Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chov raků a jak dál v r. 2012

 

Články » Chov raků a jak dál v r. 2012   Vytisknout tuto stránku 

Chov raků a jak dál v r. 2012

Publikováno: 28.02.2012 • Autor: © rak • Rubrika:

K tomuto článku mě přiměla má vlastní zkušenost z této oblasti. O co se vlastně jedná? Dnes, když někdo si chce obohatit svůj chov (nebo doplnit, pořídit raka), tak má podle mé zkušenosti smůlu. Podle mé soukromého průzkumu se dají sehnat tyto rody raků Procambarus, Cambarellus a Cherax, teď se někomu bude zdát, že je toho víc než dost, ale opak je pravdou. U rodu Procambarus jsou dostupné druhy P.clarkii (v několika barevných formách), P. fallax, a když máte veliké štěstí, tak ještě P. alleni. U rodu Cambarellus je situace ještě horší, dnes se pouze nabízí jeden druh, a to C. patzcuarensis sp. orange (CPO). U rodu Cherax je situace o malinko lepší, zde se nechá sehnat několik druhů, ale jedná se vždy o momentální nabídku (dnes je  k prodeji, ale za měsíc již není a dlouho nebude, nebo již nikdy). Přitom v okolních státech je nabídka daleko větší. Spousta firem se zabývá obchodem s akva rybami a do těchto zemí exportuje, ale i importuje ryby.

Když uděláte dotaz, zda jsou ochotni a schopni nějaké raky dovézt, tak Vám napíší, ať jim napíšete, o jaké druhy máte zájem (že není problém). Když tak učiníte, tak se již nikdo neozve. A to je ještě solidnost, mnohokrát  se mi stalo, že na můj dotaz ani nereagovali. Ano, teď se ozve některá z firem, že nemají čas na odpověď (že toho mají hodně), ale nikdo mi nevysvětlí, že po telefonickém rozhovoru (kde mi bylo řečeno, ať pošlu seznam, že zjistí, co mají jejich partneři v nabídce) se již neozvali, a když jsem se opět ptal, tak mi sdělili, že na to zapomněli, ale hned se na to jdou podívat  a obratem mi pošlou zprávu. Dodnes na ní čekám (to se opakuje pořád dokola, telefon - slib). Ano vím, že dovézt raky je vždy potíž v tom, že se mezi sebou rvou a jejich prodejnost tím klesá (i cenou), jak mi jeden dovozce sdělil, tak ani prostory mnohdy nemají (každý rak by potřeboval mít svou nádrž ), tento argument má sice svojí logiku u těch druhů, kteří jsou rváči, ale na druhou stranu jsou druhy, které se nenapadají, a tam toto vysvětlení nechápu.

Aby to nebylo jen v této rovině, tak uvedu příklad: Cambarellus patzcuarensis schoko (přírodní varianta CPO raka) byl cca před rokem k sehnání, a dnes nikde není, a tak bych mohl pokračovat dále. Jen v rodě Cambarellus se nabízelo 5 - 6 druhů a dnes je bohužel neseženete, a tito raci patří do skupiny tzv. trpasličích raků, kteří se mezi sebou dobře snášejí.

Někdo může vznést argumenty, že raci ničí vybavení nádrže, loví ryby, ničí rostliny a v neposlední řadě, že nejsou tak barevní. Také jsem se setkal z názorem, že raka celý den nevidí, tak proč ho tam má mít. Ano můžu tyto argumenty brát v úvahu, ale každá tato výtka má i druhou stranu (i v říši ryb např. tlamovci, také nikoho nepohorší, že nádrž je bez rostlin a vypadá mnohdy jako kamenolom, a přesto jsou chováni). Rak je zároveň i zdravotní policií, tudíž odstraní ty tvory, kteří jsou ve špatné kondici (podle chovatele ne, ale za pár dní či týdnů se u takového jedince objeví nemoc, což se chovatel snaží léčit, mnohdy neúspěšně, a z rizikem toho, že onemocní i ostatní ryby). A tak bych mohl pokračovat dále. Ryby také požerou menší ryby nebo i svůj potěr, poničí rostliny, předělají si nádrž, jak jim vyhovuje, ale nejsou to raci, ale ryby, které to mohou dělat.

Když hodnotím tuto situaci, tak je mi dosti úzko u srdce a ptám se, jestli za nějaký čas ještě vůbec někdo bude chovat tyto krásné a zajímavé tvory. Jak to zatím vypadá, tak se  nad  chovem raků u nás stahují velmi těžké černé mraky, a to z důvodu, že nebude možnost obměny krve, doplnění schopných  jedinců do chovu a v neposlední řadě i zvládnutí  chovů nových  druhů - zkrátka, když není možnost je sehnat, tak chov začne stagnovat, až raci zcela vymizí z našich nádrží. Ale pak může nastat situace, že kdo raka bude chtít, bude jej muset koupit v cizině, a to za dost velké peníze, s obavou, zda ho udrží na živu během cesty. Ale přitom na výstavách se setkávám se zájmem o tyto tvory, a dokonce i jedna škola uspořádala návštěvu výstavy tak, aby mohli učitelé ukázat žákům živého raka. Ano, také tady vstupuje módnost, včera to byli raci, dnes to jsou krevety a co bude zítra? Ale stejně si myslím, že chov korýšů by si zasloužil větší pozornost chovatelů i dovozců.

Všem ostatním chovatelům přeji, aby tyto situace byly velkou vzácností, aby své chovance mohli nadále chovat a i doplňovat o novou krev, popřípadě i o nové druhy.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 20x Nelíbilo se: 3x Zveřejněno: 28.02.2012 Upraveno: 04.03.2012 Přečteno: 788x

Schválili: Johan ** 01.01.13 • Bob66 ** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
04.12.2013*****Jazierko - alebo ako som všetko musel zistiť na vlastnej koži192x
07.03.2011*****Úvaha : Nevhodná nádrž1477x
04.08.2009*****Jak si chovám mikry.2071x
02.05.2009*****Krmení kopřivou1704x
16.02.2015*****Plž Faunus ater - ďáblův roh472x
20.05.2012*****Strasti při chovu korýšů349x
10.01.2012*****Do ráje přes půl světa574x
13.02.2009*****Akvaristou snadno a rychle1480x
18.05.2020*****Vědci dali rybám CBD, aby zjistili, zda se uvolní195x
24.12.2012*****P(R)ODAVAČI, ANEB PRO RADU DO OBCHODU RADĚJI NECHOĎTE78x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 18 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [18] botanist® 25.03.14 15:47
Jo tam jsem si je přímo objednal a zakoupil, jenže dodali mi obyčejné ráčky s hnědými skvrnami - zřejmě přírodní forma. Pán co tam prodává mi řekl, že se ještě vybarví, no zatím se nevybarvili :-) Spíš je to normální podvod, někdo mi říkal, že modrá varieta miniraků neexistuje.

Upravit Reagovat na tento komentář [17] ® 24.03.14 17:14
Mám jen samé pozitivní zkušenosti s objednáním raků. A že obyčejné druhy nejsou k sehnání? :-) tak si chyť sám nějaký signály (Pacifastacus leniusculus) nebo pruháče (Orconectes limosus).
Botanist: Na Petra aqua by měli bejt k sehnání, resp. dovezení.

Reagovat na tento komentář [16] botanist® 13.03.14 21:32
Nevíte kde by se dali sehnat trpasličí ráčci v modré varietě? :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [15] ® 05.06.13 20:03
V lednu jste mi radil jak na CPO.Já jsem koupil dva kusy raků mramorových na zkoušku a dle vašeho návod jsem dal raky samostatně. Dnes mám asi 20 mladých a vše je v poho.Na příští týden mém objednaných 5ks CPO tak mi držte palce,jdu do toho nanovo.

Reagovat na tento komentář [14] LinaDee® 14.03.13 09:04
Raci jsou fajn tvorové, kdysi jsem uvažovala o rakárku a znám i člověka, co raky chová. Dostal jednoho, a dnes jich je...plno. :D

Reagovat na tento komentář [13] predator3313® 22.10.12 19:54
:) no pro mě jsou teměř všechny nazvy španělská vesnice, ale musím uznat že na tom članku něco bude, protože i obyčejne druhy raku se třeba na burzách moc nevyskytují ... sem tam nějake akvarko s CPO, a pak par větších raku, o kterych je prodejce schopny řict jen to že jsou červení, a rybkam by snad moc vadit neměl...:D takže tak :)

Reagovat na tento komentář [12] -® 31.05.12 16:10
Nemko len či na tak ľahko množiteľný druh máš aj odbyt.Túto otázku by si mal riešiť ako prvú.Je to špecifický živočích.Niekedy je ozaj problém to predať.

Reagovat na tento komentář [11] nemko® 12.05.12 22:46
ja chovam raky a zach. aj vo velkom budem rozmnozovat p.clarkii white, p.clarkii orange, p.clarkii red a jak sa podari zohnat par p.clarkii blue tak aj ich ....

Reagovat na tento komentář [10] Chem® 04.03.12 20:11
Musim naprosto souhlasit s Prasanem. Ad 1. pro Zoidik - ceske a slovenske nazvy korysu jsou uplne o nicem. Vcetne atlasu na techto strankach - navic nejsou platne.

Ad.2 - Nevidim prilis velky problem sehnat raky. Pravda, tady na Morave tech importerskych firem moc neni, ale treba v Praze to je podstatne jednodussi. Zatim co jsem chtel sehnat, to bylo jakz takz k mani. Co nahodou nebylo, nebyl problem se doptat v Rakousku a Nemecku. Vetsinou vsak stacilo se trosku doptat v akvaristikach okolo. Zvlaste v dnesni dobe internetu si myslim neni moc problem sehnat nejaky ten mene atraktivni druh, ktery se zrovna nevozi do kazdeho zveraku. Leckdy je to otazka delsiho patrani, to je pravda..

Reagovat na tento komentář [9] Žabka® 03.03.12 20:19
Celkom pekný článok, ale formálna úprava textu dosť pokryvkáva a vo výskednom efekte znižuje celkovú výpovednú hodnotu článku..Ale aj tak, palec navrch :-)

Reagovat na tento komentář [8] LiborSprysl® 01.03.12 11:17
Václave, právě že pochopil a proto jásám nad tím nadšením, které bude-li zmnoženo u více jedinců, usnadní i dostupnost různých druhů korýšů....To je zase o logice fungování trhu.

Reagovat na tento komentář [7] -® 01.03.12 00:12
@Zoidik:
České a slovenské názvy sú oničom.Napr.pod označením rak modrý sa v skutočnosti predáva asi 5 druhov.Takže tá letina je na mieste a podľa mňa je aj oveľa lepšia i u rýb.
@rak:Nevidím moc problém zohnať raka.Nedávno tu u nás chlapík predával C.patzcuarensis schoko,v obchode mali C.patzcuarensis var.orange,pred týždňom tuším Trnavčan predával P.alleni.Ja chovám P.clarkii var.pink/ var.orange/ var.red +P.fallax +Ch.quadricarinatus +Ch.holthuisi var.Black Scorpions.Mal som aj Ch.Irianto creek blue i A.astacus.Cena je občas vyššia no mám kontakt a dá sa toho zohnať pomerne dosť.Blízko bydliska mám ochotnú tetu v akva predajni a nikdy neostane len pri sľube.Reálne sa dohodnem a reálne mi to objedná a do tretice to reálne príde.Sranda je,že často práve od vás z čiech.(sem tam z Rakúska).Ak zháňaš skús napr.Milana Líbala.

Reagovat na tento komentář [6] invalida® 29.02.12 13:07
Libore..asi si to nepochopil..to je o obdivu ke korýšům...ten obchod je tam až někde vzadu....ale neber to nějak osobně...znáš se..jsme malej trh

Reagovat na tento komentář [5] LiborSprysl® 29.02.12 13:00
Jen více takových nadšenců, pak se třeba situace začne lepšit. Zatím je to totiž zábava pro pár nadšenců, takže se dovozcům nevyplatí zabývat pár raky, kteří se budou prodávat půl roku. Takže sice pláčete pěkně, ale s tou situací se zatím nedá nic dělat. Stejná situace je totiž v obchodech a tak se prostě obchod s rakem nevyplatí.

Reagovat na tento komentář [4] invalida® 29.02.12 07:05
Chyběj mi odstavečky..každej není bytrozrakej........

Reagovat na tento komentář [3] Mrakoplash® 29.02.12 06:30
pro Zoidika

Oni většinou české názvy nemají a v latině je spíš najdeš :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [2] ® 28.02.12 20:17
I u těch Bett záleží na okolnostech. Já jsem měl v 80 litrovém akvárku 3 samce asi 2 roky a jelikož spolu byli od malička, tak se snesly a vůbec se nenapadali... ;-)

Reagovat na tento komentář [1] Zoidik® 28.02.12 18:36
Pěkná článek.

Teď trochu filozofie :-) Píšeš, že někteří raci kvůli nesnášenlivosti potřebují samostatné nádrže a prodejce ti řekl, že je to problém? Zajímavé, betty prodávají také v kelímkách,jelikož se samci nesnesou, u raků by to nešlo? Čistě alibismus, který může plynout z té modnosti co jsi zmínil.

Jednou otec donesl do akvárka pět raků, že se kolegovi namnožili a že je to takové pěkné spestření. Tak jsem je tam dali, chvíli lovili rybičky než si ryby na ně zvykli a pak si už dávali pozor a likvidovali přesně jak píšeš ty slabší jedince. Ale i tak to raci na kokose zkoušeli dál a rozhodně vidět byli, takže co to maj ti pordejci za bludy? Jenže během půl roku přišla i u mě v akvárku račí katastrofa, tak jsem volil stejnou taktiku... Je to super zvířátko, na rybičky hodné, nechceš jich pět??? Asi mě potom lidi hodně proklínali :-D

Jeden kolega v práci raky pěstuje, tak jestli by ti nějak pomohlo vědět co to je za druhy, můžu se pokusit to zjistit.

Chov raků může být fajn záležitost. Pravda je, že jsem je ale snad nikdy neviděl v nabídce obchodů, možná jednou kdesi jo.

Tak a teď dost chvály a trochu tě zprdnu :-) Ty latinské názvy byly pro mě absolutně nestravitelné, ale chápu, že jsi zvyklý je jmenovat v latinských názvech, jenom třeba příště zkus dát do závorky pro nás méně chápající české názvy.

Další články tohoto autora
07.02.2016*****XV. Česká rybářská a ichtyologická konference230x
22.03.2015*****Proč se nedaří odchovat raky?316x
20.02.2015*****Děláme pro své chované miláčky vše správně?414x
10.11.2013*****Jak se shání korýši556x
20.05.2012*****Strasti při chovu korýšů349x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/904-chov-raku-a-jak-dal-v-r-2012