Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Copak je to za rybičku?

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Copak je to za rybičku? 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 27 Přejít na další stránku   1  
Copak je to za rybičku?
https://rybicky.net/atlasryb/fotogalerie/
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb. Je-li ryba správně určena, pak další otázky (např. k jejímu chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování ryb přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2014 23:43 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: radim
Kdyby byla fotka z boku, tak to půjde lépe, ale podle kresby zejména u samice to vypadá spíš na ten Nandopsis jak psal rudolf. Pokud by to byl managujskej jaguár, tak bych si řikal zlatejch 25cm :) .. na něj bys potřeboval spíše domácí jezírko už X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2014 19:20 radim Re: rudolf
Opět díky, :-) pročetl jsem popisy anechám si zdát.
Very aggressive, highly aggressive, extremely aggressive... Samec velikost kolem 25cm. No nazdar :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.05.2014 17:48 Muž rudolf [4681] Re: radim
No, Liborku, nevím, na co si nemůžeš vzpomenout ;-) , ale mně to nejvíc připomíná Nandopsis tetracanthus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2014 08:12 radim
Fotka k příspěvku příjde mi to jak nigrofciata řízlá managujcem hmm taky se mi zdá, že už jsem někde min. obrázek viděl... Ta kresba je pěkná.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 11:17 xx Re: kitycta
Glyptoperichthys joselimaianus?
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_brazilsky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.05.2014 10:53 Žena Turbínka [2558] Re: kitycta
Někdy mládata jsou tmavší nebo světlejší než dospělá ryba. Je-li to skutečně tento druh krunýřovce, jsi si jistá, že máš pro něj vhodné podmínky? Vyroste až 70 cm a mít jej v nádrži pod 500 l je mírně řečeno nerozumné.
Nic jiného mě nenapadá, ono ten popis taky není nic moc ;-) Pokud ho vyfotíš, někdo jej určitě s přesností identifikuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 10:22 kitycta Re: Turbínka
No to by odpovídalo ceně i názvu na G, na něj jsem se taky dívala, ale on byl spíš černý a "puntíky" měl bílé/žluté, takže byl jako když naruby. Napadlo mě, že jej v obchodě měli špatně identifikovaného (nestává se to vyjímečně...pancéřníčci, které doma mám, rozhodně nejsou kropenatí, jak psali v obchodě) - ale to jsem ráda, ty jsem totiž nechtěla.:-) Nenapadá tě ještě nějaký krunýřovec??? Jinak sa asi vrátím do Olomouce a prostě ho koupím.:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2014 09:26 Žena Turbínka [2558] Re: kitycta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 09:17 kitycta – Olomouc - zookruh
Ahoj, v sobotu jsem jela přes Olomouc a v nákupním centru ve zverimexu zookruh jsem viděla nádherného krunýřovce, měli jich tam několik. Byli černí s velýma kulatýma flekama, které byly ještě myslím ohraničené. Název jsem samozřejmě zapomněla, myslela jsem si, že byl od G, ale v atlasu rybiček tady na rybičkách jsem jej nenašla a ani neidentifikovala podle fotek. Nevíte někdo náhodou, co by to mohlo být za krunýřovce nebo neviděli jste jej tam taky někdo? Pokud by někomu pomohla cena (aspoň pro přibližné určení kategorie), tak stál 89,- při velikosti cca 4cm. Díky za jakékoliv info - klidně do zpráv.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 13:31 Muž Amras [34] Re: sobi73
Plata skvrnitá
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 13:17 Muž sobi73 [0] - Asie – Potřebuji pomoc
Fotka k příspěvku Prosím co to je za rybku ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 19:50 R Muž romant [27987] Re: kolzik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2014 19:48 Muž kolzik [3] – co je to za rybku
Fotka k příspěvku Prosím o radu, co je to za rybku. Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.05.2014 10:41 Muž rudolf [4681] Re: SlavekB
Na těch rybách není moc co řešit. Ten známý měl pravdu, dal vám gupky neboli paví očka (Poecilia reticulata), odkazované fotky ze září 2012 to jasně dokazují, tam není jediný samec, o kterém by se dalo říci, že aspoň trochu vypadá jako endlerka (Poecilia wingei). A jak vývoj ukázal, byly to gupky totálně prokřížené, klasická "pouliční směs", kde mezi předky mohla být jakákoli forma a třeba i endlerka, nicméně co jsem se díval, tak ani na pozdějších fotkách nikde vzhledový náznak endlerky nevidím. A už třeba na jedné fotce z 9.5.2013 je zlaté (žluté) mládě pávčete, takže to není žádné překvapení. Mimochodem, to, že existují šlechtěné formy pavích ok, u kterých je základní zbarevní nikoli šedé, ale zlaté, se všeobecně ví a snad každý, kdo někdy navštívil nějakou akvarijní výstavu, je viděl... Jinak vám ale gratuluji ke krásnému palec
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 10:32 RAP Re: SlavekB
No, ještě pár let a začne se objevovat zbarvení jejich praprapraprapředků. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 09:40 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
Kdo ví jak to bylo. Když se podíváš na akva a fotky, tak v září 2012 je vidět co tam bylo. V květnu 2012 jsem dostal od známého 4 rybičky jako prej gupky. Jak se vybarvily, zdálo se, že to jsou endlerky. Ale v dalších vlnách se tam objevovaly kusy závojnaté i různě barevné. Je to vidět postupně ve fotkách. Pak mi odešly molly a najednou se objevily mladé gupky žluté. To bylo nejméně rok a půl po založení akva. Ty žluté jsou celkově o dost menší než původní gupky. Zatím se neobjevily v závojové formě a mají méně barev. Takže mi to připadá, že to mohlo jít z německé cesty. Ale netuším, kolik let je měl v akva známý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 04:30 Muž LiborSprysl [9015] Re: SlavekB,RAP
Abychom si to ujasnili...toto jsou přikřížená oka, dodáváná asijskými odchovnami někdy dokonce jako endlerky - "za korunu" jich je pytel- samci jsou téměř tak velcí, jako klasičtí šlechtěnci, samice jsou běžné velikosti. Na mé gusto jsou to poměrně dost hnusné ryby. Možná to dělá ta velikost, protože jak rostou, tak vyšisují.
Německá cesta, mnohými rovněž opovrhovaná, tedy přikřižování šlechtěných ok do endlerek se mi jeví jako minimálně vizuálně estetičtější - pominu-li tedy to mezidruhové křížení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2014 12:30 RAP Re: SlavekB
U samců je to výraznější. Ale i samice jsou barevné, zejm. u vyšlechtěných barevných rázů. O tom by ti víc řekli živorodkáři.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2014 10:52 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: RAP
Určitě nebyly čisté, ale mě udivuje, že samice je taky žlutá. Myslel jsem, že ruzné zbarvení se projevuje u samců a samice jsou pořád stříbrné. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2014 09:42 RAP Re: SlavekB
Libor má pravdu.
Jestli to máš z těch Poecilia wingei, tak nebyly "čisté". Pokud necháš paví oka "svému osudu" časem se vrací ke svému původnímu ustálenému zbarvení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.05.2014 03:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: SlavekB
Není to možné, pořád jsou to oka... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2014 00:11 Muž SlavekB [168] - Živorodky – co je to za křížence
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku V akva mám gupky a kdysi tam byly i gold molly. je možné, že se křížily a toto by byl výsledek?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2014 04:34 Muž LiborSprysl [9015] Re: jamajcan
"Špicplata" červená WG :-P ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2014 17:37 jamajcan Re: Amras
Plata červená-Spitz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2014 17:15 Muž Amras [34] – Ryba
Fotka k příspěvku Neznáte někdo tenhle druh ? :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 19:48 RAP Re: rudolf
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Mě totiž ty ryby na fotkách ve zdejším atlasu připadaly stejné. Tedy s ohledem na kvalitu fotek a prostředí ve kterém byly ryby foceny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 16:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
No vidíš to, tak to jsem byl více obchodující a moc neřešící... ;-) No a také jsme neměli dvojdomek a tak mi to bylo celkem fuk... Zabýval jsem se rybami, které mne bavily, a ty ostatní jsem přejímal z lepších či horších zdrojů...protože tetry mne vlastně nikdy moc nebavily...(narozdíl od tebe :-))
No a tak jsi mne plácnul přes prsty a už si to budu pamatovat, dík potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 15:42 Muž rudolf [4681] Re: LiborSprysl
No jo, ale ona žádná Moenkhausia columbiana neexistuje a nikdy neexistovala, to bylo jedno z prvních obchodních označení, když ty ryby chodily jako Moenkhausia "Kolumbia" nebo Moenkhausia "Kolumbia-95". :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 30   27.04.2014 15:35 Muž rudolf [4681] Re: RAP
Začnu praktickou stránkou věci. Tetra ekvádorská (Hyphessobrycon ecuadoriensis) se nevozila, nevozí a v akváriích evropských ani severoamerických pravděpodobně vůbec není. V této souvislosti je třeba na rovinu přiznat, že stránka ve zdejším atlase nadepsaná „Tetra ekvádorská“, na kterou odkazuje MarekP, je nesmyslná. Autor (autoři) bezesporu tetru ekvádorskou nikdy neviděl(i), natož aby ji choval(i), na všech přiložených snímcích je tetra darienská (Hyphessobrycon columbianus) atd. O tom, že tetra ekvádorská, ač vědecky známá od roku 1914, se v akvaristice nevyskytuje, svědčí i to, že v akvaristické literatuře neexistuje její hodnověrné vyobrazení.
O problémech s pojmenováním ryb, které se začaly do Evropy dovážet v polovině 90. let a které dostaly mimo jiných označení také nálepku „Hyphessobrycon ecuadoriensis“, o které se později ukázalo, že je chybná, jsem psal pod titulkem „Ekvádorská tetra z Kolumbie“ v AT 5/2001, tj. v době, kdy tyto dovážené ryby ještě nebyly vědecky popsané. Po jejich popsání jako nového druhu „tetra darienská (Hyphessobrycon columbianus)“ v roce 2002 jsem pak názvoslovnou problematiku kolem těchto ryb shrnul v poznámce k článku Petra Rosmaníka o jejich chovu v AT 11-12/2008.
A teď teorie. Druh Hyphessobrycon columbianus popsali vědecky Zarske a Géry v roce 2002. Druh je popsán a vůči jiným druhům vymezen na základě anatomických a morfologických znaků. Nejpodrobnější srovnání provedli autoři popisu se dvěma druhy, které jsou s tetrou darienskou zřejmě nejblíže příbuzné, a to s tetrou Savageovou (Hyphessobrycon savagei) a tetrou středoamerickou (Hyphessobrycon panamensis), dále pak ale také s tetrou ekvádorskou (Hyphessobrycon ecuadoriensis) a tetrou condotonskou (Hyphessobrycon condotensis). K popisu připojili také klíč k určování středoamerických teter rodu Hyphessobrycon, což je skupina, kam kromě všech dosud jmenovaných druhů patří ještě tetra tortugerská (Hyphessobrycon tortuguerae). Z tohoto klíče vyplývá, že tetra ekvádorská se od tetry kolumbijské liší tím, že má redukovanou vnější řadu zubů na kosti předčelistní (praemaxillare), kde není buď žádný, nebo nejvýše jeden zub (u tetry kolumbijské standardně tři zuby), ve vnitřní řadě zubů na kosti předčelistní má ale zubů naopak víc (6–8, zatímco tetra kolumbijská 4–5, případně snad 6). Další rozdíl je ve vzhledu zubů na dolní čelisti – u tetry ekvádorské se velikost zubů od symfýzy (spojení levé a pravé části dolní čelisti) do stran postupně snižuje, zatímco tetra kolumbijská má na každé straně 4–5 zubů zhruba stejně velkých, za nimiž pak následuje řada zubů výrazně menších, velikost zubů se tedy nesnižuje směrem do stran plynule, ale skokově. Dále má tetra ekvádorská relativně nižší tělo – výška těla se vejde do jeho délky 2,6–3,0x, zatímco u tetry kolumbijské jen 2,25–2,65x. Mezi oběma druhy je zjevně také rozdíl v délce těla – u 129 exemplářů typové série tetry ekvádorské uložených ve sbírkách Kalifornské akademie věd v San Franciscu se standardní délka pohybuje v rozmezí 15,3–24,3 mm, u 3 exemplářů typové série, uložených v Přírodovědném muzeu v Ženevě, které k porovnání použili Zarske s Gérym, byla standardní délka 18,9–20,7 mm, zatímco standardní délka holotypu a paratypu nově popsaného druhu Hyphessobrycon columbianus (jedinci z přírody) činila 46,0, resp. 42,2 mm, u pěti dalších exemplářů z akvarijních chovů (F1 nebo F2 generace po importu), použitých pro srovnání, ale nezahrnutých do typové série, činila dokonce 57,9–62,9 mm, a u 8 exemplářů ze soukromé sbírky Géryho, rovněž nezahrnutých do typové série, to bylo 27,7–35,0 mm.
A na závěr odkaz na jedinou fotografii skutečné tetry ekvádorské, o které vím:
condor.depaul.edu/…
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 15:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
Ale to já vím, že má pravdu, podíval jsem do bible Aquatab :-D , ale má stařecká paměť má zasunutou M.columbiana a tak jsem byl trochu zmaten... :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 12:34 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Kristián
A pro začátek si přečti aspoň kartu tady v atlase rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska ano
edit: Roman už udělal edit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 12:31 R Muž romant [27987] Re: Kristián
Podle mě je to tzv. "lví hlava" a ten bobek je v pohodě, ale chce to pořešit to akvo, neb v té kouli to nebude moc košér, když nic, tak obden měnit polovinu vody a to tzv. na furt.
Edit: rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 12:20 Kristián – Rybka
Fotka k příspěvku Nevíte co je tohle za rybku? Já jsem mám pocit, jestli to třeba není nějaký druh závojnatky... A ten výkal u zadku je normální? :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 11:21 Muž MarekP [812] - MalawiRe: RAP
Rozdíl je v tom, že to je jiná ryba, akorát jsou si podobný. ;-)

Citace z atlasu: Pozor na častou záměnu s Hyphessobrycon columbianus, která je jí velmi podobná, ale je větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 11:11 RAP
Mohl by mi někdo vysvětlit rozdíl mezi tetrou darienskou a ekvádorskou? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 08:36 Muž rudolf [4681] Re: LiborSprysl
Roman má pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   27.04.2014 07:58 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Podle mě je tetra darienská název platný a tetra kolumbijská je synonymum, tedy alespoň takto to uvádí důvěryhodný zdroj. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2014 05:46 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
To je zase to "úžasné" české názvosloví...i přes brýle jsem tu "kolumbiji" viděl a říkám si že darienská je nějaká finta... :-) No není...dobrá.
Darien... ten je také v Kolumbii...tak já nevím, kdo v tom udělal binec a nemohla zůstat tetrou kolumbijskou...třeba mne zase sekne pan doktor přes prsty... ;-)
Že by ty názvoslovné šachy způsobilo její dřívější řazení mezi Moenkhausia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.04.2014 21:49 R Muž romant [27987] Re: lukasekpisek
Neonka to nebude, spíš rybicky.net/atlasryb/tetra_darienska , ovšem mohu se mýlit a ta druhá bude rybicky.net/atlasryb/cichlidka_papousci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 21:41 lukasekpisek – co to je?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku vubec nevim co to je je to neco jako neonka je to ona?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 21:01 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: barra
stačilo se mrknout na nějaké info. oni se v zajetí nějak extra nemnoží
a jen tak úplně mimo soutěž : co to je za akvárium, že tam je taková sestava? nějak mě to vůbec nesedí. podle 4x pancík a 1x ancík bych to tipnul tak na 54 litrů max, co?
tak to se tam těm trnovcům asi moc líbit nebude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 18:56 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: barra
Bude to pancík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 17:29 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: barra
Pro samé barvičky tam ta ryba nejde vidět. Trnovec to ale prakticky s jistotou nebude. Jeden ancík se taky asi nenamnoží, takže to vypadá na pancíka ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 16:44 barra – od jake ryby to muze byt miminko?
Fotka k příspěvku Objevila jsem v akvarku tuhle malinkou rybicku a nevim od koho by mohla byt..mam tam dva trnovce, 4 pancernicky a jednoho ancistruse..na pancernicka mi prijde velka..trnovci jsou spolu porad v domecku a kdyz vyplujou, tak po jednom a kdyz se jeden vrati vyplouva druhy..poradite mi prosim?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 11:50 radim – Re: mattos
taky bych spíš řekl Yasuhikotakia lecontei...
jinak teda karanténa 3L skleňák nevim nevim no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 11:21 mattos Re: Silent
vdaka je to Yasuhikotakia morleti.
Ak by mal niekto zaujem darujem dva dospele jedince ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2014 16:20 R Muž Silent [5949] Re: mattos
Budu více méně hádat, ale tipnu si Yasuhikotakia lecontei nebo caudipunctata. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2014 15:39 mattos – poznate ju niekto?
Fotka k příspěvku ahojte, pozna niekto z Vas tuto rybu? (sorry za kvalitu, ryby su na samotke v karantene ) coze
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2014 15:48 Muž vlacek [402] Re: Pepan
Proto jsem napsal "téměř". Nicméně zrovna Hornbach na Čerňáku je svého času měl jako brigittae. Že by nějaký posun? Sice nesprávným směrem, ale :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2014 15:32 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: vlacek
Ne všichni. V Hornbachu je prodávali jako B. maculata.
https://rybicky.net/atlasryb/fotogalerie/
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb. Je-li ryba správně určena, pak další otázky (např. k jejímu chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování ryb přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [27] ...... 71

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 226286x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/147-copak-je-to-za-rybicku?od=1301