Ruducha
Starší reakce
jj používám od Sery, je zelený jak by měl být
Burcakem si myslim, ze to nebude, pouzivas drop checker na testovani CO2 v akvariu?
Já to tam mám celý nějak rozhozený. Ruducha na kamenech a všem neživém a rostlinám se docela daří. Ne že by to byl nějaký bujný růst, ale většina rostlin je celkem pěkných.
Jinak filtr jsem úplně vyčistil, takže jsem pomalu bez nitrifikace a místa olezlá ruduchou jsem pomazal CO2 Vital od Rataje (po zkušenostech tu ruduchu na čas zlikviduje). Obávám se ale že jednou z příčin bude přihnojování CO2 burčákem. Asi budu musel vyzkoušet čisté CO2.
To už ten filtr můžeš vyprat v horké vodě a nemusíš si kupovat tu desinfekci.
Neritiny ruduchu konzumuji ve velkem, mel jsem na korenu tak 1cm silnou vrstvu a za 2 dny po nasazeni bylo cele akvarium vcetne filtru dokonale vylestene
Pricinu samozrejme neresi, ale me se popravde nejak nedari se ji v male nadrzi zbavit uplne. Urcite neprekrmuju, kazdy tyden menim tretinu vody (vcetne dukladneho odkaleni), osvetleni by taky melo byt ok. Jediny problem, o kterem vim, je nevhodny pisek na dne (kupovany akvarijni), premyslim nad jeho vymenou - obsahuje vapenec, na coz jsem prisel bohuzel az nedavno. Dusledek muze byt stagnace rostlin (coz pozoruju a myslim si, ze tam je hlavni pricina) a tim padem se dari rase - ale uz to neni nekontrolovatelna invaze, kterou jsem zazil asi pred pul rokem
vaaclav napsal: Tekuté CO2 a je jedno od jaké firmy.
Doplním, nie do akva, ale odpustiť do vedra, pridať super koncentráciu, čiže pokojne nad odporúčanú max dávku a nechať molitan močiť počas údržby...
Dno budu měnit celé a celou spolecenskou nádrž předělávat. S neritinama zkušenost nemám a hlavně to momentálně neřeší jak sundat ruduchu z filtrování houby.
Když to poleju tekutým co2 tak ji spolehlivě zlikviduji, ale tím znicim i nitrifikaci. Nebo se pletu?
Já jen jestli existuje něco šetrnější než tekuté co2.
Neritiny neřeší příčinu proč se ji daří,ale důsledek. Já bych nedělal nic jiného než pravidelnou týdenní výměnu třetiny vody a hlavně nepřekrmovat.Podle toho jak provádíš údržbu bych ještě zauvažoval nad pořádným odkalením dna.
Ja mám nejlepší zkušenosti s Neritinama - dal jsem 4ks do cca 40l akvária a je celkem čisto. Teď jsem 2 přendal jinam a budu je muset vrátit, nebo dokoupit další, 2 nestíhaj. S tekutým CO2 od Rataje jsem žádné zásadní úspěchy nezaznamenal. I když je pravda, že jsem ho před časem přestal do akvária dávat, takže možná nebude problém v malém počtu Neritin, ale v tomhle mě teď tak napadá. Začnu ho zase schválně aplikovat, jak se to projeví.
Tekuté CO2 a je jedno od jaké firmy.
Zdravím mám problém s ruduchou na filtračním molitanu. Nevíte prosím někdo jak se jí zbavit ale zachovat nitrifikacni baterie?
Začátkem července mám v plánu u jedné nádrže vyměnit dno a nerad bych si ji tam přetáhl. Respektive se ta mrcha drží na kořenech, kamenech a filtru. Rostliny už se jí zbavily.
Starší reakce
Starší reakce
To bude odvislé od osádky, tedy míře znečištění filtračního média. Když to hóóódně zjednoduším, tak nechat kostku řádně ostařit, řekněme po dobu půl roku a posléze promáchnout v akva vodě co měsíc, to mě příjde jako rozumné řešení.
Zdravím, jak často by se měla kostka propírat? Momentalně ji propírám jednou měsíčně a právě že neustále bojuju s ruduchou,ktera mi dost likviduje rostliny :(
OK, opět uctivě děkuji za nápovědu. Vyzkoušíme, uvidíme, pěkně pomalu jednu po druhém abych v tom pak měl jasno!
Zanesená kostka, jak jsem ti psal, ruduchu podporuje, to je stará vesta, proto jsem o tom vypláchnutí kostky psal. Prostě omladíš kolonie nitrifikačních bakterií.
S těma NO3 to tak skutečně je, minulý týden jsem naměřil (Sera kapkový test) 30mg/l ale tento týden už zase nic... je pravda, že se pěkně rozjely 3 ks Echinodory (některé listy mají i přes 30 cm), a Anubiasy vypouští taky neustále nové listy, Microsoriim odpadávají nové rostlinky ale že by měli kytky takovou spotřebu NO3?. A abych se přiznal nechápu proč prát kostku, když neměřím žádné škodliviny ve vodě, jinak řečeno filtrace (nitrifikace) funguje? Jako že zanešená kostka podporuje tu Ruduchu?
Ta filtrace, tedy u těch závojnatek není předimenzovaná, odkal pořádně dno, tedy hloubkovou orbu. Moc nevěřím tomu, že tam nemáš žádný NO3, kam by se podělo, kdo by to spotřeboval. Externí bych nechal, ale tu kostku bych pořádně vypral a jakmile z toho vymlátíš černý kafe, je to už hrana, tedy spíš za hranou a už moc neplní svojí funkci, zanášející se póry nedovolují destávat se kyslíku do hlubší vrstvy a mitrifikace je tak oslabena.
dobrý den, aktuálně řeším u svého 2 měs. akvária Ruduchu, která mi ničí rostliny, nemyslím si, že nějak moc překrmuju, nemyslím si, že je extra přerybněno, pravidelně odkaluju a měním vodu, hodnoty N látek na nule a to včetně NO3, svítím LED 3300 lm 10 hodin denně, po nastudování článků o Ruduše mám tip na její výskyt (shora největší podezření):
-přehnojování, s tabletami Crypto dále hnojím dle návodu Tetra Planta Min (nemám žádné rychle rostoucí ros., závojnatky je likvidují)
-předimenzovaná filtrace, mám Atman 201 s kostkou + ex JBL 701e ("zkušení" mi zde po dotazu radili, že čím více tím lépe, což není úplně pravda)
-moc světla
-velký proud vody (důsledek Atmana 201)
Mám nachystaný JBL 901e, který bych rád nakombinoval opět s Atmanem skrze vzduchování ale obávám se předimenzované filtrace.
Názory, děkuji?
Starší reakce
Glutaraldehyd (
rybicky.net/forum/19442-pmfe-glutaraldehyd) oslabuje a ničí aj ruduchu, ale skôr pri silnej koncentrácii / lokálnej aplikácii. Hoci živočíchy ruduchu moc neobľubujú, po jej oslabení bledne (do sivej, niekedy začne dokonca ružovou farbou) a aj u mňa mizne, asi je potom stráviteľná.
Zdravím,tak pozoruji že po puživání přípravku Rataj co2 vital ruducha po čtrnácti dení aplikaci pomalu ustupuje a všiml jsem si že panceřníčci si sem tam taky uždibnou,žrát co mají
krmím Hikari tropical sinking wafers,jsem překvapen že i do ruduchy se pustí.
Starší reakce
Potvrdzujem tvoje slová - keď fungujú baktérie a ostatné mikroorganizmy, dno má prakticky neobmedzenú "trvanlivosť". Fotka po 9 rokoch bez odkaľovania:
rybicky.net/nadrz/13966/108.jpg Niečo z toho "bordýlku" tam určite je ale rozhodne nič tragické, k hromadeniu prakticky nedochádza...
Dno je o prosperujících rostlinách a nemusí to být jen Echinodory. Rostliny ti tlačí ke kořenům kyslík aby podporovaly bakterie. Když dobře rostou sežerou všechno co je ve dně takže tam nemá co smrdět.
vaaclav napsal: Tak já mám naprosto jinou zkušenost s pískem. Po několika letech provozu bylo dno naprosto čisté a to byla vrstva 15-17cm. Predpokladám, že tam boli Echinodory. Nechcem robiť unáhlené závery, ale v mojom akváriu je na niektorých miestach v hĺbke veľa kalu a zapácha (nie amoniak, ani sírovodík, ale taký kanalizačne-bakteriálny zápach, nemyslím tým žumpu), žijú tam červy a na iných miestach nie. Zdá sa mi, že problém nie je tam, kam siahajú korene Echinodorov.
On vypadal docela ciste, ale pri prani z nej slo fakt neuveritelne mnozstvi svinciku. Neco bych samozrejme cekal, ale tohle se mi zdalo moc. A mozna to byl muj problem (i kdyz co si muzu narikat, rostlin jsem z toho vytahal spousty peknych) a znovuzalozeni prinese lepsi zitrky
.
Tak já mám naprosto jinou zkušenost s pískem. Po několika letech provozu bylo dno naprosto čisté a to byla vrstva 15-17cm.
Ze se k tomu jeste vracim
,nedavno jsem menil dno u 150L(40G) za jemnejsi(inertni),pri jednom jsem vymenil i nadrz(kvuli poskrabanemu sklu)nazpet slo 3/4 stare vody a filtr mesic po vycisteni,takze ve dne nebylo(krome osmocote+)nic a presto Ruducha po 10 dnech zacala rust na nove vysazenem koberecku z Eleocharis Belem(mini),vyreseno lokalne excelem.
"What a nasty and gorgeous she's"
jiste vzdycky to bude o originalite kazde nadrze a nalezeni te spravne rovnovahy v akva,co pomuze jednomu u druheho nemusi fungovat.Ja se techto debat normalne neucastnim,neb to opravadu nema smysl,zkratka "ona" umi vyuzit skoro vse!
Zakladem je, ze je v akvariu organicky odpad. Je to par dni, co jsem rozebral akvarium, mel jsem na dne ciste prany kremicity pisek, a udrzoval jsem ho na povrchu hezky cisty, treba ne dokonale, ale asi takhle:
rybicky.net/fotogalerie.php… Nikdy jsem ho moc nepreryval, odkaloval jsem jen ne moc do hloubky.
Nechtel jsem ho vyhodit (nahradil jsem ho Terramolem), tak ze ho uskladnim, a pred tim properu. Kdo to nezna, by se asi divil, co z toho vyplavalo za svincik (ja se divil taky, tohle bylo nejak moc). Je az k nevire, co vsechno v takovem dne po dvou letech provozu zustane. Takze kde se ten organicky odpad bere, i kdyz neni videt, bych si rict troufnul. A presne tohle povazuji i za duvod, ze kdyz to bylo nove, rostlo mi par rostlin, ktere pozdeji ani nahodou, a proc pozdeji jine rostliny rostly dobre (treba Echinodory). Ruduchu jsem take nemel hned, ale az za nejaky delsi cas.
Takze mozna reknu neco kacirskeho. Ke zbaveni se ruduchy bych udelal hloubkovou orbu dna, radeji postupne cast po casti, ale tak, abych ho za nejaky cas cele preryl a odkalil (alespon co jde bez vetsich skod). Kdyz tak na to vzpominam, jak se podminky v akvariu menily, jednou za rok udelat "velky poradek", by asi nebylo od veci. I kdyz zase, zalezi jiste na tom, kdo co od toho chce, protoze ted jsem dal pod dno substrat pro vodni rostliny, coz bude nejspis znamenat, to tak za dva roky cele rozebrat...
ještě bych doplnil Danilu o organické znečištění CHSK. Lze změřit testem od Rataje Antialgae.
Pokud budeš mít vodu den odstátou ať minimalizuješ chlór,tak to nevadí.
Mě to pomohlo.
Ahoj a není to zas moc často?Mám něco přes 35l,to by asi nebylo to pravý.
Mě pomohla častá výměna vody,dvakrát,třikrát do týdne třetinu. Po měsíci znatelný ústup.
V mém případě podle mne za masivní rozšíření mohla zanedbaná údržba.
Horác napsal: No vidíš ... já jsem CO2 nikdy nepřidával, takže mi ani nekolísalo (když teda nepočítám přirozený rozdíl mezi dnem a nocí :o) ... a přesto se mi podařilo vypěstovat takovouhle krasavici :o) www.horacovoakvarium.cz/… ... A co se dřeva týče, do vyladěného akvária jsem úmyslně vrazil kořeny zamořené ruduchou ... a ta si ani neškrtla. Tím nechci v žádném případě říct, že to nejsou "rizikové" faktory .... jsou ... ale prostě je to složitější. Proto taky existují tyhle nikdy nekončící diskuse, kde se to hemží příspěvky typu "mně se ruducha dělala kvůli tomu a tomu" ... "a pomohlo mi to a to" ("a ne tamto" :o) ("a už vůbec ne todlecto" :o) ...
Přesně jak říkáš.Debaty o ruduše, jsou pořád dokola. Jako o červené punčoše
No vidíš ... já jsem CO2 nikdy nepřidával, takže mi ani nekolísalo (když teda nepočítám přirozený rozdíl mezi dnem a nocí) ... a přesto se mi podařilo vypěstovat takovouhle krasavici :o)
www.horacovoakvarium.cz/… ... A co se dřeva týče, do vyladěného akvária jsem úmyslně vrazil kořeny zamořené ruduchou ... a ta si ani neškrtla. Tím nechci v žádném případě říct, že to nejsou "rizikové" faktory .... jsou ... ale prostě je to složitější. Proto taky existují tyhle nikdy nekončící diskuse, kde se to hemží příspěvky typu "mně se ruducha dělala kvůli tomu a tomu" ... "a pomohlo mi to a to" ("a ne tamto" :o) ("a už vůbec ne todlecto" :o) ...
3 17.03.2015 09:19 Danila [4490] - Amerika Univerzální návod neexistuje, ale můžu posloužit výčtem toho, co ruducha ráda
Ruducha miluje proud, hrubé dno, ideálně s obsahem vápence a pokud možno špatně odkalované.
Co se týče ruduchožroutů, používáme velmi úspěšně Caridina japonica a Garra gotyla - jsou nepřekonatelní.
Z přípravků je to pak CO2 - ať už v plynné formě nebo CO2 Vital od Rataje - pravidelně dávkovaný každé ráno po delší dobu.
Brutálnější zásah je pak chemie - Algostop depot - tablety s postupným uvolňováním účinné látky.
Ať se daří.
Navod,jak na ni,asi existuje,pry T. Amano na tom delal 10 let,ale vysledky nechce nikomu rict!!
Ja si myslim v posledni dobe,ze problem bude v proudeni vody,kdy by se mela voda pomalu michat v cele nadrzi,zadny velky proud,drevo v nadrzi,dale malo nebo naopak moc CO2 v akva a hlavne jeho fluktuace v nadrzi.
Kamilstrom napsal: ....ted jeste co a jak zmenit a bude to nadhera! (OT)
Ono těch souvisejících faktorů zase není tak mnoho ... a napsáno už o tom bylo taky dost a dost ... Universální, za všech možných výchozích podmínek platný návod na likvidaci ruduchy asi neexistuje (a nebo možná jo, ale zatím ho nikdo neobjevil :o), ... nicméně, troufám si tvrdit, že základem je výrazně zlepšit hygienu v nádrži a podpořit růst rostlin ... a pak případně poladit zbytek "podezřelých" faktorů ...
změna podmínek v akvárku?
...
Rika se, ze ruduchu zerou
rybicky.net/atlasostatnich/plz_clithon_sp . Mam 3ks, a ze by ji nezrali rict nemuzu, jenze oni ji nesezerou, jen ji trosku poskodi, vypada jako po boji, ale je tam dal. Asi musi mit poradny hlad, aby si ji dali, a to je dost tezka vec, ona se zelena rasa vzdycky nejaka najde, a tu oni hodne radi. Na zelenou prisedlou jsou neprekonatelni.
Zaujímavé, no moje Neritiny kašľali aj na štetinkovú ruduchu, aj na jelení paroh.
Není pravda že neritiny nežerou ruduchu. U mně viz. 2 fotky v presentaci
rybicky.net/nadrze/21110 jsou vyfocené neritiny jak ruduchu baští a sežraly jí opravdu hodně hlavně na kamenech a na skle. Ale nejvíc jsem ruduchu potlačil, když sem začal od února aplikovat CO2 z burčáku přes difuzor. Rostliny konečně začaly růst jako by je člověk polil živou vodou a tím jak hodně zaroslo akvarium se ruducha hodně omezila, ne že by úplně zmizela, ale už mi tam víceméně nevadí tak jako dřív když v akváriu dominovala.
Neritina na ruduchu nepomôže, žiaľ. Spása len zelené riasy.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 43
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 48122x