Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!

 

Články » Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!   Vytisknout tuto stránku 

Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!

Publikováno: 13.12.2012 • Autor: © Ivoš • Rubrika: Zábava

Pokud alespoň trochu sledujete dění ve světové akvaristice, nemohlo vám uniknout to, že v posledních zhruba 10-ti letech sbírají na mezinárodních akvaristických soutěžích a výstavách slovenští akvaristé jednu cenu za druhou bez ohledu na rybí kategorie.

A když v předloňském roce na mezinárodní výstavě živorodek v Berlíně představil doposud zcela neznámý a teprve 12-ti letý slovenský akvarista Maťo Maťovič své hejno plat korálových o velikosti plně vzrostlých zlatých karasů, začalo se již zcela otevřeně v odborných kruzích mluvit o "slovenském zázraku". Samozřejmě se ozvaly i pochybovačné hlasy o podvodnících, ale veškeré testy na zakázané růstové látky či steroidy namátkově provedené u vystavovaných ryb ze Slovenska byly naprosto negativní.

I těm největším pochybovačům postupně docházelo, že Slováci se stali v akvaristickém světě doslova fenoménem a o jejich odchovy ryb se doslova rvali akvaristé z celého světa, kteří ale velice záhy zjistili nepříjemný fakt, že další množením těchto draze zakoupených ryb již jen produkují pouze jedince zcela průměrných parametrů.

Když se vzala v úvahu všechna tato dostupná fakta, vyplynul z nich pouze jeden logický závěr: Slováci objevili "cosi" a to přidávají buďto do vody či rybám do potravy. Vzhledem k tomu, že ryby mimořádných kvalit dokázal vyprodukovat prakticky kterýkoliv slovenský akvarista, tak ono záhadné "cosi" musí být na Slovensku běžně k sehnání a masově rozšířené.

Dnes již není žádným tajemstvím, že začátkem minulého roku byla na Slovensko tajně vyslána mezinárodní skupina expertů financována největšími světovými exportéry akvarijních ryb s jediným úkolem - odhalit ono "cosi".

Ani po půl roce však tato skupina nepřišla vůbec na nic, jediným prokazatelným efektem jejich mise bylo to, že všichni do jednoho se naučili chlastat borovičku. Slovenští akvaristé se zkrátka nedali obalamutit různými smyšlenými historkami a své tajemství si střežili stejně urputně jako kdysi Číňané tajemství bource morušového.

Zásadní obrat nastal kolem listopadu 2011, když skupina, která již zcela rezignovala na své původní poslání, se vydala do obce Gbeľany ležící v regionu Malá Fatra, protože se doslechla o místní vyhlášené hruškovici. Do svého cíle však nikdy nedorazila, protože v hustých lesích zcela ztratila orientaci a byla ráda, když uprostřed noci dorazila k odlehlé salaši. Zde se zcela vysílených průzkumníků ujal místní bača a nabídl jim nocleh.

K překvapení všech měl bača ve světnici vedle pece na zemi necky plné vody a v nich se mu právě třely skaláry vysoké (Pterophyllum altum). Všichni účastníci expedice později uváděli, že tyto ryby měřily na výšku minimálně 50 cm a z necek  jim trčely hřbetní ploutve "jako periskopy ponorek". Vedoucí výpravy, profesor Charles Humbuck vycítil, že mají možná poslední šanci na odhalení podstaty slovenského "cosi" a zdánlivě nenuceně se místním dialektem zeptal: "Bačo, do pi.i, čo tým zajeb...m hovadům dávate, že veľké ako sviňa?"A bača, který byl v dobrém rozmaru, bezelstně odpověděl: " No čo by, figu borovú!"

A v té chvíli bylo po záhadě a celý tým si mohl oddechnout, protože konečně mohli světu prozradit podstatu slovenského fenoménu!

Ano, pouze na Slovensku a nikde jinde na světe se vyskytuje figa borová! Slováci ji leta sbírali, drtili, sušili, louhovali a finální extrakt přidávali do akvárií, zatímco zbytek světa blbnul s dubovým, mangrovým listím, olšovými šištičkami a podobnými nesmysly.

Veškeré účinky figy borové nejprve ve speciálním vydání detailně popsal časopis The aquarium (leden 2012), což byl ale jen pouhý začátek následující "figománie". Podrobnými testy totiž bylo prokázáno, že figa borová si najde uplatnění v mnoha dalších oborech, především v medicíně, protože dle prvních testů prokazatelně likviduje veškeré známé bakterie a viry, čímž by mimo jiné mohla vyřešit nastávající soumrak antibiotik, na která jsou bakterie stále odolnější.

Dubnové číslo časopisu Playboy bylo pro změnu věnováno vlivu figy borové na potenci, erekci a libidu obou pohlaví a časopis The Economist prorokuje Slovensku do 2 let pozici ekonomického lídra Evropy díky exportu figy do celého světa.

Slovenská vláda byla zavalena žádostmi z celého světa o koncesi na sběr figy borové, ale podle dosavadních informací si chce nechat na tuto strategickou surovinu monopol. Moskva sice naznačila možnost "nenásilné vojenské intervence" na území Slovenska, pokud koncesi na sběr figy borové nezíská žádná ruská společnost, ale naprosto nečekaná reakce celého světa (včetně Severní Korei, Izraele i Palestiny), který Rusku v tomto případě pohrozil jednotným odvetným útokem, donutila Kreml k oficiální omluvě. (Akorát Severní Korea ulítla jedna raketa dlouhého doletu, ale ta byla v poslední chvíli navedena na oběžnou dráhu.)

Slovensku bylo navrženo předsednictví Evropské unie na 99 let a slovenský parlament bude v lednu příštího roku hlasovat uznání figy borové coby nového státního znaku.

Co dodat na závěr...

Pokud pojedete na Slovensko, rozhodně se nepokoušejte figu borovú sbírat, nebo si jí opatřit nelegálně! Slovenská policie je v tomto neúprosná a kromě extrémně vysoké pokuty hrozí i nepodmíněné odnětí svobody. Výrobky z figy borové (včetně extraktů pro akvaristy) se již začínají dovážet i k nám, takže při troše trpělivosti si jí budete moci koupit a začít produkovat extrémně krásné ryby. :-)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 55x Nelíbilo se: 6x Zveřejněno: 13.12.2012 Upraveno: 13.12.2012 Přečteno: 1221x

Schválili: romant ** 13.12.12 • Johan ** 13.12.12 • Mrakoplash ** 13.12.12 • Bob66 ** 28.12.12 • alpaka *** 30.12.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
07.08.2013*****Od parmiček až k pokoji plném zvířat - 1. část - Jak to všechno začalo758x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3427x
28.09.2011*****ZOO Bráník - akvaristika anebo kafilérie?1851x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1156x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1077x
10.01.2021*****Udělala jsem kopanec, ale dobře to dopadlo - ministory6x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
20.08.2013*****Od parmiček až k pokoji plnému zvířat - 2. část - Terčovci483x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 33 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [33] Ad@m® 06.04.13 18:35
Presne tak, súhlasím, že pre Slovákov je to ešte lepšie, tu figu borovu pozná každý :)

Reagovat na tento komentář [32] barcatt® 28.03.13 16:25
Straaasne dlho som sa tak dobre nepobavila :D zaujal ma nadpis a od polky som sa uz len chechtala :D myslim ale ze vtipnejsie je to pre nas pre Slovakov ako pre cecha :D (nemozem sa prestat skerit)

Reagovat na tento komentář [31] LinaDee® 04.03.13 11:59
Přiznám se, taky jsem se podívala, co to znamená :)

Reagovat na tento komentář [30] Ondrasss® 11.01.13 23:28
Se me to zda trosku sci fi:) ale ad si kazdy udela obrazek

Reagovat na tento komentář [29] invalida® 11.01.13 22:05
No, akvaristi všetkých krajín, traste sa! Pripravované zmeny Zákonníka práce, s cieľom zlepšenia podnikateľského prostredia, zavádzajú figu borovú ako formu mzdy! ;-) Češi sou velmi pokrokoví a toto již funguje i v praxi celkem standartně...nějak mi to d do standardu nejde...

Reagovat na tento komentář [28] chuesco® 09.01.13 09:51
Že je na článku cosi podezřelé, mi došlo až zhruba v třetině :)úžasný počin, tenhle článek. Hned má člověk lepší náladu :D PS. jelikož jsem mladšího ročníku a Československo jsem sice zažila,ale jako mrně, a nechtěla jsem se veřejně ptát jako blbec, figu jsem si vygooglila :D

Reagovat na tento komentář [27] slavko® 02.01.13 09:10
No, akvaristi všetkých krajín, traste sa! Pripravované zmeny Zákonníka práce, s cieľom zlepšenia podnikateľského prostredia, zavádzajú figu borovú ako formu mzdy! ;-)

Reagovat na tento komentář [26] PaDa® 18.12.12 23:14
No musel jsem si to nechat přeložit, půl roku vojny v BB je už tak dávno pryč ;-)

Reagovat na tento komentář [25] Zoidik® 17.12.12 08:29
tomikku a kolik tvarůžků můsím dovést abych dostal půl kila figy borové? Kolem Loštic jezdím, takže cestou by nebyl problém sehnat čerstvé :-)

Reagovat na tento komentář [24] mates69® 17.12.12 06:07
To je jedna ze slusnejsich přísad ze slovenska. :-)))

Reagovat na tento komentář [23] WARENKOREN® 16.12.12 20:14
já ji taky přídávám do akva:D .....bezva jsem se pobavil, pěkný článek

Reagovat na tento komentář [22] petrmed® 16.12.12 19:15
perfektní! :D
musím si ji taky opatřit:D

Reagovat na tento komentář [21] Ad@m® 16.12.12 15:52
Očividne niekto začal figu borovú nelegálne vyvážať, lebo v poslednom čase sa vyskytuje vo viacerých štátoch. Inak fakt hustý článok :D

Reagovat na tento komentář [20] -® 15.12.12 22:24
A kedže som Slovák,už to i tak nie je tajomstvo.Najlepšie je držať ju v chlade.U mňa otvoríte chladničku a samá figa borová.A neuveríte ako sa idú ryby utĺcť o vločky keď im figu borovú predkladám 4x do týždňa.Bodaj by potom nerástli. :D

Reagovat na tento komentář [19] vagascan® 15.12.12 16:42
zo zaciatku som to cital ako realnu reportaz... no asi v 3 odstavci mi to cele dostlo :D ledva som docital cely clanok ... :D to je PECKA!! :D rozsekalo ma to :D

Reagovat na tento komentář [18] doklwnik® 15.12.12 01:49
To je výborný! :-)

Reagovat na tento komentář [17] invalida® 14.12.12 20:23
Genetičtí inženýři? To myslíš ten ansámbl složenej s kašpárků a darebáků?

Reagovat na tento komentář [16] tomikku® 14.12.12 19:57
[9] Zoidik® 14.12.2012
Úžasný počin tento článek. Jak pojedu na slovensko za bratránkem, tak se pokusím figu borovu propašovat

prý se dá na černém trhu vyměnit za české poživatelniny např. tvarůžky a podobně

Reagovat na tento komentář [15] Ivoš® 14.12.12 18:15
Pepane máš recht protože čeští genetičtí inženýři právě dokončují práci na šlechtění figy bramborové. Figa bramborová, jak se zdá, je 2 a půlkrát účinnější než figa borová a asi tak od r.2015 na ní budou mít nárok všichni občané České republiky. Od figy borové bude za čerstvého stavu velice snadno rozlišitelná - bude měkká, teplá a bude se z ní kouřit.

Reagovat na tento komentář [14] Pepan® 14.12.12 17:50
Nevěšte hlavu malověrní. Jak tak pozoruji vývoj ekonomiky tohoto státu, figu budeme mít zanedlouho všichni.

Reagovat na tento komentář [13] invalida® 14.12.12 14:14
Nejsem nacionalista ale patent na figu má můj zaměstnavatel....a to je pořádný zvíře...největší svině na okrese. A není slovák.......

Reagovat na tento komentář [12] Ivoš® 14.12.12 13:32
Pro Pepana: Dle nejnovějšího věstníku Ministersva zdravotnictva Slovenskej republiky se na Slovensku oficielně začíná pálit Figovica, která nejenomže bude mít garantovaný nulový podíl metanolu ale dokonce i etanolu, takže nějaká Pražská vodka si tam už ani neškrtne.

Reagovat na tento komentář [11] Urgy® 14.12.12 13:12
Veru na figu borovú má naša vláda monopol, ale aj nám ju už servírujú pravidelne. Naposledy dostali poriadnu figu borovú slovenskí učitelia :D :D :D

Reagovat na tento komentář [10] Pepan® 14.12.12 11:39
Jejich výsledky jsou celkem pochopitelné. O to nepochopitelnější se jeví jistá televizní reklama, kde je v restauraci neúspěšně nabízena borovička, zatímco sedící štamgasti dogmaticky trvají na patocích jenom proto, že mají přídomek "pražská".

Reagovat na tento komentář [9] Zoidik® 14.12.12 11:25
Úžasný počin tento článek. Jak pojedu na slovensko za bratránkem, tak se pokusím figu borovu propašovat.

Reagovat na tento komentář [8] haka® 14.12.12 09:06
skvělý :-D

Reagovat na tento komentář [7] lenoch® 14.12.12 09:02
příjemné rozptýlení po ránu :-)

Reagovat na tento komentář [6] slavko® 14.12.12 07:46
Čo dodať, asi len :-))))))

Reagovat na tento komentář [5] JUCHA® 14.12.12 05:05
...no vážně v Martině jsem ji viděl už před 20 ti lety... :-D Hned po ránu jsem se vážně výtečně pobavil.

Reagovat na tento komentář [4] Deathbull® 13.12.12 22:26
Plata korálová o velikosti karase mě úplně rozsekala :D

Reagovat na tento komentář [3] KarlosS® 13.12.12 22:11
:-), paráda.

Reagovat na tento komentář [2] Jar-oslaw® 13.12.12 21:30
ech ty alchymisto,figu borovu ti venuju pod stromecek,a basta fidli...

Reagovat na tento komentář [1] pavelbartek® 13.12.12 21:26
:o) jsem zvědav, kolik lidí zavaří google

Další články tohoto autora
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply582x
12.05.2017*****Mé peklo se jmenuje Eheim793x
21.07.2016*****Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů1114x
29.12.2014*****Náhradní rodičovská péče u skalárů383x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog778x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1541x
28.09.2013*****Garra gotyla aneb hasta la vista, ruducho!1217x
05.08.2013*****Jak jsem vypustil poplašnou zprávu535x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1228x
23.04.2013*****Výroba propustné přepážky do akvária1102x
04.05.2012*****Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít986x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek576x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1391x
28.09.2011*****ZOO Bráník - akvaristika anebo kafilérie?1851x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2554x
27.03.2011*****Ruducha - mňamka pro akvarijní ryby2673x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2812x
03.01.2011*****Zakrslý (trpasličí) terčovec2133x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1125-tajemstvi-slovenskych-akvaristu-konecne-odhaleno-a-zpristupneno-zbytku-sveta