Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čichavec - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Čichavec - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 23:14 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: Peter
Já jsem koupil v Bruntále ryby a byli z toho paraziti. Takže tak. Taky jsem z Bruntálu. Dnes jsem libačky viděl v Olomouci v hornbachu. Ale chce to karanténu. Jak se tady píše slušná akvaristika se hledá těžko hlavně v našem kraji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 21:11 radim Re: Peter
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.10.2015 21:00 R Muž romant [27987] Re: Peter
Hmm, taky si myslím, že bude lepší to dále nepokoušet, ono už samotná osádka hovoří za vše. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 20:55 Peter Re: NHKG
Děkuji,hold budu muset počkat než pojedu někam do slušné akvaristiky.Zatím mi budou muset vystačit Perleťáci,Modří a Zlatí.
Velice děkuji za odpovědi. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 09:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peter
V Ostravě hlavně není slušná akvaristika. Výběr ryb je jedině v Hornbachu (mají i furt otevřeno), ale ta kvalita je taková, že já bych tam ryby nekupoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 09:06 Peter
Bydlim v Bruntále v Moravskoslezském kraji.Jednu dobu tu líbačky byly pořád (taková mánie) ale dnes už přes rok tu nejsou k sehnání.Vždy když se zeptám zda by mi mohli pár kousků objednat řeknou ne.Pro nás je to obtížné.Chápete???.Já ne.Ale ve středu jedu do Ostravy myslite že by mohly mít i některé zverimexky přes svátek otevřené??? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 11:40 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Peter
Tak to nevím, já jsem je kupovala vždycky v obchodě. Mohla jsem si je prohlídnout a vybrat si sama kousky, které se mi líbí. Chovatele nevím, jestli seženeš, ale líbačky se neshánějí zas tak špatně. Není vidět, odkud jsi, jinak by Ti určitě někdo poradil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 10:03 Peter Re: Kaira
Děkuji za radu.A mysliš že je dobrý nápad si je koupit přes internet.Žádného chovatele v okolí neznám.
Děkuji :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2015 19:13 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Peter
Viděla bych problém v tom krmení. Líbačky vločkám moc nedají, sice je chytat dovedou, když chtějí, ale moc se nepřetrhnou. V akvaristikách jim obvykle nic jiného taky nedávají, takže člověk si koupí vlastně vyhladovělé až podvyživené ryby, které se už do jídla nehrnou. Já dávám líbačům granule pro sumce, dobré jsou ty nalepovací na sklo. Dají se nalepit hned pod hladinu a líbačkám chutnají daleko líp než vločky. Zkus je příště rozkrmit tím. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 15:44 Peter – čichavec líbající
Ahoj,NO3 a filtrace je zcela v pořádku.Krmení jsem používal na drobno rozdrcené vločkové krmivo,spařený salát (na který se zrovna moc nehrnuli) a pak mladými měkkými spařenými listy kopřivy.Jinak nic jiného.Jednou jsem jim zkusil dál nitěnky,ale těch se ani nedotkli.Podle mě to je chyba prodejce ve zverimexu.U nás v Rýmařově se prodávají tak akorát,ale i ty nepřežili.Asi si budu muset koupit od nějakého chovatele.

Mockrát vám děkuji za rady ;-) ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 13:17 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Peter
Čím jsi je konkrétně krmil, jakým krmivem, jen vločkovým?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2015 16:21 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peter
Zkus ještě změřit NO3 v akváriu. Pokud je filtrace i to NO3 OK, tak bych chybu hledal spíše v těch rybách. Takže to bude chtít sehnat ryby od místního chovatel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2015 16:15 Peter Re: romant
Ano akvárko má černý kryt se žárovkami.Vzduch mezi krytem a vodou se pokouším udržet ve stejné teplotě jako voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.10.2015 14:25 Muž Shimamoto [492] Re: Peter
Doporučuji velmi podrobný popis chovu líbáka v atlase na webu "Akvarista.cz", nebo, pokud vládnete angličtinou, tak na "Seriously Fish".

Zkráceně - navzdory tomu, že se jedná o poměrně obtížně chovatelný druh, je líbající čichavec velmi populární a snadno prodatelný. Rybky jsou asijskými sádkami produkovány ve velkém a velmi často se k akvaristům dostanou zubožení jedinci, kteří už to mají "za pár". Dále jsou zde velké nároky na prostor i potravu. A jestli chcete odchovávat, je to v běžném akvarijním prostředí skutečná výzva, opravdu to není "obyčejný" čichavec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2015 13:38 R Muž romant [27987] Re: Peter
Je akvo přikrytý krycím sklem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2015 13:37 Peter – čichavec líbající
Ahoj,začnu od začátku.Vždy když jsem si koupil nějakou skupinu byly ze stejného vrhu.I když někdy se stalo že další zakoupená skupina byla z jiného zverimexu.Zdroje vody.Tvrdost se pohybuje mezi 3-5°N,ph udržuji kolem 6,2-6,5.Teplotu udržuji těch 25-26 stupňů.A odkaluji 1x někdy i tak 3x týdně vždy 30% nádrže.A jestli čichavci žrali.Ano,ale opravdu málo.Párkrát si zobli a to bylo vše.Po nějakém to dni se začali prohýbat,klesli ke dnu a za pár dnů zahynuli.Myslíš že je to tím :-(

Jinak ostatní druhy čichavců žijí,nevím proč zrovna tento ne sad
Ale jinak děkuji za radu a rychlou odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2015 11:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peter
Bez presentace ti těžko někdo poradí. Je potřeba spousta informací, aby šlo tipnout problém.
- Byly všechny ryby z jednoho zdroje?
- Jaké máš parametry vody? (tvrdost, N látky, teplota, ...)
- Žrali ti čichavci?
- ...

Ideálně by to chtělo potvrdit, že máš parametry vody OK co se týče odpadních látek a pak sehnat ryby od nějakého chovatele s tím, že si i ověříš, čím je krmí a zda nemá moc rozdílnou vodu (tvrdost, teplota ,... ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2015 10:37 Peter – čichavec líbající
Dobrý den,akvaristikou se zabývám déle jak deset.Choval jsem všelijaké druhy teter,cichlidek,živorodek,labyrintek atd.Bohužel jeden druh byl pro mě kaput.Zkoušel jsem je chovat několikrát,kupoval jsem je v různých věkových kategoriích.Byl to čichavec líbající.Většinou jsem si je koupil v malé skupince od 3-5.A věk kolika se u mě dožili byly max.2 týdny.Nevím čím to je!!!Akvárko má objem 112 litrů,ale poté co by vyrostli tak by šli do 200 litrovky.Teplotu udržuji kolem 25 stupňů.Filtruji i provzdušňuji přes filtr.Mám výhradně živé rostlinky.Dostatek zelených řas a krmím jak patentkami tak i vločkovým krmivem.Občas si dám práci že natrhám mladé měkké listy kopřivy a spařím je horkou vodou.Jinak mám za druhy mečovky(4ks),čichavce šedého(3ks),akarky hnědé(3ks),tetru žhavou(3ks),parmička čtyřpruhá a par.duhová(2ks) toď vše.A proto se vás chci zeptat v čem je nebo dělám chyba. :-( sad
Za odpovědi vám předem velice,ale velice děkuji ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2015 13:55 Muž JirkaSkalnik [7] - AmerikaRe: Shimamoto
Díky moc.Jsem začátečník tak ještě nevím vše :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   08.10.2015 22:52 Muž Shimamoto [492] Re: JirkaSkalnik
Samec čichavce modrého má rád ve své blízkosti rybu svého druhu pouze v případě, že jde o samici připravenou "jít na věc". Dva samci na sebe vždy budou machrovat popsaným způsobem, dokud si neujasní svou pozici. Slabšího samce, nebo nesvolnou samici, někdy i ryby jiného druhu, bude silnější samec ze své blízkosti odhánět. Pokud ale akvárium není úplně malé, většinou se ryby při potyčkách nezraní, slabší ryba zpravidla rychle vyklidí pole. Samice spolu vychází bez problémů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2015 21:46 Muž JirkaSkalnik [7] - Amerika
Ahoj chtěl bych se zeptat když moji dva samci čichavců modrých roztáhnout ploutve a a ztmavnou bojují o teritorium nebo to je něco jiného? Děkuji za odpověď. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.09.2015 19:03 Muž ludvik [1082] Re: Barakainus
Ani otevřená akvária nemívají hladinu až po okraj. Alespoň ne ty větší s výztuhami. A nikdo s tím problém nemá, resp. ho neventiloval. Ono sice je CO2 těžší než vzduch, ale zároveň se s ním promíchává tak nějak z principu. Kdyby ne, tak je všechno CO2 dva metry nad zemí a lidi nežijí :-)

Voda se ohřívá, odpařuje, trochu čeří filtrem, to vyvolává mírné proudění nahoru od hladiny. Zjevně to stačí.

Sice nemám 10 cm, ale tak 6 až 7 to bude. S krytem, bez vzduchování. A čichavci žijí, pancéřníčci také.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2015 18:10 Muž Barakainus [654] - Rostliny – Labyrintky a co2
Chci si poridit cichavce perletove, ale mam rostlinne akva s co2 a hrana akvaria je po celem obvodu 10 cm nad hladinou. Takze je dost dobre mozne, ze mam 10cm vrstvu co2 nad akvarkem misto vzduchu. Nebo aspon velmi vysokou koncentraci.
Moje otazka je, jestli nad-vodou-dychajici ryby muzou mit problem a pripadne se postupne udusit? Mate nekdo labyrintky s co2 kde co2 jednodusse "nepretejka" pres okraj akva pryc a presto jsou ryby v pohode?
Bublam asi jednu bublinu za 2 sec.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.08.2015 12:31 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: ivaha
Jaj já četl 63 místo 33L. To bude nejspíš tím že jsem u toho koukal na nádrže kolem 60l v prezentacích.
To Formys ! Omlouvám se do té nádrže opravdu nepatří ani čichavec zakrslí a medový! To tak pár pavích oček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.08.2015 19:58 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Lukehofarma
Musím s Tebou velmi nesouhlasit. Ani malí čichavci nejsou vhodní do takto malé nádrže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.08.2015 17:55 R Muž romant [27987] Re: Formys
Vrátit nazpět do obchodu, tedy v případě, že nedošlo od prodejce k tomu poučení o litráži. Na to aby se dalo hovořit o zdárném chovu zlatých čichavců nesmí mýt akvo menší než 100 litrů a v akváriu nesmí být více než jeden samec a s ním 2 samičky, takže tak jako tak jeden bude muset z kola ven.
Edit: rybicky.net/atlasryb/cichavec_zlaty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.08.2015 17:54 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: Formys
Doporučila bych je dát pryč, potřebují minimálně 100 l akvárko. Oni docela vyrostou. Mám je ve velkém akváriu a tam jsou úplně pohodoví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2015 17:32 Formys Re: romant
Moc dekuji za rady. Ale ted je otazka, co s nimi mam delat. Je mi jasne, ze chte nechtě musim poridit vetsi akva. Ale ne vetsi jak 50l, nemam ho kam dat. Mam je oddelene a stale na sebe utoci pres sklo,musela jsem mezi ne dat papir. Kolik l potrebuje jeden cichavec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.08.2015 15:32 R Muž romant [27987] Re: Formys
Pokud jsi prodejci zdělila, do jakýho objemu je máš, potom je chyba u něho, ale to mě na vivárko nějak nesedí, jak zde zaznělo do tvého objemu nepatří a to ani zde doporučovaní čichavci zakrslý, či medový, aby to nebylo z louže pod okap. Pokud je nerozdělíš, dopadne to špatně a to velmi brzy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   14.08.2015 11:21 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: Formys
Je to opravdu malé jak už píšou a navíc z mých zkušeností je č. zlatý dost náročný na kvalitu vody a jsou to docela velké ryby. Co mohu doporučit raději čichavce zakrslé nebo medové do toho akva. Zakrslí i medový jsou pěkní a u mě se jim dařilo lépe než zlatým a třeli se pravidelně. A né dva samce ale páreček ( jak píše turbínka ne gayů ).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2015 10:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Turbínka
Moc malé akvárium a 2 samečci je špatný počet. Kdyby byli aspoň tři, tak se ta agresivita trochu rozmělnění.
Kdysi jsem měl asi 8 těchto Čichavců ve 112 litrech bez problémů, ale měl jsem hodně rostlin u hladiny, kde se schovávají a všechny ostatní ryby se držely u dna.
Ano, jsou to celkem mírumilovné ryby, ale jen jak mají odpovídající podmínky.
Chtělo by to větší akvárium nebo dát obě ryby pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2015 10:20 Žena Turbínka [2558] Re: Formys
Odpověď proč se tak děje je snadná. Čichavce ideálně chovat v páru (chlapečka s holčičkou, ne dva "gaye") a pro zlaté to chce akvárium o objemu alespoň 120 l. Podle mě tohle soužití v takovém plivátku prostě v pohodě nikdy nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2015 10:15 Formys – Cichavec zlaty agresivita
Dobry den, mam dva cichavce zlate, jeste prcky ve 33l akvarku. Ve vivarku mi dal dva samecky, ze se sice budou nahanet, ale ze bude vse v pohode. Druhy den, zacal jeden na druheho dorazet a udelal mu kompletní sestrih vsech ploutvi, tak jsem ho prestehovala do druheho akva, aby toho slabsiho neuhnal. Vsude jsem se docetla, ze jsou to mírumilovné rybky, ale podle zkusenosti mi to tak neprijde.. Dekuji za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 16:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Raeda
Ano, čichavci jsou labyrintky. I bojovnice je labyrinka, hodí se do malého akvária a je lehce sehnatelná.
V dobrém zverimexu seženeš i vrčivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 15:50 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: Honza
Co já vím, tak všichni čichavci jsou labyrintky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 15:19 Honza Re: Raeda
Ahoj děkuji sa radu .A jsou to labiryntky ? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 14:48 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: Honza
Nevím, co prodávají u vás, ale do 60-ti litrů se hodí tito:
Akorát mají na rozdíl od těch větších větší nároky.
rybicky.net/atlasryb/cichavec_tmavohnedy
rybicky.net/atlasryb/cichavec_zakrsly

Snadnější chov má pak tato rybka:
rybicky.net/atlasryb/cichavec_medovy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 14:34 Honza – Dotaz
Ahoj chci se zeptat na nějakeho malého čichavce na akvarium 60 litru dostupneho ve zverymexech. Předem diky sa odpoveď :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2015 19:27 R Muž romant [27987] Re: mPP
Vodu měň klidně 2-3x týdně, zhoršená kvalita vody společně s tím stísněnějším prostorem může být dobrým spouštěčem jejich současného chování. Po opravě té třístovky neplaš a nech to pořádně zaběhnout. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 19:20 Muž mPP [4] Re: romant
To prerybnení je dosť možné keďže, ich tam je fakt, že na take akvárium dosť veľa. Keď som ich mal vo veľkom boli také kľudne skôr sa vždy skrývali a zo skríš vyšli len keď som dal potravu prípadne ku večeru vždy. Vodu mením vždy a je tam aj dosť silny filter ale je to dočasne dúfam, že čoskoro bude to veľke opravené. Zasa tam to bude trebalo zabehnúť aspon pár dni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2015 19:10 R Muž romant [27987] Re: mPP
Přerybněný malý akvárium, nezvozita, stres, kvalita vody, tedy měnit hodně často a řešit tu větší nádrž, toto je pouze přechodné opatření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 19:08 Muž mPP [4] – prečo sa naháňaju
Mám 3 guramy modré po CZ čihavec modry a sú to zrejme samičky v prípade môžem poslať foto ale som si na 90% isty že sú to samičky. Prasklo mi 300l akvarium a už asi 2 týždne sú v asi 100l spolu asi 30 rybiek aj tie 3 guramy. Neviem ale poslednu dobu sa vždy naháňaju a narážaju si zo spodu do brucha prečo to je ? Nechýba im samec a nemajú potrebu sa vytrieť ? Myslím si, že to môže byť aj dôvod kedže teplota vody sa hýbe už asi týždeň okolo 26 až 27 stupnov snažím sa to vždy znižovať na 25 ale nejde to keďže je vonku tak teplo :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 06:14 Muž visek [75] - Tetry
poradite mi?mate nekdo cichavce libajici?jaka je to ryba? ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2015 22:19 Muž luckyway [5] Re: Špaček
Pokud se jedna o cichavce zakrsleho, tak jsem ho vyzkousel u me se dvemi perletovymi a nedoporucuji. Neveril jsem tomu, ze si ten maly troufne na ty velke dva, ted uz verim, furt se prohaneji. Uz hledam pro tu zakrslou "potvurku" novy domov.
Co se tyka neonek, tihle dva perletovci si jich ani nevsimnou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 19:41 Špaček Re: Kaira
Díky za radu, právě jdu hledat nějaký web kde nakoupit kytky dle rady od Zoidika. Testy dopadly špatně, právě jsem vyměnila 40l a dodala nutrifikační bakterie NO2 není dobré, a je to hodně tvrdá voda. Budeme muset počkat. Teď to musí ustát hlavně oni sami, zatím se jim daří dobře, tak snad to s výměnou vody ustojíme. Necháme je tak jak jsou, zazeleníme to více a pak se dokoupí jiné druhy rybek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.06.2015 11:15 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Špaček
Nedělej to. Dva dospělí modráci v tomhle objemu menšího nejspíš uštvou, protože ho budou šikanovat oba. Nacpi to kytkama, co se vejde, tím jí pomůžeš nejlíp. Když se bude mít samice před samcem kam schovat, budou se oba cítit líp. :-) Mezidruhově se čichouni snáší většinou dobře, ale tohle je objem tak pro ten jeden pár.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2015 21:50 Špaček Re: romant
založila jsem....zítra změřím a dopíšu hodnoty, ale mám jen lakmusové testy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2015 17:12 R Muž romant [27987] Re: Špaček
Spíchni prezentaci předmětnýho akvária, ať se bavíme více věcně a cíleně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2015 17:08 Špaček Re: romant
jenže já už je mám, zbavila jsem se těch kančíků a nasadila kytky, myslím že problém s dusičnanama ani dusitanama nebude, jsou teď pouze s krunýřovcem sami, filtr a dno zůstalo, zítra to všechno pro jistotu změřim a případně přidám nitrifikační bakterie....ale nevím co mě čeká až nasadím ryby o kterých jsem psala. S kančíkama to dávali v přerybněné nádrži asi úplně v pohodě samotnou mě to překvapilo...teď si docela užívají v prostoru který není jen samé kamení...Koupila jsem celé akva s rybama, kterým jsem musela najít nový domov, ale když to nebude nutné, nechala bych si ty čichavce ráda. Proto se ptám na tu snášenlivost s ostatními.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2015 15:43 R Muž romant [27987] Re: Špaček
Spíš by bylo vhodnější se orientovat na menší druhy čichavců, než řešit stávající agresivitu čich. mramorovýho. Ona věta o drsnějších podmíkách dává lecos tušit, čistá voda, tedy bez vyšších hodnot N látek je u čichavců základ.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 42

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 33426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2787-cichavec-chov?od=501