Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Miniráčci - ANO či NE?

 

Články » Miniráčci - ANO či NE?   Vytisknout tuto stránku 

Miniráčci - ANO či NE?

Publikováno: 13.09.2010 • Autor: © petulevrtule • Rubrika:

 

F

V poslední době se na mne obrátilo několik lidí ohledně rad, jak se o ráčky rodu Cambarellus postarat, zda jsou vhodní do jejich akvárií atp. Rozhodla jsem se tedy napsat malý článek o mých poznatcích z chovu tří druhů ráčků, které s úspěchem chovám a odchovávám. Pokusím se zde popsat, co mají ráčci rádi, jak se chovají atd. Snad to pomůže při výběru druhu do vašich akvárií.

 

V první řadě bych ráda vyvrátila tvrzení, že jsou absolutně mírumilovní a nenároční na chov. Zde platí: jak který druh.

K chovu:

F

Z mých zkušeností je velice důležité i zvolení vhodného akvária. Čím vyšší akvárium, tím hůř pro raka. Čím menší akvárium (samozřejmě v rámci jeho velikosti a počtu chovaných kusů), tím lépe. Obecně doporučuji pro 2 samice a 1 samce ( aby měl koho prohánět, když jedna ze samiček nosí vajíčka) akvárium o rozměrech cca 30 x 30 x 30 cm. Co se týká údržby akvária, je důležité měnit pravidelně vodu. Nejde ani tak moc o samotné raky, ale hlavně o rostlinstvo ve vašem akváriu. Vybírejte rostlinky, které rychle rostou, ráčci po nich budou moci lézt. Samičky se po svleku potřebují ukrýt vysoko na rostlinkách, tam jsou samečci líní většinou lézt. Po svleku nastává období páření a nahoře samice čekají, až dostatečně ztuhnou. Zmíním se v rychlosti o filtraci, tu je třeba v akváriu samozřejmě mít, nejvíce se mi osvědčil klasický molitanový filtr – takzvaný bublifuk. Skoro „stojatá“ voda je základem úspěchu v chovu. Raci sice úplně tak časté výměny vody nemusí, ale vaše rostlinky za to poděkují. Jde hlavně o to, že pokud chcete, aby akvárium trošku vzhledově vypadalo a nebylo plné řas, je třeba se mu věnovat. Teplota vody není zas až tak moc důležitá. Záleží hodně na tom, co od svých ráčků očekáváte. Rozmezí od 17 do 30 stupňů hravě snesou. Krajní body samozřejmě zapříčiňují ,že se nerozmnožují nebo jim to zkracuje délku života, stejně jako u krevet.

 

F

Co se týká rozmnožování, běží to u nich jako na drátkách, samozřejmě, pokud máte akvárium k tomu přizpůsobené. Sameček samičku chytne za přední klepítka a převalí jí na záda. Páření trvá cca 30 minut. Důležité je dostatek úkrytů, ty jsou opravdu důležité k tomu, aby se cítily samice, které nosí vajíčka v bezpečí a nedotíral na ně otravný sameček, který nemá nikdy dost. I kdyby měl tucet samic, vždy bude při chuti (stejně jako lidské mužské pokolení, nedá pokoj, nedá pokoj a nedá pokoj :-D ) Samičky využijí veškeré úkryty – je dobré použít vodovodní plastové trubky, keramické květináčky, firma Dennerle vyrábí speciální tunýlky a jeskyně přímo pro miniraky, záleží jen na Vaší zručnosti, nápaditosti nebo pohodlnosti. Co se týká stravy, je dobré udržovat raky na pestré stravě. Čím pestřejší strava, tím méně problémů se zdravím, výměnou krunýře, pojídáním krevet, drobných rybek aj. Pro svůj klid přidávám podle návodu přípravek od firmy Dennerle Nano Crusta – Fit.

 

Teď bych ráda popsala jednotlivé druhy, které chovám, a poznatky o jejich chování:

Začnu u Cambarellus texanus – menšího vzrůstu, to ale neznamená, že se neumějí prosadit a něco je vyleká… Samice jsou vybarvenější, pěknější, ale menší než samečci. Jsou opravdu všežravci, pokud je dostatečně nekrmíte, rádi si smlsnou jak na krevetách, tak na drobných rybkách, šnecích a jiných živých obyvatel ve vašem akváriu. Proto je ani moc nedoporučuji do akvárek s dalším osazenstvem. Jsou rychlí, draví a nebezpeční a nedělá jim problém zabíjet – pouze když mají hlad. Několikrát jsem byla svědkem, jak požírali ještě před chvílí živé White Pearl krevetky. Do společenského akvária je nedoporučuji kvůli agresivitě, ale pokud Vám nejde ani tak o předchozí ostatní osazenstvo, s klidem si je můžete pořídit. I přes jiné obyvatele v akváriu se vám, s dostatkem úkrytů pro samice, budou množit.

Cambarellus montezumae – Jsou většího vzrůstu, hlavně samice jsou mohutné. Sameček je zase krásně vybarvený, ale drobnější. Jsou mírumilovnější, na stravu nenároční. Rozmnožují se méně než C. texanusi. Pokud byste je chtěli do společenského akvária, nepočítejte s takovým množením. V podstatě v mém případě mi ve společenském akváriu samice 3 krát vajíčka nosila, ale nikdy z toho nic nebylo. Buď je stresem pustila a nebo sežrala.

A konečně nejožehavější téma: CPO

Jsou velice mírumilovní, ale také bojácní. V žádném případě je nedoporučuji do společenských nádrží. Trvalý stres z ryb pro ně časem znamená smrt. Stejně tak jako vyšší teplota, ta jim zkracuje život a zastavuje rozmnožování. Jakýkoliv pohyb před akváriem zapříčiní jejich úprk do skrýše. Mají rádi naprostý klid, to ale neznamená, že se o akvárium nemůžete starat. Pravidelná údržba je důležitá jak pro rostliny, tak pro výměnu krunýře a zdravý vývoj mladých raků. Chovat je můžete v naprostém klidu s jakýmikoliv krevetkami.

Jsou to opravdu roztomilá stvoření, která si zaslouží vaši pozornost a péči. Přeji hodně úspěchů v chovu.

F

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 12x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 13.09.2010 Upraveno: 13.09.2010 Přečteno: 1723x

Schválili: alpaka ** 30.11.12 • Bob66 *** 05.12.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
07.07.2011*****zahľbenie do akvaristyky21x
09.12.2019*****Vánoční inspirace: Dárky pro milovníky akvaristiky133x
04.08.2009*****Jak si chovám mikry.2071x
27.12.2017*****Nová kniha o akvaristice527x
03.11.2012*****Plži v akváriu III.2283x
22.10.2011*****Když si ostatní dělají legraci...518x
21.04.2011*****Žena akvaristka1382x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...868x
18.05.2020*****Vědci dali rybám CBD, aby zjistili, zda se uvolní195x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 6 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [6] LinaDee® 14.03.13 10:53
Já dost o CPO přemýšlela ale ty ceny a nejistota, která kolem nich pořád koluje....

Reagovat na tento komentář [5] predator3313® 03.11.12 14:27
:) pěkný članek, ja chtěl CPO ke krevetkám, ale vzhledem k tomu že hodně lidem je požírají tak od toho nejspíš upustím.

Upravit Reagovat na tento komentář [4] ® 02.10.10 19:56
Tereza: Páří se vždy cca za 2 dny od svleku samičky. Klepítka samozřejmě dorostou po svleku (postupně)

Tenhle článek není žádný odborný výklad. Zde popisuji pouze mé zkušenosti v chovu těchto 3 druhů raků. Odchovala jsem úspěšně již několik desítek mladých. Tudíž asi se o ně starám správně. Chovám je už nějaký ten pátek, začátečník rozhodně nejsem. Dál tohle rozhodně neslouží jako návod k úspěšným odchovům. Na to si musí každý přijít sám. Samozřejmě jedinci se určitě liší. Já zde popisuji jedince z mých akvárií. Tudíž i zvyklosti mladých, které putovali z mých akvárií k novým majitelům.

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 01.10.10 11:12
Článok treba písať len vtedy, keď už má chovateľ daný druh dokonale zmáknutý(pokiaľ je to možné).Toto je o ničom a dosť zlé.

Upravit Reagovat na tento komentář [2] ® 29.09.10 22:04
Díky za pěkný článek. Moje zkušenost s CPO je ale trochu jiná. Samička pořád šmejdí vepředu akvária a vůbec není bojácná, po pancéřníčcích se klidně ožene klepetem, když jí chtějí ujídat :) Asi platí stejně jakou všech druhů živočichů, že se může lišit jedinec od jedince. Vypozorovala jsi, jak často se páří? A doroste jim klepeto, když o něj přijdou?

Reagovat na tento komentář [1] rak® 28.09.10 19:20
Moc pěkný ,ale chce to ještě opravit a doplnit.

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/441-miniracci-ano-ci-ne