Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 62 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 17:25 Žena Irwiny [0] Re: Zoidik
Kdyby to tak řekli rovnou vid :)pěkné shrnutí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 17:22 Muž karelchess [45] Re: Spiike
to Ti nějak nevim, každej máme nějakou tu práci, rodinu, přítelkyni... :-D
Nechceš se radši znova zeptat na něco, co Ti není ještě úplně jasné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 14:39 Muž Spiike [63]
Zdravím,

lidi nemohl by to tu někdo zesumarizovat nějak sem se v tom už ztratil a nevím co je pravda a co fake.

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:55 GP Re: karelchess
kdysi zarivky zloutly...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2011 11:52 Muž karelchess [45] Re: Zoidik
Tak já se do té debaty přidám :-D
MŮŽE se změnit spektrum? U vícepásmových zářivek klidně, protože je použito několik různých luminoforů a každý MŮŽE degradovat jinou rychlostí. Nemyslím si ale, že by to mělo nějaký vliv na rostliny. (změna spektra, intenzita samozřejmě ano)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:49 Muž RadekCX [219] Re: Zoidik
Bingo!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:41 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Zoidik
...Během nějakých 8000-12000 hodin svícení se sníží světelný tok zhruba na 85% ...
Záleží na typu zářivky. U některých k takovému poklesu dochází až po 20000, 40000 nebo 70000 hodinách, u jiných po těch "vašich" 10000 hodinách může svítivost klesnout i na 50%... (Což bude nejspíš případ vašich zářivek...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 11:24 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: RadekCX
PROC by mel degradovat tak, ze (podstatne) zmeni spektrum? - Na to se ptám já. (jestli jsem dobře poschopil celou debatu)

Co si prolézám net, tak je všude psáno, že vlnová délka světla zářivky je dána již zmíněným luminoforem. Rostliny potřebují pro zdárný růst světlo o určité vlnové délce. Během nějakých 8000-12000 hodin svícení se sníží světelný tok zhruba na 85% (cs.wikipedia.org/… - životnost zářivek).

Takže jestli to celé dobře chápu, tak ono nejde vůbec o to, že se změní vlnová délka světla degradací luminoforu, ta je defakto stále stejná, ale díky zanesení té trubice svícením se sníží množství vyzářeného zvětla o tolik, že je již nedostatečný pro optimální růst rostlin a ty rostou v důsledku pomaleji nebo sev růstu můžou zastavit.

Pochopil jsem to nakonec správně jak to celé funguje? Teď mi to celé s tím svícením dává logiku.
Miluji takovéto debaty :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:56 Muž RadekCX [219] Re: Zoidik
PROC by mel degradovat tak, ze (podstatne) zmeni spektrum?

on zdegraduje tak ze se zaprasi, zcerna tim jak se na nem rozstrikuji kapicky kovu pouzite na elektrodach - to je mimo jine duvod proc zarivkam vadi caste zapinani - kazdy start je velky naraz elektronu do elektrody, ktery vyrazi atomy kovu a ktere se rozptyli po trubici a usadi na luminoforu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:43 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: RadekCX
Právě že o to jde. Pokud časem luminofor degraduje, tak by se mělo měnit i světelné spektrum potřebné pro rostliny. Tady www.magazin-legalizace.cz/… je pěkný graf vlnové délky světla, kterou rostliny dokáží využít. Jednu pro růst a druhou pro květenství.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:29 Muž RadekCX [219] Re: Zoidik
tady prece nejde o nejaka spektra (ty jsou dane luminoforem podle toho jakou zarivku si koupis)

jde o to, ze casem ten luminofor degraduje (vypali se, znecisti kovem z elektrod) a zarivka prestava svitit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:23 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Sid
Mám nějaké klasické zářivky, které se dají koupit v kdejaké elektře... Když jsme tak u toho osvětlení, jak změříš, nebo měříš emisi svěla potřebné vlnové délky u svého akvárka? Nebo vycházíš z nějakých všeobecných standardů, že po dvou letech je to už nevhodné? V některých věcech jsem rejpal, tak se ptám čistě ze zvědavosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:13 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: RadekCX
Já to taky nedramatizuji. Mně je jedno, čím kdo svítí. :)
Jen poukazuji na to, že po 15 letech ty Zoidikovy T8 (velmi pravděpodobně širokopásmové) už toho moc rostlinám neposkytnou. :)
(Jsou zářivky s životností 70-75k hodin ve 12-tihodinovém cyklu s poklesem svítivosti kolem 10% na konci životnosti. Ty ale Zoidik určitě nad akva nemá... :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:09 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: RadekCX
taky záleží co od toho očekáváš. Někdo má světlo slabé, třeba v setu, další zářivku tam nechce nebo nemůže dát, tak pořebuje aby svítlo co nejvíc, zvlášť pokud chce ne až tak nenáročné kytky. Když má někdo kryptokoryny, anubiasy..., tak mu nějak porostou pořád i pod 10let starou zářivkou, i když s víc světlem by sem jim třeba dařilo líp
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:08 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím – sid, katterrinecka
Odnést až se vysvítí :-)

Prodávat na aukru. No nevím. Posílat poštou nebo osobní odběr. Poštou bych měl strach, že se můžou rozbít (známe českou poštu že jo) a osobní odběr pokud není člověk z toho místa jak já, tak se cenově nevyplatí jezdit pro dvě trubice.

Něco si přečtu na netu ohledně svícení a když tak dám "hloupý" dotaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 10:00 Muž RadekCX [219] Re: Sid
nedelal bych z toho drama - T5 maji uvadenou zivotnost 16-20k hodin coz je 3-5 let pri 10-12h denne - jenze to je zivotnost uvadena pokud se nepletu pro pokles na 80% svitivosti

takze bych si delal starosti tak mozna za 6 let provozu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 09:57 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Zoidik
tak me napadá že třeba na aukru by to někdo určitě koupil, za symbolickou cenu. Lidi šetří všude možně, proč by to někdo nevyužil.
Když takhle šetříš tak máš určitě jednopásmové zářivky, jsou levnější, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 09:47 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Zoidik
...Tak co s něma když jsou stále funkční?...
Možností je mnoho. Jednou z nich je zanést je do sběrného místa k ekologické likvidaci a za 100,- Kč pořídit nové. Jinou ta, kterou volíte vy - "svítit" s nimi až do jejich úplného konce, bez ohledu na potřeby rostlin.
Vaše věc. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 09:22 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: romant
Ano, tohle nemůžu absolutně popřít, ale 18W trubice v celém baráku je pouze v akvárku. Jiné zářivkové trubice v baráku mají větší watáž a větší rozměr. Tak co s něma když jsou stále funkční? Skládat je do rohu? Předělávat všechny zářivkové svítidla doma? Dávat je známím kteří je taky neupotřebí? Tuningovej auto blázen taky nejsem abych si podsvěcoval auto :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 09:05 R Muž romant [27987] Re: Zoidik
Ony sice po těch 2-3 letech svítí, ale rostliny to světlo vnímají jinak než naše oko. Pro rostliny jsou už ty zářivky po té době tzv. vysvícený, ale třeba ve světle v garáži budou svítit ještě hodně dlouho. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 09:01 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Sid
Ale tak to zase do takového extrému bych to nehnal, ale dokud svítí tak je měnit nebudu. Doma by se mi hromadily tyhle trubice a jiné svítidlo na ně nemám. A likvidovat funkční nebo je někomu dávat případně kvůli tomu si dělat speciálně další svítidlo se mi fakt nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   23.09.2011 08:55 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Zoidik
...Záleží taky na času a financích kolik si člověk může čeho dovolit...
Souhlas - ne každý si může dovolit jednou za 2-3 roky vyměnit dvě trubice v ceně cca 100,- Kč. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 06:38 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Johan
Pokud je zaběhnuté a má nastavený nějaký režim ve kterém funguje, tak ano. Ale nevěřím tomu, že po třech měsících jak je tomu v mém případě, kdy se ještě snaží něco dolaďovat se dá tohle tvrdit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 22:46 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Zoidik
Čas do toho nepleťte. I kdyby ste akvárium viděl jednou za tři týdny, tak nemusí vypadat vůbec špatně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 22:43 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím
Sid napsal: ...Osobně mám osvětlení 2*18W a trubice jsou staré několik let. Někdo říká že by se měly měnit co půl roku nebo jak často...
Taky si myslíte, že akvárium ve vašem pojetí láká široké masy k následování?! :)



No a ne snad? smich Každej má jiné pojetí. Záleží taky na času a financích kolik si člověk může čeho dovolit. Dokonalost neexistuje a každej se snaží jak může.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 22:16 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Zoidik
...Osobně mám osvětlení 2*18W a trubice jsou staré několik let. Někdo říká že by se měly měnit co půl roku nebo jak často...
Taky si myslíte, že akvárium ve vašem pojetí láká široké masy k následování?! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 22:12 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: stropa
....já mám 80w na 500l a nemyslím si že by to byl problém...
Pokud ten hrůzinec v prezentaci nepovažujete za problém, pak máte pravdu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 20:46 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Myslím to akvárko pod okno :-D Jinak to vlákno o těch zářivkách jsem stejného názoru. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 18:07 Muž Spiike [63] Re: Majkl
Ne to nebylo :-D pač není žádný volný :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 14:49 Muž kortezhugo [983] Re: Zoidik
menia sa v podstate pre pokles svietivosti...-ak to nevadi? -tak sa moze kludne nechat trubica "dohoriet"
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 14:20 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: romant
Já jsem snad ještě ty trubice ani neměnil za těch asi 15 let. Nebo si na to přinejmenším nevzpomínám že bych je měnil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 13:28 stropa Re: Zoidik
musím dodat jednu maličkost,já nepěstuji žádné extra náročné kytky co jsou buh ví odkud...mám valisnerky,anubias,hnědovku,a míval sem echinodoris....a s těmato kytkami žádný problém nikdy v tom světle s waty jaký sem popsal....a to si kolikrát dost hraju i s teplotou....dolu nahoru..jak zrovna chci když mi něco napadne...a kytky se budto zbrzdí v rustu maxmálně..a jinak nic....dokonce sem měl valisnérii gig v akva s terčovci a roztla mi,sice pomalu,velmi pomalu ale i tak se jí dařilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 13:24 R Muž romant [27987] Re: Zoidik
Po půl roce je dobrý měnit tzv. speciálky GLO apodobné. Klasické třípásmovky mají efektivní životnost daleko delší, ale po 2-3 letech při normálním 10 hodinovým denním svícení bych vyměnil i tyto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 13:20 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: stropa
Ono by to mělo být všechno vyvážené, jak světlo, tak živiny, ale osobně bych ani jedno nevyzdvihával jako to nejdůležitější. Osobně mám osvětlení 2*18W a trubice jsou staré několik let. Někdo říká že by se měly měnit co půl roku nebo jak často, že jsou vysvícené a nemá to ten pravý efekt na rostliny. Nevím. Dokud jsem měl staré akva, tak kryptokorynám se pod tím světlem dařilo excelentně. Teď teda přihnojuju, to je pravda. jinak nemám problém... zatím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 13:10 stropa Re: Zoidik
já mám taky dost poddimenzovaný světlo a s roztlinkami problém nemám....příde mi že se hned vše honí okolo světla hned,když něco neroste....pokud nechce mít člověk v akva doslova sad a zámeckou zahrádku,tak není problém svítit i slabším světlem.já mám 80w na 500l a nemyslím si že by to byl problém co se kytek týče.....co/2 přidávám tak týden až deset dnu v mněsíci,a to nééé v pravidelnosti každého měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 11:55 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Nela
nebo stolni lampa na DPZ zarivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 11:54 Muž kortezhugo [983] Re: Nela
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 11:52 Muž kortezhugo [983] Re: Nela
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 11:48 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Nela
Já používám na 8 litrů normální 40W žárovku. Sice to pro rostliny asi není to pravé ořechové, ale zatím neuhnívají a několik mi jich pod tímto světlem pěkně zakořenilo a poporostlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 11:39 Nela – Osvětlení miniakvárka
Ahoj, chci se zeptat, čím osvítit mini akvárko 12l? Už koukám durhý den po internetu a v záplavě informací se ztrácím..Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2011 08:18 Muž kortezhugo [983]
ak sa pouzije 830 este lepsie 827 + 865 dostava to fialovy nadych tak trochu ako GRO-LUX :-)
najlepsie to vidno v novonapustenom akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 21:33 Muž karelchess [45] Re: vaclav
To se navzájem nevylučuje, rostliny jsou schopné využít celé spektrum, ale modrou a červenou mají raději, proto se nám jeví jako zelené. Když mi ještě barvil kořen, svítil jsem 830kama, protože 865ka to neprosvítila (a vypadalo to divně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.09.2011 20:51 Usine Re: karelchess
Fotka k příspěvku Důležité pro rostliny je modré a červené spektrum. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 20:22 Muž karelchess [45] Re: Tudy
Je to právě tak, tímto jsem si jist. Jen abych to ještě upřesnil, tak s hloubkou toho červeného světla ubývá tak jako tak, ale rašelina navíc ubírá i to modré. na hlubší čistou nádrž bych zvolil třeba tu 865, na méně hlubokou s rašelinou 830-840 co do efektivity osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 20:08 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: karelchess
Přikláním se k Tvému názoru, komplementární barva k žlutooranžové je modrá. Takže pokud jsou modré složky světla pohlcovány, jeví se předmět jako žlutý. Slunce se nám jeví žluté, protože atmosféra část záření (modrého) pohltí a rozptýlí (modrá obloha). Tedy 2x 840 ;-)

Edit: teď jsem našel web pro děti, smich stydim

alik.idnes.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 20:03 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Majkl
spis vetsi efekt pro rostliny bude mit to spektrum a hnojeni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.09.2011 19:49 Muž karelchess [45] Re: vaclav
Ne, nespletl ;-) žlutá rašelinová voda, resp. rozpuštěné složky v ní, pohlcují modré vln. délky, proto má teple žlutý až oranžový nádech. Čirá voda bez příměsí zase pohlcuje více dlouhovlnné červené záření, ale o tom jsem nepsal :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 19:44 Muž Majkl [9] Re: Moucha
Moucho to dobře vím. Dělám si srandu když vidím jak tu chtěj simulovat východ a západ slunce s barevným spektrem. proto píšu ( ve srandě ) jestli by nebylo lepší dát ho rovnou za okno a nechat na něj svítit skutečný slunce :-D
Jinak samozřejmě ty pokusy jsou asi nekonečný. Já dodělal simulaci východu, postupného přidávání světla, poledne, odpoledne, večer až po západ. .... jakoby :-D ....a pak je otázkou času než začnu blbnout se spektry :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 19:37 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Majkl
na okne to ma velmi snadno za chvili zaraseny....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2011 19:29 Muž Majkl [9] Re: Spiike
ty vole to jsou experimenty. Nebylo by lepší dát akvárko za okno ? smich

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [62] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=3051