Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 66 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 22:49 Žena jalea [3] Re: Sid
plovoucí kytky tam mám a statečně se mi množí. Té lampě bych se také ráda vyhla protože mi příjde že to řeší jen aktuální problém a neřeší jeho příčinu. Je to jako vzít si prášek na bolest hlavy od krku ale necvičit aby se ten krk uvolnil. No veřejně nepropagovat nějaké řešení-a co takhle soukromě? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 22:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jalea
Můžete zkusit to, co tu bylo napsáno stran omezení intenzity a délky doby osvětlení. A k tomu vysazení těch kytek z AQUA-DAHO. A třeba i vysazení plovoucích rostlin, které by mohly snížit obsah živin ve vodě.
Osobně se ale domnívám, že naděje na rychlé řešení v tomto není...
To spočívá v použití UV-lampy. (Chtělo by to půjčovnu v každé akvaristice... hmm )
Jsou i jiné metody, které bych nechtěl veřejně propagovat. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 22:05 Žena jalea [3] Re: Sid
ani nezlepší? :-( dobře a co s tím tedy ted?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 22:02 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jalea
Máte pravdu. To, že na tyto stránky někdo chodí, neznamená, že musí přečíst všechno... Taky čtu témata "výběrově"...
Pokud jste se rozhodla použít tak intenzivní osvětlení, měla jste k tomu své důvody. Ovšem založení takové nádrže předpokládá jisté postupy. Obávám se, že ani 9 košíčků s rychle rostoucími kytkami to nevytrhne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:54 Žena jalea [3] Re: Sid
no zas až tak jasné to jak vidíte není. Pokud by se jednalo o výměnu 2 trubic ještě to skousnu ale měnit celé světlo za 1600 se mi tedy opravdu moc nechce :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:51 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jalea
To je snad jasné, že nemůžete vyměnit pouze trubice?! hmm :) (Na tomhle fóru nejste poprvé, že ne? :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:47 Žena jalea [3] Re: Sid
klidně to udělám,ale pokud tím nezničím předřadník. To by bylo to nejmenší vyměnit zářivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:46 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jalea
Kromě přistínění položením stínícího materiálu na krycí skla doporučuji zkrátit dobu osvětlení na 5-6h/den.
I po dosazení hromady rostlin bude akva poměrně silně nasvíceno - měla byste s tím počítat a připravit se na další opatření.
(Výměna zářivek za slabší nebude asi tím, co byste chtěla udělat, že?... :-O)
EDIT: I tak nejspíš budete muset ještě něco udělat s tím zákalem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:38 Žena jalea [3] Re: katterinecka
jo už jsem tam dala takovou bílou látku. řekla bych že tam je podle oka toho světla tak půlka. Tak uvidíme co to udělá až ještě dovysázím kytky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:34 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: jalea
zkus na to sklo pod zářivky položit papíry, propustí jen část světla, nebo to něčím částečně zakrýt. Ale spotřeba bude furt dost velká
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:28 Žena jalea [3] Re: Sid
Ano jsou tam krycí skla a plovoucí kytky, které se stále rozrůstají. Zítra či pozítří mi příjde další várka kytek z Daha. Objednávala jsem samé velmi rychle a rychle rostoucí tak snad se to zlepší. mám tam dalších 9květináčků. Jednu zářivku vypojit to bylo první co mě napadlo bohužel jak už jsem ale psala-to nesvítí s jednou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:24 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jalea
Svítit takto intenzivním světlem do akva téměř bez rostlin, (a při takové skladbě toho mála rostlin), nemůže skončit jinak. I jedna taková zářivka bude na dané podmínky ažaž...
Máte na akva krycí skla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:15 Žena jalea [3] Re: katterinecka
vypojit právě nejde. Nesvítí to jen s jednou bohužel :-| jediné co můžu skusit je sundat alobal co mám aby to odráželo světlo,ale to nebude moc velkej rozdíl asi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:12 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: jalea
a co takhle jednu zatím vypojit?
Až bude dost kytek (a to světlo co máš) tak možná budeš muset přihnojit a přidávat CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2011 21:04 Žena jalea [3] – moc světla
Dobrý den, mám problém s akáriem-dělá se mi tam taková krááásná zelená voda. Z největší pravděpodobností z přebytku světla a málo kytek. Kytky už jsou na cestě ale s tím světlem to asi nebude tak jednoduché. Mám tam 2x80 T5. Dala by se na tento předřadník zapojit jedna slabší zářivka? Nezničím tím předřadník? :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 18:31 Kevi12 – málo prostoru :-(
Fotka k příspěvku Prosím poradíte mi, jak mám co nejlevněji a nejjednodušeji vyřešit osvětlení pro akvárko cca 54l, když mám tenhle kryt v kterém je 15W zarivka? Chtěla jsem tam ještě jednu zářivku přidat, ale nevím jak :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 14:50 Muž kaqpo [7] Re: Designer
Dík za radu funguje už len položiť na AQ :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 14:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kaqpo
L hnedy (nebo cerny), N modry, a to oznaceni zeme na zlutozeleny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 13:53 Muž kaqpo [7] – Zapojenie predradníku
Fotka k příspěvku Tak nakoniec som sa rozhodol pre predradník 2x14W už trubice mám ponapájané podľa schémy ale mám problém s pripojením elek. káblu. Neviem kde mám pripojiť fázu, nulák a uzemnenie do, ktorého konektoru tak ak by sa našiel niekto kto by to podľa obrázku vedel bol by som mu veľmi vďačný. ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 16:04 filipsi
RadekCX napsal:
ostatne abych priznal tak jsem zatim germicidni LEDku nevidet - tedy neco kolem 250nm


Ja take ne. Jen jsem o nich cetl. V souvislosti s desinfekci vody v polnich podminkach. Samotneho by me zajimalo, jestli opravdu existuji, nebo jde o reklamni trik s nejakou modrou led, kde desinfekce a filtrace vody nastava uplne jinak. Jen co bude chvile a vzpomenu si, podivam se na to.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 14:04 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: d4ng3l
400nm je k nicemu, germicidni lampy sviti nekde kolem 250nm, nemluve o tom, ze ta uvedena LED nema ani 100mW prikonu EDIT: ma do 100mW, a Luminous Power uvadeji 4 az 5mW...

Da se s tim poskodit zrak, ty vyvody jsou proti oku docela tvrde a ostre :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:44 Muž d4ng3l [0] – Re: d4ng3l
Mýslel jsem to použít místo té zářivky. To asi nepůjde co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:42 Muž d4ng3l [0] – Re: filipsi
Jsou to tyhle: www.gme.cz/…
LED 5MM UV 4000uW/30°
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:41 Muž RadekCX [219] – Re: d4ng3l
zapojeni je stejne - lisi se to jen luminoforem a pouzitym sklem

ja jsem ted osazoval 200ks UV LED do osvitky na plosne spoje:

www.dealextreme.com/…

ale nepocitej s tim ze jsou germicidni - sviti cca na 450nm

ostatne abych priznal tak jsem zatim germicidni LEDku nevidet - tedy neco kolem 250nm

UV zareni je vic druhu zalezi co s tim chces delat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:39 filipsi – Re: d4ng3l
ty led, co jsi na netu nejpravdepodobneji videl, nejsou UVC (germicidni), ale UVA. Pro akva asi k nicemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:34 Muž d4ng3l [0] – Re: d4ng3l
Tak se nato vyprdnu. Máte ale někdo skušenosti s tima UV diodama? Viděl jsem to někde na internetu ale uš nevím kde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:28 Muž d4ng3l [0] – Re: Designer
Mě by zajímalo jestli tato zářivka má stejné (el.) zapojení jako normální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:55 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Haimdol
Nasel jsem tohle: www.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:37 R Muž Silent [5949] – Re: Designer
Já nechtěl nákres proto, že bych to chtěl dělat. To chraň pánbuh :-D . Jen mně zajímalo jak to může být zbastlený a nakolik je zajištěná bezpečnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:31 filipsi
d4ng3l napsal: Sehnal jsem laboratorní UV zářivku.Mohu ji vyměnit za normální zářivku? Je to stejné zapojení? :-(

pokud je to UVC zarivka se stejnymi "konci" pak ano, zapojeni je stejne. Ale plati to co pise Radek, nedava se jen tak ze kolem tece voda, ale do pouzdra ze spec. skla. I proto rozumne komercni reseni neco stoji.
Haimdol - germicidni rozhodne do osobniho solarka ne, to by byl mazec - na cestu na hrbitov nebo alespon nemocnice.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:19 Muž RadekCX [219]
ja bych moc neexperimentoval - krome vyteceni akvaria hrozi i to ze to pomlati bud lidi v dosahu nebo treba ryby

nejlevnejsi komercni reseni je dle meho tohle:

www.tvproducts.cz/…

mame to rok na bazenu a neni s tim jedinej problem a je to vcetne proudoveho chranice - takze pokud to bude probijet tak se nic nestane - spadne chranic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:11 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Haimdol
Nakres snad ani nepotrebujes, staci zaimprovizovat. Da se koupit germicidni zarivka a zbytek uz je jen o prutoku vody trubkami pro UV propustnymi kolem onoho sviticka a o poradnem zakapotovani. Myslim, ze v pripade 8W zarivky a telesa pro 8W zarivku z Ikea za 179Kc to nevyjde nijak draho, jen to da trosku remeslne prace. Vhodna akvarijni cerpadelka take moc nestoji.

Zkusil jsem web, nasel treba tohle:
www.sylvania-pro.cz/…
Nevim jak dobra cena to je, ale urcite to neni cena, o ktere by se 3x muselo uvazovat.

Zkusenosti se stavbou ovsem nemam, treba si to jen predstavuji jak Hurvinek valku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:11 Muž RadekCX [219]
jinak jednoduse lze poznat ze na rozdil od bezne zarivky nema luminofor (je to cira trubka ze specialniho kremenneho skla) a je vyrazne draha

splest si je mozne ji jen snad s nejakym neonovym osvetlenim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 11:58 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: d4ng3l
Slovo ktere mas napsat do Google, aby se hledalo co hledas, je "germicidni" ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 11:03 Muž d4ng3l [0] – Re: d4ng3l
Nemáte nějaké skušenosti UV diodamy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 11:01 Muž d4ng3l [0] – Re: Haimdol
Nemam viděl jsem to u kamaráda. Ta zářivka je zalepena silikonem v silnější novodurové trubce(koukají jen patice) Z jedné strany je přívod vody a s druhe výstup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 10:57 R Muž Silent [5949] – Re: d4ng3l
Tak to by mně velmi zajímala konstrukce takového sterilizátoru. Nemáte nějaký nákres?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 10:55 Muž d4ng3l [0] – Re: Sid
Je to 30W.Nebudu sní svítit do akvarka.Bude v pouzdře mimo akvarko a bude ozařovat jen vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 10:53 R Muž Silent [5949] – Re: d4ng3l
Pokud to chcete do osobního solárka tak jo, pokud k akváriu tak silně nedoporučuji. Ostatně Sidova otázka je na místě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 10:47 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: d4ng3l
Co chcete zabíjet? :)
(Vážně - co je to za UV-zářivku?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 10:44 Muž d4ng3l [0] – Zářivka
Sehnal jsem laboratorní UV zářivku.Mohu ji vyměnit za normální zářivku? Je to stejné zapojení? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 00:44 Muž j0hny [86] – Re: Peparafan
V tej cenovej kategorii ani nenajdete hmm u nas v svietidlach kde je fakt dobry vyber sice su, ale HE, a tie maju prave nizsi vykon pri rovnakej dlzke nez T8.
A myslite na to ze ked to nebude dost blizko nad akva, tak vam zaziari cely priestor kde akva mate - co moze obcas vyrazne rusit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 23:01 Muž sollik [257] - Cichlidy – Re: kaqpo
Jestli lze kombinovat T8 a T5 netuším, ale v každém případě ten startér k T8 musí být pro sériové zapojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 22:49 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: kaqpo
Jit by to mohlo, tedy zaradit za jednu tlumivku dve zarivky. Schema zapojeni je zde:
www.terarista.com/… ,
konkretne:"Zapojení zářivky 2x20W, 230V", jen tady s jinymi hodnotami.
Stejne bych to ale nejprve vyzkousel na stole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 22:43 Muž Peparafan [4]
Zářivky tedy bych už věděl ;-)
Ale nemužu nikde nalézt podobné rozměrově i vzhledově světlo tomuto : www.eva.cz/… aby místo T8 bylo T5 s elektrickým predradnikem coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 22:25 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Peparafan
...postačí normálni jako např www.eva.cz/… ?...
Zářivky pořiďte raději značkové, třípásmové. Stojí jen o pár korun víc, mají výrazně delší životnost a k osvětlení rostlin jsou velmi vhodné. :-)
Např. Philips 840 (ale i OSRAM, NARVA, GE, SYLVANIA...) patří mezi to nejlepší, co se dá z palety zářivek rostlinám nabídnout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 22:21 GP – Re: Peparafan
t5 ma hlavne vyssi vykon na delku trubice, coz je pro akvaristiku fajn. take ma vyssi optimalni teplotu, coz se u uzavrenych svitidel take dobre. nevyhoda je vyssi porizovaci cena trubic.
edit: s tou cenou to bylo hlavne na ty akvatrubice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 22:07 Muž Peparafan [4]
takže to T8 je zbytečně drahé jo ? Moc se v tom nevyznám tak proto se ptám. Jinak ty zářivky pro akvaristiku jsou příliš předražené a postačí normálni jako např www.eva.cz/… ?
Jinak krycí sklo určitě pořídím palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 21:55 GP – Re: Peparafan
vypada to hezky, ale asi bych sel do svitidla s elektronickym predradnikem a pokud mozno t5 trubicemi a take bych vynechal ty spesl akva zarivky. t5 na 2 trubice s normal 8xx by mohl vyjit levneji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 21:53 Muž Yirka [9126] – Re: Peparafan
Nevidím důvod proč by nemohlo být zavěšeno nad nádrží(měla by však mít krycí sklo) a ani důvod proč tam cpát nějaké pofidérní a drahé speciální trubice.
Ale s nijak náročnými rostlinami nepočítej.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [66] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=3251