Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Vypadá velmi dobře, nicméně bych se jí bál. Nemám zkušenosti z touto, ale s touto lampičkou stejného výrobce:
shop.rataj-spk.cz/… Když se pozorně podíváš, mají řešeno zcela stejně uchycení... a ten plast není nic moc. Ten držák mi praskl u tří lampiček ze tří. Pomocí provázků a alkaprenu jsem to sice nějak slepil, ale pak mi vyhořely zářivky a náhradní už v té lampičce nesvítily. Průměrná výdrž držáku lampičky 6 měsíců, zářivky 12 měsíců. Takže tady nebude problém se zářivkou, ale toho držáku bych se bál.
0 21.11.2012 17:17 petr68 [27] - Rostliny Horší je že já se v těch přepočtech vůbec nevyznám
a z toho co sem se kde dočetl sem jalovej.
jo to by šlo, mám možná i doma
nebo nějaké dám dohromady paralelně z pár 0,6W 2,7ohm
MeanWell jsou OK, ale nevim zda GME je zrovna prodava (podobnych zdroju dela x vyrobcu v ruzne kvalite) - MeanWell zcela jiste dodava treba TME
ppet36 napsal: Podobny zdroj od MeanWell pouzivam pro napajeni LED pasku 12V/150W. Nicmene je to napetovy a ne proudovy zdroj. Je spolehlivy a v pohode.
ale vzdyt on je provozuje na 5W tedy na polovicni vykon - a zaroven mu staci jen jeden driver na 10W
to je v poradku
Vašek napsal: Ono zase bys nepotřeboval těch napájených 5W tolik. 2 stejné 5W LED dají více světla oproti jedné napájené 10W. Čím víc do nich pereš od nominálního proudu, tím více klesá jejich účinnost.
Podobny zdroj od MeanWell pouzivam pro napajeni LED pasku 12V/150W. Nicmene je to napetovy a ne proudovy zdroj. Je spolehlivy a v pohode.
to ze budou hned vedle sebe je jiste lepsi pripad (take nemusi), ale problem to neresi - ani stejne teple LED nemusi mit stejne napeti Uf a tim padem jimi nepotece stejny proud.
pokud to chces takto provozovat a ma to byt spravne tak je treba do kazde paralelni vetve dat maly (hodnotou) odpor - staci treba 0.3 ohmu dimenzovany na 1W - stoji petikorunu a mas jistotu ze to bude vzdy jak ma byt
matlala napsal: No LED budou hned vedle sebe, v podstatě se budou doýkat na společném velkém pasivním chladiči z hliníku, teplovodivá pasta dost dobře ověřená AC MX-4 nebo MX-2. Ono pořídit 2ks 5W LED a driver na jednu nebo obě zaráz by bylo asi 2x dražší řešení než tyhle 10W LED a drivery co jsem koupil. Navíc životnost mě nějak netrápí, Driver stál něco přes 4$, doma bych to za tu cenu ani nezbastlil.
Vycházej z teoretického, výrobcem udávaného světelného toku. Oni stejně ty hodnoty v reálu ani zdaleka nesedí.
Ono zase bys nepotřeboval těch napájených 5W tolik. 2 stejné 5W LED dají více světla oproti jedné napájené 10W. Čím víc do nich pereš od nominálního proudu, tím více klesá jejich účinnost.
No LED budou hned vedle sebe, v podstatě se budou doýkat na společném velkém pasivním chladiči z hliníku, teplovodivá pasta dost dobře ověřená AC MX-4 nebo MX-2. Ono pořídit 2ks 5W LED a driver na jednu nebo obě zaráz by bylo asi 2x dražší řešení než tyhle 10W LED a drivery co jsem koupil. Navíc životnost mě nějak netrápí, Driver stál něco přes 4$, doma bych to za tu cenu ani nezbastlil.
No teď sem měřil zářivky a potřebuju to dopočítat na ledky který budou mít s optikou úhel cca 30°
Takle to převádět nemůžeš. Jedna stejně napájená LEDka bude na luxmetru dávat jiná čísla. Záleží na úhlu vyzařování. Pokud to bude bodovka, tak to bude několikanásobně více, než když půjde většina světla do halo.
Abys mohl převádět Luxy na lm, musel bys pochytat veškeré vyzářené světlo.
ten velkej rozdil se tam udela sam od sebe - staci aby jedna byla chlazena jen o malinko hur - ta zavislost proud/teplota je pozitivni (cim vetsi teplota, tim vetsi proud a cim vetsi proud tim vetsi teplota a tak porad do kolecka az neco sprejskne - driv nebo pozdeji)
LED jsou cipy na jedne platforme vzdalene od sebe jen nekolik mm - i tak si prohlidni takovej cip po roce sviceni - uvidis ze kazdy cip vykazuje jiny stupen opotrebeni
kortezhugo napsal: To paralelne zapojenie je problem len pri velkom rozdiele teploty.Preto ze uz v samotnom chipe su zapojene diody 3x3 3-paralelne 3-seriovo.A pri vykonnejsich je ich ovela viac.
To paralelne zapojenie je problem len pri velkom rozdiele teploty.Preto ze uz v samotnom chipe su zapojene diody 3x3 3-paralelne 3-seriovo.A pri vykonnejsich je ich ovela viac.
ono je na netu opravdu spousta navodu, ALE spousta jich nefunguje a nebo funguje jen za urcitych okolnosti a nebo funguje s naprosto mizernou ucinnosti
pokud by se to melo resit opravdu dukladne tak se zjisti, ze udelat ten zdroj neni az tak sranda - musi to byt menic s proudovym merenim a jeste s ochranou proti odpojene zatezi
Spiike napsal: Ono i na net je spousta návodů na proudovou regulaci pomocí operačních zesilovačů, mají celkem slušnou stabilitu a je to pár součástek + k tomu nějakej stejnosměnej zdroj. Ale prakticky nic složitého. Operační zesilovače dělají i 4 v čipu takže se může udělat 4 různé výstupy (jinak nastavené).
to jsem zkoušel, nesvítí vůbec
regulace tím unipolárním tranzistorem taky nefunguje, tak hold dám 2ks paralelně a budu na 4500-5000K, teoreticky, prakticky může do každé LED jít trošku jiný proud než polovina toho, co dává zdroj
psal jsem to sem nekolikrat a je to zmineno v tech clancich o LED
NIKDY nezapojujte LED na proudovy zdroj paralelne
NICMENE je mozne to udelat to co jsi nevedomky udelal - tedy pouzit proudovy zdroj o vykonu jaky snese samotna jedna LED
Jde o to, ze pri paralelnim spojeni je proud vetvemi urcen v podstate jen teplotou LED. Takze se muze stat a velmi casto k tomu dojde, ze se nejprve rozsviti obe LED najednou polovicnim svitem, nasledne se jedna zacne malinko vic ohrivat, tim v ni vzrusta proud na ukor te druhe, ta zacne pohasinat az to skonci tak, ze sviti jedna na maximum a druha nesviti nebo jen minimalne.
Takze tim ze je zdroj dimenzovan tak, ze nakrmi jen jednu LED, nedojde tedy k zniceni LED, ale vysledek take neni idealni.
V zadnem pripade pak nelze pouzit zdroj treba 40W a na nej zapojit 4ks 10W LED paralelne. To je zcela jiste poukazka na nove LED. Jedine mozne razeni je seriove a zdroj na odpovidajici napeti (soucet napeti na LEDkach).
matlala napsal:
Kvůli tomu, že se mě nelíbí ani 3000 ani 6000K samostatně jsme zkoušel dát paralelně na zdroj konstr 1A 9-12V 2 paralelně, do každé teplo cca 0,45-0,5A, napětí hned za zdrojem (ne na každé LED) bylo 9,2V, takže výkon byl u každé poloviční a svit taky menší.
Může být nebo na to drivery nejsou stavěné?
Co je připájené, jde i odpájet
, takže bych to trafo shodil, horší jsou SMD s více piny, ale je to tvůj boj. Ale asi to nebude on, kdyby byl v sérii s výstupem, lezlo by z něj nejvýš 0,5 mA... Ale zkusil bych jako "regulaci" vrazit 2 LED do série, jak si s tím zdroj poradí
. Buď budeš na zlomku výkonu... nebo zareaguje "Open circuit", ale asi by to svítilo hodně málo.
0 21.11.2012 11:18 matlala [798] - Rostliny Re: ViktorX
jo je tam 22kohm rezistůrek v SMD verzi, ale strašně blbě přístupný, je pod trafem
navíc mám už na cestě 4 krytované drivery, které pro mě jako studenta bez brigády nejsou nejlevnější
Re: Spiike
to by šlo, zkusím pohledat, ale možná bude problém ta maximálka 1A, ono sjme koukal i přímo na IO, ale většina tak do 0,5A
Takže moje řešení tedy mohu nebo nemohu provozovat, proud se dělí, jen ta regulace jedné nebo obou diod asi podle vás není vhodná (ono bude stačit regulovat tu 6000K, pač ta barva je na mě už moc)
Určitě ano, ale pokud by to mněl realizovat někdo bez zkušeností... přišlo by mi jednodušší např. vrazit před snímací rezistor do série trimr stejné hodnoty, a mohl bych regulovat 50 - 100% proudu, teprve kdyby to nešlo, řešil bych to jinak.
Ono i na net je spousta návodů na proudovou regulaci pomocí operačních zesilovačů, mají celkem slušnou stabilitu a je to pár součástek + k tomu nějakej stejnosměnej zdroj. Ale prakticky nic složitého. Operační zesilovače dělají i 4 v čipu takže se může udělat 4 různé výstupy (jinak nastavené).
Elektronika mně neživí, budou tu jiní borci, ale proudový zdroj obvykle snímá regulační odchylku na rezistoru, který je v sérii s výstupem, takže kdybych chtěl honit 2 proudové větve, každé bych pořídil ten nekrytovaný zdroj a zkusil upravit tu regulaci. Začal bych překreslením zdroje do schémátka, nebude to složité
.
0 21.11.2012 00:37 matlala [798] - Rostliny malý dotaz, taky zkouším
sice mám maturitu z elektra, ale jaksi bez praxe a proudový zdroj mám prakticky poprvé a teoreticky skoro nic
LED 10W 9-12W, 900mA
Kvůli tomu, že se mě nelíbí ani 3000 ani 6000K samostatně jsme zkoušel dát paralelně na zdroj konstr 1A 9-12V 2 paralelně, do každé teplo cca 0,45-0,5A, napětí hned za zdrojem (ne na každé LED) bylo 9,2V, takže výkon byl u každé poloviční a svit taky menší.
Může být nebo na to drivery nejsou stavěné? Mám tyhle a objednané a na cestě ty druhé
www.ebay.com/…
www.ebay.com/…
LED
www.ebay.com/…
www.ebay.com/…
Zatím 1ks 6000K nad 15l akva a s mechama to neskutečně hlo, bublají jak blbé, rostou intenzivněji
Teoreticky mě napadlo ještě udělat jen poměrový regulátor s potenciometrem a oba proudy řídit nějakým tranzistorem, což by bylo jednoduché a celkem efektivní, až na další chlazení těch tranzistorů. Výhoda by byla nastavení barvy dle oka.
0 20.11.2012 23:12 Vašek [56] No tak na ebay si zatím nemohu stěžovat, stačí číst recenze a sledovat hodnocení prodávajících a hlavně kupujících, minulý týden mi přišli 1w a 3w čipy 108 lm / w a co se týče spektra ( odstínu ) tak seděli dobře. Měřeno v práci na spektrometru a lux metru.
takže u mě spokojenost. Otázka je jak dlouho vydrží stabilně svítit, ale nepředpokládám že je budu mít v provozu víc jak 5 let a to by vydržet měli.
Sid napsal: Účinnost ano, ale tady nešlo o účinnost, ale o úsporu.
Kapište to?
Predstavte si že áno, len som od začiatku chápal túto časť príspevku ako chybku, pretože autor už potom píše o účinnosti...
Sám považujem všetko s účinnosťou nad 100 lm/W za postačujúce a nezdieľam jeho nadšenie nad 160 lm/W, aspoň nie pri dnešných cenách. Zato s ním zdieľam nedôveru k čínskym obchodom i ebay, hoci ju nemám podloženú osobnou skúsenosťou (našťastie).
slavko napsal: Ono, majú aj tú účinnosť o 50 % vyššiu: 162 - 108 = 54, a 54 je 50 % zo 108, resp. 162 je 150 % zo 108 ...
Účinnost ano, ale tady nešlo o účinnost, ale o úsporu.
Vašek:
"Nepletu si nic. Je to pořád stejná bída. Proč svítit 108 lm/W, když můžu víc jak 160 lm/W, tedy o více jak 50% úspora za elektřinu!!!
ViktorX: "
Nějak se ti ty procenta pletou, "108 lm/W vs 160 lm/W, tedy o více jak 50% úspora za elektřinu!!!" nemůžeš myslet vážně..."
Kapište to?
Ono, majú aj tú účinnosť o 50 % vyššiu: 162 - 108 = 54, a 54 je 50 % zo 108, resp. 162 je 150 % zo 108
Myslím, že pri súčasných cenách o návratnosť vôbec nejde, resp. je tak rozdielna a závisí oi. aj od toho, či sa osvetlenie mení alebo dopĺňa, že je škoda na takú debatu míňať čas...
3 20.11.2012 11:41 Vašek [56] Dobře, před půlnocí jsem se s tím nepočítal. Místo o 50% leší účinosti tam mělo být napsáno, že oproti těm slabším poskytujou o 50% více světla. Tedy zatímco ty slabé potřebuješ 3, tak ti lepší a novější stačí 2 (myšleno teoreticky 3x 100lm proti 2x150). A jak píšu dále o vlivu teploty a loterii na ebay, tak by jich stačilo možná polovina.
Dále do ceny těch 10.90 jsi ale započetl XM-L U3, kterou jsem dával jako příklad co se dá koupit za ty peníze. Jinak je to 12W LEDka používaná v baterkách a aktuálně to nejvýkonější co se dá pořídit. Tedy do akvárií nesmysl. Navíc není důvod platit za měděnou star. Ty dvě co jsem si koupil mám do baterek (kde mimochodem svítí více jak 55W H4 na dálkové v parabole od Felicie- laboatorně měřeno)
Jako náhradu jsem mluvil o XP-G a nejlépe XP-G2. Pár stránek jsme to probíraly a jsou tam i odkazy.
Nejvýkonější bin u XP-G není R5 139-148 lm/W , ale S4 164-172 lm/W
Jenže Cree už dělá novou generaci XP-G2 která sice má zatím jen R5 157-170 lm/W ale její výhoda je až o 20% vyšší svítivost při teplotě 85st. a né 25 st. kde se měří ostatní LEDky a navíc cena je 6 dolarů, tedy jak jsem psal to na stejné lm vyjde jako 4 dolary a to nemluvím, že ta úspora ve vyšší teplotě bude až o dalších 20% větší.
Je to tuším na předchozí stránce. Znovu odkazy hledat nebudu.
spolehlivej a kvalitní shop např.
www.intl-outdoor.com/…
Ebay je většinou velkej risk a v drtivé většině nesedí odstíny a více než pravděpodobně ani biny. Tady bych si klidně dovolil tvrdit, že by skoro stačila polovina XP-G2 ze spolehlivého shopu oproti XP-E z ebaye
Takže ad absurdum by to klidně mohlo vypadat
XP-G2
160lm (85 st) x 15 = 2400 lm, 15 x 6 dolarů = 90 dolarů
XP-E
80-90lm (85 st) x 30 = 2400lm - 2700 lm (beru v potaz špatnej bin a 10% méně světla kvůli teplotě)
Nějak se ti ty procenta pletou,
"108 lm/W vs 160 lm/W, tedy o více jak 50% úspora za elektřinu!!!" nemůžeš myslet vážně, a ano, cenu za top-biny jsem bral z německého e-shopu. Ale nechci se hádat, pokud máš odkazy na spolehlivé e-shopy za dobré ceny, sem s nimi, včera bylo pozdě
.
EDIT
Udělal jsi Edit s odkazem na DE, ještě jednou poprosím odkaz na tu čínu, může to být zajímavé. Ale hodím sem
pár řádek o návratnosti "za pár týdnů", řekněme tu čínskou R3 a uvažovanou DE LED, odhadem 162 lm/W (při 1W), abych byl na těch původních "50%".
1dolar ca 20,-Kč
10,9 euro je ca. 13,5 dolaru
R3 122lm/W ca 2 dol./kus
U3 162lm/W?? ca. 13,5 dolaru/kus
20ks 1W x 122lm = 2440lm = 40 dolarů
15ks 1W x 162lm = 2430lm = 204 dolarů (DE shop)
164 dolarů rozdíl ceny, 5W rozdíl spotřeby
1kW/h ca 5,-Kč
164 dolarů = ca 656 kWh
-----------------------
Návratnost po 131200h, při svícení 10h denně
13120 dní, tj
ca 35,9 roku . Ale pravda je, že ta co máš v DE odkaze je 157,6 lm/W při 2W, takže by stačilo jen 8 ks, což nám sráží návratnost na
pouhých 14,9 roku
PS - jak jsi přišel na to, že XP-G je oproti XP-E o 50% účinnějsí? Srovnávej stejné teploty světla, dle posledních datasheetů z webu Cree
www.cree.com/…
XP-E : Warm max. Q3 93,9lm, Cool max. R3 122lm
XP-G : Warm max. R2 114lm, Cool max. R5 139lm
Nepletu si nic. Je to pořád stejná bída. Proč svítit 108 lm/W, když můžu víc jak 160 lm/W, tedy o více jak 50% úspora za elektřinu!!!
A na 10€ si přišel kde?
10 € jsem dával na německém eshopu za XM-L U3 na měděné star, kterou nelze porovnávat z činou z ebaye, kde často nesedí odstín (že mi už prošlo rukama fialovejch a zelenejch "neutral white")
V Číně na celkem solidním a spolehlivém obchodu stojí XP-G 6 dolarů.
Když vezmu, že je o 50% účinější tak mi stačí 2/3 počet čipů a tedy jsme už na 4 dolarech za požadovaných 108lm a dále 50% úspora za energii a teplo. No, jak to počítám, návratnost za pár dní, či týdnů.
EDIT tady máš co se dá za 11€ pořídit
www.led-tech.de/…
rybicky.net/k/forum/439843.jpg Šrot? Nepleť si pojmy s dojmy, R3 má slušných 122lm/W, ta Q3 sice bída 93,9 ale když je dám 1/2 na 1/2 jsem na nějakých 108lm/W, což je pořád víc než drtivá většina LED pásků a podobně. Je důležité uvědomit si, že jde i o cenu - např 0,7 euro vs 10 euro za kus. Spíš by mně trápilo, že nemám záruku, zda jde opravdu o R3 neřku-li R5 bin, když jde o číňany... O Q3 bych se nebál
.
to vypadá zajímavě.. to by bylolepší než to co sem posílal já ale stačilo by mí méně KS
Tak si pro cca 60 l akvárium hodlám objednat
www.ebay.com/… snad to bude v pohodě
zatím tam svitím 13 w zářivkou
sice jakožto zaměstnanec toho eshopu bych ti to měl vecpat že je to uplně super bomba paráda... nicméně je to kombinace studená bílá + modrá, a tím pádem jsou ty svítidla vhodná spíš pro moře (a možná i malawi/tanganika), než pro sladkovodní akvo s rostlinama. Jedině doplnit ještě navíc něčím teple bílým
Jsou to pasky s tricipovymi LED 5050; 14.4W/m. Dohromady je toho 5m teple a 5m studene bile, ale nehonim to na plny vykon.
ViktorX napsal: Zajímalo by mne, proč bys to řešil jinak?
Môj kryt je veľmi pekný, ladí s podstavcom i zvyškom obývačky. Je však trochu nepraktický tým, že ho dám dolu sám len s problémami, a musím ho dávať dolu napr. kvôli vyčisteniu krycieho skla. Ale to nie je hlavný dôvod, keby som to robil znova, volím otvorené akvárium, aby z neho mohli vyrastať rastliny von
Použil by som reflektory LED, ktoré už možno dostať za rozumnú cenu s prijateľnou efektivitou (≥ 100 lm/W), a to najmä kvôli jednoduchosti použitia. U nás nekúpim takmer nič, všetko by som musel objednávať poštou a keď chcem vyššiu kvalitu, tak zo zahraničia - myslím jednotlivé komponenty, ktoré by som potom i tak rozmiestňoval v existujúcom kryte len s problémami (pánty, svetlá výška, prúdenie vzduchu).
Ale to všetko je teraz len v rovine predstáv a nasledujúcich pár rokov budem mať súčasný kryt, s dvomi 2xT5HO 39W, ktoré doplním LED pásmi - už sa objavujú v ponuke aj pásy s vyššie spomínanou efektivitou. Dostanem ich pod stromček a nahradia šmejdíky, ktorými som začal LED testovať
slavko napsal: Aj ja by som dnes veci robil inak, volil by som nezakrytú nádrž osvetlenú LED vysoko nad, ale bojím sa, že keby som to zrealizoval teraz (cca 9 mes po nákupe novej nádrže a krytu) tak sa žena so mnou rozvedie
Zajímalo by mne, proč bys to řešil jinak? Estetika?
Kdybych měl akvárko ve stěně, tak bych tam seknul ca 2x 10W reflektor, protože by stačilo jen vyříznout díry do deklu, bylo by hotovo a hrůza by byla schovaná. Ale z hlediska efektivity, teploty čipu, větší chladící plochy (a zachování designu krytu) mi přijde lepší ca 18 - 20ks (řekněmě 3W Cree XPE LED, 1/2 3500K? a 1/2 6000K? honěných na 1W) kousek nad hladinou... možná tomu dám přednost před T8 LED trubicí.
Koukám velice zajímavé
.. takže svítíš jenom led páskama ?.. nebo máš i takové ty vysoce svítivé ..(nevím jeslti mužou bejt i pásky)
Rostlinam se pod LED osvetlenim vyborne dari; viz. moje prezentace. Do jineho osvetleni bych uz nesel. Mam mix teple a studene bile; mel jsem tak driv i zarivky a vypada to temer stejne.
já osobně bych šel do teplejší. Ale fotky jsou hezčí se studenou teplotou
Přidat reakci
1 ...... [96] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x