Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 17:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aforte
Bude to docela dost svetla, kdyz pouzijes reflektor. Bez reflektoru bys mohl mit svetla akorat, mozna i tak ohledne rostlin na "neco lepsiho", protoze je to akvarko nizke, takze vlastne skoro cele skoro hned pod zarivkou ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 17:14 Muž Aforte [533] - Rostliny
Teoreticky tohle by šlo: www.rostlinna-akvaria.cz/…

Není to drahé a udělat ze dřeva kryt nebude těžké. Co vy na to? Akorát to bude moc silné ta zářivka, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 16:31 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Designer
viz můj editovaný příspěvek i s návodem, ale neručím za něj, nečetl jsem ho. Třeba akorát ty dva dráty nechápu proč strkal do EP, když maj byt spojené mimo EP. Na text jsme nekoukal.

EDIT, tohle se samozřejmě týká jen dvojitého, u jendotrubkového není co řešit, 4 kontakty, 4 dráty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.10.2013 16:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aforte
V 16ti jsem mel za sebou pulku elektroprumky a myslel si, ze jsem mistr sveta, a taky se patricne k tomu nebal v cemkoli hrabat. A pak ze ta dnesni generace dospiva rychleji smich .

Mas pravdu, hrdinu jsou plne hrbitovy, nicmene Ti nic nebrani se podivat, jak jednoduche je pouziti elektronickeho predradniku, to se v zivote muze hodit nejen nad akvarium (treba tim jednou prekvapis tchyni). Na vetsine z nich (predradniku, ne tchyni) mas i rovnou namalovano, co kam patri.

PS. V cestine zacinaji na TCH jen 2 slova, TCHOR a TCHYNE.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.10.2013 16:28 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Aforte
pohoda, já si dělal věci už dřív. a na předřadníku je schéma zapojení, podle kterýho to zapojí i ženská, co s tím nemá zkušenosti.

EDIT: třeba tady to maj jako sadu, ale nemám je z určitého osobního důvodu rád, ale zboží je OK, je to o názoru a návodech od nich.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
a na to můžeš dát jen jednoduché plechové korýtko, které buď seženeš nebo ti někdo ohne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.10.2013 16:27 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Aforte
Aforte napsal: Je mi 16, takže vyrobit si sám něco takového bez znalostní nepřipadá v úvahu.
16? To je tak akurát začať študovať a bastliť... Ja som robil prvé pokusy ešte na ZŠ, keď som mal asi 11 - foter ma skoro zabil, keď som mu spálil A-meter, ale odvtedy viem, že merať prúd v zásuvke (v skrate) veru nie je dobrý nápad... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 16:15 Muž Aforte [533] - Rostliny
Je mi 16, takže vyrobit si sám něco takového bez znalostní nepřipadá v úvahu. Ještě bych to nějak pokazil a pak už se jen vezl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 16:13 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Aforte
hmm, 80cm dlouhé. co zkusit udělat si sám a koupit běžné T5 + OSRAM EP?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 16:11 Muž Aforte [533] - Rostliny
A co říkáte nad koupením osvětlení hailea. Už to mám vymyšlené, ale nevím co za zářivka do tohoto osvětlení. Opravu málo výrobců vyrábí 25W, T8 zářivky. Měl bych možnost vybírat z:

sylvania aquastar(nevím, jaké je zbarvení)
sylvania gro-lux(nelíbí se mi zbarvení)
narva oceanic star
narva oceanic flora
narva oceanic light

Co říkáte na narva oceanic flora a sylvania aquastar?

narva oceanic flora:
www.akva-tera.cz/…

sylvania aquastar:
www.akva-tera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 15:55 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: bago
bago napsal: skus pozriet sem cena/vykon www.rostlinna-akvaria.cz/…

Opravdu nechci kupovat 48W v T5 nad akvárium s burčákem o litráži 50l. Mám nějakou cenovou hranici, nad kterou opravdu nejdu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 13:57 Muž bago [6] - AmerikaRe: Aforte
skus pozriet sem cena/vykon www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 13:53 Muž Toník [396] Re: Aforte
Za dobrou cenu je např. NARVA Oceanic Light.
www.robimaus.cz/…
Pod tímto druhem zdroje v kombinaci s NARVA Oceanic Flora (dříve Colour) pěstuji i na světlo náročné kytky a naprostá spokojenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 08:24 Muž Aforte [533] - Rostliny
Co byte mi poradili nad akvárium 80x25x25 za osvětlení? Budu mít CO2 biokvas - normální kvasnice. Chtěl bych, aby mi krásně rostly rostliny i ty těžče pěstovatelné.

Nejdříve jsem se díval na hailea 25W. Takové zářivky se ale skoro neprodávají. Mělo by to být do ceny cca 800,-Kč. Kryt nemám. Poradíte mi? Jedno jestli to bude těleso nebo lampička, ale musí to být akvarijní a hlavně aby dávalo dost světla.

Budu objednávat věci na akva-tera.cz, takže bych byl radši kdyby to osvětlení bylo tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2013 10:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Davik59
Takhle jsem mel usporky, ony uz dnes nejsou nijak drahe. Kdyz tam namontujes 3 tyhle prisery: gme.cz/… ,
budes mit svetla, ze se budes divit ;-) .

Ani bych to asi nemel rikat, pochopitelne nad akvarkem probihaly cykly ve vlhku a odpareni jak se vypinaly a zapinaly. Myslim, ze takhle slapaly vic nez rok bez problemu (dal uz nevim, uz je to akvarko mimo mne).

Takze nejsnazsi reseni, namontovat usporky, nebezpecne to nejspis bude uplne stejne, jako kdyz tam mas ted ty zarovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2013 01:17 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Davik59
jasně, to byla jen šoková reakce

no na 200l, mužeš mrknout ke mě. Každopádně EP doporučuju OSRAM a patice když voděodolné, tak z aquario.pl, oboje sehnatelné třeba i u nás jako komplet, ale nebudu jmenovat kde, mám na ně trošku averzi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2013 00:05 Muž Davik59 [0] Re: matlala
Jak jsem psal provizorni. Ono jednodusi vlozit do pocatku 30Kc za zarovky nez mnohem vic do zarivek. Nemam vymyslen horni kryt, tak jsem to resil takhle. Na kolik tak prijdou zarivky, popripade jake by byly vhodne?

EDIT: Diky za vypocet :-D pekna suma, jsem si vedom velke spotreby, jen na rychlo udelal z kusu stareho nabytku kryt, namontoval 3 zarovky co jsem nasel doma a svitil :-D V nejblisi dobe bych uz neco poradnyho. Jen jestli by to ted stacilo rostlinkam..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2013 23:59 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Davik59
a strašně neekonomické, stejnou práci by zastalo cca 52W zářivek coze


EDIT: 12h denně/365 dní v týdnu, 5,-/kWh
žárovky 260W-> (260/1000)*12*365*5=5694,-/rok
zářivky (52/1000)*12*365*5=1138,8,-/rok

ze žárovek máš jen cca 8% světla a zbytek je teplo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2013 23:30 Muž Davik59 [0]
Ahoj, chtel bych se zeptat, mam provizorni osvetleni zarovkama. Mam 200l akva, asi 175l vody, vyska vodniho sloupce 40cm. Mam dane 3 zarovky. Na kraji po 100W a uprostred 60W. Myslim, ze je to naprosto dostacujici. Souhlasite semnou?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 22:06 Žena Lulito [15] - CichlidyRe: lhajek
Omlouvam se, ja jsem za prve chtela dat za odpoved smailika a za druhe sem mela asi trosku pomalesi chapani 3/4 meo mozku se venovali prckovi :) spis sem asi chtela vedet jestli si muzu dovolit i narocnejsi rostlinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 21:35 Muž jmalyska [167] – W/l
Nevím, ale jendotka W/l se podle mne dá používat pouze v obchodě pro srovnání rostlin, jaká co potřebuje za nároky na světlo. Jak již bylo řečeno, můžu mít dvě litrážně stejná akvária, o stejném osvětlení, ale jedno bude vysoké 100cm a druhé 30cm. Výpočtem WúL to bude stejné,ale v jednom bude světla sakra málo a v druhém sakra moc ano

Je třeba trochu uvažovat, zkoušet a ptát se, kdo čím svítí nad konkrétním akváriem, které se bude nejvíce podobat tomu, jaké budete mít vy.

Já svítím 2x4hod s 2hod pauzou na 100% výkonu zářivky Osram 865 4750lm 120cm s reflektory na akvárium 120x50x60 výška je to si mylsím akorát, když se přidává CO2 (řasy zmizely, bez CO2 řasy byly, tedy světla bylo o trochu více, než by mělo stačit). Přepočtem, jak je libo, 0,3W/l smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 21:14 Muž O.Tom [439] Re: Johan
Pro mě je DX dost nepřehledný a na ebay jsem ztracený úplně :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 21:12 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: borel
Vím, že to nechcete slyšet, ale na ebay jsou ještě o třetinu levnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 21:08 borel – LED modul 10W CREEP
Nevíte někdo kde v čechách koupím tyto moduly: 6227 10W 800~900lm 6000~6500K White Light Square Shaped 3S3P Integrated LED Module (9~11V). Jsou ke koupi na DX, ale zkouším to někde v čechách a nikde to nemůžu najít. Samozřejmě je chci použít k osvětlení akvarií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 19:37 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Lulito
Pro nenáročné rostliny stačí 0,4W/l, 0,5W/l je už slušné osvětlení a rostou dobře i ty trochu náročnější rostliny. Já mám 0,5W/l a světla je opravdu dost, výšku AQ mám 45cm. Ty máš 108W, světla bude dost. Máš 0,6W/l. Klidně můžeš ještě o trochu zvednout hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.10.2013 19:37 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Lulito
Jasně, všechny rostliny potřebují stejně světla, že? Takže jsem blb že se takhle můžu ptát .... omlouvám se že jsem chtěl pomoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 16:04 Muž O.Tom [439] Re: Lulito
Fotka k příspěvku Jde spíš o to, jaké rostliny.. akvárium.
Mám T5 HE 2x 21 W na akvárium d100x v55x š50 cm.
Rostliny jsou echinodory, kryptokoryny, anubiasy, kříny, vallisnerie/sagitarie, aponogeton.
A stačí mi to. Kdybych tam ale chtěl nějaký nízký trávník a podobně, tak už to stačit nebude. Takhle mi teď kvete aponogeton ulvaceus.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 15:57 Žena Lulito [15] - CichlidyRe: lhajek
No prece kvuli rostlinkam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 15:21 Muž O.Tom [439] Re: ondralomnice
O.Tom napsal: Jestli jsi schopný si světlo postavit a nejsi si jistý výkonem, tak si kup předřadník, který zvládá HE i HO trubice, jako např. www.zarovky.cz/…

EDIT: další PHILIPS, a další dělá Helvar nebo Tridonic
www.ecat.lighting.philips.cz/…
www.ecat.lighting.philips.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.10.2013 15:11 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Lulito
Na co to má stačit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 14:44 Žena Lulito [15] - Cichlidy
Jo a jsou to T5 HO
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 14:43 Žena Lulito [15] - Cichlidy
Mam akvarium 240L cisty objem je asi 170L. Vyska akvaria 50cm, dno ma nejmensi cast asi 5cm, vodu odshora 5cm. Zarivky 2x54W jedna 840 a druha 865 bude to stacit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 14:35 Muž Tomiino [43]
Ahoj vsem,chtel bych se zeptat k predradniku Tridonic Předřadník 1x39W PC T5 PRO lp xitex II je mozne nastrcit tyto patice ?http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/vodotesna-patice-t5-1-m-kabel bez problemu?se zarivkou Osram Lumilux HO 39W/865 T5 85 cm bude slapat vse jak ma?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 11:09 Muž ondralomnice [81] Re: O.Tom
A tak ti navrhuji, aby jsis koupil předřadník, který umí používat jak HO, tak HE trubice, což znamená... že si můžeš se světlem víc hrát a dle potřeby tam změnit výkon trubice.


A kterej to jee můj vyhledávač žádnej nenašel tak prosím o příklad stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 21:39 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tomiino
Trubice T5 poskytujú pri (cca) rovnakej dĺžke viac svetla ako T8. To bol začiatok. Potom vznikli HO a HE, oboje majú rovnaké rozmery (teda sú zameniteľné v existujúcom osvetlení), ale HE majú vyššiu účinnosť (viac lm/W). Ak si však dobre pamätám, pri rovnakej dĺžke dajú HE celkovo menej lúmenov ako HO, teda nielen menej zožerú, ale aj svietia menej.

V dnešnom (rastlinnom) akváriu ide väčšinou o to, ako dostať čo najviac svetla na čo najmenší rozmer, a tak býva vhodným riešením práve T5 HO, hoci sú menej účinné ako T5 HE.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 19:36 Muž O.Tom [439] Re: Tomiino
Nečetl jsem úplně všchno, orientuju se podle tvých posledních odkazů kde se rozhoduješ mezi 1x39 W což je 90cm trubice HO a 2x24 W což jsou 60cm trubice HO.

A tak ti navrhuji, aby jsis koupil předřadník, který umí používat jak HO, tak HE trubice, což znamená... že si můžeš se světlem víc hrát a dle potřeby tam změnit výkon trubice.
U 90cm je to 39W HO a 21 HE, u 60cm trubice je to 24W HO a 14W HE.

Jaký máš vlastně aktuální kryt a trubice ?
A na použití jen jedné trubice v předřadníku který je určen pro dvě bych vůbec nespoléhal.

EDIT: Ještě ktomu označení HO a HE, jak psal matlala.
Tak HO jsou zaměřené na co nejvyšší svítivost v malém provedení, ale jejich efektivita je asi 80 lumenů na 1 watt.
HE trubice jsou orientovány na co nejefektivnější provoz a dosahůjí 100 lumenů na 1 watt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 19:18 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tomiino
no většinou jo, ale záruka v případě poruchy padá
tam se totiž pouští úplně jiné proudy

HO-higt ouput
HE-high effectivity
tj poměr lumen/watt
zbytek si dohledáš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 19:15 Muž Tomiino [43]
kdyz si zakoupim predradnik na 2x24 w a budu tam mit pouze jednu trubici..bude slapat nebo ne?nemam s tim zkusenosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 19:12 Muž Tomiino [43] Re: O.Tom
co znamena HE a HO?psal jsem tam jestli mam pouzit 1x39 nebo 2x24 w...ke stavajicim 2x30w T8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 14:54 Muž O.Tom [439] Re: Tomiino
Jestli jsi schopný si světlo postavit a nejsi si jistý výkonem, tak si kup předřadník, který zvládá HE i HO trubice, jako např. www.zarovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 11:48 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tomiino
nepřepsal ses? to první je EP a paticema a druhý je zářivka, tak proč nebo?

No a jak koukám na jejich návod, dělal to opravdu elektrikář, to zapojení dvojitého EP. kdy místo dvou drátů spojených mimo EP jsou nahozené všechny do EP.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2013 04:40 Muž Tomiino [43]
Tak se naposled rozhoduji co bude lepsi nad mojim akva..jestli www.rostlinna-akvaria.cz/… nebo www.rostlinna-akvaria.cz/…

ke dvema 30w T8. Kdo mi hodi radu?bude mi stacit prihodit jen jednu do stredu akva nebo rozlozit dve mensi?nejsem zahradnik,jen aby mi v klidu rostly rosliny :-)jednu zarivku 39w nebo dve 2x24 w ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 08:25 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Johan
Tak to je pěkné světýlko ... škoda že už mám osvětlení vyřešeno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 08:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Miroslav
nevyjde o hodně levněji a lépe např. toto? www.ebay.com/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 00:48 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tomiino
moc jinak asi ne, tohle je nejlevnější a přitom dobré řešení
- kvalitní předřadník
- slušné voděodolné patice
- úchytky na trubice

krom předřadníku to mají z aquario.pl kde se myslím dali po domluvě sehnat zvlášť uchýty meti dvě zářivky T8-T5, jak sis to pak otočil bylo na tobě.
No s tím uchycením na trubku T8-T8 nebo T5-T5 by to šlo taky, když snýtuješ dva ty držáky na stejné trubky k sobě.

Ale osobně praktikuju u všech plastových krytů přidání totohle (jen objednám od zdroje ve větším) a nanýtuju jak předřadník zezadu do smršťovací bužírky + kraje zasilikonuju, tak držáky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2013 22:38 Muž Tomiino [43]
Mam dotaz..do krytu budu pridavat jednu zarivku a stale nevim jak to vymyslet..jde to udelat jinak nez takto? www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2013 10:25 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Designer
a kdo řekl, že nemůžeš, on tam ten kus cívky dát jde a rozsvítí se to, ale trubky trpí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.10.2013 10:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: matlala
T5 hlavne resi to, ze si pred ne nemuzes dat elektromagneticky predradnik jako pred T8, tedy kus civky se starterem. A kdyz nemuzes pouzit nic jineho nez elektronicky predradnik, je pochopitelne eliminaci horsiho mozneho reseni vyreseno tak nejak samo :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.10.2013 20:27 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Aforte
tak to bych se teda zamyslel nad homemade světlem :-)
Osobně si myslím, že žádné komerční světlo nemůže dosahovat kvalit své vlastní práce (když člověk není levý) a hlavně když vybere třeba velmi dobré předřadníky od OSRAMU.

U T8 počítej že na 99% to komerční světlo bude mít tlumivku
-> větší hmotnost tělesa
-> větší spotřeba? bez kompenzačního kondenzátoru počítej cca dvojnásobnou spotřebu než je uvedena na trubici, s kompenzačním kondenzátorem to jde stáhnout na cca +20%
-> kratší životnost a vysoký pokles svítivosti

všechny tyhle nedostatky řeší moderní tenké T5 trubice s elektronickým předřadníkem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 20:12 Muž Paul [2] - Asie
Díky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 20:04 amrtin Re: KarlosS
To je pravda,mě by se tohle taky nelíbilo bejt někde zavřenej hmm :-|

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [44] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=2151