Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 36 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2015 20:05 Muž dudak [1885] Re: ghostik
já bych vůbec neřekl, že to je málo, na 2x větší akvárko svítím trubicema průměrně 115w po dobu 12 hodin a roste tam téměř vše. Ono to není jen o světle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2015 13:27 Muž ghostik [81] Re: Koště
OK
hold je to tak
tez premyslim o LED ale zatim na to neni
ted tam mam 3x21W zar. + 37W usporka na 200l
a je to malo takze casem budu muset udelat nejaky kompromis a neco zbastlit z tech LED

navic ty chipy bezi na necelich 5W neni dobre je krmit na max 10w pomoci 3000mA (teplota chipu, zivotnost, rychlejsi starnuti svetla)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2015 13:15 Muž ghostik [81] Re: Koště
A co sis myslel ze svetlo bude fungovat na baterky ? Pokud nekdo chce pestovat narocne rostliny na svetlo tak se nesmi divit ze je potreba svetlo. Pokud chces setrit tak si porid plastove kytky a nebo neco co roste pri dne za minimalnich svetelnych podminek a dej si 20W zarivku nad AQ
Chtel radu za svetlo do 5k coz jsem dal nechtel radu na svetlo bez potreby elektriny !

jestli se nepletu ma to cca 375L zda se ti to moc kdyz je potreba cca 250W navic jsem podotknul ze by nemuselo byt 2x30 ale asi mene a navic to je pro hodne narocne rostliny jinak mu postaci tech cca 150W na tech 375L

Koště> kampak jsi dal svuj prispevek ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2015 12:16 Muž ghostik [81] Re: Lump
klasicka led zarivka nic moc
velky rozptyl svetla
to co popisujes by chtelo nekolk led chipu treba CREE XM-L 10W
co tak odhaduji kolem 30ks v jedne rade 5cm od sebe napajene 1500mA(cca 150W) cca 60cm nadednem zavesene

taky zalezi na rostlinach jestli obic nebo narocnejsi na svetlo
toto je pro ty obyc pro narocnejsi by to chtelo udelat dve rady a nejlepe s cockou upravit na 60° vyzarovani ale asi prekrocis cenu 5k
(ty dve rady nemyslim 2x30 ale asi by slo i trochu min )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2015 12:00 Muž Lump [2]
zdravim vespolek :) potřebuju radu,nebo spíš i nějakou inspiraci na osvětlení. budu pořizovat akva 150x50x50.Budu se snažit o rostlinné akva takže jaky světlo nebo spíš co sestavit za rozumnou cenu do 5000,- aby mohlo bejt zavěšený od stropu.... nevim vubec ale přemejšlim o led trubicích. co? diiky :) ps: elektrikář nejsem takže vim tužku jak co zapojit :-D X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2015 00:20 Miro Re: ghostik
Ja len dufam ze to vadiť nebude a maximálne odpáli ziarivku. Vďaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2015 23:58 Muž ghostik [81] Re: Miro
slabsi zarivka nevim snad to nevadi ale nebude tostastne reseni kdyz je staveno na vissi vykon - silnejsi zarivka by odpalila predradnik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2015 23:41 Miro
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2015 23:38 Miro Re: Koště
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2015 22:47 Koště Re: Miro
Ahoj, těžko, délka 24W trubice je zhruba 55 cm, takže to tam nebude sedět délkově. Také předpokládám, že předřadník je dělán na těch 2x54W.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2015 22:35 Miro
Pridával som fotky ale nechce ich zobraziť len aby ste ma pochopili ja mám osvetlenie 2x54w a chcel by som tam dať trubice 2x24w
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2015 22:24 Miro
Ahoj. Chcem sa opýtať, že keď dám do tohoto produktu 2x24w namiesto 2x54w. Čo sa stane respektíve čo sa môže stať? Vďaka za každú odpoveď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2015 22:35 Muž dudak [1885] Re: rodrigotx
a co zkusit třebna tuhle www.kupzarovky.cz/… jinak jestli budeš chtít tu SERU, zkusil bych se zeptat v tomhle obchodě www.akvarista.cz/… 25w tam mají jen 75cm, jestli to není ona a dělají se i 70cm tak ti ji určitě objedná, ale co jsem koukal na stránky SERY, tak mají taky jen 75cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2015 11:04 rodrigotx Re: NHKG
No jako 70cm se trubice vyrabi koupil jsem obycejnou od Narvy LT16W/865 a ta ma taky 70cm ale zarivka ma asi jiny predradnik takze trubice za 3dny odesla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2015 10:41 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: rodrigotx
zarovky-akvaria.heureka.cz/…
zarovky-akvaria.heureka.cz/…

Pokud na lincích není varianta, kterou sháníš, normálně do těch eshopů zavolej/napiš. Lepší eshop sežene i to co nemá v nabídce pokud prodávají jiné výrobky stejného dodavatele. 70cm varianta asi neexistuje. Každopádně ty sera trubice jsou drahá sranda, LED trubice už nejsou o moc dražší, bohužel na takovouto atypickou délku jsem je ještě neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2015 10:24 rodrigotx – uvb trubice od sery...
Zdravim nevi tu nekdo ke sehnat trubici sera 25w 70cm nemuzu ji nikde sehnat, díky :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2015 08:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: petrl
Podle mě nezjistíš nic. Předřadník je elektronila a upravuje nějak výstup. Vzhledem k tomu, že zářivky chvilku svítí, tak tam asi něco naměříš. Nemáš staré zářivky? Nebo si nějaké vhodně dlouhé"puč", třeba ze svítidla v práci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2015 07:29 petrl Re: petrl
No ještě mě napadla jedna věc, dotaz pro elektrikáře - lze zkoušečkou napětí v patici zjistit, že pokud je tato pod proudem, znamená to, že je vadná zářivka ? Nebo musím pro
ověření této možnosti koupit nové zářivky ? Připomínám, že zářivky po zapnutí cca 1-2 vteřiny svítí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 08:13 petrl Re: NHKG
Dík za zprávu, zkusím se asi nejdříve dostat nějakým způsobem do nitra osvětlení Eheim,
pokud tam budou snadno nahraditelné díly (asi předřadníky), zkusím je vyměnit a opět nějak vodotěsně těleso zaslepit, pokud by nešly nahradit, otestuju LED trubice (stejně bych se musel kvůli zapojení dostat do tělesa osvětlení).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 07:54 Muž RBeil [174] Re: NHKG
Ja u toho žadny schema zapojeni neměl, musel jsem to zapojeni hledat na netu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 07:54 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: petrl
U zářivky jde světelný tok do všech stran. Podle kvality reflektoru ho do akvária ve skutečnosti jde 30 až 70%. U led trubice jde tok dle typu jen v úhlu kolem 120 stupňů.
Ano zapojení dle výrobce, já mám Immax a tam je to na protějších koncích. Toto zapojení je logické, protože pokud máš tlumivku a startér, stačí vytáhnout startér a bude ti to svítit. A s led mám víc světla v akváriu, i když lumeny mají led proti klasice poloviční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 07:39 petrl Re: NHKG
Ještě se vracím k mému včerejšímu dotazu, kdy mi NHKG doporučil zářivky nahradit LED trubicemi - z čehož vyplývají další dotazy :

1/ světelný tok u srovnatelných délek trubic (90 cm)je u LED uváděn podstatně nižší než u zářivek,
i teď bylo osvětlení se zářivkami na hraně, takže mám mít obavu z nedostatečného osvětlení ?

2/ otázka zapojení - pravděpodobně vycházet ze schématu prodejců - zapojení pouze na jedné straně ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 07:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fuchs
Podle mě můžou mít atypické zapojení. Musíš se řídit tím, co ti dá prodejce. Pokud máš bzučák, můžeš si led trubici probzučet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 07:20 Muž Fuchs [169] Re: RBeil
Fotka k příspěvku Tak že to schéma co mají na t-led.cz je špatné teda? Nebo jsem to špatně pochopil? Viděl jsi to schéma co tam je? Mě to teda přijde hodně zavádějící...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 07:08 Muž RBeil [174] Re: Fuchs
Na jedne straně napojíš nulák a na druhé fázi, nikdy ne na jedne straně najednou !!! Ty piny od zářivky jsou vevnitř spojenv jeden a pak z nich vede jeden drát do LEDek, kdybys to napojil obana jednoum konci tak ti to při nejmenším vyhodí jističe. Jinak z jedne patice jdou dva dráty , fázi můžeš napojit klidně na oba dva nebi jenom jeden, to je jedno a nulák na druhé straně to samé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 06:54 Muž Fuchs [169] Re: NHKG
Děkuji za rady. Když jsem dělal stávající osvětlení tak jsem se do toho nepouštěl dokavad jsem si nebyl jistý že mám vše pod kontrolou. Já bych nikdy neohrozil rodinu ani sebe, To zase radši vyhledám odborníka když si nebudu jistý. Co se týče k schématu toto co jsem vložil najdeš zde: www.t-led.cz/…
Já jestli to chápu tato konkrétní zářivka má konektory aktivní jen na jedné straně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 22:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fuchs
Ne, podívej se na to schéma co posílal RBeil, nebo si přečti co jsem psal (tak jsem zapojil moje trubice). To tvoje schéma je úplně jiné zapojení. Každopádně správné schéma musí být přiloženo u trubic.
Nemáš známého (třeba strejdu), co se vyzná v elektrice? Bude to jistější...

Prosím nepiš 2 příspěvky pod sebe, funguje tady edit pokud na něco zapomeneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 22:00 Muž Fuchs [169] Re: NHKG
Jde to vše z jedné patice to ovšem nevím co ta druhá patice? V té to bude jen uchycené?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 21:58 Muž Fuchs [169] Re: NHKG
Fotka k příspěvku Našel jsem toto:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 21:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fuchs
Ano, prakticky stačí do jedné patice na 1 kolík fázi a do patice naproti na protější kolík nulák. Akorát nezapomeň, že fázi musíš vést přes vypínač. Při troše bádání co odkud a kam vede můžeš demontovat ten předřadník a jen jinak zapojit ty drátky (část spojit, část zaslepit).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 21:42 Muž Fuchs [169] Re: RBeil
Prosímtě chápu to správně, na každé patici bude jen jeden drát, na jedné straně nula a na druhé fáze? Tak to totiž chápu s toho obrázku já. Omlouvám se to já jen pro ujištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 19:15 Muž Fuchs [169] Re: KarlosS
Prosímtě to jako že ž jedné patice půjde nula a z druhé fáze to na čokoládu a rovnou do zásuvky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 17:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: RBeil
Zkus příště prosím nepsat 3 příspěvky pod sebe.

Psal tu někdo něco o kuchání vnitřku předřadníku? Normální postup je vypojit dráty z předřadníku a dát ho pryč (tomu říkám vykuchání). Poté na základě nějakého schématu dráty pospojovat pomocí WAGO svorek (čokoládky se v praxi už minimálně 10 let moc nepoužívají). Obecné schéma někomu, kdo není kovaný v elektrice moc nepomůže.
OK S T8 máš pravdu, našel jsem si zapojení a vygooglil 3 první typy zářivek, vše jednopatice. Ale i tak nebylo jisté že má T8.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 17:46 Muž Fuchs [169] Re: RBeil
Ano jsou tam T8 patice G13
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 17:28 Muž RBeil [174] Re: NHKG
NHKG napsal: Jaké tam máš teď trubice? Našel jsem zapojení toho předřadníku !

Stačí se trochu podívat na tom googlu a zjistíš že tam máš trubice T8 palec www.kupzarovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 17:23 Muž RBeil [174] Re: Fuchs
Fotka k příspěvku Tady je kdyžtak schéma zapojení
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2015 17:18 Muž RBeil [174] Re: NHKG
Jenže když ten předřadník vykuchá tak z toho bude mít jednu velkou spojovací krabici, protože tam napoji patice na nulák a fázi. Jednoduší než vykuchat předřadník a znehodnotit ho tak koupit elek. krabičku a čokoladky celkem za 30,- a napojit to přímo na šňůru z 220V, předřadník pak může využít na jiné osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 16:35 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fuchs
Jaké tam máš teď trubice? Našel jsem zapojení toho předřadníku jen na jednopaticové zářivky a pro ty sem ještě LED náhradu do patice neviděl.

@RBeil a KarlosS: Ano, ale pokud má teď předřadník, musí svítidlo přepojit!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 15:40 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Fuchs
ano, led zářivky se připojují přímo na 220V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 14:16 Muž RBeil [174] Re: Fuchs
LED trubice se zapojují přímo na 220V bez předřadníku/startéru/tlumivek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 14:02 Muž Fuchs [169]
Dobrý den, měl bych dotaz, nemohl jsem si vevšimnout, LED trubic ale bylo mi řečeno, že bych musel upravit osvětlení, ovšem jak to mám upravit to už mi jaksi nebyl schopný řict. No a tak se chci zeptat Vás elektrikářů mám světlo s tímto předřadníkem:OSRAM QTP-DL 2X18-24/220-240
Budu vděčný za přehledný návod děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 13:21 petrl Re: NHKG
Fotku zatím nemám, svítidlo ale vypadá stejně jako u Juwel Rio 180, jehož fotky jsou na internetu dostupnější, je to v podstatě hranol o délce akvária, na obou koncích má zatavené plast. destičky,z hranolu jsou na malých ramenech vodotěsně uchyceny 2 a 2 patice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2015 12:36 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: petrl
Předřadník je elektronika. Na rozdíl od tlumivky umírá taky docela často. Takže pokud to pude přepojit, led trubice jsou ideální řešení. Otazkou je, jestli pude ten předřadník přepojit, když je vše zalité. Možná by to šlo přes patice. Nebyla by fotka svítidla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 12:17 petrl Re: NHKG
Díky za náměty, popravdě mi ale nijak nepomohly, zářivky jsem pochopitelně během těch 7 let
u Eheim kompletu a předtím několik desítek let u jiných akvárií pravidelně měnil. Potíž je v tom, že veškeré příslušenství k zářivkám je u tohoto kompletu vodotěsně zataveno a zalepeno ve středovém bloku a velice pochybuji, že bych tam našel klasický startér a tlumivku, ale spíše nějaký el. předřadník. Zabýval se tím někdo někdy ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 11:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: petrl
Výměň zářivky a pro jistotu i startér ( pokud máš). Zářivky se mění pravidelně. Po 7 letech svítí méně jak polovinu proti novým a přitom žerou stejně. Případně můžeš koupit led trubici a ušetřit za elektrickou energii. Paj je ale nutná drobná úprava svítidla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 10:49 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: petrl
vypadá to, že jsi celých 7 let nevyměnil zářivku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 10:39 petrl – Závada osvětlení
Dobrý den, po 7 letech mi včera odešlo osvětlení u akvarijního kompletu MP (Eheim),
ještě T8 trubice, závada se projevuje tak, že zářivky se po zapnutí cca na 1 vteřinu rozsvítí a zhasnou, po zhasnutí je nutno chvíli vyčkat, aby je bylo opět možné na uvedenou vteřinu zapnout.

Nevíte, prosím, někdo, čím může být výše popsaná závada způsobena a zda ji lze v domácích
amatérských podmínkách odstranit? Předem děkuji za případné odezvy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2015 21:53 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: pendergast
Jasná věc. :) Moc děkuji, tobě také :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2015 22:59 Muž pendergast [17] - RostlinyRe: djkoli
Cau. Az to budes mit, tak dej vedet jak to funguje a jak jsi spokojen. At se dari Michal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2015 22:11 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: KarlosS
Super. Tak, už jsem asi rozhodnut, že tu 120 cm rampu koupím. Počkám, až se mi pán ozve a uvidíme. Díky za pomoc všem.

Možná poslední otázka, kolik doporučujete výkon LED na aq 120*50*40, rostlinné AQ - malé až střední nároky ? Jen doplním u zářivek jsem měl cca 0,4-0,5 W/l. Díky

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [36] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=1751