Čichavec - chov
Zakrslíka bych klidně taky vzal, ale měl jsem za to, že ten medový je klidnější
.
Každopádně děkuji za názor.
Paráda já tedy meďáky neměl jen zakrslíky a ti nebyli tak agresivní jako jejich větší příbuzní takže bych dal 2 samice ale je to na tobě více asi ne i když 2 není moc dobré číslo.
Přikládám jednu rychlou fotku, voda bez NO2, NO3 cca 15, GH 7, PH 7, filtr Oase biomaster 350 s topitkem, bez přidávání CO2, je to lowtech
Nevíme nic o tvém akváriu je dobré mít tu prezentaci aby bylo vidět jak to máš třeba s rostlinami aby se samičky měly případně kam schovat. já bych to zkusil 1+2.
Ahoj, máte někdo zkušenosti s čichavcem medovým?
Rád bych ho do společenského akvária. Je to kostka 50x50x65 cm. Teď je tam cca 25x danio perlové a 6 otíků. Je lepší mít pár, dvě samice a nebo samec a dvě samice? Víc samců nechci aby se nemlátili
Starší reakce
Jo takhle, tak to mi vůbec nevadí, já myslela že má nějaký problém. Je fajn, že nejsou stejní a je super mít jich skupinku, jejich chování je opravdu zajímavé
Nic moc se s tím dělat nedá. Ten malý prostě nevyroste. Lidi taky nejsou všichni stejní. Někdo ma 180 někdo 150.
A dá se s tím něco dělat z mé strany? Prodejce roční várky říkal, se je jim tak pět šest měsíců, to odpovídá. U druhé jsem se neptala, bylo jasné, že jsou mladší. Z té nové várky je jeden skoro stejně velký jako ti ostatní dva, dva jsou stejně velcí a jeden je hodně malý.
U zdravých ryb to normální není. Pohlaví se dá určit okolo pátého až šestého měsíce. V jednom roce jsou plně dorostlí. Pokud nějaká ryba neroste není něco v pořádku. U Čichavců to není nic neobvyklého.
Zdravím. V listopadu jsem na burze koupila dva perleťové čichavce s již rozpoznatelným pohlavím takže trochu větší. Od té doby hezky rostou a někdy v únoru jsem koupila čtyři další čichavce, mnohem menší. Je konec srpna a rozdíl mezi listopadovými a únorovými čichavci je pořád strašně veliký, mezi nejmenší a největší rybou je 50%
Je to normální?
Starší reakce
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či sa niekto z vás stretol s nachladnutím čichavce/guramy pri nekrytom akváriu. Kedysi (tak pred 30 rokmi cca) som chovala dlhé roky guramy a nikdy som s nimi nemala žiaden problém, nikdy nemali žiadnu chorobu, ale mala som kryté akvárium. Teraz som rozmýšľala, že by som si ich znovu zaobstarala k iným rybkám čo mám, lenže mám odkryté akvárium a až teraz som sa dočítala, že môžu nachladnúť od chladného vzduchu nad vodou. Chcela by som vedieť vaše skúsenosti (áno, veľmi po tých rybkách túžim, ale zase nechcem im ublížiť).
Starší reakce
vaclav napsal:...co2 je těší než vzduch takže může být na hladině slabá vrstva a rybky jí můžou dýchat ale možná kecám...
No..., vzhledem k tomu, v jakých biotopech tyto rybky žijí, nemyslím si, že by byly po dobu své evoluce vystaveny podmínkám, které popisuješ. Proto si myslím, že na nějaké
zvýšené koncentrace CO2 na hladině nemohou být adaptovány.
Tak dříve je nikdo moc nechtěl dovážet protože v tom byly nějaké zakázané antibiotika a ryby dlouho nepřežily nevím jak jsou na tom dneska. Jinak co2 je těší než vzduch takže může být na hladině slabá vrstva a rybky jí můžou dýchat ale možná kecám.
To znamená, že majú výhodu a prežijú vo vodách chudobných na kyslík. S CO2 to nemá "nič"...
Protože zvládnout dýchat atmosférický kyslík, je to rybka z louže
Když vezmu že čichavec je labyrintka, neměl by být trochu méně sensitivní na vysoké hodnoty CO2 v rostlinných nádržích?
Ano hladam ale to je presne problem tieto nikto neponuka zatial
Většina těchto rybek je z asijských dovozů. Jestli chceš rybky na chov, rozhoď sítě a sežeň z lokálních odchovů.
Ahoj. Zde v atlase si přečti podmínky chovu.
Za mně je důležitá teplota. Ta by měla být oklolo 26 stupňů. Dále krycí sklo pod které by neměl proudit chladný vzduch. To platí obecně pro všechny labyrintky. Co se týče krmení tak dodržovat střídmost a hlavně nedávat nitěnky.
Doplň si do prezentace druhy ryb a všeho živého co máš v nádrži. Pokud jsem z fotky poznal ve tvém akváriu Mečovky, tak to jsou ,,dravci,, kteří nenechají na pokoji žádnou rybičku. Mírumilovným čichavcům rozhodně nesvědčí...
Chcem chovať Kolizi krpaté.Čichavec zakrslý.Máte skúsenosti? Kúpil som 5 kusov a presne do týždňa odišli dva samce,samica chytila zrejme infekčnú vodnatileľku.Foto je v albume.Vredy po tele ,odišla po týždni a ako prvá si hned zvykla.Mám len dva samce,Veľmí krásna mierumilovná ryba.
Starší reakce
Jak to dneska funguje už nevím ale asi ano.
A ty ryby se všechny dováží z Asie ?
Tak nakažené nebyly ale Asiati použily nějaká zakázaná antibiotika a následně na jakoukoliv nemoc nefungovaly dostupné léky. Jak je to dneska ale nevím.
O jakou nemoc mělo jít ,já koupil čichavce zakrslé a vypadají v pohodě. Jinak v obchodě byly různé druhy.
Jak je to s tou nemocí čichavců a obecně jejich dostupností? Nějak jsem to nesledovala ale vím, že nějakou dobu byly nakažené celé várky a nikdo je nekupoval. A když teď koukám online na nabídky, medové jsem třeba neviděla ani nepamatuji. Děkuji
Starší reakce
Záleží na typu rostlin, stonkovky budou vždycky blbě držet a při odkalení můžou vyplavat, pak je prostě potřeba je znovu zasadit. Třeba echinodorus nebo sagittaria udělají takový kořeny, že jdou vytáhnout dost blbě i z písku.
Väčšina baktérií je v dne, filtri, na úplne všetkých povrchoch (sklo, dekorácie...). Vo voľnej vode minimum. Pravidelná výmena vody, bude vždy ku prospechu (pokiaľ nejde o bez-údržbovú nádrž, kde môžu byť parametre vody iné ako vstupnej - prudké zmeny pri veľkej jednorázovej výmene). A je dobré poznať aspoň základne hodnoty od dodávateľa, ako píše Lojza. Napovie aká osádka je vhodnejšia, aké rastliny... To nájdeš aj na nete.
Edit: Celkovo je to už mimo tému, najlepšie keď každú vec budeš riešiť v príslušnej téme (ak nenájdeš odpoveď po prelistovaní).
Ale k tomu odkalovaniu ešte si pozri tému, je tam niekoľko strán a názorov
rybicky.net/forum/4345
Často rýpať do dna (až po sklo) kým nie je treba, podľa mňa nie je dobré. Tam kde sú rastliny a korene, to ani nejde. Ja odkalujem iba povrchovo...ale či robím dobre
Děkuji za rady. Ale mám v tom trochu zmatek. Pročetla jsem více diskuzí na téma rostlin, filtrace, tvorby řas a nějak se v tom ztrácím. Chápu, že molitan nemám měnit jen vyplachovat, aby byl osídlený užitečnými bakteriemi a v akváriu se vytvořila rovnováha. Zároveň, ale mám každý týden měnit vodu to rovnováze nevadí? Čerstvá voda bude jiná než ta ovlivněná filtrem a rostlinami. Chápu, že dobře zarostlé akvárium vytvoří konkurenci řasám a ty se nebudou tvořit. Mám osázet celé dno, doufat, že rostliny dobře zakoření a zároveň často odkalovat. Nebude odkalovač narušovat kořeny?
Tekutý CO2 je dezinfekce, k rostlinám se v této formě dostane naprostý minimum CO2, nemá to moc smysl, teď při řasové kalamitě to může trošku pomoct, pak už to tam nemá smysl lít. Každopádně to chce sehnat co nejvíc rychle rostoucích nenáročných rostlin a osázet většinu dna, něco se chytí, něco ne. Většinou stačí chvíli hlídat vlákno o Darování a někdo v okolí něco bude mít. Je to lepší, než to kupovat, protože se jedná submerzní rostliny a samozřejmě to neleze tak do peněz.
Taky to chce změřit makroprvky a najít si v příslušných vodárnách rozbor vody nebo si ho vyžádat, ze zákona musí tuhle informaci poskytnout. Jednorázově je lepší si ten akvarijní rozbor zaplatit v laboratoři nebo levněji u Profiplants, v případě častějších měření je lepší koupit testy. Ty řasy jsou tam kvůli nevyváženému množství makroprvků a nedostatku rostlin. Problém může dělat i délka a intenzita svícení. Rozhodně to nechce jednou měsíčně vyměnit trochu vody, ale týdně odkalovat a měnit třetinu až polovinu vody, minimálně do chvíle, než řasa ustoupí.
Popravdě jsem čichavce pruhovaného u nás ještě neviděl, je možné, že se sem pár kusů z importu dostalo, ale asi se nikomu s nimi nic nezdařilo, proto u nás na trhu není. Velmi podobný je čichavec trichogaster lalius ve své základní formě.
Áno, chápeš to správne - funkčnosť filtra/baktérie. Či je to primárnou príčinou...
A to tekuté CO2 možno lokálne (dočasne) na nejakú riasu s odstránením príčin, aby sa nevracala (ja ju nechávam a sledujem). Ale inak to nie je pre akva. nič moc dobré (s rastlinami to zázrak neurobí) - môžeš si pozrieť tunajšiu diskusiu.
Děkuji za rady. Filtr měnit nebudu, ztlumím a dám ho tak, aby čeřil hladinu. To CO2 jsem chtěla použít právě proto, že má podporovat růst rostlin a omezit řasy. Je to tedy zbytečné? Chápu to správně, že tou pravidelnou výměnou molitanu jsem zahubila užitečné bakterie a filtr vlastně nedělá co má?
Jedno s druhým. Menej úkrytov väčšia agresivita. A ak rastliny nerastú ako majú, tak aj správna činnosť filtra je dôležitá - zhoršenie kvality vody. Každopádne, to každomesačné menenie určite nie je v poriadku. Nemeň, filter priškrť. Nepotrebuješ silný prúd bez CO2 - na tekuté CO2 v budúcnu sa vykašli (ako más v prezentácii).
Edit: To vzduchovanie by som zrušil, stačí keď sa jemne čerí hladina.
Ano jediná změna do té doby akvárium celkem fungovalo. Asi ne stoprocentně, ale řasy se objevovaly jen sem tam a ryby je stihly sníst a rostliny prospívaly dobře. Teď mi zůstaly jen anubiasy. Filtr je vnitřní, ale s větším výkonem než původní a větším molitanem. To, že se mi prali čichavci je pravděpodobně tím úbytkem rostlin chybí jim úkryty.
No ak je to jediná zmena a došlo k zhoršeniu, tak ... asi áno.
Ak ide o externý filter - má významný vplyv na biolog. filtráciu - tak by som povedal, že určite. Ten sa zabieha ešte dlhšie.
Výrobca odporučí a k tomu násadu baktérii, odstranovač amoniaku a dusitanov... a je zarobené.
Molitan (médium) treba vymeniť iba keď viditeľne zmení fyzikálne vlasosti...treba ho iba preprať v akvaríjnej vode (niekto aj pod vodovodnou - tie baktérie prežijú). U chemických médii je to inak - majú svoju životnosť. A ako často vyprať, je otázkou diskusii...Väčšinou sa radí po rapidnom znížení prietoku. Niekto radí zbaviť sa všetkého mech. odpadu čo najčastejšie.
Prezentaci mám hotovou, alespoň tak nějak částečně. Testy a měření jsem nikdy nedělala asi s tím budu muset začít.
Původní filtr, který patřil k akvarijnímu setu jsme loni vyměnili za filtr Eheim, protože ztrácel výkon. V návodu k filtru bylo napsáno, že se má molitan každé 3-4 týdny měnit. Možná je to ten důvod proč se akvárium tak zhoršilo?
Já jsem to bral tak, že po měsíci se rapidně zhorší průtok a je to potřeba. Pokud je to po měsíci jenom pro jistotu, tak je to nesmysl. Molitan čistit, až se citelně zhorší průtok. Normálně bych to množství filtrační hmoty a podmínky v akváriu nepřeceňoval, určitě se jedná o vnitřní filtr s relativně malým molitanem, ale tady to opravdu může být věc, která tu rovnováhu rozbourá.
Po mesiaci, keď to v ňom začína fungovať ho vymeníš za nový a ideš od "nuly" (žiadna rovnováha) - stačí vyprať v akva-vode, ako písal kolega. Osobne by som to nerobil každý mesiac, ale po rapídnom znížení prietoku (to už je o nastavení/prístupe...).
Molitan stačí, neměnit, jenom ho jednou za měsíc vymáchat v akvarijní vodě. Nemyslím si, že by jiné filtrační médium pomohlo. A vodu si myslím, že je potřeba měnit týdně, ne měsíčně.
S tím počítám, že nebudu přidávat ryby hned, ale až akvárium dobře zaroste. Ve filtru je pouze molitan, který každý měsíc měním, spolu s polovinou vody. Když jsem hledala rady co s řasou právě jsem našla, že samotný molitan není dobrý a má se kombinovat s jiným médiem. Keramické kroužky apod. Prezentaci vytvořím, momentálně nejsem doma.
Ano, prezentaci. Vše co je ve filtru a rozbor vody z vodáren je zveřejněn pro každého. Jinak souhlasím s Lojza007
Nejdřív bych doporučil založit prezentaci. Bez prezentace se tady těžko radí, ideální je prezentace, kde budou i hodnoty vody minimálně makroprvků a případně i zdroj vody s rozborem. Pak bych vyřešil nevyhovující podmínky, aby se nedělaly řasy a především aby prosperovaly rostliny. Nevyhovující podmínky budou stresovat ryby zvyšovat jejich agresivitu. Netuším, co je nevyhovující filtrační náplň, osobně si myslím, že vyhovující bude a žádnej Matrix a podobně tomu nepomůže.
Až se podmínky ustálí a to si myslím, že je teď zábava aspoň na dva měsíce, tak má teprve smysl řešit doplnění ryb. Ale všechno se to točí kolem prezentace.
Dobrý den. Prosím o radu máme 112l akvárium už čtvrtý rok. Po založení bylo 3 týdny prázdné jen rostliny a filtr, topení, osvětlení. Pak jsme do něj přesunuli osádku původního menšího akvária pár modrých čichavců, několik teter krvavých a průsvitných, samce bojovnice a dva ancitrusy. Původní akvárium bylo pro ně malé ani ne 50l( nezkušenost začátečníka ), ale ryby se snášely a prospívaly. V tomto hned první dny čichavci sežrali bojovníka, uhynul ancitrus i samice čichavce. Postupně jsme zkoušeli přidat další čichavce, skaláry,bojovníka. Nové ryby vždy vydržely tak 2-3 týdny. Buďto se porvaly, nebo uhynuly. Momentálně jsou v akváriu tři čichavci pár platinových a modrá samice, jedna stále přežívající tetra a samice bojovnice. Celkově je akvárium ubohé neprospívají ani rostliny a všude řasy, nemá je kdo sežrat. Ohledně tohoto problému jsem rady našla a v průběhu tohoto týdne vyřeším, změna světelných podmínek, lepší náplň filtru, dosazení rostlin. Až se akvárium spraví ráda bych doplnila i nějaké ryby a to je to co potřebuji poradit. Co se k čichavcům hodí a jak je začlenit, aby se neporvaly? Děkuji
Starší reakce
Moc děkuji za potřehy a zkušenosti. Zkusím to risknout. Max půjde perletak do světa jako dospělý
ale snad se budou kamarádit, nebo alespoň tolerovat.
Já jsem ve větším akváriu (150x50x50) měl dva samce a čtyři samice (další výhoda zakrslých - poznáš pohlaví už od malička). A přišlo mi to tak akorát.
Ono hodně bude záležet na tom, jak bude akvárium vypadat. Pokud si usmyslí, že chce hnízdo uprostřed, tak bude bránit polovinu akvária. A samičky musí dostat šanci se mu někde schovat.
K ostatním rybám mi přišel spíš neškodný. Sice občas "nervní", ale alespoň se v akváriu něco děje
Vztah s jedním perleťovým si netroufám predikovat. Samec dokáže být tvrdý a zakrslík se také nedá ... Ale asi bych to risknul, zvláť pokud ještě není dospělý.
Díky za radu, zůstanu u jednoho druhu. Jsem začátečník, co udělal první větší chybu a rád by se vyvaroval další, tak raději dopředu zjišťují a ptám se zkušenějších.. původně sem plánovala čichavce zakrslého, ale známý byl rychlejší a daroval nám tři malé perleťové. Dva bohužel nepřežili. Jeden zůstal. A teď si nejsem jistá zda ho můžu jako samotáře nechat.v budoucnu tedy s zakrslými, asi to nebude dělat dobrotu. Zatím si nejsem jistá pohlavím, ale myslím si, že půjde o samce. Nebo zda ho mám raději vrátit. A pořídit zakrslé..sama od sebe bych do perletakum nesla, tak se mi je nechce dopořizovat..
A ještě dotaz těch zakrslých si můžu dovolit cca 6ks? Až k tomu bude akvárko dobře fungovat s zarůstat, nebo mám raději zůstal jen u tří?
A proto chceš k medovému přidat pyskatého?
Obecná rada je, nemíchat podobné druhy. Radil bych vybrat si tedy jen jeden druh. A vzhledem k velikosti tvého akvária spíš menšího. A pokud si chceš užít (stavbu hnízda, tření, sociální vztahy), tak spíš zakrslého. Ale doporučuji sehnat spíš místního chovatele, než import ...
Medový je hodně podobný zakrslému, často to prodejci ani nerozlišují. Ale ty jsem neměl, takže jestli mají podobné chování netuším.
A i tak bych je přidal až později, až bude vše fungovat.
Přidat reakci
[1] ...... 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 33718x