Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Dneska už ani vrtat nemusí. Čipy už lepím termolepidlem.
A navíc mě se na tom hodně líbí,že k tomu můžeš mit i programátor,který ti krásně řídí svítání a soumrak jako v reálu,vždy se na to rád dívám jak se to utlumuje a nebo naopak.To jsem mé poznatky
orinoko napsal: Dik. Tos mne moc nepotesil. Myslel jsem si ze renomovane f.budou o neco lepsi. Ted jsem masel ze Denerle dela led z Cree cipu. Je to Denerle trocal led ma to cca 64w a smrtici cenu kolem 11500 tisice. Kdyz bych si u tebe objednal stavebnici pomuzes mi s tym? V elektrice nejsem zrovna profik.s elektronikou moc dělat nebudeš,na tobě bude jen vyvrtat díry na šrouby k led čipům a připajet dratky k jednotlivým čipům,taky jsem si bral od karlose tu stavebnici a můžu jen doporučit,není na tom nic těžkého si to doma poskládat a navíc budeš mit i po ruce návod
Dik. Tos mne moc nepotesil. Myslel jsem si ze renomovane f.budou o neco lepsi. Ted jsem masel ze Denerle dela led z Cree cipu. Je to Denerle trocal led ma to cca 64w a smrtici cenu kolem 11500 tisice. Kdyz bych si u tebe objednal stavebnici pomuzes mi s tym? V elektrice nejsem zrovna profik.
Starší reakce
neřeš. Pokud použiješ standart cca 6000°K, tak rostliny rostou dobře a ryby nemaj problém. Podání barev je normální, prostě to oku lahodí
Samotný čip vyzařuje 120°, pokud nepoužiješ čočky (15,45,60°).
Dlouhodobě ověřené mám Cree XM-L a XP-G2.
rovnou ti můžu říct, že na tvé akva je 34W málo, ať už je to z jakýchkoli čipů.
Jinak je to vše na stejné brdo. Alespoň 2 kusy.
0 03.02.2016 22:16 Asook – Podani barev CRI
Taky ted řešim led osvětleni akvaria 180 l.
Řešili jste index CRI u vykonovych led? Nektere vykonove Cree ktere tu jsou zminovane
maji CRI 70+ .Jak vypadaji barvy? Ja hledal led s CRI 80+ ale u tech klesa poměr LM/W.
Druha věc .Myslite že rybam nevadi ostre bodove světlo z vykonovych led ? Kdy z jednoho bodu vyzařuje cely vykon.
Diky za postřehy hlavně o podani barev pod ledkama.
Starší reakce
EHEIM powerLED daylight 34W. Mam nove akvarko 120 x 50 x 60 výška a schánim nové osvětlení. Výběr je tady dost špatnej. Zvažuji i Giesemann PULZAR-LED 1070 mm 45W no nevím zda bude stačit jedno nebo musím koupit dvě aby to bylo dostatečné. Co bys mi poradil?
Děkuji
momentálně nelze, výrobu jsem pozastavil. Nestíhám. Ale stavebnici připravit můžu. Díky za zájem.
NEvím, všechno je technologicky zastaralá koncepce, jen ta Arcadia používá (asi) modernější čipy, ale zase jich je málo. Je to slabé.
Kterej Eheim myslíš?
Chtěl bych se zeptat zda je možný si už objednat to osvětlení na aquario.cz.
Co by bylo podle tebe lepsi ten Eheim nebo Aquatlantis nebo Arcadia Classica STRETCH LED a kolik tech ramp bych potřeboval na tu nadrž.
Dík
Nebo zkusit čip rozsvítit pomocí dvou tužkovek v sérii.
Oki, díky, ešte skúsim aj to
pokud je spatne neco mezi chipem a star, tak to nemusi byt na prvni pohled videt. treba jeste zkusit postupne pritlacit jednotlive chipy, jestli to treba neblikne
spoje som kontroloval, všetko drží pevne,
V pondelok sem donesiem merak a rovno aj nove čipy
nemohl se treba v dusledku koroze uvolnit spoj s chipem? vadny by mel jit odhalit celkem snadno merakem... skoda, ze jich neni 6, to by slo postupnym zkratovanim jednotlivych led najit vinika.
tiež som sa na zdroj spoliehal. Len u toho čipu ma prekvapilo, že žiaden nieje ani len trochu čierny :(
odešel LED čip. Tím, že jsou v sérii, přestaly svítit všechny.
Tyhle zdroje totiž neodcházej ...
myslím, že to stačit nebude. Už jsem dělal světlo pár lidem, co Atlantis měly. Pokud chceš v 60cm kobercovky, chce to čipy Cree XM-L s čočkama. A nebo dvě rampy Atlantisu ...
Přeji všem dobrý den
Chci vás poprosit o radu. Zakládám nové akvárium 120 x 50 x 60 cm výška a chtěl bych použít LED osvětlení. Zatím jsem zvažoval: EHEIM LED Osvětlení PowerLED Plants 34 W, 107,4 cm nebo Aquatlantis universal (tam jsou délky 1047 a 1200mm), ale nevím, zda stačí jedna rampa nebo budou muset být dvě, co je rozumnější a spolehlivější volba. Chtěl bych pěstovat středně náročné rostlinky, kobercovky a par druhů červených rostlin. Co byste mi poradili?
Děkuji
elektricky to vypada ok. jestli je to to pokazene svetlo, tak se obyc merakem da premerit v otevrenem smeru kazda led zvlast i v serii, prip. jestli se nejake napeti objevuje na na zdroji - pozor naprazdno nejspis nepojede.
0 28.01.2016 15:57 konrad [45] Môže ma prosím niekto skontrolovať? na jeden
www.tme.eu/… je napojených 3x
www.fasttech.com/… a 2x
www.fasttech.com/…
Wattaž aj rozpätie voltov by podľa mňa malo sedieť
Prestalo mi po mesiaci svietiť svetlo z neznámej príčiny, všetky spoje sú pevné, čipy nie su nijak čierne, vyzerajú stále ako nové. Zdroj nie je tiež nejak začmudený alebo žeby mal smrdieť spáleninou.
Zdroj beriem domov prekontrolovať so skúšačkou, ale vôbec ma nenapadá príčina čo sa mohlo stať
jen doplním: Parametry Cree XP-L V6 LED:
Maximální světelný tok 1103 - 1180 lumenů při napájení proudem 3000mA a teplotě čipu 85°C (1251-1338 lumenů při teplotě čipu 25°C)
Světelný tok 335 - 358 lumenů při napájení proudem 700mA a teplotě čipu 85°C (účinnost typicky 170 lm/W). Při napájecím proudu 350 mA a teplotě 25 stupňů se účinnost pohybuje až kolem rekordních 200 lm/W.
Teplota chromatičnosti 5700K, odstín 2C.
Životnost až 50000 hodin.
LED je připevněná na kulaté měděné základně s průměrem 20mm.
Lze napájet proudem až 3000 mA.
Typické propustné napětí: 2,75 V / 350 mA, 2,86 V / 700 mA, 3,05 V / 1500 mA, 3,34 V / 3000 mA (napětí s tolerancí +-7%)
Tepelný odpor pouzdra LED pouze 2,2 °C/W.
Maximální povolená teplota čipu je 150°C
Úhel vyzařování 125° (lze použít s optikami Ledil LXP).
Nesmíte brát v hlavní potaz pouze teoretické údaje. Musíte si uvědomit, že i HQI svíti kolem dokola a i s nejlepším reflektorem to potřebným směrem dá třeba max. 80%, kdežto čipy svítí pouze směrem a úhlem jakým potřebujeme. Už jen propočítávání lumenů u zářivek a čipů zdejších odborníků od PC, kteří to nikdy neviděli naživo prakticky svítit a nemůžou posoudit vizuální vjem (pro mě důležitější než údaje z katalogů) je pro mě často úsměvné.
Z praktického hlediska ona masožravá, na světlo náročná rostlina prosperuje a do dnes mám spokojené reference už jen proto, že výbojku chladily 2 hlučné ventilátory. Vizuelně byl u výbojky silně přepálen vrch a u země stín, u čipů se podařilo prosvítit celou komoru.
Samozřejmě srovnání není přesné, možná i nadsazené - chtěl jsem se trochu i pochlubit
Jinak dík za tip na maxistore, maj tam dobré slevy na case pro zvukařinu ...
Takze si toho koukam muzu odvodit, ze ty cipy o celkovem prikonu 110w budou dostatecnou, mozna jeste vykonnejsi nahradou za onech 6x36w T8
Zase nepřeháněj. HQI 1000W má 85000lm. 110 000lm má 1050W verze, která má tragické podání barev a žluté světlo. A od těch 85000lm musíš odečíst ztráty v reflektoru. Ale je pravda, že těch 250W ani tak nevychází.
KarlosS napsal: Cree XM-L a 240W těchto čipů nahradilo 1000W výbojku HQI
Jasně. Takže 240W Cree XM-L nahradí HQI o výkonu 1000 W a svítivosti 110 000 Lm?
www.maxistore.cz/…
Asi máte nějaké speciální (UFO) Cree XM-L čipy.
Tím pádem jeden 1W Cree XM-L = 458lm.
Karlos vieš dať nejaky link na ten regulator co si spominal?
dělal jsem světlo pro botanickou zahradu z čipů Cree XM-L a 240W těchto čipů nahradilo 1000W výbojku HQI (má mnohem větší účinnost než zářivky T5)
Ok. Jeste otazka k led cipum apod. Lze jima nahradit svitivost zarivek 6 x 36w osazenych zrcadlem, za dosazeni polovicni uspory energie? 6x zarivka + 2x el.predradnik, prosviceni 55cm vodniho sloupce. Jen obecne info, zda je toho mozne dosahnout a mam se tim zabejvat. Dik
som skušal hladať na tvojom profile, no nic som nenasiel. vies dat nejaky link? respektive čo k tomu všetko treba, a aká je cena? a nevyhoda je, stmievanie vsetkych rovnako. ak by som chcel dve rozne farby.
jen se chci vrátit k dřívějšímu tématu.
Tak ten můj nový kontrolér lze připojit rovnou na dva LDD a nemusí se to oddělovat odpory a přivádět pomocné napětí jako u předešlého AQPWM.
Prostě se ty dva vstupy DIM u LDD spojí a připojí na PWM z kontroléru. Tento kontrolér má silější výstup než předešlý AQPWM.
pokud budou za ldd 2 led, tak opravdu nebude vykon 20x1,5 resp. 20x3
ano,bude to 20V x 3A, ale pri PWM regulacii chvilu bude 60W a chvílu bude skoro nula(len spotreba zdroja naprazdno), takze priemerne bude menej ako 60w
za ldd bude napeti nizsi, podle potreb led. ldd neco malinko taky spotrebujou.
takze cca xLED*3,05*1,5*PWM+ldd a melo by to relativne sedet
0 25.01.2016 14:32 GeoIT –
Re: GP ja sa pytam cisto teoreticky, lebo nejako v tom som mimo. keď je zdroj s konštatným napätím 20V, a na neho napojený driver s konštantným prúdom 1,5A, tak dva budú brať stále 3A nie? čiže zdroj bude dávať 20V a 3A no nie? (60W)
nesel by pri nejhorsim napetovy delic?
navic neni ldd zdroj, ktery je treba zemnit na shasnuti? s pulldown by to treba slo dopocitat, ale to uz je imho dost osklivy.
edit: add 60W - melo by to brat cca 10%*60W
nezkousel jste nekdo ridit napetove? je na vystupu pwm nebo je to hladky?
podľa všetkého má v sebe mosfety, do ktorých vchádza 5V PWM z procesora. a toto treba vyviesť von nejakym kablikom.
mna by ale teraz zaujimalo, že keď použijem 20V zdroj s 4,5A, a za neho dám dva LDD 1500mA, že to bude mať ten zdroj nonstop odber 60W? aj keď cez LDD stlmím na 10% napríklad LEDky, tak pôjde na 60W?
Já tedy nevím, ale po TC420 jsem také v už pokukoval ale vzal jsem to jako špatný směr, protože LDD jím řídit nejdou. Právě kvůli výstupu 12/24V jak píše KarloS. V ruce jsem to neměl a teď teda nevím ....
tak vďaka, skúsim to asi s tým TC420 predsalen to vychadza na 23€ + tie tri LDD-1500LW 15€. musim pohladať nejaky silnejsi zdroj ci mam doma. v tom TC420 sa mi paci jednoduchost a ovladanie z PC: ze nemusi nic viac zhanat, a mozem mat 5 okruhov.
jojo.
tak jestli to má 5V není co řešit.
No já to mám taky z Arduina. Z rapsbery by to asi bylo zbytečně drahý ...
Ano, to už chápem Že budem potrebovať LDD. zatiaľ asi dva okruhy, časom možno viac. No podľa toho obrázka z mosfetov v TC420 ide 5V použiteľných na PWM. Hej, to tvoje som pozeral, no to by som na každú vetvu musel dávať zvlášt ak ich chcem regulovať rôzne. zatiaľ mi vychádza tento TC420 + 2-3ks 1500mA LDD najlepšie. bolo by vhodné to teda takto napojiť? s tým, že ten TC420 by bol napájaný z toho istého zdroja ako led? a ešte ma napadá, dá sa nejako TC420 nahradiť s raspbery pi alebo dacim podobnym?
ano, ldd je proudový zdroj. Přes ten musíš čipy napájet. Tohle pwm je výkonové 12/24V. Ty potřebuješ pro řízení LDD nevýkonový 5V PWM signál.
Jinak vhodné kontroléry mám já ...
rozdiel je v životnosti.LED je polovodič,čiže mení svoj odpor v závislosti od teploty. Pri náraste teploty sa prechodový odpor zníži. Pri napájaní napetovým zdroj máme napetie konstantné ale pri poklese odporu narastie prúd tečúci LED(to ju zabije-upečie). Pri prúdovom zdroji máme konštantý prúd a pri poklese odporu klesne napetie.
P=U.I
R=U/I
REspektíve som našiel, dačo takéto? ten TC420 pripájkovať PWM výstup von, a napojiť na LDD?
Prečo by to nefungovalo? (nie som elektrikár, tak ma neukameňuj pls
). Veď aj ten zdroj čo mám, by mal dodať 12V a 5A nie? čiže keď mám tri vetvy, tak na každej môžem mať 12V a 1,5A. či? Teraz mám jednu vetvu, pripojenú na ten zdroj, a LED svietia. (4*5W)
Aky je teda rozdiel v jednom a druhom riešení? (napäťový zdroj a prúdový)
Ako teda vyskladať inak tieto LED? Ak teda máš čas a chuť poradiť konkrétne. Ak teda sa nedá použit ten TC420 (i keď neviem prečo, ale snáď zodpovieš) tak by som si to predstavoal nejako tak, že by tam bolo tých 12-15 led (mam ich 15) + ten chladič. ideálne, ak by sa dal pouziť ten zdroj čo už mám, ak nie, tak aký iný? adaptéry od ntb sa dajú? tých nájdem doma pár, rôznych.
Ako riešiť stmievanie? jeden návrh by bol fajn s manuálnym (či už vypínanie led, alebo zniženie jasu (to by som preferoval)) a druhý nejaký automatizovaný (že sa v nejaku hodinu postupne zapnu, večer zas vypnú) - raspbery pi? vopred ďakujem za nejaké rady
ten zdroj není vhodný pro napájení výkonových čipů. Ty jsou npájeny proudově a ten zdroj je napěťový. Taktéž uvedený kontrolér je vhodný pro nápájení např. LED pásků, ty jsou napájeny napěťově, ale ne výkonových čipů. Nebude ti to fungovat.
0 24.01.2016 22:14 GeoIT – LED pre moje akva
ahojte, robim LED osvetlenie pre moje akva 120x40x55cm. Mám hliníkový pasív 120x4x1,5cm (rebrovaný zvrchu), CREE LED XM-G2 (5W, 3.2V-3.6Vdc, 350mA~1500mA) 12ks. zdroj meanwell 12V 5A - 60W. Chcem sa spýtať, či treba ešte niečo iné pripájať do okruhu, ako tieto LEDky? plánoval som 3 okruhy po 4LED (v seríi (po 3V)). zatial som pripojil 4, a skúšam na danom zdroji (svietia). Je potrebný ten LDD? radšej sa pýtam, nech nerobím blbosť. časom plánujem kúpiť kontroler TC/420 a každú vetvu riadiť cez neho. (stmievanie, ...) je potrebné dačo tam ešte dať do obvodu? (ratajme variantu bez controllera, a aj s nim.)
Vopred vďaka za reakcie
vim o co se jedna, az zitra pojedu z prace, tak se stavim v elektru a koupim, dnes uz jsem se nikam nedostal
bude to tak, jak říká GP. Vstupní napětí LDD 1500 je maximálně 36V a ten napěťový zdroj je zřejmě tvrdý tak, že ni při zatížení nepoklesne napětí.
Bez alespoň jednduchého multimetru
www.bydleniazahrada.cz/…
by ses do toho ani neměl pouštět, to tady můžeme jen odhadovat čím to může být, pokud nám nezměříš základní veličiny ...
S tim stmivanim jsem myslel jen na dalsi zdroj pripadneho problemu v soucasnem zapojeni.
Pokud by se premostil adekvatni pocet led, tak by stacil o hodne slabsi - notebook? Ale mel by dat 1500 mA.
Bez meraku a moznosti kombinovat toho moc nevymyslime...
Přidat reakci
1 ...... [26] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x