Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2018 20:54 R Muž afc1886 [14655] Re: nekdo
www.rostlinna-akvaria.cz/… s tímhle chybu neuděláš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2018 20:29 Muž nekdo [353] – low tech akvarium
Dobrý den,
poprosím o doporučení a nebo radu :)
přečetl jsem toho dost o osvětlení nejen tady a proto se asi nedokážu rozhodnout :))
akvarium je 100x50x50 cm
rád bych na něm svítil normálně (důvod je ten, že umřelo stávající == 2 předřadníky + 4 T5 trubice) - nesvítil jsem nikdy naplno, ale jen 2 trubice)
jde mi o to, jestli jít cestou LED pásků, nebo LED reflektorů, nebo CREE, nebo zase koupit předřadník a trubice.
Díky za nakopnutí správným směrem.
akvárium bude low tech, rybky budou takové ty klasické - všehochutní :), rostliny nenáročné, nebo možná i náročné, ale prostě bez CO2
díky za nakopnutí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2018 01:30 KamilKaras Re: MichalKaspar
MichalKaspar napsal: Jj, tady na tom odkzu jsou docela šikovné kalkulátory www.akvamalawi.com/…

Dobrý den, moc vám děkuji za Vámi přiložený odkaz, zrovna totiž vybavuji novou kancelář, kterou se mi poštěstilo tady vybrat www.eurobydleni.cz/… a abych si v kanceláři nepřipadal tak sám, tak jsem se rozhodl pořídit si do nové kanceláře akvárium s rybičkami a zrovna jsem řešil osvětlení, a váš odkaz mi byl velice nápomocný, děkuji..:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 22:05 MichalKaspar Re: RE5PEKT
Jj, tady na tom odkzu jsou docela šikovné kalkulátory www.akvamalawi.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 21:59 Muž Trucker [0]
Dobry vecer. Poradil by mi nekdo jak zapojit napajeci zdroj k siti? Jde o typ meanwell PLD-25-350
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 20:57 Muž fido16 [631] Re: Siso
Myslím si že kdyby si měl 2x24w bylo by to dostačující
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 12:39 Muž Siso [0] Re: fido16
Na velkost cca 200 L, mam to v detskej izbe, len cakam na stmievač, ak sa to bude dat regulovat tak objednam dalsie a skusim u seba na akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 08:42 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: MichalKaspar
Na takové akva bych koupil cca 50-75W LEDku. Raději koupit silnější a pak výkon omezit/vyladit pomocí stmívače. LEDky také ocení, když nepoběží na 100% výkonu, ale třeba jen na 50-70%.
On je kalkulátor na výměnu vody?? smich a na krmení není?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 20:08 MichalKaspar Re: powery
Kdysi jsem zde zahlédl odkaz na takový kalkurátor. Bohužel ale nešel otevřít a teď ho nedokáži najít...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 20:07 MichalKaspar Re: fido16
cca 150-160 lit
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 10:17 Muž fido16 [631] Re: Siso
Možné by to bylo ale na jak velké akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2018 09:31 Muž powery [250] Re: MichalKaspar
Nic takového nejspíš nebude možné. Záleží na velikosti, typu akvária (mořské, malawi, rostlinné), na osádce akvária, na rostlinách, které tam budou nebo nebudou růst. Moc vstupů, které se lehce nedají zobecnit.

Za mě je lepší světlo silnější s možností regulace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 09:25 MichalKaspar – Calculator na výpočet potřebného osvětlení
Nevíte někdo o nějakém šikovném Calculatoru na výpočet potřebného osvětlení akvária? Třeba něco jako je calculator na objem, váhu písku a nádrže, spotřebu elektřiny, hodnoty CO2 a výměnu vody. www.akvamalawi.com/…...
Díky za reakce a nápovědu.
Michal

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2018 20:53 Muž Siso [0] – Led
Zdravím, je možné použit niečo takéto na osvetlenie akvária? m.aliexpress.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 17:56 Muž kmara [10] - Cichlidy
Chtěl bych se Vás zeptat, jestli někdo máte dálkové ovládání k Chihiros, popř. jinému světlu?
Já jsem ho zakoupil a nějak mi to hapruje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:48 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: NHKG
Neumím nakupovat na e-bay, jinak bych si ten filtr, o kterém byla řeč jinde, už koupila. Tam ho mají.
Ohledně rampy už by se mi víc líbila tahle www.prirodni-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:44 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Anthrax
Budu mít krycí skla :-)
Už jsem si vyhlédla správné úchyty :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zelenakapusta
Pokud chceš stavět na okraje nádrže, tak jednoznačně doporučuju:
Chihiros A series: www.ebay.com/…
Nutné koupit svítidlo dle délky nádrže a ocelové držáky, pokud chceš uchytit na kraje akvária. Na toto se žádné zářivky nechytají. O generaci novější technologie. Stmívač je v ceně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:29 R Muž Anthrax [4739] Re: zelenakapusta
To je jen kvůli tomu, aby to na tom návodu bylo dobře vidět. Takhle si ty drátky sama můžeš rozdělit, tak jak potřebuješ. Každý si tak ten předřadník může posunout kam chce.
Já to mám teda položené na krycím sklem. Takže k tomu nejde vlhko z akvárka.
Na nádrži kde nebyla krycí skla jsem měl www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:25 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Anthrax
coze
No to si ze mě děláš... coze
Na jejich vlastním návodu na netu je, že vodiče jsou barevně rozlišené.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:23 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: NHKG
No u těchto se uvádí, že se dá postavit na okraj nádrže.
Už asi měsíc procházím mračna informací o nejrůznějších typech akvarijního osvětlení, ale co se týká LED, tak jsem už i z vlastní zkušenosti zjistila, že na zářivky T5 prostě nedotahují.
Navíc. Budu se při zakládání akvária maximálně držet metody, kterou jsem zvolila a autorka doporučuje T5 trubice :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:21 R Muž Anthrax [4739] Re: zelenakapusta
Akorát jsem si vzpomněl, že v mém případě měly všechny dráty stejnou barvu. Takže je asi dobré neudělat si v tom guláš. Já se znám, jak dovedu všechno pokazit. Tak jsem si ty vodiče polepil abych dobře viděl, který je který.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:10 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zelenakapusta
Jak budeš mít to svítidlo přichycené k akváriu?
Nebylo by lepší koupit nějaké LED svítidlo? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:04 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Anthrax
Jasný :-)
Pro mě je hlavní, abych to dokázala umět sestavit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 17:54 R Muž Anthrax [4739] Re: zelenakapusta
Spíš jsem to myslel tak, že jsou ty trubice sice na obrázku produktu ale nejsou v ceně. Tak aby nevzniklo nějaké nedorozumění. Jinak souhlas. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 17:51 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Anthrax
Děkuju za odpověď. Že budou zářivky zvlášť je i to, co potřebuju, Zářivková tělesa s vestavěnými zářivkami jsou tzv. na jedno použití a pak sbohem, jakmile světlo zhasne. Přijde mi proto výhodnější víc investovat do rampy a pak jenom měnit zářivky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 17:45 R Muž Anthrax [4739] Re: zelenakapusta
Já mám tohle www.rostlinna-akvaria.cz/… Je snadné to sestavit, jen počítej s tím, že zářivky musíš dokoupit sólo. Ale zatím spokojenost. Na žádné extrémně náročné rostliny to není (ale záleží na výšce vodního sloupce).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 17:33 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry
Dobrý den,

jaké máte zkušenosti s tímto výrobkem?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Taky by mě zajímalo, jak moc těžké je tuhle rampu poskládat. Nemám na to lidi, sestavila bych si to sama. Teda pokud to není příliš složité.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 12:56 Muž Iceman [96] Re: Kmonda
Já bych si ho nechal. Stejně si nakonec časem koupíš silnější osvětlení uvidíš ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 10:40 Žena Kmonda [0] Re: LeRi
Peníze jsme vyřešili, jen jde o to osvětlení, zda to, co mi dali je v pohodě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 10:25 Muž LeRi [315] Re: Kmonda
No hlavně ťe o 500,- okradli , za to už je dost pěkných rostlinek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 09:49 Žena Kmonda [0] Re: Magic
Dobře, díky za názor. Ptala jsem se taky proto, že to, co mi mělo přijít, tak je o cca 500,- Kč dražší, očekávala bych teda, že když je dražší, že bude v něčem lepší. Samozřejmě vím, že to nemusí být vždy pravda, že to co je dražší, nemusí být lepší ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 09:45 Žena Kmonda [0] Re: NHKG
Nabídli my slevu, tam problém nebude, jen se spíš ptám, zda si ho mám nechat. Jsem laik, s akvaristikou jsem na úplném začátku, tak právě nevím, zda bude lepší to světlo na nacvaknutí nebo s kovovými držáky, u který se dá případně upravit výška světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 09:35 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kmonda
6W je levnější než tebou objednané 5.0. a vypadá jinak.
Pokud jsi to kupovala u nás, tak se zkus s nimi domluvit na výměně. Dobrý eshop zajistí výměnu tak, aby jsi ani nemusela na poštu. Nedávno jsem tak měnil vadné čerpadlo. Přijelo ke mě DPD. Dali mi nové čerpadlo a vzali si to vadné.
Pokud jsi kupovala v zahraničí, tak se domluv na vrácení části ceny (cca 30-50% by ti měli vrátit).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 09:07 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Kmonda
Výškové nastavenie by som asi neriešil, nad miničko to i tak moc vysoko nedáš, pokiaľ nechceš svietiť všade okolo.

Je nastaviteľné, na druhej strane chce (triviálnu) montáž, to druhé je v zásade hotové. Okrem toho má to čierne imho ľahšiu manipuláciu a vyšší výkon na menej čipoch. Ale to všetko sú detaily.

Ja by som (ak to nie je zatavené) to položil na akvárium a povedal si páči/nepáči.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 08:54 Žena Kmonda [0] Re: Magic
Jestli drží na skle jsem nezkoušela, všimla jsem si toho ještě před vybalením, tak jsem to z důvodu případného vrácení raději nerozbalovala. Jde asi spíš o to, že ta Nano Style LED M není variabilní, pouze se připevní a nelze ji výškově upravit, kdežto u Nano Power LED 5.0 je možné to osvětlení nastavit výš nebo níž, což nevím, zda to hraje nějakou roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 08:49 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Kmonda
Pokiaľ ti drží na skle, neriešil by som. Jeden Watt hore-dole...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 08:43 Žena Kmonda [0] – Osvětlení Dennerle
Ahoj, potřebovala bych poradit, e-shop mi omylem poslal set s osvětlením Nano Style LED M (6 W/6500 K), ale já si objednala set s osvětlením Nano Power LED 5.0 (5 W/6500 K). Které osvětlení je lepší? Děkuji za info.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2018 17:49 Muž UndeR [80] Re: Toulik
Měl jsem podobný problém. Blikání se začalo objevovat po připojení TC420. Nejdříve jsem tak měl podezření na něj, ale potom jsem z obvodu vyřadil manuální stmívač dodávaný se světlem a problém byl vyřešen. Zkontroluj zapojení jestli nemohla u tebe nastat podobná situace tj. kombinace dvou či více prvků regulujících intenzitu. V určité kombinaci totiž mohou způsobit to blikání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 14:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Toulik
Ľudia vnímajú intenzitu osvetlenia logaritmicky, snímač kamery viac-menej lineárne. Blikať bude rovnako pri malom i silnom svetle, len to nevnímate, čo potvrdzuje Vaše video, v ktorom však (s veľkou pravdepodobnosťou) dochádza k inerferencii so snímkovou frekvenciou.

Použite vysokorýchlostnú kameru so snímkovou v násobkoch frekvencie stmuevača, potom na jednotlivých snímkoch uvidíte niečo zmysluplné. Svetlo (resp. jeho zdroj) reklamujte, tipujem to blikanie na interferenciu PWM a zvlnenia zdroja...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2018 14:35 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .Re: Kubaa
Taky jsem si minulý týden koupil Chihiros A 1201 s manuálním stmívačem. Neproblikává na žádný výkon, tzn. ani na nejnižší. Aspoň zatím ne. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 13:29 Muž Kubaa [718] Re: Toulik
hm, no ledky se stmívají blikaním, ovšem nemělo by to být vidět - to mě docela mrzí, chihiros jsem měl v plánu koupit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 13:27 Toulik – Chihiros led problikávání
Ahojte, koupil jsem si světlo Chihiros LED A serie 80-100cm 50W A801 a po zapnutí jsem zjistil že při omezení na nejnižší stupeň přes dodaný regulátor světlo jemně problikává, při zvýšení to pak už oko nevidí. Když jsem jsem se to snažil natočit zarazilo mě že přes video jsou šikmé pruhy při jakémkoliv nastavené výkonu. Mám už jiné led pásky (od výrobce pásku TRON) a ty nic takového nedělají-stmívač tam ale nemám, jednou naplno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2018 19:55 Muž Jarry [1433] Re: jarda62
Ano, rozhodně doporučuji si to vyzkoušet. Nakoupil jsem asi 3 různé typy čoček - 45, 60 a 80° abych zjistil, že při umístění rampy cca 10cm nad hladinou osvítím akvárium alespoň trochu rovnoměrně jedině bez optiky. Šlo o Malawi, takže jsem nepotřeboval nic silného - 10 XT-E čipů na 700mA na 300l akvárium a i to svítí víc, než bych potřeboval (mám to bez regulace).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2018 19:45 Waaw Re: Tom384
Presne tak, vzhledem k odrazu svetla o steny bych neresil uniky a zameril bych se jen na spravne osvetleni plochy hladiny. Cim hlubsi akvarium, tim dulezitejsi spravne nasmerovani paprsku co nejvic rovnobezne dolu.
Jinak znovu pro experimenty a mereni doporucuji aplikaci Photometer (zdarma na Androidmarketu), ktery ukaze primo intenzitu dopadajiciho osvetleni v luxech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2018 19:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jarda62
S tými vyžarovacími uhlami opatrne, podľa definície udáva vyžarovací uhol hranicu, kde intenzita svetla dosahuje 50 %. A samozrejme, pokles intenzity od kolmice nie je lineárny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 19:36 Muž Kubaa [718] Re: Kubaa
Vlastně tam nejde o nic jiného než o rovnoběžnost paprsků. Buď jsou rovnoběžné díky vzdálenosti zdroje, nebo je srovnat do latě optikou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2018 19:27 Jarda62 Re: RE5PEK7
Jestli mohu radit dle vlastní zkušenosti, tak na svícení z výšky 40cm je třeba 60-90° optika jinak není osvětlená plocha hladiny. Měl jsem 30° a z výšky 40cm svítily pouze 35cm do šířky zbytek kolem byl hooodně slabě osvětlen, dal jsem 60° optiku, ale i tak jsem zvedal na 50cm abych osvítil rovnoměrně celou hladinu. Toť moje zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2018 19:13 Muž Kubaa [718] Re: Tom384
No jo, ale kdybys měl takhle dobrý reflektor, tak můžeš svítit i zblízka. Ty ztráty světla se čtvercem vzdálenosti jsou dané právě tím, že se rozptyluje do větší plochy. Když bys teoreticky měl dokonale rovnoběžné paprsky (ideální laser), tak to světlo nezeslábne a poletí do nekonečna (ve vakuu).

en.wikipedia.org/…

Alespoň tak tomu rozumím já. Světlo bez optiky získá se vzdáleností na rovnoměrnosti osvícení v hloubce, za cenu ztrát. Světlo s dobrou optikou dokáže rovnoměrně osvítit hloubku i z blízkosti hladiny. Samozřejmě nezvládne to z jednoho bodu, musí v podstatě pokrývat hladinu.

Celé tohle uvažuje jen ztráty tím rozptylováním paprsku. Ztráty nedokonale průhledným prostředím (špinavá voda, stínění listy atd.) jsou ještě navíc k tomu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2018 19:07 Muž Tom384 [54] Re: RE5PEK7
To je mi vazne lito ze ti v tom delam gulas. Asi nejsem zrovna moc dobrej ve vysvetlovani. Ale zkusim jeste jeden pokus.


a) Mam svetelny zdroj 1000lm. Mam optiku ktera z 1m osviti presne 1m2. Intenzita osvetleni bude 1000lx.

b) Mam svetelny zdroj 1000lm. Mam optiku ktera z 1000m osviti presne 1m2. Intenzita osvetleni bude zase 1000lx.

Toto plati za predpokladu ze utlum svela v atmosfere je zanedbatelny.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=1051