Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 17:12 Vrtule
Rostliny, které měly času dostatek, neboť je mám již rok se nevzpamatovaly ani po této době. Příčinu tedy vidím ve zvoleném štěrku obsahujícím vápenec. Ale z vašich příspěvků usuzuji nejpíš špatně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 16:59 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Vrtule
Pokud to jsou echináčky zakoupené v obchodě, tak jak psali páni kolegové, musejí se nejprve adaptovat na podvodní růst a to pár týdnů trvá. Čili krom jiného v tomto období prakticky žijí z podstaty a čerpání živin z prostředí (vodního sloupce či písku) je naprosto minimální. Takže veškeré živiny, které se v tomto období přidávají, jsou pošušňáníčkem především pro řasy, takže výskyt ruduchy je v tomto případě naprosto předpokládatelný a logický jev.
Takže nehnojit, přidat nějaké rychle rostoucí rostliny -stonkovky, případně plovoucí, rozpadající se listy u echináčků odstraňovat.
Ruducha by časem měla mizet sama. Každopádně přidat nějaké ty šnečky, ti jsou jednou z podstatných složek fungujícího ekosystému.
Nic nelámat přes koleno, žádné razantní zásahy nedělat, pouze měnit vodu -denně, obden či týdně podle možností v celkovém rozsahu 1/4-1/3 objemu vody týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   30.01.2013 16:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Vrtule
Pro vás by bylo řešením trošku číst. Třeba zde: rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
Rostliny se teprve aklimatizují na růst pod vodou. Čili postupně shodí všechny své listy a nahradí je novými. Na to potřebují chvíli času. Dále u nich neodkalovat a nechat je dobře zakořenit a z čeho brát živiny. Změna štěrku vám vůbec nepomůže.
Když si přidáte nějaké další nenáročné kytky, uděláte jenom dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 16:02 Muž Miso [470] Re: Vrtule
ak su tie nove rastliny spominane echinodorusy tak tie boli pravdepodobne pestovane emerzne (nad hladinou) zo zaciatku musia prejst na formu pod vodou takze stare listy postupne odumru a nahradia ich nove
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 15:54 Vrtule Re: Ivoš
Bohužel mé nově zasázené rostlinky chřadnou hned po prvním týdnu a po dalším se začne tvořit ruducha, kterou neustále odstraňuji. Bylo by pro mne řešením výměna štěrku za www.flexiobklady.cz/…, nákup většího množství rostlin a méně krmit? Vzduchování bych rovněž odstranila, ale v akva mám mimo labyrintů živorodky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 15:33 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Vrtule
Pár okružáků dokáže s ruduchou pěkně zacvičit. Co se týče růstu echinodorů, tak alespoň u mě se nově zasazené (mladé)rostlinky chovají jako spáči -nekolik měsíců se třeba ani nehnou a pak najednou začnou vyrážet jeden list za druhým.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 15:28 Wanna Re: Wanna
Nejsem odborník, ale já bych přidal více rychlerostoucích rostlin. Také mám 54L a můj názor je, že tam toho máte docela málo. Nestíhaj vám odebírat živiny a když do toho ještě hnojíte nevim nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 15:25 Vrtule Re: Johan
Fotka k příspěvku Kolem rostlin odkaluji právě jako divá :-). Také by se prý měly vyndat veškeré dřevěné dekorace. Nevím, zda to také nezpůsobuje přílišné čeření vody filtrem a zda mám vývod správně nastaven?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2013 15:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Vrtule
Jestli chcete, aby se jim dařilo, tak kolem nich neodkalujte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 14:57 Vrtule – Ruducha na rostlinách i dekoracích
Fotka k příspěvku Ahoj, prosím o radu ohledně neustále se tvořící černé vousaté řasy-ruduchy jak na rostlinách, tak i dekoracích. Mám 54l akva, pořídila jsem silnější zářivku 24W, ale stále se mým echinodorusům nedaří. Přihnojuji Ratajem-Bivoj, odkaluji pravidelně každý týden. Domnívala jsem se, že se osvětlením vše změní, ale nikoliv (svítím 10 hodin s pauzou po 4h. kvůli CO2). Nyní mám v plánu výměnu celého dna, ale při testování octem písek prošel. Díky za odpovědi :-)
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2013 23:51 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: vaaclav
Je to samozdrejme mozne,ze uz jsou "zvykle",ale v jine nadrzi kde mam mene svetla a taky je svetlo na hodinach,to nedelaji! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 23:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kamilstrom
Toto se tu už hodněkrát rozebíralo. Např. v tématu rybicky.net/forum/10436 diskuze kolem 7.1.2012.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.01.2013 23:44 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kamilstrom
To samozřejmě znám ale tu dobu kdy se začnou zavírat určuješ ty a tvoje spínací hodiny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 23:24 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: vaaclav
No nekdy lze pozorovat par hodin pred regulernim zhasnutim svetel ja se stonkovky zaviraji(chces-li pritahuji listy ke stonku)jak uz maji,ten den,svetla dost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.01.2013 22:03 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Tak abych vás trumfl vy majitelé unavených rostlin, tak já nesvítím vůbec. Kytky rostou jako steklý a unavený vůbec nejsou. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 21:59 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kamilstrom
Tak ta únava rostlin by mně opravdu zajímala. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 21:48 R Muž romant [27987] Re: Toník
Já praktikuji obvyvkle 2-3 hodiny pauzy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 21:42 Muž Toník [396] Re: Kamilstrom
Možná i proto se doporučuje, aby tato přestávka trvala poněkud déle, než jedinou hodinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 20:38 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Toník
ORP zatim nemerim,musim koupit ORP sondu,ale myslim,ze hodinova prestavka nebude mit zadny efekt na Redox,to bude mit spise bordel v akvariu! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 20:33 Muž Toník [396] Re: Kamilstrom
Jestli máte možnost, zkuste změřit, jaký vliv má taková pauza na změnu redoxního potenciálu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2013 20:33 R Muž romant [27987] Re: Kamilstrom
Kamilstrom napsal: ... ja pri 9 hodinach kolikrat pozoruji"unavu roslin"! :-) To já taky a proto kolikrát svítím i méně. :) Pro ostatní je ovšem nutno poznamenat, že každý akvo je originál a panují v něm jiný podmínky a vždycky to bude o oné toliko zaklínané rovnováze. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 20:31 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: romant
Ano uz si to tu zminoval :-),vede to nejen k podpore CO2,ale i k jiste sieste rostlin a zivocichu,v prirode neprazi vsude slunce stejnou intezitou cely den,stiny stromu,bourky,jiny uhel dopadu paprsku apod.Ja mam na Akva controlleru i moznost zvoleni tzv."Storm mode" a ten vypina svetlo nahodne kazdy den na nejakou dobu,ale pouzivam klasiku:jednohodinovou prestavku! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 20:12 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: romant
8-9 hodin je optimum i kdyz se hnoji a pouziva CO2,vice hodin napomaha tak akurat tvorbe ras,ja pri 9 hodinach kolikrat pozoruji"unavu roslin"! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 16:48 Muž jir007 [25] - Živorodky
jinak dnes měření...
teplota 23,2stupně,
gh 7
kh 4
ph 7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   26.01.2013 11:24 Muž soc [60] Re: jir007
Co takhle zkusit tu dobu svícení rozdělit? Taková ta sedlácká metoda jak trošku pomoci s CO2, když nebubláš.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2013 11:19 Žena vondr001 [674] Re: romant
Nebo diamantová fólie. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 11:13 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: romant
ne ne zatím nijak nehnojím ani co2 nepřidávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2013 10:52 R Muž romant [27987] Re: jir007
Těch 8 hodin svícení mě příjde jako dostatečných, když se nepřidává CO2 z venku ani nijak nehnojí. K tomu hnojení, pokud není, tak bych pod kořeny rostlin aplikoval nějaký hnojivo nejčastěji prodávaný v podobě jílovejch kuliček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 10:45 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: romant
svítím od 13:00 - 21:00
kořen ven no ale to musim vyndat i tu kytku co na něm je:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 10:40 R Muž romant [27987] Re: jir007
Kořen ven, netvrdím že za to může, ale po dobu očisty bych ho tam neměl.
Edit" Ještě tady nezaznělo(nebo jsem to přehídnul), jak že dlouho vlastně svítíš?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 10:21 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: romant
vývody je cca 7cm od hladiny,a směřuje nahoru na zadní stěnu akva tudíž hladina se hýbe a kytky pohupují...
ještě mi napadlo mám tam umělý kořen....
který po čase už ztrácí svojí barvu a místama je růžový a místama hnědý nemůže za to třeba on?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2013 10:16 R Muž romant [27987] Re: jir007
Tu čerpací hlavu bych posunul vejš a vývod vody nastavil směrem hladině, těsně pod ní, aby se na hladině tvořil takovej oblouk a hladina se přiměřeně roztočila. Ty pohupující se rostliny, jak píše kolega snehulda007 jsou znakem správný cirkulace vody v nádrži, čímž se dociluje lepší distribuce živin k rostlinám a ty se tak podpoří ve svém růstu, to vzduchování bych už nepoužil, bude-li se hladina pohybovat, jak jsem napsal.
Edit: Jinak jak tady byla řeč o tom posílení osvětlení, tak toho lze docílit taktéž přidáním tzv. odrazových reflektorů nad zářivky a to by možná mohlo být řešení pro Tebe, kdykoliv se to dá sundat a pracovat s tím variabilně. profizoo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 10:15 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: snehulda007
a nebo další věc zase tam budu lejt ty různý věci co jsem tam lil dřív...
ruducha nikde paráda a šup neleju tam vůbec nic a akva plný ruduchy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2013 10:14 Muž snehulda007 [850] Re: jir007
jir007 napsal: nevím jsem z toho maximálně zoufalej a asi to nechám tak jak to je ... budu trhat trhat až tam nezbude nic
To je teorie jak pojď na mě zboku....Já se ve starym akv,kde jsem měl platy něco natrápil,ale asi po dvou měsících ruducha sama zmizela.Jen to chtělo docílit rovnováhy..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2013 10:09 Muž snehulda007 [850] Re: romant
Přidal jsem ještě jednu kostku biomolitanu s čerpadlem,aby se zesílila filtrace (větší objem filtračních hmot) a výtoky jsem jsem nasměroval tak,aby vznikal pravidelný proud v celém akv.a rostliny se jemně pohybovaly.Ale primárně mi šlo o to,aby filtrace byla účinnější.Do nový kostky jsem vymačkal bordýlek z tý zajetý a nitrifikaci jsem ještě podpořil tušim nitrivecem od sery.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 10:08 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: snehulda007
nevím jsem z toho maximálně zoufalej a asi to nechám tak jak to je ... budu trhat trhat až tam nezbude nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 09:58 R Muž romant [27987] Re: snehulda007
snehulda007 napsal:...měnit vodu obden a zesílit filtraci. Tím jsi měl na mysli cirkulaci vody, nebo se pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2013 09:56 Muž snehulda007 [850] Re: jir007
Tak pořidej plovoucí rostliny.Resp. ty co se nemusí sázet.Třeba růžkatec.A až ho nebude potřeba,tak ho vyhodíš.Jinak mě se osvědšilo proti ruduše měnit vodu obden a zesílit filtraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2013 09:52 Muž snehulda007 [850] Re: jir007
rozbory vody musí dělat dodavatel pravidelně a myslím,že na požádání ti výsledky pošlou mailem.Teda aspoň mě je poslali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 09:36 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: vaaclav
vono to asi bude sranda hledat když člověk bydlí ve městě.. ale bohužel těch pár obyvatel co tohle má asi nepotřebuje rozbor vody tudíž nikde neni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:51 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jir007
vodovody a kanalizace. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:49 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: vaaclav
ani nevim pod čim a kde a jak bych to měl hledat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2013 20:48 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jir007
Nemusíš nikam chodit většinou to je na internetu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:41 Muž jir007 [25] - Živorodky
voda je voda no nerozumím tomu a po vodárnách a všech čertech asi běhat nai nebudu a nechci... teče to z kohoutku a je to mokrý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:03 Žena vondr001 [674] Re: jir007
CO2 se dá udělat i z kvasnic (levná varianta). Omlouvám se, deníček jsem nečetla. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:02 R Muž romant [27987] Re: vondr001
Ten úspěch, či neúspěch boje přidáním světla se bude skrývat ve vodě a to jak v těch výměnách, tak v živinách v ní obsažených. To co ještě neznáme, krom toho jak jsi vyjmenovala je jakou zdrojovou vodu má tazatel k dispozici. ;-) Já jsem prostě s tím doporučením přidání světla opatrnější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:01 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: vondr001
já mám za to že v deníčku je celkem přesně napsáno kolik vody měním:-)
co2 systém je velice drahý to radši asi nechám akva zarůstat ruduchou:-(
kytky přidat no nevím kam bych je dal nedokážu si představit že bych ještě přidával,to bych pak nemohl ani odkalit dno povrchově natož hloubkově:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2013 19:49 Žena vondr001 [674] Re: romant
Neber to prosím, že bych s tebou nesouhlasila, nebo ti odporovala. :-) Jsi zkušený a uznávaný.
Můžeme rozvést diskuzi. :-D
Já s ruduchou bojovala a zvítězila jsem. Přečetla jsem toho o ni spousty.
Jir007 - snížil počet ryb, omezil krmení. S tím bych souhlasila (jen bych je nekrmila jednou za 4 dny, ale alespon (trošku!!!) 1x denně.) Dále nevíme jak často a jaké množství vody mění. (Doporučila bych minimálně 2x týdně 30% - po dobu co bude bojovat s ruduchou - výměnami vody se sníží obsah organických látek v akva). Nevíme jak často a v jaké vodě pere filtr. (Doporučila bych 1x měsíčně v odpuštěné akvarijní vodě.) Rozhodně bych doporučila podpořit nitrifikační bakterie - velice se mi osvědčil Bioactiv (kapsle) od Rataje.
Také bych podpořila rostliny (přidala rychlerostoucí nenáročné rostliny jako je Egeria densa (tu už tam jir007 má), nebo Ludwiga rapens) -Tím že jsou rychlerostoucí spotřebovávají více odpadních látek a tím omezují růst řas. Já osobně bych přidala světlo, aby bylo alespon 0,5w/na litr - tím také podpořím rust rostlin, které pak mají šanci "vyhrát" nad ruduchou. (s tím tady někteří nesouhlasíte)
Další doporučení by bylo pořídit si parmičku černopruhou, která baští řasy (když má hlad) - jenže to není řešení příčiny, ale pouze následků. Ještě přidám osobní zkušenost-ruduchu mi hodně baštily black molly (když jsem je nepřikrmovala špenátem) - potřebují ve stravě "zelenou složku" a doplňovaly si ji ruduchou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2013 19:07 R Muž romant [27987] Re: vondr001
Každý akvo je originál a ono prosté doporučení "přidej světlo" je trochu zavádějící, lidi jsou náchylný k jednoduchým řešením a přečtou si, že se má přidat světlo a uloví se do sítí watovýho šílenství. Naprosto nic proti Tobě, podle prezenatce se o akvo staráš příkladně. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2013 18:56 Žena vondr001 [674]
Mám také 112l akva. Světlo mám 60w, hnojím minimálně (tak 1x za 14 dnů když si vzpomenu a to ještě 1/3 doporučené dávky - Brutus) , CO2 nepřidávám. Kytky rostou jako blázen. Po ruduše ani stopy. Jen jsem napsala svou zkušenost... Pokud budeš přidávat kytky, tak zvol rychlerostoucí stonkovky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522?od=751