Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2015 10:05 Muž odikcz [114] Re: hombre
Řešte led trubice ve vláknu led trubice rybicky.net/forum/17268 ... spousta se tam toho řešila a zbytek se může hodit i dalším, tady to zapadne ... jsou tam různé odkazy, fotky a i jsem tam dával fotku porovnání světla zářivky a led trubice v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2015 09:01 Muž Tomason [37] Re: NHKG
Díky za "uklidnění" je mi jasný, že jen světlo nestačí :-) Hnojení budu řešit v jiném vlákně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2015 23:16 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: hombre
Když stavíš nové osvětlení ,vyber si modernější typ jednostranné kompaktní trubice T8/13 (13 je označení pro otočnou objímku trubice),pokud Ti něco není jasné,tak dotazy směruj do tématu LED trubice ,nebo na můj Nick,nechci ztrácet čas a zatěžovat server na jedno téma na dvou úložištích.LED trubice řeš:příkon,Lumeny,Kelviny,barva krytu a efektivnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 20:28 hombre Re: Tojsouvěci
Jo,už jsem to našel,takže jen pro ujasnění-pokud to budu stavět od nuly,tak stačí zapojit jen tu fázi a nulák,pokud je jednostranná.Když bude dvoustranná tak je fáze na jedné a nula na druhé straně?V obou případech bez startéru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 20:11 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: hombre
Komu není rady,tomu není pomoci.Máš to tam ,po lopatě :LED trubice (pokud se lopata odstraní,zbyde násada).Používám pouze čiré trubice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 20:00 hombre Re: Tojsouvěci
no dobře,už jdu hledat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 19:54 hombre Re: Tojsouvěci
Tojsouvěci napsal: Milý kolego,ve fóru si najdi LED trubice,dal jsem tam typy trubic a schémata jejich zapojení.
Nevím,jestli by mi to k něčemu bylo,nejsem elektrikář.Přínosnější pro mě by bylo napsat-ano potřebuješ startér,nebo nepotřebuješ,stačí zapojit fázi a nulák,pokud to nedáváš do starého tělesa s tlumivkou nebo el. předřadníkem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 19:48 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: hombre
Milý kolego,ve fóru si najdi LED trubice,dal jsem tam typy trubic a schémata jejich zapojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 18:41 hombre Re: Tojsouvěci
Se dívám,že u některých ledtrubic je třeba i startér,nebo u všech?Zrovna ta trubice co se mi líbí má úhel vyzařování 180stupňů,ale raději bych 120st.Co ten mléčný kryt,neubírá trochu světla oproti čirému?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2015 16:31 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: hombre
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2015 14:39 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tomason
Ten údaj by měl být vztažen ke klasickým zářivkám. Cree čipy pokud mají dobrý vyřazovací úhel, tak dají proti zářivkám víc jak 2x více světa při totožné spotřebě. Takže světla ny mělo být dost, ale ty rostliny náročné na světlo jsou často náročné i na ostatní podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 14:21 Muž ludvik [1082] Re: Tomason
V dnešní době se už vůbec netuší, k čemu je údaj o wattáži vztažen. Používá se totiž už od žárovek, jestli si dobře pamatuji ... A od té doby jsme ve světle ušli sakra dlouhou cestu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 14:19 Muž Tomason [37] – Světlo
Zdravím zkušené,
mám osvětlení z 12ks čipy Cree 10W a jsou nad akváriem 100(d)x38(h)x60(v) tedy cca 225L. Čipy jedu na polovinu - takže celkově 60W. Budu osazovat rostlinami z Aqua-daho, kde píší u rostlinek osvětlení 50W na 100 Litrů. Mě přijde pálit do akvária přes 100 W v LED trochu příliš. Není možné, že ten údaj je brán na zářivky. Nějak jsem znejistěl, jaké rostliny si mohu dovolit.

Omlouvám se pokud tento dotaz patří někam jinam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 14:17 hombre
Konečně první vlaštovky ;-)Mě to k těm ledtrubicím taky táhne,žádné předřadníky,jen dvojlinkou dotáhnout fázi a nulák,na každou trubici dát zvlášť vypinač,když bude třeba šachovat se světlem.
Nějaké odkazy by byly na ty trubice za rozumný peníz? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 13:56 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: KarlosS
Naprostý souhlas,nemám měřák na Lumeny,ale testovali jsme pro porovnání LED trubice T8/22V/2500L s T5/54V přímo na nádrži se sloupcem vody 60cm a T5 bez reflektoru prohrála na první pohled.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2015 13:47 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: hombre
mám ty LED trubice dva, tři roky a svítím bez problémů.
A to mám ty levné obyč. Světla je více než s původními trubicemi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 13:37 hombre
Tak jak je docíleno té nízké teploty u té led trubice,když je to v podstatě obdoba led pásku a ještě k tomu uzavřeno uvnitř trubice.
Já nevím,ale už aspoň dva prodejci mě směřovali raději k těm T5,než k těm led trubicím.Možná to ještě nějakou chvíli potrvá než se to dovede k dokonalosti.Zatím mi nikdo neřekl,mám to doma dva tři roky a svítím bez problému,stejně jako u led pásku,až na pár výjimečných vyjímek :-)
Ono to jde hodně rychle kupředu a tipuju,že do dvou let už to bude téměř dokonalé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 08:53 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: zervan
Fotka k příspěvku Souhlas a o tom to je.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2015 08:05 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: ludvik
ludvik napsal: A u rádoby studených zdrojů (zářivky, LED) platí, čím menší, tím teplejší. Se vždy musím smát, když někdo inzeruje "studenou" LED žárovku a ona vypadá jak jeden velký kompaktní hliníkový chladič ... A? Klasickej žiarovke nevadí teplota ani vysoko nad 100°C - neviem koľko presne má, ale asi každý si ako dieťa spôsobil nejaký ten pľuzgier len preto, že sa dotkol svietiacej žiarovky. Kdežto LED alebo všeobecne elektronika nemá rada vysoké teploty (nedá sa zovšeobecňovať, ale nad cca 70°C). Takže áno, niekedy sa dáva veľký chladič a dôvodom je zvýšenie životnosti alebo schopnosť prevádzky aj pri vyšších teplotách / nie vzdušných skrinkách. Ale aj ak nie je žiaden chladič, teplota je veľmi výrazne nižšia ako pri klasickej žiarovke.

Keďže teplota je ovplyvniteľná chladením, lepšie je baviť sa o teple (aj preto, že teplo a nie teplota sú podstatné pri zohrievaní vody). Ako teplo skončí prakticky všetka energia, ktorá ide do zariadenia, teda ak chceme porovnávať vyprodukované teplo, môžeme porovnávať elektrickú spotrebu. A tam je to celkom jasné. Roky máme doma všade LED žiarovky a najčastejšie slabší model so spotrebou 2,5 W, svieti ako 40 W klasická žiarovka (napr. www.ebay.ie/…). Mimochodom, takúto svietiacu žiarovku môžem pokojne rukou chytiť a vybrať zo svietidla, nepopálim sa ;-) A nemá žiaden chladič, je dosť maličká. Veľké chladiče sa dávali hlavne na prvých LED modeloch spred cca 5 rokov, ale tie boli v porovnaní s dnešnými dosť neefektívne.

Ale i dnes je možné vybrať si - z množstva modelov, ktoré som testoval, spomeniem napr. podobne vyzerajúcu LED žiarovku, ktorá má 72 LED a len 5 W a druhú, ktorá má 60 rovnakých LED a 12 W, no je o dosť väčšia (LEDky ďalej od seba). Druhá svieti silnejšie (na nerozlíšenie od 100 W klasickej žiarovky), prvá o čosi menej (nemal som referenčnú, ale odhadom ako 80 W klasika). Tá silnejšia má horšiu efektívnosť a predpokladám, že nižšiu praktickú životnosť. Najlepšie to vedia tí, ktorí si LED svetlá zostavujú sami - môžu dať zopár silných LED čipov a žhaviť ich na maximum (potom veľmi hrejú) alebo viac slabších a hľadať ich optimum, nie maximum. Ja uprednostňujem 2. variant - namiesto 1 LED s plným prúdom radšej zapojím 2 rovnaké LED s polovičným prúdom. Zriaďovacie náklady sú síce vyššie, ale príde mi to efektívnejšie a ako fotograf mám aj tak radšej mäkšie difúzne svetlo (čiže viac menších zdrojov svetla).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 23:44 Muž ludvik [1082] Re: odikcz
A co teprve sodíková výbojka! Tohle porovnání je k ničemu ... všechno totiž hřeje. A u rádoby studených zdrojů (zářivky, LED) platí, čím menší, tím teplejší. Se vždy musím smát, když někdo inzeruje "studenou" LED žárovku a ona vypadá jak jeden velký kompaktní hliníkový chladič ...
Mě dvě T5 zdvihají teplo tak o dva stupně v cca 300 litrech vody. Prostě to topí jako blázen. Samozřejmě mají vliv i jiné věci, jako třeba to, že to normálně pod krytem moc neprofukuje ... Ale i tak se na to sáhnout nedá. Tak jako na žárovku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 16:05 Muž odikcz [114] Re: hombre
Nikde nepíšeš, že máš jeden předřadník ... já měl pro každou zářivku svůj a mohl jsem si je pouštět, jak se mi chtělo = proto píšu, že záleží jak si to zapojíš.

Když zvedneš rampu, tak si zas změníš úhly a sílu osvětlení = to je důvod zvedání, rozhodně ne teplo.

Jestli si myslíš, že zářivka hřeje, tak si sáhni na klasickou žárovku (těma se topilo, aby to mělo v zimě efekt a mam dojem, že se snad i do té vody částečně ponořovaly).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 13:16 hombre Re: odikcz
Zřejmě nepochopils o co mě šlo.Zkoušel jsi někdy sáhnout na zářivku T5?Asi ne jinak bys věděl,že na ni neudržíš ani ruku.Nikde jsem nepsal,že nebudu mít topítko,pouze že by se dalo využít to teplo,které je vedlejší(nechtěný) produkt při svícení,třeba v té chladné části roku.Tak proč tu energii nevyužít,když ji musíš stejně zaplatit.
A taky jsem psal,že rampa bude závěsná,tudíž se dá posunout výše a teplo nebude tolik ovlivňovat teplotu vody.Asi tak :-)

Edit: To slyším prvně,že by se zářivky T5 s předřadníkem 2x54w daly zapínat každá zvlášť.Počítám,že ten předředník by byl za chvíli po smrti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2015 10:47 Muž odikcz [114] Re: hombre
Podívej se, jaká je teplota teď v létě a jaké jsou teploty vody v akváriích = každý tady řeší chlazení a ty do nich chceš naopak v tuhle dobu ještě topit zářivkama (pomíjim to, že zářivky vyzařují minimum tepla)? Světlo je prostě na svícení a k ohřevu vody je topítko (kde si i nastavíš, kdy má přestat topit)

A zářivky si můžeš taky pouštět každou zvlášť, jen to na to musíš uzpůsobit

Ceny 120cm LED stojí skoro stejně jako mě 60cm LED ... nepotřebuješ reflektor ani další věci, takže pokud nic nemáš a stavíš světlo od začátku, tak bych šel do LED ... pokud máš už nějaký "světlo" (rampu, patice, předřadníky), tak je to na tobě, zda se ti do toho chce investovat, sloužit bude oboje ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2015 21:26 hombre
Tak si stále ujasňuju spoustu věcí,než se fyzicky pustím do zakládání nádrže.V dost věcech už mám jasno,třeba upuštění od uzavřeného krytu nad akva k závěsné rampě,se kterou budu moci výškově hýbat,podle potřeb.
Ale teď k věci,stále se rozdoduju mezi zářivkami T5 2x54W www.svetzarovek.eu/… a nebo LED trubicemi T8 2 x 22w www.t-led.cz/… ,jen úhel svitu bych chtěl menší.
U té LEDky se mi líbí to,že odpadá předřadník a že si můžu zapojit každou trubici samostatně na vypinač a ráno zapnout napřed jednu,pak přidat druhou a taky bude třetinová spotřeba oproti T5 zářivkám,kde se musí započítat i spotřeba předřadníku.
Zase s T5 bych mohl využít vyzařovaného tepla k ohřevu vody tím,že spustím rampu těsně nad nádrž.Je ale otázkou,jak jsou ty led trubice spolehlivé,jestli mají vychytané chlazení,jestli ta životnost bude adekvátní k ceně.Jaký máte na věc názor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2015 17:26 Muž sirPavol [6] – zetlight
Caute, potrebujem nasvietit dennerle nano cube 60 akvaland.sk/… a pohravam sa s myslienkou dat tam toto: akvaland.sk/… do udajov o svietivosti velmi nevidim, tak prosim porate ci to bude ok. Chcem tam kobercek HC (pripadne nieco podobne) Dik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2015 10:30 Muž RBeil [174] Re: Tereza
Ovšem zvedat osvětlení třeba 5Ocm nad akvarko tež není dvakrát košér. Čím silnější osvětlení tím je třeba víc hnojit a z toho vyplíva zavedení CO2 a přidávání jednotlivých slože, ovšem při slabém ovětlení roste vše pomaleji a světlomilnější rostliny jsou víc vytahané a řídke. Zas na druhou stranu není třeba tolik hnojit, spíš jen dodávat složky, které jsou třeba (železo, draslík, fosfor), ale už ne v tak velkém množství. akvarijni-hnojivo.cz/… www.rostlinna-akvaria.cz/… www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 17:08 Muž odikcz [114] Re: Tereza
podle toho, co chcete pěstovat ... já mám ve 25 litrovém akváriu neznačkovou 6W LEDku a je to slabé (chci tam mít kobereček) ... pokud tam chcete plácnout jen umělé rostliny, tak těch 4.3W bude stačit ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2015 13:38 hombre Re: Tereza
Já bych bral to silnější.Ubrat se dá vždycky-když to zvedneš výš.Máš větší prostor měnit světelné podmínky.Ze slabého silné neuděláš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 12:21 Tereza – Osvětlení
Ahoj, myslíte si, že je do 30 l akvária lepší LED osvětlení Intenso 4,3 W od Diversy, nebo Tommi LED 9 W, nebo možná něco jiného? Díky za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2015 08:01 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: vagascan
pokud máš vodotěsné patice, vodotěsný kryt, krycí sklo, tak minimální.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2015 07:52 Muž vagascan [0]
Aka musi byt minimalna vzdialenost medzi T5 trubicou a hladinou vody/krycieho skla??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2015 13:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
168ks nad jednim akvariem sviti :) .

Znam zenske, ktere se osazovanim prototypu a malych serii zivi. Mam dojem, ze ty nejsikovnejsi uz to berou spis jako pleteni, je jim mozna i fuk, jestli z nich vypadne svetr nebo osazena deska. Cim se jak da uzivit, to uz necham stranou, supersvetry nejsou levne, ale to na trpelivosti a sikovnosti zenskych nic nemeni, maloktery chlap ma tolik trpelivosti, aby nasazel neceho par tisic, at je to cokoli :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2015 11:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: hombre
jo, na velký aq to není ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2015 16:01 hombre Re: KarlosS
Tak pokud bych chtěl mít ekvivalent 2x54W T5 (asi 9000 lm,tak bych těch čipů (jeden má 28lm),musel mít alespoň 200(když započtu ztrátu u zářivek).To bych se asi upájel k smrti smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2015 11:40 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: hombre
to je pouze čip. Musíš si navrhnout tišťák a pěkně je tam napájet. Vždycky je lepší více čipů a pěkně světelný výkon plošně rozložit, je to ale více pracné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2015 11:10 hombre Re: Designer
Nějak tomu odkazu nerozumím.To je pouze čip,nebo pásek?Píší cena za 1,ale co,metr,čip?A množství 10,čeho?
Pak je tam dole něco o pásku.Nic o tom kolik je diod na pásku,pokud se jedná o pásek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2015 08:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: odikcz
To klidne potvrdim, dokonce i levne LED dokazi 110 az 140lm/W. Prikladem mohou byt mnou pouzivane cz.farnell.com/… . Takze ne ze by to neslo, a jde to i za snesitelne penize. Ovsem ve svete penez se honit za trosku lepsim vysledkem, kdyz to obnasi jakkoli vyssi naklady, to se casto nedeje. Kdo neveri nicemu, ma dnes bohuzel lepsi sanci se trefit, nez ten kdo veri vsemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 22:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: odikcz
Na stránkách Tesla Lighting jsem našel trubice maximálně 125lm/W. A po pravdě já jim moc nevěřím ani toto. Protože neuvádějí typ osazených čipů (aspoň sem to nenašel) a chlubí se vlastním vývojem a výrobou, přitom spousta jejich produktů je jasná Čínská sériová výroba, co tamní fabriky chrlí pod logem kohokoliv, kdo jim zaplatí.

Jsou dostupné čipy co dají 130lm/W. Dokonce Cree už před rokem překročili 300lm/W v laboratoři. Ale vše je o ceně. Pracuji občas s LED svítidly pro osvětlování hal (výkony 100-500W, náhrady hlavně výbojkových svítidel) a tam až letos náš partner našel v Číně výrobce, co je schopný dodat takováto svítidla s účinností přes 130lm/W za rozumnou cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 21:58 Muž odikcz [114] Re: NHKG
130 lumenů na watt v tesla LED trubicích není žádný nesmysl, maj to na svých stránkách www.tesla-lighting.cz/… a ano mohli by lhát, ale nevěřím, že je to značka, která by si to dovolila ... navíc je to hodnota, která s kvalitními čipy není vůbec problém ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.06.2015 21:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: OAK
Záleží na úhlu pod jakým jde světlo z čipů. Většinou ale bývá opačný problém - velká část světla jde mimo akvárium. Karlos myslím na to dává nějakou optiku, takže ten úhel pak závisí na té optice. Já mám obyčejné led trubice a s těmi není problém. I když mají mnohem méně lumenů než stejně dlouhé zářivky, tak v akváriu je víc světla, protože z nich jde skoro vše požadovaným směrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.06.2015 21:50 Muž OAK [55] Re: NHKG
Ahoj.
Mel bych dotaz k tem LED. Vracim se po dvaceti letech k akvaristice a chtel bych se zeptat, zda mi prosviti akvarium stejne napr. dve T5 jako jedno LED svetlo se stejnymi lm (napr. MAXXO od Karlose). Myslim tim jestli u akva hloubka 50 cm nebude vpredu sero. Diky za odpoved na laicky dotaz :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 21:18 hombre Re: ludvik
Nedokážu si to MAXXO představit v krytu.Je to dost úzké a na šířku akva 50cm to asi neosvítí celou šířku.V případě závěšení to bude určitě dobré,ale mě osobně to světlo,které svítí nad akváriem ruší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 20:29 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hombre
Čas LED už je dávno, jen je potřeba vybrat kvalitní čipy. Průmyslové svítidla s CREE a podobně kvalitními čipy ty zářivkové v parametrech naprosto rozdrtí. Návratnost klidně 2 roky. Menší lumeny nevadí, musíš počítat s tím, že u normálních zářivek se ti 30-60% světla ztratí tím, že svítí mimo akvárium, nebo ho sežere reflektor.
Máš pravdu v tom, že do led trubic, led pásků akvarijních led svítidel se většinou dávají podřadné čipy a pak se to samozřejmě nevyplatí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 20:26 Muž ludvik [1082] Re: hombre
LED ano ... ale bohužel v podstatě jen ty nejlepší. Kvalitní T5 většině LED pásků, trubicím i hotovým svítidlům natrhne záda.
A profi výrobky, které už na tom jsou z hlediska lm/W dobře jsou zase tak drahé, že návratnost je v hodně vzdálených dobách. Takže zbývá buď vlastnoruční výroba, nebo manufaktury typu KarloS www.aquario.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 20:09 hombre Re: NHKG
Samozřejmě by to bylo nejjednodušší,ale jak jsem psal výše,prodavač-elektrikář mi LEDtrubice moc nedoporučoval.Říkal,že to montovali někde v montážních halách a svítivost oproti zářivkám co tam byly předtím mizerná.Zaměstnanci,co pod tím montovali,si na to stěžovali,tak tam dávali zase zpět obyč. zářivky.
A lumeny jsou třetinové až poloviční oproti T5 (podle údajů na trubici)Čas LED trubic,stejně jako LEDpásků teprve přijde,jak se vše vychytá
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 19:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hombre
Není ještě jenodušší vyhodit předřadník, koupit led trubici a nemít žádný reflektor? ;-) Akorát se musí pečlivě vybírat, ověřit údaje u více výrobců a i tak brát vše s rezervou, protože prodejci si rádi ty technické údaje přikrášlují. Hlavně nezapomenout zkontrolovat i úhel vyzařování, cokoliv nad 120°je nanic.

Některé mají prý přes 13000lm při 23W smich I těch 130lm/W je nesmysl.
www.ledeshop.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 17:18 hombre Re: pecka88
Já taky osobně žádného klempíře neznám,ale vím,že jsou u nás alespoň tři.Jak jsem psal,do padesáti kaček a pár minut práce.Klempíři mají po dílnách zbytky plechů,v podstatě už odpad a stačí zadat rozměr a je to :-)

Spekulovat s nějakým profilem na sádroš je o ničem.To bývá většinou pozink,který časem zajde,na to potřebuješ leštěný hliník,nebo nerez. A ještě k tomu potřebuješ mít určitý rádius toho reflektoru,aby ty paprsky správně odrážel a né tam použít nějaké účko
;-)
Nejlepší podle mě je půlkruh,žádné hrany,(z pohledu z boku reflektoru)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 15:52 pecka88 Re: hombre
hombre napsal: pecka88 napsal: Má někdo zkušenost?
Cena se mi nezdá tak strašná..
www.akva-tera.cz/…


U klempíře tipuju tak do 50kč a tři minuty práce na ohýbačce. Taky mě ty reflektory asi čekají,pokud nepůjdu do LED.Ty peníze bych za to nedal ani omylem.

tak pokud žádného klempíře neznám, pochybuji, že se do toho někdo bude pouštět :-) spíš přemýšlím nad tím profilem na sádrokartony :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 15:02 hombre Re: ludvik


To ještě nevím jak tam bude vidět,ale pokud ten kryt bude odklopený v úhlu třeba 70stupňů a zářivky rozsvícené,tak by tam mělo být na údržbu vidět...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2015 14:57 hombre Re: pecka88
pecka88 napsal: Má někdo zkušenost?
Cena se mi nezdá tak strašná..
www.akva-tera.cz/…


U klempíře tipuju tak do 50kč a tři minuty práce na ohýbačce. Taky mě ty reflektory asi čekají,pokud nepůjdu do LED.Ty peníze bych za to nedal ani omylem.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108114x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565?od=1651