Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Paví očko (gupka) - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Paví očko (gupka) - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 17:16 R Muž Anthrax [4764] Re: Viki
Nic o tvém akvárku nevíme, takže těžko říct. Co takhle se podělit o nějaké informace o akvárku? Třeba zaregistrovat se a udělat si prezentaci akvárka? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 16:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Viki
Hádám, že to je v tom, co píšeš - dali jste dva druhy do 25 litrů. Pravděpodobně nevhodných 25l. Dej fotku akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 16:35 Viki
Dobry den mame 25litrove akvarko a meli jsme 8 rybicek 2 duhovky a 6 pavich ocek nejdriv byly ve 2 akva...a pak jsme je dali do toho 25litroveho akva....a nejednou ctyri chcipli nevite nekdo cim by to mohlo byt???? Predem dekuji za odpoved
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   11.07.2017 05:28 R Muž afc1886 [14682] Re: Nobody02
Koukni se tady rybicky.net/forum/2223 a zajdu si koupit eSHa Exit a ještě bych být tebou dokoupil eSHa 2000. Je to lék na vnější choroby jako plísně a podobné, urychluje hojení ran a zabraňuje následným infekcím. Proto se používá spolu s Exitem, jelikož po uvolnění parazita (krupičky) zůstávají na pokožce ryb ranky které mohou být branou pro další infekce. Toto všechno se v tom tématu o krupičce ale dočteš. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 00:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Nobody02
Vůbec se nedivím. Dva měsíce staré akvárium, několik druhů ryb, funkčních rostlin asi tak 1/3, co by bylo třeba, dodáváš nové ryby. Začal jsi tak, že máš problémy.
Doplň 3x tolik egerie, mohlo by pomoci akvárium stabilizovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2017 23:30 Nobody02 – Náchylnost
Dobrý den jsem akvarista amatér. Chovám v 63 l akváriu 7 gupek + 4x potěr a k tomu 2 ancitrusy a 1 pancéřníčka. Z toho 3 gupky jsem si přinesl dnes. Bohužel jedna samička dnes chytla krupičku. Mám ji ve stejné nádrži jako potěr. Je potěr nějak víc náchylný na paraziti ? Krupičku léčím tak, že do vody přidám roztok soli s vodou a dám pár kapek malachitové zeleně. Je to správně ? Ještě se ptám jestli je nějaká nemoc na kterou jsou gupky náchylnější než ostatní rybky. Je taková nemoc ? Jestli ano jak jí předejít ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   22.06.2017 17:23 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy
-stravitelnost sacharidů u ryb je pro přírodní(nativní) škrob cca 40% a pro glukózu až 99%
-navíc přítomnost B1 ,B6 ,atd. mnoho dalších prospěšných látek
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   22.06.2017 16:12 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Zralý banán není nutné upravovat. Nejčastěji, když ho jím, ukousnu mrňavý kousek a dám do akvária.
Originálně doplňkové žrádlo pro krevetky, ale zjistil jsem, že gupky si taky dají :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2017 14:20 Maq Re: JirkaŠčobák
Banány? Ty krmíš gupky normálníma banánama? To je nějak nadrtíš, nebo jak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2017 13:40 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: UmpaLumpa
Fotka k příspěvku UmpaLumpa napsal
Doufám, že se mi nedostane odpovědi, že to je špatnými podmínkami v nádrži (souhlasím s vámi, že je hodně co zlepšovat), když ryby až do teď žily v akváriu v pohodě a umírat začaly umírat až cca týden zpět....


Gupky mi roky nehynou, roky jsem je neměl nemocné. Aktuálně mám cca 60l akva, bez filtrace, vzduchování a mnohonásobně víc ryb, než máš ty (ale bez bojovnice, s krevetkami a hromadou šneků). Takto se v tom namnožily, takto se v tom cítí dobře.
Důležité je, že mám sice objemově podobné akvárium co ty, ale je vysoké jen 25 cm a má tudíž větší plochu hladiny a dna - víc prostoru na pronikání kyslíku, víc místa pro rostliny.
Má rada na spokojené gupky zní: Co nejzarostlejší rostlinné akvárium, co nejvíce zarostlé rostlinné akvárium, co nejvíce zarostlé, atd. A krmit pestrou stravou několikrát denně (jemná spirulina, živý grindal, různé mražené, různé vločky, různé granule, banány, pelety pro osmáky degu).
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2017 18:13 R Muž romant [27987] Re: Syringa
Léčit tam kde je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2017 18:02 Syringa Re: romant
Děkuji za odpověď. Mám dát rybičku do karantény? Jak moc je to nebezpečné pro ostatní rybičky a i pro člověka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2017 17:48 R Muž romant [27987] Re: Syringa
Tak mykóza to je, chce to zlepšit hygienu, to každopádně a použít třeba přípavak eSHa 2000 a nebo Mycopur dle návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2017 17:41 Syringa – nemoci u pavích oček
Fotka k příspěvku Dobrý den. Dnes jsem si všimla, že se jednomu samečkovi vytvořil jakýsi bílý chomáček u gonopodia (přikládám foto, na kterém je to alespoň trochu vidět). Máte někdo nějaké zkušenosti a info k tomuto úkazu? Jen doufám, že to není nějaká mykóza... Děkuji za odpovědi :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 19:48 Maq Re: UmpaLumpa
UmpaLumpa napsal: Doufám, že se mi nedostane odpovědi, že to je špatnými podmínkami v nádrži, když ryby až do teď žily v akváriu v pohodě a umírat začaly až cca týden zpět....
Světová válka skončila a až po ní přišla epidemie chřipky, která zabila víc lidí než celá válka. Ve středověkých městech byly špatné podmínky pořád, a přesto mor přicházel jen čas od času.
Přestal se objevovat až se zlepšily hygienické podmínky.
Rozumíš mi? Mor můžeš léčit antibiotiky. Anebo zlepšit životní podmínky a on nepřijde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 15:21 R Muž afc1886 [14682] Re: UmpaLumpa
Všechno důležité už zaznělo,jen bych ti doporučil provést tu výměnu dna a filtru.Samozřejmě se potom musíš starat o akvárium jako by bylo znovuzaložené.Z tvé prezentace jsem pochopil,že čistíš filtr zároveň s odkalováním dna,což taky není dobré,buď jedno a nebo druhé.No a nasadit hodně rostlinek.Jenom se divím,že ti nikdo neřekl,že ta kombinace betty a samečků pavích oček není to nejlepší.Myslím,že si dovedeš představit,jak ty jejich krásně barevné třepetající ocásky působí na tu bettu.Je to něco jako červený hadr na býka.Ještě ti dám pár užitečných odkazů,které jsi už dostal při registraci,tak by bylo vhodné si je přečíst.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
EDIT-na hlavní fotce se mi zdá,že tam máš sinici,ale to tu už nepatří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.06.2017 10:02 R Muž Anthrax [4764] Re: UmpaLumpa
Ten filtr opravdu může být příčina. Prostě už ten miniaturní objem filtrační hmoty nemusel udržet biologickou rovnováhu akvária po přidání těch několika málo gupek. I malá změna může v malém akvárku mít velké následky.
Další co mě napadlo, ale to je jen moje domněnka, že bylo minulý týden vedro a jestli tam topíš bettě, tak jak se sluší a patří (což je na hraně pro gupky), tak ti ta teplota mohla vylítnout vysoko. Vysoká teplota = méně kyslíku a proto to lapání po dechu. Ale jak píšu, jenom hádám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 09:34 UmpaLumpa – Neznáma příčina uhynu gupek pokračovani
Diky za odpovědi, pokusím se zlepšit podle nich podmínky v akva.
Ale pls zpět k původnímu problemu - poměrně náhlému uhynu ryb. Má někdo nějaký nápad, čím to může být způsobeno a jak to případně řešit?
Doufám, že se mi nedostane odpovědi, že to je špatnými podmínkami v nádrži (souhlasím s vámi, že je hodně co zlepšovat), když ryby až do teď žily v akváriu v pohodě a umírat začaly umírat až cca týden zpět....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 09:19 Muž powery [250] Re: UmpaLumpa
- málo dolite vody, myslíš tím, že by v akva melo byt ještě o pár čísel vyse hladina?

Ano, pár centimetrů udělá moc litrů ;-)

Zbytek už napsali ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 09:15 R Muž Anthrax [4764] Re: UmpaLumpa
Jen reakce na reakci :-)
- Nevěř prodejcům a ani výrobcům. Všechno co ti nabídnou si prověř a promysli.
- Nejde o počet rostlin (ale i ten není nijak vysoký) ale o biomasu a té tam je opravdu málo. Měl bys na těch rostlinkách přidat. za mě by neměla být vidět technika a pozadí.
- Ten štěrk vadí jednak rostlinám, druhak ancistrusovi a není to to nejlepší na odkalování.
- Právě naopak ten filtr by měl být schopný vydržet bez čištění mnohem, mnohem déle, takže to svědčí o tom, že na daný objem a osádku nestačí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 09:15 Muž lukasbc [50] Re: UmpaLumpa
Ten filtr nečisti každý 10. den - Ale max. 1 za 2-3 měsíce pokud poklesne jeho průtok!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 09:08 UmpaLumpa Re: powery
Diky za komentář. Jen reakce
- filtr podle slov prodejce i popisu by měl stačit, ale vím, že to není žádný zázrak a určitě by se hodil lepší.
- málo rostlin, no v tak malém akva je myslím cca 10 rostlin docela dost, ale ok beru..
- hrubší štěrk to je, vím, že není ideální,ale zas by to nemělo až tak moc vadit.
- málo dolite vody, myslíš tím, že by v akva melo byt ještě o pár čísel vyse hladina?
-Čištění filtru, ok můžu dělat častěji.
Diky za komentář, ale moc neřeší můj současný problem. Nějaký názor nebo rada k uhynu ryb by nebyla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 08:51 Muž powery [250] Re: UmpaLumpa
Moje připomínky (chyby):
- nedostatečný filtr
- čištění filtru každý 10. den
- málo rostlin
- moc hrubý štěrk/drť
- málo dolité vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 08:45 UmpaLumpa Re: powery
Už je udělána :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 08:13 Muž powery [250] Re: UmpaLumpa
Udělat prezentaci akvária, pak se dá radit X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2017 08:11 UmpaLumpa – Neznáma příčina uhynu gupek
Zdravím všechny,
Potřeboval bych poradit s jednou nepříjemnou situací v akváriu. Mám 54l nádrž v ní (teď už jenom) 7 gupek, jednu bojovnici a jednoho ancistruse. Za poslední týden mi uhynulo poměrně rychle za sebou 5 gupek, ale nejsem schopný identifikovat příčinu. Jejich uhyn vypadá tak, že rybka nejprve začne plavat při hladině jako by lapala po dechu, pak klesá na dno, kde nekoordinovane plave, nakonec se opět přesune k hladine. Během tohoto procesu nepřijímá potravu a nakonec hyne.
Zkoušel jsem situaci řešit a napadla mě otrava amoniakem nebo jinými dusičnany - koupil jsem Bactoesex,který má rozkládat dusičnany ve vodě a vodu měním tak každé 3 dny. Bohužel tento přístup nepomohl. Napadla mě tedy nějaká nemoc . Před časem jsem koupil 3 nové gupky a až poté se projevily obtíže. Navíc umírají jen ty staré gupky, nově přidané vypadají v pořádku (bojovnice a ancik jsou taky v pohodě). V akvaristice mi nebyli schopni konkrétně říct co mám dělat a doporučili mi vyzkoušet Multi-medikal. Ani ten vsak nepomohl. Už opravdu moc nevím co mám dělat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 19:01 Muž Dynlik [0] Re: romant
Už je na druhém břehu. Už ležel u dna, vypadal zle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.06.2017 18:22 R Muž romant [27987] Re: Dynlik
Pravidelně se o akvo starat, tedy týdně měnit min. 1/3 objemu vody a co 14 dní odkalovat dno, u živorodek bez pardónu, mít v akváriu hodně prosperujících rostlin, určitě i nějaké plovoucí, krmit pestře, ale střídmě, jeden den v týdnu ordinovat hladovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 18:05 Muž Dynlik [0] Re: romant
Ok sad . Děkuju za odpovědi. Není nějaký prostředek jak ostatní v akva posílit, aby se to u nich neprojevilo (v případě té vodnatelnosti.). Mám preventivně vyměnit vodu, odkalit a vyčistit filtr, nebo by to jen stresovalo ostatní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 17:46 R Muž romant [27987] Re: Dynlik
To netvrdím, jenom vidím, že takto načatá ryba už se jenom trápí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 17:42 Muž Dynlik [0] Re: romant
Takže vodnatelnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 17:38 R Muž romant [27987] Re: Dynlik
Poslat na druhej břeh a to co nejdříve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 15:59 Muž Dynlik [0] Re: Amatértom
Díky. Neupřesnil jsem, že se nedrží pouze u hladiny, ale normálně plave po celém akváriu. Taky není zježený tak drasticky jako na obrázcích, jen na bříšku. Může s tím souviset i ten ocas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 15:50 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: Dynlik
infekční vodnatelnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 15:41 Muž Dynlik [0] Re: ctibum
Jo, má zježené šupiny a nafouklé břicho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 15:30 R Muž ctibum [6909] Re: Dynlik
Přijde mi, že má spíš pořádně nafouklý břicho, když ho srovnám fotkou z prezentace... Nemá na břiše zježený šupiny? Na fotce to tak vypadá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2017 15:28 Muž Dynlik [0]
Fotka k příspěvku Ahoj,
může mít sameček na fotografii bakteriální rozpad ploutví? Ploutev má maličko střapatou, částečně s bělavým lemem. Drží se u hladiny, je trochu bledý. Jen mi to na bakteriální rozpad připadá pomalé (je už takhle asi 5 dní).
Děkuji za odpověď.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 19:53 Muž quasimodo [368] Re: lacewings
Jo, to bude ono a jste konkrétnější než to co jsme našel já:

Scoliosis (nutritional damages)
Nutritional damage such as scoliosis, caved-in stomach, pale colours, apathy and vulnerability to diseases are the most frequent consequences of improper nutrition. Not all fish are omnivores (eat everything). It is therefore important for fish keepers to find out about the eating habits of their tank inhabitants. Herbivores such as livebearers have a digestive system that is suited for processing plant raw materials. If these fish only receive food consisting of meat, they start developing digestion problems which progress to a vulnerability to disease. Plecos are always wrongly assumed to be herbivores (plant eating). This, though, is not always correct! There are species that are omnivorous, or even purely carnivorous (meat eating). In the case of cichlids, for example, it is known that Tropheus species from Lake Tanganyika can't tolerate any red mosquito larvae even though they like to eat mosquito larvae.

Zdroj: www.jbl.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.04.2017 13:48 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: quasimodo
- příčinou závažných vývojových vad ,zahrnující "tělo ryb" jako celek ,je hypovitaminóza vitaminů C, E, A, D a K, a hypervitaminóza vitaminu A.
- zároven aminokyseliny ,leucin ,tryptofan ,kdy přebytek a nebo nedostatek tryptofanu ,může způsobit právě kosterní abnormality
- nedostatek n-3 PUFA, může mít podobné účinky ,ale pouze na larvální vývoj ryby
-tolik asi k vaší poznámce ,ohledně stravy a uváděné "skoliózy" u ryb ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 12:30 Muž quasimodo [368] Re: afc1886
Ve větším akvárku (60l brutto) byla na počátku jedna betta, samice, asi 6-7 cm. Tři ancíci (dvě samičky kolem 5cm, sameček asi 7cm). 5 větších mollyn kolem 7cm, dál zhruba 20 různě velkých, průměr tak 3-4cm. Tohle všechno tam zůstalo a ano, vím že i tak je toho na to akvárko moc a pořád se to množí.
Odlovil jsem paví očka do malé nádržky (30l brutto) a při té příležitosti je spočítal, takže mám 3 větší samce (asi 4cm) a 3 samičky kolem 5cm. Pak je tu 12 o poznání menších rybek. Velikost 1.5-3 cm. A jelikož pár hodin po přelovení vrhly hned dvě samičky, tak nepočítaně půlcenťákových.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 10:21 R Muž afc1886 [14682] Re: quasimodo
A můžeš napsat,kolik přesně a jakých rybek tam máš,nebo dát aspoň fotku celého akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 10:14 Muž quasimodo [368] Re: lacewings
lacewings napsal: - vnitřní paraziti + bakterka + možnost vývojových vad u odchovu ,v důsledku onemocnění matečních ryb

Díky, degeneraci jsem v potaz nevzal. Celá osádka je z původní trojice jednoho samečka a dvou samiček. Ta rybka na fotce je asi z třetí generace...
Plus nějakým hledáním jsem našel fotky pokřivených oček, kde tvrdí, že to je skolióza způsobená špatnou stravou. Takže ještě dokoupím fishtamin a zapřemýšlím, čím bezpečným jim vylepšit jídelníček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 09:46 Muž quasimodo [368] Re: afc1886
Ten "kal" je zelená řasa na skle. Jak jsem psal, nemocné rybky se stahují právě sem. Každopádně díky za reakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.04.2017 08:32 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: quasimodo
- vnitřní paraziti + bakterka + možnost vývojových vad u odchovu ,v důsledku onemocnění matečních ryb
-léčba je již prováděna ,tady asi "úspěšnost" bude pouze částečná za použití tohoto typu léčiva
-jinak bramboračka ,kdy je tam mix živorodek ,ancíku a betty ,tedy zcela nevhodná skladba osádky ,navíc v malém objemu
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 07:47 R Muž afc1886 [14682] Re: quasimodo
Tipuji velmi špatné podmínky v akváriu.Malý objem akvária a moc rybek bordelářů.I na fotce jde vidět jak je kalná voda.To proč nechceš vytvořit prezentaci vážně nechápu. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 23:19 Muž quasimodo [368] – Vnitřní paraziti?
Fotka k příspěvku Mezi mými pavími očky se rozmohla nějaké ošklivá nemoc. Už se s ní peru možná dva měsíce.
Stažená ocasní ploutev se rychle promění z vějíře do šípovitého tvaru. Rybka dost často plave téměř svisle, hlavou nahoru. Viz fotka. Rybky se pak nejčastěji zdržují u ohřívátka, leží na něm, méně často na břidlici na dně nebo v jednom rohu, kde schválně nechávám bujet řasy jako doplněk strvy. Po pár dnech se jim zkřiví tělíčko, propadne bříško, nakonec uhynou.
Hlavní akvárko je v provozu něco přes rok. 60l hrubý objem, čistý objem vody tedy odhaduju asi na 50l. Filtr eheim aquaball se třemi koši - původní filtrační hmota. Pravidelná výměna vody - 20 litrů týdně. Krmím převážně suchým krmením - v podstatě náhodně vyberu jedno z: sušené dafnie, sera vipagran, sera flora, betagran, vybarvovací vločkové krmivo, tablety chlorella, pro ancíky tam házím denně jednu tabletu viformo nebo plátek okurky - to je asi to jediné, co jim molly nechají. Denně jim dávám taky trochu grindalu - spíš jen pro chuť, prý je dost tučný, tak to nechci přehnat. Jednou za dva nebo tři dny dostávají mražené cyclops, patentky nebo žábronožky - co mi zrovna přijde pod ruku. Mražené napřed rozmrazím ve vlažné vodě a pak scedím, než to hodím do akvárka. Snažím se, aby neměli pořád totéž. Krmím dvakrát denně, ráno je to vždy jen suché. Dávám celkem malé dávky - do dvou minut je to vždy pryč, výjimka je to krmení pro krunýřovce. Výjimečne si na burze koupím živé patentky nebo nítěnky. Obávám se, že nemoc jsem si přinesl právě s jedním takovým nákupem.
Přelovoval jsem napřed jen postižené rybky do "porodničky" (30l akvárko, založené asi před třičtvtrtě rokem, skoro pořád v něm něco dorůstalo, takže zajeté by mělo být slušně). Ale nepřestalo se to objevovat a mají to pořád nové a nové rybky. Ostatní rybky (molly, krunýřovci a betta) vypadají v pořádku, zdá se, že to napadá jen paví očka. Teď už jsou postižené čtyři rybky viditelně, tak jsem do toho kapátka raději přesunul všechny gupky. Co kdyby to po čase začalo napadat i ostatní a od pohledu nepoznám, jestli už jsou nakažné nebo ne. Takže teď mám značně přerybněno - je tu 18 více či méně dospělých rybek ve 30ti litrech. Doufám, že jen krátkodobě. Navíc bezprostředně po přelovení dvě samičky vrhly, takže droboty je tu pár desítek kusů. (Další nebo větší nádrž opravdu nemám kam dát...) Dalšími obyvateli obou akvárií jsou piskořky a pár okružáků, bývaly tu i levatky, ale nějak zmizely.
Hlavní nevýhoda tohoto malého akvárka je, že jsem v něm původně chtěl zkusit pěstovat liliovníček a tak jsem do něj dal tak jemný písek, že v podstatě nemůžu odkalovat. Liliovníčku se moc nedařilo, tak jsem tam po čase hodil řadu jiných kytek, ať se něco ujme. Teď je tu džungle rostlin, hlavně růžkatec, bacopa, kosokvět, trocha jávského mechu, pár přeživších kousků liliovníčku, dvě nebo tři nedomrlé kryptokoryny, jedna vetchá saggitaria subularis a na hladině pistia, kterou skoro nestíhám vyhazovat.
Teplotu jsem nastavil na 27C, pH 6.3, vodu teď měním v téhle karanténě skoro polovinu denně.
Zkusil jsem napřed sůl a preventin, bez účinku. Dneska jsem zaběhnul pro nějaké léčivo, po konzultaci s prodavačkou jsem vybral širokospektrální sajrajt multi-medikal (populární esha 2000 tu neměli), odstavil filtr a zavedl vzduchování na plný výkon kompresorku. Nakapal jsem 12 kapek (odhaduju, že čistý objem vody je asi tak 25l).
Prezentaci si zakládat nechci. Akvárko mám ve stylu džungle - příroda tomu rozumí nejlíp, takže po prvním zasazení nechávám víceméně všechno růst kde to chce a jak to chce, jen občas prostříhám, aby se v tom rybky mohly ještě pohybovat. Výsledek je ale značně neestetický a když vidím jakou nádheru tu lidi dokážou vytvořit, tak to prostě vyfotit a uploadnout nedokážu.
Souhlasíte, že to jsou nejspíš vnitřní paraziti, s menší pravděpodobností nějaké bakteriální onemocnění? Nějaká rada jak léčit? Zamlada jsem se s touhle, nebo možná jen podobnou "křivicí" už potkal, pár let mi to ničilo paví očka, pak to prostě přešlo. Tehdy jsem neznal žádná léčiva, tak jsem jen měnil vodu a odkaloval. Teď bych se toho rád zbavil rychleji a spolehlivěji, než metodou "ono to nakonec přejde". Vím, že by to chtělo větší akvárko, ale nemám kam bych ho dal a jinou regulaci počtu rychle se množících živorodek, než že se mi sem tam podaří někomu darovat tak polovinu populace, prostě nezvládám.
Sorry za delší text, píšu i věci, které mi sice nepřipadají důležité, ale třeba je někdo jiný může považovat za relevantní.
Díky za každou radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 09:44 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: Začátečník
Jedna myšlenka: Jak sem pochopil, ta porodnička byla použita poprvé. Byla řádně vypláchnutá, ideálně horkou vodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 20:51 Začátečník Re: Maq
Ostatní ryby jsou v pořádku, ptala jsem se jednoho prodejce a řekl mi že to je kvůli tomu,že jsem nezajistila v té porodnice proudění a nedala rostlinku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 15:10 R Muž afc1886 [14682] Re: Začátečník
Založ prezentaci,nebo dej aspoň jednu fotku celého akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 14:23 Maq Re: Začátečník
A ostatní ryby jsou v pořádku?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 57 58

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 35884x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11471?od=251