Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čichavec drobnošupinný - Trichopodus microlepis

 

Atlasy » Ryby » Česky » Č » Čichavec drobnošupinný 

Vivarium
Vivarium
Trichopodus microlepis  | © Vilém Křečan
Čichavec drobnošupinný | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Čichavec drobnošupinný
Latinsky   Trichopodus microlepis
Slovensky   Gurama drobnošupinná

VelikostTeplotapHTvrdostCena
12246570
cm°C|dGH
152882590

Čeleď: Osphronemidae (guramovití)
Anglicky: Moonbeam Gourami
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Günther, 1861.
Původ: JV Asie: Kambodža, Thajsko.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Dlouhověká.
Dop.počet ryb: Pár, lze i hejno 6 a více kusů.
Min.vel.n.: 100 litrů.
Krmení: Všežravec. Živé, mražené, vločkové, granule, přikrmovat zelenou potravou.
Pohlaví: Hlava je vpředu špičatá. Rybka je celkově stříbřitě zbarvená. Šupinky jsou velmi malé. Dlouhé niťovité prsní ploutve u samečků jsou oranžové až červené, u samičky žlutobéžové.
Odchov: 26 °C. Střední nádrž, libovolně osázená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3 - 4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit, tráví vaječný žloutek. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu (vířník, nálevník), popřípadě usušený vaječný žloutek scezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo (Sera Micron...). 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce (silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru). Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Z jednoho tření bývá 500-1000 jiker. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat.
Snášenlivost: Klidná, mírumilovná ryba. Lze ji chovat v hejnu. V době tření mohou samečci mezi sebou bojovat, ale bez následků, pokud je nádrž osázená rostlinami. Občas lekavá.
Charakteristika: Pohlavně dospívají až druhým rokem. Mladé rybky mají často nevýrazné tmavé podélné proužky. Vyžaduje prostor pro plavání. Nádrž hustě osázená s úkryty pro samičky. Čistá voda a dobrá filtrace. Pozor na slepou hladinu! Nádrž musí být zakrytá, jinak mohou vyskočit nebo se nachladit.
Plave v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Jen z kraje:
Zakoupeno:
Biolib.cz: odkaz
Trichopodus microlepis  | © půlpy
Čichavec drobnošupinný | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru
Čichavec - hnízdoČichavec - rozmnožování, odchovJaký je to čichavec?
Čichavec - pohlavíČichavec - chov

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/cichavec_drobnosupinny