Ruducha
... proč to neskusit...
Jak se říká: "Když pán Bůh dopustí, i motyka spustí!"
Nejde samozřejmě vyloučit, že existuje souvislost mezi průchodem bublinek CO2 a ruduchou, ale obecně platí, že všechno, co pomáhá vyšším rostlinám, "škodí" řasám.
0 15.02.2008 14:02 johan – Re: Sid
ale já to neříkal jako fakt, kterej zaručí úspěch. jen z mej zkušenosti, že když jsem do jednoho za svých akvišek přidával co2, tak kvůli stísněným podmínkám museli bublinky procházet trsy limnophyli a tam kde byli bublinky co2 se na listech tvořila ruducha, ikdyž byli hned pod světlem!
byl to jen návrch. proč to neskusit
...vynechat co2? třeba by to pomohlo...
Čemu by pomohlo vynechání CO2?
Já bych se spíš zaměřil na zdroj světla (GLOGLO), na dno, ("ideální" k zapadání organického odpadu a k nesnadné údržbě), přihnojování Plantaminem, (?!), dosázení "svižných" rostlin, (ty ale potřebují odpovídající světelné podmínky...).
Zpátky k CO2 - jak pomůže jeho vynechání proti ruduše?
a co takhle vynechat co2?
třeba by to pomohlo.
Ahojte, Za 1. bych chtěl poprosit aby toto téma nezamykali jelikož jsem opravdu hledal ale nastali jiné problémy více Zde:Objevila se Hnědá štětičková řasa (RODUCHA) a nenašel jsem zpusob jak se jí zbavit.Včera jsem přijel z hor a koukam a v měchu je zelená vláknitá řasa už si opravdu nevím rady
V akva:Ph:7
světlo:1xsun glo 25w.1x aqua glo 25w
co2:Co2-Depot 600ml rostlin hodně
Nenašel by se někdo kdoi by mi nějak pomohl.
Jinak zítra dostanu velkého ancistruse asi 10cm skusim jestli by to nepročistil
Starší reakce
0 05.02.2008 13:08 Hajs1 v lampe je 11W zářivka a je zhruba 10cm nad hladinou, blíž už ji nedostanu, je tam kryt ..
Jak daleko od akviška máte tu "IKEA-lampičku"? A co za zdroj je v téhle lampičce?
Popírači významného úbytku světla se vzdáleností vám možná vysvětlí, že je jedno, z jaké vzdálenosti se do akva svítí, ale já bych vám doporučil - začněte na rostliny svítit. Když nic jiného, tak k nim dejte alespoň tu lampičku co nejblíž.
0 04.02.2008 13:00 Hajs1 – co to je za řasu ? ..
ahoj, v akvarku se mi objevila řasa, nebo co toje , na nekterých listech mám hnědá povlak, ale zažíná se tam objenovat i nec jako bílé vlákenka.. žeby málo světla, ?
Starší reakce
0 16.01.2008 17:29 petr – Re: ketahany
já měl parmičku černopruhou taky....8 individualit v 390 litrech-cca350 l vody a všechny mi po třech měsících pochcípaly...asi z přežrání
0 16.01.2008 17:14 ketahany ..nic ine len castejsie odkalovat...a zaobstarat si mrenku siamsku...ja som mal problem s timito riasami a mrenky si s nimi velmi hravo poradili.Teraz je akva krasne bez tych hnusnych "ruduch". Mam ich 5 v 200 litrovom akva a rastliny su krasne zdrave.
Myslel jsem tím už samotnou ruduchu.Také jsem napsal,že je potřeba odstranit příčinu...
0 16.01.2008 13:50 Anonym – Re: Romy
Romy napsal: ..Samotným odkalením,se ničeho nedosáhne.Pouze mechanickým odstraněním.Jde o to,odstranit příčinu,další věci jsou víceméně podružné.
Není to protimluv?
Neodkalené dno je přeci největším "zdrojem" zdravé výživy pro řasy všeho druhu. Zato mechanické odstraňování pro mě postrádá smysl.
Bylo to myšleno,jako rýpnutí.Samotným odkalením,se ničeho nedosáhne.Pouze mechanickým odstraněním.Jde o to,odstranit příčinu,další věci jsou víceméně podružné.
Držím
!
0 15.01.2008 23:59 petr – Re: Sid
Já jen nevěděl jak mém anonyma oslovit Side.
Ani náhodou to nemyslim zle-jenn se blbě komunikuje.
Na to kdo mi radí se dívám,a dost důkladně. A mám z toho dobrej pocit,když vidím jak se vám všem daří.Já problém popsal-absolutní nedostatek času-teď ale je a jak píšeš-zabojuju-chci si to totiž vyžrat až do konce...možná mýho...
Pokud Vy sám při odkalování seberete i ruduchu, jste frajer. Prozraďte nám, jak to děláte?
I když nejsem Anonym, kterému byla výzva určena, dovolím si komentář:
Pár podobně postižených akvárií jsem potkal. Pokud dojde k podobnému zaneřádění dna (nejen) ruduchou, je nezbytné co nejpečlivěji dno od řasy vyčistit. (Jde jen o jedno z mnoha, ale velmi podstatné opatření.)
U tak hrubého dna, jaké má v akva Petr, k tomu dobře poslouží ruka s pinzetou, igelitové pytlíky a odpadkový koš.
Pokud nemá Petr možnost ihned dno vyměnit, může zkusit na důkladně vyčištěné dno přisypat vrstvu již zmíněného dobře propraného křemičitého písku. (Určitě bych mu doporučil, aby si ušetřil práci s čištěním z akvária vytaženého zařaseného štěrku.)
Bojovat s ruduchou jinak, než totální přestavbou akvária, je složité, ale ne nemožné!
A stojí to za pokus.
Nikde totiž není zaručeno, že po znovuzaložení akva se za krátký čas situace nezopakuje.
Musím ale uznat, že i nové založení akva na "jiných principech" může být dobrým řešením...
Jen bych ho na nějaký čas odložil a zkusil zabojovat.
...každej akvarista říká něco jinýho...nevim koho poslouchat dřív...
Měl bych pro vás radu - zkuste poslouchat "podle akviška".
Mrkněte, jak vypadá akvárium toho, kdo vám radí. (Trochu problém u anonymů... Ale tento Anonym vám radí hodně dobře!
)
No jo, když sůl vadí pancéřníčkům a krunýřovcům, tak to mám blbý
A pomohla by ta sůl i na případnou sinici?
Ano,s tím souhlasím.
Ještě bych přidal rychlerostoucí rostliny,třeba Hygrophila polysperma,nebo Egeria densa,ale to je znovu založení akva.
0 15.01.2008 00:53 Anonym – Re: petr
Upřímně řečeno, vidím jen torzo
Podle všeho nejde ani o africký ani o amazonský biotop. Vypadá na společenskou nádrž s tetrama. Takže bych to řešil takhle. (Neřeším světlo ani filtr.)
Začal bych znova. Vyměnil dno za křemičitej říční písek poloviční (2–4 mm) hrubosti nejlépe přírodní barvy (bacha na vápník). Mělo by ho být asi 2x tolik co toho současného.
Kytky: tu hnědobou bych vytáhl z písku, tam nemá co dělat a připíchl jí na kořen (třeba špendlíkem). Ostatní bych dal do nového i z řasou, je úplně jedno jestli se ti nějaká do akvária dostane nebo ne, jediné na čem záleží jsou podmínky. Dokoupil bych do začátku nějaký echinodor (amazonicus, argentinensis) a třeba Limnophilu sessilifloru.
Rozhodně bych se vykašlal na nějaké dezinfekce a vyvařování a jiné katastropostupy které se tu často navrhují.
Stačí správné dno, správné osazení, správná filtrace, správné osvětlení, správná údržba. Nic víc, nic míň.
No,ruducha je metla na akvaristu,takže asi ve dně nemá být.Rostliny si berou živiny z úplně něčeho jiného,ne z ruduchy.To je pouze důkaz,že je v nádrži víc živin,než akva spotřebuje.
0 15.01.2008 00:25 petr – Re:
ne to není po výměně vody-jen asi tak neryju s odkalovačem-nechtěl jsem,aby se ruducha dostala hlouběji....to je ale asi jedno,že jo-stejně tam je.
každej akvarista říká něco jinýho---takle vypad spodek akvarka nemá-podle jinýho zas ano....aby měly kytky z čeho brát....
nevim koho poslouchat dřív.
Každopádně otázka. dá se z tohoto tedy anonyme vytvořit znavu akvarko,-posuˇz jedný fotky kde je vidět uplně všechno špatný..
díky moc
Pokud to není často,proč ne?Jak jsem již psal je to jistá desinfekce pro rybky,ale já jsem ještě ze ,,staré školy" a funguje mi to,i na terčovcích.
0 15.01.2008 00:22 Anonym – Re: Romy
I kdyby to bylo tak "špatný" od prvního příspěvku tolik času neuběhlo
0 15.01.2008 00:20 Anonym petr napsal: Ta sůl je prevece po zhruba půl roce
Sůl jako prevence? K neonkám a dalším tetrám? A k rostlinám? To je zasadní chyba.
No,podle zkušenosti,v zanedbaném akva i 48-60 hodin.
0 15.01.2008 00:16 Anonym – Re: Romy
Takhle vypadá odkalené dno? Ani jedno zrnko s ruduchou není nakřivo.
Jak asi dlouho trvá, než naroste sinice mezi sklem a tím kamením do těchto rozměrů? 2 měsíce 4 měsíce? Podle textu je to po výměně vody... velmi citlivé
0 15.01.2008 00:10 petr – Re:
Ta sůl je prevece po zhruba půl roce.
jinak na v prvním přízpěvku jsem uznal,že jsem to zanedbal a posr.l
Te´d je čas na to,abych ho dal zase do kupy
Co to hrubý dno?...takle mi to bylo doporučený..
díky
To,že je tam ruducha a i řasa,neznamená,že akva není odkalené...Sám Petr napsal,že to poslední dobou zanedbal,proto ty problémy.Pokud Vy sám při odkalování seberete i ruduchu,jste frajer.Prozraďte nám ja to děláte?
0 15.01.2008 00:03 Anonym petr napsal: jsou to dva dny co jsem měnil část vody,aby si akvarko ulevilo...
Na té poslední fotce je odpověď na všechny tvoje otázky,
- málo kytek
- hrubé a dlouhodobě neodkalované dno
pokud je tohle po výměně vody tak nechápu jak to děláš?
a ta sůl ... to není cesta.
Pokud bude zatemnění úplné,je třeba vzduchovat stále,jak jinak by se tam dostal kyslík?Kolik soli do akva...?Psal jsem -na 200 l- 500g,druhý,až třetí den výměna 20% vody atd.Sůl rybkám neuškodí,naopak pomáhá k pročištění žaber od parazitů.sice se jim to moc nelíbí,ale účel světí prostředky.Sám, dávám pravidelně,preventivně terčovcům tuto kůru co půl roku.
0 14.01.2008 23:56 petr – Re: pavliina
o vzduchování-viz Romy z 14.01.2008 23:27:10
Co se soli týče ten poměr je + -
každej kdo se tím zabejvá mi říkal...i zde na webu...že sůl nevadí...tedy voda může býti slaná pořád....funguje jako desinfekce.
po vyměnění při odkalování dosypávat-poměrově.Komu ale prý vadí,to jsou rybičky jako pancéřníčci,ancystrusy a jim podobní.takže nezbejvá než počkat jestli to vydrží....já měl to štěstí,že vydržely
Ale jak často vzduchovat? Stále???
Soli se docela bojím, co na to rybky? A kolik soli na 50 l akva 1 a čtvrt lžíce? A pak tu vodu mám vyměnit nebo to ta voda bude slaná furt??? Bojim, bojim
0 14.01.2008 23:45 petr – Re: Romy
Na tý soli něco bude....
jsou to dva dny co jsem měnil část vody,aby si akvarko ulevilo...potom jsem tam nasipal asi sedm polívkovejch lžic soli (mohl jsem až cca12)-na stejný místo jen tak bez myšlenky
,řasa se obarvila...viz fotka a pak ze šutru slezla,i z okolních kamínků.Před tím tam byl z ruduchy souvislej povvrch - skoro jako mech.
jen nevim jak by dopadli rybičky pokud bych tam tý soli nasypal víc něž se uvádí jako snesitelný-tedy jedna lžíce na cca 35 litrů
Když jsem zakládal akvárko,sinice mě také,,postihla",pokud je mazlavá,zelená,rozrůstající se po dně,pomohla mi obyčejná sůl(klidně 500g na 200 l),výměna(častá)vody,tak 3-4x za týden,a měl jsem po 14-ti dnech po problému.Další věcí je nepřerybněnost,nehnojení...Pokud úplně zatemníte,je třeba vzduchovat,protože ostatní rostliny nejsou schopné vyrábět O2,pokud nemají světo.
U mě asi o ruduchu nejde, jak zmiňoval Sid, řešili jsme tu "moje" řasy a jsou opravdu mazlavé, tudíž to budou nějaké sinice a fakt ne a ne se jich zbavit. Zatemění jsem si nechávala v záloze ale asi do toho půjdu. Musím tedy provzdušňovat??? Pořád nebo jen chvilkově, protože to moje vzduchování to dělá randál, že by sousedi nespali
Souhlas - provzdušňovat vodu bude třeba. Rostliny O2 nevyrábí, ale spotřebovávají.
Podle mě zatemnění nepomůže. Když vyhazuju nějakej kořen z akvária, tak ho dávám do sklepa, kterej máme pod vodou. Ve sklepě samozřejmě moc světla není, ale když nějakej kořen třeba za rok vyndám, tak je na něm znatelně vidět runucha. Takže k úspěchu touto metodou jsem skeptický. Ale samozřejmě to zkusit můžete.
Tak podívejte: já vám řeknu...
Vážně - někdo musí být první. Nevím, jestli se už o likvidaci ruduchy totálním zatemněním někdo pokoušel, ale kdyby to vyšlo, nejspíš byste se proslavila.
Jen si nejsem jistý, jestli jde ve vašem případě o ruduchu...
Tuším, že jsme se před časem bavili o "mazlavosti" těch vašich řas...
U sinic se tento postup jako jeden z možných doporučuje, kdežto u ruduch jsem se s podobným doporučením nesetkal.
Přesto - chcete-li to zkusit, pak nemějte obyvy o rybky, nekrmte je, akva zatemněte tak, aby do něj nevniklo ani trochu světla, (nejlépe černá folie v několika vrstvách), a počkejte zhruba 5 dní, než se podíváte, co to s akviškem udělalo.
V krajním případě založíte akva znovu a můžete se zkusit vystříhat těch chyb, které vás přivedly k současnému stavu.
Taky uvažuji o úplném zatemění. Jak dlouho bych měla nechat akva přikryté a mám rybičky krmit? A hlavně zvládnou to rybky?
0 14.01.2008 12:03 Sid [6685] - Rostliny Že může mít nadbytek světla vliv na rozvoj ruduchy, jsem si ověřil zcela nedávno a důsledky ještě řeším... (Dík za zeptání - už je to téměř O.K.!
)
Pár měsíců normálně fungující akviško, slušně rostoucí rostlinky, řasy pod kontrolou...
Mezi vánočními svátky se objevila na hnědovce vousatá ruducha. Nebylo jí zpočátku moc, sem tam chomáček chlupů, (v akváriích je tato řasa běžná - vždycky se nějak do akva dostane; a nemusí to být jen s novými rostlinami; a dokud nemá podmínky, pochrupuje a čeká...), ale postupně začala přibývat a naskákala i na didiplis... Na rostlinkách bylo vidět, že se jim daří stále hůř, na řase že stále líp.
Na pravděpodobnou příčinu jsem přišel náhodou...
Akva je umístěno v pracovních prostorách a je osvětlováno přes spínací hodiny, nastavené na interval 7,30 - 19,30. Na tomto pracovišti se pracuje po-pá od 7,45 do 17,00, a tak jen shodou okolností jsem zjistil, že ještě okolo 21. hodiny se nad ním svítí!
Vloudila se chybička - při manipulaci s časovým spínačem jsem nedopatřením nastavil přepínač do polohy "trvale zapnuto"... Takže v akva se zhruba 10 dní svítilo non-stop! Rostliny dostaly zabrat - žádná temnostní fáze fotosyntézy. A evidentně jim to narozdíl od řas nesedlo...
Takže nadbytek světla může také být jednou z příčin rozvoje ruduch, ale nejpravděpodobněji pouze jako v tomto případě - příčinou nepřímou.
Jinak jsou podle mne ruduchy co se světla týče skutečně nevybíravé. Uvádí se, že některé druhy mořských ruduch se vyskytují i v hloubkách okolo 100 m pod hladinou.
Ta UV lampa mi také neseděla,ale pamatuji si,že jsem to opravdu někde četl.Logika byla proti.
,,Zvýšení intenzity světla při boji s ruduchami je doporučováno tam, kde je zjevně nedostatkem světla omezena fotosyntéza vyšších rostlin. Cílem je využití konkurenční schopnosti především rychle rostoucích rostlin. No a ty vyžadují vesměs vyšší intenzitu ozáření."...Taky mne to mohlo napadnout,právě ve smyslu rychle rostoucích rostlin.
Bohužel na ruduchu žádný zaručený fígl není,je to prostě mrcha.
Když zatemnit,tak úplně,třeba dekou,rostliny budou sice stát,ale snad to pomůže.Gibbiceps by se měl otrkat,pokud je pohyb před nádrží,je to stejné,jako s ostatními rybami.Mimochodem,mám tu celkem tři nádrže,Romy,Romy 2 a bohužel zrušenou Romy 3.Z této nádrže jsem si nechal jen tři L-66.Tak se mi zdá,že jste do sumců
,tak by se Vám mohli líbit.Ti jsou opravdu plaší.Gibbiceps,když má náladu,žere i z ruky.
Přidat reakci
1 ...... [41] 43
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 48122x