Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Určitě kombiňovat. A jednotlive teploty jeste samostatne ovládat.
Me se dodeláva podobne světlo. Odhaduji tak mesic a muzu preferovat.
5200k je v podstate idealna - neutralna teplota.Ja by som to ani nekombinoval.
Souhlas, navíc na 1W jsou o 1/2 účinnější než pásky a o kvalitě chlazení ani nemluvím. Ale přiznávám, že nemám zkušenost s teplotou světla či její kombinací, a nemůžu se rozhodnout.
Myslel jsem, že mám v akva 4000K trubice, přední jsem vyměnil a ejhle, zadní najednou byla nějak domodra
. Červená neonkám sice dost zkrásněla, ale jinak mi to přijde zase možná moc dožluta a nemůžu si zvyknout (vlastně
slavko mněl podobný problém
).
Takže těch 6000K je účinnějších, ale jestli by vypadalo lépe říznout to těmi 5200K, nebo nechat samotné 5200K, nebo by vypada lépe kombinace s ještě teplejšími, to nevím.
To jsou velice pekne ceny. A takové světlo obsazené xte se neda srovnat s nejaky ma paskama.
0 28.01.2013 16:39 Radim Tak jsem nakonec koupil 1.3 metru tohoto
eshop.dencop.cz/… , neměli studenou bílou, ale na zkoušku to stačí. Namontoval jsem to do
eshop.dencop.cz/… a dal do akva. Má to udávanou spotřebu 17w bez trafa, svítivost kolem 1700 lumenů. Jako 36w zářivka 865 to určitě nesvítí, možná to dělá ta teplá bílá, počítám že tři takové pásky by mohly svítit jako dvě 36w zářivky, takže poloviční spotřeba led pásku oproti zářivce to asi nebude. Jestli to vydrží tři měsíce bez poruchy a snížení svítivosti tak bych asi přikoupil ještě dvě studené bílé.
Já teď mám jiné "investiční" akce, ale stále mně láká možnost koupit výkonné CREE v EU, přijde mi to jako slušná cena.
Cree XT-E R4-130 lm/350mA (ca 1W, 149lm/25°C) Cool White - 3A0 (ca 5200K), MCPCB Star, CRI - min 70, Tc=2W/(m*K), max 5W vyjde asi na 63,-Kč
Cree XT-E R5-139 lm/350mA (ca 1W, 160lm/25°C) Cool White - 2S0 (ca 6000K), MCPCB Star, CRI - min 70, Tc=2W/(m*K), max 5W vyjde asi na 71,-Kč
Prostě se jen přišroubuje na chladič a připájí drát. Poštovné 10 Euro, jen se musí vzít vždy 24 kusů, takže tak pro dva na 1/2
.
shop.niviss.com/…
Edit Paraelní zapojení nemusí skončit dobře, s rostoucí teplotou klesá vnitřní odpor LED a roste proud...
Cenovo to nieje zle.
Maju cca 0.5W/ks.Tak ze 10W/100Kč.Zapojit seriovo-paralelne nieje problem.Len vymyslet na co ich nacinovat.
já je mám a jsem s nima spokojený , koukni na moje Davidovo 3. poslední fotky a na video
Konkrétně s tímhle zkušenost nemám,ale s 3528-600 LED diod ano a ten svítil dost dobře-cena-výkon (na akvárku jsem ho neměl),tyhle by měli být kvalitnější,snad.Ale pokud pásky,přiklonil bych se k LED 5050-5060,já jsem jako první zkoušel 3528 (60 LED/m.)a když se jich dalo hodně (5x1,5m.),tak to svítilo dost dobře-mám akvárko 160x55x65-výška.
Tak závěr-myslím,že by to nemuselo být špatné,ale vždy to chce vidět,já si sem tam něco vyzkouším,ale kupovat to na zkoušku by se mi nechtělo.
Je blbé říct ANO,výsledek může být jiný.
Můžu napsat jen o tom,co jsem zkusil.
0 27.01.2013 20:12 mamlasos Co jsem tak prošel české e-shopy tak buď neudávají svítivost na watt - účinnost - nebo je příliš nízká nebo zas moc fantastická (na pásky). (tu fantastickou bych si rád potvrdil) Škoda že je zatím málo odezvy od akvaristů.
Máte někdo pásky a jste spokojeni ? Sem s odkazem na váš typ pásku!
Taky mě napadlo nakoupit hrst tohoto:
www.soselectronic.cz/…
www.soselectronic.cz/…
>Power LED bílá 5000K 120° 112lm/W PLCC (OSRAM) za
5Kč/kus
A udělat si svůj "pásek" bez rezistorů (použit proudový zdroj). Což by ušetřilo zase nějakou šťávu. (Zvedlo celkovou energetickou účinnost svítidla)
Muselo by se to s ohledem na počet několika stovek LED asi zapojovat serioparalelně (zatím nevím jak).
Nevím jestli je to dobrý nápad (co myslíte?), ale je tu určitě větší jistota parametrů (které nejsou na první pohled špatné) než u všemožné páskové supermegapowerťong...produkce.
Když to prodáváš, tak to bys mohl napsat snad i svůj názor na tyhle pásky.
www.t-led.cz/…
Má smysl do toho jít? přemýšlel jsem, že bych dal 3 metry na svoje akva 200 litrové
Zatím taková zkouška výdrže-což se oplatilo,zjistil jsem,to co jsem napsal,ale jinak se poohlížím "pomaličku" po slušných profilech a předělání komplet se trochu bojím,pozorně pročítám diskuse o LED a podle toho budu zařizovat světlo.
Momentálně jsem s tímhle stavem spokojen,mám to asi 6 měsíců,před tím jsem to měl "zbastlené" z jednotlivých diod (klasických 3,5mm.) a odporů a po roce svícení na tom odešlo asi 12 diod z celkem 120 ks.,ale jelikož to byla domácí výroba-počítání odporů atd.,tak to bylo dost dobré,ale s těmahle páskama se to nedá srovnat,tohle je přece jen lepší práce
Čas ukáže.
Jsi prodejcem led pásek a máš je jen jako doplňkové světlo k zářivkám. Mohl by jsi napsat důvod? Nedostatečná svítivost, spektrum světla, poruchovost nebo proč? Děkuji.
Téma odolnosti vodě pokládám za vyčerpané.
Teraz neriesme akvarium.Pisem ze ten pas nevydrzi bez poskodenia obcasne striekanie vodou.A ked to nevydrzi? -tak nesplna IP65.Howk.
V akváriu to není "občas".
Aj ked bude na ten pas denne par minut striekat voda? - tak ten pas nevydrzi.Tak nemoze tu normu splnat.Ta norma je totiz presne nato ze ak bude na to obcas striekat voda tak sa zariadenie nemoze poskodit.
56lm/w to je hodně slabej čaj, to už je lepší úplně obyčejná zářivka
Ten pásek má silikon jen zvrchu! Když ho necháš nabobtnat... Je udělaný tak aby splňoval šplíchací normu, ne tu která snese ponor=stálé vlhko s bobtnáním. Nelíbí se ti to ? Změň normy nebo reklamuj u zdi nářků...
V akva osvětlení nic nekondenzuje protože se zahřívá, ne asi...
Ani bych se nedivil kdyby ty pásky bobtnaly přednostně těm co je dobře chladí... (a těm co nechladí tak ne)
Kvalita LED osvětlení, pokud používáte krycí sklo, nemusí být vůbec drahá.
Stačí si pohlídat akční zboží v některém obchodě.
Nyní do 31.1.2013:
www.hadex.cz/…
A spolehlivost zajistit nalepením na chladič. Používáme silnou Al folii.
Lenze ta nepalena tehla nie je nijak vodeodolna.Taku odolnost ma aj kartonova krabica.
Pozeral som niektore akva osvetlenia.Pouzivaju IP 24,65 (staci to) a nemaju ziadny problem z vlhkostou.
Preco ma potom problem LED pas? -Asi preto lebo tuto normu nesplnal.
Po 30 minutách to uschne a dá se jet nový cyklus. Znáš vepřovice ? Nepálené cihly ? Když je navlhčíš a hned necháš vyschnout tak vydrží ale když je necháš neustále ve vlhku tak se rozpadnou.
U akvária je vlhko neustále a pokud voda kondenzuje pásek je stále vlhký a rozpadne se. Když na něj nastříká voda a uschne tak se nic neděje jako s tou nepálenou cihlou.
Radim napsal: ...čím silnější trafo tím větší spotřeba?
Obecně vzato ano, budou - li obdobné konstrukce, bude mít silnější zdroj zřejmě vyšší režii, ale budou - li zdroje odlišné, což asi budou, nelze na to odpovědět. Můžu dát jedinou radu - vzít zdroj o něco silnější, třeba o 1/3 výkonnější než potřebujete, kvůli životnosti, aby nejel "nadoraz".
A po 30-tich minutach co?
Ta norma plati pocas celej zivotnosti zariadenia.Tak to musi kedykolvek vydrzat 30minut - aj kazdy den.
Ja rozumiem tomu ze nie "trvale".Ale ked nieco nevydrzi v trvalom vlhkom prostrdi 2 mesiace? tak to nevydrzi ani rok ked na to budeme striekat denne vodu.
kortezhugo napsal: Ked teda zariadenie(podla IP) nemoze poskodit tryskajuca voda? - tak ju nemoze poskodit ani voda vo vzduchu.
Jak jste na to přišel s tou tryskající vodou? Vaše tvrzení neplatí, protože nemá časové omezení.
Vlhkost ve vzduchu nic nepoškodí, to udělá až zkondenzovaná voda, která může být na zařízení i trvale přítomná, a to je ten problém. I krytí IP x7 zaručí odolnost pouze na 30 minut, byť při ponoření do 1m. Zkuste si kondenzovanou vlhkost v "maxikapce" představit třeba jako "ponoření" do hloubky 5mm, které ale může být trvalé. Takže IP x7 vám to vykryje na podstatně delší dobu než 30 minut, ale ne do nekonečna.
Howk, k tomuto tématu jsem domluvil.
ViktorX napsal: Stupeň krytí (IPX) udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin. Kód tvoří 2 cifry: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá stupeň krytí před vniknutím vody.
Pekne je to zhrnute.
Ja len dodam k tomu vlaknu co sa rozoberalo...treba definovat vlhkost.
A vlhkost je voda vo vzduchu.
Ked teda zariadenie(podla IP) nemoze poskodit tryskajuca voda? - tak ju nemoze poskodit ani voda vo vzduchu.
0 27.01.2013 02:03 Radim já používám krycí skla.Na kraji je jen malý otvor pro krmení a kryt má odvětrání, takže si myslím, že vlhkost by tam nějaká velká být neměla. Takže to IP krytí bude tedy předpokládám dostatečné. A co ta spotřeba s trafem 60 w a trafem 150 w bude u použitého pásku stejná, nebo čím silnější trafo tím větší spotřeba?
prasan chtěl jen říct, že IP 65 není na rozdíl od IP68 odolná proti nepřetržitému působení vody (IP67 do zóny 0 je odolná jen 30 minut). - a písal som na rýchlo,nestihol toto moje vyjadrenie okomentovať.
Ostatné ste tu rozobrali.U Slávka som si na ne aj šáhol.
Ak sú použité krycie sklá,tak je to bezproblémové.Ako slavko napísal,akékoľvek opláštenie zhoršuje svietivosť a smd-čky sa prehrievajú,skôr odchádzajú.Tu je na každom,ako a kde tie ledky chce použiť.Bez skiel,samozrejme väčšie IP(rátať treba z menšou životnosťou).Vlhkosť robí svoje(videl si slavko ten môj PL kryt).Ja osobne nepoužívam led(zatiaľ).Šiel by som asi zlatou strednou cestou.
slavko napsal: ...podľa normy (našej i vašej) stačí do zóny 1 ... krytie IPX4. Pochybujem, že by prostredie nad akva (bez krycieho skla) bolo rizikovejšie ako spomínaná zóna 1.
V oblasti zóny 1 do 225cm sice stačí IP44, ale jen v bezpečném napětí, 230V tam nemá co dělat. Pak srovnej nebezpečí úrazu elektrickým proudem s výškou 230V zářivky v deklu nad hladinou s mokrýma rukama.
slavko napsal:...označenie krytia nehovorí o tom, čo zariadenie vydrží
cs.wikipedia.org/…
Stupeň krytí (IPX) udává
odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či
vniknutí kapalin. Kód tvoří 2 cifry: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá stupeň
krytí před vniknutím vody.
Nemá smysl to dál rozebírat, většinu lidí to stejně asi nezajímá,
prasan chtěl jen říct, že IP 65 není na rozdíl od IP68 odolná proti
nepřetržitému působení vody (IP67 do zóny 0 je odolná jen 30 minut).
ViktorX napsal: Nejsem páskař, ale pokud jde o ochranu proti vodě v praxi, někteří by s tebou zřejmě nesouhlasili.
rybicky.net/forum/18505-led-pasek-problem
Je to vždy do času... než se něco stane. U 12V to maximálně odejde, ale zkratovaný zdroj dokáže taky svoje.
U 230 může blbý dotek udělat své... Pochybuji, že v obýváku někdo z Vás chodí v galoších.
ViktorX napsal:To bude tím sklem, bez krycího skla bych vodotěsné patice zářivky setsakra doporučoval, se sklem u LED pásků bez IP na bezpečných 12V proč ne.
Áno, pri takých odporúčaniach treba hovoriť o akých podmienkach je reč. No dovolím si poznamenať, že som neodporúčal použitie bez ochrany proti vode, ale reagoval som na:
prasan napsal:IP 65 min.Ideálne IP68
týmto:
slavko napsal:IPX5 poskytuje ochranu proti striekajúcej vode zo všetkých strán, čo je viac ako postačujúce.
Teraz som si všimol, že tam mám chybu, mala to byť tryskajúca voda (teda vyšší tlak).
A „viac ako treba” píšem preto, že podľa normy (našej i vašej) stačí do zóny 1 kúpeľní, teda striekajúca voda z vane či sprchy (a kopa pary) krytie IPX4. Pochybujem, že by prostredie nad akva (bez krycieho skla) bolo rizikovejšie ako spomínaná zóna 1. Samozrejme, kto vidí riziko pádu svetla do akva, mal by použiť krytie aspoň IPX7, ktoré zaisťuje ochranu pri ponorení do 30 min.
Treba si však uvedomiť, že označenie krytia nehovorí o tom, čo zariadenie vydrží, ale ako chráni ľudí. Márne teda budete v definíciách krytia hľadať ochranu proti vlhkosti, tá by mala byť deklarovaná výrobcom.
slavko napsal: Poznám i takých, ktorí tvrdia, že vodotesné pätice na žiarivky sú nevyhnutné...
Sám mám pásiky bez ochrany (za krycím sklom)...
To bude tím sklem, bez krycího skla bych vodotěsné patice zářivky setsakra doporučoval, se sklem u LED pásků bez IP na bezpečných 12V proč ne.
ViktorX napsal: ale pokud jde o ochranu proti vodě v praxi
Samozrejme, koľko ľudí, toľko chutí
Poznám i takých, ktorí tvrdia, že vodotesné pätice na žiarivky sú nevyhnutné...
Sám mám pásiky bez ochrany (za krycím sklom) a mal som aj tie s udávanou ochranou IP65, teda zaliate v silikóne (osobne veľmi tým označeniam neveľmi verím, pretože som našiel aj označenie kombinácie, ktorá nedáva zmysel). Oba boli nahodené prakticky naraz (asi 7 dní rozdiel), tie zaliate po pár mesiacoch dosvietili (cca 4). Keď som ich menil (za nezaliate), tak som si všimol stvrdnutý a zožltnutý silikón, z čoho usudzujem, že sa prehriali (5 W/m, bez chladenia). Tie nezaliate svietia podnes a pokiaľ môžem súdiť okom, tak nezmenenou intenzitou...
Rado si osobne siahol, takže vie ako tie (slabšie asi ani nie sú) pásiky dokážu prehriať 18 mm drevotriesku (či ako sa dnes tie lisované dosky volajú)...
prasan napsal: IP nemusí postačovať.Hladaj IP 65 min.Ideálne IP68.
Rado, nepreháňaj!
Ochrana IP68 je určená na trvalé ponorenie do vody, majú byť vari tie LEDky určené na podvodné osvetlenie?
IPX5 poskytuje ochranu proti striekajúcej vode zo všetkých strán, čo je viac ako postačujúce. Netreba zabúdať, že každá takáto ochrana zhoršuje podmienky chladenia, čím znižuje (vyššou prev. teplotou) svetelný výkon (menej lúmenov) a zhoršuje živostnosť (menej hodín).
IP nemusí postačovať.Hladaj IP 65 min.Ideálne IP68.
0 26.01.2013 18:13 Radim Chlapi a co říkáte na tento pásek?
www.ledsvet.cz/… . Je sice dražší, ale co jsem si pročítal zdejší diskuzi tak čipy epistar by mohly patřit k těm lepším. Nebo koupit raději nějakou 5 metrovou roli za cenu 2m zde uvedeného pásku? A ještě jedna otázka. Když dám na pásek 24w zdroj pro led 60w bude celková spotřeba stejná jako kdybych tam dal zdroj pro 150w? Děkuji
Tak jsem ten adaptér šel vyzkoušet a cpe tam 2A. Takže jede asi bez ochrany. V principu je ale jedno, jestli je regulace proudu u spínaného zdroje nebo zdroje s trafem.
To čtu prvně že by se spínaný adaptér choval po přetížení jako proudový zdroj...
Laboratorní zdroje jsou něco jiného, tam se dá proudové omezení nastavit, protože jsou na to dělaný.
Pokud je to klasický trafo, tak si taky myslím, že bude držet max proud 2A a jmenovitý napětí. A ledky budou svítit jen méně... Ale prakticky jsem nezkoušel. Prakticky mám vyzkoušenej spínanej zdroj, ten pokud nestačí, tak ledky začnou blikat.
Vždyť i to je ochrana. Na laboratorních zdrojích si můžeš nastavit napětí a proudové omezení, nabíječky na lipol tak taky fungují.
A s mým adaptérem 12V/1A můžu rozsvítit 40W pásek.
Může držet ty 2A a napětí padat nemusí.
Jak mám vědět, co to udělá, když netuším, co má za zdroj?
Obyč trafo s grécákem a kondama neshoří tak rychle. Proto se ptám, jaký používá.
Že vám do toho kecám, do zásuvky na takový výkon jsou to spínané adaptéry (pulsní), kdyby tam byla zapojena větší zátěž než na jaký je stavěný tak buď shoří nebo zafunguje ochrana a vypne ne ? Pochybuju že je tam jen nějaké trafo s usměrňovačem kterému po přetížení spadne napětí...?
0 26.01.2013 12:01 Radys – Jaké osvětlení?
Ahoj
Mám akvárium cca 220 l a budu ho mít ve zdi,potřeboval bych poradit,jaké osvětlení by bylo vyhovující.
ViktorX napsal: Chtělo by to pásek změřit, jakou má spotřebu, jeden segment s třemi diodami by mněl sežrat max. ca 150 mA, celkem podle délky a výkonu ca 48W vychází ca 4 A. Máš dost silný zdroj?
Jestli máš od nich jako zdroj nějakou černou krabičku rovnou do zásuvky, nejsilnější nabízejí 2 A, tj. 24W, přesně akorát na tvůj starý pásek, nový má ale dvojnásobný výkon.
Mrkni na moje , zhruba 60W prikon v LED na akva 130•50•60 vysky. Rostliny rozdavam, vyhazuju.
Chtělo by to pásek změřit, jakou má spotřebu, jeden segment s třemi diodami by mněl sežrat max. ca 150 mA, celkem podle délky a výkonu ca 48W vychází ca 4 A. Máš dost silný zdroj?
0 25.01.2013 16:38 mamlasos To je přesně ten důvod proč nad LED páskem váhám...
Přidat reakci
1 ...... [86] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x