Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2012 21:35 halenar1984 – osmoza
ahojte chcem sa vas spitat jak je to mozne ze mi z reverznej osmozy tercie voda obsahujuca NO3 50ml/l a vstupna voda je bez dusicnanov mozte mi to niekto vysvetlit? dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 13:46 triscene
ja som objednal dnes tuto RO:

www.mangala.cz/…

tak verim ze mi posluzi a budem spokojny, rozmyslal som na RO-Mini 50 a 80 ale tieto 10' mam pocit ze lepsie chrania membranu, tak radsej zainvestujem. planujem ju mat predsa nejaky ten cas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 23:16 Muž matlala [798] - RostlinyRe: matlala
ještě koukám, jak se řeší ten prědfiltr v těch lepších Ro jednotkách a je tam 20 mikron, uhlíkový a 1mikron na dofiltrování www.mangala.cz/…
Kdo poradí co vybrat?
Standartní inline předfiltr je myslím těch 5mikron.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 12:54 Muž matlala [798] - Rostliny
Ahojte, takže už budou nějaké prašule, konečně chci pořídit přídavné čerpadlo, koukám na mangalu, že má už jen tyhle e-cheny:
www.mangala.cz/…

Mám od něj RO mini 80 a plánuju jen výměnu předfiltrů za jeden větší pouze sediment s vyměnitelnou náplní. Zdroj doma máím a držák si udělám vlastní, takže jen čerpadlo. Co ymslíte bude OK? Mangaly se už raději neptám, odpovídá strašně nesmyslně a doporučuje i to co nepotřebuju.

Mělo by to mít vnitřní bypas, takže tlak na výstupu by se teoreticky neměl zvýšit ani při zanesení membrány RO, je tak? Spínač vysokého tlaku nepotřebuju, nízkého jsem zkoušel kamarádovo čerpadlo a to furt vypínalo, takže taky zbytečnost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 10:13 Muž rriki [818] - CichlidyRe: matlala
Záleží na nečistotě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 07:32 Muž matlala [798] - RostlinyRe: rriki
takže uhlík vyřadím, co teda pořídit za hrubost? těch 5 nebo 20?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 04:36 Muž rriki [818] - CichlidyRe: matlala
Určitě.Moje první osmoza byla ROWA a měla takový předfiltr pevný porezní uhlík a stál 1500 a vydržel max 3 měsíce a ucpal se ,tak jsme vymýšleli předfiltry a kámoš si nechal udělat ze silonu a dával tam papírový do avie a bylo to znát.Pak jsem jednou při výměně starý nevyhodil a nechal jsem ho v krabici a on vyschnul a nevím jak mi to napadlo ,ale foukl jsem do něho a on byl prodyšný a od té doby jsem to tak dělal,že jeden jsem nechal vyschnout a profoukl jsem ho.Jinak ten uhlíkový je tam opravdu jen kvůli chloru, aby nezničil membránu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2012 16:53 Muž matlala [798] - RostlinyRe: rriki
o té výměně za inline jsme taky uvažoval, usazuje se mi v sedimentu dost železa a bordelu. Uvažuju spíš o 20" sedimentu a uhlíkový snad nepotřebuju, poněvadž mám jen studnu, zatím ho tam teda pro klid duše mám. Jedna z variant, co mě napadla byly i dva sedimenty za sebou a za ně teprve čerpadlo a elektromagnetický ventil, a membránu.
Co myslíš? prodloužily by se i intervaly výměny? Zatím měním po cca 4-5 měsících a to je už výkon poloviční.
Plánuju i koupi přídavného čerpadla, když jsme to zkoušel u kámoše v 7 patře na malým tlaku, dělala 25l/den bez a 175l/den s čerpadlem, měřil jsem to cca 15minut a pak násobil.

EDIT:
Koukal jsem u mangaly a kromě 2 variant propustnosti (5 nebo 20 mikronů) je tam i varianta vinutého, který je teda dražší. Můžete mi tohle někdo osvětlit?
U varianty 10" je teda k dispozici i dvojvinutý 1mikronový s první vsrtvou hrubší za příznivou 100,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2012 16:46 Muž rriki [818] - CichlidyRe: triscene
Proč myslíš ,že je lepší?Srdcem osmozy je membrána a ty jsou stejné.Hodně záleží na čistotě vstupní vody .Naše městká voda je v pododě úplně stačí osmoza s inline filtrem.Pokud Ti teče nějaký sajrajt tak je výhodnější cenově použít osmozu s vyměnitelnými vložkami.Já jsem uhlíkový filtr vyřadil úplně a mám dva sedimenty a mám to na moc dlouho a vody dělám mooooc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2012 16:33 triscene
vazne rozmyslam nad RO a videl som ze kvalitnejsie RO su s 10' naplnami oproti inline filtrom, takze tu by som mal uz zopar favoritov, cena nahradnych dielov je takisto priazniva.

hlavnou otazkou je moznost napojenia na vodovodnu bateriu kedze mam malo miesta v skrinke pod akvariom (este sa zamyslam nad moznostou zapojit RO pod kuchynsky drez). v pripade ze sa odpaja RO tak ako udrzat membranu v stave aby sa nerozpadla (nevyschla)?
diky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2012 14:53 tomchamik Re: rriki
asi i dřív,,stavim se pro to asi zátra odpo....pak dám report.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2012 11:23 Muž rriki [818] - CichlidyRe: mita
Tam jde o membranu.Hele já do toho taky dělám a myslím ,že víc jak 30 mikro by to nemělo dělat.Teď jsem objednával 20 osmoz a nějaký membrány a v neděli vezu tomchamikovi 100 GPD a má vodu ze studny tak nám řekne kolik dělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2012 07:09 Muž mita [58] Re: rriki
Byla na kontrole u prodejce. Vratila se s jinym obalem ale chovani osmozy stejne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 22:51 Muž rriki [818] - CichlidyRe: mita
Máš dobře nasazenou membránu,prože i 130 mikro je moc.Tomu by i odpovídalo ,že když zapneš čerpadlo a zvýšíš tlak tak Ti to podchází,Zkontroluj o kroužky jestli není schrnutý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 20:41 Muž mita [58] – Vadná osmóza?
Mám necelé tři týdny starou RO mini-50 a protože bydlím v osmém patře tak jsem dokoupil pomocné čerpadlo přímo určené k výše jmenované. Vstupní voda je okolo 1000uS/cm. Bez čerpadla mi teče voda v rozmezí 120 - 150uS/cm a po zapnutí čerpadla to vyjede na 500 a po dvou hodinách provozu spadne na 400. Po vypnutí čerpadla trvá zhruba 3 hodiny než voda dosáhne zase 130uS. Můžete mi napsat názor na funkci osmózy? Mi se to zdá jako velmi nedostatečné, ještě navíc když všude čtu že po zvýšení vstupního tlaku by měla vodivost klesnout.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2012 14:36 halenar1984
ja mam doma studnu takze odpadova voda ma moc netrapi ale rozmyslam nad tim zvysenim tlaku teplu tam nechcem pustat nakolko mame v bytovke spolocne kurenie a keby mi na to dosli asi by som mal problem ;-) neda sa zvysit tlak vody aj inym spôsobom ako pomocne cerpadlo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2012 22:44 Pajaxox Re: halenar1984
Z vlastni zkusenosti vim ze to chce velkej tlak nebo teplotu,kdyztak je dobre pouzit pomocne cerpadlo...ja to napojil na mestsky vodovod pustim teplou vodu cca 35°C a jede na max
Jo jinakza 4hodiny mam 60l prefiptrovane vody a cca 200l odpadni vody tu poustim do vany a pak se jdu vykoupat,takze odpad je dobre vyuzit :-D palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2012 20:25 halenar1984 Re: karelchess
ano potrebujem moc zmekcit vodu mam ju strasne tvrdu a zasaditu 31N a ph 7.9 kupil som novu osmozu a pri malom tlaku mi robi vodu 2N a ph6 ma to robit 380 l za den ale mam strasne mali tlak tak mi robi cca70 l za den vdaka bohu aj za to :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2012 20:21 Muž karelchess [45] Re: halenar1984
Klidně nalévej...
To potřebuješ změkčit vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2012 18:27 halenar1984
ahojte mozem vodu upravenu z osmozy hned naliat do akva alebo ju treba nechat odstat dik
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 08:52 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tragett
3 l/h a 3:15? Kéž bych se dostal na takové parametry... hmm
Mám RO 75GPD a (od nova!) mám tak poloviční hodinový výkon a odpadní voda přes 90%... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 23:54 Muž Tragett [61] - Mořské ryby – Je treba cerpadlo?
Hola hoj, poridil sem si RO a mam problem, tlak, ktery mam doma, je cca 1.7-1.8bar, coz mi prijde hodne malo (barometr ma stupnici az do 10) cca hodinu je v provozu, zatim vyrobila cca 3l upraveny vody a cca 15l odpadni, coz se mi zda pomerove uplne strasne. Bohuzel parametry vtupni vody neznam, mohu jen doplnit, ze je Kladenska... jsem ve 4. (poslednim patre) ...

posilovaci cerpadlo? :( prip. jake? puvodni majitel ji mel doma a tam mel tlak 3.7bar ... to sem na slaby polovine, ani ne ... :-/ cetl sem, ze do 0,3MPa bych ho mel mit, ja mam necele 0,2MPa

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 00:56 hawkey Re: bali
Jo to se motá ještě před šroubováním?? :)))) Já to motal až zašroubované kolem toho spoje :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 00:33 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: hawkey
klasicka teflonka, omotat kolem zavitu (ve smeru utahovani) a nasroubovat, jednoduche ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 00:03 hawkey – těsnění
Zdravím

Pořídil jsem si reverzní osmozu z Mangaly a nedaří se mi utěsnit 1/4 přívodní ventil do toho 1/2 konektoru co jsem vmontoval před pračku. Je to kov na kov a žádný těsnící kroužek jsem tam nenašel. Jen nějakou pásku, ale netuším, jak ji použít, netušíte někdo? :)

Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 15:24 Muž rriki [818] - CichlidyRe: host
Fotka k příspěvku Dobrý, ona je v Polsku fabrika na výrobu osmoz teda na kompletaci,ono je to jedno odkud je hlavně že fungují Mangala má díly Filmtec já od Poláků taky.Na všem je Madein USA.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 14:32 host Re: rriki
Rriki, parafrázuji: "přišel jsem, viděl jsem, nakoupil jsem". Pokud vidíš ve skladě přepravní bedny plné komponentů s odesílací dokumentací výrobce tak to asi nebude RO z Polska. No a druhá věc, pan Ziman Ti sestaví RO podle Tvých potřeb či přání, takže je dodavatel jak typizované sestavy tak i sestavy dle požadavku zákazníka. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 13:04 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Host
Zcela jistě je z Polska já je tam taky nakupuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 12:53 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Yirka
aha díky, to čtu taky všude možně a píše se většinou finitky a ne fitinky a i když je to správně, tak stejně mozek má zažité něco jiného ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 12:51 Muž Yirka [9118]
Jelikož se již po několikáté setkávám s výrazem finitky, tak asi nejde o překlep. Proto upozorňuji, že správný výraz pro šroubení a různé spojovací díly je : FITINKY.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 12:29 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Host
podle mě taky, já taky myslým že z Polska jsou spíš jen některé komponenty, membrány ne, předfiltry asi taktéž ne, ale takové finitky možná jo.
to musí říct někdo jiný, jsem to jen někde kdysi četl. Jsou prý od stejného výrobce, podle obrázků to bude určitě pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.01.2012 12:13 Host Re: matlala
RO od Mangaly zcela jistě NENÍ z Polska!
Nakupoval jsem a viděl skald v místě firmy. Používá originál komponenty, membrány jsou US a každá má svoje výrobní číslo kvůli event. reklamaci.
Rozhodně je (podle mne) u Mangaly nejvýhodnější nákup. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 11:57 Muž matlala [798] - RostlinyRe: matlala
ještě k výkonu, opravdu je to individuální a mění se to se zanesením
Mám RO mini 80 a má mít 309l/den ale je to při tlaku myslím 5 bar a teplotě 25°C
u mě má pod 3bary a teplota 10°c a udělá při nových předfiltrech asi 2l/h a se zanesenými předfiltry jen necelý litr. To jsem ale předfiltry měnil až po 3/4 roce, měl bych asi po 4-5 měsících při mé vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 11:47 Muž matlala [798] - RostlinyRe: hawkey
obě jsou stejné, já osobně mám od mangaly. Obě jsou prý někde z Polska.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 11:33 hawkey
Díky. Stačí mi malá, potřebuju týdně 50 litrů, máme 20 dGH a rád bych to dostal na 8 dGH. Jinak dát přednost té od Rataje nebo Mangaly? Nebo je to úplně stejné, jen jinak nazvané?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 11:00 Muž Martinero [41] - AmerikaRe: rriki
:-) Nemyslím si, že tvůj příspěvek je v jádru natolik rozdílný od mého, že píšeš že se mnou nesouhlasíš. Psal jsem, že je to má zkušenost a za tím si stojím. V podstatě si myslím, že se shodujeme. Se změkčovací kolonou bych "hawkeyho" zbytečně nezatěžoval a jak říkáš mě se při týtenní produkci 50-ti litrů nevyplatí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 09:58 Muž kubasan [18] - RostlinyRe: hawkey
Ja mam nieco podobne na270l akva a bohate mi to staci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 03:04 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Martinero
Já bych s tebou nesouhlasil,osmozy dělají tolik množství kolik uvádí výrobce .Je rozdíl mezi létem a zimou ,ale ne takový ,že má dělat 280 l a dělá 100l.Při tvé tvrdosti se nediv ,že máš zanešenou membránu.U takhle tvrdých vod se používá mnohem větší oplach membrány a to i 1:6 u průmyslových osmoz se používá změkčovací kolona, aby se nezanášela memrána.Otázka jestli se to vyplatí pokud jenom ředíš vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 02:32 Muž Martinero [41] - AmerikaRe: hawkey
Moje zkušenost. Mám aqua 260l, vodovodní dGH 30 (!) a reverzní osmóza RO-80 www.sklorex-akvarium.cz/…, což je o nepatrný stupeň výkonější model než RO-50. Výsledek je ten, že ředím na 8-10 dGH v poměru 1:2 (díl vodovodní a dva díly z RO) v celkovém množství 75l, což je zhruba potřeba k výměně třetiny vody v akváriu.
Na vyprodukování 50-ti litrů destilované vody při mých podmínkách potřebuji celých cca 12hodin. Což ve finále znamená jednu podstatnou věc. Technickou specifikaci produkce osmotické vody od výrobce nelze brát jako žádný mustr, ani hrubý odhad, ale spíš jakýsi maximální výkon při minimální tvrdosti vody, ale záleží i na spoustě dalších faktorů jako je tlak a teplota vstupní vody, čistota, zanešený filtr, membrána,...
Jak říkám, má voda má tvrdost 30 a na víc je ledová. Proto možná taková doba produkce. Ještě jsem zapoměl dodat, že je potřeba počítat se značným dílem odpadní vody, což u mě činí přibližně dvě třetiny z celkového množství vstupní vody. Jinak náročnost obsluhy je minimální. Pustím kohout, nastavím budíka na mobilu za 12 hodin a pak zas jen kohout vypnu.
Ale vy neuvádíte tvrdost vody ani čistý objem nádrží, tak snad to jako orientační přispěvek pomůže. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 00:39 hawkey – Jakou osmozu
Zdravím

Pročetl jsem spoustu diskuzí a chtěl jsem se zeptat, jaké typy reverzní osmozy v současnosti doporučujete. Mám dvě malá akvária, ale rád bych si dělal vlastní vodu.

Co jsem tak našel v eshopech, tak do dvou tisíc se prodávají:

AquaPro50 - www.akva-tera.cz/…
ROmini50 - www.mangala.cz/…

Máte nějaké zkušenosti? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 18:41 Muž matlala [798] - RostlinyRe: matlala
Fotka k příspěvku tak zapojeno a ejhle zase, tentokrát jsem to už ale rozdělal doma a ventil se čistí snadno, má jen 3 části (cívku, pak samotný ventil a zbytek těla.
Zbyl tam ještě kousek teflonky, mrška.
Lupnul jsme ten ventil flexo páskama na sediment filtr a mírně pootočil rychlospojky, tak to snad bude ok.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2011 14:53 Muž matlala [798] - RostlinyRe: matlala
Tak dnes došel z5 stejný, problém byl maličký kousek těsnění, který se urval a vletěl do ventilu a blokoval plné uzavření, stačilo to prý vyčistit. Přidal i finitky na připojení hadiček, takže to už bude dobré, našroubuji to přímo a bude.
Jen už mi po telefonu neřekl, jak ho vyčistit, kdyby se to stalo znova. Používá je pr ale 7 let a tohle byla první reklamace.
doufám, že ty rychlospojky udrží ten vstupní tlak na furt, pojistka na vstupu ventilu, když je zavřený, je dost povytažená. Ale kdyby, tak se to dá vyřešit vsuvkou hned mezi sediment a ventil.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2011 17:37 Muž jamir [0]
Jaký poměr osmotické s vodovodní by byl nejlepší když mám vstupní vodu - NO3 60-70mg, GH-15, KH-9 tak abych nemusel hnojit PMDD, ale pouze např. Ferropolem? Celkem by mě taky zajímalo proč mám v Brněnské z kohoutku tolik dusičnanů coze na stránkách vodárny je vždy max. 25mg... měřeno testy od Aquaru a Dajany takže tomu věřím, že to +- tak je :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 22:49 Muž matlala [798] - Rostliny
tak teď mi odepsal, prý bez problémů vymění a ty finitky, co jsem zapoměl, prý nebudou problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 20:31 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DrBolíto
pozdě, jaká neodborná montáž? to jsem zkoušel ještě předtím než jsem to připojil.
ta rychlospojka mu může být ukradená, tu jsem bral do kleští, když jsem to utahoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 20:23 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Já bych mu to video raději ani neukazoval, páč až uvidí tu odbornou montáž el. přívodu, tak jistě nabude dojmu, že sis to zavinil sám neodbornou montáží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 19:21 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Michaldvd
jj, no když sjem to jen tak ledabyle zkoušel, tak byl dobrej. Po našrubovaní ani prd. Zrovna se s ním aspoń domluvím, aby mi zaslal i finitky na připojení k hadičce.
Pisnu mu mail, pošlu video a zítra pošlu, snad do vánoc bude druhej a dobrej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 19:14 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: matlala
Potom daj vedieť ako to dopadlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 19:12 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Michaldvd
ano mám. No super, snad nebudou brát jako poškození, že jsem to točil, kolem toho klipu je odřená nálepka, ale ta byla aj předtím. Uvidíme, hodím jim to do mailu, že zítra posílám na reklamaci,s nad mi to vrátí aj s přívodním kabelem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 19:07 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: matlala
No ak to máš naozaj dobre utesnené tak ho jednoznačne reklamuj.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=1651