Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2017 23:24 Muž @ Magic [229] Re: visek
Pokud tím "komplet" míníš komplex, tak tam je přidán i fosfor a dusík.

www.vitaplant.cz/…
www.vitaplant.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 16:27 Muž @ visek [44] - Parmičky
jaky je rozdil mezi hnojivama pmdd profi-mikro a pmdd komplet.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.09.2017 10:09 Muž @ Jifi [540] Re: vaaclav
V podstatě jen potvrzuješ Liebigův zákon minima.
V méně osvětlené nádrži budou ty mikroprvky stačit. V silně osvětlené nádrži bude stejné množství mikroprvků nedostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.09.2017 08:41 R Muž @ vaaclav [6577] - EchinodoryRe: Jifi
Všechno je to o světle a počtu a typu rostlin, protože na tom záleží kolik toho pak rostliny sežerou. Nikdy jsem moc nesvítil dá se říci že jsem se pohyboval okolo 0,3w/l a tak stačilo jen měnit vodu a aby něco plavalo v akváriu. Na mé echinodory to stačilo a to jsem později používal i CO2 a to bez nějakého dalšího přihnojování o kterém v mých začátcích nikdo neměl ještě páru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2017 06:30 Muž @ Jifi [540]
No, pravda je, že pokud máme jako dno křemičitý štěrk nebo mix různých kamínků, tak z tohoto substrátu kytky nezískají vůbec nic. Potom je vhodné přidávat i mikroprvky, pokud mají kytky dobře růst. To si můžete vyzkoušet třeba ve flašce s čistou vodou, jak poroste kytka bez mikroprvků a jak bude po delší době vypadat ve srovnání s kytkou, která má mikroprvky ve vodě přidané a pravidelně doplňované.
Ale taky je fakt, že v krmivu pro ryby (krevety) jsou taky nějaké mikroprvky. Něco z toho určitě projde ve formě výkalů z živočichů ven.
No a teď je otázkou, jestli to množství kytkám dostačuje anebo ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 23:47 Muž @ Maq [1912] Re: vaaclav
vaaclav napsal: Až když jsem ho začal přidávat tak to bylo trochu znát. :-)
Zajímavé. A to jsi přidával čistě železo, nebo směs mikroprvků?
A předtím měly rostliny chlorózu z nedostatku železa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 23:45 Muž @ Maq [1912] Re: Driv3r
Hřebík není úplně marný. Heleďse, dostanou se k němu bakterie, nějaké ty kořeny rostlin, a tak. Malinký ždibec z toho rozpustí, a z toho ždibce půlždibec spotřebují pro sebe a druhý půlždibec jim uteče, chvilku pluje vodou, než se zas vysráží, nebo ho spotřebuje nějaká jiná rostlina nebo bakterie.
Takže to trvá dost dlouho, než se z toho hřebíku železo rozprostře po celém dně, aby ho každá rostlinka měla u nosu, tedy u kořenů.
Já místo toho do vody naliju trošku chloridu železitého (rozpustný). Filtr a vzduchování ho rozeženou po celém akváriu, ale jo, nakonec se asi většina vysráží jako oxid, uhličitan, atd. A po celém dně jsou rozházeny molekuly toho "nedostupného" železa. V tom je rozdíl oproti hřebíku.
Viděl jsem tuhle (ale kdybych si jen vzpomněl, kde?) docela rozumný návod: při zakládání akvárka rozsypat po dně trošičku práškového oxidu železitého. A na to teprv dát písek.
Podobně Diana Walstad, Jirka Ščobák, a další dávají pod písek trochu zahradní zeminy. V životě nemusejí hnojit železem, natož chelatovaným. Železo je všude, sice vázané v nerozpustných minerálech, ale rostliny si s tím poradí. Jenom když je člověk přesadí do půdy, na niž nejsou stavěné, anebo strčí do akvárka, kde je jenom sklo, křemičitý písek a voda, tak mívají se železem problém.
A cheláty? Jo, já si myslím, že je to jenom byznys. Ale nevím to jistě. Proto to zkouším, kytky rostou oukej, ale zase nemám jistotu - protože mám vodu velmi měkkou (železo se nemá s čím vysrážet) a spíš kyselou. Proto jsem opatrný a dneska už asi potřetí upozorňuji, že pokud by to někdo chtěl taky zkoušet, tak ať mi pak nevyčítá, že to nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 23:27 R Muž @ vaaclav [6577] - EchinodoryRe: Driv3r
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak rámovou nádrž jsem měl 20 let toho rezavějícího železa tam bylo spousta. Měl jsem v prostředku T profil protože ta bylo vlastně ze dvou půlek. I když rostliny rostli přímo na rezavém profilu nezjistil jsem že by měli nějakou výhodu oproti těm ostatním a bylo jedno jestli pH bylo 8 nebo 6,5. Až když jsem ho začal přidávat tak to bylo trochu znát. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 23:06 Muž @ Driv3r [108] Re: Maq
Hm takže zmiňované hřebíky a rez jsou k ničemu.asi ted plácnu nesmysl železná ruda hematit by bil přijatelnější? To je mineral ne?primichanim do substrátu by si rostliny samy vyprodukovali a vzali železo v te správné formě.?všude ctu chelaty železa ale sam si řek železo v chelatove formě není vhodné pro vodní rostliny proc ho teda všude perou,je to jen marketingový.většina i ja vůbec netuší co to ty chelaty jsou.
A když to nikde nejaky výrobce frkne na etiketu cizi slovo chelaty všichni bezi to koupit.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 22:55 Muž @ Maq [1912] Re: Driv3r
Ne. Železo je prevít. Za normálních okolností skončí v nějaké sraženině. Výjimkou jsou silně kyselé vody, ve kterých žijí některé akvarijní ryby a rostliny.
Jinak prakticky vždycky musejí rostliny získávat železo z těch nerozpustných minerálů. Buď přímo (vylučováním organických kyselin), anebo jim v tom pomáhají bakterie a houby.
V kyselém prostředí je to snadnější. Proto vápnostřezné rostliny nemůžou růst v zásaditých půdách, protože tam je to mnohem těžší.
Naopak vápnomilné rostliny se v kyselé půdě otráví, protože tam je volného železa mnohem víc a ony neumějí "brzdit" - v zásaditých (vápnitých) půdách to nemají zapotřebí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 22:01 Muž @ Driv3r [108] Re: Maq
takže jestli to dobře chapu kořenovym systémem si rostliny s toho oxidu železa dokaží získat železo pro svoji potřebu?proto ty hřebiky do substratu? to je ale dlouhy proces s tim oxidem by to melo jit snaž, předpokladam že načaté železo už bude snaze dostupne pro rozklad a příjem do rostliny a nehrozí další možne mutace jako s tim Cu?jak jsi psal níže.a nehrozí poranění pri manipulaci v akva.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 21:12 Muž @ Maq [1912] Re: Jifi, slavko, Driv3r
Když nasypeš práškový oxid železitý do vody, nenaměříš nic. V tom je ten fór. Čti dál:
Dřevěné kořeny uvolňují nějaké huminové kyseliny, které mohou fungovat jako chelatanty. Ale ono je vlastně těžké rozhodnout, jestli je to dobře. Huminové kyseliny mají ohromné molekuly, pro rostliny jako výživa nepřicházejí v úvahu. Čili takový atom železa je v nich zapikolovaný, až ho ta kyselina jednou "pustí".
Četl jsem že při hydroponickém pěstování se cheláty spíš nedoporučují, protože rostliny lépe přijímají ty kovy v iontové, tedy nechelatované podobě. Cheláty jsou vhodné v polních podmínkách, protože zejména na vápnitých půdách aspoň chvilku to železo udrží dostupné.
A teď kořeny rostlin: No v tom je celá podstata. Rostliny získávají železo aj. aktivně, to znamená v první řadě vylučováním chelatantů (typicky kyseliny citrónové) kořeny. A tehdy oxid železitý a další nerozpustné sloučeniny železa reagují s tím přírodním chelatantem a železo se tak stane pro rostliny dostupným. Tohle se dělo ve starých rámových akváriích. Ve vodě v takovém případě žádné železo nenaměříš, ale v kořenech se nějaké uvolňuje a rostliny mají železa dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 19:50 Muž @ Jifi [540] Re: slavko
Já původně myslel ty dřevěné kořeny - ty taky něco uvolňují. Ano, i živé kořeny rostlin uvolňují různé látky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 19:14 R Muž @ slavko [1032] - RostlinyRe: Jifi
Jifi napsal: Třeba by mě zajímalo, co všechno se uvolňuje z kořenů - mohou se z nich uvolňovat i látky s chelatačním účinkem?
Kedysi som kdesi čítal, že áno. No už si nepamätám kde a ani či sa to týkalo vodných rastlín, ale bolo to o koreňoch ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 17:07 Muž @ Driv3r [108] Re: Maq
a uz jste to nekdo zkoušel třeba tu rez do vody z akva a pak to meřit testem? ty kapkovy testy meří obsah rozpušteneho železa ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 16:57 Muž @ Jifi [540] Re: Maq
V přírodě máš spoustu huminových kyselin a hodně dalších látek. Přirozené chelátory :-)
Jinak jsem psal, že uvolňování rozpustného železa záleží i na chemismu vody. Třeba by mě zajímalo, co všechno se uvolňuje z kořenů - mohou se z nich uvolňovat i látky s chelatačním účinkem? Fakt nevím. Chelátorů stačí malé množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 16:34 Muž @ Maq [1912] Re: Jifi, Jarry, Driv3r
Jifi napsal: Pokud železo reziví, tak vznikají oxidy, které nejsou ve vodě rozpustné. Nevím, jaké množství ve vodě rozpustné formy železa se uvolní při korozi. To bude záležet i na chemismu vody.
Jenže ty oxidy, hydroxidy, oxohydroxidy a cojávím co všechno, to taky není stabilní na věčné časy a nikdy jinak. Já jsem učinil dvě úvahy: 1) Já jsem ještě zažil rámová akvária, a tehdy nikdo chlorózu neměl. 2) Jak to dělají rostliny v přírodě, když žádnou EDTA nemají?
Tak si myslím, že ty "normální" sloučeniny železa vlastně vůbec nejsou špatné (nejsou toxické), akorát je to takové hnojení naslepo. Většina se asi vysráží. Tak klesnou na dno, a tam ho s nějakým časovým odstupem rostliny (bakterie, houby) vydolují. Některé jsou v tom šikovnější a jiné méně. O těch druhých si pak v atlase(ch) přečteme, že vyžadují hodně železa.
Ale opakuji, já to jenom zkouším, třeba se k chelátům ještě rád vrátím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2017 15:38 Muž @ Acinonyx [320] Re: Jifi
Toto je sice pravda, ale prakticky je to ovela zlozitejsie. Kinetika takych reakcii v nasich podmienkach hra zasadnu ulohu. Aby taka reakcia prebehla, musi sa stretnut FeEDTA s Cu a to pri koncentraciach, ktore pouzivame nie je vobec jednoduche.

Ovela vacsim problemom je v nasich podmienkach stabilita komplexov pri roznom pH a naslednym vznikom neindifikovatelnych komplexov. Dalsim problemom, ktory je s tym spojeny je dokazana toxicita ligandu EDTA, ktory je navyse biologicky tazko odburatelny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 15:26 Muž @ Jarry [276]
Když už jsme u toho - pomalu mi dochází Micromix+, který jsem kupoval hlavně proto, že jsem měl v akváriu pH 7,4. Teď mám stabilně 6,5, takže bych předpokládám mohl použít prakticky cokoliv - co doporučíte? Mikroprvky míchám na cca 14 dní a dávkuju automaticky denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 14:26 Muž @ Jifi [540] Re: Maq
Tak se dívám, že cheláty používám :-)
Používám pravidelně Rataj Colour Fe a jak teď zjišťuji, tak je tam železo + pár mikroprvků ve formě chelátů: www.rataj-spk.cz/…
Měl jsem podezření, že tam asi je FeEDTA nebo něco podobného kvůli té hnědé barvě, která se po naředění mění na žlutohnědou. Teď mám jasno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 14:23 Muž @ Jifi [540] Re: Driv3r
Je otázkou, co máš v akvárku ve vodě. Pokud železo reziví, tak vznikají oxidy, které nejsou ve vodě rozpustné. Nevím, jaké množství ve vodě rozpustné formy železa se uvolní při korozi. To bude záležet i na chemismu vody.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 14:21 Muž @ Jifi [540] Re: slavko
Ano, některé prvky nahrazují jiné prvky v chelátu. Je to jako když silnější jedinec urve něco tomu slabšímu :-)
Z odkazované tabulky se dá snadno zjistit, jak to bude s jednotlivými prvky v případě různých chelatačních činidel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 14:14 Muž @ Maq [1912] Re: Driv3r
Myslím že máš docela pravdu. Však jsem psal, že cheláty nepoužívám. Ale netroufám si to propagovat, protože (a) to nedělám dost dlouho, (b) protože mám pH pod 7 a to je železo (a podobné kovy) pro rostliny poněkud lépe dostupné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 14:05 R Muž @ slavko [1032] - RostlinyRe: Jifi
Skúsim si to preložiť do vlastného jazyka (a nemyslím tým slovenčinu ;-) )...

Niektoré prvky vo vode cheláty železa rozložia (prípadne nahradia, ale z pohľadu železa to je asi jedno). Môžu to byť pokojne prvky, ktoré bežný akvarista nemá šancu zmerať (napr. spomínaná meď -- neviem, že by bol test) a teda netuší, či vo vode sú alebo nie sú. A tak je destilovaná voda jednoduché a bezpečné riešenie, lebo *by* nemala obsahovať nič. Správne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 13:42 Muž @ Maq [1912] Re: muťa
Stejný jako já. pivo (ale koupil jsem ho dráž tone )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.09.2017 13:30 Muž @ Jifi [540] Re: slavko
Zjednodušeně se to dá říct tak, že máš například chelát železa, třeba FeEDTA (dvojmocné železo). Pokud se v roztoku objeví ionty mědi, tak tyto ionty mědi z chelátu vytlačí železo a vznikne chelát CuEDTA. Ten bude vznikat tak dlouho, dokud budou dostupné volné ionty mědi a chelát FeEDTA.
Proč?
Protože chelát (EDTA) s mědí má vyšší konstantu stability než chelát s dvojmocným železem.
Je to tedy otázka konstanty stability daného chelatačního činidla s jednotlivými ionty.
Tabulku pro některá chelatační činidla najdeš tady: www.coldcure.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 12:55 R Muž @ slavko [1032] - RostlinyRe: Maq
Maq napsal: No, pokud jde o zásobní roztok na mikroprvky, řešil bych to kupovanou destilkou.
Samo, niekoľko rokov používam destilku z lekárne (nie demineralizovanú z pumpy) a mám pokoj. Stojí to pár peňazí, a nedávno žena dokonca našla lekáreň, kde za tie moje dva litre chceli len poďakovať ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 12:05 Muž @ muťa [522] - RostlinyRe: Maq
Mám Adwa, tento : www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 11:59 Muž @ Maq [1912] Re: muťa
A měřák máš slušný? Kdyby to bylo 25 µS, tak dobrá, ale tohle je hodně. Já vím, Ty máš móóc dusičnanů a osmózy je prý berou špatně.
No, pokud jde o zásobní roztok na mikroprvky, řešil bych to kupovanou destilkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 11:51 Muž @ muťa [522] - RostlinyRe: Maq
No je to tak, to je výsledek. Nevím jestli to můžu nějak ovlivnit. RO je nová, vstupní vodivost je okolo 800.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 11:47 Muž @ Maq [1912] Re: muťa, slavko, Magic
Tobě přímo z RO teče voda 75 µS? No jakpak to je možné?
K chelátům:
(1) Samozřejmě je důležité pH, ale ostatní kationty to ovlivňují i přímo. Elektronegativnější kationty (Mg+ aj.) mají tendenci obsazovat vazebné pozice na úkor přechodných kovů (kovové mikroprvky). (Je to známo v zahradnictví: vápnostřezné rostliny vylučují chelatační látky - organické kyseliny - a mají z toho malý výnos, protože vzniknou cheláty Mg a Ca namísto chelátů železa a spol.)
(2) Já cheláty nepoužívám.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 09:27 Muž @ muťa [522] - RostlinyRe: slavko
No pH vody z RO mám někde pod 6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 09:20 Muž @ Magic [229] Re: slavko
Roztoky dusičnanov zásadité nebudú, takže z tohto pohľadu tiež žiaden problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 09:16 R Muž @ slavko [1032] - RostlinyRe: muťa
Ono, pri Plantex (<7) i Tenso (<=7) je dôležité pH vody, ak je vysoké, tak sa pomerne rýchlo rozpadajú cheláty železa v tom roztoku. Nemyslím si, že by na ich (cheláty) životnosť malo nejaký zásadný vplyv či už množstvo NO3 alebo minerálov vo vode, iba ak prenesene tzn. že ich obsah ovplyvňuje pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 08:53 Muž @ muťa [522] - RostlinyRe: vaaclav
Jo vím že to tam sypeš, někde jsme to tu četl. Já si to chystám po 2dcl. Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2017 08:47 R Muž @ vaaclav [6577] - EchinodoryRe: muťa
Já bych řekl že klidně můžeš. Někdo do toho přidává konzervanty, nebo si dělá menší množství. Já už nerozdělávám ve vodě ale odměřenou část sypu rovnou do akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2017 08:36 Muž @ muťa [522] - Rostliny – Plantex
Mám vodu RO s vodivostí 75 uS/cm a NO3 okolo 10mg/l (JBL kapkový test). Mohu v tomto míchat Plantex, případně Tenso coctail?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2017 20:43 Muž @ Maq [1912] Re: kocmim
kocmim napsal: kytky moc nerostou a nejake i hynou ...- hnednou jim listy a nove nevyrazi.
Těžko hodnotit, nemáš aktualizovanou prezentaci. Ty kytky co jsi tam měl před časem byla dost nešťastná kombinace. Ale rozhodně bych nespěchal s úsudkem, že jim něco chybí spíš než přebývá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2017 18:05 Muž @ kocmim [4] Re: NHKG
Oki koupim nejake testy a uvidim... Laicky mi prave pripada ze tam neco chybi, protoze kytky moc nerostou a nejake i hynou ...- hnednou jim listy a nove nevyrazi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.08.2017 10:22 Muž @ NHKG [2356] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: kocmim
Fakt to chce otestovat. Já CO2 nemám, ale bez PMDD mi neroste ani většina nenáročných rostlin.
Ono to je spíš naopak. Pokud máš hodně světla a CO2, tak hnojit musíš. S méně světla a bez CO2 to záleží na konkrétním případu, každé akvárium je jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.08.2017 09:28 R Muž @ vaaclav [6577] - EchinodoryRe: kocmim
Můžeš hnojit i bez CO2 ale musíš vědět proč a to nejlépe zjistíš když si akvárium otestuješ, jen podle oka bych to nedělal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2017 09:10 Muž @ kocmim [4] – hnojeni a co2
Ahoj. Kdyz bych zacal lehce pravidelne prihnojovat pmdd znamena to, ze musim automaticky zacit pouzivat co2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2017 17:06 Muž @ zdeno [6] Re: Magic
Ešte raz veľká vďaka palec


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2017 10:23 Muž @ Magic [229] Re: zdeno
A dovolím si dokončiť - v ideálnom prípade si nakoniec odpozorouješ z rastlín, koľko skutočne potrebujú mikroprvkov, draslíka, horčíka (a príp. dusičnanov) a budeš dávkovať nie podľa všeobecného odporúčania, ale z každej z tých troch fľašiek podľa toho, koľko skutočne treba.

... a neskočíš tak ako ja po výmene vody až po troch týždňoch so zvýšeným dGH 11 (toho horčíku tam bolo pre mňa zbytočne moc). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2017 09:02 Muž @ zdeno [6] Re: Magic
Ďakujem toto som potreboval vedieť. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2017 08:47 Muž @ Magic [229] Re: zdeno
To nie je žiadna veda. Tie tri sáčky PMDD máš rozpustiť v pol litri vody.
Vaaclav ti odporúča rozpustiť každý sáčok osobitne, tak si holt ten polliter vody rozdelíš na tri časti a rozpúšťaš. Neviem, či sa ti podarí to rozdeliť na tretiny, pretože toho síranu horečnatého tam je vcelku dosť a nerozpúšťa sa práve ľahko - takže holt začneš tým sáčkom MgSO4 a použiješ toľko vody, aby si to rozpustil. A zvyšok vody rozdelíš medzi mikroprvky a ten draslík (dusičnan, síran, neviem, čo máš).

A až to budeš liať do akvária, tak si to zas v tom tvojom pomere zleješ. Takže ak ten prvotný polliter rozdelíš napríklad v pomere 3dl:1dl:1dl a budeš potrebovať dávku 10ml, tak vezmeš 6ml, 2ml a 2ml.
Toľko teória.

Prax je jednoduchšia - hoď to do googlu a vyber si :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2017 23:18 R Muž @ vaaclav [6577] - EchinodoryRe: zdeno
Stačí zadat do google pmdd a najdeš spoustu návodů jak rozdělat a do čeho rozmíchat. PMDD je široký pojem a existuje spoustu návodů a variací. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2017 22:35 Muž @ zdeno [6] Re: vaaclav
Dik za reakciu ale to mi moc nepomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2017 22:18 R Muž @ vaaclav [6577] - EchinodoryRe: zdeno
Nelepší je rozmíchat si PMDD každé zvlášť. Jinak ale mikroprvky obsahují Fe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2017 21:24 Muž @ zdeno [6] – zamiešanie PMDD
Zdravim mám otázku ako správne zamiešat PMDD.som v tom začiatočník.
Toto je napísané v návode: PMDD sa skladá z komponentov, ktoré si doma môžete rozmiešať v 500ml vody / najlepšie Demi alebo RO vody / , do 2 bežných PET fľašiach od nápojov. Do jednej rozmiešajte zmes mikroprvkov a do druhej Fe .zaujma ma na kolko ml vody mám zamiešat to Fe ? mám 3 sáčky aj s Fe mám to dať 500ml/3 ?
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 83022x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/1540-pmdd