Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Můj příběh s terčovci

 

Články » Můj příběh s terčovci   Vytisknout tuto stránku 

Můj příběh s terčovci

Publikováno: 20.01.2011 • Autor: © smidakkuba • Rubrika:

Okrajově na začátek.Dlouho jsem přemýšlel, že bych napsal nějaký článek, ale nevěděl jsem o čem, pak mě to napadlo. Pro začínající s terčovci chci popsat, kam se dá za pouhých 10 měsíců dostat s terčovci.

Vše to začalo díky mému otci. Začalo to takto, chtěl jsem si založit ke svému stávajícímu akvárku, které mělo skromný objem 65 l, krevetárko, které by mělo mít objem něco okolo 15 l,  a mělo by přijít na stolek který byl vyztužený již pro první akva. Otec mi řekl že, pokud to nebude vypadat špatně, tak mu to nebude vadit, ale že by si radši udělal jedno velké. Hold zarytý akvarista s mořským akva. Původní návrh byl něco kolem 150 l, kde by měly plavat ramirézky, neonky a další drobné rybky. Pak jsem narazil na internetu na terčovce , ze začátku se mi po pravdě vůbec nelíbili, jako první jsem totiž viděl přírodní formu, ale když jsem dal do vyhledávače slovo „discus“, tak jsem byl strašně ohromen, a brada mi spadla tak rychle, že jsem si málem vybil zuby. Byla to naprostá nádhera a já se rozhodl, že tohle zkrátka musím mít, a tak přišel návrh na akvárko o rozměrech 90 × 47 × 55 (výška) cm s objemem 232 l. První reakce byla jsou to krásný ryby, protože otec je taky kdysi choval, a tak mi to schvaloval. ALE!!! Pak přišlo něco, co jsem nechtěl slyšet. Uvědom si ale, že to vyjde cenově podstatně dráž, jelikož  jsem si platil vše ze svého, tak přišlo dlouhé uvažování. Bud to malé krevetárko za málo peněz nebo pořádný akvárko s pořádnými rybami. Dá se říct, že jsem se rozhodl na poslední chvíli. Šel jsem ke sklenáři, který měl dílnu před naším barákem s nákresem skel pro krevetárko o rozměrech 40 × 20 × 20 cm a na posledním schodu jsem se vytočil, a zaběhl domů za otcem, že jsem se rozhodl jinak. Odpověď: „Rozhodl ses správně“.To mě povzbudilo, rychle jsme to hodili na papír a já zaběhl do sklenářství. Objednal jsem akva z 8mm skla.Když jsem šel sklo na druhý den vyzvednout, tak jsem sebou málem fláknul o zem místo původních plánovaných 200-300,– Kč pro krevetárko to vyšlo na 1400,Kč. Rozpočet, který byl plánovaný jako strop pro krevetárko. Poté, co jsem se zvedl ze země :) jsem sklo zaplatil a s otcem jsme ho natahali domů. Otec nadšenec. Ještě ten den jsme byli spolu ve městě pro silikon, technický líh, pásku a pár dalších pomůcek. Večer bylo vše slepený a ráno zatuhlý. Vlepili jsme vnitřní filtr, a vše bylo uděláno a hotovo, no vše ještě toho bylo hodně.

Jako další přišlo 3D pozadí, to je taky kapitola sama o sobě.Řekl jsem otci, že jsem to viděl u pár lidí na internetu.V té době jsem ještě neměl internet, viděl jsem to u kamaráda.Po debatě jsme se vydali k tetě na internet. Po shlédnutí pár stránek s otcem, jsme se shodli, tohle tam musí být. Přišlo na něco dalšího, z jakého materiálu a jakým způsobem by to mělo být uděláno. Po téhle větě. Hele, mám ve sklepě ještě nějaké montážní pěny z doby, kdy jsme rekonstruovali byt. Bylo rozhodnuto. Trochu risk ale vzhledem k financím naprosto jasné vyhrála PU pěna. Večer jsme přišli od tety a tatínek řekl, skoč do sklepa pro tu pěnu. Tak a po 30 minutách bylo hotovo.

F

Poté přišlo další, natírání balakrylem a natírání 5 vrstev epoxy 1200, aby to nic nevypouštělo do vody.

Po pozadí přišlo na řadu další, a to dno. Spousta otázek. Jaká frakce, barva, jednobarevné nebo dvou barevné. Nakonec přišlo na štěrk s místní akvaristiky, které bylo navrstvené. Barva bíla, ale né čistě bílá, byl to štěrk s přírodní barvou. Už jsem se těšil, až to bude vše hotovo.

F

Pak napouštění akvárko nebylo moc zakalené, až sem se sám divil. Na druhý den přišla tvrdá realita. Vzbudil jsem se a podezříval mamku, že mi vodu vyměnila za smetanu.:)

Jelikož jsem neměl finance, tak jsem tam hodil deset neonek a nechal akva běžet asi měsíc, pak jsem se rozhodl, že do toho praštím nadobro a sebral jsem všechny finance. Ještě ten večer byly v akva nové rybky, spousta nových rostlinek a hlavně jsem objednal LED osvětlení. Bylo to těžké rozhodování, ale po otcově větě. Platíš snad elektriku? NE!!!! Tak tam budou Ledky a hotovo. Ze začátku jsem byl doslova do písmene naštvaný a hodně, bylo to z toho důvodu že, když jsem se koukl na net na cenu Ledek, tak mě opět sbírali ze země. To byla pálka jak z Marsu. Nakonec se mi podařilo koupit  celkem levně, celé to vyšlo cca. 1300,– Kč. Méně než původní rozpočet. Koupil jsem ledky na podvozky atd...Řekl jsem, že buď to půjde a nebo ne. Po instalování LEDek začaly rostliny stagnovat. Ajeje, je to přesně tak, jak jsem čekal. Po dalších cca deseti dnech jsem se nestačil divit, jak rostliny začaly raketovým tempem šplhat k hladině a všude okolo. Z kytky, která byla na zdechnutí a chtěl jsem ji hodit do koše, se stala ta nejdominantnější a nejkrásnější kytka, jakou jsem měl.

F

Pak přišlo vlastně nic. Akvárko běželo asi měsíc až měsíc a půl. Pak jsem se rozhodl s dědou, že zajedeme na burzu. Původně jen tak na čumandu a koupit pár doplňků. Samozřejmě jsem se neudržel a zakoupil 4ks san merah a pár rostlin. Když jsem přijel domů, tak jsem zasadil rostliny a dal do akvárka terčovce. Měl jsem hrůzu s otcovy reakce, protože nemá rád terčovce s hnědou barvou. Reakce byla, ti jsou perfektní. Na burze jsem si vzal kontakt na tohoto chovatele a za dva dny jsme jeli pro zbývající kousky, bylo jich celkem 10, moc se mi líbili a říkal jsem, že to je perfektní kvalita.

F

F

Po cca 1 měsíci si byl děda koupit „pigeon blood red“ a já neodolal a zakoupil krásnýho samce.

FF

Přišel místo San merahů, kteří šli do místní akvaristiky. Celá rodina byla z tohoto kousku naprosto vyjevená. Ještě ten večer jsme jeli pro zbytek do Valašského meziříčí. Na cestě jsem volal chovateli a ten mě hezky uzemnil. Já už v pěstírně nejsem a nemám se tam jak dostat. Domluvili jsme se na sobotu kolem 14:00. Po přijetí na místo nás čekalo uvítání. Chovatel velmi příjemný, zakoupil jsem zbytek 3 ks pigeon blood red. Dle mého uvážení 2 samci a 2 samice. Potvrdilo se. Cestou zpátky jsme se stavili do zoo, ryby byly asi 5 hodin v sáčcích, a přežili to bez úhony. Po přijetí domů jsem byl v hrůze, že budou zalezlé, a bude trvat tak měsíc, než si zvyknou. Omyl!!!!!!! Už půl hodiny po vypuštění pózovaly u čelního skla.

FF

Po asi jednom měsíci jsem měl obrovský happy end. Vytřely se, byly to zrovna dva nejhezčí kousky v nádrži. Dominantní samec a ještě víc dominantní samice se vytřeli. Na první výtěr bylo asi 200 jiker. Takto to u mě šlo asi 3 měsíce, kdy se terčovcům podařilo poprvé mladé dovést až do vylíhnutí.

O další 1-2 měsíce později přišlo vysvědčení. HRŮZA!!! Bylo horší, než jsem  dokonce i já čekal. Rodiče byli v klidu, ale otec řekl, že nejlepší trest bude zrušení akvárka. To Né!!! Prosím. Už jsem řekl. Akvárko jsem doslova a do písmene obrečel. Začal jsem rozprodávat rybky, první odešli leopard snake skin a potom red tyrkys, které jsem v průběhu pořídil. A zůstal pár pigeonů. Děda se za mě přimluvil, že když už je tam ten páreček, tak je škoda je prodávat a otec kývl, tak jo, ale ve společenské to nepůjde odchovat. Musíme udělat vytíračky. Znova lepení, ale poté o hodně méně starostí. Nebylo třeba pozadí, dno a další věci, které se ve společenské vyskytují. Bylo hotovo a přišlo na vypouštění a výměnu nádrží. Nejdřív rostliny letěly oknem na trávu, pak vypouštění. Chovný pár strávil celou dobu v kýblu a bez problému. Voda šla všechna do vany i se zbývajícími rybkami. Poté jsme nádrž zanesli do sklepa. Vyměnili za nádrž, která byla holá bez jakýhokoliv dna atd. Usadili jsme na místo, a přišlo napouštění, nebo lépe řečeno lítaní s kýbli, když bylo vše, jak má být, tak jsem hodil do nádrže rybky a živočichy kteří přebývali: Panceřníci, krunýřovci, krevetky, SAE atd. Pak jsem do nádrže vpustil pár pigeonů, byli naprosto v pohodě. Na druhý den jsem zanesl zbývající rybky do akvaristiky. Terčovci provedli po 5 dnech první výtěr a já byl happy. Na druhý den mi zmlklo, vše plesnivé, říkal jsem si, že asi ze stresu je samec neoplodnil. Poté přišli další výtěry, ale vždy bylo tak 15 mladých, kteří se zatoulali a na rodiče se nechytli.

Poté přišlo stěhování, celé akva vypustit, přestěhovat atd. Po vpuštění ryb plaval samec nějakou dobu na boku. Hrůzou jsem nemohl spát, i když spát po 10 minutách byl v pohodě :).Po týdnu přišel výtěr a nic. Pak mi samec začal napadat samici a já furt nevěděl, čím to je. Pak mě jednou napadlo, že třeba nepravidelný denní režim. No to je ono!!! Po týdnu byli v pohodě a vytření. Ale nic z toho nebylo. Pořídil jsem chovný pár pigeon white butterfly.

F

S whiteama přišly trable, nechtěly se třít a já to moc řešil. Měl jsem je dva měsíce, poté jsem je jednou vylekal a samice se třískla do skla a začala plavat na boku, začal jsem šílet. Po 8 hodinách bylo uděláno, bylo po ní. Chuděrka moje malá. Zase jedna z věcí, kterou jsem obrečel. Poté přišel prodej samce. Musím říct, že byl pryč rychle, dal jsem ho na internet a na druhý den byl fuč.

Po této zkušenosti jsem si řekl, že dospělé ryby už ne. No ale!!!! Pigeonům se furt nedařilo přivést mladé ani do vylíhnutí. Tak jsem pořídil pár pigeon red.

F

Začaly další problémy, nechtěli se třít. Ale!! Po dvou měsících výtěr. Pak se vytírali co 2 týdny. Nicméně jsem se rozhodl je prodat, protože se sice vytírali, ale nebyli spokojení, poněvadž byli zakoupení z nádrže o objemu 2500 l a bylo to malé. Nicméně mým původním pigeonům se již dařilo. Trvalo to 4 měsíce, než jsem přišel na ty ideální hodnoty vody, aby bylo dost mladých.

Přišla výměna pigeonů za cobalty.

F

Přišel jejich první výtěr, který na druhý den zplesnivěl. Bylo mi řečeno, ať to neřeším a dám jim čas. Samec začal mlátit samici. Čím to je? Stará dobrá věc, denní režim. Po navrácení k pravidelnosti se uklidnili. Nyní se chystají na výtěr.

V té době už moji staříci pigeoni pravidelně měli s výtěru 80-140 mladých, ale nikdy se nepřisáli. Vyzkoušel jsem toho mnoho, ale nešlo to.

F

F

Nakonec mojí největší miláčci šli na prodej. Po dvou týdnech byli fuč. Co místo nich na oživení. Je to mám vybraný, red tyrkys. Vybral jsem si podle mě kvalitní ryby.

F

F

F

Následoval výtěr tyrkysáků a první výtěr se nevyvíjel. Bylo to neoplodněné nebo plesnivé. Poté druhý výtěr. Perfekt 200 jiker a po 24 hodinách 3 plesnivý. Samozřejmě jsem nechtěl nic zanedbat, tak jsem akvárko pořádně vyčistil. Vystresoval jsem je a jikry byli fuč.

Nyní čekám na výtěr tyrkysáků a cobaltů.

Až bude co psát napíšu pokračování v odchovu.

PS: Doufám, že to někdo přečte. Upřímně bych takovýhle dlouhý článek, asi nečetl nebo váhal.

Dále se omlouvám za pravopis ale :)

S pozdravem teď už trochu zkušenější: Jakub ŠMÍD alias SMIDAKKUBA

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 18x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 20.01.2011 Upraveno: 20.01.2011 Přečteno: 1535x

Schválili: Bob66 ** 13.01.13 • Jarka ** 19.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
20.01.2016*****Autorská práva806x
22.01.2018*****Porovnání cen eshopů ČR vs. Čína1106x
09.07.2011*****Zařizuji si KREVETÁRIUM1557x
16.07.2011*****jak jsme se zbavili šneku79x
27.01.2011*****Jak k rybičkám? Kvůli holkám...956x
03.06.2006*****Historie akvaristiky5526x
02.05.2009*****Krmení kopřivou1696x
18.11.2010*****Jak na vířníky1430x
15.10.2019*****Blešivci Hyalella azteca: proč tyto drobné korýšky chovat a na co si dát pozor?771x
12.11.2011*****Akvaristika a hviezdne vojny580x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 22 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [22] ® 15.04.15 22:26
Teda ty red Nadhera i mødre famozni dik za clanek a inspiraci

Upravit Reagovat na tento komentář [21] ® 05.07.13 11:19
Já bez podpory strýce, který přemluvil rodiče, vše
/jako velmi zkušený akvarista/ mi vysvětlil a pomohl zařídit,
nikdy nemohla začít s mým snem-akvaristikou.
Svému snu se snažím věnovat už přes 5 let stále více času.
Je to jako "droga", chci stále víc /informací,zkušeností,zážitků/.

Reagovat na tento komentář [20] LinaDee® 14.03.13 09:02
Já ti nevím... Za trest zrušit akvárko, to je víc trest pro ty ryby.

Reagovat na tento komentář [19] sirPavol® 12.07.11 19:48
najkrajšia ryba... v dobrom - zavidim

Reagovat na tento komentář [18] Barakainus® 08.07.11 01:28
Clanek by byl super, kdybych ho docetl do konce... to se fakt neda. Dej to nekomu precist a opravit. Nebo jeste lepe; precti si to po sobe a oprav to sam. Sloh i gramatiku. Treba ti to pomuze k lepsimu vysvedceni a vrati ti to tve velke akvarko (pokud se tak nestalo v te casti, co uz jsem nemel silu cist)

Reagovat na tento komentář [17] maru® 03.06.11 16:44
moc hezkej článek-až na ten sloh, ale co, je ti 15, a jsi kluk, tak odpouštím. přeji hodně zdaru při dalším odchovu!

Reagovat na tento komentář [16] smidakkuba® 24.01.11 20:45
Vím že je tam spousta chyb a konkrétně s češtinou hodně bojuju.

Reagovat na tento komentář [15] GeorgeLouis® 24.01.11 20:42
Čoveče, nadšení pro věc asi máš, ale vůbec se nedivím, že máš tak špatný prospěch ve škole. Je to plné pravopisných i slohových chyb. Fakt děs! Mohl jsi to dát přečíst mamce nebo dědovi.

Reagovat na tento komentář [14] ZlaOvecka® 24.01.11 08:42
článek se fakt povedl a i přes jeho délku(která mi zase tak ukrutná nepřijde :) ) jsem si ho přečetla moc ráda! je to fakt pěkně zachycený životní příběh ryb v domácnosti. Přeju hodně úspěchů a lepší vysvědčení! :)

Reagovat na tento komentář [13] smidakkuba® 23.01.11 20:21
finance beru no nejěké ty brigády, kapesné atd atd.

Reagovat na tento komentář [12] smidakkuba® 23.01.11 20:20
Jak je uvedeno hned na začátku odehrálo se to během posledních 9-10měsíců.

Reagovat na tento komentář [11] stetinka® 23.01.11 19:13
Dala jem palec nahoru, protože bych takového syna taky jedou chtěla mít. Nevím, kde bereš finance, ale jsem ráda, že máš alespoň částečnou oporu v rodině. Chtěla bych ti popřát mnoho úspěchů i do budoucna!
p.s.: zajímalo by mě v jak dlouhém časovém horizontu se tenhle příběh odehrál?

Reagovat na tento komentář [10] smidakkuba® 22.01.11 13:24
Většina jo no.Mě to baví a hodně.

Reagovat na tento komentář [9] maxo® 22.01.11 12:21
Ten clanok je na 15-rocneho chalana super. Taky maly zivotny pribeh, dokonca s pozitivnymi vysledkami. Drviva vacsina jeho rovesnikov sa venuje inej "zaludnej" cinnosti.

Reagovat na tento komentář [8] smidakkuba® 21.01.11 13:59
Toto vysvědčení bude o hodně lepší, úplně jiný.Věděl jsem že ty rybky předtím prošly taktak a nechci nic ryskovat.

Reagovat na tento komentář [7] lucius® 21.01.11 07:57
Musím pochválit, že ses dal do takového velkého literárního díla a určitě s tím bylo hodně práce a až na pár hrubek se ti to perfektně povedlo - možná by učitelka na češtinu koukala, co jsi dokázal a dala by ti lepší známku:) Článek se mi moc líbí a těším se na pokračování a držím palce, aby se vízo zlepšilo a třeba zase mohla být nějaká pořádná nádrž. A oceňuju, že také myslíš na to, aby se ty rybičky měly dobře a taky oceňuju, že už ve svém věku umíš hospodařit s penězi - dobrá průprava do budoucna. Ať se daří...

Reagovat na tento komentář [6] smidakkuba® 20.01.11 21:28
Kdybyste věděli kolik bylo problému s fotkama tak byste hleděli jak péra s gauče.CHudák BOB ještě jednou mu chci poděkovat.:)

Reagovat na tento komentář [5] smidakkuba® 20.01.11 16:06
Pro grizzly:Myslím že je až tak moc nestřídám.White butterfly jsem prodal po tom co umřela samice a já na samce neměl místo a ta ryba pro mě stratila hodnotu.To jsem jí měl trápit samotnou?Když to jsou hejnový ryby.Pigeony jsem prodal protože byli zakoupení s maxi akva který bylo jak bazén myslím tak 2500L a ryby se ve vytíračce evidentně trápily plavaly furt proti sklu atd. prostě vše vykazovali že jim je to malé.No a svoje miláčky jsem dal pryč protože sice mají sekret ale bylo potřeba po vylíhnutí stvrdit vodu což já nemůžu.
Pro chalybda:Rodiče mají pochopení.Hlavně otec, řekl že jsem se nimi naptrápil dost tak at skusím něco jinýho a mamka řekla že to jsou moje ryby a moje peníze tak at si koupím ty které se mi budou líbit.Mamka má taky pochopení protože děda kdysi a aji ted chová rybky takže v bytě s akvárkama strávile dětství.

Reagovat na tento komentář [4] Chalybda® 20.01.11 14:42
Článek je pěknej, držím palce s odchovem, ale taky trochu obdivuju trpělivost rodičů vzhledem k tak rychlýmu střídání poměrně drahých ryb ve vaší domácnosti... :c)

Reagovat na tento komentář [3] grizly® 20.01.11 02:40
Článek je to hezký, jen se mi zdá divné, proč střídaš ryby jako ponožky???

Reagovat na tento komentář [2] ottlik® 19.01.11 22:59
Fakt hezkej článek, je vidět, že je ze života. To co ty si tady popisoval, o tom se mi ani nesní. První akvárko potají založený,14l potom ale putovalo na stůl a to byl průšvih. Jelikož sem neměl ani na filtr, tak jsem do toho dal 3 čichavce, nýbrž sou to labyrintky, takže filtr nebyl třeba. Teda asi 3 dni, potom už sem neviděl ani na zadní stěnu akva. Koupil sem proto fan-1 a byl spokojenej. Červený ale hrůzně pastelově červený dno sem časem vyměnil za černý, a po rodičích jsem chtěl větší. Oni ale říkali, že takhle malý akva pro začátek stačí. Když jsem jim řek, že by jsem chtěl 50 litrů mysleli si o mě, že sem zešílel. Prej že takhle obrovský akvárko nemůžu mít ani za nic. Každej hold začínal jinak, a moje začátky by sem fakt nikomu nepřál. A co teď? Teď mám 14 a 112l akvárka, čichavce vystřídal beťťák a já sem šťastnej jako nikdy. Pro moje rodiče je např. naprostej a to fakt beznadějně hrůznej úlet už jen těch 112l. To je furt že to praskne a tak... Fakt by mě zajímalo kolik akvárek z 1000 praskne například za rok. Mno nic, toť vše. Fakt nádherný počteníčko.

Reagovat na tento komentář [1] Bob66® 19.01.11 22:22
Tak ať ti ten elán a nadšení vydrží co nejdéle :)

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/601-muj-pribeh-s-tercovci