Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
ahoj řeším osvětlení cca 250 l akvária 100x50x50 a chci zavěšené led osvětlení aby mi v akva rostli i moderní kobercovky...dnes mám led diversa 7,4W a 15W 860 trubici..a je to dokonalost poraďte prosím co si vybrat?...pásek? cree čipy?..nebo snad led žárovky? nebo vzít běžný kryt nasazený na akváriu a jednu trubici zářivkovou a jednu LED?...jde mi samo o peníze...ale aby se mi to vrátilo...ne že mi někdo řekne vrátí se ti to za 3 a více let...tje blbost za 3 a více let už budou naprosto jiný technologie bud něco opravdu nadčasového nebo levného...díky
Starší reakce
Moc díky za pěkný odkaz. Mají tam tři druhy těch žebrovaných profilů s šířkou 10, 11 a 17 cm (max. délka 3m) =>
www.ehlinik.cz/… .
PS: Pokud byste někdo věděl o dalších obchodech, kde se dají podobné žebrované chladiče sehnat, tak budu moc rád za odkazy!
0 08.05.2014 09:36 Marcel G – Hliníkové chladiče
Nemáte prosím někdo tip, kde by se daly koupit levné hliníkové chladiče (z jedné strany žebrované → viz foto) o rozměrech kolem 15x40 cm (šířka i délka může být samozřejmě i větší)?
Dám sem jeden obrázek mého LED osvětlení, které jsem si poskládal z 12ti čipů Cree XP-G2 R5. Maximální příkon jednoho čipu je 5W (při 1500mA). Já je ale provozuju jen na 700mA = 2W/ks = 254 lm/ks (127 lm/W). Celkem mi tedy těch 12ks LED čipů odebírá 24W (uvádím to jen pro představu, jak málo někdy stačí). Na čipech není zatím žádná optika (úhel vyzařování: 115°) => pokud bych použil optiku, světlo by bylo ještě intenzivnější. Světlo je zavěšené 60 cm nade dnem, rozměry akvária: 38x38x43 cm (š-h-v). Dole u dna jsem naměřil hodnoty 110-130 µmol PAR (= hodně silné světlo). V praxi bych takto silné osvětlení ani nechtěl riskovat. Ve svých akvárkách se snažím držet osvětlení tak maximálně na 70-80 µmol PAR (tohle osvětlení bych tedy musel zavěsit ještě tak min. o 10-20 cm výš, abych se na tyto hodnoty dostal). Při silnějším osvětlení už mívám problémy ukočírovat řasy. Takže závěr: pro osvětlení akvárií do hloubky min. 50-60 cm bohatě stačí použít kvalitní LED čipy o příkonu max. 2W (neumím si ani představit, kolik světla bych měl, kdybych použil 10W Cree XM-L2 → ty už jsou podle mě vhodné spíše pro korály, než pro vodní rostliny).
PS: Hodnoty na obrázku jsou v jednotkách µmol PAR (drtivé většině vodních rostlin bohatě stačí 50-60 µmol PAR).
Kvalitní LED čipy (např. 5W Cree XP-G2) stojí v přepočtu zhruba kolem 75 Kč/ks. Na ebay.com se dají sehnat i za 40-50 Kč/ks (na vlastní riziko). Tak si zkus spočítat, na kolik tě vyjde osvětlení akvária o půdorysu 3x1 m. U rostlinných akvárií se doporučují rozestupy mezi jednotlivými čipy a řadami zhruba 5 cm. Pokud to chceš jenom na nějaké decentní osvětlení ryb, tak můžeš určitě použít i dvojnásobné rozestupy (jak navrhuje KarlosS). I tak ale budeš potřebovat zhruba 300 LED čipů, abys to celé osvítil (300ks x 50 Kč = 15 tisíc Kč). Pokud dáš rozestupy 20 cm, budeš potřebovat "jen" 75 LED čipů (~4 tisíce Kč), ale to už ti tam podle mě nic neporoste a světlo bude mizerný (obzvlášť při hloubce 1m!). Na tyhle hloubky se používají buď halogenidové výbojky, nebo by se asi daly použít výkonnější čipy (10W Cree XM-L2). Tam už ale budeš s cenou opět jinde.
PS: Na LED pásky zapomeň! A komerční LED osvětlení je cenově úplně jiná liga.
cena šílená na ebay koupíš 5m 12W/m max za 250kč
SMD LED 2835 by měly být tuším dnes to nejlepší, co se dá u LED pásků použít, i když co jsem to tak počítal, tak bych řekl, že v těch páskách, co se běžně prodávají, jsou zhruba na stejné úrovni jako SMD LED 5630 nebo 5730. Pokud vím, tak třeba v osvětlení ADA Aquasky 601 se údajně taky používají čipy SMD LED 5630 (0.4W/čip), a u nižších akvárií (max. 30-40cm) jsou schopné to osvítit velmi slušně. Takže bych se asi použití LED pásků u nádrží, kde nebude světlo od substrátu dál než 30-40 cm, nebál. Mělo by to dát dostatečně silné světlo i pro ty nejnáročnější rostliny. U vyšších akvárií bych ale raději použil klasické výkonové LED čipy (ale to už člověk musí umět obvykle pájet a rozumět si trochu s elektrotechnikou).
Taky jsem za LED čipy. Ty LED pásky by to neosvítily.
Na hliníkový plech tl. 3-4 mm přišroubuj přes teplvod. pastu LED čipy (cob, cree, bridgelux, osram, luxeon, atd.) po 10-20cm. Pospojuj je do série a podle počtu a příkonu připoj na příslušný !proudový! zdroj. Na čipy nedávej optiku, aby se ti to hezky plošně vysvítilo, případně použij jen na krajní 60°, aby to nesvítilo mimo akva. Mám s tím celkem zkušenosti a nedám na to dopustit.
(Ovládací modul si už postavíš sám, ale použij zdroj co má regulační vstup PWM či 0-10v nebo na potenciometr).
Nejsem expert na LED, tak se zeptám zkušenějších. Přemýšlím nad osvětlením mé budoucí nádrže. 2,5-3m x 1m x 1m. Jsou asi 3 možnosti. Zářivky (+ že vytopí vodu a místnost), LED, světlovod ze střechy.
Jelikož se bude jednat o Amazonii, nepotřebuju svítit jak blázen na dno, nic kobercového tam asi nebude.
Jaké LED (pásky?, vyrobit rampu?, koupit rampu?) by se daly použít?
Co myslíš tyhle?http://www.ledshopik.cz/ledshopik/eshop/17-1-LED-PASKY/28-2-Velmi-vysoka-svitivost/5/350-LED-pasek-EPISTAR-2835-vnitrni-studena-bila-IP20-60-LED-m-2400lm-m-24W-m
Ale byli by v pouzdře.... (
www.ledshopik.cz/… s
www.ledshopik.cz/…)
Pokud budeš mít LED osvětlení vhodně nadimenzované, tak ti určitě rostliny strádat nebudou. Je ale dobré použít buď výkonové LED čipy (3-5W), nebo co nejúčinnější LED pásky (doporučoval bych SMD LED 5630, 5730 nebo 2835 → hledej LED pásky s co nejvyšší svítivostí v lumenech, např. 2400 lm/m). Diody na LED páskách mají ve srovnání s výkonovými LED čipy pořád dost malý výkon (max. 0.5W, i když jsem už viděl i 1W diody). Optimální LED osvětlení v běžně vysokém akváriu (50 cm) by podle mě mělo používat 1-2W čipy s účinností přes 100 lm/W.
Rostlinám je celkem fuk, jestli na ně svítíš bílým světlem s teplotou 3000K, 6000K nebo 10000K. Ta teplota světla je důležitá tak maximálně pro tebe, resp. pro tvoje oči a estetické vnímání. Lehce vyšší svítivost mívají zdroje světla s nižší teplotou barev (~3000-4000K), ale jedná se tak maximálně o pár procent.
Myslíte si, že je malá teplota chromatičnosti 6000-7000 K ?
Jak to vidíte s LED osvětlením, myslíte že rostliny pod ním budou strádat?
nene... v pohodě... stačí se podívat ke mě do prezentací. tam to je nafocené...
15000k je pořad studená bíla modrou v tom neuvidiš to by muselo být 450nm-460nm Royal Blue
15 000K je už úplně modrá na moře ne?
Proto svítím kromě mixu teplá/studená ještě červené a zelené a třeba tetry krvavé jsou jak zaschlá krev až skoro do černa a všechny ryby jsou úplně jasně barevné.
dlouho jsem experimentoval a nakonec skoncil u 15 000K
Tak já mám taky radši studenou bílou(viz moje akva),ale divil by ses,jak dokážou různé barvy osvítit různé rybky,třeba neonkám jde pomocí rgb led měnit barvy jak chameonovi
A parmička zlatá je naopak nejhezčí pod skoro žlutou.
S tvym tvrzenimc co se teploty parvy nesouhlasim, ale to. Je ciste subjektivni vec. Podle me praxe jsou hezci prave po studenyma jak ryby tak rostlinky
No,jasně
.Nejlepší je zkombinovat studenou a teplou bílou,ony rostlinky si z toho vyberou to svoje potřebné.Vlastně by jim stačila i jen ta studená,ale opakoval bych se,že by se na to nedalo koukat.Rostlinky jsou sice hezčí pod studenou,ale rybky zas pod teplejší bílou...
díky za názor, jen jsem nedhodil jednu věc, co jsem objevil
někdy v budoucnu budu totiž kryt předělávat na LED (až doslouží předřadník), tak zatím získávám informace
Je určitě tvoje věc, jestli do toho půjdeš a zkusíš to, ale podle mě bys měl ještě zvážit i některé další parametry, jako třeba světelný tok apod. V katalogovém listu jsem se tedy moc nezorientoval (možná i kvůli té čínštině), takže nevím, kolik lumenů tahle sranda vyprodukuje. V jednom tom datasheetu je uveden údaj 27 lm/W, což je sakra málo, ale třeba se to vztahuje k něčemu jinému (přece jen čínsky neumím). Když to koupíš, tak koupíš zajíce v pytli. Jinak modré a červené čipy bych moc nepoužíval, protože i když jich použiješ relativně málo, docela dost ti ovlivní výsledné zabarvení světla. Kromě toho 10W čipy (mluvím teď o vysoce výkonných čipech, např. Cree) podle mě nejsou pro naše akvária příliš vhodné. Já mám třeba 5W čipy Cree XP-G2 R5, které provozuji jen na 2W, a můžu ti říct, že dvě řady těchto čipů dávají i ve vzdálenosti 60 cm toho světla až moc (přes 100 µmol PAR => jen pro představu: středně silné osvětlení je tak kolem 50-70 µmol PAR). Pod 10W čipy rostliny usmažíš (pokud tedy nechceš svítit do 1m hlubokého akvária).
Takže je to pravda
dobře.
BTW napadlo mě řešení, třeba primární okruh složený z těchto vlnových délek + další sekundární zdroj světla pro "štábní kulturu" aby tento zdroj doplnil další vlnové délky a tak byl lidskému oku příjemnější ?
Tak pravda to je,ale nehodí se to do společenského akva,na to bych se koukat nechtěl
masožravkáře celkem zaujali takže asi jo, mimo jiného se tu už někde řešili tydle vlnový dýlky a mám za to že modrá svítí více jak červená
No, ale myslíš, že je to tvrzení o těch dvou vlnových délkách (přičemž jedné je tam víc než té druhé) pravdivé ??
musíš ale počítat že to bude taková ta barva "na maso"
0 02.05.2014 12:43 Slav3k [23] Zdravím, právě jsem našel na gme tady toto:
www.gme.cz/…
píšou u toho čipu následující:
"Speciální LED navržená pro pěstování rostlin. Rostliny nevyžadují k růstu celé barevné spektrum ale stačí jim 2 barvy, toto činí pěstování pomocí LED velmi účinné neboť není spotřebovávána energie na tvorbu barev které rostlina nevyužije. Modul obsahuje 8 červených čipů s vlnovou délkou 660nm a 1 modrý čip s vlnovou délkou 470nm (vhodný poměr pro většinu rostlin). Tato LED je ideální pro předpěstování sazenic rostlin v krátkých zimních dnech, pro bytové pěstování rostlin náročných na osvětlení nebo pro přisvícení zelených stěn."
Je to pravda ?
Starší reakce
dobře, tak třeba malokvětka 'Cuba'. tu jsem už vytrhal všechnu, protože mi začala okupovat celé AQ.
EDIT: nechci se tu tahat za nohu. Jen prostě tvrdím, že Intenso jsou vyhozené peníze, to raději levné T5.
Tak zrovna ranunculus je vcelku nenáročná rostlinka.
momentální stav je tady
rybicky.net/nadrze/19249
např. ranunculus protrhávám každý týden, jen eleocharis parvula neroste extra rychle.
výšku nad substrátem jsme psal v prvním příspěvku - 30cm.
Můj dotaz patřil někomu jinému, a mířil spíše na to, že osvětlení 4AQUA nepatří ve svítivosti zrovna mezi premianty. Jakž takž slušné světlo má 2x24W tak maximálně ve vzdálenosti 40 cm od substrátu, ale pak už je to bída. A NooBob píše, že musel ještě jednu zářivku vyndat, protože to prý bylo moc. Tak by mě docela zajímalo, jak vysoko nad substrátem to světlo vlastně má, a jaké druhy rostlin mu pod tím dobře rostou. Nemyslel jsem ted dotaz nijak ironicky. Prostě mě to zajímá. Mám o tom jeho výroku sice pochybnosti (to je pravda), ale nemám problém svoje názory opravit, když mě někdo přesvědčí o opaku.
Co všechno vám tam roste, a jak rychle to roste?
Mám 27.4W INTENSO DIVERSA a těžce nestíhá na 100x40x40. Musel jsem přidat 2x5W LED žárovky a provizorně jimi dosvěcuji.
na 50x30x25 mám 4AQUA 60cm 2x24W T5, jednu zářivku jsem musel vyndat, protože to bylo moc a i pod 1x24W mi tam roste všechno.
Nojo,ale to máš nad krychlí 40x40x40cm.
Já myslel že to máš třeba v 60x30x30cm pro porovnání.
10,1W
Můžeš to doplnit LED pásky, ale s tím ti už neporadím. Tohle není moje
Aha,teď je mi to jasné.
2) A jaké to Led Intenso prosím máš?
Já v setovém víku nemám moc místa.Zářivka je dost utopená a dozadu a do boků moc nesvítí.
1) To bylo celkově. Pokud vezmeš 15W T8 a 15W T5, tak z T5ky dostaneš více světla, ale za elektřinu zaplatíš stejně. Tím jsem chtěl říct, že bys místo 2x 15W T8 mohl použít 24W T5, což by bohatě stačilo. Pokud bys ještě použil kvalitní reflektor, tak ti to světlo i ve dně vypálí díru
2) Já nic takového neřekl. Každopádně za sebe mohu říct, že mám 15W T8 i Diversa LED intenso. Abych pravdu řekl, tak ty zářivky svítí mnohem, mnohem lépe.
Set mám,ale není mi jasný proč říkáš při stejné watáži dá více světla když jedna má 15W(T8) a druhá 24W(T5).Navíc nemůžu najít moc obchodů kde bych koupil komplet celé T5 24W osvětlení do krytu.
Navíc mi není jasný proč LED Intenso 5,3 a 7,2 by obě měli svítit asi jako setová 15W?Může mi to prosím někdo objasnit?Dík.
Však ano. Já mám v 54l taky reflektor od Juvelu. Koupil jsem ho na aukru za 40kč
Jde to hodně znát.
Přidat reakci
1 ...... [52] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x