Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
zas takova novinka to neni, ale zajimalo by mne nejake srovnani. papirove je to o neco vykonnejsi, ale mensi plocha na chlazeni a zrejme podle testu, co se mi zatim podarilo najit to zas takova vyhra neni, pokud neni pozadavek na maly chip.
ty jo, ten typ neznám, to bude nějaká novinka. Pak se pochlub ...
i 24V.... jsou i jiné...rozumím, třeba já bych pak 24v na 19,2 (klidně na tolik) zreguloval forichtungem za pár kaček z číny.....
huusta cena i na med.
u nás ani v Evropě neseženeš (možná za hodně draho). Jedině v Číně.
ale on nepotřebuje 24V, na 5-6 čipů co chtěl amrtin, je 19V akorát. 24V už je moc. A na 9ks čipů, co utáhne jeden LDD1500 je to málo. Ach jo, ty vůbec netušíš o čem je řeč ...
mám zdroje od tiskáren a ty dodávají víc..mám i 24v
Já použiju zdroje od NTB,ty většinou dávají kolem 18-20V..ale zkus se zaměřit tímto směrem ;)
...a na star, samotný čipy si netroufnu...
já zapomněl dodat u nás...
já právě chystám něco hodně podobnýho..jako zdroj(napěťový) použiju napáječe od notebooku(2x pro 2x10 led).
moc díky ,jakmile mi lehne posledni led pasek tak se ozvu zda by jste mi nejak pomohl jeste jednou dekuji
počítej co čip, to 110,-, jeden LDD je cca za 150,- a U zdroj 36V/4A z číny cca za 600,-.
Čipy budeš propojovat kablíkem se silikonovou bužírkou, t.j. cca 25,-/m, čipy lepit termolepidlem za 100,- na AL chladič (to nevím
. Kabely, krabička, vypínač, konektory a další bižuterie tak na tři stovky. Jo a kontrolér okolo tisícovky.
casem bych to chtel urcite i stim zatmivanim.na kolik by me to cca vyslo?mocc diky za odpoved
na tvé akvárium bych použil 18ks Cree XML ve dvou větvích po 9ks. Napájel bych je dvěma proudovými zdroji Meanwell LDD1500. Ty bych napájel napěťovým zdrojem 36V/4A. Na krajní čipy bych ansadil čočky 45-60°, aby to nesvítilo mimo akva.
Takhle to budeš mít připravený pro řízení jasu PWM od 0-100%, kdyby jsi časem chtěl připojit nějaký kontrolér.
0 07.12.2015 19:41 kalok zdravím chtěl bych poradit ,mám led pásky a pomalu a jiste odchazeji. Chtel bych sestavivit nejake to osvetlení s cree cipy poradil by nekdo co vsechno bych potreboval. akvarko je 150/50/60 stredne narocne kytky.děkuji
Starší reakce
Díky, až to příjde tak to vyzkouším a případně dokoupím další 50W ledky na to aby se měnili v čase.
nemají speciální startovací proceduru.
Já mám vyzkoušeno, že nižší rostliny (nemyslím výškově) rostou lépe při studené bílé. Mám to vyzkoušené u mechů. Proto bych zvážil tu teplou bílou.
imho je to ledkam jedno, vzdyt se na ne pouziva pwm. maximalne bude nejakej inrush na zdroji.
pokud bude relatko za zdrojem (nevim, jestli stastnej napad), muze se to chovat nevypocitatelne, pokud neni znama konstrukce zdroje.
0 03.12.2015 09:23 sachlj Otázka. Mají LED čipy 50W, 100W nějaký speciální startovací rytmus, něco jako sodíkovky co by mohl ledce škodit ? Mám v plánu, jakmile mi to pošta dodá, set 50W teplá bílá + zdroj zapojit do pěstování spiruliny a chlorelly (pro sladkovodní artemie, ale i vodní blechy). Plánuji doplnit to ještě o 50w led s grow spektrem a pomocí relátka přepínat svícení. Ale nevím jestli ten šok odpojení od zdroje těm ledkám neškodí. Je to tento set
www.ebay.com/…
a ta grow by mohla být např
www.ebay.com/… pokud používáš driver MW LDD, tak ano. Myšleny byly zdroje konstantního proudu na 220V, z těch to umí snad jen MW LCM60, ostatní ne.
Re: RoFr
Proč poslední dobou kdykoliv se sem podívám někdo si zde léčí své ego. Toto je dle mého forum amaterských akvaristů. Pokud někdo nemá zbytečné peníze na předražené svítidla z obchodu snaží se vyrobit si je amatérsky sám. Ano zdroje konstatního proudu, stmívače, napěťové zdroje atd, jsou krásné, ale opět předražené, takže lze použít i tzv. šuplíkové zásoby. K vyrobení napáječe pro LEDky lze použít zdroje z počítačů, zdroje od mobilních telefonů atd. K výpočtu proudů, úbytků napětí a dalších použijeme jeden, možná dva vzorce (např.Ohmův zákon).
Začátečník je rád za každou radu, a pak se objeví takový profesor a začne poučovat, osočovat a prudit. Pane, nejste ani na akademické půdě, ani za stolkem na sjezdu strany, takže děkujeme za rady. Smazat příspěvek, může pouze admin, a pokud amatér přijde při práci s elektřinou k úhoně, je to jeho věc, protože je svéprávný.Sbohem.
RoFr napsal: ...1) První možnost je při použití „síťových stmívatelných zdrojů konstantního proudu". Tento způsob stmívání není naprosto dokonalý, protože nedokáže stmívat (rozsvěcovat se) od nuly. Obvykle je to od asi 5 až 10-ti %...a uz je to tu zase - ze externym PWM driver-om nedokazeme stmievat od nuly s neregulovatelnym zdrojom konst. I? Som ja taky extremista ze mi to nahodou funguje od nuly po 0,1% krokoch?
řeší se to tak, že se použije stabík třeba 7824, který nejprv sníží napětí na 24V a pak třeba 7810, který už Uvst 24V zvládne a ten napájí kontrolér (který je většinou z Arduina a má napájecí napětí 9-12V). Oba jsou samozřejmě společně na chladiči. Další zdroj opravdu není nutný.
Věšina lineárních stabilizátorů je na maximálně 35-40V, musí tomu odpovídat i maximální napětí zdroje. Navíc do toho mluví výkonová ztráta a nutnost chlazení. Takže použít třeba 7805 pro 200mA při napájení 35V se bez chladiče neobejde.
to není vůbec složité. Pokud někdo světlo už konstruuje, měl by mít schopnost si to vyrobit. Jsou to dvě součástky - kondík a stabík. Pořizovat další Uzdroj je drahé, komplikované a neefektivní.
To sice ano, ale kolik lidí tu je dost vzdělaných v oboru aby si to risklo?
Já sice o elektronice trochu něco vím, ale nedělám to a dost věcí už jsem zapomněl takže bych si raději pořídil další zdroj a nebo vzal takovou kombinaci, aby to k sobě pasovalo.
stačí zařadit nějaký stabilizátor 78.., apod. s požadovaným napětím pro kontrolér (stmívatelný časovač). Hlavní napěťový zdroj musí být samozřejmě dostatečně proudově dimenzován.
Jen drobná poznámka k nákresu: Stmívatelný časovač s výstupem PWM je zde napájen ze stejného zdroje konstantního napětí jako proudové zdroje pro LED čipy. Ne vždy ale je požadavek na napájení stmívatelného časovače shodný s napájením proudových zdrojů. Pak je nutné mít další, vhodný, napěťový zdroj právě pro stmívatelný časovač.
RoFr napsal: Někteří … vymýšlejí hovadiny, jak se lze ve vlákně tohoto fóra přesvědčit, varuji před tímto diletantkým experimentováním.
Je to už nejaký rok, čo sa mi dostala do ruky kniha o fungovaní podnikov p. Baťu, kde som sa oi. dočítal o tom ako podporoval zlepšovateľov (v ich voľne), a utkvelo mi v pamäti, že neúspešné pokusy nezaznamenávali, pretože "keď sa to nepodarilo jednému, neznamená to, že iný nemôže byť v tom úspešný". Je však pravdou, že tu často experimentujú (i poučujú) ľudia, ktorým chýbajú elementárne vedomosti v odbore...
Čitať toto tak pred mesiacom... aspoň viem, že nemá zmysel hľadať spôsob stmievania
Diky
Obyčajný hliníkov plech hrúbky 3mm, bez akéhokoľvek rebrovania. Zohnal mi ho švagor v strojárskej firme
Jaký a odkud máš přesně prosím ten chladič?
1 28.11.2015 21:20 emppu07 [12] - Rostliny Také se pochlubím novým světlem.
Použil celkem 20ks 3W LED (5ks 3500K,10ks 6500K,5ks 15000K)
dva okruhy se zdroji LPC35-700 se 14ks led a LPC20-700 se 6ks led.
celková cena bez chladiče 400,- ebay
A měl bych otázku, mohu tyto zdroje regulovat arduinem pomocí pwm přes mosfet, nebo je jiný způsob, jak bych ty zdroje mohl regulovat, stmívat ?
Po 2 hodinovom teste som zistil, že aby mal hlinik izbovu teplotu, stačí aby šli ventilátory na 6V a vtedy to už nehučí.
Ventilatory su Acutake s FDB ložiskom, takže by to malo byť kvalitné. Možno blbý kus. Ak by bol problém tak kúpim nový
Díky
Ad ventilátor hučí: Vyhoďte ho, bude mať (s veľkou pravdepodobnosťou) blbé ložisko. Inak pozor na polohu, mnohé z PC ventilátorov (najmä tie lacné) majú trecie ložisko, a tak môžu dlhodobo dobre fungovať len v jednej polohe. Môj prvý pokus s ventilátorom skončil po dvoch mesiacoch neuveriteľným hlukom pri rozbehu, druhý pokus je zatiaľ ticho i po asi 6 mesiacoch.
Chcel by som sa všetkým poďakovať za rady. Toto je výsledok mojej práce:
5x
www.fasttech.com/… a 5x
www.fasttech.com/… napájaných dvoma prudovymi zdrojmi 1750mA 40W. Usadené na 900*200*3 Al platni. Z druhej strany sú namontované 2 60*60 ventilátory z pc na regulovateľnom zdroji.
Zatiaľ v testovacej prevádzke po cca hodine svietenia bez chladičov je teplota odhadom 45-50°C.
Ventilátory budú asi iba v zálohe, jeden z nich v takejto horizontálnej polohe nejak vrčí (naklonenie nad 45° ho stíši)
Lumeny odhadom by mali byť okolo 6000-7000 Ale presne číslo asi nezistím. Mám ale pocit, že budem musieť zohnať nejaký regulátor...
Ziadam odznacit svoj predchadzajuci prispecok ako off topic, kedze je priamo k teme! (aj ked sa niekomu nemusi pacit jeho obsah)
Nemam elektrotechnicke vzdelanie, takze som fuser co nevie o polovodicoch nic, to je pravda.
Napajanim napatovym zdrojom nemozno presne zarucit a definovat vykonovu stratu LED cipu, ale to nebola ani moja snaha. (vypocet bol ilustrativny). Skutocny vykon si zmeriam po zapojeni.
Spominanym zdrojom 15V, 5A napajam cipy 15-18V (nie seriovo) a napriek tomu, ze su v kryte tak sa neprehrievaju. Predpokladam ze aj pri polovodicoch plati zakon zachovania energie a zakon P=U.I
Ak prevazna cast dodanej energie sa premeni na svetlo a minimum na teplo, co potrebujem vediet viac?
Konstruktivna kritika mi nevadi, ale ten Vas prispevok od toho bol daleko.
se zapocitanim krajnich hodnot a pravdepodobneho ujeti s teplotou by to jit melo, ale proudove zdroje nejsou zas o tolik jinde a bude to jistota s konstantnim svitem.
Ahoj, chcem pridat svoju skusenost.
Mal som k doma zdroj (trafo) 12W, 30V, 400mA
cipy z ciny 10W,32-34V, 900lm a
COB 5W 15-18V, 450lm
Cipy som chcel napajat nizsim napatim, aby sa tolko nehriali. Ked som zapojil do serie 2x5W, dalo sa to uchladit len s pomocou malickeho PC ventilatora.
1x10W som uchladil s rovnakym ventilatorom+maly chladic na procesor.
potom som skusil zapojit do serie 1x10W a 1x5W a prekvapili ma 3 veci
1, ze to svietilo aj ked o poznanie slabsie
2, namerane hodnoty (300 mA, napatie na 10W 25V a na 5W 13,5V) spolu 38,5V
3, prehrievanie bolo minimalne aj priamo na oboch cipoch
Trafo teda davalo svojich 12W a teda sa spravalo ako prudovy zdroj?!?
Ak by to bol tvrdy napatovy zdroj co dava 30V, mal by som namerat na 10W 20V a na 5W 10V? t.j. cca 60% svojho vykonu, spravne? to by ale asi uz nesvietili, takto isli na cca 80%
Viem ze sa tu doporucuje pouzivat prudove zdroje, ale je mozne uspesne pouzivat zdroje napatove v kombinacii napr 15V,5A a nan zapojit v dvoch seriach 6 cipov 5W, 3V, cize by kazdy siel na 83% pripadne 7 na 71%? (samozrejme bez moznosti regulacie)
Starší reakce
Nooo,tak to by nebyl asi problém
dělaj se i ldd1500, kterej dá 1,5A, ale ten umí jen 9 čipů (30V). Musel by si ty větve udělat 3.
děkuji
a mám to teda ještě zvednout?
i při 1000mA ten čip jede na necelé 3W.
Koukám, že jdeš do originálů. To ti schvaluji, s kopiema se natrápíš ...
Přidat reakci
1 ...... [29] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x