Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 17:18 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Ještě bych chtěl nadhodit jednu svou hypotézu a sice že doba po kterou jsou rostliny schopny provádět fotosyntézu je krom genetického zakladu závislá na dalších faktorech jako teplota vody,intenzita světla,chem. složení vody, a poslední dobou mám pocit že i na přítomnosti jiných fotosyntetizujících organismů.
Tohle jsou jen mé předpoklady na základě pozorování a je to myšleno jako námět k diskuzi proto ocením jakékoli i vyvracející příspěvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 15:25 Muž File1980 [53] Re: Fid0
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já myslím že to tady píšou dost jasně.Pokud ti to nefunguje i přes zesilovač, tak není nic jednoduššího než to reklamovat.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 14:58 Muž Fid0 [2] Re: File1980
Pozri si dole otazky a odpovede. Niekto sa na to tiez pytal a povedali mu ze to fungovat bude... Svetlo mam oficialne z EU distribucie ziadna Cina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 14:37 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Naprosto souhlasím proto jsem psal že to má své limity (bohužel každá rostlina i řasa má tyto limity jiné) a moje pokusy momentálně naznačují že limity roslin jsou výrazně nižší než limity řas.
Mám akvárium kde svítím 6 hodin denně ale funguje to jen za předpokladu vysoké intenzity světla a sycení CO2. bez těchto "berliček" vždy akva zaroste štětičkovou řasou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 14:27 Muž Smetany [1226] Re: File1980
Tím že měníš výkon světla mění se krom intenzity ještě složení barevného spektra (hlavně schopnost pronikat hlouběji pod hladinu) a myslím že složení spektra má na barvu rostliny větší vliv než intenzita. Další vliv na barvu rostliny má určitě množství a poměr prvků ve vodě ale to už bych nechal rozvést v příslušném vlákně nějakého odborníka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 14:25 Muž File1980 [53] Re: Maq
Ano.U mě to pozoruji nejvíce u Limnophily nebo Polyspermy, ty se prostě kolem 19 h "zavřou" a může se na ně svítit nebo nesvítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.12.2018 14:21 Maq Re: Smetany
Některé rostliny delší den "nepřijmou". Ukončí fotosyntézu. Na některých z nich je to poznat; přestanou nastavovat listy světlu a sevřou je.
Je to druhově specifické, zčásti závislé na zeměpisném pásmu původu. Mnohem lépe je to prostudované v zahradnictví, kde se přesně ví, jak svítit na gerbery, anthuria, atd.
My se ale snažíme trefit do něčeho jiného, než speciálních priorit jednotlivých druhů (pro kvetení). Chceme co nejpěknější rostliny, ale bez řas(ové kalamity). Tam je těch faktorů určitě víc, včetně živin, a možná kdovíčeho dalšího.
Ještě jsem nezkoušel, co by udělal mimořádně krátký den, třeba jen sedm hodin... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2018 13:48 Muž File1980 [53]
Tak já jsem teď momentálně ve fázi pozorování,kdy od vánoc používám commander 1 s nastavením různé intenzity.Předtím jsem svítil stejnou intenzitou 9 hodin.Teď jsem to nastavil tak, že doba osvitu se mi zvýšila,ale s různou intenzitou.Za týden používání,nemám žádnou řasovou kalamitu,rostliny mi přijdou, že rostou stejným tempem.Jedinou změnu, kterou pozoruji,je ta, že Ludwigie repens se mi vybarvila více dočervena, a to i Limnophila sessiliflora má vršky načervenalé.To jsem předtím při stejné intenzitě neměl. Přisuzuji to tomu, že na ně svítí vyšší intenzita světla,i když jen po kratší dobu.
Co se týče ryb, myslím si, že i pro ně je komfortnější postupné rozsvícení a zhasínání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.12.2018 13:00 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Připojím sem své stanovisko množství energie přeměněné při fotosyntéze je ovlivněno celou řadou faktorů z čehož za nejpodstatnější považuji intenzitu(počet fotonů dopadajících na jednotku plochy) a dobu osvitu. Obě tyto veličiny mají své limity (při jejich překročení se již množství energie nezvyšuje) a obě jsou přímo úměrně závislé. -> množství energie a tudíž i spotřeba živin (ale zároveň schopnost řas se množit) během dne bude stoupat ať zvýšíme intenzitu nebo dobu osvitu. Jelikož bez parmetru nemůže tvrdit že zvýšením výkonu světla na dvojnásobek zvýšíme dvojnásobně intenzitu můžeme celkem s jistotou říci že když zdvojnásobíme dobu osvitu bude stejně množství fotonů dopadat na jednotku plochy 2x déle proto mi přijde jednoduší měnit čas osvitu než intenzitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.12.2018 12:14 Maq – Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Intenzita světla je duležitější, než délka svícení.
Tohle mě zaujalo, Jirko. Já teda neštuduju svícení tak důkladně, jako některé jiné věci. A rozhodně netvrdím, že bys neměl pravdu. Přesto mě překvapuje, že si troufáš to napsat tak kategoricky. Uměl bys to podepřít nějakými argumenty?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 16:24 Muž nekdo [355] Re: ctibum
OT
clovece rekl bych, ze kvalita bude stejna, jen jina samolepka :)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 16:07 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .
Mám z rostlinných akvárií A1201 a A901 i s commandery. Fungují bez problémů(třikrát klepu na dřevo). Jediná(malá) nevýhoda je, že se nastavuje rozednívání i stmívání po 30ti minutách a po vypnutí a zapnutí proudu(světla nesvítí) si commander nepamatuje nastavení. Po zapnutí stačí spustit aplikaci v mobilu s nastavením, které v ní je uloženo a spárovat s každým stmívačem pro dané světlo a už to jede. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 16:00 Muž DeRosa [12] - CichlidyRe: Fid0
Fotka k příspěvku Asi ses měl na nějakeý chihiros comander vyprdnout a jít do osvědčené klasiky Led Controller TC-420 tak jak jsem to udělal přesně s tímto světlem já.Nevím co se dá s tím tvým comnanderem dělat ale s tou tc-420 se dá vyhrát pěkně.Musí to být zapojeno přes zesilovač,jinak by to ten controller neutáh...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 15:54 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ctibum
ctibum napsal: A ještě by mě zajímalo která kvalita je na tom videu... :)
čínska, mal som jeden na pohľad rovnaký zdroj s veľmi podobnými vlastnosťami (namiesto 12 V dával 22 :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 15:17 R Muž ctibum [6923] Re: slavko, Prašan
Věřím, že mohou mít dvojí kvalitu. Nevěřím, že tuzemští prodejci berou vždy tu EU... A ještě by mě zajímalo která kvalita je na tom videu... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 13:51 - Re: ctibum
2x by som sa na to nespoliehal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.12.2018 11:52 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ctibum
Znie to nádejne, dokonca dôveryhodne, ale...

Ako poznám kapitalistov (čínskych), nikto nezaručí, že nedodajú (akože omylom) tie lacné. A ako poznám iných kapitalistov (našich), nikto nezaručí, že neobjednávajú od dodávateľov na základe ceny. Zákazník nie je pán, ale nutné zlo... :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 11:23 Muž File1980 [53] Re: ctibum
To je klidně taky jeden z možných důvodů pokud světlo kupoval, stejně jako Commander napřímo z Číny.Každopádně tak i tak je mu Commander 1 k tomuto světlu na dvě věci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 09:09 R Muž ctibum [6923] Re: Prašan
Fotka k příspěvku Možná to souvisí...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 04:44 Muž File1980 [53] Re: Fid0
Tady to máš jasně napsané.U tohoto typu světla to nepůjde použít.Commander funguje na stejném principu jako manuální stmívač.

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Edit:nemám tento typ světla, proto to u mě funguje.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2018 23:45 Muž Fid0 [2] Re: File1980
nemam manualny stmievac...mam A901PLUS a tam nefunguje takze ho ani nedali ... mas konkretne A901 PLUS svetlo ?? Mozno bude problem s tymi W ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2018 18:21 Muž File1980 [53] Re: Fid0
I když jseš v módu manuál a nastavíš 100% tak nesvítí na plný výkon?Mám ho taky a svítí mi naplno.

Edit:Měl jsi manuální stmívač?Jestli ho máš pořád zapojený tak ho odpoj a nebo ho nastav na 100%,mělo by to fungovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2018 17:37 Muž Fid0 [2] Re: Tony2013
Tam nie je zdroj... To len napojis na svetlo ale ta skrinka nema svoje napájanie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2018 16:28 Muž Tony2013 [228] Re: Fid0
Zdroj ma jaky? Mas vse urcite nastaveno spravne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2018 11:59 Muž Fid0 [2] – Otazka
Ahojte. Mam chihiros commander 1 a chihiros 901 plus... Commander kúpený v Cine a ked to zapojim tak mi svetlo ide tak na 40% aj ked dam 100%... Neviete preco??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 22:57 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaclav
Nie, nekúpil som ešte takú. Mal som, samozrejme, staré rozdvojky, ktoré fázu na jednej strane otáčali, ale to bola pred 30 rokmi klasika. Zato som ratoval svokru, ktorú kopal kopírovací stroj, pretože mala v byte všetky fázy na opačnej strane.

Elektrina je sviňa, kope, páli, zabíja, ale nevidno ju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 20:25 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Ty jsi si nekoupil prodlužovák kde to bylo obráceně. Je to celkem běžná věc. Nejhorší je že to nejde předělat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.12.2018 19:31 Muž Tony2013 [228]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 17:58 Muž MichalV [327] Re: Maq
S tým súhlasím, ale treba len dodať taký detail, že rastliny budú máličko inak vyzerať a možno aj v inom pomere spotrebovávať živiny.
Blbý príklad, ale napr. jahody sa prihnojujú viac draslíkom keď majú ísť do plodu ako vo vegetačnom období. A ročné obdobie rastliny vnímajú hlavne podľa svetelného spektra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2018 17:49 Maq Re: MichalV
Celkem souhlasím, taky jsem to vyčítal kua-porůznu.
Z praktického hlediska má hodně pravdy Václav, když říká, že rostliny rostou pod každým normálním světlem a barvu ať si každý zvolí podle vkusu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2018 17:45 Muž MichalV [327] Re: Maq
Už je to nejaký piatok, čo som riešil svetelnú dilemu. To podstatné, čo som si o spektre kritickým myslením ( :-D ) vyhodnotil ako pravdivé a následne zapamätal bolo, že vodné rastliny využívajú modrú viac na rast a červenú viac na kvitnutie. Zatracovaná zelená ako nevyužitá a len odrazená má ale výhodu v tom, že sa v bunke mnohonásobne odráža a tým rastlina kompenzuje nižšiu efektivitu "vstrebávania".
Úbytok červenej pri akváriach 60 cm vysokých tiež nie je dramatický.
Kua len keby som vedel, kde všade som to vyčítal. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2018 16:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaclav
vaclav napsal: Doby kdy se striktně vyžadovalo aby byla fáze vlevo jsou už hodně dávno pryč a dneska je to jen doporučení.
Áno, normy už nie sú záväzné, len odporúčacie. Avšak pozor, nie preto aby si to každý mohol robiť ako chce, ale preto aby bolo možné použiť nové materiály/technológie, ktoré poskytujú rovnakú prípadne vyššiu úroveň kvality.

Fáza vpravo zostáva naďalej blbosťou a nezáväznosť normy nikoho nevyviní zo zodpovednosti za spôsobenú škodu, či už na majetku alebo na zdraví, ak sa preukáže, že práve toto spôsobilo škodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 14:02 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Maq
Plnohodnotným myslím čo najbližšie slnečnému spektru ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 13:53 Maq Re: Cyklohentán
Nechci přehnaně rozumovat, ale čemu říkáš "plnohodnotné"?
Červená barva = jedno kvantum energie pro fotosyntézu, modrá = dvě kvanta. Proto rostliny berou červenou a modrou a vynechávají zelenou mezi nimi. A modrá může v zásadě nahradit červenou. Modrá také lépe proniká vodou.
Pokud jde o subjektivní stránku, spektrální analýza je... objektivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2018 12:46 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Spektrum
Fotka k příspěvku Spektroskop neoklameš. Z tohto mi vyplýva, že aby som mal so svojich LED reflektorov plnohodnotné osvetlenie, potrebujem pridať červenú a trochu zelenej ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 23:58 - Re: vaclav
Ako napísal slavko.Kto sa aspoň trocha zaujma o elektrikárčinu,tak to takto zapája stále.Tu som samozrejme myslel vidlicu kde je i zemnenie.
Vďaka štandardom,ktoré platia i v elektrikárčine si preto nemáš problém zapojiť napr.obrazne USB do ktoréhokoľvek počítača.Keby sa to zapájalo od buka do buka,tak polovica sveta ani nezažne svetlo bez toho aby niekde niečo nezhorelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 23:18 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Prašan
V podstate je to pravda,no po správnosti je v zásuvke fáza na ľavej strane a tak by sa mala zapájať i vidlica napájania. Doby kdy se striktně vyžadovalo aby byla fáze vlevo (Nalevo fáze napravo nulák kdo to nezná ten je "blbej") jsou už hodně dávno pryč a dneska je to jen doporučení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 22:52 Muž MichalV [327] Re: slavko
Ja sa tu nebudem so žiadnym elektrikárom hádať. Len hovorím, že to funguje tak aj tak. Nerozoberal som to a len vzdialene tuším o čom hovoríš. V návode na inštaláciu to taktiež nebolo striktne určené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.12.2018 22:39 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: MichalV
MichalV napsal: vidlicu raz strčíš do zásuvky tak a raz naopak, ako je to napr pri féne v kúpeľni
Zariadenia s vidlicou bez zemniaceho kolíka (ten Váš fén) majú mať vyšší stupeň ochrany, vstup má byť galvanicky oddelený.

Ste si istý, že aj toto svetlo má galvanicky oddelený prívod? Ste si istý, že niekde vo vnútri nie je nulový vodič pripojený na kostru? Ste si istý, že v zdroji nepoužili bežný spôsob pripojenia mínus na nulák cez kondenzátor? Máte to otestované (certifikát ani viera nestačí)?

Ak ste si na ktorúkoľvek z týchto otázok odpovedali nie, tak aspoň neodporujte...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 21:27 Muž MichalV [327] Re: Prašan
vidlicu raz strčíš do zásuvky tak a raz naopak, ako je to napr pri féne v kúpeľni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 21:01 - Re: MichalV
MichalV napsal: Fáza a nulák sa tam nerozlišuje.
V podstate je to pravda,no po správnosti je v zásuvke fáza na ľavej strane a tak by sa mala zapájať i vidlica napájania.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 20:48 Muž Fantomik [38] – DENNERLE 6w
Nemáte někdo osvětlení DENNERLE 6w? Jaké napětí jde ze zdroje do světla? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 19:00 Muž mirekJI [51] Re: slavko
slavko napsal: Nekupoval som u nich, ale po siahodlhom hľadaní som našiel jedinú e-dreváreň, kde netreba kúpiť 3 resp. 6m kus, ale narežú na mieru: www.ehlinik.cz
ehlinik.cz můžu doporučit. Objednával jsem od nich profily na světlo. Vše dodali v požadovaných rozměrech, stačilo jen vyvrtat otvory a sešroubovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 16:26 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Maq
Nekupoval som u nich, ale po siahodlhom hľadaní som našiel jedinú e-dreváreň, kde netreba kúpiť 3 resp. 6m kus, ale narežú na mieru: www.ehlinik.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.12.2018 15:31 Muž ZDRI [1415] Re: Maq
Hliník/dural je můj oblíbený materiál, hodně jsem z něj kutil. Pokud nemáš dodavatele poblíž a budeš objednávat z webu, vřele doporučuji např.: www.stermetal.cz/…
Napiš jim co potřebuješ, pošlou Ti cenovou nabídku, uříznou na míru, pošlou. Doma jen začistíš řezy, popř. něco navrtáš/přilepíš/vyleštíš (s Al to jde dobře i v domácích podmínkách, je měkký). Podobných dodavatelů je v ČR vícero (namátkou např. alupa, ehlinik). Navíc (pokud lze použít standardní polotovar/metráž) je to obvykle překvapivě levné.

Vážím si Tvého přínosu pro toto fórum, takže ještě nedávno bych Ti to zajistil a hotové poslat od nás, ale můj osvědčený místní dodavatel (Kopřiva - Úsilné), který mi na počkání řezal kusovky na míru, se odmlčel a opakovaně nereaguje na poptávky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 15:27 Muž MichalV [327] Re: Maq
verím, že to zvládneš palec Budeš k tomu potrebovať dvojžilový kábel s klasickou vidlicou do zásuvky. Fáza a nulák sa tam nerozlišuje. Ja som to prepojil jednou čokoládkou na 2 svetlá. Jeden elektrikár by zaplakal smich
Pozrel som si technický list k tomuto svetlu. Píše, že tam je 25 čipov SMD 2835. Maximálny výkon jedného je 0,5 W, t.j. malo by to mať 12,5W , ale výrobca to zrejme rozumne napája slabším zdrojom a aj preto má lepšiu účinnosť 82,5 lm/W a neprehrievajú sa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 14:14 Muž MichalV [327] Re: liborass
je to o niečo silnejší materiál ako na sádrokartón ale nekupoval som ho, tak neviem. Použil som čo som našiel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 14:07 Muž liborass [174]
Mě to připadá jako profil na sádrokarton...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 14:01 Maq Re: MichalV
A takový hliníkový u-profil se kupuje v hliníkových u-potřebách? Zkusím googliti...
Edit: Jo, tak googuje to. Jsem ani nevěděl, kolik je na světě hliníkových u-profilů... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 11:08 Muž MichalV [327] Re: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ja som to dal do hliníkového U profilu a takto to mam položené na kryciom skle
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108114x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=701