Je to Otothyropsis piribebuy.
Kéž bych to mohl nechat jenom takhle
Ale nemůžu, musím dodat: snad, možná, pravděpodobně. Našla jste si to všechno správně, tedy hlavně ty první dva odkazy, na planetcatfish máte v tom citovaném odkazu jednu z variant, co by to mohlo být, kdyby to nebyl Otothyropsis piribebuy.
Tedy shrnuto: Žádná ryba Otocinclus negros neexistuje, to je špatně napsané obchodní označení Otocinclus sp. „Negros“, pod kterým se ty ryby dovážely. Další označení, pod kterým byly stejné ryby dost známé, bylo LG2. Němci je s oblibou označovali také jako KBO („Kleiner Brauner Oto“ – tedy „malý hnědý otík“). Tyhle rybičky se do Evropy dovážejí už více než 20 let a taky se tu občas množí a pak nastupuje lidová tvořivost při potřebě nějak pojmenovat přinejmenším ten odchov. (A do toho se pletou ještě záměny, záměrně jsem vynechal označení Otocinclus „paulinus“, pod kterým taky byly k vidění, protože dnes Hisonotus paulinus je jiný druh, a taky jsem nezmiňoval popis jejich odchovu už z roku 1992, kde ale byly pojmenovány Otocinclus notatus, což je dnes Hisonotus notatus, zase jiný druh…) Ryby označované jako LG2 byly konečně v roce 2011 vědecky popsány jako Otothyropsis piribebuy. A ty vaše rybičky vypadají dost podobně jako mnohé (ne všechny, ale to je ten problém se záměnami) publikované fotky LG2 i jako ryby vyfotografované přímo v popisu Otothyropsis piribebuy.
Jenže – jenom podle vzhledu na fotce jednoznačné určení těchto malých krunýřovců z podčeledi Hypoptopomatinae nejen do druhu, ale ani do rodu možné není, vždycky tam bude přinejmenším slůvko „pravděpodobně“. Otothyropsis piribebuy je zajímavý tím, že žije v Paraguayi (a možná i na severu Argentiny), zatímco dva druhy dost vzhledově podobné, které jsou asi nejpravděpodobnějšími kandidáty na určení, kdyby to tedy O. piribebuy nebyl, totiž Hisonotus notatus a Hisonotus leucofrenatus, žijí v Brazílii. Kdybychom tedy měli v ruce ryby importované z přírody a znali lokalitu odchytu, bylo by určení snazší. Pokud je původ ryb nevystopovatelný, nepomůže nám to. Rod Otothyropsis je vůči rodu Hisonotus vymezen kombinací několika kosterních znaků, které akvaristé nemají šanci zjistit. Velmi orientačně může pomoci vágní konstatování, že ryby rodu Hisonotus mají protáhlejší vzhled. A k tomu velikost – Otothyropsis piribebuy dorůstá kolem tří, maximálně čtyř centimetrů, oba zmiňované druhy rodu Hisonotus jsou minimálně o centimetr delší, plně vzrostlí jedinci (hlavně samice, samci bývají trochu menší) mají k 5 cm, u H. leucofrenatus i přes 5 cm.
Jaroslav Hofmann