Ruducha
No jako dítě si pamatuju že jsme neodstátou vodou vybili akvárko. Proto se bojím ji nedat odstát. Poslední rok se nám pořád hrabají průběžně v řádu (mění potrubí, přidávají další...) tak jsem se bála že budou výkyvy.
Není za co, men vodu opravdu pravidelně, čas nečas, akvaristika ten čas prostě vyžaduje, jinak akvarko neprosperuje, dokup kytky a hoooodne kytek, dodrzuj pravidla, která ses tu dozvěděla a ruducha se dá na ústup
Nevím jakou máte vodu, takže Ti nebudu říkat per to tam rovnou... Záleží na množství chloru ve vodě...
Ale jen jako poznatek, odstatou vodu dávno nepoužívám, to bych musela mit v obýváku vanu, vždy přidělam hadici na kohoutek a pouštím to tam rovnou
Filtr by se neměl čistit zároveň s odkalováním. Při výměně vody to nevadí. Ale není moc dobré ho čistit častěji než je potřeba. Lepší nechat ho v klidu pracovat. Stačí ho čistit, až když citelně klesne průtok. A neni dobré ho čistit úplně do čista.
kometka napsala:Četla jsem informace že se nemá filtr čistit nastejno s výměnou vody.
S výměnou vody můžeš, ale né s odkalováním dna.
Spíše se to týká odkalovani, nikdy neodkalovat a čistit filtr zároveň, odeberes tím velké množství nitrifikacnich bakterií
Na trubici to nejde už přečíst ale myslím že má 15W.
Filtr čistím mezi výměnou vody tak že ho celý rozebírám a proplachuju. Četla jsem informace že se nemá filtr čistit nastejno s výměnou vody.
Přesně jak píše afc1886 1x týdně měnit 1/3 vody. A jak často tedy čistíš filtr? Podle toho co máš v prezentaci tak taky 1x za 14 dní? Psala jsem ti komentář přímo k prezentaci. Kolik má to světlo wattů?
Z tvé prezentace- Údržba: 1x za 14 dní výměna 1/4 vody. Doplněno odstátou.
Já být na tvém místě, tak měním 1 třetinu týdně a rovnou z kohoutku přes sprchovou hlavici.
Problém je že to akvárko ze setu. Tam je možné dát asi jen trubku Narva. Nic jiného (kvůli nastavení elektriky) jsem nenašla. Světlo je coolwhite.
Vodu jsem teď měnila jednou za čtrnáct dní (hlavně kvůli nedostatku času, přiznávám). Začínám ale tápat v tom jak často se má vlastně voda měnit. Někde píší že když se mění často tak se nemá možnost voda ustálit. Když se mění málo tak je to taky špatně.
U tady těch je ale asi potřeba každý týden co.
Jinak svítila jsem 8,5 hod. To mi zase tolik nepřipadá.
Jak máš silné osvětlení? Ruducha se dělá i když se moc svítí A při nevhodných podmínkách v akváriu. A je třeba taky pravidelně měnit vodu. Chtělo by to přidat na rostlinkach. Podle fotek jich tam máš dost málo.
Jak na ruduchu? Prodloužit svícení a častěji měnit vodu a odkalovat?
Starší reakce
prečítaj si toto:
golias.net/…
a potom mi povedz, či si zmenil názor.
Zajímavé,že ti rostla při silném světle.Dle moji zkušenosti má tahle mrcha ráda fosfor,špatné světlo a silně proudící vodu"čerpadla".V dobách kdy sem akva svítil žárovkama a bublil přez molitan se mi nikdy neudělala.Nicméně zjistil sem,že v momentě kdy jsem do filtrace přidal phorax začla skomírat a po výmněně zářivek v doporučeném rytmu co půl roku.Kytičky rostou a rducha není.Teda občas a tu sezobnou Siamky
Ono bude asi dôležité aj to, aký je pomer fosforu k ostatným zivinám alebo svetlu. Kamarát má problém s fosforom a má veľa ruduchy. Má akvárium s ancistrusmi a žrali mu rastliny čiže mal veľa fosforu. Už si ale doplnil egeriu. Ostatné hodnoty jeho vody ale nepoznám
Já myslím že to nebude čistě o fosforu ale asi v tom bude hrát roli nepoměr fosforu a dusíku.
Pri mojich hodnotách fosforu by som jej mal na kilá. Ale môže tam byť súvis iný. Veľa rýb=veľa krmiva=veľa organických látok a z nich časť sa premení na konci na fosfor
Prihnojil som na 0.5 mg/l a spustila sa
Co znamená hodně?
Nie som si tým istý, ale nespôsobuje ruduchu veľa fosforu? Z mojej vlastnej skúsenosti to tak je
Jo a taky budu častěji měnit vodu, to určitě neuskodi.
Děkuju všem za rady, zkusím znovu to Savo a přesunu anubias z proudu, je přímo u filtru.
Ředil bych tak 1:5 s vodou a koupat max 5 minut pak vrátit do akvária.
Ruducha ľúbi prietok vody s rozpustenými organickými látkami. Zlepši biologickú funkciu svojho filtra, čerpadlovú hlavu doplň o privzdušňovanie a pritlač na výmenu vody aby si "vyvetrala". O vyháňanie CO2 z vody sa neboj, je tam toho dosť na žranie pre baktérie ktorých produktom je CO2 (mineralizácia), t.j. vykompenzuješ to tým.
1 díl sava na 20 dílů vody po dobu 4 minut, potom osprchovat a 30 minut máčet v čisté vodě.
Ja jsem anubias vybrala,ručně očistila,škaredý listy odtrhlaa a přesadila na jiný místo,aby nebyl pod proudem,a zabralo to...nevim,jestli ma na ruduchu vliv svíceni.
Neritiny ruduchu nežerou.
No já to četla, o tom uhlíku už vím delší dobu a taky si ho proto pořídila a začala přidávat, ale bez výsledku...koupel mně nenapadla. Byla taky varianta nepravidelného svícení, to jsem vyřešila spínačem..ale mám stejné led světlo v druhém akvu, kde nesvítím pravidelně a ruducha tam není (teda aspoň ne v tak velkém rozsahu). Asi takhle, úplně se z toho nehroutím, ale líbilo se mi to víc bez řasy no
Zkus zabrousit níže do přispěvkú,určitě,tam najdeš řešení.
Aha, myslela jsem spíš neritiny. Jak hodně ředěný tekutý uhlík máte na mysli?
Šneci pokud nebudou opravdu ve velkém počtu se na ruduchu vypr... Takže pokud nechceš dávat 100-200 okružáků tak to chce měnit vodu pořád dokola dokud nezmizí. Pomůže i aktivní uhlí. Docela na ni zabírá i koupel v ředěném tekutém uhlíku a pokud jde jen o anubias tak je to nejrychlejší cesta ale počítej že se vrátí.
Ahoj, potřebovala bych se zbavit ruduchy. Zkoušela jsem anubias vyprat ve slabém roztoku sava, poprvé mi to pomohlo, podruhé už ne. Chtěla bych zkusit neritiny, ale mám tam rodinku helenek..to by mi je asi zpucly, že jo?
Starší reakce
Ona se objevuje při nevhodných podminkách v akváriu, tzn. při chybně nastaveném osvětlení, nevhodném hnojení (nesmyslné poměry mikro a makro prvků) a hlavně v akváriích, kde si rád majitel máčí neustále několikrát týdně ruce a pořád dokola předělává ten svůj "layout".
Tenkrát jsem ji take měl, v době kdy jsem na akvárium neměl dostatek času, světlo bylo příliš silné a údržba nulová. Výmeny vody, stáhnutí osvětlení, úprava hnojení a byla pryč. Jinak mi přijdou lepší ampulárie, ty jí sežerou za 2 dny.
Nie je to pôvodne ani môj nápad. Nejakou drobnou poznámkou ma k vyskúšaniu tejto metódy inšpirovala Raviolka.
Fungovalo mi to v 15l váze plné ryb
rybicky.net/nadrze/24926-vaza-pod-stolem , kde rybám občas i padá něco na dno. V galerii je vidět, jak vypadalo v minulosti sklo, které jsem nečistil.
Lidé s většími akvárii (100-120l), kteří dali 60-120 okružáků, potvrzují, že jim to funguje taky. Ne do pěti dnů, ale funguje. Jestli máš 700l, zkus 200ks. Sehnat se dají a je to stále šetrnější, efektivnější a levnější, než jiné pokusy.
Ok, až mi tedy ve váze na kytky začne bujet řasa, nasadím šneky. Vzhledem k tomu, že pokud by řasu nežrali, chcípli by hlady, bude to zaruceně fungovat a váza bude čistá. Problém nastane, až bude bujet řasa v akváriu kde je dost ryb, šnek, než aby dokonale likvidoval řasu, se raději bude pást na zbytkách žrádla (které tam jsou i přes to že si každy myslí že ne)...
Další věc je, že tvůj postup je funkční ve váze, no přál bych si tedy vědět množství šneků v takovém 700l akváriu. Kolik jich musí potom být? 500, 5000?
Ne. Já tehdy v té váze nic neměnil. Všechny údržby zapisuju do deníku, koukni
rybicky.net/nadrze/24630-vazy
Podotýkám, že to je malý biotop, který dokáže být na stabilitu náročnější a problematičtější, než velký.
Něco podobné jsem později udělal v další váze.
No... To prostě funguje jen v připadě že se změní podmínky v akváriu, pokud tam bude stejný problém, bude to tak stále dokola.
Já ji v celku úspěšně likviduji intenzivní výměnou vody chce to 1 za dva dny 30 procent a většinou do týdne až dvou zčervená a začne se pouštět. Taky mam vysledováno že jí nedělá dobře změna místa v akváriu ale to ne vždy jde.
Je v tom rozdíl.
Uvědom si: Rostliny rostou, když mají hodně živin. Ve většině akvárií nenastane situace, že by živin bylo tolik, že by to rostliny přímo zabilo (nemluvím o skokovém přidání hnojiva). Ne. Problém akvárií se živinami je, že pokud není rostlin dost, řasy rostou lépe, než rostliny. Řasy pokryjí rostliny a konec. Když šneci řasy sežerou, vzniká slušná časová šance pro rostliny růst. Pokud ji využijí, uberou tím i živiny z vody a vyřeší příčiny vzniku řas.
Dal jsem sem v rámci diskuse fotku, kde sežrali šneci ruduchu za pět dní. Nyní, deset měsíců po, je ta váza stále relativně čistá. Na rostlinách nic nevidím ani po deseti měsících, sklo jsem včera jemně opucoval zubním kartáčkem. Kryptokoryny jsou celkově vyšší asi o 5 cm. Poslední foto
rybicky.net/fotogalerie.php…
Edit: Okružáků jsem tehdy po akci polovinu hodil jinam. Stále tam nějací jsou. Neřeším.
Tak poraď, jak na ruduchu...
Přesně, jen tam pěkně nalej ty zázračný vodičky, především ty Seachem.
Řešíš opět jen následky, nikoli příčinu. Já osobně jsem se vždy snažil dopátrat toho, proč něco vzniká, né se snažit to zničit.
Ale tak proti gustu...
Připadá mi to jako u doktora - např. ekzém, pane doktore, co s tím? Tady máte mastičku a 3x denně... Místo toho, aby se snažil přijít na to, proč se to děje, hezky si tam patlejte ty svinstva a ono to bude lepší
Stejný příklad s řasami - mám řasy, co s tím? No dej tam 10000 okružáků a oni to snědí. Přijde mi tedy jednodušší vyřešit příčinu a mit klid, aniž bych musel nasazovat takové množství šneků, co pochcípají, nebo třeba glutaraldehyd... Kolik asi tak udělá odpadu 120 okružáků? Včetně mrtvol...
Poznámka: Není to má myšlenka - přišel s ní larix. Sice doporučoval menší množství po delší dobu, ale to je jen o počtu.
Že okružáci ruduchu likvidují, to můžu potvrdit. Zrovna nedávno jsem u toho dva fotil.
A ještě víc jim chutná, když projde lázní v roztoku sava - ale to lze jen u anubiasu.
S "masovým nasazením", které zde pravidelně doporučuje Jirka Š. zkušenost nemám, ale obecně mu musím dát za pravdu, že okružáci jsou na řasy výborní.
Nechci to zakřiknout, ale prozatím mám od ruduchy klid. Trvalo to cca měsíc.
Moje štěstí bylo, že byla hlavně na anubiasech.
Použil jsem kombinaci opatření, tak nějak dohromady to zatím zabírá:
- zkrátil jsem dobu svícení z 10 na 9 hodin + mírně snížil výkon osvětlení
- v maximální míře jsem nechal rozrůst limnophilu a růžkatec, podle mně nejzásadnější věc
(krom spotřeby dusíkatých látek celou nádrž i hezky přistínily)
- snížil jsem dávky hnojiva na polovinu doporučeného množství
- opravdu střídmě jsem krmil
- moc jsem se v akváriu nehrabal, výměna vody jednou týdně
- nejhorší napadení jsem likvidoval nejdřív mechanicky, seškrabáváním nehtem, odrhnutím houbičkou na nádobí - toto nedoporučuju, pár listů jsem tím dost poškodil
- aplikoval jsem stříkačkou na napadené listy (přímo v akváriu) tekuté CO2 - to nezabralo
- koupel v roztoku sava 1:20, na cca 3 minuty - naprosto perfektní výsledek
- jo a málem bych zapomněl - přidal jsem okružáky a piskořky
Moc se mě to tvoje měření nelíbí vodu moc změkčuješ a z dusíkem jsi na 0 to je asi dobré pro ryby ale pro rostliny moc ne.
Skusím to určitě. Kdybys mohl a chtěl koukni na Intenzita osvětlení jak to tam mámna fotce a děkuji.
O téhle řase se dočteš že na ní funguje přidat trochu fosforu ale mě to moc nefungovalo lepší je ubrat světlo.
Děkuji taky jsem si to myslel s tím světlem ale že je to přisedlá to mě nenapadlo. Už jsem psal na svícení ale zatím žádná odpověd. Mám to tady (Intenzita osvětlení)
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 43
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 48130x