Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 26 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   25.12.2016 15:04 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: afc1886
Keď si aj odmyslím, že označenie IPX68 je nezmysel, tak musím upozorniť, že všetky stupne ochrany krytím IPxy definujú (a sú testované) len na vodu v tekutom skupenstve a žiadny z nich nerieši vlhkosť prostredia, čiže vodu v skupenstve plynnom, a teda odpoveď z citátu je prostý marketingový dríst.

Do krytu môžete dať prakticky ľubovoľné osvetlenie, otázkou ostáva ako dlho a ako bezpečne bu fungovať. A netreba prepadnúť marketingovému zjednodušeniu, že 12 V je bezpečnejšie ako 230 V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2016 13:06 fingerstyle – Watty na 300 L
Potřeboval bych poradit jak silné zářivky dát:Aq 300 L kryt 4xT8 .Kolik Wattů a jak namíchat teplou a studenou barvu.Byla by možnost koupit levnější kryt jen 2xT8,ale to mi přijde málo.Možná bych to pak mohl nechat předělat na T5 ale to by asi byla zas další větší investice...Ryby budou:Tetry Vláknoploutvy,Pestřence,Akary Hnědy,Kančíci Červenohrdly.Rostliny kvůli Tvrdé vodě spíše nenáročný Anubias a pod.Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2016 12:09 R Muž afc1886 [14685] Re: petromas
Rostlinna-akvaria.cz píše:
Dobrý den, na obalu se uvádí informace, že osvětlení musí být minimálně 15 mm nad hladinou. S výjimkou Aquatlantisu a nočního osvětlení, které jste zakoupil, není téměř žádné osvětlení plně vodě-odolné (IPX68). Pokud tedy nebude na osvětlení extrémně hodně stříkat voda (tak že by bylo kompletně mokré), tak se není čeho bát (běžně se umisťuje do krytů). Konkrétně LED osvětlení jsou z hlediska bezpečnosti daleko bezpečnější než T5 zářivky. Ty mají totiž napájení 230 V ze zásuvky, zatímco LED osvětlení má zhruba 12-24 V, čehož si při dotyku s pokožkou ani nevšimnete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2016 11:47 Muž petromas [10] Re: afc1886
Děkuji za radu .ještě jeden dotaz, myslíte ze ho mužů zabudovat do krytu kvuli vlhkosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2016 11:26 R Muž afc1886 [14685] Re: petromas
Mám na svém 60litrovém akváriu toto www.rostlinna-akvaria.cz/… a jsem s ním spokojený.Jestli ho chceš na to své malawi,tak by mělo být dostatečné,ale jestli ho chceš na rostlinné,tak jedno bude málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2016 11:09 Muž petromas [10] – Světlo do 200 l
Máte někdo zkušenost ze světlem www.rostlinna-akvaria.cz/…. Díky za odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 13:09 Muž TRULY [164] Re: Vladik
jj je tam taky prstenec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 13:04 Muž Vladik [16] Re: TRULY
Je to přesně tak, jak píšeš. Já navíc při výměně trubic vždy potřu obě těsnění kosmetickým glycerinem. U závitu objímky je ještě jedno těsnění které má za úkol utěsnit závitový spoj mezi paticí a objímkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 10:19 Muž TRULY [164] Re: Vladik
no nedali mi tie patice tak som sa na to pozrel znova.
Ono je to tak robene, že ked tu objímku uťahuješ, tak sa na lievikových krajoch umelej hmoty stláča a vytvára tlak na trubicu. Čiže po normalnom dotiahnutí objímky na doraz sa vnutorna guma stlači a natlačí okolo trubice. Takže je to ok :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2016 22:11 Muž TRULY [164] Re: Vladik
tak aksa ma gumove tesnenie suchat o trubixu ked sa nasadzuje tak to mam potom uz chybne. Ide to uplne lahko a dokonca by som tvrdil ze je tam aj jemna medzera
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2016 19:29 Muž Vladik [16] Re: TRULY
Co se týče patic a jejich těsnění, tak asi bude někde chyba. Většina takovýchto patic má minimálně krytí IP65 (ale může být až IP68) a jestliže už netěsní, je třeba to co nejdříve vyřešit. Pokud jsou gumová těsnění již nefunkční, postačí většinou vyměnit pouze objímku.
Doporučuji zkontrolovat celou patici i s objímkou, jestli nemá někde praskliny a pokud jen netěsní objímka, zakoupit tuto novou. Zde jen na ukázku patice, objímka i těsnění pod patici:
www.bbelektro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2016 13:04 Muž TRULY [164]
OKEJ, tak to asi spravim tak, že vyrobim ten kryt a dam tam nateraz tu rampu 2x45 t5.
Bola by asi skoda nevyužiť a zároven neušetriť. Peniaze za zídu na COčko ahhaha :-D
Takže to dam dokopy.
Na druhej strane tam do rohov pichnem niečo menej náročne a zas to panciernikom a iným tvorom neuškodí ked budu mať jemne tmavšie miesto.

Takže asi pojdem cestou drevotriesky olaminovanej a použijem rampu a kryty. Nejak to už vyladim predsa :)

Chcem sa este spýtať na jednu vec.
Co sa týka tých patic tak mam pocit že to tesnenie ktore je vo vnutry nieje uplne priliehave. Teda ked som nasadzoval trubicu tak sa uplne netrelo o trubicu.
Rozobral som to a vidim že je tam nejaky dvojity system na to ak by voda prenikla skrz tesnenie a pozeral som aj svoje zvyšne kryty t8 a nikde to nieje nejako extra natesno na tych trubicach. Je to opotrebenim alebo to tak proste je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 21:39 Muž Driv3r [236] Re: TRULY
Hah bych to zatim neresil dej tam druhou zarivku a zkus dat reflektory nechají se koupit nebo bude stačit zespodu nalepit alobal nebo stříbrnou pásků na zateplení podkroví.rovnou lepi ;-) a uvidis myslim ze to moc hrotis a zbytecne se nervujes.v akvaristice se nemůžeš ridit jen pouckami hodne z toho (je pokus omyl.)a kazdy akva je jiny.neříkám ze se nemáš držet vyskouseneho ale jen do jiste miry.co u jineho pujde v pohode u tebe nemusi jit vubec. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 19:39 Muž paradoKs [198] Re: TRULY
Tvoje starosti mít, bych si piskal smich
Když budeš mít kytky pod světlem a nebudou. Ti vadit tmavší kraje akvária, tak proč ne. Kryt že dřeva bych nedělal a když rampa odejde, víš co se tam může rozbít? Jen ten předřadník, nic jinyho krom kabelů a patic tam není. Novej předřadník na T5 odhaduju do 400,-.
A celej příspěvek sem ani nechtěl číst. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 18:24 Muž TRULY [164]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, tak riesim este stále to svetlo.
Nové klasika 193e - Eheim varilux, ale...

Mám doma rampu čo som tu par príspevkov riešil. Trošku som to už riešil cez správy s driverom tak ma trošku naviedol na smer, ale zaujima ma aj váš názor.
Je to rampa aquatlantis t5 - 2x45w. Práve som ju vyskúšal a je funkčná aj ked treba vymeniť 2 uchytky a trocha ju pretesniť nakolko neviem ako dlho fungovala.

Napadlo ma to, či by som jednoducho tuto rampu nevyužil na moje 120cm akva.
Táto rampa bola pôvodne na 100cm dlžke. Dlzka trubice 895mm. Kryt by som vyrobil a využil tak aj plastové záklopky ktore k tomu mám.
Chcem sa však spýtať na váš nazor na to, ako budu trubice svietiť do rohov akvaria.
Pridávam aj foto.
Upozornujem že kryt je nekompletny tak so to len nejako nastavil a že som dal iba jednu trubicu, viac nemam.

Jedná sa o to že nový kryt by vyšiel na 193e, ak by som si to nejako vyskladal sam (nova rampa so zarukou, kryt drevotrieska, vrch drevotrieska) tak by to vyšlo možno na 140e.
Ak by som využil tuto rampu tak by ma to vyšlo možno na 50e max. kedze aj neviem aka je stara a kedy mi odide.
Ono ked si vyrobim kryt a odide mi tak tak ci tak ten isty kryt vyuzijem teoreticky aj na tu novu rampu.

Dalšou variantou by bolo spodný rám, vrchný rám a cele to svetlo s rampou aquatlantis predať na bazoši za možno 50e? A doložiť peniaze a vyskladať ten vrch.
Nejak sa neviem rozhodnuť a tak si necham poradiť od vas.
Ak mi napísete že tie rohy budu tmave aj ked tam dokupim reflektory (aj ked tie rohom nepomozu nejako) alebo neviem či by som tam dal do rohov menej náročne rastliny tak necham si poradiť.

Rozmiestnenie rastlin v akva je momentalne len dočasne.
Este ma čakaá presadenie asi 20% rastliny a nanovo to budem asi musieť preorganizovať aby som to esteticky zladil a vyladil do technických požiadaviek rastlin na svetlo a čast nádrže ktore oblubuju alebo v ktorej sa im darilo v minulej nádrži.

Fotky v prílohe. Vdaka vopred
Este raz upozornujem vela svetla mi unika cez vrch kedže kryt je nekomplet a je tam iba jedna trubica 45w
Edit romant: zabudol som dodat ze som zapol iba tu jednu a to tu prednu trubicu. (tiez ma mojlo napadnut dat ju dozadu)
Pripadne ak sa neviete rozhodnut tak ju prehodim a spravim nove foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.12.2016 19:36 R Muž romant [27987] Re: TRULY
Předřadník zářivek T5, mají průměr 16mm. T8 mají průměr 26mm. Tedy Kolegova odpověď sedí, jako oprdí na hrnci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2016 19:33 Muž TRULY [164] Re: paradoKs
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku a co povies teraz :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2016 18:54 Muž paradoKs [198] Re: TRULY
Už si někam zajdi. Řekl bych,že mezi paticema budeš mít cca 90cm, z toho pak plyne, že trubice má být 30W a jestli 45W,tak to bude T5....

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2016 17:38 Muž TRULY [164]
Mam doma rampu T8 2x45w bez neoniek - zo stareho akva.
Neviem vôbec či to svetlo funguje. Viem to pomerať bez toho aby som musel rampu rozoberať?
ide o rampu aquatlantis.

2. problem že neviem nikde na nete nájsť T8 trubice 45w.
Prestali ich vyrábať?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 14:03 Muž paradoKs [198] Re: TRULY
Že nevíš je tvůj boj. Patice se dají vyměnit a napojit přímo na 230V. Nic víc,přívod napájení pouze na jedné straně patice. Způsobu je mnoho, ale radši nebudu uvádět, nebo by tvoje elektroinstalace někoho zabila smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 11:24 Muž TRULY [164] Re: paradoKs
tak ale ja mam T5 a čo vsade čítam tak že sa musí vpojiť štarter a predradnik, tak ja už neviem :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 11:11 Muž Jarry [1437] Re: TRULY
To je blbost :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 10:51 Muž paradoKs [198] Re: TRULY
Tyhle trubice jsou náhrady za klasické zarivkove trubice, patice t8 je ta silnější klasická zářivka. Nemusíš řešit předřadník, tlumivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 10:35 Muž TRULY [164] Re: Jarry
vedel by som to vtrepat do prazdnej trubice T5 tak aby sa to neprehrialo? alebo je to blbosť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 10:27 Muž Jarry [1437] Re: TRULY
Ja jsem posilal LED pasky, ne trubici :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 10:05 Muž TRULY [164] Re: Jarry
LED trubice 120cm T8 s paticí G13 do svítidla, 18W, 220V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 09:57 Muž Jarry [1437] Re: TRULY
Je to na 12V, kdyz koupíš slušnej zdroj, nemělo by nic hrozit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 09:55 Muž TRULY [164] Re: paradoKs
NO LENže to do svetla nedam nie. Musel by somtu zaliatu rampu rozobrat a ... Asi je lepšie vytvoriť vlastny modul nie?
Ono píšu že da sa ot nahradiť, ale až tak jednoduche to zas nieje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 09:33 Muž paradoKs [198] Re: TRULY
www.t-led.cz/…
Tohle je no name, značkové jsou samo sebou dražší, třeba Philips core pro, nebo Philips master. Poslední mají největší světelný výkon a podle toho i stojí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 09:28 Muž TRULY [164] Re: Jarry
a nebude to ako s čínskymi sviecami na vianočný stromček, že jedneho dna ked sa budem vracať domov tak okrem modreho a červeneho svetla pod barakom uvídim aj svetlo 100000000lumenov z mojej obývačky + dym? :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 09:19 Muž Jarry [1437] Re: TRULY
No já mám ve velkém 4x80W, ale elektrikou i topíme, takže máme levnou elektriku, měsíčně to dělá kolem 100Kč + si těma zářivkama i trochu přitápíme v obýváku :-) Jinak vím, že se to tu celke haní, ale já mám dobré zkušenosti s LED páskama - vyjde to na pár korun, je tam naprosto bezproblémová plynulá regulace jasu a s cenou za 1m pásku z eBay i kdybych je měl jednou za rok vyměnit, tak mi to pořád přijde ok. Teď zrovna mám novej pásek, 5m kolem 200Kč, příkon 20W/m, takže by to mělo i celkem svítit. Nalepím to na hliníkový profil s difusorem, napojím na zdroj a svítím. Délku si uděláš, jakou potřebuješ, se zdrojem, stmívačem a 2x 1m profilama mě teď vyšlo osvětlení na 1100Kč. Ještě jsem to teda nezkoušel rozsvítit, ale na malinkém akvárku mám 2x0,5m pásek a mám ho puštěný tak na 30% maximální intenzity. Hliníkový profil je naprosto studený, takže pokud nevyžaduješ nějaké opravdu intenzivní osvětlení, je to podle mě dobrá alternativa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 09:08 Muž TRULY [164] Re: paradoKs
NO beham po nete ale aba som nasiel nejaku za 10e tak to sa mi nejako nedari
Dlžka akva 120cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 08:27 Muž paradoKs [198] Re: TRULY
A nebo si to udělá sám a kdo neumí, led trubice stojí taky cca 10E.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 08:09 Muž TRULY [164] Re: Jarry
tak asi najvačsi problem bude s tou ludwigou ako píšeš, ale tak to je asi stale tak. Straca spodne listy ale aj tak ju chcem pichnuť do zadnej časti.l
ROzmýšlal som ešte nad 2x54w ale tolko elektriny čo to zožere tak to je des.
Kedd si zoberiem že obývačka, chodba, kupelna, kuchyna, wc mi dokopy zožeru cca 70W ak rozsvietim všetko naraz, tak.... A ked chce človke LEDko tak musí uver zobrať...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 06:45 Muž Jarry [1437] Re: TRULY
Podle me v pohode. Uvidis, jak pujdou ty Ludwigie, ale zbytek si myslim, ze bez problemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 19:05 Muž TRULY [164]
beham po nete a nahanm nejake to svetlo. Teda kým predam stare akva - financie..
Bude na tieto rastliny postačovať 2x39w ?
Akva rozmer 120x40x55
štrk cca 6-8cm
Nejdem pestovať žiaden extrem ani kobercovky. Nechcem mať uplne červene listy ani vidieť pomedzi štrk :-D
Potrebujem nejaký rozumný pomer medzi svietivosťou a cenou.
Tie ceny za kryty su nenormalne...

1.Valisneria spiralis
2.Cryptocoryne pontederiifolia
3.Cryptocoryne_affinis
4.Ludwigia repens
5.Ludwigia palustris
6.Anubias barteri var. barteri
7.Anubias barteri var. caladiifolia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 19:51 Muž ondralomnice [81] Re: TRULY
no nebude to fungovat to je vše :-P a neboj taky různě kutím tak že styl pokus omyl pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 19:40 Muž TRULY [164] Re: ondralomnice
:) je na tom nieco ak ma zaujima co by sa stalo? :) nejdem to tam davat proste ma to zaujima :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 19:34 Muž ondralomnice [81] Re: TRULY
tak nějak předřadník má na sobě napsáno pro jaký trubky je určenej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 19:32 Muž TRULY [164] Re: ondralomnice
oka len sa pytam lebo ma to zaujima. Cize ak dam 36 na 39 oresradnik tak to ani nerozsvieti hej?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 19:31 Muž ondralomnice [81] Re: TRULY
ne ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 19:29 Muž TRULY [164] Re: ondralomnice
ciz?ze by to neslo ani tak ani obratene?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 19:27 Muž ondralomnice [81] Re: TRULY
záleží na předřadníku pokud tam sou nějaké tolerance, ale asi to nepůjde hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 18:44 Muž TRULY [164]
ahojte chcem sa soytaf jednu vec
Ak by som mal rampu 2x39 a pouzil trubice 2x36? co by sa stalo svietili by menej?
a ak by som mal rampu 2x36 a pouzil 2x39 trubice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 15:01 Muž Rounce [30]
Ok, jo rostliny rostou všecky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 14:51 Muž Jarry [1437] Re: Rounce
Nejlepší je mít zářivky přes celou délku akvária, ale jestli rostliny rostou, také bych to neřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 14:26 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Rounce
Myslím, že ti to roste pěkně, tak bych to, být tebou, ani neřešila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 14:06 Muž Rounce [30] Re: slavko
No já vzhledem ktemu že voda tu má blíž ke kamení než k vodě tak mám hodně omezený co mě tu poroste. Zatím sem kryt vylepil alobalem aby se to aspon trochu zlepšilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.12.2016 13:06 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Rounce
Neviem ako ostatní, ale ja mám v rohoch rastliny menej náročné na svetlo, resp. rastliny s naozaj dlhými listami (> 50cm), ktoré sa k svetlu dostanú, takže tmavé kúty neriešim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2016 11:26 Muž Rounce [30]
Jak řešíte aby vám světlo šlo rovnoměrně do celýho akva ? Já sem ted zjistil že do rohů mě svítí strašně málo když to srovnám se zbytkem

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [26] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108114x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=1251