Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2008 12:57 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Horác, Sid
Jde přece o rovnováhu uhličitanu a CO2, která je určena hodnotou pH... Dá se to snadno a přesně spočítat, není třeba Tillmana.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2008 12:54 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Horác
Pan Tilmann jistě nepoužíval ke svým pokusům vodu z akviška; bavil se s uhličitanovým systémem.
Pokud alkalitu způsobují i jiné alkalicky reagující látky, jeho tabulka funguje hóóódně orientačně. Viz čerstvě načepovaná (např. olomoucká) vodovodní voda. :)
Ale to vy víte... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2008 12:29 Muž Horác [3942] – Re: ezechiel, zrada
Já s tvrzením, že přilitím (silné) kyseliny do akvárka (tj. do vody obsahující uhličitany a hydrogenuhličitany) zvyšujeme množství CO2, nemám nejmenší problém. Prostě, silnější kyselina vytěsňuje slabší. To je elementární chemie, která platí, i kdyby se pan Tilmann na hlavu stavěl :o) ... Jestli při takovémto zásahu platí či neplatí zmíněná tabulka nevím, protože jsem dodneška nebyl schopnej zjistit, jak ji pan Tilmann sestrojil, jaké byly podmínky měření atd. Každopádně, pokud někdo někdy empiricky došel k tomu, že Tilmann po přidání kyseliny neplatí, nevyvrací to nic na faktu vytěsňováním kyseliny uhličité z jejích solí s následným uvolněním CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2008 08:55 Muž ezechiel [70] - Rostliny – zrada, vaclav
Pánové, opravdu si myslíte, že okyselením vody nestoupne obsah CO2? Rád bych se poučil - proč? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 19:34 Usine – Re: Sid
Já myslím že ani čekat ten týden nemusíš. Z vlastní zkušenosti bych řekl že bude hůř. Takhle jednoduše boj z ruduchou nefunguje.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 16:41 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: johan
Není ruducha, jako ruducha. To je pravda. :-)
To, co ruduchy m.j. spojuje, jsou fotosyntetizující barviva a světlosběrné antény.
Že se některým (většině) fotosyntetizujících organismů daří lépe na stanovištích s vyšší intenzitou ozáření, než nižší, je běžné. Nevylučuje to však schopnost těchto organismů vegetovat i na stanovištích s nízkou úrovní ozáření. :-)
Počkáme a uvidíme.
Ať se vám zadaří! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 16:10 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Jj, chápete dobře=). Není ruducha jako ruducha a tato se mi v akvárku zastíněným místum vyhejbá. No, také jsem napnutý, ale jak to znám, to zas dopadne :-O . V pátek napíšu první pozorování. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 15:48 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: johan
...doufám, že až za týden přijedu, bude ruducha skoro pryč...
Chápu-li dobře, čekáte, že pomoci by mělo omezení světla. (Ubral jste jednu zářivku a přidal "dusík" na podporu plovoucích rostlin, které mají dále snížit ozáření akviška zastíněním hladiny.)
jsem naputý, jako struna. :-)
Ruduchy jsou organismy s "nadstandardní" schopností využít minimální intenzitu světla k vlastní prosperitě...
Dejte vědět, jak se snížení světla osvědčilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 14:35 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: zrada
V prezentaci je napsáno že CO2 od půlky listopady nedávám. A níže jsem už jednou psal, že jedlou sodu jsem dával na začátku ;-) . Taky doufám, že až za týden přijedu, bude ruducha skoro pryč. Jen škoda limnophily, která bude vytahaná=(. Hold se musím naučit se svým světlem nad akviškem=).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 10:41 Muž Johan [4945] - Rostliny
Moc rad jse mi na zbavení ruduchy v mém případě nedostalo, tak zkusím trošku nestandartní boj. Oddělal jsem jednu zářivku, přidal vodu s trochou víc "dusíku" aby se zase trošku rozrostly plovoučky a některé jsem přidal. A za týden se uvidí :-D .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 10:31 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: zrada
Jedlá soda byla sypaná ze začátku! Protože jako vstupní používám dešťovku, kterou podle potřeby míchám s vodovodní a tak je zvýšení alkality někdy potřebné. A v té době bylo přidáváno i CO2. Teď už z určitých důvodu sodu ani vodovodní nepoužívám ;-) . Krom toho, když je v akva dost látek, které se rozkládají, není to něco podobného, jako když se přidává CO2? A jaký je rozdíl zvednutí pH fotosyntézou rostlin a zvednutí pH přidání jedlé sody? Domníval jsem se, že řasám spíš napomáhá zvýšená stálá tvrdost, než vyšší alkalita :-O .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 07:03 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – Re: Sid
tak vida,jsem donucen vyfotit ten můj kořinek ;-) takže dneska dodám foto,teď frčim do Varů a ryby ještě spi:-D

edit:bolbitis ? něco bych v akvu našel,pár rostlinek:-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 00:47 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Škoda. A tak, nechce se vám aspoň popsat ten složitější způsob zbavování ruduchy? (při ponechání kořenů v akva) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 00:40 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: johan
Rád bych vám ho i daroval, ale už ho nemám k dispozici. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2008 00:02 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Bolbitis? Jej, no, už sem jí dlouho neviděl :-D . Nemáte na "výměnu"? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 23:57 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: johan
V pravém dolním rohu je Cr. pontederiifolia a nahoře Bolbitis h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 23:27 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Co je to za rostlinu, v pravém rohu, pod kořenem? Ta se zas líbí mě :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 23:17 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: mch.sokolov
Fotka k příspěvku ...a jinak se mi /ruducha/ moc libi na kořenu...
:)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 16:25 smajlik1
bože, jak to sleduju, tak mám pocit, že tu jsou samí chemikové coze jinak co je to alkalita, obsah sodíku, draslíku a tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 11:52 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: zrada
čím rašelina ztěžuje život vodním rostlinám? coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 11:39 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: zrada
...míchání směsi látek do jílu ze kteryho se to zásobní hnojivo neuvolňuje tak snadno do volný vody. Antuka je téměř samý jíl :-) . Ano, z jílu se tak snadno různé látky do vody nedostávaj, ale ty látky musej být na koloidech navázané, což né všechno co se do jílu přidá na něm také navázané bude ;-) .
věčina kytek roste líp když je PH pod neutrálem. k něčemu by to asi bylo kdybys měl ve vododvodu hodně měkou vodu Ano, ale při pH nad ca 8 rostou také dobře. Srovnal bych to k rozdílu jako když jsou kytky nuceny zpracovát dusičnany místo NH4+. A jedlou sodu jsem tam přidával na začátku, protože vstupní vodu používám dešťovku, kde je všeho 00nic, než jsem zjistil, že je antuka dost obohacaná, tak to pak přestalo mít smysl.
v popisu přidávání toruminu co to je torumin? coze
takovej kořen je jeden velkej kus zásobního hnojení Víte, co konkrétně kořeny pro řasy do vody vypouštěj?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 11:15 Usine
Neříkám že tahle teorie platí. Všichni tvrdí že ne. Dělám to ale už hodně dlouho a docela mě to funguje. Tím pádem si od tebe nenechám radit co mám dělat a co ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 09:16 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – Re: vaclav
to vaclav a Sid
pánové,asi Vám budu muset poslat pořádnou RODUCHU :-P smich a jinak se mi moc libi na kořenuX-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 00:13 Usine – Re: Sid
Takže když je vyšší PH a UT roste ruducha lepší. Tady je ten zaručený návod jak se jí zbavit obě hodnoty snížit a je po roduše. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 23:23 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
A když máte ruduchu v akviškách s kořeny, máte je na kořenech, nebo jen všude jinde, ale na kořenech ne. To je totiž můj případ. A mohl byste mi popsat ten složitější proces?=)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.11.2008 23:17 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: johan
Mám zkušenost, že když se v akviškách s kořeny objeví ruducha, daří se této řase náramně. Vypadá to, jako by si ruducha na dřevu pochutnávala. (Používám obrat, že "kořeny fungují jako magnet na ruduchu".) Co jim tak šmakuje si netroufám hádat. :-)
Když ruduchu likviduji, musí kořeny ven z akviška - s kořeny ve vodě je tento proces mnohem složitější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 23:14 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Vyšší alkalita? A ta podporuje růst řas čím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 23:10 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: vaclav
Soda? Co třeba prostřednictvím vyššího pH a alkality?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 21:18 Usine – Re: zrada
To jsou novoty, že by jedlá soda podporovala ruduchu.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 21:16 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: vaclav
Semnou:). Jj. tahle ruducha je pravděpodobně z jednoho našeho potůčku :-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 21:15 Usine – Re: johan
Nevím z kým jsem se to dohadoval, aby si dal pozor na rostliny z naší přírody. Obrázek číslo dvě je přesně to co jsem si přitáhl na kamenech od Vltavy. (byly na suchu a daleko od břehu.) Ze svého železného rámu (střed akvária) jsem ji šmirglem dostával dolů hodně dlouho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 20:02 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: zrada
Díky za názor, ale abych oponoval, tak:
-jak se liší dvě lžíce hlíny ve dně od běžného "zásobního" hnojení?
-málo světla tam podle mě není. Nesmíte koukat na limnophillu na fotce staré měsíc ;-) . Stejně tak i nehoda spínaček, která byla před pár měsícema=).
-No, myslím, že limnophilla je pořádnej žrout a ty plovoucí už přestávají fungovat. Nemaj z čeho žít. Dusičnany málo kdy naměřím. Tak, že by byla nízká hladina dusičnanů jeden ze špouštěčů? coze Ale co pak s tím?
-jak ovlivňuje přidání jedlé sody výskyt řas?
-čím kořeny ovlivňují výskyt ruduchy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 17:49 Muž Johan [4945] - Rostliny
Fotka k příspěvku A pak ještě další, jako např. tato, nějak nevím co s tím=(.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2008 17:41 Muž Johan [4945] - Rostliny
Fotka k příspěvku Také mám tuto řasu v akva=(.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2008 06:51 samot10
praveze nie, nehnojim, vodu menim a odkalujem kazdu sobotu...neviem si to vysvetlit...stale sa rozsiruje a rozsiruje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2008 22:14 Muž filipsi [1295] – Re: samot10
Na fotce z 19.10. to na zadnou rasovou tragedii nevypada. Co se stalo? Pohnojil si?
Pochybuji, ze by ti s timhle peroxid pomohl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2008 22:07 samot10
no myslel som to skor tak, ci ked je cisto rastlinne akvarium, ci je vyhodnejsie pouzit peroxid alebo radsej vsetko komplet vytrhat...a co ked mam riasu skoro vsade, aj na piesku...? rozmyslam o pouziti peroxidu lenze precitam si jednu diskusiu, tam je pisane ze je to blbost, precotam si druhu tam je zase ze je to lepsie ako mechanicky odstranit...tak teraz neviem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2008 18:31 Acinonyx
Tvrdá logika. :) Zaujimavé je, že mu je logické, že može rybám ublížiť, ale to, že keď tam nie sú, tak im ublížiť nemôže, to mu logické nepríde? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2008 18:30 Muž filipsi [1295] – Re: samot10
Když tam nejsou, tak jim ublížit nemůže, to je logické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2008 17:27 samot10
zdravim, docital som sa tu ze peroxid moze ublizit rybam(to je logicke), a co ked v akvariu ryby nie su?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.10.2008 06:10 R Muž Mrakoplash [1776] – Re: Vozďa
to bude tím, že se podívali na Matlovo akvárium ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2008 23:33 Vozďa – Re: matlala
Přečetl jsem si celou tuhle debatu a nikdo ještě neradil Crossocheilus siamensis. Já jsem měl plný akva ruduchy, ale jen na Anubisech a dekoraci (pozadí mělo srst) a parmy to všechno oškubaly. Samozřejmě jsem přestal na nějakou dobu hnojit a střídměj krmil ryby. CO2 z bomby přidávám. Ale je to dlohodobější záležitost, cca. rok, zato přírodní. Nicméně chtělo by to napřed odstranit příčinu růstu řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2008 20:17 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: ustavprochore
jj to vim :-D ale stejně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2008 20:15 Žena ustavprochore [567]
matlala napsal: ... to zas tata bude nadávat že mu ničím cigára :-D...

tak přesně tomuhle jsem se chtěla doma vyhnout, normálně v trafice koupíš za 20,- pytlík cigaretovejch filtrů, je jich tam asi 100 a máš difuzory na hooodně dlouho a klídek doma ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2008 18:31 Muž matlala [798] - Rostliny
Sid napsal: zvýšení koncentrace CO2 zlikviduje ruduchu!
to vim od začátku, pouze to prospěje rostlinám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2008 18:28 Muž matlala [798] - Rostliny
u mě to nejde zkoušel jsem to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2008 18:26 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: matlala
Přidávám CO2 do 24 l akviška a to i v noci.
EDIT: A aby nedošlo k omylu! Netvrdím, že zvýšení koncentrace CO2 zlikviduje ruduchu! O tom to není! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2008 18:23 Muž matlala [798] - Rostliny
to u mě bude znamenat doplnit lahev, protože nejsem schopen denně vytahovat a zas tam davat hadičku s kvasinkovače (v noci radeji nedavam) a místo zásobníku tam dát filtr z cigarety (to zas tata bude nadávat že mu ničím cigára :-D ) a bublat přímo do sloupne pod vývod z filtru

to bude problem, pač doplnit u nas CO2 je problematicky, je to v zapadakově a vubec nevim kde to je
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2008 18:19 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: matlala
...k CO2: volné CO2 je tam podle všeho je v dostatečné míře, teda tvrdí tillmanova tabulka. ph kolem 6,3-6,5, kH tak 3-5°jak kdy...
Na Tilmannovu tabulku nespoléhej! Vsadil bych na přesný opak!
Kdyby T.t. za všech okolnostech platila, (a proč zdaleka nemusí platit, to jsem tu už psal...), nemusel bych při pH 7,5 a alkalitě 15st. dKH u vstupní vody přidávat CO2 - bylo by ho dostatek. Realita je ale jiná!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2008 18:17 Muž matlala [798] - Rostliny
ne znovuzaložení je to jedinné co nechci dělat!
Světlo je dle všeho OK, CO bych řekl že taky, i když ho nepřidávám a i tak ho dávkuju do zásobníku.
S hnojivem zkusim pohnout ale pochybuju, už jsem jednou zkoušel měsic nehnojit a ruducha nic neudělala :(

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47633x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522?od=1701