Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 64 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2008 17:39 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Acinonyx
Nevím, jestli dělám dobře, že se k tomuto tématu vracím... hmm
Obávám se, aby se debata nezvrhla ve slovíčkaření... Ono není jednoduché diskutovat s chemikem... :-) Navíc, když argumentuje třeba takto: :)
...to vyviazanie nepopieram, bo je mozne, ze v nejakej forme sa vyviazat da, len som konstatoval, ze nie vyzrazanim...
Na druhou stranu – téma je to i pro mne zajímavé, takže to risknu. Rád se dovím něco nového. (A asi nejsem sám...)
Takže po pořádku:
... pri DVOJNASOBNEJ doporucenej koncentracii 0.07 mg/l, co je podla mna sice malo, ale asi dostacujuce, a to uz budu majitela trapit pekne sinice, a nie ci ma dost zeleza alebo nie...
Chápu vás dobře, že při hodnotách 10mg/l NO3 a 0,9mg/l PO4 bude koncentrace Fe 0,07mg/l, což je důvod k tomu, že v akvišku budou bujet sinice?
Předpokládáte tedy, že Redfield Ratio 8:1 je dostatečným důvodem k takovému závěru?
Nejde jen o zvýšenou tendenci k tvorbě sinic?
...Nehovoriac o tom, ze chelatovane zelezo len tak nejaky fosforecnan nerozhadze...
Nevím, jestli jen tak některý fosforečnan chelatované železo "rozhodí", ale vím, že není chelát, jako chelát. Železo v klasickém PMDD, o němž tu je od počátku řeč, (resp. v jeho složce - Tenso cocktailu), je ve formě Fe-EDTA (2,1%) a Fe-DTPA (1,74%).
Uvádí se, že Fe-EDTA je stabilní při pH pod 6,0. Při pH nad 6,5 je jeho stabilita velmi nízká a při pH 7,5 zůstává chelatizováno už jen 5 % Fe.
Fe-DTPA je na tom lépe - stabilní je při pH pod 7,0, při pH nad 7,5 zůstává chelatizováno 60 % Fe.
...i za tych "najbrutalnejsich" podmienok, ktore su vo vode nedosazitelne ... ostane v roztoku dost zeleza pre rastliny. A teda, ze tohoto sa v akvarijach bat nemusime...
To je potěšující zpráva. :-) Otázkou ale je, zda je takové železo pro rostliny dostupné. S ohledem na výše uvedené souvislosti s pH by mě zajímal váš názor, zda v akviškách s pH např. 7,2 bude v roztoku dost železa pro rostliny a jestli bude rostlinám dostupné, resp. co všechno může jeho dostupnost ovlivnit.
Díky za váš čas a názor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2008 10:13 Acinonyx – Re: filipsi
Ano, chcel ukazat, ze i za tych "najbrutalnejsich" podmienok, ktore su vo vode nedosazitelne(skor asi nejaky tekuty amoniak), ostane v roztoku dost zeleza pre rastliny. A teda, ze tohoto sa v akvarijach bat nemusime. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2008 09:05 Muž filipsi [1295] – Re: Acinonyx
Vidis to, a ja mel pouze pocit, ze jsi ukazal vypoctem, jaka cast zeleza se za urcitych okolnosti vysrazet muze :-) .
Take toto tema pokladam za prinosnejsi nez krupicka 1000x jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 22:20 Acinonyx – Re: filipsi
No a ja nevravim nic ine, len ze cez nerozpustne zluceniny fosforu to nepojde, pretoze fosforecnan vo vode ako taky existuje len v extremne minimalnej forme, a hydrogen fosforecnany su uz rozpustne. To je vsetko o co tu islo, to vyviazanie nepopieram, bo je mozne, ze v nejakej forme sa vyviazat da, len som konstatoval, ze nie vyzrazanim.

A pytal som sa preto, lebo ma skutocne zaujimalo ako.

2zrada: Ver mi, ze ani ja ho nepotrebujem, ale dokazem ho pouzit na to, aby som si overil ci to co niekto hovori je realne alebo nie. Je tam azda nejaky problem? Osobne si myslim, ze takato tema je stokrat lepsia ako stovky tych "biely zakal", "vsetky rybicky mi pokapali, co s tym", "kolko rybiciek do akvaria", "zelena riasa, ako na nu", a podobne otrepane temy. Ale mozno je to len moj nazor. V kazdom pripade, kazdy si tu najde co chce, a nikto ta to nenuti citat. Preto nevidim dovod, preco si robit za to z niekoho srandu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 19:42 Muž filipsi [1295] – Re: Acinonyx
Ph 8.2, Fe 0.2
(edit - usetrim Te pocitani, protoze stale nechapu, o cem je rec. Zacalo to takto: "..Jakousi výjimkou by mohlo být "riziko" vyvázání železa, ale to v souvislosti s pH a obsahem fosforečnanů, ne ranní nebo večerní aplikací.." (sid) "Mozem sa spytat aky vplyv maju podla vas fosforecnany na "vyviazanie" zeleza?" (ty) "Pravdepodobne na vysrazeni nerozpustnych sloucenin zeleza?" (ja). To jsou podle me hola fakta, na tom se nic pocitanim nezmeni. Prelozene - Sid rika, ze za urcitych okolnosti se bude zelezo v nejake mire a nejake forme menit na formu pro rostliny ztezi vyuzitelnou, a ja jak to udela. Ani jeden z nas nemluvi o tom, ze se ztrati, nebo ze se zmeni vsechno.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 16:27 Acinonyx – Re: filipsi
Takisto je treba poznamenat, ze vypocet bol robeny s predpokladom, ze vsetok fosfor v akvariu je vo forme PO4(3-) co vsak nie je ani zdaleka pravda, pretoze disociacia do tretieho stupna nastava az pri velmi vysokom pH, pri ktorom by ryby v akvariu asi neprezili. Pri normalnom pH je percentualne zastupenie PO4(3-) oproti HPO4(2-) a H2PO4- este nizsie, a teda koncentracia zeleza este vyssia.

Jednoducho, nesuhlasim s tym, ze by sa zelezo "vyviazalo" ako nerozpustne zluceniny fosforu. To za ziadnych ani len zdaleka normalnych podmienok nenastane, tak ako som ukazal vypoctom. ;-)

EDIT: Alebo inak, napis mi tvoje pH, hodnotu Fe2+ zeleza v tvojom akvariu, a ja ti vypocitam kolko fosforu by si musel mat vo vode, aby sa zacalo zelezo zrazat. A uvidis, ze ta hodnota bude extremne vysoka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 15:25 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: frmol
Stále je řeč o PMDD, že? :-)
Selský rozum říká, že se přes noc živiny neztratí, takže je můžete bez obav aplikovat i večer. Ale třeba i v noci. Nebo ráno. Nebo v poledne. Nebo kdykoliv. Nebo obden. Nebo 1x týdně.
Nejlépe ale podle potřeby. Takže třeba i vůbec. :)
Ale vážně - skutečně si myslíte, že když aplikujete "svou dávku PMDD" do akviška večer, že druhý den ráno nebudou rostlinám k dispozici? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 13:05 Muž frmol [14]
selsky rozum napovida, ze je lepsi davkovat rano, za svetla rostliny vic prijimaji ziviny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 13:02 Muž filipsi [1295] – Re: Acinonyx
Jen nerozumim tomu, s cimze to vlastne nesouhlasis ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2008 12:02 Acinonyx – Re: Sid
V tom pripade si dovolim nesuhlasit. Pre zhruba 10 mg/l NO3- sa uvadza ako vhodna hodnota zhruba 0.4 mg/l P, cize 4.2E-3 M P, a teda 4.2E-3 M PO4(3-). Sucin rozpustnosti fosforecnanu zeleznateho je 10E-21.89, a teda z jednoduchej rovnice Ks = [Fe2+]^3.[PO4(3-)]^2 dostaneme ze hodnota Fe vo vode bude vzdy aspon 0.1 mg/l ...co je podla mna relativne dost, pri DVOJNASOBNEJ doporucenej koncentracii 0.07 mg/l, co je podla mna sice malo, ale asi dostacujuce, a to uz budu majitela trapit pekne sinice, a nie ci ma dost zeleza alebo nie. Nehovoriac o tom, ze chelatovane zelezo len tak nejaky fosforecnan nerozhadze. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 22:36 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: filipsi
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 22:17 Muž filipsi [1295] – Re: Acinonyx
Pravdepodobne na vysrazeni nerozpustnych sloucenin zeleza?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 22:07 Acinonyx – Re: Sid
Mozem sa spytat aky vplyv maju podla vas fosforecnany na "vyviazanie" zeleza?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 21:49 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: frmol
...davkovat PMDD rano nebo vecer?...
Myslíte si, že kdybyste aplikoval živiny v podobě PMDD večer, že následující den ráno by už v akvišku nemusely být? Kam by zmizely? :-)
Jakousi výjimkou by mohlo být "riziko" vyvázání železa, ale to v souvislosti s pH a obsahem fosforečnanů, ne ranní nebo večerní aplikací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 18:45 Muž Horác [3942] – Re: frmol
Také jsem se o to zajímal ... Zatím jsem nenarazil na jedinou učebnici fyziologie rostlin, kde by toto bylo řešeno. Vždy najdu jen různé mechanismy transportu, ale souvislost se světelnou či temnostní fází fotosyntézy jsem nikdy nedohledal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 18:34 Muž frmol [14]
Je lepsi davkovat PMDD rano nebo vecer? ja myslim ze rano, aby se 'vstrebaval' za svetla, co myslite?
nechce se mi cist celou diskuzi na tema PMDD... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 21:01 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Yirka
palec :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 20:44 Muž Yirka [9126] – Re: andrej
Jde o to zda je starý věkem nebo se teenager považuje za starého akvaristu. V obou případech však lze použít jedno české rčení: jak seš starej, tak seš b....
Opravdu zkušený akvarista by toto začátečníkovi nikdy neradil, další vyjadřování se k tomuto tématu je, myslím, ztráta času.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 20:25 andrej
nene moj sused on je stari akvarista a toto mi nakazal ale financne narocne ked ja som neni pracujuci este..Nie kvoli hygrophile ta bude asi ze je pestovana emerzne..celkovo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 20:14 Muž Yirka [9126] – Re: andrej
Do nádrže jsem ještě nedal ani ml hnojiva a taky to jde....Ten chlapík byl nejspíš prodavač nebo dealer,ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 20:10 Muž isamik [180] – Re: andrej
A co misto aplikace hnojiv si neco precist?

Sid: kdyz me to obcas neda :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 20:10 Žena ustavprochore [567] – Re: andrej
to chcete hnoji kvůli té hygrophile, na kterou jste se ptal minule (rybicky.net/forum/8738…)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 20:06 andrej
to mi dal vsetko chlapik co mi pomahal s akva tak tak jak mi to kazal tak to robil len minaju sa zasobi a tie hnojiva su mrtne drahe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 19:40 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: isamik
Jen ho nechte, Isamiku! ;-) Ať se Andrej baví... :)
"Sera florena, sera florenette A, sera flore day drops, Bivoj a obcas Color Fe+"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 19:37 andrej
tak asi dam tych 4ml mam tam pridat aj to KNO3?? ducicanny mam tak pod 10mg/L..Je velky rozdel medzi sera florena a tymto PMDD-okrem toho re tu sera florena davkujem raz tyzdene 50ml
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 19:34 Muž isamik [180] – Re: andrej
Chtelo by si o tom neco precist... to by si pak nemohl rict ze je preslavne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 19:32 Muž mk [0] – Re: andrej
Toto téma už tu bylo nedávno probírané.
Záleží na množství rostlin, podmínkách atd... Obecně cca 2ml na 100l vody akvária a to denně. Já do 10l miniakva dávám denně 0,1ml PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 19:25 andrej – Kolko cca PMDD
Zdravim kupil som na skusku preslavena PMDD kolko by som mal cca davkovat denne do mojho akva 200L 5ml?4ml?viacej??dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 16:28 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Tomáš
Chvilku jsem tu nebyl, ale jak je vidět, Sokolík s Fantastou už za mě zaskočili... :)
Já bych přeci jen něco dodal:
Pořiďte si nějaké osvětlení s alespoň dvěma 18W zářivkami, (ne 20W, jak napsal Fantasta), a zapomeňte na hnojení! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 14:29 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy – Re: Tomáš
tak ještě uber na světle hmm smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 14:29 R Muž Silent [5949] – Re: Tomáš
Na 100 litrů 8 Wattů? Tady není co dodat. Alespoň 2x 20Wattů je minimum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 14:20 Tomáš – ccc
Svítím 8w zářivkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 11:19 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Romy
To jsme na tom naprosto stejne :) taky se mi tu ve skrini vali nekolik pytliku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 09:00 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Tomáš
Čím svítíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 08:59 Tomáš – vvv
Hnijou mi i rosliny které plavou na hladině takže do dnem asi nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2008 08:58 Tomáš – vvv
Hnijou mi rosltlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2008 20:43 Muž isamik [180] – Re: Tomáš
A proc ho chces pridavat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2008 20:21 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Tomáš
A nechceš nechat hnojení jen na rybách?Před rokem jsem koupil PMDD a dnes mám stále devět desetin obsahu.Mám terčovce,u nich se musí dost opatrně,znám a umím,ale nakonec jsem zjistil,že to vůbec nepotřebuji.Není nad přirozenou rovnováhu. ;-) Ve 100 l akvišku uděláš džungli,ani nevíš jak,ani nepotřebuješ hnojit,teda pokud tam nemáš dvě ryby. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2008 19:53 Tomáš – xxx
Tak já tedy budu dávat ty 2ml a kdyžtak budu přidávat nebo ubírat. :-)
Děkuji za odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2008 19:20 Muž mk [0] – Re: Tomáš
Jak již uvedl kolega přede mnou. Nedá se to obecně určit, chce to spíš pozorovat rostliny a postupně přidávat, či ubírat dávkouvání. Obecně ale se dává cca 2ml PMDD na 100l vody (samozřejmě denně). Já do svého akva o objemu 10l dávám 0,1ml denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2008 19:18 R Muž Silent [5949] – Re: Tomáš
To se nedá paušálně určit. Záleží kolik a jaké jsou tam rostliny, kolik světla, jestli přidáváš CO2, kolik je tam ryb? Teprve pak se dá s určitou rezervou říct kolik PMDD přidávat. Ono se dá snadno přehnojit a hned je "pohnojíno" řasou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2008 18:58 Tomáš – PMDD
Zdravím,
kolik mám dávat do 100 litrového akva PMDDéčka?

Děkuji Tomáš M.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2008 12:25 DrEdison – Pmdd a použití zeolitu?
Ahoj. Jak je na tom použití zeolitu?Snižuje ůčinost pmdd hnojiva ?
Dík za odpověď. coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 23:05 Muž filipsi [1295] – Re: kiwik22
Jestli do toho pro skalary, tak mam pocit, ze tam casem pridavat bude potreba (tedy, jestli ho nema moc uz vstupni voda. Ale zatim ne, okolo 10 je hezke (akorat).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 23:05 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Acinonyx
Někde jsem narazil na práci jistého Rusa, který se zabýval souvislostmi mezi vývojem klimatu a RR. Teď jsem trochu gúgloval a zjistil jsem, že nebyl sám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 22:38 Acinonyx – Re: Sid
To som teda nepochopil ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 22:37 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Acinonyx
Zkuste hledat mezi ruskými vědci. :) Někdy kolem roku 1980... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 22:36 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: kiwik22
Já když mám v akvišku okolo 10mg NO3/l, jsem spokojený. :-)
Ale protože hodně svítím a přihnojuji CO2, musím poskytnout rostlinám i dostatek živin. Na předním místě draslík. Takže - když nedávám KNO3, dávám K2SO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 22:35 Acinonyx – Re: filipsi
No ja mam pocit, ze ten povodny clanok z 1934 asi skusim vyhrabat v skole, vo vedeckych databazach :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2008 22:27 Muž kiwik22 [9] – Re: Sid
takze nepridavat KNO3???

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [64] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95135x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540-pmdd?od=3151