Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Zkus tu dát fotku. Na kryt jsou žárovky moc velké. Na zavěšení to taky nebude vypadat pěkně. Voděodolné to tvoje řešení taky není... A za 180Kč nekoupíš pořádnou LED "žárovku", jen šmejd s nějakou pěknou značkou. A co je nejlepší, 3W žárovky, to aby si jich měl na normálním akva aspoň 10 a pak si spočítej cenu.
Každý si pod růstem rostlin představuje něco jiného.
Proč si všichni komplikujete život čipy, pásky, zdroji a podobnými věcmi? Zbytečně to zvyšuje pořizovací cenu a laikem zbastlené svítidlo nad vodou může být životu nebezpečné!!!
Já svítím akvária pouze LED žárovkami - teple bílá 3W/230Vac (akvárium 100 litrů = 3 rovnoměrně rozmístěné žárovky = 9W příkon, bohatě ale stačí i 2 žárovky po 3W - vyzkoušeno). Žárovky jsou v lištovém svítidle za cca 120 Kč, cena žárovky cca 180 Kč (značková, ne PRC). Svítí se 13,5 hodiny denně. Rostliny rostou jako divé, aby měly kde ryby plavat, musím čas od času protrhat a vyhodit. Osvětlení i na pohled příjemné a ani ryby si nestěžují a v pohodě se i množí.
Děkuji mnohokrát. Myslím že tento příspěvek by se měl připnout někam ke článkům o LED čipech které jsem tady na rybickach nasel. Myslím že by to hodně lidem pomohlo. Ve všech článkách je psáno že je nejefektivnější využít zdroj proudu, ale nikde není pořádně vysvětleno proč až teď jsem to pochopil. O víkendu tedy vyhodím odpor a zkusím zapojit jeden zdroj na 4čipy v sérii a druhý zdroj na 5LED čipů v sérii a uvidím jak co bude hřát a hlavně jak dlouho co bude svítit =)
Pro chlazení jsem si nechal vyrobit nerezový výměník kterým mi protéká voda a zatím vypadá že chlazení funguje dobře. I přesto že jsou LED čipy připevněny zatím pouze teplovodivou pastou a vteřinovým lepidlem tak si myslím že by se měli bez problémů uchladit.
Snažil jsem se najít teplovodivé lepidlo ale nikde jsem nenašel nic pořádného za rozumnou cenu. Budu mít co nevidět k dispozici oboustranou teplovodivou pásku od 3M tak ji vyzkouším až některý z čipů odejde.
EDIT: Ano taky si teď uvědomuji že jsem své rozhodnutí o vodním chlazení LED uspěchal a už nyní plánuji jak budu vodu chladit
Niet čo dodať
Leda možno, noname LED z ebay netreba zatracovať. Áno, na reálne použitie veľmi vhodné nie sú, kto má však chuť s LED svetlom experimentovať, tomu za rozumnú cenu perfektne poslúžia - parametre síce majú neznáme, ale správanie rovnaké ako značkové, a keď nejaký zhorí, nie je to škoda. Mne sa osvedčili na experimenty s chladením a pri cene 0.01 €/ks mi vôbec nevadí, že miesto bielej svietia fialovo, hlavne že hrejú
At delas co delas, musis LEDky vzdycky rozumne uchladit. Ony maji nejakou ucinnost, takze pri urcitem svetle z nich (svetelnem toku), budou produkovat i urcite teplo (ztratovy vykon). Cim vic svitis, tim vic tepla, to jinak nejde.
Zapoj tech 5 LED do serie, zmer si ze na svorkach proudoveho zdroje je mene nez 48V (jiste muzes zmerit i ze proud LED je 700mA) a pokud ano, jedine co musis resit, je uchladit ty LED.
Super díky za odpověď. Odpor jsem tam dal kvůli tomu že se starým chladičem to nešlo uchladit a když jsem tam dal odpor tak se teplota LED snížila a hřál se odpor. Ale odpor stojí 3kč a LED 30 což je rozdíl.
Já to provozuji sériově protože chci mít na všech diodách těch 700mA a kdybych to měl paralelně tak by se mi těch 700mA dělilo což by znamenalo mnohem nižší svítivost jestli to chápu dobře.
Nebo to chápu špatně a poradil by jsi (ty nebo kdokoliv jiný) jiné zapojení s tím co už mám? Dal jsem 1000,- za zdroje takže se mi teď nechce kupovat další zdroj napětí za další 1000,- a svítí to zatím docela obstojně. Kdyby ale bylo jiné zapojení které by svítilo lépe, určitě bych si nechal rád poradit.
Zatím vycházím z toho že to přepojím 5x LED chip v sérii na jeden zdroj bez odporu.
EDIT: Dalo by se na napájení těch LEDčipů použít počítačový zdroj? Ten má nějakých 250 - 750W podle typu a dává 12V a pár se mi jich doma válí, tak bych je možná mohl využít kdyby to byl dobrý nápad.
Jinak se divam na ty LED a proudovy zdroj, a je jasne, ze LED maji ubytek napeti 9 az 12V, proudovy zdroj muze do 48V, takze 48V/12V=4, vic nez 4 tam seriove zapojit nemuzes, aby proudovy zdroj jako takovy mohl pracovat spravne.
EDIT: A zadny odpor do toho obvodu nepatri.
EDIT2: Muzes namitnout, ze na LED mas ubytek napeti jen 9V, protoze je napajis nizsim proudem. Mozne to je, 5 LED by pak seriove slo, ale bude to nejspis dost na doraz, to uz musis jedine zkusit, kolik je napeti na vystupu toho proudoveho zdroje pri 5 LED seriove, zda tam neni plne napeti a proud LED nizsi nez nominalnich 700mA.
Mas zdroj proudu a na nem vsechno v serii. At delas co delas, kazdou z tech veci v tom obvodu potece stejny proud, ten obvod se nikde nevetvi (je to jako jedna hadice, celou tece stejne mnozstvi vody v case, a tady proudu). Jedine omezeni je konstrukci toho proudoveho zdroje, ze muze podle napajeciho napeti s vystupnim napetim jen od do, ale to nemeni nic na principu. Doporucuji se podivat, co nam vysvtlil pred par generacemi pan Kirchhoff.
A ted co tim chci rict. Kdyz budes davat do serie k LED odpor pri napajeni zdrojem proudu, na samotnych LED bude stale totez napeti, potece jimi stejny proud, jen vystup na proudovem zdroji se podle pouziteho odporu s napetim zvedne o zde o 12R*0.7A=8.4V a na tom odporu spalis 8.4V*0.7A=5.88W. Jinymi slovy, at tam das odpor nebo ne, LED budou svitit stale stejne, rozdil je jen v tom, jestli topis odporem (a palis 6W panubohu do oken) a nebo ne. Pokud tech LED pouzijes nad moznosti proudoveho zdroje jit s vystupnim napetim nahoru, pak se teprve zacne proudovy zdroj projevovat tak, ze k vyssimu napeti s vystupem nemuze, takze doda proudu co mu to dovoli, a odpor se pak projevi, jenze to uz pak nepotrebujes proudovy zdroj, ale stacil by zdroj napeti.
Kdybys to jako nepochopil, klidne se ptej, muzu to zkusit vysvetlit nejak jinak.
0 08.04.2015 16:42 Keempe – Prosím o vyjádření k zapojení
Ahoj, chtěl bych vás požádat o pomoc k vyjádření se k zapojení LED.
Mám nádrž 80x45x35 a osvětluji 10W LED čipy. Současné zapojení mám v sérii:
5x 10W LEDčip
www.ebay.com/…
1x 12Ohm
a to je napájené zdrojem proudu 700mA max 48V:
www.gme.cz/…
LED čipy mají ve specifikaci 1050mA ale zvolil jsem 700mA zdroj aby to méně topilo a LED měli delší životnost.
Můžu se zeptat jestli je toto zapojení v pořádku a nebo je něco špatně? Už jsem vyřešil lépe chlazení, takže předřadný odpor 12Ohm hodlám odpojit aby se na LED zvedlo napětí a i svítivost. Potom by na každé LED mělo být 700mA a 7,6V.
Nebo mám raději na zdroj dát pouze 4LED čipy aby na každém bylo 9,5V ? Tam se ale bojím že to bude hřát opravdu hodně.
Starší reakce
když na ně nebudeš dávat čočky, můžeš i 10 a víc cm od sebe.
Díky za prvotní nástřel, ale osádka se měnit nebude, je to už pár let zajetý akvárko
Teď mám uprostřed jeden pásek Rgb, ten jede celý den a když jsem doma zapínám k tomu ještě další tři řady pásku 14,4W/m. Jen ty pásky jsou vždycky tak na rok a výměna. Ještě zvažuju variantu dát doprostřed ty Cree na 2W místo Rgb pásku, tím svítit pořád (12hodin) a páskama si to dosvětlovat po krajích (mám těch pásků z různých pokusů kilometr, tak bych je postupně vyflákal. Otázka teda zní, jak daleko od sebe ty čipy dát, aby to trochu vypadalo ?
Díky.
jo máš pravdu, přehnal jsem to. Ale výhoda těhle konstrukcí je, že ubrat můžeš vždycky a do budoucna se třeba může osazení akvária změnit. Ber v potaz, že to akvárko má 500 litrů.
Teda ty se s tím nemažeš, prát do akvárka bez rostli 120W jen do světla.
tak 50ks. Ale jel bych á 4W a stačilo bych jich třeba 30.
Zapoměl jsem rozměry akva délka 165 šířka 60, hloubka 50.
0 04.04.2015 21:03 martin1234 Ahoj, prosím o radu kolik čipů CREE XP G2, které budou provozovány na 2waty a a budou pár cm nad hladinou použít pro afriku bez kytek. Jde mi o rozumnou intenzitu a rovnoměrný nasvícení. Díky moc za pomoc.
Také jsem to tak chtěl udělat a nakombinovat to,ale jak píšeš asi to nemá význam.A co UV led v některých světlech jsou,ale asi se spíš jednalo o osvětlení pro mořská akvária,protože to bylo v kombinaci i s modrýma a fialovýma led.
Poslal by jsi mi na mail nějaké to schéma a návod....navarat@seznam.cz
jo 6500°K, dřív jsem taky kombinoval s teplýma a postupem času od toho upouštěl.
Ok zkusím se ho poptat.
Nějaké schéma a návod by určitě pomohl.
Ještě se chci zeptat jestli použít je čipy studeně bílé nebo nakombinovat i steplou bílou.
Co jsem se díval,tak nejčastěji se používá první možnost.
ty kostky LDD jsou perfektní. Umí regulovat od 0%. Ale Designer vyrábí lepší prouďáky.
Stmívač musí generovat signál pwm 5V.
Mám nakreslený blokový schémata i návody na mechanickou stavbu. Všechny moduly a součástky mám taky k dispozici.
Návod je i u mě na profilu. Kdyžtak mi napiš na karlossou@seznam.cz
Mohl by jsi sem hodit nějaký nákres,foto,abych měl trochu představu a inspiraci případně na mail....
Zapojit na stmívač to jde...sám to tak mám.
pravda
jen si teď nejsem jistý zapojením,když budu mít dva napěťové zdroje,každá řada samostatně a chci to zapojit přes stmívač.
Neplanuji zvlášť náročné druhy spíš naopak,protože osádka nádrže se do rostlinek občas pustí,obzvláště ancitrus a Lka.
Při použití XML bych dal asi 10 až 12 ve dvou řadách a dva napěťové a proudové zdroje.Něco takového jsem myslel alu plech do U.Bude to stačit k uchlazení bez použití větráčků?
co plánuješ za rostlinnou "osádku"?
Myslím, že na tvou výšku akva budou, v případě náročnějších rostlin, třeba čipy XML.
Ten jeden zdroj LPV 100-48 by nebyl "na hraně", ale nezvládl by to. Můžeš na něj napojit cca 16 čipů, ale raději jenom 15, aby byla nějaká rezerva. Takže pokud chceš 30 čipů, použití dvou zdrojů je nutnost.
KarlosS napsal: XML maj 5W při proudu 1,5A ne 1A.
Když je to nízko nad hladinou ani čočky nedávám, jen na kraje aby to nesvítilo mimo akva.
Profily používám tyhle,
ale když to někdo chce do krytu či vestavby, dělám to na Alu plech 3mm ohnutej do U a na to plexi.
To vypada uplne jako moje svetla ;) Hlavne to posledni. Jen mam trochu uzsi profil. A funguje to skvele.
Taky jsem pouzival cocky, ale od te doby jsem je sundal. Pokud svetlo lezi na akva, nejsou potreba.
XML maj 5W při proudu 1,5A ne 1A.
Když je to nízko nad hladinou ani čočky nedávám, jen na kraje aby to nesvítilo mimo akva.
Profily používám tyhle,
ale když to někdo chce do krytu či vestavby, dělám to na Alu plech 3mm ohnutej do U a na to plexi.
Osvětlení bude cca 10 cm nad hladinou.Také mi to připadalo nějak moc,ale když jsem si to tak nějak počítal,tak mi to vyšlo zhruba na 30,aby mezi jednotlivými čipy nebyly moc velké rozestupy,nějakých 5 - 6 cm,stejně tak mezi řadami.To jsem také přemýšlel,že bych to dal na dva zdroje,že s tím jedním by to bylo na hraně.
O XML jsem také přemýšlel při 1000mA by měly mít nějakých 5W,pak by to vycházelo asi méně.Možná o tom ještě popřemýšlím.
Jaký by jste volily chladič jen hliníkový plech nebo nějaký žebrovaný ?Chci se pokud možno vyhnout chlazení větráčkama,takže žebrovaný by byl asi lepší volba.Na něho čipy přilepit.Nevím jestli ze spodu dát ještě nějaké plexi,když to bude nízko nad hladinou.
máš to dobře vymyšlený. Jen si myslím, že těch čipů je až moc. Jak vysoko bude osvětlení nad hladinou? Kvůli čočkám ...
Neuvažovals o XML a větším příkonu? Nevím jestli na 2W ti to prosvítí až na dno (v případě koberečků).
Zdroje budeš potřebovat dva, ale stačí např. LPV 60-48. Jsou levnější, takže tě to vyjde jenom o málo víc, než za jeden 100-48. Také proudové zdroje LDD budou potřeba 2. Mám to podobně, 26 čipů rozdělených po 13 do dvou řad.
Zdravím všechny potřeboval bych poradit s led osvětlením do svého akvárka 120 cm x 55 cm x 50 cm .Momentálně mám zářivky 4x54W .Přemýšlel jsem o 30-ti čipech CREE XP G2 + 60° čočky provozovaných na 700mA,2,9V cca 2W , napěťový zdroj meanwell LPV 100 48 a proudový zdroj meanwell LDD 700HW a stmívatelný časovač např.TM 2026.
Nejsem si jistý,jestli jsem zvolil správně,jestli bude stačit jeden napě.zdroj a dva proudové,jestli zapojit vše sériově nebo sérioparalelně chtěl bych udělat dvě řady po patnácti.Neuvažuji o žádných barvách nejspíš jen studená bíla,případně pár teplých bílých.
A co si myslíte o UV led,jestli má nějaký smysl je do osvětlení dávat.
Budu rád za každou radu a připomínku
Starší reakce
já doporučím Cree XML, protože s nimi mám zkušenost. O COB čipech vím jen to, že mi svítí v reflektorech na zahradě několik let bez problémů, ale svítí relativně dost málo.
Pokud to chceš na malou nádrž je to jedno. Pokud na velkou rostlinnou nebo mořskou, tam se ta úspora už vyplatí.
Mám jeden dotázek. Co třeba tímto osvítit nádrž? Akvárium 100x38x60cm. Řešil jsem tu před 2 měsíci, ale narazil jsem na toto. Mám na výběr buď
www.banggood.com/… a nebo Cree XM-L T6, Výstupní výkon: 10W, Světelný tok: až 140lm/W. Ta cena je trochu jinde, proto se ptám.
0 09.03.2015 10:34 Kastli – lepidlo
Čím přilepit ledky na chladič? Vím, že tu někdo říkal, že to lepí i obyč silikonem ale to nevim jestli je nejlepší. Nějakej nápad na levný lepidlo?
Starší reakce
Mořské akvárium má daleko větší nároky na světlo, než běžná sladkovodní rostlinná akvária.
A neni to trosku moc svetla? Vazne se ptam, mori nerozumim, prislo mi to jako silene moc.
jo, já myslím, že to máš barevně dobře navržené. I když, já když dělám světlo na moře, tak početně převažují studené bílé nad modrými.
Delam si tak nejak kvalifikovanou predstavu (hruby odhad), co se cim ma uchladit. Studene to nebude, ruku na tom udrzis.
Ano jde o nano reef.. Výkon je myslim tak akorát aby prosperovaly všechny korály. Světlo to bude celkem dost modré, ale né zas až tak( vyniknou krásně korály, teda snad, kdyžtak nahradím jinýma ledkama časem) jde mi spíše o tech chladič, jestli ho můžu použít případně jinej.
Z oznaceni vidim, ze jde o CREE XT-E. Chapu dobre, ze chces nad akvarecko 42l hrubeho objemu nacpat (velice zhruba, to uz nema cenu ani resit presneji, podle zdroje a tech LED) 24W svetla v LEDkach? To je tedy opravdu sila.
K tem LED, chapu ze se chces temi royal blue trefit do fotosyntezy, no proc ne, zaroven Ti svetlo posunou do studeneji bile, ale proc proboha jeste ty modre?
Jen se chci ujistit, vis co delas (nemyslim technicky, myslim z pohledu akvaristy)?
EDIT: I kdyz ted koukam, melo by jit o "nano reef", cemuz nerozumim, rostliny asi nebudou (fakt netusim), ale i tak...
0 02.03.2015 09:11 Kastli – Led pro reef
zanedlouho budu skládat světlo pro nano reef d40xš30xv35 cm
mám už 12ks led 4x od každé barvy
royal blue - xteary d36 330 L04
blue - xpebbl l1 B40 M2
white - xteawt 3a0 r4
zdroj MW LPC 35-700
a potřebuju chladič..koukám po tomhle (rychlé dodání cena +- vpohodě)
www.vpcentrum.eu/…
rozmístění ledek na fotce
Chtěl bych souhlas případně nějaké rady navíc Děkuji
Mal som nejaký čas pripojené dva 12V pásky do série na 24V zdroj, Dá sa to, len treba dať pozor na to, aby boli oba pásky (časti) rovnakou záťažau. Ak je to rovnaký typ, musia (mali by) byť rovnako dlhé. Lenže, 18/2 je 9, a to nemusí byť to pravé... Osobne by som sa poobzeral po 12V zdroji - pre deti do izby som objavil 12V/15W v počítačovom obchode
Nebol to adaptér, teda nebol na zastrčenie do zásuvky, ale tvarom mi pripomínal staré zvonkové trafo, ale slúži výborne, hoci nie na akvárko a na oveľa slabší odber.
Lze použít i zdroj s vyšším napětím. Já třeba LED pásek živím z nějakého zdroje od staré tiskárny co dává asi 32V.
Ale zapojil jsem na něj 3 části pásků propojené do série, takže na každý pásek zbývá cca 10,67V. Je to méně než 12V takže svítí o trochu méně ale nezničí se.
14.4W/m / 12V = 1.2A/m
0.65A / 1.2A/m = 0.54m
Je to proudovy zdroj, dava 650mA pri vystupnim napeti mezi 9 a 18V, ale Ty tim chces zivit LED pasek, ktery se napaji zdrojem napeti 12V. Takze tim muzes zivit presne tak dlouhy kus, aby odebiral 650mA pri 12V na vystupu.
Vychazi to u Tveho pasku na 54cm. Po pripojeni musis namerit na svorkach 12V. Nesmis pouzit pasek kratsi, vystupni napeti by bylo vysoke, pasek bys znicil. Muzes pouzit pasek o neco delsi, ale se zvetsujici se delkou bude klesat napeti na zdroji a jednotlive LED budou svitit mene.
Takze s troskou opatrnosti to nejak lze.
Je to proudový zdroj, takže s omezením. Asi 55cm rozsvítí na jmenovitý příkon, při 1m už bude svítit na půl.
Přidat reakci
1 ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x