Je mi jasné pane Sid, že nepotřebujete poučovat, ale protože text budou možná číst i méně znalí došel jsem k přesvědčení, že musím něco i vysvětlit, abych předešel indukovaným nedorozuměním a dotazům.
Tomu, že při intenzivní nitrifikaci dochází k poklesu pH a alkality rozumím.
Je samozřejmě špatně zvyšovat alkalitu jedlou sodou (NaHCO3).
Není pochyb, že je přirozené a správné ke zvýšení alkality a pH používat drcený vápenec, či jinak uhličitan vápenatý (CaCO3) nebo případně dolomit, kterým je uhličitan vápenatohořečnatý (CaMg(CO3)2) v případě, že je žádoucí přidávat kromě vápníku i hořčík...
(Dolomitický vápenec (CaMg(CO3)2) a všelijaké formy „polovypáleného“ a „vypáleného“ dolomitu možná způsobí další rozvoj diskuze, do které se už NEBUDU zapojovat!)
„POLCALC“ je prostředek určený ke zvýšení pH zemědělsky využívané půdy. Je to jemně mletý druh vápence, který je (nějakou technologií) homogenizován do tvaru granulí, aby se při této konzistenci dal rovnoměrně aplikovat na zemědělsky využívanou půdu za účelem zvýšení hodnoty pH půdy a současné obohacení půdy o vápník.
Má deklarovaný obsah CaCO3 a MgCO3 na hodnoty dle tohoto odkazu:
polcalc.pl/… a též:
polcalc.pl/… .
Vaše zkušenosti, pane Sid dokazují, že s velmi dobrým výsledkem lze „Polcalc“ použít při vložení do akvarijního filtru nebo přímo při aplikací do akvária ke zvýšení pH, spolu se zvýšením alkality a obohacením vody o vápník.
(Je otázkou, zda technologie homogenizace do granulí není nějak pro akvaristiku nevhodná…, ale nejspíše není.)
Přikláním se k tomu, že konzistence jemně mletého vápence zpracovaného do granulí patří k nejvhodnějším formám pro rozpouštění…
Moje provokační reakce v mém předešlém příspěvku měla připomenout, že až tak nezáleží jen na formě uhličitanu vápenatého (CaCO3), a že bez volného kysličníku uhličitého (CO2), respektive vzniklé kyselině uhličité (H2CO3), se jakkoliv skvělá forma uhličitanu vápenatého ve vodě nerozpustí.
Při odkyselování filtrací přes uhličitan vápenatý (CaCO3) se jedná o reakci oxidu uhličitého (CO2) s uhličitanem vápenatým (CaCO3) a jde o tzv. vápenatouhličitanovou rovnováhu reprezentovanou rovnici: CaCO3 + CO2 + H2O = Ca(2+) + 2HCO3(-).
Při odkyselování vody filtrací přes uhličitan vápenatý (CaCO3) vzrůstá na každých 10 mg/l volného oxidu uhličitého (CO2) koncentrace hydrogenuhličitanů (HCO3) v odkyselené vodě o 0,454 mmol/l, tj. o 27,7 mg/l, či jinak (akvaristicky srozumitelně) stoupne alkalita o 1,27 dKH (dKH = 2,8 x HCO3 [mmol/l]).
Odkyselovací účinek, kromě již výše uvedeného, přirozeně závisí na době kontaktu (rychlosti proudění ve filtru), teplotě a složení vody a současně na druhu a zrnění uhličitanu vápenatého.
I přesto, že z mého příspěvku vzniká „článek“, musím ještě připomenout:
Při namočení drceného vápence může prudce a krátkodobě stoupnout pH (i přes 9 a to jen na několik minut). Způsobuje to skutečnost, že povrch vápence bývá okysličený a na povrchu vzniklý kysličník vápenatý (CaO) reaguje s vodou na zásaditě se projevující hydroxid vápenatý (Ca(OH)2). Proto je vhodné filtr nebo jen samotný uhličitan vápenatý (CaCO3) před vlastním nasazením propláchnout. Jinak se nic neděje, protože hydroxid vápenatý (Ca(OH)2) s kysličníkem uhličitým nakonec zreaguje na hydrogenuhličitan vápenatý (Ca(HCO3)2).
www.lhoist.com/…
www.lhoist.com/…
Pro „mineralizátory“ osmotické vody !!!:
www.szu.cz/…