Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 20:01 amrtin Re: deck
Tak uvažuješ dobře palec ,otázka je,kolik toho hřčíku skutečně ve vodě máš.A dělit PMDD na jednotlivé složky doporučuji všem,sice s tím je víc práce a doma to pak vypadá jak v laboratoři :-D ,ale je dobré mít možnost si přizpůsobit dávkování dle potřeb svého akva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 19:34 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: 150koni
No já si balení dělim na třetiny, takže míchám cca 166ml, to je vlastně ale jedno. Na akvarijni-hnojivo.cz/… jsem se dočetl: "nemíchat mikroprvky a makroprvky. Hnojiva "vše v jednom" nebude nikdy tak kvalitní jako 2 složkové" a ještě co mě taky zajímalo, protože vodu mam dost tvrdou: "MGSO4·7H2O - HEPTAHYDRÁT SÍRANU HOŘEČNATÉHO
Jinak také hořká sůl. Může být vynechána pokud máte v akváriu přílis tvrdou vodu. Ta je(ale nemusí být) způsobena právě sloučenami hořčíku a vápníku. Může být zaměněn za polovicní dávku dehydrovaněho (bezvodého) MgSO4". No nechci do akva přidávat něco, co tam nepotřebuju, takže MGSO4·7H2O bych tam teda přidávat asi neměl. Chemie neni moje silná stránka, tak budu rád za každou radu ano Asi už nad tim moc přemýšlim hmm Takže mikro a makro(bez toho MGSO4·7H2O) rozmíchám zvlášť a oboje budu dávat 4ml. Díky pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 18:39 Muž 150koni [653] Re: deck
každé zvlášť namíchej do stejného obsahu, tedy do 2x500ml, a dávkování taky stejné dle návodu u obou, pokud to chceš rozdělit jen kvůli trvanlivosti :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 18:18 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: michalt
No používám PMDD bez KNO3, které se míchá v 500ml. Chtěl bych namíchat zvlášť Síran draselný (20g) a zvlášť směs mikroprvků Plantex CSM+B (9,6g). Tak fakt nevim hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 18:04 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: deck
Nejsem si jistý, jestli rozumím dotazu. Ale jestli ano, tak použij tolik vody, kolik bys použil taky s tím MgSO4.7H2O. Ano, ten samotný prášek zabere nějaký objem, který tam teď nebude, ale rozdíl v koncentraci ostatních prvků bude pro účely akvaristiky zanedbatelná. Jestli používáš recepturu a dávkování pro 500 ml vody, použij tolik, jestli dávkování pro 400 ml vody, použij tolik. Pak mikroprvky samostatně bez změny. Nebo se ptáš na něco jiného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 17:32 Muž deck [85] - Všeobecně akvaria
Ahoj, mam dotaz: když si chci namíchat PMDD bez MGSO4·7H2O - HEPTAHYDRÁT SÍRANU HOŘEČNATÉHO a chci namíchat mikroprvky a makroprvky zvlášť, tak v jakém množství vody? Díky X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 20:08 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: azonic
Zvýšene dávky o 25% je zanedbateľné. Je možné dávať i niekoľkonásobok, pokiaľ ide naozaj o nedostatok, napr. v prípade extra silného svetla a zarasteného akvárka. Ale lepšie by bolo uistiť sa, že živín je naozaj nedostatok a nejde len o nejaký nevhodný pomer, napr. z krmiva rýb v prerybnenom akváriu sa vie vytvoriť riadne veľa dusičnanov a fosforečnanov i bez hnojenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 19:48 Muž azonic [63] - Rostliny
Ahoj, používám PMDD od VitaPlant a u hnojiva je napsáno,že max denní dávka je 10ml na 100l.Může se něco stát když budu hnojit víc? Mám 80l akvárko a dávám max. dávku 8ml ale i tak rostliny trpí nedostatkem něčeho tak bych chtěl zkusit zvednout denní dávku na 10ml

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 15:31 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mko
5 ml denne na 160 l akvárium predstavuje cca 2/3 odporúčaného dávkovania PMDD. Ale nepovie nám to nič pretože Osmocote a "špička noža" sú nekvantifikovateľné faktory, nehovoriac o "skrytom hnojení" v krmive a produktoch rýb. Kľudne môže byť niečoho nedostatok, ale rovnako môže byť niečoho aj nadbytok (mne Ludwigia repens pravdepodobne začala chradnúť po zvýšení hnojenia - stagnácia rastu, maličké nové listy; znížil som hlavne dusičnany a zdá sa, že nové listy sú oveľa väčšie, ale je skoro hodnotiť). Niečo by možno naznačilo zmeranie vody - celková tvrdosť, obsah dusičnanov, fosforečnanov, železa a prípadne aj draslíka. Ale kvôli jednému meraniu sa neoplatí kupovať toľko drahých testov.

Iné rastliny nemajú problémy? Ten bór by sa mal prejavovať aj inde. Nie sú tie vrchné listy také skoro priesvitné? A aká je aspoň približne tvrdosť vody?

Inak predpokladám, že tá výmena 50 l vody je jednorazová, nie že každý deň trošku a dokopy 50 l, tak je? (to by ľahko mohlo spôsobiť kumulovanie živín a prehnojenie)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 13:45 Muž mko [1] Re: zervan
to je za den. plus raz za dva dni za spicku noza fosforu a zeleza, lebo mi tam zacala rast na skle GDA riasa, ale uz je to v pohode, ine riasy nemam. Za tyzden vymenim okolo 50l, niekedy menej. Davam tam CO2 z burcaku. Pod niektorymi rastlinami mam napichane osmocote, ale konkretne pod tou ludwigiou nie, lebo je tam mozno iba 2cm strku. Neviem ci hnojim dobre, poradte, ak viete.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 13:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mko
Tých 5 ml je denne alebo týždenne pri výmene vody? Výmena vody je ako v profile - len 25 l?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 13:08 Muž mko [1] Re: kortezhugo
Ja praveze u mna vidim, ze jej nieco chyba, svetlo 80w na 160l a davam 5ml standardneho pmdd a 5ml tensa a aj tak sa postune rastove vrcholce zakrpatia a vyrastene listky akoby zlomene do boku o 90°, proste sú zle vyvinute. Zelezo asi nechyba, lebo ho pridavam este navyse. Asi to bude borom, neviem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 09:46 Muž kortezhugo [983] Re: mko
rybicky.net/nadrze/15429…

V tejto nádrži bola Ludwigia brevipes "Broad leaf",arcuata,peruensis,repens.
Používam Tenso alebo Plantex (čo mám po ruke) - rozdiel som nezbadal.Na dno akva som dával JBL Florapol.Kyselinu boritú som nikdy neriešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 09:05 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: deCORF.OBRAEN
dávkuji 60 ml denně, standartní receptura do 400 ml vody. Proč? Protože mi to v mojem akva tak akorát vyjde na 14 dní :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 19:19 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mko
Jáj tak - no túto Ludwigiu nepoznám, tak neviem na isto, ale myslím si, že by sa mala skôr sfarbovať do tmavšej farby (cez olivovo-zelenú a hnedú až po červenú), na fotke sa mi zdá skôr svetlá - žltá. Skôr je to otázka do susednej diskusie "čo sa deje s rastlinami". Ja mám momentálne (už pár mesiacov) tiež problémy s Ludwigia repens, ktorá mi predtým rástla ako burina. Nechcem predbiehať, ale zdá sa mi, že už sa zotavuje, čo som nedávno dosť zmenil hnojenie.

Chcelo by to poznať viac parametrov vody - tvrdosť, meranie dusičnanov a fosforečnanov, dávky hnojív.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 19:01 Muž mko [1] Re: zervan
tak tá ludwigia mení farbu, ale myslel som si, že práve to je žiadúce, zatienené listy sú zelené a vyššie rastliny maju oranžovo-ružové vrcholce, ale stalo sa mi už aj to, že boli úplne biele, to som začal dávať viacej železa a upravilo sa to behom 10 dní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2014 18:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mko
Z tej fotky sa mi nejako nezdá, že by šlo práve o bór. Jeho nedostatok som mal a odstránil pridaním bóru, ale listy nemenili farbu, len sa krútili, napr. aj na Echinodore. Teoreticky hrozí nedostatok B pri tvrdej vode, bohatej na vápnik, v mäkkej vode by sa nemal objaviť, ak sa normálne hnojí.

Inak áno, v lekárni - ja som si kúpil kyselinu boritú v prášku a z nej zarobil v podstate bórovú vodu, ale jednoduchšie je kúpiť rovno tú. Potom pozor, bór je nebezpečný pri prehnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 18:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: mko
Rozumné množství rozumné koncentrace kyseliny borité koupíš třeba v lékárně jako bórovou vodu. Jestli si správně pamatuji, koncentrace by měla být kolem 2-3%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 18:17 Muž mko [1] – Nedostatok bóru
Fotka k příspěvku Dobrý večer ľudkovia, hnojím rastlinky pomocou PMDD + Tenso, avšak pozorujem na nových listoch nedostatok bóru, lístky sa krivia, vidieť to hlavne na ludwigii. Chcem sa opýtať, či sa dá nedostatok nahradiť Boraxom zo záhradkárskych potrieb, alebo treba kyselinu boritú, ktorú ale neviem, kde v malom, rozumnom množstve kúpiť. Teda otázka: stačí borax?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 09:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: grunda
a proč?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 07:56 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: grunda
Koĺko toho namiešaš resp. Kolko dávkuješ že to spotrebuješ za 14 dní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 22:03 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: zervan
dávám i makro i mikro a nebyl nikdy problém, skladuji v ledničce a spotřebuji do 14ti dnů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 22:02 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: grunda
Makroprvky OK, ale pre mikroprvky mi to pripadá nevhodné, pretože CO2 z minerálky vybuble a samotná minerálka je zásaditá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 21:53 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já míchám hnojení do matonky, nebo magnesie (perlivé)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 13:48 Muž jozkablack [0]
Děkuji za postřehy. Vodu jsem už převail a na těch 400ml přiám tři, čtyři kapky kyseliny citrónové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 10:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: jozkablack
pokud ji nemáš extremně tvrdou a zásaditou, není problém. Přidej kyselinu citronovou a případně sorban draselný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2014 10:29 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: jozkablack
Z praktického hľadiska je to jedno, netreba destilku a podľa mňa ani prevárať vodu. Ja používam rovno vodovodnú. Akurát pre mikroprvky by bolo lepšie trochu ju okysliť pár kvapkami kyseliny, nech sa zruší alkalita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 10:22 Muž jozkablack [0] – Stačí převařená vodá?
Stačí k namíchání PMDD hnojiva převařená voda, nebo je opravdu tak důležité přidávat směsi jen do destilky?
Děkiji za úpostřehy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 22:19 Muž jiri609 [91] Re: slavko
buďme rozumní, na setiny se měřit nedá.... to se v labině řešilo opravným koeficientem, a to je mimo potřebu akvaristy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 20:52 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jiri609
Svojho času som si tiež kúpil váhu, ktorá ugazuje 0,01 g, dnes by som volil zobrazenie 0,1 g. Jednak je presnosť váženia (nie zobrazenia) neznáma a jednak na destilku nepoužívam odmerný valec, ale banku, kde ma nejaký milimeter nad/pod ryskou netrápi, takže ma tie stotiny gramu zbytočne pletú...
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2014 17:43 Muž jiri609 [91] – PŘESNOST
tady se snažíte přesně vážit, a v přípravě roztoku to znepřesníš.... protože dáváš třeba 20g do 500ml vody... správně se to dělá do kalibrační baňky, kde dáš část vody, naváženou látku, rozmícháš a doplníš na 500ml roztoku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 11:57 Muž kortezhugo [983] Re: dudak
Ja som tiež používal digi kuchynské +-1g a nemal som problém.A ako píšeš v podstate pre KH2PO4 som kupoval 100g +-0.01g.
Presnejšia váha? - väčšia zábava. :) A v podstate ked to stojí pár korun prečo si nespresniť váženie?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 21:34 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: dudak
Mam flasku se samotnym TENSO, uz je ve stolku pod akvarkem par mesicu, rozmichane je to ve vodovodni vode, konzervant zadny. Ted jsem nedavno potreboval natahnout mikroprvky, pouzil jsem to a pomohlo. Hlavu si s timhle nelamu a problemy s tim nemam, jako ze bych neco pridal a ono se nic nedelo.

Jinak uz mam ale flasky taky zvlast, spis ale kvuli experimentum. Za jednotku jsem zvolil pomer EI, tedy mam vseho 500ml a do jednotlivych lahvi jsem rozmichal:
18g TENSO
48g K2SO4
50g KNO3
145g MgSO4*7H2O
6g KH2PO4

Pomer 1:1:1:1:1 mam pak jako zaklad s tim, ze si to smicham na nejaky cas dopredu a maximalni davka je 25ml cele smesky denne na 100l vody. Nicmene i u dost zarostleho akvaria s dostatkem svetla a CO2 8ml tehle smesky denne vic nez staci, coz vychazi na tretinu maxima EI. No a ted jsem vypustil K2SO4, takze jsem si smichal jen 4 slozky, pata se nahradi vodou, at davkuji stejne. Namichat to dopredu z tech lahvi ma vyhodu, pac z kazde lahve odliju do maleho kelimku po rysku a sliju to do lahvicky, do ktere se pohodlne dostanu strikackou, ceho dam mene, doliju na rysku vodou. Kazdy den davkovat aspon ze dvou lahvi (mikroprvky zvlast) by zrejme bylo vhodnejsi, ale to uz bych fakt nehrotil.

Mozna to nekomu prijde jako slozite bryndani, ale mne to tak prijde pohodlne a pruzne, vim ze neceho dam treba pulku, nebo vubec, a vecne neresim kolik to vlastne je, strikackou davam stale stejne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2014 20:51 Muž dudak [1885] Re: volvik
mikroprvky bych určitě s ničím nemíchal ani v suchém stavu, natož v roztoku (vadí jim hlavně KH2PO4, jestli ho nedáváš tak se dá, i když to není ideální), ohledně makro si nejsem jistý, tam by to mělo jít, ale stejně bych to radši napytlíkoval odděleně, co když budeš pak chtít nějakou složku vynechat. Ohledně vah, já vážím na obyčejné kuchyňské váze s přesností +-1g a jde to taky, akorát KH2PO4 občas ujede, proto dávám radši míň a mám rozmíchanej samotnej roztok, kterej občas dolejvám, když je P na nule. Připravuju roztok cca na 1,5 měsíce a v lednici mám jen mikro, makro je normálně pod akvárkem ve skříni, dělám to do kohoutkové a nepřidávám žádný "konzervant" a ještě se mi nezkazilo, do mikro dávám kyselinu askorbovou, abych snížil pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 20:40 Muž volvik [21]
Jeste se zeptam muzu si namichat PMDD a dat vsechno do jednoho sacku at nemusim porad jenom vazit :) nebude to nicemu vadit???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 20:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: daren
Mam odtud, kdyz uz jsem tam bral chemikalie: www.fichema.cz/…

Ohledne vazeni, polozi se na ni kelimek, vytaruje, sunda a vrati zpet, a je o 0.03g ujeta. Zkratka si nelze myslet, ze lze vazit na setiny gramu, to spis na desetiny a to jeste lepe ji verit tak na pulgram, at z ni neni nekdo zklamany. Za ty prachy ale dobry kup. Na to co rozmichavame ta presnost staci. A jeste to ma vyhodu, pac s presnou laboratorni vahou mam ten problem, ze vidim misto 6g na displeji 5.97365g a prijde mi, ze to nutne musim jeste dosypat, zrnicko vic a zase ubrat, abych pak do pullitroveho odmerneho valce dal +/-2.5ml... smich

Nic se nema prehanet, k vazeni hnojiva postaci ledacos.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 19:26 Muž volvik [21] Re: jamajcan
Jasne diky Jamajcan i kortezhugo o techto vahach vim musim si ji koupit :) jen me zajimalo jestli se da treba vse namichat cca na 3 mesice. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 19:20 Muž kortezhugo [983] Re: volvik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 17:59 Muž daren [408] Re: jamajcan
Pro srovnani - tvarove stejnou vahu (200g/0.01g) jsem nedavno objednaval na ebay za 110Kc (vcetne postovneho balneho), kdyby to prislo k uzitku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.11.2014 15:38 jamajcan Re: volvik
Však v pohodě ;-) akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 15:30 Muž volvik [21] Re: jamajcan
Nemam doma zadnou takovou vahu co by to merila :-D a tak to musim nosit do prace :-D a tam uz vypadam jak nejaky drogovy dealer :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 15:26 jamajcan Re: volvik
Jo,je to dřina,namíchat každý měsíc trochu PMDD smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 15:22 Muž volvik [21]
Me jde hlavne o to abych nemusel kazdy mesic michat nove PMDD ale aby mi to treba vsechno vydrzelo na 3 mesice v lednicce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 15:07 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: volvik
V chladničke by to malo vydržať veľmi dlho, hlavne makroživiny a hlavne ak sa tam pridá aj nejaký konzervant, ale keďže nezvyknem namiešavať nejako veľa, tak poradí niekto so skúsenosťami.

Skôr k tej druhej časti: KH2PO4 sa používa prakticky len na zvýšenie fosforečnanov (keďže draslíka má relatívne zanedbateľne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 15:03 Muž volvik [21]
Chci se zeptat jak dlouho vydrzi namichane PMDD v lednici cerstve :)

A k cemu je dihydrogenfosforecnan draselny???

Diky moc za odpovedi ;)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 15:46 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: volvik
Byl jsem v podobné situaci jako jsi Ty. Žádný výživný substrát, jen flexiobklady. Na rozdíl od Tebe, nemám vůbec CO2. Začal jsem přihnojovat PMDD ihned a žádná katastrofa s řasami se nestala (řasy přišly až o několik měsíců později :-) ).

Za mě můžeš začít hned. Jen začni s mírou, přidávej minimální dávky a sleduj, co a jak bude rostlinám scházet. Přidat můžeš vždy. A hlavně, měň častěji vodu. Tak nejlíp zabráníš případnému hromadění některé živiny. Pokud to výrazně nepřeženeš se světlem, takové přihnojování by řasu způsobit nemělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2014 15:09 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: volvik
hned, jen dávej bacha se světlem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 14:56 Muž volvik [21]
Tak kdy mám Teda začít hnojit :-) tak abych neměl hned problém z řasou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 13:08 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: volvik
aby sis nepřivodil hned řasy ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 13:00 Muž volvik [21] Re: Deepinpeat
Dekuji za radu zitra teda zacnu hnojit :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95132x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540-pmdd?od=801