Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plži v akváriu I.

 

Články » Plži v akváriu I.   Vytisknout tuto stránku 

Plži v akváriu I.

Publikováno: 16.09.2012 • Autor: © sivon • Rubrika:

Při pročítání diskuzí na akvaristických webech by člověk snadno došel k názoru, že plži jsou nepřítelem akvaristy. Dotazy typu: "Pomoc, mám přemnožené šneky!", "Jak mám zlikvidovat šneky?" atd. se objevují velmi často.

Nevím, zda to není marná práce, ale chtěla bych trochu poopravit mínění o těchto tvorečcích a napsat o svých zkušenostech s nimi.

Tak na začátek: plži jsou užiteční, zajímaví a krásní.

Už slyším ty vzdechy: No jo, ale to s nimi nemá ten problém, co já. Kdyby jich měla plné akvárium, mluvila by jinak.

Mám jich plné akvárium (jak kdy :-) ) a dává mi to možnost je pozorovat a studovat.

 

Taxonomie plžů je pro laika poměrně složitá. Proto rozdělím raději plže z praktického hlediska na ty, které si člověk zakoupí na okrasu a na ty ostatní, ke kterým přijde většinou náhodou a kteří způsobují kalamity v akváriích.

Nejdříve se budu věnovat těm nechtěným (i když doufám, že po přečtení tohoto článečku, už nechtění nebudou).

 

O první místo "problémových" plžů se dělí okružáci a piskořky.

 

V prezentacích je často jako obyvatel omylem uváděn Okružák ploský (Planorbarius corneus). Tento druh se v nádržích dnešních akvaristů vyskytuje jen velmi ojediněle. Jedná se o poměrně velkého plže, kterého můžeme najít v našich rybnících. Naši dědečkové a otcové menší jedince používali na "úklid" akvárií.

 

Dnes se v akváriích většinou vyskytují jeho menší příbuzní - okružáci rodu Planorbella (duryi, scalaris). Jsou vyšlechtěny všechny možné barevné varianty – fialová, růžová, modrá, albín. Tyto tvorečky si akvarista většinou přinese domů jako vajíčka na rostlinkách. Je neuvěřitelné, jak rychle se v příznivých podmínkách dokážou množit. Živí se zbytky po rybách, odumřelými rostlinkami, mrtvými rybami, prostě odpadem, ale také řasami. Jsou neocenitelnými pomocníky při úklidu akvária. Je pouze na nás, kolik potravy jim dopřejeme. Čím více potravy, tím více okružáků. Pokud dostanou hladovku, množí se jen minimálně. Jejich největším kladem je, že ani v době největšího půstu se nepustí do zdravých rostlin. Naopak rostliny poškozené nebo odehnívající zlikvidují spolehlivě.

 

K příbuzným okružáků patří Kružník čínský (Gyraulus chinensis) a Kružník malý (Gyraulus parvus). Jsou mnohem menší, ale platí o nich v podstatě totéž, co o okružácích. Jen jejich vybírání z akvária je, vzhledem k jejich velikosti, dosti náročné.

 

Dalším "problematickým" plžem je Piskořka věžovitá (Melanoides tuberculatus) a její příbuzná Malanoides granifera (tmavší s kratší ulitou). Oba tyto druhy také často obdržíme nedobrovolně na kořenech rostlinek. Pokud zrovna neprovozujeme holandské akvárium s trávníčkem, nemusíme se děsit. Dostali jsme totiž šnečího krtka, který neúnavně kypří dno a tím umožňuje jeho prokysličení a činnost nitrifikačních bakterií v něm. Při tom, jen tak mimochodem, také sežere veškerý odpad, podobně jako okružáci. Přes den se piskořky věžovité moc neukazují, po akváriu rejdí spíše v noci a čistí od řas i sklo a dekorace.

Granifery jsou mimo dno vidět častěji, líbí se jim např. v jávském mechu. Jsou to také trochu aktivnější buldozeři a občas se jim povede vybagrovat nějakou rostlinku s menšími kořínky. U mne v akváriu se množí rychleji než piskořky věžovité.

Piskořky jsou živorodé a samičky jsou schopny se množit partenogeneticky a tak stačí jeden jedinec a za chvíli jich, při příhodných podmínkách, máme plné akvárium. Při přemnožení patrně mohou poškodit jemné kořínky rostlin, já jsem ale tento problém nikdy nepozorovala.

Hromadný úprk piskořek k hladině je rudým výstražným světlem pro akvaristu – piskořky jsou citlivé na kvalitu vody a tímto nás upozorňují na nějaký problém v akváriu.

 

Levatka ostrá (Physa acuta) a Levatka říční (Physa fontinalis) jsou také častí nezvaní hosté. Kytičky nám nesní, jejich jídelníček v podstatě kopíruje okružáky. Navíc nám nabídnou krásný pohled na "surfování" zespoda po hladině. Vyskytují se často poblíž hladiny, při přemnožení je lze snadněji vysbírat. Jediné z akvarijních plžů jsou levotočivé (pomůcka pro laiky – při pohledu shora mají hrot ulity vlevo od těla).

Blátivka americká (Pseudosuccinea columella)podobná levatce, ale pravotočivá. Vyskytuje se vzácněji. U mne jí moc chutnala salvinie, ale ostatní kytky nechávala na pokoji.

Člunice jezerní (Acroloxus lacustris) a Člunka pravohrotá (Ferrissia clessiniana). Jejich výskyt v akváriu často vyvolá zděšení – divný mrňavý průsvitný tvor lezoucí po skle. Vypadá spíše jako miniaturní přílipka, než jako plž. Je však zcela neškodná, živí se většinou řasami na skle a také pomáhá "uklízet" akvárium. U mne se jí daří jen v mini, kde nejsou ryby, ve větším akváriu se sem tam objeví menší jedinec, patrně se stávají jednohubkou pro ryby.

Vzácně se v akváriu mohou vyskytnout i např. Plovatka toulavá (Radix peregra) a Plovatka bahenní (Lymnaea stagnalis), které je možné si přinést s rostlinkami či dekoracemi z přírody. Nejsou však do akvária příliš vhodné.

 

Všichni tito plži se dokážou v příhodných podmínkách rychle množit. K jejich přemnožení dochází naprostou většinou chybou akvaristy – např. překrmením ryb, zanedbáním odkalování.  Stejně, jako u nápravy většiny chyb v akvaristice, ani zde neexistuje jednoduché a rychlé řešení.

V obchodě nám samozřejmě nabídnou jed na šneky. Pomineme-li etickou stránku věci, nelze tento postup doporučit. V akváriu po aplikaci zbude hromada rozkládajících se mrtvolek, které stejně musíme ručně vysbírat, nebo nám zkazí vodu. Jed však nezničí vajíčka plžů, a pokud nezměníme podmínky v akváriu, za několik týdnů se kalamita opakuje.

 

Druhou možností je nákup predátora. Zde platí jedno pravidlo: prodavač nám prodá cokoliv, aby vydělal. Začínající akvarista si tak přinese domů např. Mřenku nádhernou (Chromobotia macracanthus), která se do jeho 50 l akvária naprosto nehodí (je vhodná do akvárií okolo 200 l). Podobné je to i s Čtverzubci - nejsou to zrovna ideální ryby do společenského akvária a navíc po likvidaci dostupných plžů budou vyžadovat další.

 

Do menších akvárií je možné doporučit pouze dravého plže s krásným českým názvem Surmovka vražedná (Clea helena). Likviduje populaci plžů pomalu, ale jistě. Při dostatku potravy o ní vůbec nevíme, je celé dny zavrtaná ve dně, kde číhá na svou příští oběť. Je tu jedno ale: může zlikvidovat i "chtěné" plže (např. Neritinu, Ampulárii atd). Pokud však má dostatek snáze dostupné potravy, nebude se za nimi honit po akváriu. U mne přežívala ampulárie se surmovkou dohromady bez úhony cca 3 měsíce. Při větším počtu jedinců a nedostatku piskořek či okružáků jsou však schopné zlikvidovat plže jakékoliv velikosti!

 

Hlavním opatřením tedy stále zůstává snížení krmné dávky pro ryby, důsledné odkalování a ruční sběr přemnožených plžů. Doporučuji dát večer do akvária okurku nebo spařenou kopřivu a ráno vyndat obalenou plži. Po patřičné úpravě (rozmáčknutí provádím pinzetou na sázení kytek) si na nich pochutnají téměř všechny druhy ryb. Pokud vysbírané plže přendáme např. do láhve od okurek s pár rostlinkami, máme zásobu živočišného krmení pro ryby zadarmo. Existuje i past na šneky, ale její účinnost je nižší než u zmíněné zeleniny a v akváriích s krevetkami z ní budeme vyndávat spíše krevetky než plže.

Metoda s okurkou funguje hlavně na okružáky. Na redukci počtu piskořek mám jinou metodu. Piskořky po zhasnutí vylézají ze substrátu na sklo a dekorace. Stačí na jednu či dvě hodiny po zhasnutí akvária zhasnout i v místnosti. Po rozsvícení piskořky jednoduše sundáme ze skla i dekorací. Pokud toto zopakujeme 2-3x, počet piskořek v akváriu se dostane na únosnou mez.

Při rozumném krmení ryb a pravidelné údržbě akvária by k přemnožení plžů nemělo dojít. Naopak, mohou nám účinně pomoci s "úklidem" akvária.

 


F

Okružák kanadský

F

Okružák ploský a okružák kanadský

F

Piskořka věžovitá

F

Piskořka Melanoides granifera

F

Levatka

F

Blátivka americká

F

Surmovka vražedná (Clea helena) -  dravý plž

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 125x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 16.09.2012 Upraveno: 17.11.2012 Přečteno: 3733x

Schválili: romant ***** 17.11.12 • Kusma ***** 17.11.12 • Bob66 ***** 17.11.12 • alpaka ***** 26.11.12 • Johan ***** 01.12.12

Související články
24.09.2012*****Plži v akváriu II.2348x
03.11.2012*****Plži v akváriu III.2067x
Další články z rubriky
14.01.2011*****Živý písek.1630x
18.05.2016*****Obhajoba jednoduchých akvárií1762x
26.11.2009*****Jak jsem bojoval z Ruduchou2772x
20.05.2012*****Vypiplání krevetek z vajíček mrtvé krevetí samičky681x
22.01.2013*****Důvěřivý blbec!!!69x
28.12.2011*****Nákup krevetek1246x
05.02.2011*****Akvaristka1158x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1303x
03.06.2006*****Historie akvaristiky5518x
03.06.2006*****Jak sestrojit skříňku do 1500 Kč14247x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 46 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[46] zelenakapusta® 07.01.2018
Asi jsem teda divná, ale šnečci v mém akva mi nikdy nevadili. Když mi přijde, že je jich moc, tak jich pár pochytám a rozmáčknu jako svačinku neonkám, jinak si jich prostě nevšímám.
Tak nějak mi připadá, že tam patří.

Upravit [45] ® 26.08.2017
Tak mé "pozorování" kružníků malých bych opravdu ráda nějak ukončila, dva roky studia a pokusů mi fakt stačilo :-) Koupili jsme kdejakou rybu, co má žrát plže, nepřekrmujeme, surmovkám vražedným nechutnají, zato na nich kružníci rádi jezdí, tak aspoň, že mají v akvárku veselo. Kdyby žraly řasy, tak klidně ať si u nás bydlí, ale moc jim nejedou. Vadí mi styl jejich rozmnožování, aspoň v našem akvárku a to: najednou zjistím, že je totálně sežrané pletivo jednoho či více listů rostlin a v akvárku nám plave "smetí", jenž filtrace nevyčistí a najednou je tu obří množství šneků a voda skoro čistá a tak pořád dokola. Naposledy jsme si dovezli mřenku a jede jak ďas, ale nestačí, kolik jich je třeba na 190l akvárko?

[44] Switch® 13.08.2016
Vynikající článek. Mnoho známých mě od plžů odrazovalo, ale říkal jsem si, že si musím přečíst podobný článek, abych se utvrdil v tom co jsem si myslel, že šneci prostě v akvárku být mohou a navíc jsou také užiteční ;-)Příroda to má dobře vymyšleno :-)

[43] Fučikovský® 07.08.2016
skvělý článek, díky za něj, také jsem si přitáhl šneky s rostlinami do nového akvárka, po prvním lehkém vyděšení jsem začal hledat co s nimi, po přečtění všech tří článků jdu koupit piskořky :-)

[42] mrmakachi® 28.05.2016
To jsem zrovna hledal. Děkuju :)

[41] Mirek22266® 23.02.2016
Pěkný článek. Protože chovám především jahoamerické cichlidy, mám potřebu tyto plže chovat jako zpestření jídelníčku. Výhoda pro mě je ta, že je nemusím chovat v akváriu, ale celoročně v bazénu ma zahrádce. Žiji totiž na jihu Francie, kde je teplo i v zimě. Stačí kednou za čas vytáhnout z bazénu jakýkoliv předmět a mí krasavci mají papání

[40] janesik1xjakep® 03.02.2016
Děkuji za pěkný článek, sám nechavam sneky žít v klidu ve všech svých akváriích, u pancernicku se jim daří dobře a v krevetkariu také. U raků je sice jejich populace redukovana, ale přesto porad se drží a to samé ve společenském, kde si na nich smlsávaji kancici a občas i skaláry.

[39] DavidŽ® 04.12.2015
moc dekuju pomohlo

[38] Xpe® 21.11.2015
Nemá chybu, moc pěkný článek.

[37] matchbu® 17.01.2015
Vypadá to, že mám v jedno z akvárií Člunici jezerní dosud jsem jí považoval za vývojové stádium škeble Corbicula javanicus, protože jsem nikde nenarazil na fotky vývojových stádií této škeble.
Za sebe mohu říci, že žádnou škodu nepozoruji, naopak jsou to vynikající čističi řas. Řasy mi čistí otocinclus vitatus, krevetky Neocaridina a šneci neritina zebra. Ale ani jeden znich mi zcela nevyčistí tenký film jemných řas + raději žerou krmení ostatním obyvatelům akvária.
Člunice jezerní čistí skvěle, rychle se namnoží a pak zase skoro sama vymizí, kytky čistí i v hustých porostech kam se ostatním tvorečkům nechce. Za mne naprostá spokojenost a bezůdržbovost akvária načistím,nehnojím ani neodkaluji, jedině filtr vymáčknu jednou za 3měsíce a to mám hodně přerybněno.
Chovu zdar

[36] pendergast® 23.12.2014
Diky.Moc me ten clanek pomohl. Hledal jsem neco podobnyho ale marne. Jeste jednou diks.

[35] jakomo77® 13.12.2014
zase jsem chytřejší :)

Upravit [34] ® 24.12.2013
Stručné a k věci. Nádhera!!! Když se mi v aqua zabydlely Piskořky, bahenky a okružák, tak jsem měl spíš radost, než abych je chudinky likvidoval. Vždyť jsou i oni nedílnou součástí podvodního světa!!!

[33] Srpenec® 17.10.2013
Perfekně napsaný článek.

Upravit [32] ® 21.07.2013
Super článek, díky za něj.

[31] LinaDee® 09.03.2013
Perfektní článek

[30] Jaffi® 05.03.2013
Díky za článek, udělala jsem si aspoň trochu jasno v plžích, které mám v akváriích - třeba levatka ke mně přišla neznámo jak. :o)

[29] joddy® 06.02.2013
Pěkný článek, škoda že díky mřenkám nádherným u mě šneci nejdou.

[28] Ondrasss® 24.01.2013
Krasne zpracovany clanek

[27] Kyd® 28.11.2012
I přes to, že jsem se nic nového nedozvěděl, protože doporučené rady v závěru článku již předlouho praktikuji dle svých vlastích zkušeností, jsem si moc pěkně početl.Já osobně šneky v akva rád pozoruji a vítám je pro své schopnosti v mých nádržkách.

[26] Jurdas® 20.11.2012
Vynikajhící článek,pěkně propracovaný.

[25] Nikol® 06.11.2012
Úžasný článek, který mi mnoho pomohl utvořit si názor na "nechtěné" šneky.

[24] ender® 04.11.2012
i já děkuju tímto fajn článkem za rozšíření obzorů...

[23] predator3313® 18.10.2012
:) pěkný článeček, mužu říct že já mam spíš opačný problém, vím že piskořky jsou užitečné.... ale při čteni všech těch članku o přemnožení šneků sem si nedlouho po založení akvárka koupil 2 helenky... :D a 30 piskořek s tím, že se budou pěkne množit a bude to OK.. ted mi přitelkyně dodava co 14 dni male piskořky a ja jen u každeho čistení vytahuju prazdne ulity :D o přemnožené nemuže byt vubec řeč. A taky musím řict že i 3 tydny hladove heleny se mi nepustili ani do ampularky, ani do neritin.

[22] Carlatti® 26.09.2012
Opravdu pěkný článek a hlavně přínosný zejména pro začínající akvaristy, jako jsem já.

[21] Jakez® 26.09.2012
Nezbývá než souhlasit s ostatními, super článek a taky doporučuji jako povinnou četbu.

[20] ivaha® 24.09.2012
Super článek :-)

[19] VF® 22.09.2012
pěkný a pravdivý článek, mám na to uplně stejný názor a o plže sem se začala hned když se mi v akva objevili zajímat. okružáci se mi tam moc líbili ale ostatním členům rodiny to začlo vadit, proto jsem koupila 4 ks clea helena (na 300l). myslela sem že začnou redukovat jejich počet na přijatelný ale místo toho je do asi půl roku všechny sežrali a už tam není opravdu ani jeden jediný a pár kusů, co jsem zachránila a uspěšně je množím v mini akva tam občas 2-3 vhodím s nadějí, že se rozmnoží ale do týdne najdu jen ulity :\ jinak helenky určitě doporučuji pokud se někomu šnečci přemnožili:) jinak ted sháním přemnožence abych mohla založit větší chov okružáčků či piskořek :)

[18] SlavekB® 19.09.2012
pěkný článek. Včera jsem byl rozhodnut bojovat a plenit šnečí populaci v akváriu.
Po tomto článku se asi raději zamyslím co dělám špatně. Třeba Vám pak mojí šnečci poděkují za existenci. :-)

[17] Ivoš® 19.09.2012
Spousta lidí se bohužel snaží o "aseptická" akvária s čirou vodou, rostlinami bez žloutnoucích listů, bez šneků a bez řas. Je to blbost, blbost a ještě jednou blbost, což je jasné každému, kdo něco málo zaslechl o potravních řetězcích, přírodních zákonech či návaznostech. Šneci (plži) jsou úžasní čističi akvárií, likvidátoři přemnožených řas, sinice, uhynulých ryb, tlejících listů a veškerého organického bordelu všeobecně a proto by tento článek měl být považován za povinnou četbu pro každého návštěvníka tohoto webu.

[16] Sentinel.czech® 19.09.2012
skvělý příspěvek!
Připojím osobní zkušenost: s tou kvalitou vody a překrmováním je to pravda a skoro bych to označil jako hlavní myšlenku! Když jsem zanedbával kvalitu šneci se přemnožovali.

Ohledně přirozených nepřátel šneků mám dobrou zkušenost i s mřenkami žlutoploutvými a parmičkou mechovou.

[15] Ad@m® 19.09.2012
Super!

Upravit [14] ® 19.09.2012
Moc pěkný a poučný článek :-)

[13] lucie.aqua® 19.09.2012
Bezvadný článek, k tomu není co dodat, a taky se těším na pokračování.

[12] Drahoš .® 19.09.2012
já proti šnekům dospělým nic nemám ale proti mladým jak jsem měl opsipané sklo a rostliny, tak se mi to nelíbilo. tak jsem si koupil Mřenku a je klid malí prošly trávícím traktem Mřenky a je čisto od malých šneku

Upravit [11] ® 19.09.2012
Krásný a poučný článek. Už se těším na pokračování.

[10] Martas71® 18.09.2012
Pěkné a naučné počteníčko.

[9] invalida® 18.09.2012
Pochvala.

[8] Deathbull® 18.09.2012
Takhle to má vypadat!

[7] Tomas Enderson® 18.09.2012
Krásnej článek. Zas jeden, kterej by měl bejt tím, co by měl mít začátečník, jako povinnou četbu.

[6] Vissena® 18.09.2012
Vynikající článěček! I já dokonce šneky strkám do všech svých akva, když náhodou zakládám nové vždycky tam dva tři okružáky nebo levatku přihodím. Bez nich to není ono :)

[5] lhajek® 18.09.2012
Úžasný článek. Přesně tyto myšlenky se snažím šířit do okolí, ale lidi stejně hledají na chudáky šneky jedy místo aby se zamysleli nad tím co dělají špatně. Pokud krmím přiměřeně tak populace plžů nikdy nebude nadměrná. Občas extra kvůli nim pár dní krmím více, aby se mě trochu namnožili. Jinak bych za chvíli snad ani neměl žádného. A pokud nějakého vidím na rostlině kterou z akva vyhazuji, tak ho ještě vracím zpět do akva.

[4] romant® 18.09.2012
Články tohoto typu jsou velmi potřebný k osvětě a neustálýmu opakování, jak že se to s těma šnekama vlastně má. Určitě budu dávat odkaz těm méně informovaným. Jen tak dále, skvělé.

Upravit [3] ® 18.09.2012
Moc pěkné!

[2] Zoidik® 18.09.2012
U mě šest hvězdiček z pěti. Pěkný článek.

[1] WARENKOREN® 18.09.2012
Z mý zkušenosti: Kdysi dávno jsem koupil past na šneky, rozměry asi tak dětského hokejového puku, prodejce říkal že funguje storpocentně. Šnek prý vleze dovnitř, nadzvedne ulitou takový hrabičky a zůstane tam. Nastražil jsem večer past s tabletou spiruliny a ráno se nestačil divit. V pasti byl zkroucenej 8 cm ancistrus:( (málem ani nešel vyndat), nechápu jak se tam vůbec tím malým otvorem dostal:). Po několika opakovaných pokusech a každodenním vyndávání ancika jsem past vyhodil (samozeřejmě bez ancika:D).

Další články tohoto autora
03.11.2012*****Plži v akváriu III.2067x
24.09.2012*****Plži v akváriu II.2348x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i