Čichavec - chov
Větší počet samic je lepší mohlo by se stát kdyby byla jen jedna že ji samec zabije pokud jí při tření zrovna bolí hlava.

On je zvládne obě, žádný strach. Čichavci netvoří pevné páry.

Děkuji, a ještě jedna otázka.
Když tedy vezmu dvě samičky, nemohlo by se stát, že by jedna "zůstala na ocet", protože by samečkovi byla sympatická jen jedna?
Bývají v obchodech i ve velikostech kdy jde rozeznat pohlaví.
Ahoj všem,
protože mám v plánu samečkovi ve velkém akváriu pořídit dvě slečny a čichavci jsou pro mě docela velká neznámá, vznikla u mě otázka.
Jsou v obchodech čichavci už v tom věku, že je možné rozeznat pohlaví?
Starší reakce
- budou přírodního zbarvení a někteří ponesou gen po gold
-

0 09.02.2020 11:02 Pawlicak – Co k Čichavcům
Zdravím měl bych dotaz jaké ryby k jednomu páru Čichavcu mramorových? Chci si kupovat 120l akvárium.
Ahoj všem,
snad mě za tuhle otázku nikdo nebude kritizovat.
Zajímalo by mě, jestli je naprosto nezbytné pro mého čichavce zlatého - samečka shánět samičky téže variety nebo je možné mu sehnat i původní, tedy šedé samičky??
A jak by se v případě úspěšného odchovu rozdělilo potomstvo ohledně zbarvení? Má s tím někdo zkušenost?
V tom zverimexu je neměli roky

Byli tam vlastně jen docela krátkou dobu, někdo jim je donesl, že je už nechce a já si je vzala
Takže když už tedy budu dokupovat samečkovi dvě samičky, je nezbytné, aby byly vyloženě zlaté 'čichavky'? Nebo pokud zrovna nebudou, je možná jiná alternativa? Nejde mi o čistotu chovu.
Pokud se všechno podaří, čichavci a akary postupem času zůstanou v akváriu sami. Jak jsem se ujistila, menší rybky se dožívají přibližně poloviny věku, takže až budou čichavci a akary velcí, budou už mít dvoustovku jen pro sebe.
Pochybuji že by je v akvaristice živily roky. V dospělosti to jsou opravdu dost velké ryby. 10 cm pokud to počítáš i s ploutví to jsou mladíci.

Ahoj, ono jde o to - jak jsem svého času uváděla ve svém deníku - oba čichavčí kluky jsem si přinesla jako náhlý popud, nebo ne tak moc náhlý, z místního zverimexu. Paní prodavačka mi k nim nedokázala nic říct, takže jejich stáří zkrátka neznám. Nedokázala jsem je tam prostě nechat se trápit.
Takže mám v každém akváriu čichavčího kluka, původně na dožití, protože jsem při jejich velikosti počítala, že jsou už daleko za polovinou svého života. Nikdy předtím jsem čichavce neměla, jsou mou první zkušeností s těmito rybkami.
Ahoj Jani, při tvé preciznosti s kterou se věnuješ ptezentacím svým nádrží a životu jejich obyvatel mě dost překvapuje, že neznáš stáří ryby která ti plave v akva. Ale jak píše lacewings a teď to trochu upravím, starý samec by už určité věci nejspíš neřešil. Stavba hnízda u samců i když momentálně není žádná samice v okolí je celkem běžná, asi nejspíš pudová záležitost nejen u ryb, prostě jeden nikdy neví a kdo je připraven vyhrává. Pořízením samic ho určitě nezklameš.
- staví hnízdo přece, to převážně dělají mladí samci, pak je to přestane bavit, pokud tam není podnět
-

Ahoj všem,
snad jsem se trefila do tématu.
Zajímalo by mě, jestli je možné alespoň přibližně odhadnout věk samečka čichavce zlatého při jeho velikosti cirka 10 cm?
Jedná se mi o to, jestli bych mu tedy pořídila nějaké samičky, aby se pak situace neobrátila a nezůstaly samy naopak samičky, protože chlapec by uhynul věkem.
Starší reakce
Tak ten rozdíl nebude přímo u hladiny tak bych se toho nebál. Pokud jde o vyskočení tak stačí nějaká síťka.

Ok, díky za názory, labyrintky nechám být. Akva zakrýt nemůžu, dost nám pomáhá se suchým vzduchem v domě. Šlo mi teď o vizi větších ryb (jestli vůbec) v akva, abych už trochu podle nich vybíral spolubydlící, kteří tam budou dřív.
T. leeri je krásná ryba, mnohem kultivovanější než čichavec šedý/modrý, ale u labyrintek je sklo celkem zásadní, jednak ten rozdíl teplot vzduchu a vody u tebe není úplně malý (taky nebude konstantní, občas větráš apod.) a kromě toho dokážou vyskočit.
Ahoj, chtělo by to dát krycí sklo nebo kryt pro perleťáky , zvlášť ta venkovni teplota 21 není moc. Nachladí se. Litráž je pro ně dobrá, to chválím

Ahoj, zvažuji později do 400l akva perleťáky a otázka zní: voda 24st, nezakryté akva (zakrývat nechci), vzduch v místnosti v zimě 21st - je to hloupost, nebo by jste se toho nebáli? Budu rád za rady a zkušenosti s obdobnými podmínkami i třeba s jiným druhem.
Starší reakce
No já slyšel, že prej hlavně přes zimu ani mražený nítěnky. Ale mám tam dvě hejna teter a ty trpí a sušený jim nejede. Ale , co je až s podivem ,moji borci žerou i zelený.
Mám takový lístky a než dopadnou na dno, tak jich polovinu sežerou

)))
Jo teď mě to trklo.-) No sice latinsky trošku umím, ale myslel jsem , že ten dajana výrobek je profláklej.-)
Myslel? Já nejsem telepat. To je jiná. Sušené nebo lyofilizované můžeš dávat.
Ahoj, jo Dajana přesně tak, vzal jsem to na zkoušku.
Dáváš jim o něco mraženýho?
Zrovna pro tyto ryby nejsou nitěnky vhodným krmivem. Dneska máš obrovský výběr mražených krmiv. Dále sušená krmiva. Tady platí kup kvalitní. A hlavně střídat. To platí u všech ryb.
Ahoj všem , můžu dát Perleťákům Tubifex?
Starší reakce
A co samička, nechybí mu?
Klasická odpověď. Zaregistruj se, založ prezentaci akvária, pravdivě vyplň, přidej nějakou fotku a pak ti někdo poradí. Takhle těžko, nic o tom akváriu nevíme.
0 20.09.2019 13:13 Lukáš – Čichavec zlatý agrese
Mám problém s jedním čichavcem zlatým. Od začátku na všechny rybky útočí. Kolikrát prožene i neonku nebo živorodku. Teď asi nejvíce prohání a okusuje (zakousne do břicha) black molly.. V akváriu mám další čichavce například modrý nebo perleťoví a ty jsou úplně klidní a ostatních rybek si nevšímají.
Asi 5-6 cm (nechtěla jsem strkat metr do vody

).
takto jsem přemýšlel taky, ale labyrintky jsem neměl
na co si dát ještě "majzla"??
k Tobě jsem se díval

, kolik místa je od zářivek k hladině ?
Vyšší vůbec nevadí. V přírodě je to takto (myslím): Máš třeba toho čichavce nebo bojovnici. Voda má třeba těch 26°C a teplota vzduchu těsně nad hladinou i klidně 34°C (může být) a nevadí jim to. Samozřejmě situace přes den.
Hlavní je, aby nebyla až moc nízká, respektive aby se nelišila moc oproti teplotě vody.
V jednom akváriu s čichavci mám zářivky v krytu, takže teplota při svícení stoupá určitě o několik stupňů (možná o hodně ?). V druhém mám krycí sklo a na něm Chihiros LED. Ani v jednom nevidím rozdíl ve zdravotním stavu čichavců.

Teplota vody by měla být podobná té nad hladinou, nebo vyšší nevadí ( ta od světel) ?
Jde mi o to,jestli využít "staré" osvětlení (T5 s el.předřadníkem) nebo k vůli teplotě raději použít led.
Akva bude bez krytí ( krytem bude samotné osvětlení

)
Zamlouvá se mi ono přitápění ( všechny topítka (( krom topného kabele)) se mi v akva nelíbí) v období kdy i v paneláku klesá teplota ....
Starší reakce
-Lyfolyzované nítěnky jsou sušené mrazem, bezpečné krmení
-sušené běžným postupem, riziko že některé zárodky tam mohou být
-mražené, tam je rozpad hmoty a zamražen je i bordel voda = zcela nevhodné
-živé, u těch je třeba znát původ, aby nebyly od nějakého znečištěného zdroje
-dále se to dělí dle stravitelnosti a výživy, kde jsou na tom nejhůře mražené
Vím že je to tady OT, ale nedá mi to se nezeptat. V čem je mezi sušenými nitěnkami a těmi mraženými takový rozdíl? Proč jsou ty sušené “bezpečnější”?
Sušený, liofylizovaný nítěnky ano, mražený rozhodně ne, živý taktéž raději ne.
Snad prý jim nějak neprospívají dlouhodobě podávané Nitěnky, ale já sušenými Nitěnkami krmím celkem pravidelně po celou dobu. Těžko takhle poradit. Každé AQ je jiné a v každém spousta jiných ovlivňujících faktorů. Snad se někdo zkušenější ještě ozve.
Já je krmím, a tím pádem i všechny mé ostatní rybky, hlavně mraženým - několika druhy. Živé dostávají jen pro zpestření - hlavně komáry. A poté občas sušené

U mě jí všechno....sušený, mražený i živý....nitěnkama je pro jistotu nekrmím.
jistý si tím nejsem, ale když dlouhodobě nedochází k úhynům, loni jsem odchoval 3 snůšky mladých, max uhyne nějaká neonka z hejna stářím a najednou 2 čichavci v relativně krátké době, tak se ta souvislost s roupicemi nabízela, ale může to být samozřejmě náhoda, proto jsem se ptal ostatních, jaké mají zkušenosti
Uvítal bych soukromou zprávu ohledně názvů krmiv. Sím. Dikec.
-jsou to vesměs všežravci
-upřednostňuji prémiová krmiva, vzhledem k jejich problematice nádorových onemocnění

Moji nováčkové mají rádi všechno! Přitáh jsem si bohužel nějaký ploštice s kytkama , ale ty jim nejedou. Včera jsem tam dal pár vloček tetra rubínu a žrali to taky.-))))) Jinak Hikary je taky univerzální volba....dostali jednou mražený .....Ale společně s ostatníma, takže nevím jestli jim to jelo.-)
A seš si jistej, že uhynuli vlivem krmení? Na to krmení pro Čichavce se ptám, protože je často krmím sušenýma Nitěnkama, takže bych uvítal jakoukoli značku jiného krmiva.
Co nejraději baští vaši Čichavci perleťoví?
Přidat reakci
1 ...... 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 33880x