Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 18:46 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jir007
světlo nepřidávat, máš ho až až. Dej do prezentace nějakou aktuální fotku, ale já bych šel cestou přidání kytek, popřípadě koupením CO2 setu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 18:44 R Muž romant [27987] Re: jir007
vondr001 napsala: 38w je na tvé akva málo. Přidej ještě alespon 20w. Jakmile přidáš, tak je potřeba mít na paměti, že budeš muset přidat i na živinách a to hlavně CO2 a bude zřejmě nutný i hnojení do vodního sloupce. Vždycky je to pro a proti, osobně bych pracoval s tím co máš aby to nebylo takový skákání po barvách. Je to o vyvážení podmínek v akváriu. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2013 18:26 Žena vondr001 [674] Re: jir007
38w je na tvé akva málo. Přidej ještě alespon 20w.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2013 18:25 Žena vondr001 [674] Re: jir007
Jasně, musí se dařit rostlinám, aby zvítězily nad ruduchou. Když ubereš světlo, tak je oslabíš (rostliny).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 18:14 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: vondr001
takže přidat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2013 18:01 Žena vondr001 [674] Re: jir007
Světlo neubírej, je potřeba posílit rostliny, aby vyhrály nad ruduchou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 17:42 Muž jir007 [25] - Živorodky
já ubírám ryby už jich není vůbec moc... živoridky jen 4
dohromady nějakých 13 rybek na 112l akva...
ubírám svb´větlo... mechanicky sundavám řasu stříhám napadené rostlinky,krmím jednou za dva až tři dny občas ani 4 dny jim nedám... a přátelé je to úplně hov*o platné ruducha je opět zase na všech rostlinkách.
témto to vzdávám a budu měnit jen celé kytky.. kdyby to alespoň nějaká ta ryba žrala ale kdepak..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2013 09:57 Žena vondr001 [674] Re: Flozik
Mně na ruduchu pomohlo sundat rozstřikovací rampu. Voda líp proudila po akva. Podpořila jsem nitrifikační bakterie Bioactivem (od Rataje) a zasadila více stonkovek. Postižené listy jsem otrhala, 2x týdně měnila část vody. Po ruduše už není ani památky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 20:15 Muž Ad@m [1051] Re: Flozik
Príčin môže byť niekoľko: nerovnováha medzi živinami a svetlom, nedostatočná výmena vody, zlá filtrácia. Vyskúšaj meniť vodu obdeň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.01.2013 16:24 R Muž romant [27987] Re: Flozik
Jestli máš trochu trpělivosti, tak se začti do tohoto vlákna, je to tady popsaný nespočetkrát. ;-)
Edit: Abych nebyl jenom za bubáka nerudnýho a moc chytrýho. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
planta.aquariana.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 16:08 Muž Flozik [8]
Poradite mi nekdo, co delat, kdyz se mi ruducha rozjizdi na vsech rostlinach v akvariu? sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 22:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Četl jsem i další podobný článek ale spíš bych řekl že byl v nějakém časopise. AT nebo AŽ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 21:06 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Horác
to bude ono palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.01.2013 20:50 Muž Horác [3942] Re: slavko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 20:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: Sae ... Problém je že se dovážejí různě si podobné ryby a některé z nich tak dobří čističi nejsou. :-)
nemám rád skratky anglického pomenovania, akosi v slovenčine (a iste aj v češtine) nemajú veľmi zmysel.

Svojho času som našiel na nete článok, ktorý sa venoval práve rozdielom medzi druhmi podobnými mrenke siamskej, okrem rozdielov v správaní (až po pomerne agresívne) popisoval aj vzhľadové rozdiely, podľa ktorých to dokáže rozlíšiť aj laik, žiaľ odkaz už nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:36 jamajcan Re: vaaclav
Taky jsem je měl,ale nechtěně. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jamajcan
Fotka k příspěvku Taky jsem je měl ale ty jsem koupil z nouze a pak je daroval. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:26 jamajcan Re: vaaclav
rybicky.net/atlasryb/parmicka_jednopruha Jedna z nejčastěji prodávaná jako SAE.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:15 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Sae střídám asi po dvou letech už hodně dlouho. Ruduchu (jak kterou) moc nežerou (už vrostlou) takže ji musíš většinou ručně odstranit. Zajistí ale že už další neroste, pokud to není kalamita na kterou nestačí. Problém je že se dovážejí různě si podobné ryby a některé z nich tak dobří čističi nejsou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 09:36 Muž Ondrasss [7]
Ja mammdoma taky parmicku siamskouna neboli mrenku a nemam zadny problem s ruduchou. Pokud muzu tak doporucim vsem ,protoze vse co se o ni pise je pravda palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 09:31 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LiborSprysl
No, ja túto našu debatu uzavriem asi tak, že až sa nabudúce zase stretnem z ruduchou, tak si postihnutý predmet presuniem tak, aby som dobre videl a pozorovanie zameriam sa na to, čo to tie mrenky presne robia :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 11:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: slavko
Mizí tím narušováním přisedlosti...ty co opustila byly "vyžrané", tak proč by se tam zdržovala...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 10:31 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LiborSprysl
LiborSprysl napsal: Všechny internetové diskuze tyto ryby popisují téměř jako kozy, které nedělají nic jiného než postupují nádrží a odstraňují, podobně jako ti přežvýkavci, vše zelené, co se jen náznakem řase podobá.
Súhlasím, pravdu máte v tom, že ani po týždňovej hladovke som nepostrehol, že by sa pásli na klasickej vláknitej riase, takže kozy to nie sú :-D

Avšak, moje tvrdenie o spásaní (prosím, je to len slovo, nie vedecký termín) ruduchy vychádza z môjho pozorovania, nie z diskusií a skúseností iných. Mal som po založení porastené ruduchou v podstate všetko, najviac však kamene, s krásnymi asi 5 mm štetinkami. Mladé mrenky siamske (pokiaľ môžem súdiť, z článkov popisujúcich iné podobné druhy, sú to naozaj ony) sa v nich večne hrabali. Neviem síce posúdiť, či odhryzávali alebo odtrhávali, ale videl som ako z chumáča postupne ubúda, až bol na ježka. Potom sa mrenka posunula na ďalší alebo odplávala preč. Samozrejme, boli aj chumáče, ktoré opustila v polovici "práce"...

V súčasnosti mám trochu ruduchy len v rúrkach pôdneho filtra, ale tam sa mrenky nedostanú. Mám kolóniu vláknitej riasy na koreni, ktorú mrenky úplne ignorujú. Plávajú po nádrži, najčastejšie sa hrabú v riasovej guli a machu, ale nezaznamenal som nejaký viditeľný úbytok, takže nemôžem tvrdiť, že si z neho ujedajú (hoci som tiež čítal, že komusi zožrali mach celkom) a je dosť možné, že vyžierajú niečo, čo je v tom machu (guli). Nikdy som si nevšimol, že by sa pustili do akejkoľvek formy prisadlej (bodkovej :-) ) riasy.

Nie, nie som anti-riasista a nevyhlasujem poplach pri každom vlákne či bodke, ktorá sa mi v nádrži objaví Považujem riasy za prirodzenú súčasť nádrže, a to dokonca (do určitej miery) za súčasť estetickú ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.01.2013 09:14 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: LiborSprysl
LiborSprysl napsal:
A že jsem svého času měl i já ve svém posledním akváriu doma kořen s vlajícím obrovským závojem řasy...A pak jsem dospěl k závěru že nejen modrá je dobrá, jak tvrdí Žlutý pes, ale také zelená je dobrá. Ba dokonce i výhodná. Nikdy jsem před tím totiž v domácím akváriu neodchovával tolik potěru, jako za její přítomnosti. Byl jsem před tím podobně střelený, jako na internetu lkající vlastníci řasových porostů v akváriu. Špekuloval, měnil podmínky v nádrži, přidával kytky, ryby, které to určitě vyřeší...No ale to čtenáři internetových debat znají...:-)
(Vždyť řasy jsou normální součástí podvodní flory. Takže proč proti nim vlastně bojovat.)No a nakonec jsem dospěl k závěru, že tohoto poznatku využiju a řasu si pěstuji... smich


S tímto lze jen souhlasit. Kořen obrostlý zelenou řasou je jednoduše nádherný a přirozený. Navíc jsou řasy (včetně ruduchy) vítaným doplňkem rybí stravy u mnoha druhů, z mnou chovaných ryb v tomto jednoznačně vynikají skaláry, které se na zelených vláknitých řasách doslova pasou přesně tak jako kozy či husy na trávě. A rozhodně to není z hladu.
Takže bojovat s každou řasou za každou cenu je kontraproduktivní a nesmyslné - i v rozumně zarostlé a zarybněné nádrži se nějaká řasa bude tvořit vždy ale udrží se v přijatelném množství i bez našeho zásahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   17.01.2013 05:30 Muž LiborSprysl [9015] Re: slavko
Mám na mysli všechny parmouny či parmičky prodávané u nás jako siamky (prodávané na Slovensku asi jako mřenky), což ve skutečnosti jen málokdy skutečně jsou. Všechny internetové diskuze tyto ryby popisují téměř jako kozy, které nedělají nic jiného než postupují nádrží a odstraňují, podobně jako ti přežvýkavci, vše zelené, co se jen náznakem řase podobá.
Ještě jsem neviděl takto opasené akvárium! Podezřívám proto všechny, že stále opisují od nějakého nadšence, který v začátku někde napsal, že siamka žere řasu a nedá pokoj dokud ji nedožere...Vidím to jako stejný blud, kterým byla skupina krunýřovců odsouzena do role jakýchsi uklízeček a čističů. (Nejlépe skel od řas :-)) Asi jedinými skutečnými stvořeními výrazně se skutečně pasoucími na řasách, (i když i přitom přižírají život v nich), jsou živorodky. Ovšem někdy je podezřívám, že by sežraly i ten molitan...Z bezobratlých pak jednoznačně spase řasu marisa. A to ve skutečnosti tak, že jde po ní dříve než po kytkách. Jenže je dobré nemít v akváriu řasy?
A že jsem svého času měl i já ve svém posledním akváriu doma kořen s vlajícím obrovským závojem řasy...A pak jsem dospěl k závěru že nejen modrá je dobrá, jak tvrdí Žlutý pes, ale také zelená je dobrá. Ba dokonce i výhodná. Nikdy jsem před tím totiž v domácím akváriu neodchovával tolik potěru, jako za její přítomnosti. Byl jsem před tím podobně střelený, jako na internetu lkající vlastníci řasových porostů v akváriu. Špekuloval, měnil podmínky v nádrži, přidával kytky, ryby, které to určitě vyřeší...No ale to čtenáři internetových debat znají...:-)
(Vždyť řasy jsou normální součástí podvodní flory. Takže proč proti nim vlastně bojovat.)No a nakonec jsem dospěl k závěru, že tohoto poznatku využiju a řasu si pěstuji... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 23:08 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: LiborSprysl
Určite máte na mysli mrenku siamsku (Crossocheilus siamensis) a nie prísavku thajskú (Gyrinocheilus aymonieri)? Teda, nechcem sa chcel hádať, ale ten planktón mi pripomenul práve túto prísavku. Mojim laickým pozorovaním a slabším zrakom som videl pohyby, ktoré naznačovali šklbanie. Ruduchu som mal ale v zadnej časti akvária, takže detaily (či naozaj šklbe) som nevidel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.01.2013 08:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: slavko
Pokud bude řasa "vyžraná", tak ji konzumovat nebude. Nepase se, ale hledá v řase fyto a zooplankton a další potravu, tím řasu narušuje, občas zobne a ruší tak přisedlost řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 08:27 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Maurik
Mrenka siamska naozaj ruduchu konzumuje, to môžem potvrdiť. Môžem však potvrdiť aj to, že za normálnych okolností (teda ak nemá veľký hlad) ju konzumuje len za mlada, takže to nie je riešenie trvalé.

Ruducha má rada prúd vody, ktorý jej prináša potrebné živiny a organický odpad. Ale na výstupe filtra (rampe) by som ju naozaj neriešil, veď aj riasy sú rastliny a patria do akvária aj preto, že sa podieľajú (adekvátne k množstvu) na spracovaní dusíka, čím prispievajú k stabilite podmienok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 07:30 Maurik Re: vaaclav
Díky za radu.
V nejbližší době budu měnit dno, tak při té příležitosti uberu ty hnojaře s dlouhatánskými výkaly a pořídím ty parmičky. Ale které a kolik dat pryč? ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 22:51 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maurik
Uber živorodky a kup si asi 3 parmičky. rybicky.net/atlasryb/parmicka_cernopruha
:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 21:54 Muž souky [592] - RostlinyRe: Maurik
aspoň ti zamaskuje rampu, problém bych viděl kdyby se začala víc šířit, pak bys musel zlepšit čistotu v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 20:58 Maurik Re: Haimdol
Tak to je hezké no :-( rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2013 18:59 R Muž Silent [5949] Re: Maurik
Ruducha se chytne na jakémkoli podkladu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 18:57 Maurik – Ruducha-tmavší keříčky
Je to normální, aby se tvořila/rostla i na trubce rozstřikovací rampě? Já myslel, ze roste pouze na rostlinách? Co s ní? Tedy pokud to je ona.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 23:06 Muž Miso [470] Re: vaaclav
tak potom ano je to ruducha ;) ale stojim si za tym ze to co dal FalconG, ked sa mi objavi do tyzdna sa zacne rozpadavat a zachvylu je prec, ciernu stetinkovu co je podla toho clanku tiez ruducha mam a to je podla mna ina kava :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 23:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miso
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 22:52 Muž Miso [470] Re: romant
asi mam len problem s pomenovanim a z tvojho clanku mi nieje uplne jasne co k comu patri, vedel by si mi to identifikovat tu www.rostlinna-akvaria.cz/… ? dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.01.2013 22:46 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miso
Ruducha ale není jen to z tvého odkazu, je jich podstatně více druhů. Ať je to jelení paroh, nebo vláknitá řasa, nemizí to velmi rychle. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 22:45 R Muž romant [27987] Re: Miso
Zkus si přečíst i jiný články a bude ti to jasnější. Ruducha to podle mě je. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 22:41 Muž Miso [470] Re: vaaclav
kal usadeny na rastlinach, to snad nie ;) ruducha je cierna stetinkova riasa, ci? a ta na fotke nieje www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 22:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miso
To co popisuješ je celkem běžná záležitost když se ti kal usadí na rostlinách tak vypadají jak chlupaté, mizí to klidně do druhého dne. Někdy stačí se rostliny jen dotknout. To ale na tvém obrázku není. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 22:12 Muž Miso [470] Re: vaaclav
podla mna to nieje ruducha ale Staghorn, u mna sa na chvylu objavy po zasahovani do substratu (presadzovanie rastlin) velmi rychlo zmysne takze predpokladam zvysene mnozstvo amoniaku. Plus tam je este tusim GSA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 21:59 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: FalconG
Trefil jsi se do správného vlákna. Přečti si starší reakce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 21:36 FalconG – Rasa na listech
Fotka k příspěvku Dobry den,
neco vyrasilo na listech kytek . Netusite co to je a co proti tomu ?
dik
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 13:52 Muž ales288 [1]
Taky mám problém s touto řasou. Už delší dobu ji pozoruji a nedával jsem jí moc pozoru. Je snad všude, na dně, na kořenu, na rostlinách, na skle. Z mé prezentace se dozvíte vše potřebné. Mám tam kořen, četl jsem, že by mohl být příčinnou. Vodu měním 1x týdně asi 1/3 z celkového objemu akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 18:07 Muž Ad@m [1051] Re: grunda
To bolo myslené len ako menšie upresnenie :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 18:04 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já jsem mluvil o údržbě, ne o šílenství ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2012 17:59 Muž Ad@m [1051] Re: grunda
Ale všetko s rozumom. Žiadne Savo do filtra, žiadne dno zbavené o všetky živiny kvôli nadmernému odkalovaniu.
Pri výskyte ruduchy je vhodná častejšia výmena vody. Hľadaj príčinu, ak ju odstrániš, ruducha sa už nevráti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 17:39 Muž grunda [1781] - Cichlidy
není to jen o výměně vody, ale o celkové údržbě - odkalené dno, čistý filtr atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 17:36 Muž MarcoKing [32] - Tetry
Vymenuji vodu kazdy tyden.Pred chvilkou jsem menil. Je teda pravda, ze ted jsem lecil krupicku asi 10 dni tak jsem to vycistil az ted.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47633x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522?od=801