Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.06.2019 19:02 Muž Tony2013 [228] – Sinkor
Namaloval jsem na zadost jednoho pana co se mu porad lamou drzaky na Sinkor neco pevnejsiho . Tak jsem to pak nasdilel jsou tam ruzne verze . jak jen pro polozeni na sklo tak prodlouzena na 70mm vse je pro tisk na 3D tiskarne www.thingiverse.com/…
Edit: Tak když už to sem dávám tak přidám ještě jeden. Nebavilo mě pokaždé to šroubovat. Tak jsem si udělal krabičku s konektory www.thingiverse.com

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2019 16:38 Muž daren [408] Re: ZDRI
Mne prijde, ze kdyz to zavesis 40 cm nad akvarko, tak to bude svitit vsude kolem. Tj. svetelny flek na zdi za akvariem, na podlaze kolem, a kdyz si sednes na zidli, tak ti to bude svitit do oci. Ale na krycim skle, tam mi to prijde prima...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2019 10:55 Muž ZDRI [1415] Re: daren
Fotka k příspěvku Mám to postavené na krycích sklech (dělená, posuvná v plastových lištách). Zavěšení 40 cm na otevřenou hladinu bych se vůbec nebál, klidně i níže, takto je to dobře odvětrané. Jen bych to nedával do uzavřeného krytu (poklopu).

Tyto panely se dělají v různých velikostech (60x30, 30x30, 60x60, 120x30, 120x60), výkonech a teplotách světla (existuje i RGB verze s nastavitelnou barvou světla). Je to určené na trvalé svícení v podhledech, tak je to (snad..) dimenzované na dlouhodobý provoz. Každopádně i po několika hodinách je panel studený, hřeje jen jedna jeho hrana. Ta je v kontaktu s masivním hliníkovým rámeček, takže je příjemně teplá, nepálí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2019 09:24 Muž daren [408] Re: ZDRI
Jenom abych tomu spravne rozumel (tomu nic nesviti do oci) - mas to nekde tesne nad hladinou? Tj. neni to vhodne na to zavesit to 40cm nad vodu (v amanovskem stylu), je to tak?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.06.2019 21:44 Muž ZDRI [1415] Re: ZDRI
Nedávno jsem avizoval, že se chystám vyzkoušet na osvětlení akvárka tyto LED panely, určené do podhledů. Dnes mi přišel:
- LED panel 600x300 mm,vč. trafa, 20W, 4100 K, 1700 lm, cena z výprodeje 350,- Kč
- instalační rámeček, eloxovaný hliník, pro představu - vypadá to takto: www.ledpanely.shop/…, cena 99,- Kč

Logicky jsem panel v rámečku otočil, aby byl co nejvýše/nejdále od skla, takže funguje jako "strop" toho rámečku. Jde to snadno, rámeček má uvnitř více drážek, jednotlivé díly rámečku se spojují samořeznými vrty. Montáž je max. jednoduchá, 2 šroubováky, 3 minuty práce, žádné pájení, k napojení stačí kus kabelu s vypínačem a zástrčkou do zásuvky.

Resumé - je to bomba!!! Celoplošné, moc příjemné osvětlení celé plochy/hloubky nádrže, nesrovnatelné s úzkými komerčními LED světly. Těžko se to popisuje, to světlo z plošného panelu je prostě úplně jiné, než vše, co jsem měl zatím doma. Nic nesvítí do očí, ani mimo nádrž, navíc to vypadá velice profi, žádný TESCO pekáček... Panel má stejný výkon (20W) i podobné lumeny, jako současný magnetický LED modul, papírově i stejnou barvu světla, ale v reálu je světlo výrazně přirozenější a příjemnější pro oči. Konektory - panel/trafo jsou stejné, jako u běžně prodávaných levných stmívačů za stovku, takže lze i regulovat intenzitu osvětlení. Zítra ještě navrtám otvor do rámečku, abych mohl trafo umístit napevno na jeho zadní stranu (zatím je vyveden a leží nahoře).

PS: Jedna nevýhoda, podle manuálu není určen do vlhkého prostředí, takže radši instalovat jen na krycí sklo, popř. zavěsit nad nádrž (tzn. ne do uzavřeného krytu).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 12:28 Žena pandoracat [16] Re: ZDRI
Dekuji, tenhle navrch se mi docela i libi, ale právě, styk s vodou tam bude uz jen tim jak se bude odparovat voda a tenhle typ osvetleni na me pusobi dost odkryte i kdyz se mi velmi zamlouva to rozprostreni ledek. Myslim, ze to osviti vetsi plochu akvaria. Tenhle kryt je velky 100x40cm, tedy prikryje, uzavre komplet akvarium. Svitidlo led expert je 90cm a ma 24W. Ma to dve rady ledek, ale oproti tehdejsim zarivkam, ktere bych za techto okolnosti mela dve, je tohle led uprostred. Samozřejmě je fakt, ze asi bude pak lepsi to videt a pak tohle resit. Jen zjistuji informace. Jeste chvili potrva nez akva vubec zalozim. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 12:19 Žena pandoracat [16] Re: ZDRI
Bohuzel jeste nevim jestli bude tahle jedna stacit, to uz je pak detail, ktery bych asi nemela problem vyresit. Kdysi jsem mela akvarium jen se zarivkama takze se s timto druhem osvetleni teprve seznamuji. Kazdopadne to taky nechci presvitit a pak cistit akvarium od zelene rasy. Na netu psali, ze 1W led = 4W tomu zarivkovemu, coz bych rekla, ze by mohlo byt dostatecne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 12:14 Žena pandoracat [16] Re: raji
Bohuzel take o te trubici vubec nic nevim, ale uz jsem psala dotaz jestli je stmivatelna a bylo mi odpovezeno, ze ne. raji napsal: Nikde nemohu najít jaké má napájení ta led trubice. Pokud zdroj 12V-24V nevidím důvod proč by nešel použít jakýkoliv stmívač na led pásky. Ta trubice je taky jen pásek ve skle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 12:11 Žena pandoracat [16] Re: ZDRI
Kryt mam select to led diversa. Jsou tam jen uprostred drzaky na svetlo led expert ZDRI napsal: Použil bych např. relativně levné, stmívatelné LED světlo Chihiros a tyto redukce:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nevím, jaký máš přesně kryt, konkrétní délku světla bych konzultoval s prodejcem (Rostlinná akvaria), jsou ochotní a mají to už prakticky vyzkoušené. Pokud na to světlo vyloženě nepoteče voda, tak to půjde, popř. bych doplnil otvory na odvětrání krytu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 11:03 raji Re: ZDRI
Tak přikup ještě jednu led trubici + easy led controler. Controler zvládá 5A zátěž to je
60W. Není ta trubice náhodou na konektor?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 10:52 Muž ZDRI [1415] Re: raji
Podle prodejce je tato trubice teoreticky stmívatelná, po napojení na nějaký kontroler. Ale znamená to zásah do přívodních kabelů a ztrátu záruky (což by asi tady nemuselo vadit). Osobně mi ale jedna 24W LED trubice na akvárko 100x40x50 přijde slabá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 10:36 raji Re: pandoracat
Nikde nemohu najít jaké má napájení ta led trubice. Pokud zdroj 12V-24V nevidím důvod proč by nešel použít jakýkoliv stmívač na led pásky. Ta trubice je taky jen pásek ve skle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 10:31 Muž ZDRI [1415] Re: pandoracat
Použil bych např. relativně levné, stmívatelné LED světlo Chihiros a tyto redukce:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nevím, jaký máš přesně kryt, konkrétní délku světla bych konzultoval s prodejcem (Rostlinná akvaria), jsou ochotní a mají to už prakticky vyzkoušené. Pokud na to světlo vyloženě nepoteče voda, tak to půjde, popř. bych doplnil otvory na odvětrání krytu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 10:16 Žena pandoracat [16] – Stmivac a vhodne led osvetleni
Dobry den všem. Planuji akvarium 100x40x50 d x h x v. Mam akvarijni kryt diversa plastovy s led trubici expert white 90cm 24w, ktera ale bohuzel neni stmivatelna. V akvariu planuji rostliny jako cryptocoryna, cabomba, echinodorus a nejaky ten anubias a rybky zivorodky. Rada bych osvetleni, ktere bude stmivatelne, aby se mi ryby pri rozsvecovani a zhasinani neplasily a zaroven, aby to prospivalo rostlinam. Uz par dni na netu hledam ruzne a cenove dostupne osvetleni se stmivacem, ktere bude moc byt primo nad vodou, protoze kryci skla mit nebudu. Zatim dochazim k ovetleni aquatlantis 89cm + easy led controler. Je to ale cenova darda a presto se mi to zda takove nejjednodussi pro me pozadavky. A tak se chci zeptat na vase typy a zkusenosti. Co by jste mi doporucili? Dekuji moc za vase odpovedi :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2019 23:41 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: _ucx_
Neskúsení dokážu teplovodivou pastou urobiť viac škody ako úžitku, tak opatrne s "naplácaním"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 21:36 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Gringo63
Pořiď si teplovodivou pastu a tou tu styčnou plochu mezi trubičkou a blokem toho chladiče napatlej. Ale bacha, ať se ti ta pasta nedostane do vody s rybami, fakt to nemají rády.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 21:05 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .Re: _ucx_
Fotka k příspěvku Dík. Teď mám na tom světle podomo chladič složený z několika profilů. Teplo je nevyužité. Proto vodní chlazení světla a ohřev akva v jednom.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:52 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vrzy
No on ten chlazený chladič pak nemá 50 °C, když se chladí vodou. Moje chladiče mají 32 - 33 °C při teplotě vody 29 °C. Počítej spíš ztrátový výkon těch LEDek (~ 2/3 příkonu resp. dvojnásobek čistého světelného vykonu), odhadni si tepelné ztráty svých akvárií (m^2 běžného skla vcelku nezávisle na tloušťce vyzáří lehce přes 5 W/°C) a uvidíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:45 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Gringo63
Nerez je ok. V jaderných elektrárnách sice řeší, že se jim ve vodě trochu rozpouští (milimetr za století nebo tak nějak), ale v našich podmínkách tenhle problém můžeme zanedbat.

Hliník sám o sobě ok není, ale pokud se udělá kvalitní elox, tak voda nemusí přijít do styku přímo s hliníkem a fungovat to může. Ale stačí škrábanec do toho eloxu a dobré to už nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:45 Muž Vrzy [23] Re: _ucx_
Aha, no já mám v akváriích 24,5°C, takže chladit chladič co má 50°C, asi by se teplota v akva vyšplhala docela vysoko hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:41 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vrzy
Aha, my si nerozumíme. Okruh vypnu = vypnu i to světlo. Ale to je jenom nouzový postup.

Nicméně já problém s moc teplou vodou zrovna řešit nemusím, mám to v relativně chladné místnosti, akvárium je dost veliké a dva nebo tři stupně nad těch běžných provozních 29 °C nepředstavuje žádnou katastrofu. Já řeším trvale naopak problém s tím, aby mi ta voda nechladla :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:36 R Muž ctibum [6920] Re: Gringo63
Aquatlantis dělá Easy LED H2O v hliníku www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 19:42 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .
Fotka k příspěvku Mám, možná hloupý , dotaz. Je to jen myšlenka. V práci máme "placaté" nerezové tenkostěné trubky. Kdybych ji napojil na čerpadýlko a dal jako průtokový ohřívač(v zimě) na panel Chihiros. Vadilo by to obyvatelům a rostlinám v akva? Voda by byla pořád v kontaktu s nerezí. hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 19:22 Muž Vrzy [23] Re: _ucx_
Termostat a další potřebné bych udělal z ESP8266 kterým už ovládám osvětlení, topení atd. to zase není takový problém. Čili, pokud je voda už moc teplá, prostě ten okruh vypneš, to znamená, že světlo se nechladí. Jak tedy řešíš, když světlo i voda mají vysokou teplotu ? A co třeba v létě ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 18:38 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vrzy
Na to, jak jsem to udělal já, asi úplně moc zručnosti potřeba není, stačilo umět trochu pájet a pak vrtat a šroubovat (a taky to celé promyslet, ok, uznávám, to potřeba je).

Popsal jsem to tady asi před dvěma měsíci: rybicky.net/forum/4030…

Co se týče ochrany proti přehřátí, prostě jsem použil chladící výstup termostatu STC-1000 a relé, které neguje logiku, tzn. vypne, když termostat sepne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 18:32 Muž Vrzy [23] Re: _ucx_
To už mě také napadlo, ale asi nejsem dost zručný na to, něco takového vyrobit a navíc, co když by mi to ohřívalo vodu víc, než bych chtěl ? Nebo nechladíš vodou z akva ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 18:29 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vrzy
Tak zkus chladit vodou jako já :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 18:01 Muž Vrzy [23]
Fotka k příspěvku Ono jde taky o to, kolik toho světla je potřeba. Pokud se bude svítit hodně, tak je podle mě nutnost ledky chladit, ony potom i déle vydrží. Pokud by jely třeba jen na 50%, tak to asi tak akutní nebude.
Tohle je můj chladič a když rozsvítím naplno, tak se o něj skoro popálím, jeho teplota je přes 50°C. Samozřejmě každá ledka má jinou účinnost a jinak topí. Já používám obyč pásky s čipy 5630, 2835 a 5050.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 17:31 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
vyzkoušíš ,uvidíš, cena lepší než kupovat předřadník plus zářivky ( taky na 220v) a bez reflektoru /možná/ i více muziky potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 17:14 Muž ZDRI [1415] Re: zervajs
Mě teď láká ještě něco jiného. Dostal se mi do ruky velkoplošný LED panel, určený do stropních podhledů. Měl jsem ho jen na chvilku, ale překvapilo mě, jak přirozeně prosvětlil celou nádrž. U mě to vyniklo, protože se snažím udržovat hodně čistou vodu (bez mikro nečistot). Ve výsledku toto rovnoměrné, celoplošné světlo způsobilo, že rybky plavaly jakoby ve vzdchuchu a ne ve vodě. Takže koupím něco takovéhoto www.smdledzarovky.cz/… (rozměr 60x30 cm bude přesně na nádrž Obývák) a vyzkouším.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 12:42 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
dělám teď světlo z cree čipů,( xp-g2) dvě řady 6cm od sebe, (takže úzké osvětlení)
čipy 20 ks za 330kč, čočky 20 ks za 100kč, na hliníkový profil 25x25 mm.(5w budu "smažit" na 2w). Na akvárko 30 cm hloubky by prý stačila jen jedna řada...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 12:31 Muž ZDRI [1415] Re: zervajs
Toto se neinstaluje jako klasický LED pásek na hliníkový chladič. Jsou primárně určené jako náhrada původních trubic do zářivkových těles, takže myslím, že chladič nepotřebují. Já počítal s montáží (teplovodivým spojením) do hliníkové krabičky/plechu. Když se laicky kouknu, na jak velké ploše je ten výkon instalovaný, mělo by to stačit i pro dlouhodobém svícení.

PS: Uvedená cena je vč. DPH 21%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 12:19 Muž PaJe68 [6] Re: ZDRI
To bude cena asi bez DPH? :-)

Mám kryt na akvárku a napadlo mě - vyměnit plastové desky na krytu za 3 mm hliníkový plech a ten použít jako chladič. (Původně jsem uvažoval v hliníkovém krytu o otvorech pro led světla).
PS: Krycí sklo mám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 12:04 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
tyto moduly potřebují ještě chladič ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 09:47 Muž ZDRI [1415] Re: Vrzy
Tak pro představu, maloobchodně je tyto moduly možné koupit u výrobce:
- modul LG 250x250 mm, 16 W, 2650 lm, cena 900,- Kč
- modul LG 250x500 mm, 24 W, 4000 lm, cena 1000,- Kč
Je to levné/drahé? Nedokážu posoudit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2019 23:26 Muž Vrzy [23] Re: ZDRI
Ty LG jsou každopádně dobrá volba fakt to svítí suprově. Osobní zkušenost nemám, ale znám pár lidí kteří to používají nebo používali. Pokud nemáš akva hluboké 60cm a víc, tak by ti stačily i 2-3 řady těch jejich pásků a v klidu tím osvítíš akva s náročnějšími rostlinami.
Já mám světlo z úplně obyčejných led pásků z číny a jsem spokojený, ale nemám moc velké akva..120x40x45, mrkni do prezentace mého akva, jsou tam nějaké fotky. Mít větší akva nebo spíše vyšší, už bych šel buď do LG nebo Cree.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 09:12 Muž ZDRI [1415] Re: Vrzy
Jo, to jsem z kontextu pochopil, že jde o rozebraný Chihiros z Aliaexpresu. A dovedlo mě to k myšlence udělat si něco podobného na míru, ale rovnou širší (úzká komerční svítidla mi nevyhovují, širší nádrž stejnoměrně neosvítí a dávat dvě je nepraktické/drahé.

Tron používá čipy LG INNOTEK a CREE, nejsem elektrikář, do hloubky tomu nerozumím. Zaujalo mě CRI 90, možnost výběru barvy světla, napojení hotového modulu přes WAGO svorky, možnost vybrat si slušný zdroj, který nebude bzučet a u kterého nebudu trnout, kdy zahoří. Což je pro laika ideální, tohle snad zvládne zkompletovat a zapojit každý. Ale pokud se v něčem pletu, rád se nechám poučit od odborníků!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 18:46 Muž Vrzy [23]
To co jsem dával já je rozebraný právě Chihiros WRGB.
V odkaze v obchodě Tron, jsou moduly osazeny proudovými čipy LG5050, nic lepšího snad není, pokud nepočítám Cree. Prodávají i proudové led pásky s LG čipy a to svítí jako prase, vůbec se to nedá srovnat s nějakým Chihirosem a jím podobným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 17:07 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
nedočetl jsem se jaké čipy jsou použity ?
jinak je to náhrada za obyč osvětlení...asi to chce prubnout, průkopníkům čest potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 17:02 Muž ZDRI [1415] Re: zervajs
Ono se "to" vyrábí i v Čechách, našel jsem např. toto:
www.tron.cz/…

Ale nenarazil jsem zatím na žádný maloobchod, takže poptán přímo výrobce a uvidím. Po doplnění o zdroj a montáž na hliníkové stínítko (současně chladič) by z toho mohlo být s minimem práce/pájení slušné akvarijní osvětlení na míru dané nádrže. Počítám s instalací na krycí sklo, takže vlhkost není zásadní problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 16:29 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
vrza to má z komerčně prodávaného svítidla made in china, samostatně taky nevím...asi by to málokdo kupoval ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 16:12 Muž ZDRI [1415] Re: Clarke, zervajs
To, co postuješ, je ale celé kompletní komerční světlo.
Mě by se hodil jen samotný LED modul, bez kabeláže, chladiče, krytu, atd..

O úzkých lištových modulech vím, ale nikde jsme zatím nenarazil na podobné hotové velkoplošné moduly tohoto typu. Ale dost možná, že si je výrobci komerčních svítidel dělají/nechávají dělat na míru pro své potřeby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 16:03 Muž Clarke [0] Re: ZDRI
Nemáš na mysli toto?
www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 15:40 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
vím, že se prodávají lišty :

www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 14:44 Muž ZDRI [1415]
Zaujal mě níže uvedený příspěvek od Vrzy a obrázek hotového velkoplošného LED modulu (tzn. ne sólo čipy). Neznáte nějakého dodavatele, který by podobné moduly prodával i samostatně, bez ostatních součástí? Ideálně na 230V, ale dokážu si představit i instalaci s trafem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 12:15 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: zervajs
Kužel je také samozřejmě důležitý, proto používám žárovky s různým kuželem (v rozích a na stranách 32°, uprostřed 110°), abych prosvítil vodní sloupec až ke dnu a zbytečně nesvítil okolo.
Každé světlo je určitý kompromis, jen je s tím potřeba počítat pak při výběru rostlin a jejich umístění v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 11:27 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: xvalp06
já Ti rozumím,jen pořád dokládám, že musíme znát onen kužel.
např. čip cree xp-g2 svítí 60cm nad (1*čip) substrátem v kuželu 13,5 * 29cm.
(jen abys pochopil o co mi šlo)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 11:25 Muž Clarke [0]
Ještě přidám info, že jsem tedy pořídil světlo:
Chihiros WRGB 45 LED + Bluetooth 4-Channel Magic Controller Timer Sunrise
www.aliexpress.com/…

LED panel je o rozměrech 450 x 140 x 18 mm
včera jsem jsem ještě přeměřil kryt akvária Atman AR 620, původní dvoj zářivkové šasi má 610 x 136 mm. Budu tedy po jeho demontáži muset hliník toho LED panelu po stranách zkrátit o cca 5 mm buď upilovat, nebo lupénkovou pilkou, nebo vzadu prořezat kryt, aby se tam o těch cca 5 mm vešel. Umístění nad hladinou bude podle mého odhadu cca 6-10 cm.
Byla zde obava o chlazení, kryt má v sobě široké větrací otvory na horní straně, kvůli těm zářivkám, čekám, že to bude stačit, jinak mám co řešit.

Děkuji za podněty, byl jsem z toho výběru světel už na větvi a v provedení WRGB budu spokojen. Očekávám, že intenzita osvětlení může stačit na 50-60% čímž by se omezilo zbytkové teplo a spotřeba. Objem akvária co jsem se dočetl by nakonec měl být cca 92 l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 11:09 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: zervajs
Ideální světlo by se podle mě mělo blížit šířkou i délkou šířce a délce akvária. Čím bude kratší a užší, tím bude nerovnoměrněji prosvícené akváriu - mejvíc světla uprostřed a nejméně v rozích. Při téměř rovnoměrném rozložení LED na světle bude na sted dopadat světlo skoro od všech, ale v rohu jen od krajních.
Tento exekt ještě umocní rostliny a dekorace v akváriu.

Šířka světla 18cm je určitě lepší než 1 trubice zářivky, ale pořád je nebezpečí, že středně vysoká rostlina uprostřed akvária zastíní přední část akvária tak, že bude problém v přední části pěstovat nižší rostlinu s vyššími nároky na světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2019 09:18 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: xvalp06
bude to v krytu, ani nevíme jestli mu tam 60 bez úprav vleze smich

a zářivky taky nebyli od hrany ku hraně ;-)
a podle mého "výpočtu" by tedy pro lepší distribuci potřeboval na šířku světlo šíře nádrže, ale to světlo je jen 18 cm široké...a nebo myslíte ( všeobecně) , že není rozhodující šířka akva ale jeho délka pro rovnoměrný osvit ?
to světlo, (led má kužel světla) svítí nejvíc do určitého průměru a pak méně a méně ( záleží na vzdálenosti od substrátu, a "výkonu" čipu, úhlu vyzařování ( zde jsme se shodli na 120°)
(jestli 18cm osvítí 36cm na šířku, v pohodě osvítí 45cm na délku 60cm)
nemám to odzkoušené, jen jdu na to od lesa.
ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=551