Čichavec - chov
Ahoj, bylo mi tu silně nedoporučováno chovat čichavce s "bordel rybami" živorodkami. Mají kvalitní výkaly a čichavec má rád čistotu. Chybí ti v prezentaci nádrže seznam ryb, podle fotky to vypadá, že máš oček hodně, ale zas tu filtraci máš dobrou... Máš i další rybky? Čichavec je stejně jako očko ryba spíš středu vodního sloupce až hladiny, bylo by tam rybek dost a na dně nic.
Tak možností je několik - buď ty mladé udáš, nebo bys třeba mohl časem přejít na živorodky, které se nemnoží tak rychle a jsou cennější - mladé udáš. Nebo si tam nasadíš toho predátora. Čichavec by asi něco sezobnul, třeba zakrslý je docela akční a rychlý, ale možná by ti stejnou službu udělali 2 samci Black Molly. Nebo nějaká menší cichlidka (kakadu?), ta obývá spíš to dno.
Aha to jsem nevěděl kolik je už druhů

děkuji za info
Kdepak, platinky by měly být spíš bílé... Tohle možná vypadá, ale bílé to není. A tady měli v nabídce jak platiny, tak tyhle, zvlášť.
Edit: je to něco mezi platinou a "Golden Red Eye", který je k vidění na webu Glaser. Plus ty tmavě modré znaky.
Jestli bude možnost a místo, časem možná ještě nějaké platinky objednám (já je chtěla hned, ale neměli je, tak mám tyhle) a pak můžu srovnat.
Dávám to sem jen proto, že už jsem je viděla na kolika eshopech, nikde fotka....
Někdy se prodávají i pod názvem platinum



Zdravím, tak jelikož mi pan Kalaba poslal aspoň nějakou fotku, i když mizernou, čichavce jsem objednala a dnes přišli. Kdyby to nevadilo, vložila bych sem fotky, jelikož je to varieta nabízená na mnoha českých e-shopech, všude bez fotky. A klasickému zlatému není tolik podobný, je vidět, že to je kříženeček. Tmavé tečky na boku a kořenu ocasu, namodralý odlesk na bocích, při lepším pozorování je vidět lesklé namodralé mramorování. A když se baví samec se samičkou, naskáčou jim vyloženě tmavě modré fleky. Pěkné rybky, i když maličko průhledné.
Tak snad to tady někomu poslouží....
jinak klidně OT, ikdyž mám pocit, že barevné variety tak nějak s chovem blízce souvisí

Starší reakce
Já bych hlavně ráda něco neokoukaného a moc jsem chtěla platinové, jen mi dneska po odeslání objednávky sdělili, že zrovna teď nejsou a neví, kdy budou, poslední odešli předevčírem. A toho neona jsem si říkala jednoho do počtu k platinám že objednám a uvidím, ale zas všechny nechci, když nevím, jak to vypadá.
Na stříbřitého mám podle mě malé akva (200), i když zajímavý určitě bude
Tak jsem jen doufala, že tu třeba bude někdo, kdo si je pořídil, nebo aspoň okukoval někde na burze a nastíní mi, jak to vypadá. Buď to bude žlutější - čistší zlatá, nebo ta do červena...
To jsem zkoušela, ale jelikož obchodník je jen obchodník, nemá ji. Ještě jsem našla 2 další obchodníky, co to prodávají bez fotky a zkoušela jsem psát tam, zatím nic.
"Cosby-blue" by mě taky zajímal, ikdyž to asi nic moc zajímavého nebude, spíš nějaká sprsklotina?
Vyžádej si od obchodníka fotku. Takových obchodních názvů jsou mraky, každý obchodník si to pojměnuje podle sebe. Ale čekej vzhled hodně podobný zlaté verzi Trichopodus trichopterus:
rybicky.net/atlasryb/cichavec_zlatyStarší reakce
Ne je to uz dost vyrostly samec. Je tam teda i so samicou. On ma bricho plne akoze je furt nazrany. Nic co by sa podobalo hniezdu som si nevsimol. Ono by mu to slo dost tazko nakolko sa hladina furt hybe dokola.
A nestaví hnízdo? Mi takhle laliusi vysbírávali v akvárku ruduchu. I když to velké břicho spíše napovídá na samici. Bylo by foto té ryby?
0 08.05.2017 14:24 Acinonyx – Cichavec zakrsly
Ma niekto skusenost s tym, ze by cichavec zakrsly okusoval rastliny? To, ze okousal slabo rastucu Rotalu wallichii by som prezil, ale za posledny tyzden su listy vrcholkov Heteranthery zosterifolie zozrane do polovice, vsetky komplet do jedneho. Zhruba v tom istom obdobii prisli do akvaria este skalary, ale nechce sa mi verit, ze by to robili oni. Navyse on sa furt po akvariu premava s obrovskym bruchom.

Starší reakce
Možná by stálo za úvahu i to, že jedna věc je, co si člověk naplánuje, druhá věc je, co sežene. Pokud kvůli jednomu druhu nechce jet na druhý konec republiky. A i e-shopy nejsou všemocné. I když ryba je v jejich nabídce, dodání může trvat týdny i měsíce.
Tak já už mám 3 holky (snad holky) a chtěla bych dokoupit platinum XL, tam by mi to mohli dát kluk + holka....
S chovem jednoho samce a hodně samic nemám zkušenosti. To se bude blbě shánět. Když jsou aspoň 3 samci, tak se sice mezi sebou trošku hašteří, ale nehrozí takové problémy jak u chovu 2 samců. To je pak ten slabší hodně bitý.
Ze 6 minimálně 3 samci? Ne převaha samic?
Moc děkuji za vyčerpávající informace. Nezbývá, než se těšit a čekat, až akvárko zaroste. Seznam rostlin v prezentaci už je aktuální, ještě 2 druhy přicestují.
startovací sestavu bych si přála:
5 zlatých (1 samec) - 3 zlatí + 2 platinum
4 drobnošupinní (tam mi to pohlaví asi nedají konkrétní, budou to prcci)
2-3 pruhovaní (místo zakrslých, pár/trio)
počítám s probírkou, jak budou růst a jak jim to bude fungovat. ale jak jsem psala, těžko bych je pak dokupovala, až na ty zlaté, radši selekce.
Já jsem měl ve 325 litrech asi 15 čichavců zlatých/šedých/cosby bez problémů. Nějakou dobu jsem je dokonce měl v 112l. Ale chce to hodně zarostlé akvárium. Hlavně v horní polovině akvária.
Podle mě je u zlatých skupina 6 (minimálně 3 samci) a více kusů lepší jak chov v páru.
-ano čtete správně
-nepokládal bych to za nějak přitěžující faktor ,navíc je již prokázáno ,že chování jedinců se značně odvíjí od jednotlivých typů biotopu ,ve kterém jsou chováni
-proto jsem vám to již uvedl ve svém prvním příspěvku ,,...akvária s uceleně osázenou plochou rostlin ,dostatečné procházející v celém sloupci vody...,,
-ohledně goldů ,pokud se v samicích nevyskytne dominantní jedinec ,nahrazující svým chováním samce (nezaměnit za odlišné chování od hierarchie samic ve skupině),tak složení skupiny fungovat může ,
-charakterizovat chování skupiny jednotlivých druhů je vždy problematické ,nebot hodně závisí na podmínkách chovu a sociálním chování jedinců ve skupině
Čtu tam dobře, že ničí jemnolisté rostliny?
They should also be kept in a planted tank, but they tend to have a love hate relationship with aquarium plants. Even though plants are to their liking and make them comfortable, they will tend to chew on them. Very fine-leaved plants will be damaged quickly, so thick-leaved, hardy plants will need to be used. Artificial plants can make a handy substitute.
Ještě dotaz, mohou se i čichavci zlatí chovat ve větší skupině.... dejme tomu samec a 4-5 holek? Pro začátek, do plné velikosti jich asi tolik nedojde...
V dobře zarostlém akvárku by to nemělo hrozit.
Na jednu stranu ano. Na druhou to hašteření, útlaky slabších, uhnání samičky k smrti... to není něco, na co se člověk rád kouká.
A není na chovu ryb nejhezčí to, že je člověk pozoruje při námluvách a tření? Stejně žádná mimina neodchováte. O to se postarají další spolubydlící.
Já vím... upřímně bych tam hnízdo ani nechtěla, klidně bych brala všechno holky, pokud by to rybám nevadilo. Ale u zakrslíků zas holky nejsou barevné.
Ale samozřejmě - ta chuŤ k páření vypovídá o tom, že se mají rybky po všech stránkách dobře. Což by mělo být. Mně se vytřeli modří v mém prvním větším akva, mělo na výšku přes 50...
Tady se nejedná o to, že by to nezvládli, ale aby se cítili v pohodě. V tom nižším akvárku se mi každou chvíli třou, zatímco když jsem měl kdysi tyhle trpaslíky v dvoustovce, která má na výšku 50cm, tam jsem hnízdo nikdy nezahlídl.
třeba s hejnkem gavúnků už mi to přijde přerybněné, jedno nebo druhé a já už 3 čichavce omylem nafasovala, když jsem udávala dva trnovce při předělávce akva, takže mám rozhodnuto...
na tetry moc nejsem...
jo, logiku to má. ale pancéřníčci se ze dna taky běhají nadechovat a zvládají to obstojně...
ani ve stopovém množství? 6 endlerek a páreček malých cichlidek?
když vyřadím to zmíněné a neměla bych to hlavně o čichavcích, popravdě těch nápadů, co tam dát krom hejna neonek, mi moc nezbývá. koukala jsem i tady na nádrže, že ten mix velikostí bývá, jen doladit druhy. a jelikož bych je kupovala po internetu, s dopravou kurýrem a ještě prcky, chtěla jsem jich vzít na začátek víc a pak selektovat až jak to zvládnou, jak narostou, co z nich bude. poslat do světa se to dá líp, než pak shánět dalšího do skupinky, vzhledem k tomu ,že čichavce zlaté chci ještě platinum a k tomu ty drobnošupinné, to v akvaristice nekoupím.
co v prezentaci nemám je vnější filtr, už je na cestě, tetra tec ex 1200 plus
voda z mělké studně, v podstatě spíš dešťová, měkká a kyselejší. dělávala jsem v ní jednoho času krevetky, i ty náročnější. jen teď mi papírkové testy ukazují hrozné blbiny u NO3, ještě čekám na kapkové testy. 100mg/l že nám teče z kohoutku, tomu moc nevěřím, dřív jsem kapkové mívala bez reakce, slabší zabarvení při delší absenci výměny vody.
Mi se zdá, že ty menší druhy čichavců preferují nižší akvárka. Je to jednoduché - každý čichavec se musí jednou za čas jít nadýchnout a ti menší se halt namakají víc, protože je to pro ně na hladinu dál. Sám je mám v akvárku o výšce 35cm, jenže když odečtu dno, tak asi 30cm. Takže do Vašeho akvárka bych asi doporučoval větší druhy jako je čichavec perleťový a pod. Navíc, mi ani ty menší druhy jako hyperaktivní nepřipadají. Pohyblivější jsou tetry nebo drobnoústky.
Já jsem tu trochu pročítala, že ti drobní jsou zase docela hypearktivní, navzájem se žrát nebudou, tak mi nepřišlo divné, aby roli menších ryb obsadili opět čichavci, přemýšlela jsem i o rájovcích, ale o těch se zas nepsala moc velká chvála na povahu. nechci nějaké parmičky, které by jim okusovaly ploutve.
Páreček cichlidek jsem si představovala třeba agasizovu nebo borelli, pěkné psaní bylo i o panduro. dřív jsem měla cacatuoides a byli taky v klidu, jen ne v triu, ale v páru.
akva je v profilu, 100x40x50, 50 je výška, ale mám tam vyšší vrstvu písku. odchov mladých neplánuji.
Ne závojnatky, ne ancáky, ne cichlidy, ne živorodky, ne parmičky(důvod trošku jiný). To velikostní složení bych taktéž zvážil, ono stavět akvárium jenom na mixu čichavců, to bude chtít hodně vykoukaný voko a odhad.
Edit: Zapoměl jsem na šneky ampulárky, těn taky vystavuji stopku.
Díky, o kvalitě výkalů se bohužel v atlase moc nepíše, takže budu ráda za případné postřehy... klidně i návrhy, co "do počtu" k čichavcům by pasovalo.
Volil bych čichavce zhruba stejné velikosti. Míchat druhy, které dorůstají 15 cm s malými druhy asi není to pravé ořechové. V současné době chovám čichavce trpasličí s čichavci medovými, jako doprovodná obsádka je Corydoras duplicareus, Nannostomus marginatus, Hyphessobracon amandae a v pohodě to funguje. Větší druhy čichavců, případně živorodky bych tam asi necpal. A mám takový dojem, že čím menší druh čichavce, tím má rád nižší vodní sloupec. Jak bude to akvárko vysoké?
Jenom k tomu bordelaření, ono to není jenom o tom množství, ale hlavně o "kvalitě", tedy o složení těch výkalů.

-ancíkovi se běžně říká rozmetadlo
-ryba "bordelář" je takový typ ryby,který svou produkcí výkalů nebo činností ,dělá "bordel" v akva
-specifika k druhu ryb viz atlas -charakteristika-
-pokud to vezmu "obrazně" ,tak čím delší trávicí trakt u ryby ,tím lépe k čichavcům
-

Děkuji moc
chtěla bych hlavně čichavce, zatím mám založeno a brouzdám a hledám informace...
můžu se zeptat, proč je ancík řazený k bordelářům a co krom živorodek pod pojmem bordeláři hledat?
moje skladba by byla: čichavci zlatí, drobnošupinní, možná zakrslý/medový, už tam mám z minulého akva jednoho kropenáče, jestli vydrží, k tomu hejno čističů dna (pancéřníčci, otíci), možná endlerka, malá klidná cichlidka, neritina, clithon.
akva mám to v profilu, ale už vypadá jinak, přefotím až po instalaci nového filtru a předělání kytek, moc se mi to první rozložení nelíbí. jinak tam informace vcelku sedí, jen fotky jsou staré.
-to co ztrácí na atraktivním zbarvení ,to nahrazuje klidnějším sociálním chováním
-tento druh je poměrně více citlivý na podmínky v akváriu ,pouze tedy do již řádně zajetého akvária s uceleně osázenou plochou rostlin ,dostatečné procházející v celém sloupci vody
-rozhodně tento typ ryby nepatří do společnosti ancíků a ryb "bordelářů"
-u zakoupených ryb je dobré provádět karanténu ,zvláště pokud se jedná o importy !!!
Banung napsalA jak si poznal, že to nedávaj??
No na plný výkon filtru to s nimi mlelo jak v pračce. A jak jsem to přiškrtil, tak byli furt vystresovaní a hledali místa s nejmenším proudem. Ale s rampou OK.
já mám čichavce zakrslého, rampu mám pod vodní hladinou, musela jsem oddělat ten špunt na konci, jinak byl tlak z dírek moc silný.ted mi to jde z hlavní trubky i z malých z boku a čichavci jsou v poho.. a žádný kravál to nedělá

no tak za ty 3 týdny se filtry ucpou a průtok vody klesne tak na 500 l/h. Tak uvidim no...
Kvůli parmičkám, se mi průtok vody moc snižovat nechce. chjo...
Rampou to řešit nechci, páč to dělá kravál. a Omezovat průtok taky ne, protože bych zároveň snížil výkon filtrace.
Takže případně zbývá jen nasměrovat proudy jinak, tedy více proti sklu.
A jak si poznal, že to nedávaj??
Zeptej se za měsíc. Perleťoví v novém akváriu nepřežijí. A příští týden budu kupovat čichavce do akvária, kde se točí voda. 325l nádrž, 750l/h čerpadlo a hýbe se voda dost. Pak můžu dát vědět. Ale kdysi jsem měl čichavce v 112l nádrži, filtr vnitřní 1000l/h a tam měli problémy i po přiškrcení filtru a musel jsem dělat rozstřikovací rampu.
-máte čerstvé akva ,takže bych to řešil až tak za měsíc ,kdy tam ty čichavce budete moci dát
-hodně bude záviset na množství a nárůstu rostlinné složky ,která může ovlivnovat proudění v akva
-pokud bude proud nevyhovující (silný) ,vyřešíte to rampou

udělal jsem nádrž (cca 160l vody) a pomocí dvou hlavic i mírné proudění vody. 2x 500 l/h nominální výkon.
Rostliny se lehce pokyvují. Prostřední rostliny se skoro nehnou. (proudy se tam míjí)
Co na to budou říkat čichavci perleťoví? Aby se chudáci neunavili.
Nějaké zkušenosti?
Je tam parmička červenoploutvá, ta zas proudění chce. Z tohoto pohledu to není nejlepší kombinace ryb...
Starší reakce
www.uschovna.cz/…
Holky se štěkají

) Bohužel, samce už honí obě. Samec je tak o 1/3 menší než samice, jí, tráví většinu času u dna schovaný a je totálně nevybarvený. Oproti tomu obě samičky vybervené jsou. A očividně se mají k světu.
Přidat reakci
1 ...... 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 33880x