Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 20:44 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Mrkni na tenhle článek www.horacovoakvarium.cz/… , žádnej hypermangan, proudění zvýšit můžeš, intenzivní výměny vody taky, ale jako první bych se zaměřil na tu rovnici světlo x živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 20:39 Muž kofejn [963] Re: romant
A sakra. Takže zvýšit proudění, vyndat, očistit a s microsoriem do hypermanganu.
A výměna vody. Je to tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 20:34 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 20:33 Muž kofejn [963]
Fotka k příspěvku Je to ruducha? Zatím je to jen na dvou hnědovkách ve středu nádrže (a za kořenem), kde je nižší proudění z rampy.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 17:00 R Muž romant [27987] Re: kahua
Ještě více rychleji rostoucích rostlin, jako jsou ty Ludwigie, Anubisy a Kryptokoryny jsou pomalu rostoucí a jsou tzv. první na řadě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:54 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: romant
Měníme jak stíháme, 2-3 dny, i taky jsem čekala, že se růst aspoň zastaví, ale přijde mi, že napadá další a další listy. Zejména Anubias a kryptokoryny jsou tím poseté. Mokřanka a ludvigie to celkem nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:51 R Muž romant [27987] Re: kahua
O.K. Takže hladina přistíněná je. Savo je možnost, ale jenom u těch tuholistejch, ale je to léčba následku, ne příčiny. Ještě více bych přitlačil na výměny vody, klidně obden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:49 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: romant
Takhle se nám tam válí růžkatec, vůbec ho teď nezkracujem a necháváme růst...někde jsem četla, že když bude nejhůř, tak kytky s tvrdými listy vymáchat v roztoku sava, ale to bych nechala až jako poslední možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:47 R Muž romant [27987] Re: kahua
Listy větší rostliny, povalující se po hladině to taky řeší(Valisnerka, Krypt. Kalatkolistá apod.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:45 Žena kahua [223] - Miniakvária
Plovoučka není....a půjde i když je tam RR? Nebude to s ní moc "mydlit"?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:43 R Muž romant [27987] Re: kahua
Co plovoucí rostliny, jsou tam nějaký, pokud ne, tak bych nějaký pořídil, to svícení klidně ještě o hodinu snížit, svítit 4 hodiny, 3 hoďky pauza a potom další 4 hodiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:39 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: romant
Svítilo se 12 hodin a teď už jen 9 a s přestávkou od 12 do 15 hodiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:38 R Muž romant [27987] Re: kahua
A co doba svícení, byla nějak upravována směrem dolů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 16:29 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: romant
Díky za odkazy, jsem se jimi nějak prokousala. No, snížili jsme osvětlení z 60W na 45W, dokoupili další kytku (další zas až příští týden), ubrali na kořenech, zůstaly 3 malý. Ale řasa bují dál :-( Už nám červená, takže jsem se na netu dopídila, že by to mohla být Compsopogon sp. CO2 nepoužíváme a ani nechcem, je to chyba?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 13:04 R Muž romant [27987] Re: WARENKOREN
O.K. Tvoje rybí osádka, to jsou zdatní producenti dusíkatých látek, tak tam bych hledal tu příčinu proč právě Tobě ta zmiňovaná rostlina spolupomohla s ruduchou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 12:52 Muž WARENKOREN [51] Re: romant
aha tak díky za info palec, ja nikdy hodnoty vody v akva neměřil (taky teda nechovám nic náročnýho), po přečtení for jsem vydedukoval že klasický východisko je výměna vody a zahustit rostlinama:-D a limnobium mi jako jediný pomohlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 11:42 Žena kahua [223] - Miniakvária
Tak dusičnany jsou ve vstupní vodě skoro 30mg/l. Jinak ještě k tomu osvětlení...doporučuje se 0,5W/l, což máme a svítíme 8-14 a 16-22 hod, tedy s pauzou. Tak si myslím, že i ta plovoučka by se dala zkusit. Ruduchu neodstraňujem nijak, máme na to parmičky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.08.2012 11:26 R Muž romant [27987] Re: WARENKOREN
Tu rostlinu, kterou doporučuješ je samozřejmě možný použít, ale rozlišoval bych a použil tuto v případech, kdy nás trápí vyšší hodnoty dusičnanů, protože by se velmi snadno mohlo stát, že se situace dostane do stavu kdy bude dusičnanů naopak nedostatek a to by spíš tu řasu podpořilo než nám pomohlo. Je to prostě o té známé větě, "každý akvárium je originál". ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 11:11 Muž WARENKOREN [51] Re: kahua
měl jsem ten samej problém, už s ruduchou bojuju cca 3-4 měsíce, doporučuju na boj nasadit rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum, měnit tak 1/3 vody týdně a snížít teplotu vody, z mý zkušenosti je jedno jestli tam je kořen nebo není, ale podstatný je neodstraňovat ruduchu trháním rukou z listů rostlin, chce to buď odstříhnout celej list jestli to ovšem jde, nebo ji tam raděj nechat, ona časem začem ustoupí není to ze dne na den palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 10:42 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: romant
Díky...ten článek už jsem četla, ale těžko poznat, co je a není správně. Světlo, živiny....až tak v tom zběhlý nejsme. Ale třeba v tomto odkazu www.horacovoakvarium.cz/… píše, že se má zlepšot osvětlení pro růst rostlin, které opravdu potřebujeme podpořit. A má tam také napsáno toto : _nevhodná filtrace Příliš výkonný filtr znamená 1) mizerné podmínky pro mineralizaci živin (= zvýšený obsah organických látek ve vodě) 2) zvýšené proudění vody a víření jemných částic. Příliš hrubá filtrační hmota nezachytí jemné částice (problém například u půdních filtrů). Příliš jemná filtrační hmota (velmi jemný molitan například) se snadno ucpe a voda si může najít cestu "okolo" - opět nedochází k zachycení nejjemnějších částic. A Ty píšeš, že naplno, to se nám to tam s tou RR umlátí, zkoušeli jsme to :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 09:42 R Muž romant [27987] Re: kahua
Ten boj může být i delší, pokud se nezmění příčina vzniku. Podívej se na ten odkaz co je v mojí předešlé odpovědi tam bych hledal stopu. Máš docela dost světla a bude velmi záležet na tom jak je nastavený čas svícení a já osobně bych to viděl na 6-7 hodin max. Měnit vodu takto intenzivně je nic proti ničemu, spíš je to pro akvárium prospěšný protože se odebírají ty špatný látky , který se tam neustále tvoří(u čerstvýho akvária o to více) a zároveň se dodávají tou výměnou živiny obsažený v měněné vodě. Tu čerpací hlavu rozhodně naplno, aby se voda pěkně točila. Z toho výpisu použitý chemie nepoužívat nic, zbytečná starost. Nepřekrmovat, krmit obden mini dávkou, pouvažoval bych o dočasném osdtranění toho kořenu. Netvrdím, že za to tzv. může, ale je to osvědčená cesta při potýkání se s ruduchou, až se situace uvede do normálu, tak půjde zase zpátky. Ještě k tomu svícení, je možný svítit s pauzou a to třeba 4 hodiny svítit, 2-3 hodiny pauza a zbytek ty 2-3 hodiny dosvítit. Je to taková sedlácká metoda na lehký zvýšení hladiny CO2, prostě nádech, výdech , nádech těch rostlin. Rovnoměrná(dostatečná) hladina CO2 je velmi důležitá při boji s většinou řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 08:20 Žena kahua [223] - Miniakvária
Zdravím, ve 120tce se nám udělala ruducha, akvárko je v provozu cca necelý měsíc. Měníme zatím obden vodu, koupili parmičky a otíky. (nádrž pod nickem Franciss). Jak dlouho tu vodu měnit obden? S ruduchou je to boj na týdny a to je asi blbost měnit celé ty týdny obden, nebo ne? A mají se nejvíce napadé rostlinky vyhodit? V našem případě to je liliovníček a malá kryptokoryna. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.07.2012 10:59 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Horác
Horác napsal: Nejde o vytěsnění jednoho plynu druhým. Množství každého jednotlivého plynu rozpuštěného ve vodě je dáno pouze (a jenom) parciálním tlakem tohoto plynu nad hladinou (Henryho zákon).
Pokud uměle přidám CO2, naruším dynamickou rovnováhu mezi rozpouštěním plynu ve vodě a jeho únikem z vody. Čeření hladiny pak pouze urychluje opětovné dosažení zmíněné dynamické rovnováhy. Pokud bublifuk vyžene nadbytečný CO2 rychleji, než jiné filtry, nesouvisí to s vháněním vzduchu do vody (a údajným vytěsněním jednoho plynu druhým), ale s intenzívnějším čeřením hladiny oproti jiným filtrům.

Děkuji za objasnění. Problém je v tom že jsem to takhle nějak myslel jenže jsem to naprosto špatně vyjadřoval tím slovem "vytěsnění".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   20.07.2012 06:35 yenya Re: abdul99
A nezapomeň, jestli ve zdrojové vodě máš nižší hodnoty P a N, tak můžeš uplatnit častou výměnu vody (2x do týdne 25%-35%). S tím hnojením bych také trochu přibrzdil. Jinak jak píše malýLibor ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   20.07.2012 01:21 Muž malyLibor [5371] - Asie
Taky se mi zdá, že tolik hnojení je zbytečné... a taky se mi zdá, že zbytečně panikaříš... Mrzí mne, že jsem nevyfotil, jak vypadaly řasy u mne před dvěma týdny... a dnes není žádná. Zkus si tam dát jen po dobu záběhu akva růžkatec ponořený. A nepanikař, netrhej nic, nestříhej. Uvidíš, že se to spraví... A nevšiml jsem si jen, jaký máš filtr. Už to vidím, zcela zelený biomolitan. Vydrž, za měsíc nebudeš mít po řasách památky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 23:55 Muž micz [132]
Osobně bych tak 14 dní vynechal PMDD než rostliny zase zakoření protože po přesazení většinou chvíli stagnují. Ale možná to tak není já nepoužívám hnojiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 23:42 Muž abdul99 [51]
Fotka k příspěvku Ještě jedna..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 23:41 Muž abdul99 [51]
Fotka k příspěvku Další
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 23:40 Muž abdul99 [51]
Fotka k příspěvku Mám takovej dotázeček a doufám, že těma neustálejma dotazama už někoho hodně neštvu... 11.7. jsem vyměnil celé dno i filtr. Nasadil jsem spoustu kytek a dneska mám pocit že už mám opět snad všechny řasy co znám. Vím, že se to při nových založeních stává, tak se chci zeptat, jak preventivně postupovat. Vaše reakce bývají, že se nic vytrhávat nemá, tak do toho nechci nijak zasahovat. Ludwigia arcuata má po sobě spoustu černo - šedých chlupů, nejsou to trsy, ale asi 3-4cm dlouhé chlupy (myslím že ruducha), objevilo se to skoro na každé kytce, někde víc a někde méně, ale na Ludwigii nejvíc. Na kořenech anubiasu nana je zase spousta zelené řasy. Jak dále postupovat? Hnojím cca 1,5ml PMDD denně a kvasnicovým CO2 nonstop. Přikládám nějaký fotky ať víte o čem přibližně mluvím. Předem mockrát děkuji za reakce a postřehy.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.07.2012 22:49 Muž Bími [60] Re: abdul99
To sítko tam potřeba není, to sundej. A pokud by náhodou trubka od molitanu byla širší než čerpadlo, stačí čerpadlo omotat nějakou lepící páskou a je po starostech palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 22:48 R Muž Silent [5949] Re: abdul99
Trubka co je v akvacitové kostce se nasazuje na čerpadlo bez toho sacího koše. Jde to nasadit takto na všechny Atmany AT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 22:42 Muž abdul99 [51] Re: romant
Dnes jsem navštívil sklorex a nakoupil atman at 200, bioakvacit 10x10x16 (ale až doma jsem si všiml že ta kostka je na atman at 201 a to sítko nejde do te trubky zasunout, bez něj to ale jde, je tam potřeba?), křemičitý štěrk č.2 a echinodorus, bacopu a hygrophilu. Zítra asi začnu měnit dno, tak uvidíme..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   04.07.2012 00:17 Muž Horác [3942] Re: lhajek
Nejde o vytěsnění jednoho plynu druhým. Množství každého jednotlivého plynu rozpuštěného ve vodě je dáno pouze (a jenom) parciálním tlakem tohoto plynu nad hladinou (Henryho zákon).
Pokud uměle přidám CO2, naruším dynamickou rovnováhu mezi rozpouštěním plynu ve vodě a jeho únikem z vody. Čeření hladiny pak pouze urychluje opětovné dosažení zmíněné dynamické rovnováhy. Pokud bublifuk vyžene nadbytečný CO2 rychleji, než jiné filtry, nesouvisí to s vháněním vzduchu do vody (a údajným vytěsněním jednoho plynu druhým), ale s intenzívnějším čeřením hladiny oproti jiným filtrům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 23:34 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: micz
Ano možná jsem to zjednodušil, ale ty nyní píšeš že jsem napsal něco co jsem vůbec nepsal.
Nepsal jsem že vodu "nakyslíkuju" (když jí nebudu tím kyslíkem sytit tak bublifukem to udělám těžko) psal jsem, že při větším čeření hladiny se plyny rozpuštěné ve vodě "vyrovnají" a když je tam víc co2 tak je z vody "vytěsněn". Určitě jsem netvrdil že to vyžene všechen CO2 (to osotatně považuji i já za nesmysl). A o čeření hladiny jsem ale výše také psal, pravda asi až v tom druhém postu ....
No celkově jsem se asi nevyjádřil dost přesně, za což se omlouvám, ale to že bude při využití bublifuku CO2 rozpuštěného v akva při stále stejné dodávce třeba z lahve méně, než při použití třeba vnitřního filtru bez provzdušnění, za tím si stojím.
Aby jsem to tu úplně nezaspamoval tak pokud je někde nějaké vysvětlení proč je toto mýlka, tak prosím o odkaz nebo o vysvětlení s argumenty.
spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.07.2012 18:11 Muž micz [132] Re: lhajek
Kdybych o tom nic nevěděl tak jsem ti nepsal, že je to blud. Vodu bublifukem těžko "nakyslíkuješ" natolik aby ti jak jsi psal hned vyhnal všechno CO. Ono to ve finále asi nejde žádným filtrem ;-) . Prostě nějaký CO vždy zůstane, spíš je důležitější řešit účinnost rozpouštění ve vodě. Rostlináři také docela často čeří hladinu rozstřikovací rampou a přidávání CO je účinný. Reagoval jsem hlavně na to jak si to napsal....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 14:51 Muž tumca [0] Re: Martafix
Já měl zamořené akva hned po založení, řasa importovaná s rostlinam.Po dvou měsících pod kontrolou.Začal jsem používat na rostliny PMDD a vyrostli parmičky siamsaké a ancistrus. Ale můj názor je že nejvíc pomohlo PMDD, když porostou rostliny nemají řasy šanci.
pmdd-hnojivo.cz
PS: jsem začátečník a hlavní je zachovat klidnou hlavu, teď se mi přemnožil okružák.Asi nasadím Helenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.07.2012 14:44 Žena Danila [4489] - SumciRe: ustavprochore
ustavprochore napsala: Pak vám ale asi nezbyde nic jiného než začít studovat a změnit styl.
O rostliny se přece nepečuje tím způsobem, že je z akva vytrháte, odrbete z nich kde co a pak je tam nastrkáte zpět. ;-) Je vhodnější sázet do dna rozumné zrnitosti a ne do toho kamenolomu, co máte na fotkách. Z těch tablet pro ancíky asi zapadá dost právě do těch šutrů, ne? Taky pokud začínáte, je vhodnější vybírat kytky nenáročné a rychlerostoucí (viz "romant"), omrknout i inzeráty nebo zkusit napsat pár lidem z vašeho okolí, zda by nějaké přebytky nedarovali nebo levně neodprodali. A nacpat jich tam co nejvíc, i místo toho dřeva.
Určitě by se toho našlo víc, tak třeba jindy nebo mě někdo doplní. :-)


Přesné zhodnocení stavu abdulova akvária - doplním jen, že v tom dně je podle fotky neskutečněj humus - odkalujete ho? Doporučila bych ho vyhodit a nahradit jinou zrnitostí. Bylo by zajímavé proměřit parametry vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.07.2012 14:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: lhajek
...Bublifuk prostě provzdušňuje vodu, tzn. míchá všechny plyny obsažené ve vzduchu s vodou. Pokud je nějakého plynu ve vodě rozpuštěno více tak je čeřením a provzdušňováním vzduchem vytěsněn...
Jak jste správně dodal a Romant "vypíchl", není to výsadou jenom "bublifuku", ale důsledkem činnosti každého zařízení, které způsobuje pohyb vody. Jde především o intenzitu, s jakou takové zařízení vodu "honí". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 14:28 Muž micz [132] Re: lhajek
Přesně jak psal Romant,plyny se pouze míchají. řešilo se to tu už mnohokrát a mám to vyzkoušený ve svojem krevetárku, že i s bublifukem je přidávání CO velice účinný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.07.2012 13:26 R Muž romant [27987] Re: lhajek
Řekl bych, že jsi to svým dalším příspěvkem dovysvětlil a tím kouzelným slovem je "míchání". ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 13:20 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: micz
Přišel jsem na to měřením PH. Jak známo čím více CO2 ve vodě tím nižší PH. Ano PH je ovlivňováno i jinými parametry, ale myslím si že žádný jiný se nemůže změnit tak rychle jako množství CO2 ve vodě.

Původně jsem přidával CO2 tak, že PH se pohybovalo kolem 6,2 a v akva byl vnitřní filtr jako čerpadlo s biomolitanem. Aniž bych cokoliv v akva změnil včetně osvětlení atd. ale jen jsem vyměnil onen filtr za bublifuk a za hodinu změřil opět PH a ono bylo kolem 7. V předchozích dnech bylo ale v čase stabilní kolem 6,2. V následujících dnes ať s CO2 nebo bez se drželo PH stabilně kolem 7. (Samozřejmě jsem ho pak už do akva nepřidával protože momentálně na tom bublifuku jedu.)

Je něco jiného co během hodiny (a možná i rychleji, ale dřív jsem měření neprováděl) změní stabilní hodnotu PH o nějakých 0,8?

Bublifuk prostě provzdušňuje vodu, tzn. míchá všechny plyny obsažené ve vzduchu s vodou. Pokud je nějakého plynu ve vodě rozpuštěno více tak je čeřením a provzdušňováním vzduchem vytěsněn.

Proto se také radí při sycení CO2, aby se sice hladina pohybovala, ale příliš se nečeřila a je jedno jaký filtr používám.

Samozřejmě bude záležet také na tom jak silné čeření a provzdušňování bublifuk dělá. Pokud bude sotva bublat tak samozřejmě neunikne z vody tolik CO2 jako když ho poženu naplno co vzduchovací motorek dá. Neříkám ani, že se to CO2 nedá doplnit, ale přijde mě to jako neefektivní jednou stranou ho tam rvát a druhou vypouštět.

Jinak bych rád, aby pokud tvrdíš že je něco blud, tak to podložil argumenty. Jinak taková věta se dá použít na jakékoliv tvrzení a nemusím o tom nic vědět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.07.2012 12:10 Muž micz [132]
lhajek napsal: máš filtr bublifuk a zároveň přidáváš CO2, ale bublifuk ten CO2 hned zase z vody vyhání

Jak si na tohle přišel? Jinak dobrý rady ale tohle je blud....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   02.07.2012 07:32 Žena Žabka [387]
Vždy keď čítam príspevky o riasach, hovorím si, aké mám šťastie z vašeho pohľadu:-) Ruduchu som mala zo začiatku v jednom akva, ale po mesiaci, keď sa všetko zabehlo sama zmizla a nikdy som ju nijak špeciálne neriešila...Bol jeden pokus so Savom, na čo mi odišli všetky rastliny Microsorium a tak som aj skončila. V druhom akva som mala zelenú vláknitú, ktorá aj vyzerala dobre a vytierali sa v nej galaxky, bohužiaľ, už ju nemám. Riasy majú niečo do seba :-) Niektoré môžu mať aj estetický charakter a k prírode proste patria. Niekedy sa mi zdá, že akvaristov riasa znekľudňuje iba preto, že nemajú všetko pod kontrolou tak, ako by chceli a ako sú v živote zvyknutí.. Ale príroda sa nedá úplne skrotiť :-P ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.07.2012 22:53 Muž lhajek [1870] - Rostliny
S ruduchou jsem kdysi bojoval a úspěšně vybojoval její likvidaci. Kdybych měl z boje vyvodit nějaké závěry, tak tyto:
1) přiměřený počet ryb
2) nepřekrmovat (dobře se dá poznat na pokud se přemnožují drobní šneci)
3) minimálně týdně výměna i 50% vody a při tom řádně odkalovat
Jinak je tu v diskuzi řada rozumných rad ale i nesmyslů.

Postřehl jsem (snad jsem něco nepřehlédl) že máš filtr bublifuk a zároveň přidáváš CO2, ale bublifuk ten CO2 hned zase z vody vyhání, takže rada na čerpací hlavu nebo dokonce externí filtr tu zazněla velice správně. Jeho papírový průtok bych dimenzoval klidně 5-10x objem akva za hodinu. Zároveň tím zajistíš přísun živin do všech koutů akva a ve skutečnosti vlivem filtrační hmoty a časem i nečistoto v ní to zase tak "profukovat" v akva nebude.

Určitě se nezaměřuj na to že se chceš zbavit řas (ikdyž je to z vlastní zkušenosti obtížné), ale zaměř se na to aby se dařilo rostlinám. Pokud se bude dařit rostlinám tak řasy zmizí jako vedlejší efekt.

Určitě bych netvrdil že v akva musíš mít rychlerostoucí rostliny, aby vyčerpali živiny a nemohli tak růst řasy. Bez živin neporostou ani rostliny, začnou se jim rozpadat listy a v tu chvíli už mají řasy něco na obživu. Takže naopak všech živin musí být v akva dostatečné množství v rovnováze s množstvím světla. (Píšu-li o živinách myslím tím i CO2).

Je to běh na dlouhou trať tak hodně trpělivosti a ať se daří ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2012 22:50 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Sid
To věřím. A nevím to jistě. Vím jen, že jsem měl v akvárku dlouho ruduchu. Neřešil jsem to, rostla hlavně na dně a na skle, na rostlinách více méně jen na krajích listů. Ale když jsem se rozhodl s ní něco udělat, tak jsem udělal ty tři věci - růžkatec, přidal jsem biomolitan s čerpadlem a začal měnit cca. 20% vody co týden až dva a ruducha zmizela. Nikdy jsem ji neodstraňoval nijak mechanicky a nedělal jsem v akva nic jiného. Ale jak jste psal níže, každé akva je jedinečné a v každém může zabrat něco jiného. Nicméně se mi zdá docela nápadné, že vícero akvaristů píše, že jim zmizela ruducha po nasazení růžkatce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.07.2012 22:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: malyLibor
...Rozhodně zkus růžkatec. Ten roste jak blázen a odebere ruduše živiny...
Víte jistě, že to bylo díky "odebrání" živin?
Zkoušel jsem různé druhy řas "vyhladovět" jejich mnohaměsíčním držením v podmínkách se zanedbatelným přísunem živin, (dolévání minimálního množství odpařené vody), ale narozdíl od vyšších rostlin v podobné situaci (jen nádrž s vodou) to řasy zlikvidovat nedokázalo...
Na toto téma se tu v minulosti nadiskutovalo neurekom. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.07.2012 22:31 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: abdul99
Rozhodně zkus růžkatec. Ten roste jak blázen a odebere ruduše živiny. I mně zmizela ruducha poté, co jsem nasadil růžkatec a zvětšil objem filtrační hmoty. Výměna 20% vody týdně taky může prospět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   01.07.2012 15:55 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: abdul99
Snehulda007: ...Nevim co z tohohle receptu má opodstatnění a co ne ale jako celek to fungovalo...
V dílčích krocích se budou obecné postupy při likvidaci ruduch v různých nádržích lišit v závislosti na podmínkách v nich, obecné zásady ale zůstávají.
Prvním krokem by měla být snaha identifikovat příčiny napadení akva řasami, aby bylo možné zvolit optimální opatření proti nim.
V mé zatím poslední "kauze léčby akva postiženého ruduchami" se uplatnilo:
- důkladné odkalení dna spolu s mechanickým odstraněním veškeré řasy, která odstranit šla, včetně všech řasou napadených listů (porost tvořen téměř výlučně rostlinami Cryptocoryne aponogetifolia, kdy z těchto rostlin zůstala jen torza, dnes už ale nově obrostlá)
- vysazení několika odrostlejších velkolistých echinodorů, na místo obvykle doporučovaných rychle rostoucích stonkových rostlin
- posílení intenzity osvětlení výměnou "přestárlých" zářivek za nové, (2x 30W/T8/840 na cca 250 l vody)
- výměna stávajícího vnitřního filtru (honiče vody) za vnější (ATMAN CF 100)
- zavedení režimu pravidelné výměny části vody.
Po v podstatě už letitých(!) problémech s řasami (jak jsem byl při "představování" akva informován), se akvárium dostalo do fáze "pohodovosti", v níž takto funguje už pár měsíců a jak jsem přesvědčen - ještě nějakou dobu v ní vydrží. :-)

Nějaké konkrétní "všeřešící" rady nečekejte - na to chybí všem, kdo by vám chtěli fundovaně poradit, dostatek informací o vašem akva...



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.07.2012 11:41 Muž snehulda007 [850] Re: abdul99
Já měl s ruduchou taky velký problémy ale nakonec se mi ho povedlo vyřešit takhle: Zesílil jsem světlo abych se dostal na 0,5W/l,K čerpací hlavě s akvacitem jsem přidal ještě bublifuk abych zesílil filtraci,přestal jsem krmit tabletama pro ancíky,dal jsem do akv pár okružáků a piskořek a red cherryny kvůli odstraňování zbytků krmení,obden jsem měnil třetinu vody a hlavně jsem akv. doslova nacpal růžkatcem a egerií.. Za dva měsíce po ruduše ani památky a to jsem jí tam měl vážně mraky. Nevim co z tohohle receptu má opodstatnění a co ne ale jako celek to fungovalo. Jo a krmil jsem v dva dny jednou denně a třetí den bez krmení. Jo a nepřidával jsem CO ani jiný hnojivo.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [19] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522?od=901