Myslel jsem si, že už to bylo řečeno mnohokrát a všichni, které to zajímá, o tom vědí, ale jak je zřejmé z aktuální diskuze, tak nevědí (a ještě navíc hledají na internetu nějakým kuriózním způsobem, protože při zadání jen trochu šikovných slov odkazuje Google na Aquatab velmi spolehlivě a rychle

). Takže to napíši ještě jednou.
V roce 1997 začalo Národní muzeum v Praze s projektem „České názvy živočichů“, jehož výstupem je nepravidelně vydávaná řada publikací přinášejících české názvosloví různých skupin živočichů. Pro mořské akvaristy je zajímavý hned první díl z roku 1997 „Houby, koráli a žebernatky“ a pro všechny akvaristy třetí díl „Měkkýši“ z roku 1999. V obou těchto případech bylo ale české názvosloví tvořeno výběrově, tj. není vytvořeno pro všechny existující druhy, ale jen pro vybranou část.
Zcela zásadní je pak pro akvaristy díl pátý „Ryby a rybovití obratlovci“, který začal vycházet v roce 2000. Toto názvosloví je děláno jako úplné, tj. české názvy jsou vytvořeny pro všechny platné druhy k datu uzávěrky. Vzhledem k množství rybích druhů vychází tento pátý díl postupně, rozdělený do chronologicky očíslovaných svazků. Do této chvíle je vydáno sedm svazků a připravuje se osmý, který z různých důvodů zřejmě už bude poslední, tj. obsáhne všechny zbývající, dosud nepublikované druhy, i když by jejich počet odpovídal svazkům minimálně dvěma, možná třem.
Prvních pět svazků vydaných v letech 2000–2007 je k dispozici ke stažení na Aquatabu (
www.aquatab.net/…), zbylé dva dosud vydané svazky by se tam měly objevit v budoucnosti ne zcela daleké. Kromě toho se také české názvy postupně doplňují k jednotlivým druhům přímo na Aquatabu, a to nejen platná jména, ale také synonyma (pokud existují). V současné chvíli je na Aquatabu dohromady již přes 17 000 českých názvů (platných a synonym) a jejich doplňování stále pokračuje.
Jaroslav Hofmann