Ruducha
Ať už člověk v akváriu kalamitní stav řas má, nebo nemá(vždycky tam nějaký budou), tak je výměna vody nepostradatelná součást základních akvaristových návyků. Častá výměna vody nikdy nemůže být na škodu. Tady to bude chtít, aby majitelka poskytla nějakou fotku té ruduchy, aby se mohla zvolit přesnější strategie boje, ale to podstatné co je třeba udělat a dodržovat zde již a nejen teď bylo napsáno.
Ano druhá možnost je nechat světla tak jak jsou a držet živiny ve vodě na uzdě. Tedy nepřekrmovat a nepřerybnit. A nebo mít kvalitní filtraci která si s tím poradí. Možná je to jednodušší, ale myslím že akvárium plné hezkých rostlin je preferovanější cesta...
Bohužel jednoznačná odpověď neexistuje a je více strategií jak udržet rovnováhu.
Shodnem se však na častých a nezanedbávaných výměnách vody. Když jsem řešil ruduchu "jelení paroh" tak jsem měnil každý den nebo dva 1/4 obsahu akvária za čerstvou vodovodní a krmil polovinu obvyklých porcí. Za 2-3 týdny bylo vše v pořádku a najel jsem původní režim...
1 kupil som nerityny /pekne mi vycistili anubiasy/
2 rozdal som nadbytocne ryby
3 vyhodil som z akvarka filter /aj tak len nahanal vodu/
4 kupil som 2kusy SAE
ruducha zmizla postupe asi do mesiaca a uz sa nevratila. podla vsetkeho ale dovodom rozmahania ruduchy bolo prerybnene akvarium.
drzim paalce nech sa boj podari
Vyměnil bych ten filtr za klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu 10x10x20 cm. Velmi, ale opravdu velmi málo bych krmil. Obden postačí a vynechal bych z nabídky ty mražený nítěnky. Vodu bych měnil 30% a klidně více minimálně jednou týdně, víckrát je lepší postup. Pokud se rozhodněš pro ten novej filtr, tak ho nech splečně s tím stávajícím společně běhat alespoň 3 neděle. Po zaběhnutí a odstranění toho původního čistit až když jeho výkon viditelně klesne a bude pořádně ten molitan špinavej, rozhodně nečistit často, až si sám řekne, což ostatně platí o tom stávajícím filtru. Pravidelně odkalovat dno, protože rybí osádka je z těch, co velmi zatěžují vodu odpodníma látkama, ale to odkalování provádět jenom polechtáním dna odkalovačem, žádnou hloubkovou orbu. Co se týká toho dna, nemělo by bejt tvořený štěrkem s větší frakcí(ne více než 4-5 mm), protože tam se velmi rád hromadí a nesprávně rozkládá onen bordýlek od ryb. To osvětlení bych jako zásadní problém neviděl, určitě se najde celá řada rostlin, který tam půjdou.
Samozřejmě až bude řasa pryč tak stačí vodu měnit standardně 1x za týden...
Pošlete fotku ať víme co to přesně máte.
Obecně doporučuji měnit každé dva dny cca 1/4 vody. Tím bych začal. Počítejte s tím že bude trvat i několik týdnů než zmizí.
Taky samozřejmě nepřekrmovat ryby.
Co odkalování? Určitě provádíte pravidelně 1x týdně nebo maximálně 1x za dva týdny?
Filtr čistíte?
Ještě mi to nedá... to světlo na velikost akva nic moc. 0.36 W je opravdu málo moc rostlin vám neporoste. Přitom kvalitně zarostlé akva s prosperujícími rostlinami je základ úspěchu a nejlepší prevence řas...
mám v akvárijku ruduchu už asi měsíc co jsem si ji všimla :( snažila jsem se přečíst veškeré rady a že jich je
tak jsem vyměnila třetinu vody
oprala filtr
přikoupila rostliny (ještě bych asi dvě uživila - tedy mám pro ně místo)
ostříhala jsem napadené listy rostlin
jeskyně jsem vydrbala kartáčem a dala do vařící vody
vybrala jsem i kamínky štěrku, které byly napadeny
svítím 12h denně
Je ještě něco na co jsem zapomněla?
Starší reakce
no neco na tom asi bude koren uz jsem vykoupal pozadi taky co slo jsem odstranil porad tam neco je ale min. Zatim se nova nedela tak uvidim. S tim filtrem to je asi tak ze kdyz mam cas a naladu tak ho udelam takze jak to je pravidelne ani nevim ale necham ho co nejdyl jen z nej vysaju tu hrubou necistotu.
Diky za rady.
Tomu, kořenu a Anubiasu rozumím. Vykoupej ty anubiasy v Savu. 1:20 , potom opláchnout proudem vody a nechat tak hoďku, dvě dočistit ve vodní lázni a můžeš je dát zpátky do akva. Ta potvora bude po této manipulaci kaput, změní barvu na více do šeda a půjde z těch listů odstranit. Tuto operaci můžeš udělat z tuholistejma rostlinama. Ještě k tomu filtru. Pokud se jeho výkon nějak viditelně snižuje, tak to čištění ano, ale neřekl bych, že je nutný extetní skleněněj filtr čistit každej měsíc. Tomu filtru potom nějakou dobu trvá než se dostane tzv. do pohody a když už je v optimální formě, tak ho znova vypígluješ, což akvárku, podle mě neprospívá. Jestli jsem to s tím filtrem pochopil špatně, tak mě klidně oprav.
nn jeden venkovni cistim ho kdyz je potreba proste kdiz ma uz dost. no koren je tam jeden taky jsem mel pocit ze na tom ma vinu ale jsou na nem anubiasy tak nevim
Je to nutný čistit filtr jednou za měcíc? To se jeho výkon natolik snižuje, že se musí čistit? Není nad dobře zaběhnutej a tak trochu špinavej filtr. Ty filtry tam jsou dva?
EDIT: Zkusil bych na nějakej čas vyndat kořeny z akva, oni si velmi často s ruduchou rozumějí, ale netvrdím, že to jsou právě oni kdo za to můžou.
mam i valisnerky to je plevel a i nejaky rychle rostouci jen tam asi nejsou psany filtr tak 1 za mesic
Podle prezentace tam vidím jenom samý pomaleji rostoucí rostliny, takže bych tam přidal nějaký rychleji rostoucí stonovky a omezil krmení na minimum. Krmil bych jenom obden, čímž netvrdím, že to překrmuješ. Co filtrace, jak často je čištěna?
tak rok min. vodu asi tak 6 mesicu jen co zacali naznaky ras ale ne vzdy se povede nekdy to je za 10 dni nekdy za 4
Jak dlouho nehnojíš? Tu výměnu vody takto pravidelně praktikuješ jak dlouho?
Nejsložitější je provrtat víčko a vlepit tam hadičku aby to těsnilo, pak už je to hned. Taky bych přidala ještě nějaké rostliny, nějaké rychlerostoucí
zkus přidávat CO2
vzduchovani už neni hnojení taky ne to uz jsem vzdal jen co se aqa rozjelo
Vypnul bych to vzduchování a vysadil úplně hnojení tím Brutusem a pokračoval v těch výměnách vody, klidně i vícekrát týdně.
Je.
O.K. každýho věc. Jenom k tomu filtru. Pokud je po několika dnech nefunkční, tím, že neprotéká voda, tak ho vyměň třeba za čerpací hlavu s kostkou biomolitanu a docílíš toho, že budeš mít vcelku kvalitní filtraci a nebudeš jí muset tak často čistit a ještě Ti to v boji s ruduchou pomůže.
A jak často by jsi ho chtěl prát? Když jím neprotéká voda, je nefunkční. Rududcha v nádrži byla v nepatrné míře i dív, bohužel po redukci rosttlin se rozjela. Jistě je to kombinace více odpadních látek, neb je méně rostlin, které trochu spotřebovaly a více světla dopadajícho do nádrže, když listy necloní na hladině.
romant – No tak abych deně sahal do akvária, tak na to se můžu... Nezbýv, než občas ruduchu oškrábat, hodně postižené rostliny pravidelně vyhazovat a počkat až se rostliny rozrostou a zacloní víc nádrž.
...to ze je to bez dna? -nie je az taky problem
ja vidim ale problem v kombinacii...
Aquaclear 50? +220Litrov? +bez dna
+este pozeram "Údržba: dvakrát týdně vyprat filtr"?...
Ano, ryby za Tebe hnojí a v tom bude ten problém, který se jmenuje nedostečná údržba akva. Přecijenom jsou to živorodky, vydatně vykrmovaný a tudíž mají vydatnou produkci odpadu a když se nemá kde rozkládat, když tam není dno, tak to bude chtít téměř denní péči a jistě se to zlepší.
Jedná se o nádrž z prezentace Akva a tam, vzhledm k rybí osádce, musím krmit víc než hodně. Rostliny jsou u mě druhořadé, ale je pravda, že to vypadá opravdu hnusně, jak porůstají ruduchou.
Jelikož ruducha roste nejvíc na osvětlených místech, tak než se rostliny rozrostou, skusím snížit množství světla. Ničím nehnojím, hnojí za mě ryby.
To bych neviděl jako dobrej krok, tím ji spíš podpoříš. Než osvětlení ubítak, tak bych přidal rostliny a to zvláště rychlejirosroucích stonovek a bojoval bych s ní tímto způsobem. Pravidelná výměna vody, klidně 2x týdně 30% objemu akva, krmit míň než málo, ničím nehnojit do vodního sloupce a pravidelný lehký odkalení dna způsobem polechtáním odkalovacím zvonem. Nevím o jaký akvárko se podle prezentace jedná, ale další kdyžtak do vzkazů.
No já teda musel dnes ubrat na osvětlení, po redukci rostlin se ruducha rozrostla jak blázen a to hlavně na osvětlených místech. Uvidím zda slabší osvětlení pomůže.
Starší reakce
Na toto téma je toho zde popsáno již velmi mnoho, tak jenom ve stučnosti. Pravidelná výměna vody a posílení osvětlení. Určitě pro další rady by byla vhodná prezentace předmětné nádrže s alespoň základníma údajema.
0 15.05.2011 16:22 simoo – ruducha alespon myslím
Dobrý den chci se zeptat. Mam ve svém akváriu též tuto hnusnou řasu. Čistím mechanickou cestou z kořenů,pozadí i z Anubiase,vpouštím do akva CO2 tak nevim jestli ji to nenapomaha. Jinak zasadne nepřekrmuji. Nemam zadneho cistice ale podle ostatnich komentařů jsem dospěl k závěru že si ho asi nepořídím. Jinal moje akva ma 125 litru a svitim dvema zarovkama o výkonu 18W. Tak nevim. předem dekuji za kazdou odpoved.
simoo
Jak často a kolik vody měníš?
No,už mě trápila každá řasa,ale tohle je teda nejhorší ze všech.. :( Vždycky jí ostříhám,vyberu a stejně ta svině někde vyleze..
....kytky jsou v pohodě... ale máš pravdu že šneci jsou v háji. Ostatně jako po všem co obsahuje měď. Jinak jsem polovinu ryb odtáhnul do práce tak se prostředí proti růst ruduchy taky zlepšilo. Jak píšu v deníku o Algizitu(taky funguje ale trvá to poměrně dlouho) tak tohle složení je podobné. Stejně do všeho proti řasám cpou měď.
Tak klidně si ten filtr můžeš okrájet, ale pokud bude mít ruducha dobrý podmínky pro svůj růst, tak se tam určitě vrátí, to je zase moje zkušenost, taky už nějakej pátek.
No já ho čistím třeba po měsíci,vím že by se neměl měnit tak často,jen mě napadlo,jestli nemám "ukrojit" nožem tu vrchní vrstvu,jde to snadno,jen by jsem se zbavil té ruduchy..
Odkaluju snad správně,dělám to už taky nějaký ten pátek.. ;)
Pokud se Ti viditelně nesnižuje výkon filtru(poloviční výkon nepovažuji za snížený), tak nevidím důvod, proč by jsi ho měl neustále čistit. Nech ho v klidu dělat svoji práci lespoň 2-3 měsíce. Když ti ruducha roste převážně na filtru, tak bych jí tam nechal a pouze bych sledoval, jestli se nebude rozšiřovat. Měnit biomolitan po půl roce používání je špatný řešení, teď je teprve pěkně zaběhnutej, i když tím častým praním si zbytečně jeho funkčnost znehodnocuješ. Pravidelně jednou týdně měnit 30% objemu akvária a odkalovat velmi lehkým polechtáním dna a jak dno, tak filtr nechat dělat svoji práci.
Ahoj,nevěděl jsem pořádně kam to zařadit,tak se předem omlouvám..Ale všimnul jsem si,že se mi na filtru,přímo tedy biomolitanu dělá ruducha a je tedy jen na povrchu,filtr ale nemám dlouho,jestli to je půl roku..Poctivě ho propírám při údržbě v akvarijné vodě,ruduchu sice v akváriu někde mám,ale jen minimálně řekl by jsem..Mám nějaké krevetky a jednu Parmičku siamskou,tak jsem doufal,že to nějak ožerou,ale bohužel pozoruji,že se ruducha rozšiřuje..Tak se chci poradit,co mám dělat,jestli třeba nožem oříznout to od ruduchy,nebo už je čas na nový filtr?Celkově nemám v akváriu ani moc obyvatel a čistím pravidělně..
Durazne varuji. Pokud mate nekdo v akvariu
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_americana_var_biwaensis , pak Algizit funguje na tuto rostlinu jako dokonaly defoliant. Rozpadne se mezi koreny a listim. Zdrave listy pak plavou na hladine a koreny delsi dobu drzi, vcetne stale zelenych odnozi. Bohuzel u mne uz pak z tech korenu nic nevyrostlo. Jinou chemii jsem v te dobe nepouzil, drive ta rostlina rostla a odnozovala, jina zmena se neudala, proto verim, ze slo s velice vysokou pravdepodobnosti o tento pripravek, ktery ji ublizil.
Co se tyce ucinnosti, proti zelene vlaknite rase nezabira, alespon proti prebujele to nepomohlo. Muj nazor je, ze pouziti konkretne tohoto vyrobku bez jinych zmen je k nicemu, muze asi jen pomoci, ne vsechno vyresit sam... jenze pak je zbytecnym.
Pokud mate v akvariu Ruduchu, nechte mi pomohl Tetra General Tonic, ktery je ale urcen pro neco jineho. Jeho pouziti tedy vidim v pripade, ze Vase ryby chytnou nejaky vymenou vody neresitelny bakterialni potah, timto je vylecite a zaroven se zbavite Ruduchy. Ryby totiz muzete obcas lecit vice ruznymi lecivy, tak proc si nevybrat takove, ktere resi vice veci zaroven. Samo Vam to pozabiji nitrifikacni bakterie, proto pouziti takoveho pripravku jen tak na par steticek doporucit nelze.
Jen par mych postrehu, ale treba nekomu pomohou.
A co na to rostlinky a šneci? Nepodtrhlo jim to nějak zdraví?
Ano, tento vzoreček mám přímo od autora oné metody.
kyselinou citronovou a modrou skalicí?
Pokud je toto složení algizitu, tak potom jo.
CuSO4+C3H4(OH).(COOH)3.H2O
Taktéž souhlas, ale bude dobrý když autor odtajní i onen recept s jehož pomocí se mu to, jak píše opakovaně podařilo. Naprosto nic proti Soubimu, ale je dobrý uvést všechny pro a proti této metody. Já svůj názor měnit nebudu, už jsem takovej.
100 % souhlas.
Ale má otázka platí. Pokud je to po ošetření, má se autor čím chlubit?
Řekl bych, že je to jedno, protože takovéto metody v podobě chemických zkracovaček obvykle vedou k tomu, že se jenom řeší následky, ale příčiny vesele podřimují a posléze se objeví v plné a možná i větší síle.
"zbude jen tohle"
- ta fotka je před nebo po ošetření?
tak tohle byla ruduch......už 2x jsem to umořil a zbude jen tohle. Vyšlo mě to na 5.Kč/80.litrů
Přidat reakci
1 ...... [23] ...... 43
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 48130x