, že kým som získal 1 kýbel permeátu, odviedol som 4-5 kýblov koncentrátu.

Dost mi ale pomohlo pomocné čerpadlo, se kterým mi to kleslo na 1:2,85. Takže určitě by u tebe pomohlo buď použít ještě jednu RO jednotku nebo pomocné čerpadlo (pokud nemáš tlak aspoň 5 bar). Tlak mám presne 5 barov, teplota 8°C. Čiže toto je aj odpoveď na moju otázku, či je pomer lepší pri plne otvorenom vstupnom kohútiku (a plnom tlaku) alebo by bolo lepšie priškrtiť.

Podrobnější informace najdete třeba zde: prirodni-akvarium.cz/… . Vďaka, možno by v tom článku bolo dobré doplniť, že pri použití čerpadla (pri vyššom tlaku) sa nielen že zvýši rýchlosť získavania permeátu, ale tiež sa zlepší pomer voči koncentrátu, lebo som to tam akosi nevidel (alebo len nevšimol?)

Na zapojení dvou membrán za sebou najdeš určitě nějaká schémata na netu, nebo zavolej do fi. mangala.cz, ... Už viacerí ste tu spomínali návody a schémy, takže je v tom nejaký háčik? Ja som myslel, že normálne na odpadový výstup prvej zapojím vstup druhej a až na odpadovom výstupe druhej bude obmedzovač prietoku. Takže asi nie tak jednoducho... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2014 11:00 Marcel G Re: zervan
Ty běžně udávané poměry 1:4 mezi upravenou a odpadní vodou platí pouze v ideálních podmínkách. V praxi to bývá daleko horší. Já mám třeba při tlaku kolem 3 barů a teplotě kolem 15°C poměr 1:6. Dost mi ale pomohlo pomocné čerpadlo, se kterým mi to kleslo na 1:2,85. Takže určitě by u tebe pomohlo buď použít ještě jednu RO jednotku nebo pomocné čerpadlo (pokud nemáš tlak aspoň 5 bar). Podrobnější informace najdete třeba zde: prirodni-akvarium.cz/… . Na zapojení dvou membrán za sebou najdeš určitě nějaká schémata na netu, nebo zavolej do fi. mangala.cz, kde ti majitel určitě ochodně poradí, jak docílit co nejnižšího poměru mezi upravenou a odpadní vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2014 23:32 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: zervan
jedno je uhlíkový filtr , druhé sedimentitační filtr který dle popisu většiny RO odfiltruje mikročástice od 10 mikronů , předfiltr má patronu 5 mikronů , když se voda takto předčistí mohl by se snížit objem odpadní vody , ale pokud je to tak jak píše Motýl že :
"záleží taky na membránách, mají poměr 1:5 nebo 1:4" , pak je to asi zbytečné , raději bych pořídil membránu 1:4 a bude vyřešeno , no my máme vodu ještě tvrdší než ty takže to tou předfiltrací řešit budu ,myslím že se takto i prodlouží životnost patron v osmóze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2014 23:03 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: MonterMonty
Voda je normálna vodovodná, veľmi čistá, ale tvrdšia: 12°dKH, 15°dGH

Neviem, čo robí ten predfilter, ale v tej mojej sade sú už nejaké 2 filtre. Myslel som, že by som mohol kúpiť ešte jednu sadu - membránu bych pripojil a filtre by mi zostali na výmenu časom. Ostatné príslušenstvo (ventil a podobne) by sa dalo použiť napr. na nachystanie druhého prípojného miesta inde.

Motýl: Čiže by to "utiahlo" aj dve za sebou? Máte to niekto tak zapojené?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2014 22:44 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: zervan
dej dvě membrány za sebe + zpětné ventily, záleží taky na membránách, mají poměr 1:5 nebo 1:4, praktičtější je mít filtry v obalech a né ty uzavřené, viz předchozí příspěvky. musíš pořád předělávat šroubení. kohout otevřit naplno. zapojení dvou membrán najdeš na netu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=1201