Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 87 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 17:32 Petr – Druhy osvětlení
Dobrý den,
jsem bohužel jeden z těch, kteří potřebují bych poradit ohledně osvětlení. Tentokrát se ale nejedná o zářivku. To už jsem tu něco vyčetl. Spíš by mě zajímalo, jaké osvětlení je nejlepší. Našel jsem toto: www.akvashop.sk/… Stačilo by to na 90 cm dlouhé akvárium a 40 cm vysoké? Něco jako elektrické předřadníky jsem už slyšel, ale nerozumím tomu. Chci mít rostlinné akvárium. Byl bych velice vděčný za nějaké rady a případně hned přímé odkazy, kde by se to dalo koupit v ČR, nebo alespoň přesné názvy nějakých typů. Přeji hezký den a poraďte prosím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2007 00:59 Pepino123 Re: Atti
Podle toho co sem vycetl a vyskousel dej tam zarivku. Na slunku roste rasa jako diva. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2007 22:13 Atti – Světlo
Jedna otázka, určitě to někde bude x krát zodpovězeno ale stačí jim denní světlo nebo je nutná zářivka? je to vidět i na fotce, akvárko je hned u okna a slunko tam šajní celé dopoledne takže spíš ještě zatahuju závěs než jdu do práce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2007 10:19 Baset
U akvaria podobných rozměrů mám zářivky 2x 18W Osram 840 Lumilux Cool White a spokojenost, rostlinám se daří, osvětlení se jeví jako dostatečné. Můžeš zvolit různou kombinaci zářivek s odstínem teplá, studená, denní. Stačí obyčejné, speciálky jsou drahé a výsledek je diskutabilní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2007 21:07 Page
Určitě nejlepší:)... Jedině třípásmovky 8xx... Pak jestli 830,840,860 to je na tobě. Osobně bych dal 830 a 860 palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2007 21:03 Rigo
Vybral jsem třípásmové zářivky od Narvy Colour Lux Plus (LT 18W/840, LT 18W/830).
Budou stačit jsou dobrý?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2007 10:50 Muž isamik [180]
Vetsinou to bejva od kazdy firmy zvlast v jejich katalozich, zkus se podivat na stranky Narvy pripadne Osramu do jejich katalogu, ale tu barevnost tam neuvidis maj tam jen ciselny oznaceni. Tohle je docela dobra stranka o oznaceni zarivek www.e-light.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2007 10:43 Rigo
Je na internetu nějaká stránka s velkým výběrem zářivek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 15:02 Štěpán
830 je taky žlutá! ;) A 827 už je strašně žlutá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 14:58 Rigo
Co takhle svítidlo 2*18 s el.předřadníkem T8 od firmy Trevos (PROFI 218 AC E).Šli by tam ty třípásmové zářivky jak o nich psal Sidonius.

WWW.trevos.cz
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 14:56 Muž isamik [180]
Tak to hodne zdaru, s tim slozenim zarivek se Sidem naprosto souhlasim palec ! Pak dej vedet jak to dopadlo ;-)! Jo a jaky hodlas pouzit patice, jen tak pro zajimavost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 13:14 Rigo
Kryt si budu stavět sám.Výkres už mám hotovej, jen už koupit materiál a dát se do díla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 12:02 Muž isamik [180] – 4 rigo
A chces si kryt stavet sam nebo nejakej kupovanej "lehce" upravit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 11:59 Sidonius
Já to vidím na 3*18W (60cm) třípásmová zn. Narva, Philips, Osram nebo Sylvania (podle dostupnosti ve vašem okolí...). Jako základ 830 + 840 a k tomu třeba 827 (ladění do žluta) nebo 860 či 865 (ladění do bíla). Určitě pak na sobě nezávisle zapojené, aby se daly rozsvěcet a zhasínat samostatně podle aktuální potřeby.
Další technická data vám určitě rádi objasní kolegové... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 11:35 Rigo
80*40*40
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 11:19 Sidonius
Napište rozměry akva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2007 11:01 Rigo – Osvětlení Akvária 128l
Mám 128l akvárium chci ho osvětlit zářivkama ale nevim jak
silnýma zářivkama a jaké osvětlení by ste mi doporučily.Prosím poďte mi.<:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2007 22:54 Muž Horác [3942] – to Václav
Já (snad) ještě rozumím těm echinodorům ... Pro některé (na světlo méně náročné) rostliny nemusí být ani ta Vaše intenzita limitním faktorem - ale může jím být např. ten oxid uhličitý. A proto po jeho aplikaci může dojít ke zlepšení růstu. Ale ta Limnophila aquatica nebo ta Alternathera cv. Splendida, to už je na mě moc. :o) Na jaře chci trochu inovovat, chtěl bych pořídit právě tyhle dvě rostlinky plus třeba Rotala wallichii, Eustralis stellata, Didiplis diandra. Ale třeba Aqua-Daho u všech těchto rostlin (včetně těch dvou Vašich) udává potřebnou intenzitu 0,75W/litr. Obávám se, že si akorát v přehledu pěstovaných rostlin zvýším počet těch, jejichž název je psán černou barvou a mají u něj křížek ... Já snad ještě na starý kolena začnu bublat CO2 :o) ... NO FUJ !!! smich TO JSOU MYŠLENKY ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 22:13 Muž Malapa [494] - Afrika – pro katunku
No my si to nakonec vyjasníme a i se shodnem. ;-) Samozřejmě je na nekonečnou polemiku co znamená pro rybičky, že se jim něco líbí. Já za sebe to posuzuji tak, že pokud jsou vitální, přijímajípotravu, rostou množí se a potomstvo je životaschopné, tak se jim "u mě líbí". Pokud chci rybičky množit alespoň pro prostou reprodukci, s tím, že potřebuji alespoň pět krát víc rybiček než si nakonec po výběru ponechám, tak nemůžu mít v akvárku od každého druhu čtyři kusy. Tím se dostávám k tomu, že mé akvárko s živorodkami může vypadat přerybněné. U tlamovců to bylo ještě horší, ale u nich je to dáno tím, že jsou to ryby s nejvyhraněnější sociální hyearchií mezi rybami vůbec a tam je vysoká hustota osádky nutností. Jinak by se povraždili mezi sebou. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 17:50 Usine – horác
Jak píše sid už jsem několikrát narazil na někoho kdo mě tvrdí že to není pravda a že to tak nefunguje. Nedělám to chvíli ale už dost dlouho něco mám vyzkoušené a něco ne . Nikdy jsem nechtěl zvyšovat počet zářivek tak jsem to zkusil jinak. Na echynodory to funguje stoprocentně a když se dařilo jim tak jsem zkusil další rostliny a u některých zjišťuji že to s nimi jde docela dobře. Samozřejmě jsem také narazil na rostliny které mě nerostli. Protože jsem ale ujetej na echinodory tak ty ostatní tam jsou jen jako výplň. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 17:33 Usine – @
Ryby nepotřebují k životu tolik světla jako rostliny. I u mě se občas schovávají pod velké listy:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 17:16 Žena katunka [158]
Děkuji za pochvalu...ale přijde mi vždy mírně samolibé pokud slyším někoho tvrdit, že rybám se to či ono líbí, anebo jim to přinejmenším nevadí...kde berete tu jistotu? To, že ryby přežívají a možná se i množí přece o spokojenosti v žádném případě nevypovídá. Jediný kdo snad může mluvit o spokojenosti je majitel přísně biotopního nepřerybněného akvária...jinak jsou to pouze naše domněnky. Já se snažím rybám vytvořit příjemné prostředí (ač biotopní není ani vzdáleně :-P ) vytvořením zarostlého akvária se spoustou úkrytů...samozřejmě s tebou souhlasím, že tam závojnatky nepatří (podle mého názoru do akvárií vůbec), na jaře se stěhují zpět do jezírka, které bude zvětšeno a upraveno tak, aby tam mohly další rok již i přezimovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 16:48 Muž Malapa [494] - Afrika
Jinak mé www stránky jsou opravdu staré a nikdy jsem je nedodělal. Z časových důvodů již tlamovce nemám. Vrátil jsem se k ancistrusům a živorodkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 16:47 Muž Malapa [494] - Afrika
Samozřejmě nikde, ale je jim to zcela lhostejné. Krom rejnoků, hrotnočelců, sekavců a podobných ryb které se zavrtávají do substrátu, je jim to opravdu jedno.
Pokud bych chtěl být agresivní, což ty mi lehce přijdeš :-) tak bych mohl mít námitky, že máš v akváriu závojnatky s parmičkami. A to může rozhodně ploutvým závojnatek vadit víc, než rybkám holé dno. Ale pokud zatím netrpí, není důvod tě přesvědčovat že je to špatné.
Mimochodem, máš krásné akvárko a to myslím vážně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 16:05 Žena katunka [158]
A mohu mít smělý dotaz kde v přírodě tvoří podklad přirozeného pristředí ryb sklo? Když je to pro ně tak přirozené....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 15:57 Muž Malapa [494] - Afrika
Pokud se nejedná o ryby, které se do dna zavrtávají, tak je jim to absolutně jedno. Naopak dno dno je ideálním prostředím pro parazity, nevhodná velikost, nebo tvar oblázků snadno poraní rybkám tlamky, nebo břicho... Dej na mě, že štěrk je čistě pro oko a samozřejmě pro rostliny. Tím ti rozhodně nechci vnucovat holé dno, ale chovám rybičky pětadvacet let, takže nějakou praxi už mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 15:49 Žena katunka [158]
Malapa...pro rybičky nebo na rybičky? Pro ryby dno bez štěrku určitě přirozené ani příjemné není
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 15:48 Muž Malapa [494] - Afrika – Jaké stránky?
Na jaké mé stránky jste koukali? Jinak holé dno jsem zavedl před lety kvůli ancistrusům a maximálně se osvědčilo. Uznávám, že to samozřejmě není ideál krásy, ale já mám akvárko pro rybičky, dekoraivní účel je až druhořadý. Rostlinky redukuji vždy, když svými kořeny roztrhají lepidlo a skleněné "krabičky" ve kterých rostou, se rozpadnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 14:25 Žena katunka [158]
Na stránky jsem oko hodila...ale bohužel mi to připadá spíše jako pěstírna než akvárium pro potěchu...něco takového bych doma nechtěla...to se můžu zajít podívat do zverimexu...tam to vypadá podobně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 14:18 Štěpán
Tak se podívej na jeho stránky, ty rybičky vypadají docela hezky! :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 14:18 Žena katunka [158]
štěpáne hmmm tak to už by bylo praktičtější tam pořídit taky umělý ryby.... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 14:15 Štěpán
Ne Katunko, to je akvárium s maximálním důrazem na praktičnost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 13:56 Žena katunka [158]
Malapa...šmarjá co to je? to je parodie na akvárko anebo pěstírna rostlin? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 13:51 Muž Malapa [494] - Afrika – 0,28W/l
Fotka k příspěvku Já svítím 2x20W trubice plus 2x8W kompaktní zářivkou. To při objemu přez 200l akvária dělá 0,28W/l a rostlinky rostou bez problému. Samozřejmě jen některé druhy, konkrétně tři druhy Cryptocoryn.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 10:00 Muž isamik [180]
To se tak nekdo ma ;-)! Tak at to brzo vylezis Pavle ano !!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 09:42 Muž Norton [109] – to Sid
... je mi to jasné Sidonie. Také se přiznám, že jsem tu svou rekci myslel trochu z nadsázkou, ale téma je to nesmírně zajímavé.
Na rozdíl od Vás mám dnes času mraky, léčím chřipajznu s "noťasem" v posteli... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 09:34 Sidonius
:) Ve věci "jak vychovat rostlinky" bych dal prostor Václavovi. :-)
(Ten už s touhle myšlenkou párkrát narazil... smich )
Teď mám docela fofr, ale zkusím si najít čas se k tomuto tématu vrátit. :-)
V podstatě je to o schopnosti adaptace...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 09:00 Muž Norton [109] – to Blek
Vaše teorie je velmi logická. Nemaje mnoha zkušeností, ale přesto se s ní docela ztotožňuji. (Tedy skoro zcela..)
Myslím, že už jsem to někde v diskusi poznamenal, akvárium je tak složitý systém závislý na mnoha proměnných, že nelze jednoznačně někomu poradit: „přidej tolik a tolik světla, nakapej x ml PMDD, přidávej tolik a tolik CO2…“ . Mám sice své „nádržky“ krátce, ale co jsem zjistil hned, je to, že to je saaakra dlouhý maratón. Akvaristika není pro netrpělivé lidi!

ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 08:49 blek – moje teorie
V každé nádrži bude podle mě zastoupen nějaký nepřenosný specifický parametr, který postaví všechny teorie na hlavu. Základní bude vyvážení všech vstupů. Myslím že jedním z Václavových specifik je to, že v nádrži v podstatě nemá ryby, respektive stejně rozsáhlou osádku si zdejší prezentanti pořizují většinou do nádrží o velikosti 52 litrů. Další parametr, o kterém, se moc často nemluví, je stáří nádrže. Kytky, které se mi v rok starém akváriu nešly, po 4 letech rostou jak plevel. Čert ví proč.
Sidovi „cvičené“ kytky taky nejsou takový nesmysl, jak to na první pohled vypadá. Celý systém nějak doladíš, a jakákoliv změna se musí nějak projevit. Odebrání 25% světla je dost razantní zásah. V případě, že je světlo limitním faktorem, pravděpodobně se rozrostou řasy. V případě, že limitním faktorem budou fosforečnany a dusičnany, kytky budou hnát nahoru. (nejsem si jist, jestli jsem se dobře vyjádřil)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 08:01 Muž Norton [109] – pro Sid
Pane jo! "...Jak jste si to ty své rostlinky naučil, tak to teď vyžadují...." Sidonie, můžete mi prosím blíže vysvětlit jak ty kytky "vychovat"? Když tak nad tím uvažuji, kytka s "dobrou výchovou" vám i mimo radosti přinese značný ekonomický efekt! Ceny elektřiny rostou (a svítit ekologicky loučí nad akváriem si dost dobře představit neumím :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 06:42 Štěpán
a) V přírodě dosahuje intenzita světla násobků toho čeho dosahujeme v akváriu (pro normální akvárium až asi 2W/litr).

b) Není ryba jako ryba, některé ryby jsou aktivnější za šera a tmy, a když nemají v osvětleném akváriu úkryt tak budou samozřejmě vystresované...

c) mám dojem, že ryby mají nějak chráněné oko před osluněním ze zhora, ale ne ze zdola, takže když má člověk bílé dno a intenzivnější osvětlení, tak se jim to nebude líbit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 04:23 Muž [] – pro Václava
Chtěl jsem se ještě zeptat: To jak píšeš, že se ryby v tvém akvárku cítí lépe díky slabšími osvětlení znamená, že v hodně přesvícený prostředí nemají rybky rády? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 00:07 Sidonius
Jak jste si to ty své rostlinky naučil, tak to teď vyžadují. :-)
Je čas. spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2007 00:03 Muž Horác [3942] – to Sid a Václav
No to je právě to, čemu nerozumím :o). Já mám ještě o fous menší akvárko, čtyři trubice 8xx 150cm/58W s reflektory a substrátu habakuk (mám tam dva kopce, které jdou cca na 15cm). Vai s Václavem někde na akvarko.cz řešili, že dle Tillmana mám i dost CO2 (díky nízkému pH a velmi nízké UT). A přesto – když zhasnu jednu rampu (tj. 2x58W) – je zle. Tak kde je podle vás ten zakopaný pes?

P.S. Světlo určuje intenzitu fotosyntézy a tím i úroveň spotřeby oxidu uhličitého, ne? Nebo ani tomu nemám věřit? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 23:31 Sidonius – To Horác
Horác: "...Copak lze nedostatek světla suplovat oxidem uhličitým?..."

Václav na tom zase tak špatně se světlem není - "delší" (výkonnější) zářivky, reflektory, výška vodního sloupce snížená o vyšší vrstvu substrátu...
A navíc - jistá (byť omezená!) "zastupitelnost" CO2 a světla existuje. :-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 23:10 Usine
Když počítáš obsah mého akvária 500litrů tak musíš odečíst aspoň 150litrů na písek a kameny. Tím se dostaneš na 0,3 w/l pomocí reflektorů ještě o něco více. Trubice 150cm svítí o poznání více než kratší trubice. To jsem zase o kousek dál. Tím že udržuji poměrně vysoký obsah CO2/l je další pomoc Nemyslím si že je docela pravda to že čím více CO2 tím více světla, asi to není tak docela pravda. Takže mě stačí i menší osvětlení a ryby se při něm cítí daleko lépe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 22:14 Muž Horác [3942] – to blek
Nojo, ale jak to, že to Václavovi fachá? :o) Než jsem poprvé viděl jeho nádrž, žil jsem v přesvědčení, že světlo, teplota, CO2 i ostatní živiny mají být v určitých optimálních poměrech. A jak je něčeho moc málo (nebo hodně), že to začne haprovat, rostliny mají "zažívací" potíže a profitují z toho řasy. Václavova nádrž je dle všech běžných doporučení silně "podsvícená" (a to dokonce i dle páně Rataje, k jehož zastáncům se počítá) - ale rostou mu tam i rostliny, které vyžadují docela hodně světla (Alternathera cv. Splendida, Limnophila aquatica). Sám Václav říká, že kdyby nedával CO2 a PMDD, že by musel svítit víc ... Copak lze nedostatek světla suplovat oxidem uhličitým? Copak ho rostlina může zužitkovat, když má málo světla? Ať na to koukám, jak na to koukám, Václavova nádrž se vymyká všemu, čemu jsem až doposud věřil ... Jsem z toho daněk ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 17:46 TWIXI – ..
Aháá.Štěpáne, dík za info palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 15:19 Štěpán
36W jsou zářivky dlouhé 120 cm.
58W jsou 150 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2007 15:07 TWIXI – .
Možná se ptám blbě,ale co to máte za zářivky 58W ? Mě přijde, že všechny zářivky mají 36 W ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [87] 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=4301