Osvětlení
...tak časem třeba narazíš na něco co vypadá dobře a dalo by se to použít....zatím to asi funkci plní a to je hlavní...nebo jestli někde v okolí není nějaká zámečnická dílna kde ohejbaj a pálej plechy, že by sis tam nechal ohnout na rozměr třeba z nerezu...
Zdravím,tak jsem navštívil k vůli nepříznivému počasí jen Globus a žádný plastový nebo hliníkový profil jsem nesehnal,koupil jsem alobal a univerzální černou pásku a trochu si pohrál
.Sice to esteticky není žádná špička ale svůj učel to splnilo a krásně rozzářilo akvárium.Díky za včerejší odezvy.
...tam asi moc místa nebude...jedině ten reflektor vsunout mezi a přilepit na to těleso....pokud by se dal sehnat rozměrnější reflektor, ta možná bezpečnější varianta by byla celé světlo vlepit do reflektoru....ale všechno je na vlastní nebezpečí
to si bude muset majitel rozhodnout sám...
Když odstraníš to plexi krytí zářivky, není tam prostor na uchycení klasického reflektoru? Vyřešilo by to problém se svícením mimo akva. S vlhkostí by neměl být problém, máš krycí sklo. Ale tím tě nenavádím k nějakým ultra úpravám na hranici bezpečnosti.
...tak je to světlo do kuchyně....a většinou se lepí pod linku...tzn. problém bych v tom neviděl....možná kdyby se ti podařilo sehnat něco z nerezu, nebo z hliníku - něco jako větší reflektor a to světlo by se tam celé vlepilo...pak už jen sundat ten kryt zářivky a je hotovo...podobné menší světlo jsem kuchnul a namontoval do krytu...a vše šlape...
Zdravím,použil jsem na osvětlení akvária 13w zářivku a jsem s ní spokojen,jen trochu nepříjemné se na akvárium delší dobu dívat protože má velkou svítivost
chci koupit elkový plastový profil který bych použil jako kryt zářivky a chtěl bych do něj vlepit alobal nebo alu pásku,nemůže se touto aplikací zářivka přehřívat nebo vzniknout nějaká nechtěná událost?Díky
Starší reakce
vlasolis napsal: všechno bylo pod vodou, přišel jsem z práce a jen čuměl... ty co nesvítěj občas když s tím začnu pohybovat probliknou
Keď pri manipulácii bliknú, bude to s veľkou pravdepodobnosťou blbý kontakt. Skúste vypozorovať čo to rozbliká, tj. čím pri tom hýbete a tam to potom vyčistiť/dotiahnuť. Mám však obavu, že ak kontakty zoxidovali, bude lepšie vymeniť päticu/svorku/trubicu (podľa toho čo je postihnuté), pretože to po očistení zoxiduje relatívne rýchlo znova - ale za pokus to stojí
...pokud je tam ještě startér a ne el. předřadník, tak bych vzal 100% funkční zářivky, zkontroloval kontakty jestli to tam není zoxidované...a zkusil bych vyměnit startér..když při otáčení probliknou, tak by to mohlo pomoct...něco podobného jsem řešil...a nakonec stačilo vyměnit startér, ale pravda neplavalo mi před tím v akva....
všechno bylo pod vodou, přišel jsem z práce a jen čuměl... ty co nesvítěj občas když s tím začnu pohybovat probliknou
...nesvítí zářivka a nebo vždy jedna pozice pro zářivku, ať se tam vloží jakákoliv jinde funkční zářivka??nemůže být rez na kontaktech?? co startér, tlumivka, nebo předřadník, to bylo také pod vodou??
Dobrej.
Chci se zeptat spadli mi rosvícený zářivky do vody,měl jsem je na krycím skle který prasklo,vyletěli pojistky....
5 dní jsem je sušil a teď je zkusil zapnout. jedna zářivka svítí a jedna ne u každýho světla. Mám dvě stropní svítidla v kterém jsou vždy 2 záživky... Co se mohlo stát a jak to opravit ?
Starší reakce
Jo presne tak nejak to pamatuji
topilo a svitilo
200 watová žárovka zčásti potopená je už pořádné topení.
Plynové veřejné osvětlení v Praze sice pamatuji ale v akváriích ne. Zato jsem viděl žárovky potopené tak aby se při prasknutí nenamočilo vlákno.
vaaclav napsal: ale dřív taky nic jiného nebylo a fungovalo to.
Skôr nebola ani elektrina a napriek tomu to dnes bez nej v akvaristike ide ťažko...
Vliv může mít stáří trubic, ale dřív taky nic jiného nebylo a fungovalo to.
Nekecáš. Je to výprodej. Ale myslím že výprodej nemá na rostlinky vliv. No časem sem písnu, co to s rostlinkama provedlo.
Dej si pozor aby to nebyl nějaký výprodej, protože jako žárovky tak i snad trubice 6xx a 7xx se nevyrábí. (EU) Možná ale kecám.
Mno tak tady zapůsobim alespoň za pokusného králíka. Zatím je tam nechám. Hledal jsem na netu, ale asi hledám špatně, protože zatím jsem nic co by jasně mluvilo v neprospěch 6xx nebo 7xx nenašel. Dřív nic jinýho nebylo a akvaristika se bez toho obešla. Pokud objevím sebemenší náznak změny v růstu kytek, okamžitě se vracím k 8xx.
Kdybyste viděl po čase nějaké evidentní příznaky toho, že se přestává rostlinám dařit, (menší přírůstky ap.), a byl byste přesvědčen, že příčinou může být právě záměna zářivek za 6xx, nic vám nebrání koupit za pár korun 8xx trubice a uvidíte, jestli to bylo nutné.
Nebo je kupte hned a zbytečně nestresujte.
jamajcan napsal: 120l hrubý objem,to by mohlo být cca.90l čistého objemu.Pokud nechceš pěstovat nějaké špeky,tak výkonově by to mohlo pro většinu kytek,při správné péči stačit.Změn ale typ zářivek.Označení 765 znamená,že trubice jsou jednopásmové.Hledej označení 8xx/830,840,865/.Jsou třípásmové a pro pěstování rostlin,daleko vhodnější.
Zdravim. Veliká prosba. Protože se v tom absolutně nevyznám, předem se omlouvám. Ale rád bych se zeptal proč konkrétně zářivky 6xx, popřípadě 7xx jsou k pěstování rostlin méně vhodné než 8xx, popřípadě 9xx. Už jsem se na to ptal ve vedlejšim vlákně a tam mi bylo řečeno, že na růst rostlin to určitě vliv mít nebude, jen životnost "širokopásmových" (6xx / 7xx)trubic je mnohem menší než u třípásmových 8xx, nebo plnospektrálních 9xx. Já totiž omylem objednal zářivky 630 a 640 místo 840 a 830. Už jsem je i před 14ti dny namontoval a pohledově se zdá všechno v pořádku. Akvárium mám celkem dost zarostlé a nerad bych o rostliny přišel.
Môj názor je, že meniť existujúce T8 za T5 sú zbytočné náklady. Robiť celkom nové svetlo, tam určite T8 nedávať, ale na výmenu, to by musel byť dôvod - jeden za všetky: viac svetla na menšom priestore, keď sa už ďalšia T8 nevmestí
Ja jenom k tem T5 trubicim,zrovna vcera jsem menil asi 2 roky stare(GIESEMANN aquaflora/midday)T5 HO 80W za nove GE starcoat 865E 80W,zmeril jsem PAR metrem stare a pak nove trubice a rozdil byl +/- 30% (ve prospech GE),ted musim stahnout svetlo jeho najednou moc!
Ja jen napsal, ze ty tri zarivky jsou dostatecne osvetleni, mam rozmerove stejne velke akvarium a par pokusu se svetlem nad nim za sebou.
Kolik mas ale ve vysledku v akvariu svetla a jak k tomu sedi zbytek vseho pro rostliny, to nemuzu vedet jen takhle z popisu.
Kdybych mel v rukou Tve akvarium, odstranil bych rasu jak to jde, pod rostliny dal jilove kulicky a kazdy den akvarium prolival EI-mixem v sestinove az tretinove davce k maximu, tydne vymenil polovinu vody. EI-mix vlastne vznikl tady, receptura je ve foru mnohokrate. No a k tomu zkontroloval CO2, akvarko trosku lepe vycistil, vypral bych s rozumem i filtr (kdyz to nejde, proste to delam at si myslim o jeho stavu cokoli) a musi to jit, ne treba vsechny rostliny, ale rozhodne tak, ze to za chvili bude jungle
.
Jednu (830) musím vyměnit určitě, ta přestala svítit. Nevím, jestli tedy koupit jinou. A že mám nedostatek světla, s tím zase nesouhlasí Designer.
Nove T8 30W 840 zarivky jsem kupoval u EMAS za cenu neco kolem 40Kc (nevim presne, rekneme okolo 50 s DPH), takze jestli je chces pro jistotu vymenit, hloda cervik pochybnosti, neres to a vymen, to prece nejsou zadne penize a nemusis se tim zabyvat. Bezna cena je nekde kolem 100Kc/ks, ale vetsi firmy s elektromaterialem Ti je nechaji vyrazne levneji.
Dva roky staré značkové 8xx trubice bych ještě neměnil. Ale na nedostatek světla to tipuji i nadále.
Jestli tam mas alobal, je to stale mnohem lepsi, nez nic. Ja mam 2ks techto reflektoru:
www.juwelakvarium.cz/… , nacvaknes primo na zarivku a je to. Nimene s tim alobalem se zit taky da, neni to tak, ze bys ty reflektory musela mit stuj co stuj. V mensim akvariu jsem mel vic svetla, nez jsem zvladal, vyhodil jsem alobal nad zarivkami a uz to jako low-tech zvladam. I alobal ano ci ne, znamena slusny rozdil.
Nebo šmucik krycí skla.
No Side, tak dlouho tedy ne
Zářivky chci vyměnit právě proto, že jsou již asi 2 roky staré a chtěla jsem zkusit něco nového. Myslíte tedy, že bych z těch 5 uvedených nic kupovat neměla? Z finančních důvodů musím zůstat u T8.
Ani jsem nevěděla, že existují nějaké reflektory nad zářivky. Já mám nad zářivkami (na spodu horního krytu) alobal
. Krycí sklo umývám alespoň jednou za měsíc a zářivky také.
Ten filtr by se měl čistit asi jak často? Ryby nepřekrmuji a voda v akvárku pěkně voní.
Největší úbytek ale mají na svědomí zaprášené a špinavé trubice.
Něco mi říká, že Jarča má ty zářivky nad akváriem těch let už osm.
EDIT: Na "mrtvé" trubice usuzuji podle stavu akvária. Třeba se pletu.
No ja mam tyhle:
www.lighting.philips.com/…
LLMF EM 20000h Rated 90 %
Jeste za 4 roky neni rozdil podstatny, driv umre na neco jineho... Holt prehistoricka T8
.
TAK TAK! Jak říká Sid. U prehistorických T8 (26mm průměr) padají po 20 tis hodinách kolem 50% svítivosti a lidské oko to skoro nepozná, ale pro kytky to ne moc. Takže obecně při 10-12h/denně se mění po roce, kdy svítivost ještě tak neklesla.
U moderních T5 (16mm) průměr je pokles jen 8-12% a mění se klidně po 2.5 a víc letech.
Ty trubice budou po smrti. Jak dlouho je nad akváriem máte?
Proto filtry nemám.
Teď jde o to, co to kafe je. Jestli vysrážené mikroprvky, nebo rozkládající se odpad.
Taky bych řekl že výkonově je toho světla dost , nějaké parametry vody znáš ? kolik toho PMDD dávkuješ , jak ho máš namíchané ?
No a ohledne svetla, melo by byt dobre dostatecne, a vymenou zarivek 830, 840 a 860 za jine, prakticky nic nedosahnes, jedine ze by uz byly "vysvicene", tedy hodne stare. Spektralni charakteristika techto beznych zarivek je pro rostliny vyhovyjici (nerikam vytecna, ale jsou bezne uspesne pouzivane) a ty Tve 3ks je nad Tve akvarium adekvatni svetlo. Pokud nad zarivkami nemas reflektory, dej je tam, bez nich prichazis o hodne svetla, zarivka s reflektorem da proti zarivce bez nej do akvaria 2x tolik svetla.
Protoze spoustu ras ma na svedomi spatna nitrifikace (ve vysledku cpavek ve vode ve vetsim nez zanedbatelnem mnozstvi), nadbytek organickeho odpadu, nevhodne proudeni vody, neco vyhnivajiciho v akvariu atp. Muzu Ti z vlastni zkusenosti vypravet, co se stalo, kdyz jsem nechal filtr prilis dlouho bez udrzby a pak jsem z nej dostaval vylozene kafe. Jiste, udrzba ruznych typu filtru je ruzna, ale ja bych proveril nejprve tyto veci, proto jsem psal, at jdes po filtru
.
A to proč?
Svetlo nech byt, jdi po filtru
.
Prosím odborníky na osvětlení akvária o radu. Přečetla jsem si plno příspěvků ve fóru, ale nejsem z toho moudrá.
Mám 200 l akvárko (100 x 50 x 40). Dosud mám tři 30 W zářivky Narva (830, 840,860). Jsou položené přímo na krycím skle. Rostou mi tam jen rychlerostoucí rostliny, ale třeba na nových lístcích anubiasu mi hned vyroste řasa a pak to vypadá, jako na obrázcích. Listy jsou spíš černé. Tam, kde jsou 2 listy nad sebou, je řasa na tom horním, ale na části spodního, který je ve stínu horního, řasa není. Jen tam, kam svítí světlo. Hnojím PMDD a přidávám CO2 z lahve.
Chtěla bych vyměnit zářivky a našla jsem tyto:
www.nbb.cz/…
www.nbb.cz/…
www.nbb.cz/…
www.nbb.cz/…
www.nbb.cz/…
U všech je plno technických údajů včetně grafu barevného spektra, ale bohužel jim nerozumím. Poradil byste mi prosím někdo, jaké zářivky vybrat? Předem moc díky.
Starší reakce
Sklo bude zanedbateľné, s priepustnosťou nad 90 %, samozrejme, ak je čisté. Sklo tlmí cca rovnomerne celé spektrum.
S plastom to je horšie. Priehľadné majú priepustnosť okolo 80 %, mliečne i len 60 %, ale môže sa to výrazne líšiť v závislosti od hrúbky a pod, skôr k horšiemu. Ako vplýva plast na jednotlivé zložky svetla pravdepodobne nebude vedieť ani výrobca, hoci by mohol vedieť ako vplýva na farebné podanie a z toho by sa to mohlo odhadnúť. Ako tu už bolo spomenuté, ak je to čo len trochu možné, dať plast preč, ak je svetla málo, ale viem si predstaviť aj situácie keď je taký plast vhodný až žiadaný
Nejjednodušší ohledně plastu v zářivce bude napsat výrobci. Toto ti asi nikdo zde neřekne.
tak jsem se toho zatím moc nedozvěděl..
Zkusím tedy otázku položit trochu jinak - pokud se nebudeme bavit bavit o "odflitrování" nějaké části světelného spektra, jak velký (orientačně) může být útlum světla při průchodu cca 2 mm plastem a 5 mm sklem?
sklo je běžné krycí sklo nad akváriem a plast je tam proto, že jsem si místo předražených akvarijních svítidel pořídil "venkovní svítidlo" se zářivkou, které má atest na stříkající vodu (člověk nikdy neví) a proto z něj nechci sundavat ten plastový kryt. Je mi jasné, že nějaký útlum světelného toku tam určitě bude - otázka je, jak velký a jestli to nefiltruje důležité části světelného spektra.
Pokud máš plast. kryt, tak proč to sklo? Jinak co sklo zadržuje, to nevím, ale nějaký odraz bude určitě.
přečetl jsem toho poměrně hodně, ale tohle mi buď uniklo nebo se to nikde výslovně nezmiňuje (a přiznávám, že jsem líný to dlouze hledat). Pokud mám akvárium osvětlené zářivkovou trubicí, která je překrytá plastovým krytem a světlo pak ještě prochází skleněnou deskou nad akváriem, dochází k nějakému významnějšímu utlumení důležitých částí světelného spektra? Abych ozřejmil, kam směřuji - např. u lidí je rozdíl, pokud jsou vystaveni přímému slunci nebo pokud se sluní za sklem. Zajímá mě, jestli to rostliny vnímají podobně - jinak řečeno, jestli ten plast a sklo neodfiltrují nějaké složky světelného spektra, které jsou důležité pro růst rostlin. Snad je moje otázka pochopitelná
Pokud ne nebo se to dá snadno dohledat, omlouvám se.. Předem děkuji za vaše odpovědi
Přidat reakci
1 ...... [38] ...... 89
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108367x