Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 29 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 17:16 Muž filipsi [1295] – Re: smik
Samozrejme, ze ve vodovodni vode co2 je. Stejne tak ale je v kazdem akva po ranu, pred zapnutim svetla. I kdyby tam pred vypnutim bylo jen v mizive koncentraci.

Lada2 - Moc si cisteni vody oxidem uhelnatym predstavit nedokazu, a take predstava, ze vezmu CO, pridam nejaky ten kyslik, a voila, mam CO2 je spatna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 17:15 Žena ustavprochore [567] – Re: smik
Já měla za to, že CO2 je ve vodovodní vodě minimum... A s tím neměněním vody? Hmmm, se stačí podívat, kolik ryb v akva tu má většina lidí (včetně mě). Aby si to někdo nevzal jako příklad. ;-)

Ale jeden zajímavý příspěvek na tohle téma jsem našla na akvaristovi: www.akvarista.cz/…, to mi tu někdo klidně mohl napsat, že s těmi hydrogenuhličitany jsem byla "vedle jak ta jedle". hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 17:14 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Lada2
Rozhodně to CO2 nebude! Pokud ho přidávají do vody a voda má pak kyselou reakci může rozpouštět nános v trubkách. Jinak podívej se tř. na minerálku, ta je plná CO2 a má bílou barvu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 16:56 Muž Lada2 [11] – Re: smik
jo to bude ten slavnej chlor:-)))
Ono totiz jak jsem byl poucen strejdou ktery dela na JVS/vodarny/ tak kdyz jsem mu jednou rekl zase ste nejak chlorovali tece bila voda odvetil ze v te vode je minimalni obsah chloru vse ze se cisti na bazi CO a kysliku takze to co je ve vode kdyz tece uplne bila bude nejspis to co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 16:54 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: smik
Důvod je ten, že ve vodovodní vodě je vyšší obsah CO2 než v předmětném akvárku. Což výměnami vody způsobuje kolísání koncentrace CO2 a rostliny jsou z toho lidově řečeno zblblé protože musí vynaložit energii na přizpůsobení se vyšší koncentraci CO2, pak zase na nižší a to pořád dokola. Při přidání vody o vyšší koncentraci CO2 se rostliny nenamáhají, ba naopak. Víc energie musí naložit akorát při získávání hydrogenuhličitanů. Problém by byl, kdyby pH v akváriu bylo přes osum a rostliny by byly přeorientovány na získávání C z hydrogenuhličitanů. Jenomže jednorázový výkyv s tím nic neudělá. Za pár hodin se to srovná a rostliny nic nepoznají. Pomyslná výhybka se u vyšších rostlin přepne až po pár dnech. S novou vodou příde spousta makro a mikroprvků, které vše negativní převýší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 16:44 smik – Re: filipsi
Vzhledem k tomu, že norma pro pitnou vodu připouští rozsah pH od 6,5-9,5 si dovedu představit, že ve vodovodní vodě volné CO2 bude.
To že si někde někdo něco vymyslel je možné. U nás se to děje dnes a denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 15:29 Muž filipsi [1295] – Re: smik
To moc smyslu nema. V takovych akva za urcitych podminek (dostatecne osvetleni a dostupnost zivin) kolisa Ph (obsah co2) docela slusne mezi zacatkem a koncem sviceni. Pokud zase osvetleni je nizke, kolisa mene, a taky to smysl nema. Rekl bych, ze si to proste nekdo vymyslel a timhle teoreticky zduvodnil, ale to zduvodneni na obe nohy kulha. Ledaze by jim v USA tekl z kohoutku "sifon" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 15:27 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: DrBolíto
Hmmm, ked tak o tom rozmyslam, mozno prave preto mi rastliny rastu len 2 dni po vymene vody. Vymienam vzdy po 200 litrov, z toho 100 odstatej a 100 cerstvej (manzelka nema rada kyble v kupelni :-) ). Takze mozno tam bude nejaky volny CO2, resp. mozno sa nejakymi procesmi uvolnuje rozkladom hydrogenuhlicitanov... Pockam este do nedele, v piatok mi donesu dalsiu rampu, 2x54W, tak potom by to snad mohlo ist...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 15:25 smik – Re: Lada2
Jinak gratulace. Je třeba vydržet. Ta rovnice je jasná. Kde se daří rostlinám nedaří se řasám ruduchám apod. a je úplně jedno jestli za to může takové nebo makové hnojení nebo něco úplně jiného. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   25.01.2010 15:22 smik – Re: DrBolíto
Dobře jde o tohle.
U akvárií postavených lako lowtech tzn. bez CO2 s nízkým osvětlením osazené vhodnými rostlinymi a přiměřeným počtem ryb, nedoporučují častou výměnu vody. Důvod je ten, že ve vodovodní vodě je vyšší obsah CO2 než v předmětném akvárku. Což výměnami vody způsobuje kolísání koncentrace CO2 a rostliny jsou z toho lidově řečeno zblblé protože musí vynaložit energii na přizpůsobení se vyšší koncentraci CO2, pak zase na nižší a to pořád dokola. Což není ideální.

Ale to je už hodně OT.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 11:14 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: smik
V zahraničí hodně operují s CO2 ve vodovodní vodě....
To mu nějak nerozumím, to sytí vodovodní síť kvůli akvaristům?
v takové vodě může být CO2 víc než v no CO2 akvárku
Samozřejmě, stejně jako třeba v sifónu či perlivé minerálce, ale to by stejně pomohlo jen na chvíli než by se spotřeboval nebo vyprchal (možná den/dva). Jinak nevím jak by se na to tvářili živočichové kdyby měli PH7,5 a najednou by si jim tam nalil PH6,5, to by muselo být průtočné akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 09:38 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Lada2
Holt, udělal jste něco, co se ruduše nelíbí. Tak u toho vydržte a měl byste se jí zbavit úplně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 08:43 Muž Lada2 [11]
tak vam zase chvilku prerusim debatu o koseni kveteny:-))
zatim to vypadada na 90procent uspesne,ruducha odumrela na vsem kde to je videt jedine misto kde vypada jeste zive je pod rozstrikovaci rampou a na jednom mistecku na skle ve tme za korenem:-((Ale pokud by zustala v techto mezich tak bych se s ni uz smiril.Treba potrebuje tady vic canu na sebevrazdu:-))Takze pokud to tak je je videt ze se da odstranit i bez chemie de o to jak dlouho zustane tohle stadium:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 07:41 smik – Re: Sid
Jak jsem psal. Pěkná vana
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 07:40 smik – Re: ustavprochore
No na Tropice udělaly jednoduchý závěr. Při slabším osvětlení (rozuměj ne tmě) a přidáním CO2 se množství přírustku rostlinné hmoty zvýší až 4x. Takže podle mě ano CO2 samotné může pomoci v růstu rostlin slaběji osvětlené nádrže (já bych tak nějak zjednodušeně řekl, že minimum tak 0,3-0,4 W/l).

Mě by zajímala jiná věc. V zahraničí hodně operují s CO2 ve vodovodní vodě, v souvislosti s akvárkama bez sycení CO2. Zajímalo by mě jestli to může být relevantní a jestli v takové vodě může být CO2 víc než v no CO2 akvárku. Zatím jsem to nějak nestudoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 00:20 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Lada2
Chce to jen o trochu víc světla, než se běžně nosí v našich krajích, nějaký ten CO2, (a v případě potřeby špetku živin), a co má být červené, bude červené! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 00:03 Muž Lada2 [11] – Re: Sid
sakra ze kazdymu se dari s barevnejma kytkama a mne roste jen zelenej plevel.
Je fakt ze jsem koupil dve a u obou jsem pak zjistil v atlasu ze jsou spise ven nez do akva:-)))NJN clovek se uci:-)

SID-ted maj naky akce v Moutfieldu jestli by se nevyplatil krovinorez a kdyz se povede a vytoci 100procent:-)))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2010 23:31 Muž Sid [6629] - Rostliny
Fotka k příspěvku Pokoseno! :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 23:31 Žena ustavprochore [567] – Re: protein007
No já to beru zase tak, že přidávání CO2 i při slabším světle pomůže rostlinkám vyzískat víc z fotosyntézy, ale třeba to jen špatně chápu... :-O
To, že kytky pozitivně reagují po výměně vody souvisí s živinami v ní obsažené, ale nemůže v tom hrát roli i čerstvá dávka hydrogenuhličitanů? (...Není otázka jen pro vás, ale volně do diskuze. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 16:57 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: smik
Moc ne... :-O Už se musím zvednout a jít to "pokosit"... hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 16:29 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: vóťa87
No ja som v podobnej situacii - vela rastlin a malo ryb, PO4 nemeratelne uz 3 tyzdne, NO3 viac-menej tiez. Plnu osadku akva budem mat asi az za mesiac, ked vsetko zozeniem. Dovtedy chcem pridavat PO4 a NO3 tak, aby som dosiahol cca. 0,1mg/l PO4 a 10-20mg/l NO3. Ked rastliny nezacnu do tyzdna viditelne viac rast, tak tam budem pridavat aj V30. Keby to nahodou bola zla cesta, tak sa to este rychlo da napravit zopar vymenami vody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 16:22 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: ustavprochore
Uvazoval som o tom, ale v nejakom fore som sa tu docital, ze sa oplati ist do CO2 az od osvetlenia 0.5W/l, co budem mat tak za tyzden. Ale skor sa priklanam k tomu, ze tam bude limitujuci iny prvok, lebo prve 2 tyzdne to rastlo ako dive a to tam este neboli ziadne rybicky (sice na ten objem tam ani teraz nic moc nemam). O CO2 neviem toho skoro vobec nic, takze teraz len hadam, aky je asi stav. Kludne ma opravte, ak sa mylim :-)

Objednam si radsej kompletne testy na vodu od JBL, potom budem snad o nieco mudrejsi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 14:07 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: ustavprochore
To asi ne, CO2 ve vodovodní síti mnoho není. Spíš to bude draslík nebo některý prvek. I já si toho všiml, že po výměně vody kytky kladně reagují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 11:38 Žena ustavprochore [567] – Re: protein007
Já sice nejsem odborník jak ostatní v tomhle vláknu, ale o tom, že by vaše rostliny limitoval nedostatek CO2, jste neuvažoval? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 09:18 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: protein007
Zkusit to můžeš, avšak dal bych si pozor jaká bude hladina NO3 ku P, aby zbytečně nenajela sinice. Já jinak málokdy dodávám P, jelikož množství ryb v nádrži vždy stačilo něco málo "nadělat", ale tady právě došlo k tomu, že ryby přišli o chvíli později a tím jak rostliny dále rostly, došlo k vyčerpání fosforu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 03:05 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod
vóťa87 napsal: Pak přišel sled událostí, které v pozdějším ohledu hodnotím jako zásadní zlom. Objednané ryby se zpozdily o dva týdny, rostliny rostly, ale bylo vidět že se trochu zasekly, po změření vody NO3 neměřitelné, ...... problém byl v nedostatku fosforu...

Nieco na tom bude, mne sa rastliny "zasekli" po vyse 2 tyzdnoch od zalozenia akva, priznaky rovnake - NO3 aj PO4 takmer nulove. A po dalsom tyzdni sa pomaly, ale isto rozbehli sinice aj ruducha. Skusal som pridat KNO3 (a aj prekrmovat), cim som zdvihol NO3 na ~20mg/l, ale odisla z toho len asi polovica sinic. Rovnaka hladina NO3 bola aj po 5 dnoch, takze nieco bolo velmi zle (prvy tyzden po zalozeni akva stiahli NO3 z 50 na 0mg/l v priebehu 4-5 dni, a teraz nic). Dnes, po dalsich 3 tyzdnoch, som si vsimol, ze rastliny rastu iba 2 dni po vymene vody (dokonca aj stlpceky bubliniek z nich idu max. 2 dni). Takze nieco tomu chyba, a svetlo ani NO3 to nie je. Asi tiez skusim opatrne hnojit PO4 v kombinacii s Dennerle V30 (ma to podobne zlozenie ako Tenso coctail), pretoze PO4 som uz dlho nenameral ziadne... Ak niekto vie o niecom lepsom, dajte vediet :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 00:17 smik – Re: Lada2
A víš jak doporučuje mnou omílaný Barr provozovat taková akva. Tzn. non Hi-Tech a non Co2? Nedělat s nima nic. Neměnit vodu a jednou měsíčně pohnojit ;-) .
Jinak doporučuju se mrknout ještě na tohle. Hlavně na světlo a hnojení v souvislosti s HCčkem. Zajímavé.
www.aquaticplantcentral.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2010 00:11 smik – Re: Sid
Pěkné. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 23:05 Muž Sid [6629] - Rostliny
Fotka k příspěvku Střed.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 23:04 Muž Sid [6629] - Rostliny
Fotka k příspěvku Pravá strana.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 23:03 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Sid
Fotka k příspěvku S tou aktuální fotkou se nic neděje - taky nemám vždycky chuť prezentovat, jak moje akva zrovna vypadá... Třeba jako dnes...
Tak mi to nedá...
Levá strana.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 22:24 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: DrBolíto
Znáte "efekt mávnutí motýlích křídel"? :) Souvislosti mohou být nečekané... ;-)
Tak proč by např. tání sněhu na polích nemohlo mít (narozdíl třeba od běžného deště) vliv na řasy v akva?! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 22:07 Muž kortezhugo [983] – Re: Lada2
Daco vravis... X-) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 22:06 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Sid
Ono to sleze stejně jako loni doufám, mám za to, že to asi bude zvýšeným průtokem, (tání sněhu) kdy se z polí s vodou vsákne více průmyslových hnojiv. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2010 22:04 Muž Lada2 [11]
tak kdyz to tak ctu nuti mne to se zamyslet
nechapu jak to muj tata a dalsi driv delali:-)) Meli jsme doma 4 petistovky zarostle kytkama prosperujici bez ras atd a to tenkrat byli jen bublifuky,zarivky jen ty nejobycejnejsi o hnojivech a CO2 ani nemluvim.A vse fungovalo a nekdy mozna lepe nez dnes.Nevim co by jsme dneska delali kdyby vsechny hnojiva zrusily CO se prestalo pridavat a vratili se vzduchovy filtry:-))))))to by byl asi ve vsech tech krasnejch nadrzich horor.Jestli uz nejsme moc rozmazleny a nadrze taky :-D
tak a ted mne kamenujte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 22:00 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: smik
Ano ano Spider72, na Ukaps mne odkazoval a je pravdou že se tam dá najít nejvíce poznatků prakticky ověřených. S tím světlem je to zajímavé, četl jsem od Baara článek kde udával intenzitu silnější, ale v pozdějších překladech od Spidera72 už byly hodnoty světla nižší, údajně snad právě kvůli přechodu z trubic T8 na T5, ale pravdivosti jsem se dále už nedopátrával, stěžejní pro mne v tu chvíli byla ta vrchní hranice intenzity.
Mám tedy zas nad čím přemýšlet a ještě více co studovat... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:59 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: DrBolíto
Bohužel, neposloužím. hmm
Mně se povedlo zavléct s kytkami z ostravské burzy do krevetkária zelenou vláknitou. Už ji ale nemám... :) Zato mi z těch kytek zůstali zelení nezmaři. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 21:55 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: smik
S tou aktuální fotkou se nic neděje - taky nemám vždycky chuť prezentovat, jak moje akva zrovna vypadá... :) Třeba jako dnes. :-D (Ale nafotit hladinu jsem šel - zítra se snad přinutím vzít motorovou kosu a jít na to, tak ať mám "důkaz". smich )
...k vašemu pokusu s EI. K dávkování jste se ani nepřiblížil... Další problém ... vidím v CO2... Myslím si, že s použitím burčaku jde stabilní koncentrace CO2 kolem 30-40 mg/l udržet obtížně... ten Atman, přefiltroval nádrž aspoň 5x za hodinu?...
Dávkování - vím. Jenže jsme měli "plné kalhoty se do toho opřít". Třeba časem najdu nějakého odvážlivce, který do toho se mnou (a svým akva!) půjde! :) U sebe to ale zkoušet opravdu nebudu! :-D
CO2 jsme dávali z 5 lt kanystru, roztok docela "silný", po týdnu měněný. Kolik ale bylo v akva mg CO2/l, to nevím... (Na pH a UT moc nevěřím...)
ATMAN nebyl puštěný naplno, takže určitě 5x objem ani náhodou... :-O
...Podstatná je možnost zbořit pár mýtů, které se zjednodušeně omílají pořád dokola...
Přesně! I vám díky za zajímavé info. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:48 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Sid
A k té zelené řase nikdo nemá nic? Ono stejně jako loni jsem si založil další 30L :) A po měsíci koukám fousky, myslel jsem, že jak jsem přidával další kytky, tak se uvolnilo hnojivo ze dna. Pozoruji to stejně jako loni ve všech nádržích, tam ale byla měněna jen voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 21:40 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: vóťa87
...(viděl jsem hnedle několik témat a prezentací na zahraničních forech, kdy se vynechala jedna výměna vody a to co následovalo byl akvaristický horor)...
To jste měl napsat tučně! :-) (A protože jste to neudělal, dovolil jsem si to udělat za vás. :))
Díky za řadu zajímavých info! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:36 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: DrBolíto
...třeba tam má trubice ještě po dědovi... Já bych zkusil spíše hnojivo do dna než do vody...
Nám šlo ale právě o EI = hnojení do vody...
Zářivky jsou ještě v normě. :-) (To je první, co si hlídám! :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:29 smik
Sid napsal:
Já svítím aktuálně do té "112" 90W/T8/8xx a vím jistě, že ke starostem s udržováním kytek, aby nelezly z akva, mi stačí hnojení v dávkách, které jsem popsal. :-)


A o tom to je. Akvárium bez řas se dá udržet X způsoby a to je dobře.
Hi světlo, EI hnojení a Hi CO2 způsobí jen to, že rostliny porostou giga rychle. Pak záleží co je v každém akva cílem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:18 smik – Re: vóťa87
S kým si mluvil se Spiderem72? :-)
Já k tomu světlu dodám. Na Ukaps fóru pokud se u někoho vyskytne problém při EI je ve většině případů doporučeno snížení osvětlení a tím snížit poptávku po CO2. Viděl jsem akvária s EI s 0,3 W/L. EI bylo primárně zkoušeno pro akvária s osvětlením 1,2 W/l, ale i Barr ho doporučuje používat při intenzitě 0,5W/L (většinou T5 a reflektory) případně výš. Ono tady nejde ani tak o EI, ale o systém hnojení v souvislostech

Ještě dovětek. Nedoporučuji lít nekontrolovaně a bez znalosti souvislostí kvanta hnojiv do akvárií. Kdo chce vyzkoušet tak na vlastní nebezpečí. ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:15 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: vóťa87
Každopádně to je každodenní otročina a lajdáctví se nevyplácí. S tím světlem plně souhlasím, ještě jsem snad nečetl, že by si někdo nad 0,5W stěžoval, že mu chřadnou a nerostou kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 21:07 smik
Sid napsal: Návrh! :)
Jestli sem dáte aktuální foto svého "EI akva", půjdu nafotit a zveřejním fotku svého 3 týdny decentně hnojeného a následně 3 týdny nehnojeného akva. :-)

Ač budu vypadat jako tlučhuba :-) tak v současné situaci budu muset odmítnout.
V jiném vlákně jsem psal na jaký režim hnojení tedˇjedu. Zopakuju to.
Momentálně přihnojuji režimem EI, ale s dávkováním NO3 10mg/l PO4 0,5mg/l, K 20mg/l Fe 0,2 mg/L. najel jsem na tento režim z jednoho prostého důvodu a tím je proudění. Na metodě EI mi moc nesedí potřeba zvýšeného proudění vody a to hlavně kvůli rybám a také se mi klidnější akvárko víc líbí no a také z důvodu zpomalení růstu rostlin. Při EI jsem na weekend přijel domů a musel ostřihat všechny stonkové rostliny a když přijedu za další týden musím stříhat znovu a layoutu si moc neužiju.
Po snížení dávkování hnojiv se však objevily některé řasy GDA na skle, asi Cladophora na některých rostlinách. U některých rostlin Hetheranthera a Micranthemum se rozpadly kromě vrcholků téměř všechny listy. Uvidím jak se to bude vyvíjet, ale potřebuju tak měsíc čas. Pokud to bude naprd tak se vrátím k plnému EI a klidně nafotím :-)

Jinak k vašemu pokusu s EI. K dávkování jste se ani nepřiblížil. Při plném EI je koncentrace taková jakou jsem psal níže. Další problém v vás vidím v CO2 to je u EI nejsložitější, protože se většinou stává omezujícím faktorem pro růst rostlin v jejich poptávce. Myslím si, že s použitím burčaku jde stabilní koncentrace CO2 kolem 30-40 mg/l udržet obtížně. Za další nevím jak výkonný byl ten Atman, přefiltroval nádrž aspoň 5x za hodinu?

Jinak aby mě někdo nepovažoval za agenta s teplou vodou. Nejsem nějaký propagátor EI, ale může to být cesta. Samozřejmě i EI má spoustu nevýhod. EI není vytesáno do kamene a dá se s ním pracovat.
A samozřejmě vím, že jdou krásné rostlinné nádrže udržet i pomocí dávkování PMDD nebo PPS pro nebo jakékoli jiné metody založené na nižších dávkách hnojiv, vysokém osvětlení apod.
Na druhou stranu je také potřeba říct, že amanovské nádrže jsou málo hnojeny do vodního sloupce,zato je to plně nahrazeno substrátem dna, který je živinami napěchován a když se to všechno sečte tak je v těch akva koncentrace hnojiva jako při EI.
Podstatná je možnost zbořit pár mýtů, které se zjednodušeně omílájí pořát dokola. Nadbytek NO3 způsobí řasy, P způsobí řasy, Fe způsobí řasy, proudění způsobí řasy. Já na všechno říkám ne nutně. Proč existují akvária které mají vysoké NO3, P, Fe a jsou bez řas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 20:59 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: Sid
Přemýšlel jsem zda nedopsat ještě dodatek, že to co s tou nádrží aktuálně provádím je jen řešení dočasné, možná až drastické,sám nevěřím, že by to takto mohlo bez problému fungovat dlouhodobě :-) Tudíž bych nerad někoho inspiroval k prolévání litrů živin akvariem s očekáváním "velkého třesku" Přeci jen, je to EI, tedy "přibližné" ne přesné...A bez nějakého průběžného měření a postupného doladění a snížení dávek makro i mikro prvků by mohlo dojít časem ke kolapsu i při poměrně významné výměně vody(viděl jsem hnedle několik témat a prezentací na zahraničních forech, kdy se vynechala jedna výměna vody a to co následovalo byl akvaristický horor)
Světlo je u EI zajisté jedním z limitujících prvků, než jsem se do toho vůbec pustil konzultoval jsem to s jedním z Polských kolegů, jež je v téhle problematice víc než interesován, podle jeho pokusů EI může správně zafungovat s intenzitou světla nad 0,7 W/L což je psáno i v původním článku od Toma Baara pokud se nepletu, sám jsem to nezkoušel, tudíž mi nezbývá než mu zatím věřit do doby kdy si to sám ověřím.




 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 20:57 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Koukám, že to tu pěkně jede, mohu se zeptat zda jste nepostřehly v zimních měsících výskyt zelené řasy (na listech fousy)? Já to pozoruji každý rok, od cca Ledna do Dubna, žádná katastrofa jen na vrcholcích rostlin, no a od cca Dubna je prostě klid.

Side, ono taky záleží jak těch 0,5W/l vypadá, třeba tam má trubice ještě po dědovy. No a napadené akva se těžko rozjíždí, chce to pevné nervy než rostliny i s podpořenou řasou odrostou. Já bych zkusil spíše hnojivo do dna než do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 20:36 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: vóťa87
Já se, s dovolením, vrátím k problematice "EI". (Ne, že by téma "Ruducha <-> Fe", resp. "Ruducha <-> P" nebylo zajímavé... :-) Nakonec - počkáme, jak dopadne pokus s Phosvecem...)
Při tom mém "EI pokusu" je evidentně limitujícím faktorem světlo - 0,5W/l u 240 lt akva je skutečně velmi málo.
Zdůrazňuji to proto, že se tady spousta lidí dočte, jak se do akva "lijí živiny horem spodem" a mohou dojít k závěru, že to zkusí taky. Měli bychom před takovým pokušením varovat zejména proto, že drtivá většina akvaristů jsou (téměř)zapřísáhlí odpůrci dostatečného svícení akvakytkám... :)
Já svítím aktuálně do té "112" 90W/T8/8xx a vím jistě, že ke starostem s udržováním kytek, aby nelezly z akva, mi stačí hnojení v dávkách, které jsem popsal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2010 20:01 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: Sid
Já si nedávno ruduchu nechtěně také pořídil-bohužel svou nebetyčnou blbostí...Nově založená nádrž-182l, tři týdny záběhu bez hnojení, osvětlení jsem pomalu přidával, společně s tím jak se rozjížděly rostliny po přechodu z emerzu, abych se nepotkal se žabím vlasem, výměna 1/3 vody týdně a první 4 parmičky siamské. Pomalu jsem začínal tušit že bude nutné přidat další ryby aby si vše tak nějak "sedlo" a mohl jsem začít řešit kolik čeho budu hnojit...Pak přišel sled událostí, které v pozdějším ohledu hodnotím jako zásadní zlom. Objednané ryby se zpozdily o dva týdny, rostliny rostly, ale bylo vidět že se trochu zasekly, po změření vody NO3 neměřitelné, tudíž jsem začal pozvolna přidávat KNO3,K2SO4 a plantex+bor, rostliny opět ožily, ale mé nadšení brzy opadlo, začalo odcházet micranthenum-listy začly trpět chlorozou, má prvotní unáhlená reakce byla přidání železa, po týdnu se nic nezlepšilo, nakonec odumíraly všechny listy, postupně černaly-což mě nakonec koplo-problém byl v nedostatku fosforu, který navíc přidané železo ještě více vytěsnilo...A přebytečné železo nastartovalo ruduchu, jelikož rostliny byly naprosto zaseklé, šáhnul jsem poprvé také po intenzivním vyhnojení pomocí EI, zvýšil dávky CO2, osvětlení 1,2 W/L, přidal druhý filtr pro rychlejší cirkulaci vody (smysluplná inteznzita při EI je udávána kolem 1,3-1,6 W/L max) trochu jsem se obával co udělají tak vysoké dávky dusičnanů a fosforu s řasou, zda jí naopak ještě nepodpoří. Půl dne po přilití první dávky směsi rostliny opět nastartovaly fotosyntézu, po prvním týdnu dávkování a výměně 50 % vody ruducha začala chřadnout, druhý týden už sama odpadává a hlavní roli zaujímají opět rostliny...Pomalu mne to tedy také přesvědčuje, že ruducha a fosfor spolu tedy nemají moc jasnou návaznost.

A k té možné spojitosti ruducha=mražené či neproprané patentky bych se možná také přiklonil, už jsem měl pod rukama několik takových akvárií, kde se krmilo neproplachovanými patentkami, takže všechen ten sajrajt ve kterém se povětšinou loví šel do akva a bůhví co vše v tom je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 19:40 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: smik
Návrh! :)
Jestli sem dáte aktuální foto svého "EI akva", půjdu nafotit a zveřejním fotku svého 3 týdny decentně hnojeného a následně 3 týdny nehnojeného akva. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [29] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47629x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522?od=1401