Ruducha
0 25.01.2010 19:03 filipsi smik napsal:...
O jakejch koncentracích se bavíme?...
Jeden priklad, dve akva nesycena co2 (jedno nikdy, druhe od te doby vetsinou jo, ale flakam to) :
rybicky.net/forum/6106…
Parametry kohoutkove vody k nalezeni na netu, pro ruzne lokality.
Podle mě je ta kategorizace postavená nepřesně a raději bych ji nezevšeobecňoval do podvědomí akvaristů.
Existují totiž i nádrže s osvětlením po 1W/l a bez sycení CO2, které jsou třeba technicky na výši po jiných stránkách.
jenze to jsou vetsinou akvaria delana cilene a na kratkou dobu.Vyfoti a pak znova preskalada.Teda vyjimky se najdou
0 25.01.2010 18:48 smik Yirka napsal: Takže podle tebe jsou rostlinná akvária HI-tech a ta více zaměřená na rybky LOW-tech? Já bych je tak tedy rozhodně nedělil.
Ne podle mne jsou rostlinná akvária rostlinná akvária.
Hi-tech - vysoké osvětlení, sycené CO2
Low-tech- nižší osvětlení bez umělého dosycování CO2.
Moje chyba. Já mám v šedé kůře mozkové nějak zakódované, že se bavím o typu akvária ala Amano, Knott a podobné.
Takže podle tebe jsou rostlinná akvária HI-tech a ta více zaměřená na rybky LOW-tech? Já bych je tak tedy rozhodně nedělil.
0 25.01.2010 18:22 smik ustavprochore napsala: Hmmm, se stačí podívat, kolik ryb v akva tu má většina lidí (včetně mě). Aby si to někdo nevzal jako příklad.
Primárně se bavím o rostlinných akváriích s malým množstvím ryb. Tak doufám, že to někdo jako příklad nebude brát.
johan napsal: Při přidání vody o vyšší koncentraci CO2 se rostliny nenamáhají, ba naopak. Pomyslná výhybka se u vyšších rostlin přepne až po pár dnech.
No mám pocit, že jsem snad na Tropice četl něco jiného. Musím to najít. Máš nějaké seriozní pojednání které bych si mohl přečíst, že je tomu tak jak říkáš?
filipsi napsal:Samozrejme, ze ve vodovodni vode co2 je. Stejne tak ale je v kazdem akva po ranu, pred zapnutim svetla. I kdyby tam pred vypnutim bylo jen v mizive koncentraci.
O jakejch koncentracích se bavíme?
Sid napsal: Protože jsem to "odmastil".
Říkám díky, ale zas až tak mi na tom nezáleží. Pokud si někdo potřebuje honit ego má možnost.
Pokud napíšu blbost a někdo mi ji vyvrátí věcnou argumentací a důkazy. Rád si nasypu popel na hlavu.
No možná by bylo vhodné nezasírat Lada2 jeho téma a otevřít si vlastní
.
Aha no pěkné odkazy, tak že strejda přidává Co2 kvůli posunu PH zřejmě.
EDIT: k čemu je to maštění a odmašťování dobré?
Protože jsem to "odmastil".
0 25.01.2010 17:37 Lada2 [11] (OT) Jak omastil? nikde nic nevidím?
...U akvárií postavených lako lowtech tzn. bez CO2 s nízkým osvětlením...
Nevím, proč vás za tento příspěvek někdo "omastil"?!
Tak bublinky si myslel, no to ale není barva to je odraz odlesk. Pokud jsou v sycené minerálce pak to jsou opravdu bublinky CO2.
0 25.01.2010 17:23 Lada2 [11] At zije pan Google
))
Pitná voda má mít:
stabilní pH v rozmezí 6,5 až 9,5
obsah CO2 (celkový) ≤ 44 mg / l
nemá být jinak agresivní , má splňovat hodnotu kyselinové neutralizační kapacity KNK4,5 věčší něž 1,0 mmol / l
No, to je to, čemu půlka lidí říká chlor.
a cepoval sis nekdy mineralku treba z tech vyrobniku co byli na komunistu ve fabrikach?? Ta voda take neni bila kdyz ji napustis do sklenicky tak zjistis ze jsou to drobounke bublinky at uz vzduchu nebo neceho jineho neni to barva vody.Take netvrdim ze obsah Co2 je kdovijaky jen jsem si vzpomel na jeho vyrok.
Samozrejme, ze ve vodovodni vode co2 je. Stejne tak ale je v kazdem akva po ranu, pred zapnutim svetla. I kdyby tam pred vypnutim bylo jen v mizive koncentraci.
Lada2 - Moc si cisteni vody oxidem uhelnatym predstavit nedokazu, a take predstava, ze vezmu CO, pridam nejaky ten kyslik, a voila, mam CO2 je spatna.
Já měla za to, že CO2 je ve vodovodní vodě minimum... A s tím neměněním vody? Hmmm, se stačí podívat, kolik ryb v akva tu má většina lidí (včetně mě). Aby si to někdo nevzal jako příklad.
Ale jeden zajímavý příspěvek na tohle téma jsem našla na akvaristovi:
www.akvarista.cz/…, to mi tu někdo klidně mohl napsat, že s těmi hydrogenuhličitany jsem byla "vedle jak ta jedle".
Rozhodně to CO2 nebude! Pokud ho přidávají do vody a voda má pak kyselou reakci může rozpouštět nános v trubkách. Jinak podívej se tř. na minerálku, ta je plná CO2 a má bílou barvu?
jo to bude ten slavnej chlor
))
Ono totiz jak jsem byl poucen strejdou ktery dela na JVS/vodarny/ tak kdyz jsem mu jednou rekl zase ste nejak chlorovali tece bila voda odvetil ze v te vode je minimalni obsah chloru vse ze se cisti na bazi CO a kysliku takze to co je ve vode kdyz tece uplne bila bude nejspis to co2
Důvod je ten, že ve vodovodní vodě je vyšší obsah CO2 než v předmětném akvárku. Což výměnami vody způsobuje kolísání koncentrace CO2 a rostliny jsou z toho lidově řečeno zblblé protože musí vynaložit energii na přizpůsobení se vyšší koncentraci CO2, pak zase na nižší a to pořád dokola. Při přidání vody o vyšší koncentraci CO2 se rostliny nenamáhají, ba naopak. Víc energie musí naložit akorát při získávání hydrogenuhličitanů. Problém by byl, kdyby pH v akváriu bylo přes osum a rostliny by byly přeorientovány na získávání C z hydrogenuhličitanů. Jenomže jednorázový výkyv s tím nic neudělá. Za pár hodin se to srovná a rostliny nic nepoznají. Pomyslná výhybka se u vyšších rostlin přepne až po pár dnech. S novou vodou příde spousta makro a mikroprvků, které vše negativní převýší.
0 25.01.2010 16:44 smik – Re: filipsi
Vzhledem k tomu, že norma pro pitnou vodu připouští rozsah pH od 6,5-9,5 si dovedu představit, že ve vodovodní vodě volné CO2 bude.
To že si někde někdo něco vymyslel je možné. U nás se to děje dnes a denně.
To moc smyslu nema. V takovych akva za urcitych podminek (dostatecne osvetleni a dostupnost zivin) kolisa Ph (obsah co2) docela slusne mezi zacatkem a koncem sviceni. Pokud zase osvetleni je nizke, kolisa mene, a taky to smysl nema. Rekl bych, ze si to proste nekdo vymyslel a timhle teoreticky zduvodnil, ale to zduvodneni na obe nohy kulha. Ledaze by jim v USA tekl z kohoutku "sifon"
Hmmm, ked tak o tom rozmyslam, mozno prave preto mi rastliny rastu len 2 dni po vymene vody. Vymienam vzdy po 200 litrov, z toho 100 odstatej a 100 cerstvej (manzelka nema rada kyble v kupelni
). Takze mozno tam bude nejaky volny CO2, resp. mozno sa nejakymi procesmi uvolnuje rozkladom hydrogenuhlicitanov... Pockam este do nedele, v piatok mi donesu dalsiu rampu, 2x54W, tak potom by to snad mohlo ist...
0 25.01.2010 15:25 smik – Re: Lada2
Jinak gratulace. Je třeba vydržet. Ta rovnice je jasná. Kde se daří rostlinám nedaří se řasám ruduchám apod. a je úplně jedno jestli za to může takové nebo makové hnojení nebo něco úplně jiného.
10 25.01.2010 15:22 smik – Re: DrBolíto
Dobře jde o tohle.
U akvárií postavených lako lowtech tzn. bez CO2 s nízkým osvětlením osazené vhodnými rostlinymi a přiměřeným počtem ryb, nedoporučují častou výměnu vody. Důvod je ten, že ve vodovodní vodě je vyšší obsah CO2 než v předmětném akvárku. Což výměnami vody způsobuje kolísání koncentrace CO2 a rostliny jsou z toho lidově řečeno zblblé protože musí vynaložit energii na přizpůsobení se vyšší koncentraci CO2, pak zase na nižší a to pořád dokola. Což není ideální.
Ale to je už hodně OT.
V zahraničí hodně operují s CO2 ve vodovodní vodě....
To mu nějak nerozumím, to sytí vodovodní síť kvůli akvaristům?
v takové vodě může být CO2 víc než v no CO2 akvárku
Samozřejmě, stejně jako třeba v sifónu či perlivé minerálce, ale to by stejně pomohlo jen na chvíli než by se spotřeboval nebo vyprchal (možná den/dva). Jinak nevím jak by se na to tvářili živočichové kdyby měli PH7,5 a najednou by si jim tam nalil PH6,5, to by muselo být průtočné akva.
Holt, udělal jste něco, co se ruduše nelíbí. Tak u toho vydržte a měl byste se jí zbavit úplně.
0 25.01.2010 08:43 Lada2 [11] tak vam zase chvilku prerusim debatu o koseni kveteny
)
zatim to vypadada na 90procent uspesne,ruducha odumrela na vsem kde to je videt jedine misto kde vypada jeste zive je pod rozstrikovaci rampou a na jednom mistecku na skle ve tme za korenem
(Ale pokud by zustala v techto mezich tak bych se s ni uz smiril.Treba potrebuje tady vic canu na sebevrazdu
)Takze pokud to tak je je videt ze se da odstranit i bez chemie de o to jak dlouho zustane tohle stadium
0 25.01.2010 07:41 smik – Re: Sid
Jak jsem psal. Pěkná vana
0 25.01.2010 07:40 smik – Re: ustavprochore
No na Tropice udělaly jednoduchý závěr. Při slabším osvětlení (rozuměj ne tmě) a přidáním CO2 se množství přírustku rostlinné hmoty zvýší až 4x. Takže podle mě ano CO2 samotné může pomoci v růstu rostlin slaběji osvětlené nádrže (já bych tak nějak zjednodušeně řekl, že minimum tak 0,3-0,4 W/l).
Mě by zajímala jiná věc. V zahraničí hodně operují s CO2 ve vodovodní vodě, v souvislosti s akvárkama bez sycení CO2. Zajímalo by mě jestli to může být relevantní a jestli v takové vodě může být CO2 víc než v no CO2 akvárku. Zatím jsem to nějak nestudoval.
Chce to jen o trochu víc světla, než se běžně nosí v našich krajích, nějaký ten CO2, (a v případě potřeby špetku živin), a co má být červené, bude červené!
sakra ze kazdymu se dari s barevnejma kytkama a mne roste jen zelenej plevel.
Je fakt ze jsem koupil dve a u obou jsem pak zjistil v atlasu ze jsou spise ven nez do akva
))NJN clovek se uci
SID-ted maj naky akce v Moutfieldu jestli by se nevyplatil krovinorez a kdyz se povede a vytoci 100procent
))))
No já to beru zase tak, že přidávání CO2 i při slabším světle pomůže rostlinkám vyzískat víc z fotosyntézy, ale třeba to jen špatně chápu...
To, že kytky pozitivně reagují po výměně vody souvisí s živinami v ní obsažené, ale nemůže v tom hrát roli i čerstvá dávka hydrogenuhličitanů? (...Není otázka jen pro vás, ale volně do diskuze.
)
Moc ne...
Už se musím zvednout a jít to "pokosit"...
No ja som v podobnej situacii - vela rastlin a malo ryb, PO4 nemeratelne uz 3 tyzdne, NO3 viac-menej tiez. Plnu osadku akva budem mat asi az za mesiac, ked vsetko zozeniem. Dovtedy chcem pridavat PO4 a NO3 tak, aby som dosiahol cca. 0,1mg/l PO4 a 10-20mg/l NO3. Ked rastliny nezacnu do tyzdna viditelne viac rast, tak tam budem pridavat aj V30. Keby to nahodou bola zla cesta, tak sa to este rychlo da napravit zopar vymenami vody
Uvazoval som o tom, ale v nejakom fore som sa tu docital, ze sa oplati ist do CO2 az od osvetlenia 0.5W/l, co budem mat tak za tyzden. Ale skor sa priklanam k tomu, ze tam bude limitujuci iny prvok, lebo prve 2 tyzdne to rastlo ako dive a to tam este neboli ziadne rybicky (sice na ten objem tam ani teraz nic moc nemam). O CO2 neviem toho skoro vobec nic, takze teraz len hadam, aky je asi stav. Kludne ma opravte, ak sa mylim
Objednam si radsej kompletne testy na vodu od JBL, potom budem snad o nieco mudrejsi
To asi ne, CO2 ve vodovodní síti mnoho není. Spíš to bude draslík nebo některý prvek. I já si toho všiml, že po výměně vody kytky kladně reagují.
Já sice nejsem odborník jak ostatní v tomhle vláknu, ale o tom, že by vaše rostliny limitoval nedostatek CO2, jste neuvažoval?
Zkusit to můžeš, avšak dal bych si pozor jaká bude hladina NO3 ku P, aby zbytečně nenajela sinice. Já jinak málokdy dodávám P, jelikož množství ryb v nádrži vždy stačilo něco málo "nadělat", ale tady právě došlo k tomu, že ryby přišli o chvíli později a tím jak rostliny dále rostly, došlo k vyčerpání fosforu.
0 24.01.2010 03:05 protein007 [57] - Ryby brakických vod vóťa87 napsal: Pak přišel sled událostí, které v pozdějším ohledu hodnotím jako zásadní zlom. Objednané ryby se zpozdily o dva týdny, rostliny rostly, ale bylo vidět že se trochu zasekly, po změření vody NO3 neměřitelné, ...... problém byl v nedostatku fosforu...
Nieco na tom bude, mne sa rastliny "zasekli" po vyse 2 tyzdnoch od zalozenia akva, priznaky rovnake - NO3 aj PO4 takmer nulove. A po dalsom tyzdni sa pomaly, ale isto rozbehli sinice aj ruducha. Skusal som pridat KNO3 (a aj prekrmovat), cim som zdvihol NO3 na ~20mg/l, ale odisla z toho len asi polovica sinic. Rovnaka hladina NO3 bola aj po 5 dnoch, takze nieco bolo velmi zle (prvy tyzden po zalozeni akva stiahli NO3 z 50 na 0mg/l v priebehu 4-5 dni, a teraz nic). Dnes, po dalsich 3 tyzdnoch, som si vsimol, ze rastliny rastu iba 2 dni po vymene vody (dokonca aj stlpceky bubliniek z nich idu max. 2 dni). Takze nieco tomu chyba, a svetlo ani NO3 to nie je. Asi tiez skusim opatrne hnojit PO4 v kombinacii s Dennerle V30 (ma to podobne zlozenie ako Tenso coctail), pretoze PO4 som uz dlho nenameral ziadne... Ak niekto vie o niecom lepsom, dajte vediet
0 24.01.2010 00:17 smik – Re: Lada2
A víš jak doporučuje mnou omílaný Barr provozovat taková akva. Tzn. non Hi-Tech a non Co2? Nedělat s nima nic. Neměnit vodu a jednou měsíčně pohnojit
.
Jinak doporučuju se mrknout ještě na tohle. Hlavně na světlo a hnojení v souvislosti s HCčkem. Zajímavé.
www.aquaticplantcentral.com/…
0 24.01.2010 00:11 smik – Re: Sid
Pěkné.
S tou aktuální fotkou se nic neděje - taky nemám vždycky chuť prezentovat, jak moje akva zrovna vypadá... Třeba jako dnes...
Tak mi to nedá...
Levá strana.
Znáte "efekt mávnutí motýlích křídel"?
Souvislosti mohou být nečekané...
Tak proč by např. tání sněhu na polích nemohlo mít (narozdíl třeba od běžného deště) vliv na řasy v akva?!
Daco vravis...
Ono to sleze stejně jako loni doufám, mám za to, že to asi bude zvýšeným průtokem, (tání sněhu) kdy se z polí s vodou vsákne více průmyslových hnojiv.
2 23.01.2010 22:04 Lada2 [11] tak kdyz to tak ctu nuti mne to se zamyslet
nechapu jak to muj tata a dalsi driv delali
) Meli jsme doma 4 petistovky zarostle kytkama prosperujici bez ras atd a to tenkrat byli jen bublifuky,zarivky jen ty nejobycejnejsi o hnojivech a CO2 ani nemluvim.A vse fungovalo a nekdy mozna lepe nez dnes.Nevim co by jsme dneska delali kdyby vsechny hnojiva zrusily CO se prestalo pridavat a vratili se vzduchovy filtry
)))))to by byl asi ve vsech tech krasnejch nadrzich horor.Jestli uz nejsme moc rozmazleny a nadrze taky
tak a ted mne kamenujte
Přidat reakci
1 ...... [29] ...... 43
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 48122x