Voláte-li po jménech, tady jsou: Heros severus, Heros efasciatus, Heros notatus a Heros spurius jsou čtyři aktuálně platné druhy. K nim dále přistupuje Heros appendiculatus, který je sice momentálně oficiálně ztotožňován s Heros efasciatus (a na základě historické priority tedy platí jméno H. efasciatus, neboť tento druh byl popsán o 15 let dříve než H. appendiculatus), nicméně podezření, že jde o vskutku „dobrý“ druh (tedy jiný, než H. efasciatus), se u něj objevuje opakovaně a v dost intenzivní podobě. A pak ještě barevné lokální formy, u kterých není jasné, zda je lze přiřadit k některému z již popsaných druhů, nebo zda jde o druhy nové – Heros sp. „Rotkeil“ (v anglické jazykové oblasti někdy jako „Red Shoulder“, ale často i tam přebírají německé označení „Rotkeil“), Heros sp. „French Guyana“ (v německé jazykové oblasti jako „Französisch-Guyana“), Heros sp. Guyana (pro změnu z té někdejší Britské), Heros sp. „Tapajós/Santarém“, Heros sp. „Uaupés“, Heros sp. „Iníridae“ (někdy taky „Inirida“). Tenhle výčet druhů a forem, které všechny prošly v posledních letech přinejmenším evropskými, když ne českými akvárii, není určitě vyčerpávající, ale to podstatné v něm je. Čistě podle vzhledu se dá s jistotou (lépe „s velkou pravděpodobností“) určit jen „Rotkeil“. U normálně zbarvených ryb se pak ještě dá podle vzhledu některá forma vymezit od některé jiné, ale nikoli přesně určit (chci tím říci, že se o té rybě dá říci „tohle určitě není xy“, ale nedá se o ní říci „tohle určitě je xy“). U albínů a xantorických jedinců pak nejde ani to. To, že Heros severus je jediný dosud známý druh, který je obligatorně larvofilním tlamovcem, tu už zaznělo, ale to z fotografie není patrné – stejně jako původ ryb, resp. jejich předků (u albínů a xantorických ryb ale stejně nevystopovatelný, protože to jsou ryby z x-generačních chovů, ne z volné přírody).
Takže o rybách na snímcích se dá říci jediné: je to Heros sp. – a jsou-li to opravdu albíni, pak Heros sp. albín. (Na první fotce to vypadá, že mají obě ryby oko černé, na druhé jedna červené a druhá černé – jenže fotografie jsou na určování albínů velmi ošidné. Zatímco pouhým okem člověk vesměs červené oko od černého pozná snadno a bez pochybností, na fotkách není nic mimořádného, že červené oko vypadá černě a naopak – proto ta pochybnost. Xantorické formy v rodu Heros jsou známy také.)
A na konec dvě obecnější poznámky. Systematika a taxonomie neotropických cichlid obecně je složitá, neujasněná a „v pohybu“, neustále upravovaná, doplňovaná a opravovaná novými vědeckými pracemi. Rod Heros pak patří v rámci neotropických cichlid k těm nejméně prozkoumaným…
Tou druhou pobouřím část internetové komunity, ale říkat se to musí pořád dokola. Internet sám o sobě není automatickým zdrojem pravdivých informací. „Vygůgluju-li si“ jakousi stránku a tam si přečtu nějakou větu nebo jméno pod obrázkem, vůbec to neznamená, že ta věta je pravdivá a jméno správné. A taky to neznamená, že ta věta je nepravdivá a jméno špatné, jenže mnozí uživatelé internetu jaksi automaticky předpokládají, že platí varianta a/. Bohužel, neplatí. A bohužel, žijeme v době, kdy hodnověrných ověřených informací z různých důvodů ubývá, a to nejen v akvaristice. Informace se rozmělňují, ředí a rozostřují, snižuje se laťka náročnosti, všechno vlastně stačí tak nějak přibližně, hlavně, že je to hned a zadarmo. Zda je to jeden z příznaků neodvratitelné senektivní fáze vývoje biologického druhu Homo sapiens, je otázkou spíše pro filozofy.
Jaroslav Hofmann
tak první větou říkáte, že je to určitě on a když čtu dál, tak tam píšete jestli si tím jsem stoprocentně jistý...trochu nerozumím co tím chtěl autor říct.
Nemám tušení, pod čím a co prodávají obchodníci. Ikdyž je pravda, že někdy se hodně nasměju při čtení názvů ryb některých akavaristik..hledal jsem to na googlu, protože mě zajímalo co to je za ryby (pěkné ryby) a našel jsem SEVERUM nic jinší se tomu nepodobalo..jinak jsem pořád přesvědčen o tom, že to je on
jestli Vás napadá nějaký jinší název ryby patřící k fotce tak sem sním
s tím získáním "schopných" ryb plně souhlasím, ikdyž ty 70. léta nepamatuju...všechno je to jakési dokřížené a zakrnělé