Reverzní osmoza
Pokud máš normální, pitnou vodovodní vodu, tak to nařeď. Pokud to naředíš 1:1, tak máš tvrdost zhruba poloviční.
Ahoj , uvažuji o koupi reverzní osmózy protože moje CT je 21d. Týdně měním 40l vody a chtěl bych se zeptat, jestli mám vyměnit celých 40 litrů osmotické vody nebo jen nějakou poměrnou část.Díky za rady
Měníte je zároveň, jak doporučují třeba na mangala.cz?
Driv3r napsal: A jaký máš poměr nestačilo by snížit tlak?
....snížit pomocí restriktoru, pootevřít oplachovací ventil?
Tak já to zavírám celé. Přívodní ventil, a taky mám ventil co mám na odpadní hadici a ventil na hadici s permeatem. Mám tři ventily. Nemám odpad napevno, ale hadici vsunu do umyvadla, do přepadu (k vrtání do trubky se mi nechce). A ventil na permeát mám zavřený, aby neukáplo
Čiže netreba zatvárať čistú vodu a odpad. Stačí zavrieť vstupnú vodu. Dobre som to pochopil.
Jak píše muťa, RO by měla být zavodnena, aby membrana nevyschla, pokud je bez vody víc jak 14dni membrana vyschne a jde do kytek. Já menším vodu co 14 dni a od té doby co mám RO, tak jsem začal vyrábět vodu dle potřeb splachovani WC. RO je zapojena a když dojde voda na splachování, na chvilku ji zase zapnu, tím si vyrobim vodu na výměnu jednou za 14 dni cca 75 litru
Já bych řekl, že nonstop je myšleno tak, že se neodpojuje, jen se zavře přívod vody...tak to dělám já. Ale aspoň jednou v týdnu ji zapnu....udělám jen pár litrů vody na kafe, čaj., např.
No veď práve nonstop to asi nebude keďže neviem načo by mi bolo toľko veľa vody. Pre moje jedno akvárium to ide aj tak až až. Takže stačí ak bude len závodnena.
Membrána v RO nesmí vyschnout. Jakmile ji poprvé použiješ, musí být pořád zalitá vodou.Nemá smysl ji nechávat pod tlakem, ničemu to nepomůže.
Je ale nejlepší tu RO nechat pracovat nonstop, pak vydrží membrána prý i roky. To vypínání zapínání ji škodí nejvíce.
Oka. Len som sa normálne opýtal. S tým skladovaním je ako?
Pro každé akvárium je ideální vodivost úplně jiná - záleží, co je tam za ryby atd. Nejprve si nastuduj nároky svých chovanců a pak jim dle toho upravuj vodu.
Mam taky dotaz, reverzná osmoza ak sa nepoužíva dlhšie cca 2 týždne niekdy viac sa skladuje tak že uzavre sa prívod, odpad a voda tak, aby bola pod tlakom RO?
Aka je ideálna vodivosť pre akvárium? Alebo čo znamená vodivosť pre akvárium?
Ještě trocha další inspirace z polska, použití pryskyřice Purolite A520E nebo PA202 (což samo o sobě není nic nového)
Poměrně podstatná je ta informace o síranech, pokud je jich více než 90ppm, tak pryskyřice nefunguje a netřeba to dále číst
A seznam polských měst, kde ty sírany prostě jsou.
forum.klub-malawi.pl/…
Poměr mě vychází 2:1, tlak mám přes 6 a membrána ukazuje cca 85-90 gpd. Mám ale 75gpd.....ty myslíš že jde ten tlak snížit? Mohlo by to být tím, že ona nestíhá tomu tlaku?
A jaký máš poměr nestačilo by snížit tlak?
S tím ti neporadím. Já si tam většinou zajedu sám, pokud je to v Polsku hodně daleko, tak si to nechávám poslat ku známému co bydlí kousek od hranic.
Jak je to s dopravou do ČR? Předpokládám, že už máš zkušenosti s nákupem z Alegra (hranice máš kousek
)
Přesně tohle se u nás prodává. V polsku má doma RO skoro každý, protože pitná voda se často hodí tak akorát na mytí. Asi neměli/nemají takové normy jako my. Takže tam jsou normální velké obchody, které se věnují jen a pouze úpravě vody. A akvaristické použití je pro ně úplně na okraji.
Já tam párkrát pro RO byl a i vím trochu, kdo všechno to tam kupuje. U nás to pak samozřejmě prodávají za dvojnásobek.
Tak to jo, v Polsku za ty peníze ano. Jenže nejen otázka peněz, ale i kvality membrány.
Problém je právě v té kvalitě, kdy je (za daných teplotních a tlakových podmínek) různá účinnost membrán. Je rozdíl účinnost 90 nebo 98. Koupit levnou membránu nemusí být vždy výhra. S těmito jsem se nepotkal tak nevím co je to zač.
Člověče to myslím že asi ne. Ten odpad bude u mě pěkné svinstvo a pochybuji že druhá, tatáž membrána si s tím poradí. Ale pokud myslíš aby se napojila na permeát, to myslím nebude fungovat....tlak, doba výroby.
...Jednoznačně by ta první membrána neměla dlouhou životnost, ale při dnešní ceně 200,- za membránu bych tohle asi neřešil.
Edit: no ona ta membrána stojí asi spíše 300,-...
Můžeš, prosím pěkně, prozradit kdeže za tyto peníze se dají RO membrány koupit???
P.s. neřeš ale nějaké číňany.
Vím, že to tak občas lidi dělají, já to prakticky řešit nemusel.
Ale na první membránu bych na odpadu ventil (ventil místo restriktoru) uškrtil tak, aby byl odpad hodně malý, řekněme tak, aby permeát měl vodivost někde kolem těch 100µS/cm. Takže bych asi moc velký pokles tlaku neměl a na druhé membráně se to dočistí na hodnotu, jakou bude chtít.Samozřejmě opět regulací ventilem na odpadu. Jednoznačně by ta první membrána neměla dlouhou životnost, ale při dnešní ceně 200,- za membránu bych tohle asi neřešil.
Edit: no ona ta membrána stojí asi spíše 300,-
Permeát má dost velký tlak aby se protlačil další membránou? Nebo je tam potřeba čerpadlo? A jaké je celkové množství odpadu při použití dvou membrán?
No a co takhle přidat ještě jednu membránu?
My máme vodu 120µS/cm a permeát má 0-2µS/cm. A to mám odpad přiškrcený tak abych měl poměr permeát/odpad 1:1
A to já zase proplachuju, oplachuju, odpouštím před tím než ji začnu chytat do sudu.
Ak chceš niečo vyslovene na dusikáté látky,tak miesto mixbedu daj do takejto patrony silne bázický anex v Cl cykle.Ten sa dá potom i normálne regenerovať.
RO membranu treba i pravidelne oplachovať a na začiatku nechať 3-5min odtekať.Kedže ide o tlakový systém,tak voda po spustení hneď na začiatku bude mať väčšiu vodivosť.
No ještě mě napadlo jestli to není membránou. Ale kupoval jsem v Mangala.cz, tak snad by to mělo být OK. Místo značky Vontron mi ale doporučili Filmtec, že by měla být lepší na ty dusičnany. Jako není pro mě problém koupit ten DI filtr, nestojí tolik a myslím i ten mixbed není pro mě taková zátěž, jen jestli to přinese ovoce.
Moje vodovodní má cca 500 µS (skoro bez dusičnanů) a z osmózy mi leze taky 9 µS. To jsou asi taková normální čísla, a lámu si hlavu, proč to zrovna muťova osmóza nezvládá podobně.
Těch dusičnanů je ve vstupní vodě okolo 200 mg/l. Domnívám se že to má za následek to, že bude propouštět ještě něco navíc, že je tím snížená její účinnost.
Me by teda zajimalo co ti tam zustava? Myslel jsem ze ty dusicnany, ale pokud jich je jen 5ppm, tak to by asi nemelo delat ~50uS.
Ja mam v kohoutku vodivost 650uS a RO to docisti na 9uS... Nemas tu vstupni vodu co se vodivosti tyce az o tolik horsi. Schvalne ti odpo zmerim kolik ma moje RO voda s 5ppm NO3 (kalibracni vzorek na NO3)...
0 12.01.2018 09:31 Deepinpeat –
Re: muťa V tom případě bych to neřešil vůbec, prostě se to bude ředit dyl. Je zbytečné odstranovát tu zbytkovou tvrdost,ta už ničemu vadit nebude. Není to pravda voda na tření divokých červených neonek,ale pokud právě to není účelem tak bych si s tím nedělal starosti.
Dusičnanů zůstává do 5mg/l. Mě jde spíše o tu vodivost.
0 12.01.2018 08:54 Deepinpeat –
Re: muťa No dočistit to určitě zvládne, ale ta kapacita může být hodně malá a ta náplň je smíšená, takže ji můžete jen měnit, ale nepujde regenerovat. Pokud je to voda do běžného akvaria a dusičnanů je porad moc,tak by možná bylo nejjednoduší používat jen vodu z RO tak je teď a přidat nějaký remineralizacni přípravek.
Rád bych znal názor vícero z vás. Moje RO se pere se špatnou vstupní vodou, viz obrázek....už tu byl. Permeat má vodivost 55 uS. Myslíte si že DI filtr mixbed, ji dočistí? V permeatu zůstává ještě zřejmě nějaký vápník a dusičnany, kterých je více než dost ve studni.
www.profiplants.cz/…
Starší reakce
Skúšal som aj to, myslel som že to bude restriktorom dal som ventili namiesto restriktoru a tlak sa vôbec nedvíha, ani vtedy keď úplne zavriem výstup na odpadovu vodu nemôže to byť nejaké zavzdušnene? Zvláštne je že mi ani čerpadlo nedvíhne tlak a pritom ho počujem ze ide, aj na dotik keď ho chytím cítim že sa trasie čiže malo by ísť je to divne
Zkus omezit průtok na odpadu.Na zkoušku tam stačí dát hadičku a nějaké skrtitko na vzduchovani.
On ten restriktor co tam je z výroby, je nastavený moc univerzálně, když máš malý tlak, tak toho většinu pustí do odpadu.
0 02.01.2018 00:13 halenar1984 – Nízky tlak
Ahojte prosím vás mám problém, na mojej osmoze pri membránach mam nízky tlak, nezvýši mi ho dokonca ani pomocné čerpadlo ktoré ide, na vstupe do osmozy je tlak 2,8 bar a pri membrane je tlak ledva 1,8...skusil som vyhodiť aj predfiltre ci sa tlak nestráca na nich ale nič to nepomohlo stretol sa s takým niečím niekto?
Starší reakce
0 12.11.2017 10:52 Hajle – restriktor
Zdravím, chystám se zapojit dvě kartuše s membránou za sebou a nevím jaký restriktor použít. Poradíte prosím. Zapojit ho stačí jen za poslední druhou membránu, nebo je potřeba mít za každou membránou jeden? a jak seřadit membrány? Mám 100 a 75 GPD. Díky
Starší reakce
Takže prvních 30l na světě za 2 hodiny. Vodivost je 88 us/cm z původních 800 a ty dusičnany mi to shodilo na cca 10 mg/l dle JBL kapkové o testu. Dodělám zbytek a zítra to tam liju.
Tak po zápasu s výměnou ventilu a protože jsem instalatérské nemohlo jsem to zařízení rozjel. Nechám dle návodu hodinu běžet. První voda co jsem chytil měla 100 us/cm a poměr byl 1l permeatu na 2l odpadu.
Starší reakce
Díky, ten první odkaz je pro mě nový a vypadá solidně. (Hlavně tam mají kalibrační roztok na měření redoxu, který momentálně nemám a neumím si připravit sám.
)
Těch roztoků je spousta pro mě je nejednodušší sera jinak třeba tady.
www.verkon.cz/… Víš o dobrém prodejci kalibračních roztoků na el. vodivost? Poradíš?
Vida ani mě nenapadlo koukat tam po membráně, za $12 to asi stojí za zkoušku
Kupte si kalibrační roztok o vhodné koncentraci, zkalibrujte si ten váš krám, kterým vodu měříte a přestaňte se vyjadřovat v [ppm]. Pokud ten váš krám umí měřit jen v jednotkách TDS tak ho zahoďte a kupte si obyčejný, levný konduktometr, který si ověřte kalibrací či zkalibrujte a vyjadřujte v jednotkách el.vodivosti [μS/cm]. Potom teprve uvažujte o vašem, případně vadném zařízení RO.
Je normální vyjadřovat a měřit „čistotu vody“ v jednotkách její vodivosti, konduktivity, v mikrosiemensech/cm [μS/cm], ostatně to dělají i vodárny a pokud udávají TDS (obsah rozpuštěných pevných látek), tak to nezjišťují elektronickým TDS metrem.
Vodivost, konduktivita, vody, která je elektronicky snadno přesně změřitelná, nevyjadřuje přesně obsah rozpuštěných pevných látek (TDS). Elektronický TDS metr měří el. vodivost (konduktivitu) vody a s určitým koeficientem ji převádí na jednotky TDS ([ppm]), různí výrobci „TDS metrů“ dokonce i různým a nebo i umožňují tento převodní koeficient měnit, nastavovat.
Vyjadřování čistoty vody v jednotkách TDS určených na základě el. vodivosti vody je tedy jen jakési nepřesné chytračení a machrování, které mne vytáčí!!!
Stejně mne vytáčí zdejší chytráci (nebudu jmenovat), co hovoří o mineralizaci vody, sypou do akvária všelijaké svinstvo, nemají ponětí o konkrétním vlivu jednotlivých látek na el. vodivost vody a vše nakonec měří elektronickým TDS metrem (vyjadřují v jednotkách TDS).
Z výše uvedeného plyne, že k měření a vyjadřování jakési „čistoty vody“ a ne přesného obsahu rozpuštěných pevných látek, stačí OBYČEJNÝ (levný) přesně ZKALIBROVANÝ konduktometr a případně i teploměr a NEPŘESNÝ přibližný převod el. vodivosti [μS/cm] na jednotky TDS či přibližně dGH je násobně přesnější si udělat vlastní hlavou a úvahou.
Nesetkal jsem se ve fórech, že by se někdo zajímal o kalibrací konduktometrů, sháněl kalibrační roztoky a zajímal se o přibližný přepočet el. vodivosti vody na jednotky TDS či stejně nepřesné dGH…
To teda nemaj horší kvalitu ,mám Votron z aliexpresu a je lepší nežli co byla u osmozy z Polska z Allegra,mě teď dělá 4-7 mikro u 100GPD ,která má o něco horší účinnost nežli 75GPD a ta mi dělala 12-20 mikro,spíš se podívej jestli Ti sedí okroužky to se mě taky stalo že byl špatnej a pak voda protíká,A měřák si zkalibruj i ta hodnota z mixbedu je podivně moc vysoká,
Přidat reakci
1 ...... [18] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x